A mund të mbarset në Shqipëri një projekt politik i ekstremit të majtë?

Adrian Thano January 25, 2015 15:33

A mund të mbarset në Shqipëri një projekt politik i ekstremit të majtë?

Nuk e kanë shfaqur veten plotësisht, madje nuk duken nga ata që janë të gatshëm për sforcot që teorikisht kërkojnë ndërmarrje të tilla.

Por është duke marrë formë si mendim politik me atë që tani për tani duket si një përpjekje për të testuar opinionin publik, aty ku e nisi dikur edhe Grillo: në web

Internautët, lexuesit e rrjeteve sociale dhe portaleve online janë të ndarë më tresh e më katërsh kur gjykojnë qëndrimet e tyre të fundit; por moskuptimet vijnë pse ende nuk ua kanë kapur dëshirën për t’i dhënë jetë një lëvizjeje politike të ekstremit të majtë në Shqipëri.

Megjithëse janë nga ata që u pëlqen të flenë vonë në mëngjes dhe t’i vëzhgojnë të tjerët nga sipër, nuk e kanë menduar keq.

Momenti është i përshtatshëm. Me Berishën që bën për të vjellë dhe Ramën që zhgënjen, me krizën ekonomike dhe kontekstin e përgjithshëm europian, çdo alternativë e majtë e tipit Tsipras do ta fitonte lehtë interesin publik në Shqipëri. Së paku, atë fillestar.

B.Blushi që dikur u përfol për një projekt të ndërprerë nga vdekja e Olldashit, është më i dukshmi në këtë mëtim. Disa analistë në kohë të ndryshme afër dhe larg grupit të Klanit shihen gjithashtu në të njëjtën linjë.

Mes tyre dhe Berishës nuk duket të ketë ndonjë luftë kushedi çfarë.

Jo vetëm pse në të shkuarën Berisha ka qenë me ta më bujar se një kapedan kusarësh që i shkojnë punët grurë (ndoshta jo drejtpërdrejt por padyshim me grupin që i ka ushqyer).

Por edhe pse Berisha u jep jetë politike atyre përballë – (mjaft që ata të quhen të majtë) – pa qenë nevoja të bëjë tjetër veçse të ekzistojë. Nëse e meriton një lapidar pas vdekjes, duhet t’ia ngrenë pikërisht tek oborri i PS-së; të cilën e ka sjellë dhe risjellë në pushtet urrejtja e popullit ndaj tij; dhe bash për këtë arsye nuk pa patur madje nevojë as të bëjë ndonjë ofertë serioze politike.

Ky është shkaku pse liderët e vjetër dhe të rinj të PS kanë pacipërinë për ta dhjerë kalin socialist sapo hedhin lumin dhe guximin e përsëritur për të kaluar fshirësen mbi regjistrin e krimeve të Berishës sapo vijnë në pushtet.

Ndërsa me Ramën mëtuesit në fjalë janë kritikë më të shpenguar;  me gjasa plluqërinë ia njohin më mirë dhe më parë se të tjerët; veç fetusit të mësipërm politik kanë me njëri-tjetrin ato cëc-mëcet e pafundme mes çunash të përkëdhelur të ish-lagjes komuniste të Tiranës.

Blushi është më i dukshmi deri më tani. Jo rastësisht është më i pozicionuari kundër islamit politik, madje e kërkoi pas Parisit me ngulm një protagonizëm qoftë edhe nëpërmjet kërcënimit: ndonjë naiv ra në grackën e tij duke e kryer këtë live në TV.

Dje Blushi ishte akoma më i qartë: Në një shkrim botuar në një portal online ku janë mbledhur ai dhe miqtë e së njëjtës ide shprehte simpati për Syrizën greke madje deklaronte se do votonte për të nëse do ish e mundur.

Një ditë më parë pati nje shkrim të A.Bushatit, i cili thoshte po te njejten gje si Blushi; në të njëjtën kohë F.Lubonja flet me admirim te madh per nje parti tjeter ekstremiste ne Itali (5 yjet) te Grillos;

Si ka mundesi qe këta të cilët në vendin e tyre tallen me ekstremizmat e çdo lloji, i ftojnë shqiptaret te votojne per parti ekstremiste?! – pyesin të habitur lexuesit që komentojnë poshtë opinioneve.

Pyetja nuk do marrë shpejt një përgjigje. Ajo që ka nisur duke cituar nje shkrimtar si Houellebeq dhe duke shprehur simpati për Tsipras, është hë për hë një produkt i shkumës që pluskon në kazanin politik të  Tiranës, ku gjithçka është në fermentim. Por i ka shanset të marrë një formë më politike se një portal modest online për shkak të rrethanave që do krijohen medoemos në të ardhmen e afërt dhe që këta i kanë kapur me mprehtësi.

Nuk ka si të mos bjerë në sy ironia që tek grushti lart i Tsiprasit kthehen pikërisht ata të cilët më herët janë mburrur që baballaret e vet komunistë i kanë vrarë filozofikisht. Po ç’rëndësi ka kjo në një Shqipëri ku ka ende njerëz që besojnë se Saliu është antikomunisti i parë. Mjafton të kesh në duar një flamur. Dhe le ta pranojmë që është një flamur joshës për një shoqëri e cila nuk beson më tek e  ardhmja, përkundrazi po sheh me nostalgji nga e kaluara.

Por për të patur sukses, nuk mjafton të jesh inteligjent. Duhet edhe personalitet.

Përgjithësisht mëtuesit politikë në Shqipëri bëjnë pazar kur duhet të luftojnë. Nuk është ky rasti dhe paragjykimet janë të tepërta në këtë fazë. Por megjithëse intelekti nuk u mungon, madje edhe i mbarsur brenda një geni të ekstremit të majtë, pyetja mbetet:

A kanë këllqe Blushi dhe miqtë e tij të ngrenë e sidomos të mbajnë në këmbë në Shqipëri nje parti radikale si ajo ne Itali apo nje parti ekstremiste si ajo në Greqi?

Unë nuk e dyshoj qëllimin e tyre, por vullnetin për t’i shkuar në fund, po. Pikë së pari, sepse janë edhe këta të izoluar në snobizmin e tyre, njësoj si grupet e tjerë polit-mediatikë të Tiranës së rizhytur në baltë këtë dimër.

Përtacë e përçmues, shumë larg staturës së Grillos dhe akoma më larg të Tsiprasit, mund edhe të heqin dorë me pengesën e parë; por mundet që shumë të tjerë të nisin ta mendojnë këtë punë si ata nën shenjat e para të  një krize të ashpër jo vetëm ekonomike, që ka nisur të shfaqet.

Është me siguri një temë për të cilën do flitet shumë më shpesh në Shqipëri pas kësaj të diele greke jo pak të rëndësishme për “kontinentin e ngrysur që ka harruar të qeshë” siç e quan së fundmi Europën, socialisti Blushi.

