“Bindja Demokratike”, partia e re e Rudina Hajdarit

April 20, 2019 13:26

“Bindja Demokratike”, partia e re e Rudina Hajdarit

Nuk humbën kohë demokratët që hoqën dorë nga Partia Demokratike. Hyrjen në zgjedhjet e 30 Qershorit Rudina Hajdari e njoftoi në seancën e fundit parlamentare dhe këtë të shtunë merr vendimin për të krijuar partinë e re e cila do të quhet “Bindja Demokratike”.

Në mbledhjen që zhvilloi me grupin e deputetëve demokratëve, Rudina Hajdari ndeshi kundërshtimin e Myslim Murrizit dhe Alban Zenelit të cilët kanë shprehur shqetësimin jo vetëm për kohën e pamjaftueshme por edhe se në të ardhmen mund të jenë thjesht plotësim i tepsisë së mazhorancës qeverisëse.

Është deputetja Hajdari që i ka bindur se janë në rrugën e duhur pasi mbështetje kanë nga ndërkombëtarët.

Pjesë e partisë Bindja Demokratike do të jetë edhe ai që e ka mbështetur vazhdimisht në deklaratat e saj, demokrati tjetër i tërhequr, Astrit Patozi.

Afati i fundit për t’u regjistruar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve është dita e martë. Me mirëkuptimin e këtij institucioni, regjistrimin në gjykatë partia “Bindja Demokratike” do ta bëjë një ditë më pas, të mërkurën.

Mbetet për t’u parë në vazhdim se cila do të jetë platforma dhe kandidatët e kësaj partie për zgjedhjet vendore të 30 Qershorit

o.j/dita

April 20, 2019 13:26
Komento

38 Komente

 1. HOMORA April 20, 13:33

  et hop kerpurdhat po dalin mbas shiut!!!

  Reply to this comment
 2. Amerikani April 20, 14:06

  Nuk eshte njesoj kjo parti me ato te krijuara me pare nga eksonente te korruptuar dhe provuar.

  Ne kete rast kemi te bejme me nje parti te cilen e drejton nje vajze e re pa peshen e maskarallekut, korrupsionit, hajduterise se kesaj klase politike majtas dhe djathtas, duke fillyar qe nga mender presidenti e deri te kolonet dhe kllounet e forumeve rinore.

  Sukse Rudines dhe mendoj se nqs do te jete e matur ne perzgjedhjen e njerezve qe do i bashkangjiten ketij grupimi te ri politik, kjo parti do jete ajo qe do i jape goditjen finale estabilishmentit politik te ketyre 29 viteve trazicion shkaterrues dhe lodhes per shqiptaret.

  Reply to this comment
  • Fred April 20, 23:22

   Kjo vajze e re , asht rritur me paren e piste qe mami isaj I ka rrjepur nga shqiptaret, dhe taksa e shqiptarve ,,,,turp per shqiptaret Te perkrahin nje vajzen me baba Te degjenerur dhe me nje mama qe ka rrjepur shqiptaret djerse e ballit ,,;, kjo familje shiti baben dhe burrin per leke ,,,, shikon salin ju vravi babin dhe ju qi,,,,, mamin o shqiptaret st lesh

   Reply to this comment
 3. Komunisti April 20, 14:11

  Shume mire Rudina, vetem se duhet te mbledhesh glthe ata qe kane mbaruar shkolla te njohura jashte vendit Vetem ashtu behet Shqiperia “Doktor Profesoret” e Shqiperise palacot e kllaunet e politikes,pa perjashtim duhen hedhur ne plera Shpresa eshte vetem tek intelektualet e rinise te edukuar jashte

  Reply to this comment
 4. Buzuku April 20, 14:22

  Po c’ te duhen keta zderet moj Rudiine, ruaj dliresine tende dhe fut ne parti elemente te rinj me sjellje perendimore, qofte dhe figure te spikatura dhe te pa ndotura nga politika e deritanishme, ndryshe nuk behet Prokopi.