Adrian Thano January 25, 2015 15:33
Komento

105 Komente

 1. opozitari sfilitur January 24, 23:00

  Berisha u jep jetë politike atyre përballë (mjaft që ata të quhen të majtë) pa qenë nevoja të bëjë tjetër veçse të ekzistojë. Nëse e meriton një lapidar pas vdekjes, duhet t’ia ngrenë pikërisht tek oborri i PS-së. Të cilën e ka sjellë dhe risjellë në pushtet vetëm urrejtja e popullit ndaj tij pa patur madje nevojë as të bëjë ndonjë ofertë serioze politike. Ndoshta për këtë arsye liderët e vjetër dhe të rinj të PS kanë pacipërinë për ta dhjerë kalin socialist sapo hedhin lumin dhe guximin e përsëritur për të kaluar fshirësen mbi regjistrin e krimeve të Berishës sapo vijnë në pushtet.

  Ardian Thano, vetem kaq te kishe shkruar. Mjafton per 20 vitetg e shkauara dhe 10 vitet e ardhshem. Je i pakrahasueshem 🙂

  Reply to this comment
  • emigrant January 25, 16:25

   Te lumte aho dore o djale
   Sh sakte ky percaktim per Nanot e Ramet “socialistet” medemek.

   bythpambuket qe kuptojne se populli ua ka borxh kolltukun.

   paburra qe sapo hipin ne karrige nuk guxojne as ti afrohen kriminelit qe ka vrare e vjedhur kete popull si pushtues.

   dhe shkon ky zdapi i gjate 2 metra palluqe fut ne burg fukarenj dhe le jashte qelbin e Saliut

   yyy sikter.

   Reply to this comment
   • estref January 25, 18:23

    Rama nje dhjeraman qe vet ia ve kufijte vetes dhe vet ia fshin.
    Detyrimisht do kete rikompozime brenda se majtes, as qe i plas Rames per PS-ne.
    Nuk i ka plas ndonjeher ne fakt, por sic thote autori i shkrimitk me te drejte, ajo parti esht ne pushtet sepse esht alternativa e vetme deri tani e nje qeni serb me semundjen e terbimit

    Reply to this comment
  • feniks January 26, 03:12

   Ne kushtet e sotme politiko-ekonomike ku ndodhet Shqiperia,deri me sot nuk kam para asnje shkendije,qe te tregoje se po tentohet krijimi i ndonje FORCE TE RE TE MAJTE POLITIKE!
   Nuk kam degjuar asnje personalitet me begraund LIDERI,qe t’i kete bere nje analize te PLOTE E SHKENCORE faktoreve POLITIKE,IDEOLOGJIKE,EKONOMIKE DHE USHTARAKE,qe cuan ne ndryshimin e sistemeve politike ne Shqiperi!
   Per 24 vjet rresht klasa politike ka tentuar te hedhe ne fushen e lojes,nje “TOP” provokues,si lufta kunder FANTAZMES KOMUNISTE” dhe per vite te tera askush nuk ka bere asgje qe t’i thote STOP ketij “KAMIKAZI”politik anti shqiptar!
   E gjithe kjo eshte bere e do vazhdoje te behet se sistemi politik i mbarsur ne Shqiperi nuk ka qene as KAPITALIST,AS SOCIALIST,AS DEMOKRACI,por nje FEUDALIZEM alla shqiptar!
   Kot e kane quajtur Kryeminister te parin e qeverise!
   shqiptare!
   Nga cfare kemi pare ai e ka pas merituar titullin BAJRAKTAR!!
   Forcat politike qe erdhen ne pushtet pas 90-tes pervec qellimit per te SUNDUAR kete vend,nuk i prezantuan popullit ASNJE STRATEGJI KOMBETARE AFAT SHKURTER,AFAT MESEM dhe AFAT GJATE,per ZHVILLIMIN POLITIK,EKONOMIK,SHOQEROR,USHTARAK,DIPLLOMATIK ,JURIDIK etj te Shqiperise te pakten per 50 vjetet e pare!
   Kjo strategji duhej hartuar nga KOMISIONE SPECIALISTESH ,te te gjitha partite politike kryesore ,te prezantohej ne popull,te merrej mendimi i organizmave nderkombetare dhe te hidhej per miratim me REFERENDUM POPULLOR!!
   Ne kete STRATEGJI duhej te paraqitesh gjendja reale ne vend,mundesite financiare,rezervat e brendeshme,perparesite ne mbeshtetjen e fushave te ndryshme te paracaktuara ne te,mbeshtetjen financiare nderkombetare dhe hapat e nevojshme per zbatimin e tyre sipas nje grafiku rigoroz!!!
   Nje nga pikat me nevralgjike te kesaj STRATEGJIE KOMBETARE duhej te ishte sidomos se “SI DO TE TRANSFORMOHET,SHFRYTEZOHET DHE RINGRIHET PASURIA KOMBETARE ish SOCIALISTE!!!
   Si duhej te ndahej PRONA ish pronareve dhe sidomos ish PASURIA SHTETERORE per te gjithe shqiptaret!
   Kjo nuk ndodhi sepse,
   Se pari KASTA POLITIKE qe erdhi ne fuqi nuk ishte nje organizem politik i mirefillte,nuk kishin program te qarte politik te partive te tyre se nuk mendonin per te NDERTUAR NJE SHQIPERI TE RE DEMOKRATIKE,por te RREZONIN SOCIALIZMIN ME RRUGE POPULISTE,kur vete shteti socialist NUK BERI ASNJE REZISTENCE,se vete Ramiz Alia ishte ne sherbim te agjenturave te huaja per te bere ndryshimin .Gjithcka qe u LUAJT,ISHTE SKENAR I PERGATITUR NE ZYRAT E SHTETIT PER TE KRIJUAR IMAZHIN E RREME SE JA EDHE NE SHQIPERI KA LEVIZJE TE ORGANIZUAR ANTIKOMUNISTE!!!
   E gjithe kjo ishte nje KOMEDI,qe vete protagonistet po e pranojne hap pas hapi se edhe faktet per t’u mbrojtur mungojne!
   Ne se keta qe quhen “DHJETORISTE” do te kishin nje PROGRAM POLITIK DHE NUK DO TAKOHESHIN RASTESISHT NEPER KORIDORET E KONVIKTEVE ORET E FUNDIT KU SHUMICA NUK E NJIHTE NJERI TJETRIN PER KETE QELLIM,atehere nuk do te lejohej kurre shpallja nga Gramoz Pashko TEORIA E TOKES SE DJEGUR apo ZERO”,qe ishte sa KRIMINALE aq edhe ANTI SHQIPTARE!!!
   Me kete teori filloi shkaterrimi i Shqiperise ne emer gjoja te luftes kunder KOMUNIZMIT qe vazhdoi deri sot kur u shit edhe deti Jon Greqise!
   Ne vend te nje STRATEGJIE KOMBETARE ZHVILLIMI ,u perdor SKENARI I ARDHUR NGA BEOGRADI DHE ATHINA per SHKATERRIMIN E SHQIPERISE ne te gjitha drejtimet!
   Jo me kot u godit direkt LUFTA ANTIFASHISTE NACIONAL-CLIRIMTARE,ROLI I PKSH DHE I ENVER HOXHES SI LIDERE TE SAJ deri tek INJORIMI I 29 NENTORIT 1944 si dite e CLIRIMIT,11 JANARIT si date e shpalljes se Republikes,KONFERENCA E PEZES DHE KONGRESI I PERMETIT U HARRUAN,na doli mbi dhe MUKJA DHE TRADHETARI Ahmet Zogolli u vu me nderime ne mes te Tiranes!!
   U vune ne dyshim 28 mije deshmoret e luftes,Lufta e 4 Divizioneve shqiptare per Clirimin e Trojeve shqiptare ne ish Jugosllsvi u cilesua si mbeshtetje per Titon kunder shqiptareve,packa se atje dhane jeten 650 deshmore te Atdheut!
   Historia dhe heronjte e saj u perdhosen,ne shkolla librat u retushuan sipas politikes se dites ku Berisha tentoi te behet Skenderbeu i Dyte!!!
   Populizmi goditi rrepte ARSIMIN E LARTE duke e bastarduar me ca KIOSKA ku vetem shperndaheshin diploma me leke!!!
   Sali Berisha punoi me te gjitha forcat per RRUMPALLEN NE SHQIPERI dhe askush nga intelektualet e vertete nuk arriti te mbidhte rreth vetes njerez te AFTE DHE IDEALISTE,qe t’u kunderviheshin KRIMEVE TE BERISHES BALLAS!!!
   Edhe kur u bene ndryshimet kriminale te Kushtetutes ne 2008 nuk reagoi njeri me force gje qe na la peshqesh nje regjim kriminal per 8 vjet dhe qe sot komandon DREJTESINE,PRESIDENCEN,SHIKU-n etj,praktikisht shteti eshte i PARALIZUAR!!!
   Ne keto kushte,permendja e ca emrave si Blushi,Lubonja apo Bushati eshte nje MJERIM I MADH t’u vihet ketyre personave se mund te krijojne ndonje PARTI POLITIKE TE MAJTE ,pale me ekstremiste!
   Per ekstremizem sot AS QE BEHET FJALE!!!
   Ne Shqiperi gjykoj se ka shume PERSONALITETE qe mund ta marrim persiper krijimin e nje PARTIE TE MAJTE PROGRESISTE,qe te ngrihet mbi KRIMET e Berishes,Nanos,Metes,etj dhe te vendose SHINAT PER LEVIZJEN E NJE TRENI QE MUND TE NA COJE NE EUROPE SI QYTETARE TE DENJE TE SAJ E JO SI REFUGJATE!!!
   Deri tani kjo nuk eshte bere se si duket NUK JANE KRIJUAR KUSHTET E NEVOJSHME!
   Deri atehere HAJDUTET DHE ANTISHQIPTARET do vazhdojne ta shqyejne trupin SHQIPERISE SE MJERE!!
   Aktualisht SHTETI SHQIPTAR ESHTE NE KOLAPS TE PLOTE!
   QEVERIA KA DESHTUAR NE QELLIMET E SAJ TE MIRA,SE DREJTESINE DHE PRERSIDENCEN E KA NE KEMBE ARMIKU ME I MADH I SHQIPTAREVE SALI BERISHA!
   Ne kushtet kur edhe BOTA hesht,atehere eshte KOHA,QE INTELEKTUALET E VERTETE DHE IDEALISTE TE SHFRYTEZOJNE SITUATEN,TE ORGANIZOJNE PARTINE E RE DUKE NDERTUAR NJE PROGRAM POLITIK ,QE TE PERMBAJE ZGJIDHJEN E PROBLEMEVE KONKRETE TE VENDIT!!!
   KOHA NUK I PRET DEMBELET DHE QYLAXHINJTE!
   KOHA THERRET TRIMAT NE MEJDAN!

   Reply to this comment
 2. ... January 24, 23:13

  Z.Thano
  Une jam nje nga ata qe kane komentuar ne shkrimin e Blushit “Pse votoj Syzrizen”…
  Nuk e kisha pare keshtu sic thoni ju, por me duket logjike. Mund edhe te ndodhe keshtu dhe te kene te tilla qellime.

  Ndoshta nuk jan vetem Blushi, Bushati, Lubonja dhe ndonje tjeter I grupit Klan. Por sidoqofte qendrimet e tyre mua NUK m pelqejne.

  Intelekti i vertete shquhet nga ai medioker,pikerisht ne raste te tilla.Keta te kujtojne ate debilin e shume e shume anektodave shqiptare,qe permbahet e permbahet,duke dhene pershtypjen e te urtit, e ne fund ja kaput nje te trashe,qe i le pa mend te gjithe.
  Dy shkrimet qe permendni, jane pikerisht kjo e trashe.Keqardhje.

  Megjithate do ju jepja nje keshille,si Blushit ashtu edhe Bushatit,duke risjelle(lirshem,me aq sa me kujtohet,meqe nuk e kam librin prane) ca fjale te mencura te Gogolit tek “Fryme te Vdekura”:

  Njerezit, – thote Gogoli, – zemerohen me paraardhesit e tyre, te rinjte me brezat e vjeter, se pse nuk e kane pare rrugen e gjere e te madhe plot drite, por jane arratisur neper shtigje te humbura pa krye; dhe, gjithe duke kritikuar brezat e kaluar per verberine e tyre … ata bejne te njejtat gabime, genjehen nga vezullimet e mocaleve, duke mos e kuptuar se ashtu si paraardhesit e tyre po shkojne drejt gremines!

  Analiste e gazetare si Blushi, Bushati, Lubonja etj, kritikojne ka vite e vite te tera ekstremizmin politik ne Shqiperi, sidomos ate komunist, , e sot,njesoj si ata kritizeret entuziaste te Gogolit, bejne te njejtin gabim si “baballaret e vrare filozofikisht”, dmth, adhurojne demagogjine e ekstremit te majte!

  Ka edhe dicka tjeter. Ajo Europe – per te cilen keta rrufjane na betohen e perbetohen dhe ne emer te se ciles godasin cdo shfaqje jo-europiane ne Shqiperi – eshte pikerisht Europa qe i druhet me shume se askush tjeter fitores se nje partie te tille. Eshte pikerisht kjo Europa, ku keta hipokrite na ftojne ta kemi si sistem referimi, qe po i ben thirrje popullit grek qe te kete mendjen me ekstremistet.