  Reply to this comment
 5. tomsojeri April 20, 15:04

  Rudin ! Ndonese nuk jam simpantizant i PD dhe nuk e kam votuar kurr ,sepse figurat e ksaj partie jan historia me e zez e ktij Kombi ,jan pegjegjesit kryesor te degjenerimit total te gjith klases politike e te gjitha paleve pavarsisht ngjyres e dritave verbuse, per te mar ate cka duan nga ky popull i corientuar !,Sinqerisht dua te shpresoj qe te mos kerkosh rugen me “ushtaret”qe duan shkaterrimin e Shqiperis ,me mercenaret e shitur krimit e korupsionit te zhytur deri ne gryk me mekate te pafalshme e te pa korigjushme sado koh te kaloj ! Shqiperia nuk ka ma opozit e kjo, con perseri uj ne ate “mullirin”ku bluhet tradhetia dhe interesi aspak ne favor te shqiptareve ! Je e re ,e paster , e paperlyer dhe mundohu te mbledhesh rreth vetes ,si vetja yte, sepse jam i sigurt, qe ky popull aq shum i zhgenjyer,qe perfaqeson shumicen absolute te ktij vendi ,do te mbeshtes ! Larg ,gardes se vjeter te infektuar dhe mbeshtes fjalet komentit “komunisti” qe e konsideroj keshill prej patrioti ! Nuk do te votoja si vajza e Azemit sepse per fat te keq u perdor e u perfol shum emri i tij ,por nuk thot kot nje fjal e urt qe nga “gjembi del trandafili “, ashtu qoft ! Vetem pra nje parti e RE, me gjak te ri e me kuadro, qe sot jan me emer edhe jasht kufijve te Shqiperis, ka shpres qe te ndryshoj Shqiperia ,te ndryshoj kjo opozit qe cdo dit thellon diskretitimin e shqiptareve !

  Reply to this comment
 6. katarakti April 20, 15:06

  Kjo deshmon qe Rudina nuk ka besim se Partia Demokratike mund te ndryshoje ndonjehere dhe te demokratizohet. Dmth qe ajo dote ngelet perjete parti e familjes Berisha. Se me e mira do te ishte qe Rudina te perpiqej te vihej ne krye te Partise Demokratike, si dikur njehere e nje kohe babai i saj, por siç duken bathet edhe ajo e ka kuptuar se kjo parti ka vdekur tashme. Ne rast se Rudina deshiron te fitoje ne zgjedhje dhe te mos behet si partite e Topit dhe Pollos ajo duhet te godase pa meshire dhe me guxim te dyja kahet: si PS=ne ashtu edhe PD=ne. Vetem keshtu do te besohet si nje force e trete dhe te zhgenjyerit e derisotem mund t’i japin votat e tyre.

  Reply to this comment
 7. Shpetimi Debatik April 20, 15:47

  Kjo sic duket do te grumbulloje Imamet , Bodet, Bolet, ,Rrulet, Shulet Dulet Votkat, Potkat, Figat ,Coglionet e Cullatonet……….
  Llumi me nje tjeter emer te ri , por me berthame HALEJA e sistemit feudal te AMERICISE .

  Reply to this comment
 8. Fidel Kastro April 20, 15:54

  Kesaj pune i thone , te matesh me hijen e mengjezit!!!!! Rudine moj Rudine je veçse nje çikerrime, !!!! Nuk po e kupton qe vetem rilindasit te mburrin, pefundimin do ta kesh te hidhursepse ke brakdisur popullin opozitar dhe po i jep oksigjen Rame tepsise.