  Reply to this comment
  • tani January 25, 08:10

   Blushin nuk e voton asnje i majte, se ai na duket si Kaci i zi. Blushi e ndihmoi shume here Saliun.

   Reply to this comment
 3. Arben January 24, 23:37

  BLUSHI SHIKON ENDRRA ME SY HAPUR.

  Reply to this comment
 4. pionier Lubonja January 24, 23:38

  Sherbimin me te madh rilindjes se nje partije te ekstremit te majte ja ka bere vete kjo mender politike e mender politikane nga Berisha tek mender intelektualet Lubonja,Blushi e tere shurranjozet e ish bllokut qe 25 vjet e shperbene kete vend dhe kerkuan ta mbajne pushtetin me luften kunder komunizmit qe jo vetem si fjale tek ne e ka patur humbur kuptimin pas viteve ’50 por tere idjotet e mesiperm perfshi edhe ndonje djale tjeter te Kiçove me mbiemrin Ngjela na flasin per turpin e shqipetareve edhe per ‘komunizem apo edhe me keq ‘sistem komunist’.Fatkeqesija eshte qe ne vorbullen e kesaj lufte donkishoteske me keshilltaret biberaj te ameriqise po futet edhe diletanti Rama per fatin e keq.Nje parti e ekstremit te majte qe ska te beje fare me Grilon si thote Thano tere djemte e Kiçove me mbiemrin ngjela blushi,lubonja apo bushatllinjte e tjere nuk mund ti kete jo militante por as per te fshire kepucet jo vetem per nivelin medioker por per demet qe i kane bere kasaj shoqerije e ketij populli ne 25 vjet qe po katandiset shprehje gjeografike.
  KETA PERSONAZHE DINE VETEM TE HANE TE VJEDHIN TE DHJESIN E TE BEJNE ‘POLITIKE’.Inteligjenca eshte gje tjeter qe ne plan te pare ve ekonomine e me pas vjen politika si shprehje e ‘koncentruar e saj’!

  Reply to this comment
 5. Xhuxhmaxhuxhi January 25, 00:03

  Shqipetaret nuk kane perse te kalojne ne radikalizem formal e siperfaqesor politik, por duhet te mbeshteten tek ideja e kombit dhe shtetit te tyre pa kaluar ne ekstrem, ksenofobi, ose shovinizem.
  Ideologjia e nje partie te suksesshme shqiptare duhet te jete NDERTIMI I SHTETIT, sado paradoksal mund ti duket kjo dikujt. Rruga qe zgjedh nje force politike per te bere shtet eshte e veshtire, por jo e pamundur, pavaresisht strukturave ekzistuese politike qe ngjasojne me nje mafie te paster kriminale. Si PD ne vitin e pare 2005-2006 ashtu edhe PS ne muajt e pare te pjeserisht, deshmuan se kjo eshte e mundur. Pastaj filluan te punojne per vete dhe financuesit qe mbajne fijet e padukshme te pushtetit te vertet ekonomik.

  Reply to this comment
 6. qwa January 25, 00:28

  Parti te re…Lubonja,Bushati 😆 cfare cirku 😆

  Reply to this comment
 7. Landi January 25, 01:03

  Ne situaten aktuale ku ndodhet vendi jone fqinj, Alexis Tsipras eshte lider i duhur jo vetem per Greqine por edhe per ate Europian. Kunder politikes se austerity te ndjekur nga disa qeveri dhe interesave te nderlidhura ngusht te elitave politike – financiare. Alternative? Le te themi nje lider ndryshe, dinamik dhe pragmatik. Neser Greket zgjedhin Tsipras dhe jo Syriza, as radikalizmin e majte. Ideologjite dhe partite nuk shkojne me ne mode, thuajani Blushit kte gje.

  Reply to this comment
 8. moisiu January 25, 03:08

  Bedri Islami duhet te drejtoje kete levizje qe nuk duhet te jete e ekstremit te majte,dhe te tjere si Ju zoti Thano,Mero Baze,Andrea Stefani,dhe intelektuale te tjere qe I dhimset ky popull. Edi Rama ,qe aq shume kishim besim ,po na zhgenjen,kete ide e kam shprehur me shume se nje vit me pare. Partite e medha duke future dhe LSI,mendojne vetem te krijone monopolet ekonomike per vehte,ti largojme keto qelbesira nga arena politike,nga pushtetetet e perjeteshme ! Kapitalet po koncetrohen ne pak njeres,shtrese te mesme pothuaj nuk ka . 10% te pasur dhe 90 % fukarenj.Dhe juve Z,Thano ju dhimset ky popull,behuni ju inicjatore te kesaj levizje ,ftoni intelektualet e mesiperm, populli do tju mbeshtese ! Edi kerkon te nxjere leke nga fukarenjte,nuk meret me te koruptuarit qe e lan kete popull fukara ! Larg Bushati ,Lubonja nga kjo levizje ,ato jane tradhetar te kombit, Zgjohu Bedri Islami !

  Reply to this comment
 9. socialisti bythpambuk January 25, 05:27

  Dakort me ju Z . Adrian , por cfare duhet te bejme (ashtu si thoni me siper ) me nje Rame qe zhgenjen ,dhe jam plotesisht i bindur qe me kete te pa afte e mashtrues , per 2 vjet Saliun e kemi perseri ne pushtet dhe Partine Socialiste te shkaterruar?
  Ka vetem nje zgjidhje :Te shkarkohet Edi Rama si kryetar i PS si ekstremist i djathte qe nuk ka asnje lidhje me nje parti te majte (shikoni qeverisjen e tij deri me sot qe eshte teresisht djathtas) dhe atehere nuk do te kete nevoje per parti tjeter te majte .
  Po te doni Ju dhe gazeta DITA qe drejtoni , per 2 muaj Edi Rames i tregoni vendin .
  Popullin e kini me vete , u beson dhe i ka syte te ju

  Reply to this comment
 10. nazim January 25, 07:15

  E para,
  Blushi dhe Bushati ( dhe Lubonja ne nej thes) jane bythpambuke( sic e thote dhe Thanoja bukur,”mes çunash të përkëdhelur të ish-lagjes komuniste të Tiranës.” ndersa une do t’i perkufizoja si “cunat e bulevardit te shtypur me te njejtin kallep) dhe nuk i arrijne as tek thembra Tsiparis -it. Nuk kane as zjarrin qe ka ai, as shpirtin per te arritur cka Tsiparis do te arrije per vendin e tij.

  E dyta,
  edhe sikur t”i shkojne deri ne fund asaj qe filluan me Olldashin, nuk ka asnje ne Shqiperi qe ti ndjeke( mbase ndonje bythpambuk tjeter) se jane njerez pa karakter dhe pseudointelektuale qe perdredhin fjalen si gjarperi.

  E treta,

  se pari ju mungon krejtesisht dashuria per Shqiperine.

  Reply to this comment
  • nazim January 25, 07:19

   Se katerti( desha te shtoj),

   Nuk kane asnje element te majtes ne gjakun e tyre. Jane ca mikroborgjeze te vegjel qe pervec rehatise se tyre , nuk kane aftesine te shohin gje tjeter.

   Reply to this comment
 11. Baba Ali Tomori January 25, 08:09

  Boten po e shkateron korrupsioni. Jane po ky soj politikanesh qe perbetohen se do ta shkaterrojne mafjen e korrupsionit perpara se te vijne ne pushtet, e, pasi rrembejne pushtetin, behen me te paskrupullt se ata qe i kane perzene. Kush e coi Greqine ne kete gremine qe ka rene? Jane vecse ata dhe keta, jane te gjitha krahet e politikes, te majte e te djathte, ashtu sikunder ketu tek ne, ne Shqiperi. Une pres se dicka do te beje “fryma e re” Tsipras ne Greqi. Evropa le te lemeriset, le te trembet sepse kurrkujt nuk i prishet pune e ca me pak popullit. Thjesht dhe qarte kjo Bote kerkon dicka qe premon ndryshimin. Ndryshim te Madh. Ndoshta fillimi po vjen nga Greqia.

  Reply to this comment
 12. Quiz January 25, 08:11

  O kryeredaktor sa te ka paguar Rama qe te hedhesh keto shashka?

  Reply to this comment
 13. geri January 25, 08:30

  Jepi Blushi beje Europen te qeshe megjithe ata dy llafazanet e tjere OPINIONISTAT e leshit. Nuk shikojme njeri te ngrysur ne ketej ne Europe perkundrazi jetohet per mrekulli te zotit, por jane disa poltikane si puna jote e disa te neveritur te tv- shqipetare si Bushati e Lubonja qe vetem me llafe mereni si ato prostitutat dhe mbani peng shqiperine, njerez hajdute e te koruptuar qe jetoni vetem me llafe. Fenomeni i ngrysjes qe thua zotrote ekziston ne vendet me hajduta e te koruptuar si Italia Greqia ,Spanja, Ballkani qe e ka ne gjak ndersa pjesa tjeter e Europes eshte lule mor politikan mashtrues qe nga koha e Nano plehres . Dhe mos i genje njerezit si xhaxhi Enveri qe kendonte : ne boten kapitaliste vdesin njerzit nga uria, ne Shqiperine socialiste ul cmimet qeveria:. Punoni o kokrat e dembelit se nuk vjen gje nga llafet, nuk e shikoni ne cgjendje e katandiset Shqiperine duke u mare vetem me llafe o pordhace te neveritshem.

  Reply to this comment
 14. I majti January 25, 08:51

  Kush e tha qe Syriza este parti ekstremiste?Po te ishte keshtu atehere partia komuniste greke(KKE)do te ishte super ekstreme,si dhe Partia komuniste marksiste leniniste greke(KKEML)do te ishte super super komuniste.(te dyja keto te fundit jane parti kushtetuese)E keni lexuar zoti Thano programin e Syrizes?Une jam i sigurte qe Jo.Pasi po ta kishit lexuar nuk do te shkruanit ne kete forme.Ne qofte se ka nje parti te qendres se majte sot ne Greqi ajo eshte Syriza.Ne nje shoqeri demokratike eshte i domosdoshem rrotacioni politik.E pra ne Greqi eshte koha e nje rrotacioni te tille.Po kush eshte ai grupim politik qe do ta beje nje gje te tille ne Greqi?PASOK nuk eshte kurren e kurres pasi i eshte larguar shume qendres se majte duke levizur djathtas.Ju beni nje pershkrim te gjendjes duke spekuluar dhe duke i anashkaluar shkaqet qe detyrojne sot grekerit te votojne nje parti “ekstremiste”sic thoni Ju.Do te ishte me mire te benit nje pershkrim te shkaqeve dhe te rrethanave qe e ngriten kaq lart Syrizen ne nje parti me rreth 35-38% nga nje parti me rreth 5-6%.”Si ka mundesi qe këta të cilët në vendin e tyre tallen me ekstremizmat e çdo lloji, i ftojnë shqiptaret ne Greqi te votojne per nje parti ekstremiste” thoni Ju.Harroni qe tjeter gje jane ekstremizmat e Shqiperise dhe tjeter jane ekstremizmat e Greqise dhe te Italise.I ndan nje periudhe e madhe prej disa dekadash demokracie njeren dhe tjetren.

  Reply to this comment
  • vaso Athine January 25, 20:12

   Syriza eshte ekstremiste qe cke me te.
   Tsipras deri para pak muajsh thoshte do deboje gjithe emigrantet dhe do dle nga zona Euro.
   Javet e fundit e drodhi, duket i beri hesapet me hanxhine.
   Sdq nuk ka per te bere dot shume as ai, ketu do jemi do shohim

   Reply to this comment
 15. METEH January 25, 08:59

  RESPEKTE Z.THANA:Dakort me mendimet tuaja.Por NQS Rama deshton te bej shet siç ka premtuar,mund te krijohet nje parti tjeter siç thoni ju,duke bashkuar te gjithe te majtet e hallakatur,por jo me kruetar Blushin,i cili nuk esht per kete pune.Ai le te shkruaj libra duke kopjuar te tjeret.Sa per Lubonjen do ishte mire te mos zihen ne goje,pasi ai i ka lene trut ne burg dhe,kot e flasin si analist,veçse per ti par fytyren.Eshte paradoksale qe tek ne jane shar e mallkuar te giitha qeverit e krijuara qe na 1912-taPra edhe ne si ballkanas nuk na pelqen te na komandoi tjeterkush pavarsisht se eshte e mire.Ne batakun e politikaneve mjeran ka rene dhe populli une i cili nu di te protestoi kur thika i ka shkuar ne palce dhe ka frik nga hieja e tije,frik e kultivuar nga Enveri,Zoge dhe s’fundemi nga Saliu,i cili e ka kaluer Zogun,Enverin dhe Hitlerin,pasi beri,vjedhje, krime ne demokraci,ndersa ata ne sistemin diktatorial.