  Reply to this comment
 9. Taku April 20, 16:03

  Rudina duhet te godase te parin Saliun. Ajo duhet te jete e qarte vete dhe tua bej te qarte dhe te tjereve se po krijon nje parti te re e cila nuk percjell filozofine berishistr.
  Edhe dicka tjeter qe Rudina do i duhet ta beje ndoshta me pak dhimbje eshte qe duhet te tergoje personalitetin e vet dhe jo te jete babai i saj shembull per te. Besoj qe pjesa me e madhe e shqiptareve nuk kane respekt per babain e saj qe nga une i pari qe se kam votuar kurre PD. Por nqs Rudina do te ndertoje nje parti me njerez te ndershem jashte politikes se ketyre viteve, do e votoja me plot deshire. Me mire Rudina me siqeritetin dhe patriotizmin e saj se sa keta doktore plagjatura qe nuk i lane gje pa rjepur ketij populli fukara.

  Reply to this comment
 10. Aliu nga Selenic April 20, 16:16

  Si virgjeresh qe je ne politike besoi qe i ke te gjith mundesit qe Partin Demokratike ta ktheshg ne rrugen e bindjes pasi Berisha e sabotoi kete parti ku shqiptyaret menduan se e gjeten “hezrin” por ne fakta e pesuan si breshka tek Nallbani.
  Je e re dhe larg mllefev,
  Nje porosi. Ne se c`do vendim qe te marresh i sherben intersave te populli je ne rruge te mbare.Ndryshe kthehesh edhe ti ne nje Salush qe nuk shkon asgjekundi.!

  Reply to this comment
  • kris 1 April 20, 18:02

   Virgjeresh ka vetem ne bibel

   Reply to this comment
   • Ji pak serioz April 21, 06:13

    Kush ta ka thene gruaja ? apo cupa

    Reply to this comment
   • Aliu nga Selenic April 22, 11:16

    Virgjeresh ne politike pa asnje mekate deri tani.Eshte plotsishte e mundeshme qe ajo te intervenoje ne pozicionimin e elektoratit te djathte, ne binaret e normalitetit politik. Dihet mire qe Berisha e ka sabotuar jo vetem te djathten shqiptare pore te gjith shqiperin.
    Ne ket kuptim e konsiderojme ose e krahasojem virgjeresh ne politik.!

    Reply to this comment
 11. Berti April 20, 16:17

  Pune te mbare Zonja Rudina Hajdari !

  Reply to this comment
 12. fteri April 20, 16:24

  bravo z. Hajdari ,ti e meriton PD-në ,tani duhet të tregosh serjozitetin maksimal .Mundësi e artë për ty .t[ kriosh partinë Bindja demokratike,Je në qendër trandafilit pluralistë ,rrallë vijnë raste të tilla .Por nuk është aq e lehtë ,kjo do punë integritet ,pjekuri ,zgjuarsi ,vendosmëri për më tepër falë dhe të mbështetjes së SHBA dhe BE-së,por kryesore është vrulli i mbështetjes masive të popullit.

  Reply to this comment
 13. Gezim April 20, 16:36

  Eshte nje moment historik qe duhet shfrytezuar per peshen qe ka.
  E para dhe kryesore eshte qe mqs Z. Rudina u nda nga xhaketat e vjetra dhe te konsumuara te Pd cdo gje do filluar nga e para.
  Te mos shkojme asnje fytyre te vjeter dhe te perfolur ne ke parti.
  E dyta te shohim sesa votuesit do e mbeshtetin kete nisme te re politike.
  Do vazhdojne te votojne rilindjen per inat te berishes dhe te dalin nga llogoret e ndryshkura apo do hedhin syte nga alternativat e reja qe nuk jane provuar per mire apo keq qofshi.
  Une voten time e jap per alternativat e reja qofte majtas apo djathtas!

  Reply to this comment
  • Un mbeshtes Rudinen April 20, 18:33

   kjo eshte kryesorja por
   ku kuptojne trapushat e asaj bote .

   rendesi ka trendy e reja mbi te vjetren

   kjo eshte rendesishme qe ne shqiperi te ket njifar ndryshimi qe sidoqofte ai eshte Pozitiv per Shqiperine .