  Reply to this comment
 16. Sphynx January 25, 09:08

  Unë kam një tjetër mendim lidhur me simbolikën e zgjedhjes që do të bëjnë grekët sot. Mendoj që faktorët që i shtyjnë ata të votojnë Tsipras-in dhe Syriza-n janë shumë më “tokësorë” dhe praktikë se ç’mundohen t’i interpretojnë. Grekët po kalojnë një krizë jo të vogël ekonomike, e cila, së pari i ka detyruar të heqin dorë nga një mënyrë jetese surreale e deritanishme, ku bëhet qejf pa qenë nevoja të punosh, dhe, nga ana tjetër, duke qenë ballkanas, kanë kompleksin e “fajit që qëndron tek të tjeërt”, që po u bien në qafë dhe që po vuajnë më shumë se ç’u takon.
  Pikërisht këtë aspekt ka kapur Tsipras-i dhe po i mëshon fort. Pikërisht për këtë arsye pjesa më e madhe e grekëve gjithnjë e më shumë po e gjejnë veten tek idetë e tij.
  Ajo që po bën Syriza nuk është luftë për një ideal politik të majtë. Jo, ajo është pragmatizëm i mirëfilltë, shoqëruar me populizëm ekstrem. Personalisht mendoj se kjo Greqisë do t’i prishë punë.

  Reply to this comment
  • Ballist i PENDUAR. January 25, 10:26

   Greqia ka firmosur te gjitha Traktatet
   Europiane SOVRANAZIONALI ,
   PRA
   me te fuqishme se ligjet greke ,
   qe i kane hequr Totalisht fuqine shtetit dhe parlamentit Grek [ italian , spanjoll , portogal …….. ]
   dhe sot duhen vetem te Binden
   per vendimet qe marrin TEKNOKRATET EUROPIAN ,
   comisione Ue , BCE DHE TROIKA.

   Reply to this comment
   • nendetesja 104 January 25, 16:26

    O “ballist i penduar”, emigrant-student i Italise: meso nje here italishten dhe pastaj edhe te drejten europiane. Kur te kesh mbaruar atehere futi nje byrek dhe po te ngeli kohe e lire edhe ndonje koment!

    Reply to this comment
 17. dn January 25, 09:19

  Adrian thano,po ju tregoj pse nuk do ndodhe kjo ne shqiperi: leaderi grek e filloj nga asgje edhe e ngriti Vete partine,Kurse keto tonet Jane mesuar vetem me u ul hazar ne karige!e kuptoni dallimin?
  Syriza edukoj nje popul te tjere,edhe pse pressionet nderkombtare kunder tyre qene nje mije here ma te forta se ne shqiperi kunder tyre,Kurse ‘tone’ me nje fisheklim Hulin veshet!

  Reply to this comment
 18. Kris 1 January 25, 09:37

  PS ne pushtet gjithmone ka qene nje fytyre e Pd ,vetem qe kujdeset shume per tualetin .
  PD ne pushtet rropi popullin duke mos bere ligje ndersa horrat e PS jane me te kujdeseshem,
  Keta bejne ligjet me pare dhe te rrjepin mire brenda ligjit.
  prandaj duhet nje force e re politike por jo nga mitrat me ebole te partive parlamentare.

  Reply to this comment
 19. fred January 25, 09:57

  Kur imoraliteti politik, mungesa (coroditja)e orientimit ideologjik, rufianizmi pragmatik perhapen ne mase krijimi i partive apo levizjeve te ekstremit te majte, djathte apo religjoz eshte i pashmangshme. Eshte nje ligj konstant i shoqerise njerezore qe eshte manifestuar qe nga koha e Republikes se Athines se lashte e deri te Syriza (por jo vetem ne Greqi). Ketu te ne Aleanca Kuqezi ka potencialin e duhur per tu shnderruar ne parti te ekstremit te djathte.

  Reply to this comment
 20. Ballist i PENDUAR. January 25, 10:17

  NJERZIT , besojne se e duan Lirine ,
  por ne realitet kane shume Frike ,
  Sepse Liria i detyron te marrin vendime ,
  dhe vendimet comportano reziqe ……………………………………..

  Njerzit sono Abituato qe ti thone se çfare duhet
  te mendojne
  Deshiron ti nenshtrohet autoriteteve shteterore ,
  sepse ka frike te vendosi ai vete per vendimet dhe fatet e tij …………………………

  Se tiranet finanziar shkaterojne shtetin social
  duke vjedhur 99% dell ‘ Umanita
  Eshte Nazizem apo çfare eshte ?

  Prandaj sot na duhen nje parti ,
  qe te çoje ne Shtepi kete Klase politike shqiptare ,
  si Dhe PADRONEVE TE FINANZAVE GLOBALE .

  Eshte traktati i Mastriktit qe ka kapercyer Parlamentet europiane ,
  qe sanci una serie di reforme Eclatanti ,
  nga 1 janar 2002 ,
  me Euron si monedhe Unike ,

  Kundra Aysterita , dhe modelimit te
  Bankes qendrore Europiane ,
  te Modeluar sipas NeoFeudalit
  François Perroux

  Reply to this comment
 21. ne emer te Migjenit te Math January 25, 10:27

  Berisha perkrah ektremit te majte dhe Rama kunder.Kete thote shoku Thano.Shkurt me porosi te Rames me dredhi po ju thote votoni Ramen kur te kete votime se ky eshte shpetimtari si baca Enver dikur.Sepse Baca na ndriti por keto shenja duken edhe tek Rama i Thanos se do tju ndrise ju qe jetoni ne Shqiperi.Ky eshte mjerimi i vertete i atyre qe e quajne veten analiste.Ruajna Zot prej atyre qe bejne budallajin me deshire.Botoje te lutem o shoku i Rames

  Reply to this comment
 22. dealfa January 25, 10:28

  Rama po na zhgenjen te gjitheve !

  Reply to this comment
 23. lim55 January 25, 10:45

  Jajajaa…Lapidar Saliut ne oborrin e PS.
  Fiks fare

  Reply to this comment
 24. Bocari January 25, 11:13

  Nuk lexoj programe partish, se jane te gjitha njesoj, pallavra. Partite jane instrumenti i klases se pasur per te ushtruar diktaturen e tyre, qe me paturpesi e quajne edhe demokratike. Nje parti e shoh jo ke programi i saj, por ke puna dhe reformat qe ka bere pas 1-2 vjetesh. FAtkeqesa qe kemi eshte se genjeshtari, krimineli, tradhetati, i paafti flasin te gjithe nje gjuhe, gjuhen e ndershmerise patriotizmit ne emer te popullit. Intelektualet dhe njerezit largpames ne Shqiperi qe duan vertet vehten dhe atdhun e tyre te mblidhen dhe te diskutojne rruget per shpetimin e te ardhmes. Si ka mundesi qe te gjithe keta komentuesa me vlera shkruajne anonim ne keto faqe dhe ne ekranet TV shikojme vetem zhgarravinat e mendimit te ndritur? Zoti Thano ndoshta do ishte nje inisiative me vlere te behej nje kongres i njerezve qe u rreh zemra per Shqiperine dhe te behet nje analize e asaj qe ka ndodhur dhe rruget e reja. P.sh. le te marrim titullin “Shqiperia cka qene, ceshte dhe cdo te jete”
  Pjesmarrja e lire me nje kusht: ASNJE FIGURE ME AKTIVITET te sotem dhe te KALUAR POLITIK. Shqiperia ka plot bije e bija qe nuk kane ngrene nga corba e 70 viteve te fundit, bile ata jane me te ditur se keta qe njohim deri me sot, kane vetem nje te mete “nuk duan te ngaterrohen”. Une personalisht e gjej bazen e drejtimit dhe zhvillimit te nje shteti ne format lokale te organizimit me baze ekonomike dhe jo ne drejtimin partiak.
  Ne kohen e skllaverimit modern te Europes, e ardhmja e Shqiperise per mua ka vetem nje emer;
  “Kolonia e fundit ne Europe” dhe meqenese nuk kam deshire te jem tek klasa e skllavopronareve dua te luftoj qe te mos jem as skllave.

  Reply to this comment
 25. Majtisti shqiptar jo grek. January 25, 11:13

  Nese deshironi te keni nje ide per mundesine e nje projekti politik te ngashem me Syrizen beni nje sondazh se sa simpati kane shqiptaret per liderin e saj, Tsipras. Me siguri shifrat e simpatise do te jene shume te larta.

  Greket votojne Syrizen dhe lidern e saj si nje alternative te besueshme ndaj establishmentit aktual politik qe eshte bere po aq anakronik sa edhe yni. (largqofte asgje nuk krahaasohet me faqezinjte tane, por gjithsesi Samaras dhe Pangalos kane humbur pa fund kredite tek populli grek).
  Pra greket nuk votojne ekstremizma sepse Syriza eshe nje e majte e moderuar dhe kerkesat ndaj Bashimit Europian jane konsideruar nga vete lideret europiane si te justifikueshme. Po ishte nje e majte ekstreme nuk do te adronin aty figura te respektuara ne Greqi dhe Europe si Manolis Glezos etj.

  Personalisht nuk e di biografine e zotit Tsipras, por asnje udheheqes yni nuk i afrohet atij per nga karizma, qartesia ne artikulimin a tyre qe kerkon dhe visioni per ta ndryyshuar Greqine dhe lehtesuar barren e rende qe i ka vene persiper politiket e papergjegjshem vendas dhe BE. Europa nuk ka te drejte te beje eksperimente me popuj te vegjel. Po te duan le te zgjdhin ndonje vend me te madh per keto gjera.

  Sa per te ngjashmen e Syrizes tek ne, kushtet jane pjekur dhe tejkaluar. Populli yne nuk mund te duroje me gjate sidomoss brezi i ri te cilit i eshte fikur e ardhmja ne vendin e tij. Sa me i suksesshem te jete projkti i Syrizes ne Greqi, aq me shume shnase ka qe ky projeket te sendertohet shpejt ne Shqiperi; ndoshta pas 3-4 vjetesh.
  Sa per udheheqesit, ata do te dalin nga djemte dhe vajzat e ketij vendi qe ju dhimbset vertet atdheu dhe duan te jetojne aty. Nuk behet ky vend me hajdute dhe maskarenj qe lyejne fytren me bojra fallco blu apo roze. Politikanet tane jane fotokopje te keqia te njeri tjetrit me orgjinal superhajdutin Berisha. Uroj te shporren nje here e mire per te miren e ketij populli qe vuan sa ska me.

  Sa per lideret “potenciale” ti kallepit Blushi, Bushati &Co, mendoj se zoti Thano per te cilin kam nje respekt te vecante, thjesht ka bere shaka. Keta shakaxhinj te shkerdhatokracise nuk jane per ate pune. Ajo pune do bole te medha si te Tsypras, qe ata nuk i kane. Lerini te bejne ate qe dijne te bejne: te llomatisin pa fund nga studioja komode e Fevzos.

  Uroj sinqerisht qe Syyriza te fitoje sot per te miren e Greqise dhe tonen natyrisht. Kur eshte mire fqinji nuk eshte kurre keq.

  Faleminderit zoti Thano qe me kuraje dhe zgjuarsi keni sjelle per diskutim nje ceshtje qe shume shpejt do te kerkoje zgjidhje.

  Uroj ghithe te mirat per kementuesit e forumit, natyrisht edhe per ata qe nuk ndajne te njetin mendim me mua.

  Reply to this comment
 26. Cœur January 25, 11:18

  Qenka dhe “nxehur” me duket .Po pse mor cfare prisje ??

  per te pasur sukses nuk mjafton vetem te jesh inteligjent .Duhet dhe personalitet
  .Keni ,kemi ,kane edukuar nje shoqeri ,nje ndergjegje shoqerore ku nuk te duhet asnjera nga te dyja .Duhet thjesht nje flamur ,si ai komunisti i djathte qe e permend me qejf te madh .Tani e kemi ,kemi flamurin e Symizes ,antiislamit [ta krijojme dhe nje problem qe ndoshta tek ne ende eshte fillestar ] thjesht per te perfituar nga momenti ,si te gjithe udheheqesit tane , si te gjitha politikat tona meskine dhe driteshkurtera
  dhe sidomos si ne cdo lufte armiku i armikut tim behet miku im .
  mos u nxeh me kete , dhe Curcill u be aleat me Stalinin ,ai shpetoi nje bote te gjithe
  po ne nuk i zgjerojme dot horizontet kaq shume .

  Rama zgenjen ?? ahhahahahhahahah ,
  eshte ne kohe ende te modifikoje shume gjera , por nuk eshte lider .
  eshte i lire ne krunde dhe i shtrenjte ne miell .e shfaqi mire pragmatizmin e 1 prillit
  u asimilua dhe mire ,por kjo po i kthehet ne bumerang .
  duhet te reagoje me shpejtesine e drites .
  terreni eshte shume i pershtatshem , qeveria eshte ne minimumin e saj
  por ka ende perkrahjen nderkombetare ,te zbehur por e ka .
  mos u tremb nga Blushi se ka vetem ndonje studio tv qe behet faktor ,por njerez te tjere ngrene ne kembe qytete po te duan .
  Thuaj kryetarit te uli duart ndaj qyqareve ops qytetareve , po po ti uli , ti marri persiper qeveria kamatvonesat , ti leri sekuestrimet e shtepive ,se ka plot shtepi qe mund te sekuestroje dhe askush nuk i ben dot asgje .Te bleje apartamentet ne bllok se kane ngelur shkret ,[dhe xhiron lekun ndaj biznesit ,qeveria blen me lire ne shumic dhe njerzit jane me shtepi]dhe te strehoje njerzit pastaj te prishi 60 shtepi brenda dites ,se 60 shtepi jane minimumi 200 vete ….ne 200 mij vete 200 jane qe bejne kaos dhe djegin kryeministri e qytet
  thuaj ta mbylli me restaurime bunkeresh se nuk jane piktura te Leonardos ,me …bukuroshet e fjetura se po na sjell zorret ne fyt ,le ti bej ministria perkatese ato ,dhe thuaj te lutem mos te shkruaje me letra .mjaftojne ato qe shkruan Antena nga ferri .