   Reply to this comment
 14. fteri April 20, 16:39

  Bravo z. Hajdari ,ti e meriton PD-në ,tani duhet të tregosh serjozitetin maksimal .Mundësi e artë për ty .t[ kriosh partinë Bindja demokratike,Je në qendër trandafilit pluralistë ,rrallë vijnë raste të tilla .Por nuk është aq e lehtë ,kjo do punë integritet ,pjekuri ,zgjuarsi ,vendosmëri për më tepër falë dhe të mbështetjes së SHBA dhe BE-së,por kryesore është vrulli i mbështetjes masive të popullit.

  Por harrova kryesorja është sinçeriteti i bindjes demokratike ,si alternativa më serjoze e ndërtimit të të partisë ,duke mbledhur rreth vetes filiza të ri ,të pa njollosur.Po fillove të marrësh Jozefina ,Bode ,dhe figura të tjera që ja kan nxi faqen shqipërisë ,atëherë do humbasësh .

  Demokraci +vendosje të ligjit+dretësi +ndëshkim +punë +lidhje me masat e popullit +ndershmëri dhe transparencë =me sukses të plotë.

  Reply to this comment
  • Fred April 20, 23:29

   O shqiptaret bolle Po ate e ka vu dhe Po ben qa I thote berisha se I bani me pare keto njeres , I vrau babin dhe I qi…. mamin ,,, mos tju rrej mendja se asht idea e saj ,;; jane nga baba curri ta fusin thiken nga prapa

   Reply to this comment
 15. Adih April 20, 16:44

  Rudine !
  Mos e mer me frike .Pervec qe ke perkrahjen e Amerikes dhe BE ,por mbi te gjitha do kesh perkrahjen e gjithe popullit..
  Do te jap dy porosi .Leri menjane Patozat e dreqi me te birin..dhe ka plot shqiptare te rinj , qe nuk kane mare diplloma tek kristali me para te blera ,por qe kane mbaruar universitet ne perendim ,ke me dyzina ,bile deri tani jane te pa perkrahur nga mafjozet e socem politikane .Arsyeja eshte e thjeshte ,diktatoret kapo te partive per interesa personale vetiake te tyre personale , duan te kene njerez te pa afte e per ti terhequr rehat pas hunde ,bile hidh nje sy edhe nga deputetet e socem ne rang vendi ?? Zgjidh nga keto te rinj qe kane mbaruar ne perendim universitet ,per te punuar . e natyrisht mbi te gjitha kane principe perendimore.. dhe e dyta porosi dhe e fundit eshte ,:

  Ne te gjithe boten perendimore ,kemi kryeministra dhe ministra ,qe popujt e tyre i njohin nepermjet televizorit e medjat .Por punet te gjitha i bejne specialistat ,,ku po ta le ta le porosi ti sgjedhesh sa me te sakte .Kur i pyet intelektualet ne boten perendimore ,dhe i permend qe kryeministrat e juaj e kane bere vendin pikture ,pra kane punuar per interesin e popullit tuaj .Ata pergjigjen ,Pikture e kane bere vetem specialistat ,,por me keqeardhje ne populli , nuk i njohim ,dhe te vetmen gje qe kemi ne per kryeministrat dhe ministrat tane eshte vetem respekti se ata kane zgjedhur ,per lulezimin e vendit pa interesa personale specialistet me te mire te vendit .e natyrisht duke zbatuar me perpikmeri kushtetuten e vendit ..
  Kam qejf moj vajze ti lexosh keto rrjeshta qe une kam shkruar .Dhe mos kopjo keta mazllumet tane te ketij tranzicioni post komunist te ketyre 29 viteve te fundit ..Hiqi emocionet ,qendro e lire ,dhe vetem zbato kushtetuten ,qe deri me sot nga keta mazllumet tane politikane e kane shkelur me te dy kembet brutalisht kushtetuten ..Te jesh optimiste ,mos e mer me frike ,se je ne kohe dhe ne vendin e duhur .Koha po punon per ty ,e do me kujtosh ..Sic e di dhe ti ,populli eshte i zhgenjyer nga keta katovicare te ramiz Alise ,qe luajne voliboll me kete popull te mjere . Ma hidh ta hedh topin dhe hidhe ciper rrjetes nga ana tjeter .
  Rudine meri parasysh , keto dy pikat e mia ,e ne qofte se ke predispozit te hysh ne histori per mire ,pa dyshim per njerez me karakter ,eshte gjeja me e bukur ne jete qe mund te ekzistoje . Pune te mbare moj vajze …

  PS::Une per vehten time familjarisht ,kemi kohe qe votojme nen stop ,dhe i veme te gjitha partive pa perjashtim nga nje kryq . E del e pa vlefeshme si vote ,por une direkt i them katovicareve ,nuk jam indferent per vendin tim ,e dua lulezimin e shqiperise ,por ju te gjithe dhuhet te pirdheni dhe pak e keni.

  Reply to this comment
 16. TROPOJANI April 20, 17:56

  TE QOFTE E HAJRIT MOJ BIBA E TROPOJES. PAC SUKSESE SI YT ATE !!

  Reply to this comment
  • Gezim April 20, 19:54

   Ja edhe nje “dashamiresh” karagjoz dhe shpirtkazem.
   Mos uro kaq shume o shpifarak se te kthehet nga vetja

   Reply to this comment
   • Pordhe me rigon April 20, 21:27

    Shpirtkazma e sat’eme! Ka te drejte ai. Prej rraces se ketyre keto 30 vjet shqiptaret u kthyen perseri ne majmune. Lexo komentet e kllufave me lart, te vjen per te vjelle. Sidomos njeri qe e fillon komentin me “Rudin”.

    Reply to this comment
    • Gezim April 20, 21:46

     Po ti majmun ke qene dhe ashtu do mbetesh o te pjerdhsha mu ne tru. Se ka milet vk si puna jote me shumice prandaj eshte sic eshte ky vend

     Reply to this comment
   • TV. April 20, 22:47

    Kush ta tha,gruaja apo vajza

    Reply to this comment
 17. spata April 20, 18:16

  Ju uroje pune te mbare ne sherbim te popullit shqiptare e dalcti faqe bardhe ne kete vorbull hajdutesh e kriminelesh qe kane perfaqsuar te Djathten .Mos u tund nga presjonet dhe fanatiket e semur te propagandes se vjeter politike. Do mundohen te hedhin balt e te te quajne vajza e Azemit por ti beje ate qe duan shqiptaret .Historia boterore ka treguar se jane brezat e rinje qe kane sfiduar baballaret e tyre .
  Mbeshtetjen do ta kesh shume here sa e mendoni.Ky veprim ka vlera domethense pikerishte ne keto situata qe po kalon politika e korruptuar .Do rritesh e fuqizohesh nese programi juaj eshte krejt ndryshe nga ata qe e prun deri me sot ne kete gjendje pluralizmin shqiptare .Shembulli i deputetit tuaj qe spranon rrogen si deputet eshte shenje e nje dinjiteti per tu marr shembull nga te gjithe politikanet qe perfaqsojne parlamentin shqiptare .
  Jam ne krahun tuaj dhe pa e tepruar kam kohe qe e prisja nje levizje te tille.
  Suksese dhe justifikoje,qofte dhe me sakrifica,per te dhene nje parti model qe populli te kete shpresa reale e jo si bishtat qe krijonte Berisha per interesat e tij e te percarjes kombetare .

  Reply to this comment
 18. Shefqet Cela April 20, 21:31

  Rroftë sebepi!
  Hop ASTRITI DEBUTET!
  Gjithsesi URIME KESAJ PARTIJE TE SAPO LINDUR.
  Shpresojmë të ketë vizione vërtet demokratike
  e pa infektuar nga virusi gjëmëzi SALI!

  Reply to this comment
 19. dashamires April 21, 08:52

  Lajmi i oreve te fundit : Rudina pergenjeshtron partine “Bindja D.”
  Fatkeqsi per kete vajze te re qe po perdoret dyfish, nga e ema qe kerkon te kaloje Vettingun nepermjet qendrimit saj ne salle te parlamentit dhe Astrit Patozit qe perdor Rudinen si kamerdare per te notuar prap ne politike.

  Reply to this comment
 20. fteri April 21, 08:53

  Po thuthaq Paloka tani si do të ja bëjë ?…

  Reply to this comment
 21. Baca April 21, 09:03

  Nje hap i vogel per Rudinen por nje hap i madh per shqiperin.

  Reply to this comment
 22. Lili April 21, 09:56

  Pyetja eshte kush eshte mshfev mbas Rudines qe eshte vetem lolo e lojerave te pista ne kurriz te shqiptareve!
  Rudina iu ka shume borxh shqiptareve…

  Reply to this comment
  • fteri April 21, 16:06

   LILI ,prapa RUDINËS NUK ËSHTË FSHEHUR ASKUSH ,AJO ËSHTË FILIZ NUK KA KRYER ASNJË KRIM

   Por që ta marrësh vesh ti dhe pazarxhijtë ordiner Rudinës vetëm i kan borgj ,Sali BERISHA dhe PD-ja e 14 shtatorit të vitit 1998 ku Sali Berisha me truprojet e tijë kishte futur në rrethim e vranë A.Hajdarin .

   Berisha doli në një konferencë shtypi dhe tha se Azemin e vrau Fatos Nano së bashku me Sllobodanin .Ai të jap dorheqjen brenda 24 orve.

   Ndërkaq me paftyrsi ishë kryetari i PD-së për Tiranën Ylli Minarolli kërkoi 3 dit zije për Azem Hajdarin.Dhe Sali Berisha me turmën e çakërdisur si Nastradini në luftë me mullijtë e erës rrëmbeu trupin e vdekur me arkivolin e Azem Hajdarit në krah dhe sulmoi me ndihmën edhe të trupave të FARK të Bukoshit -(kosovs) e pushtoi kryeministrinë dhe institucionet e tjera RTVSH -me bandat e armatosura .

   Pra është krimineli Sali Berisha me bandat e armatosura të tijë ,ai që vrau Azem Hajdarin ,dhe përdori trupin e Azemit të vdekur për të ardhë në pushtet ,pasi pushtoi kryeministrinë ,parlamentin,dhe hynë me forcë në godinën e RTVSH-së Publik Shqipëtar .Pra ky kreu grusht shteti ,dhe asnjëher nuk ka dhënë llogari para drejtëssisë .

   Ky i ka borgjë Rudinës dhe gjithë shqiptarve bashkë me kriminelët e PD-së .
   A .Hajdarin nuk e vranë Socialistët ,apo Fatos Nano ,por krahu i armatosur i zi i PD-së. Është Partia që mban të gjitha rekordet historike të vjedhjev,të vrasjeve,të vjedhjes votave me dhunë e proçedura ,të vënjes zjarrit bankave ,të vënjes dinamiteve në shtyllat e tensionit lartë ,ajo ka militantët më të inkriminuar e njollosur në krime kundër shqipërisë deri te pëshurrja e ndërtesës kryeministrisë ,dhe këta pisa jan të pa ndëshkuar.

   Prandaj jan shumë të tronditur hijenat djathtas e majtas me ardhjen e Rudina Hajdarit në krye të opozitës shqipëtare ! ..i uroi suksese.Kush do ndërhy për ta penguar , do të ketë pasoja fatale ,sepse Rudia ka mbështetje të SHBA -së ,BE-së, dhe mbi të gjitha popullin e ndeshëm. ,

   Reply to this comment
  • fteri April 21, 16:55

   Moderator ,ju lutem boto ,komentin për LILIN ,mos e vonë respekte -fteri

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*