  cfare te themi ?
  O zot me ruaj nga miqte , se nga armiqte ruhem vet ?!
  [te thashe mos e voto haleancen ,po ti nuk ndigjon 🙁

  Reply to this comment
 27. Vladimir January 25, 11:24

  Absolutisht Rama ka probleme e po zhgenjen nga kendi qe une e shikoj, por problemi eshte “pse dhe ke po zhgenjen?” Ne se flasim per zhgenjimin e Blushit dhe te gjithe klanit te tij ne lidershipine PS qe ishin pergatitur me luge ne bres te ndanin torten bashke me gjithe ujqit çakenjte poshte, une them eshte shume mire qe te zhgenjehen. Do te doja qe me shume te zhgenjeheshin kjo kategori dembelhanesh e “pronare” te PS me shtateqind flamure ne brez. Ne se flasim per zhgenjimin e shqiptareve qe donin nje tjeter ekonomi, nje tjeter drejtesi, nje tjeter te ardhme, atehere le te flasim shtruar e ta masim Ramen nga ato que po ben e jo nga ato çka nuk po mund te beje sepse i ka duart e lidhura.
  Ekonomia nuk ndreqet me magji ne nje vend si yni pa asnje prodhim serioz vendas, i shkaterruar barbarisht e ku vijne vetem fazone me rroga 150 euro dhe kallcentra. Kompanite e medha presin rend, ligj, zhdukjen e qytezave te droges si Lazarati etj. E kjo, do pune dhe kohe.
  Rama nuk çfare ti beje Presidentit ushtar, prokurorit gjumash e vartesve te yij te kompromentuar, gjyqtareve gjingjona, zyrtareve te larte te superkorruptuar que “dalin te lare” nga gjykatat.
  Rama nuk çfare ti beje LSI, “djallit” me te cilin beri pakt per te larguar qoftelargun.
  Ju thoni te formohet nje tjeter e majte e benave.
  Une them se shqiptaret e mire sot kane vetem nje rruge, te mbeshtesin deri ne fund projektin e Edi Rames. Dhe deri ne fund do te thote 8 vjete. Ti japim gjithe pushtetin per te vepruar pa qene nevoja te beje kompromise e pakte me “djajte” jashte dhe brenda PS. Ne keto 23 vite ka qene pa medyshje administratori me i mire qe kemi patur. Sa per tipin e tij, sjelljen, mosperfilljen, prezuntuozitetin, sinqerisht nuk me pelqejne fare. Por populli thote: shikoi punen dhe jo gunen.

  Reply to this comment
  • sinan hibro January 26, 10:31

   Sakte vladimiri …jam 100 % me ty ….Njesoj si ne Greqi , PD e Berishes e la vendin shume keq…. Rama eshte ne rrugen e duhur por rimekembja do kohen e saj …Per te bere nje analogji me gjendjen e Greqise dhe cfare pritet nga Tsipras …greket do te zhgenjehen shpejt nga Tsipras, per vete faktin se ata presin si me magji qe ai te ndryshoje gjendjen…

   Reply to this comment
 28. kati January 25, 11:46

  Rama ka zhgenjyer thelle votuesit e tij me paaftesine per te krijuar nje qeveri me njerez te afte e te besueshem per te cuar vendin drejt progresit.Mungesa e vizionit ne drejtim nga ky kabinet eshte uleritese.Drejtimi autokratik i Rames eshte pertej cdo ekstremizmi.Ne keto kushte do ishte shprese per Shqiperine dalja e nje partie si ajo e Tsipras.Vendi ka personslitete duhet inkurajuar nje Tsipras shqiptar,larg ish bllokut ose modelit te shemtuar Berisha-Rama-Meta & CO

  Reply to this comment
 29. gjeramadhi January 25, 12:12

  eshte e domosdoshme nje parti radikale e majte per te ekzekutuar nano- salo- bashen e kompani , bile sa me shpejt eshte e mundur ,simpatizane ka sa te duash 75%

  Reply to this comment
 30. Lleshi January 25, 12:19

  Blushi & Co , ekstremi i majte ? Ha..ha…ha..Me se do ta inaugurojne Partine , me atentatin e Kajo Karafilit kunder serbofilit ? Ha..ha..ha..

  Ç’jane keto o Thano ! Hajdutet te majte ekstreme ? Ha..ha..ha..

  Reply to this comment
 31. intelektuali January 25, 12:29

  NJE PARTI RADIKALE E MAJTE NE SHQYPNI DO TE KTHEJE KOHEN E QEPES TE ENVER HOXHES ME PASOJA TEJET NEGATIVE PER INEGRIMIN NE BE..

  Ne Itali pas Luftes qeveria e ndaloi me ligj Partine Komuniste si nje kusht per te perfituar ndihma nga plani MARSHALL i SHBA, prandaj PARDON zoti Thano le te mesohemi te bejme dallimin intelektual sepse hokatari Pepe Grillo nuk eshte si gjakatari Enver Hoxha, as Ben Blushi dhe Pandeli Majko me shallin bolshevik ne qafe, as ministri Naspi Naco qe falet me fotografine e Enverit ne dore, as ministrja famoze Mimi Kodheli qe dekoron kriminelet dhe bashkepuntoret e enverit me medalje trimerie, por as Edi Rama qe vendosi te dislokoje ne Shqypni LHL-te e llahtarshme te Asadit krejtesisht ne terrin e nates me ambasadorin Arvizu qe i konsideronte shqyptaret si nje fis prej Afrike ZULU.

  Ne Greqi pas Luftes i zbuan dhe perzune me dajak komunistet e Moskes qe donin te merrnin pushtetin me dhune sic bene ne Shqypni me ndihmen jugosllave dhe me Kollonen e Peste qe kishte futur ne Partine Komuniste Tempo me urdherin e Titos, qe ishte pikerisht aventurieri pa shkolle dhe i pabese Enver Hoxha. Prandaj krahasimet e Shqypnise Enveriste vajmedet me Greqine Evropiane te mesuar me uzo dhe buzuqe dhe sirtaqe jane per konsum te brendeshem pa kurfare vlerash reale per Boten e jashteme.

  Reply to this comment
  • Cœur January 25, 13:15

   nuk u intereson shume BE dhe aq me pak envorri
   asnje klase politike ne fakt nuk i ka interesuar BE
   DHE ATA ME DHEMBET SHTRENGUAR NA E DHANE STATUSIN
   ishte me shume gjeopolitika qe i detyroi
   eshte Blushi ,Doshi ,Prifti , Sterkaj, Malaj ,shume te
   klanit te majte qe ndien ne hije
   mos te harrojme kr e bashkive qe jane multimiliarder ,ne kto vite kane krijuar pushtetin ekonomik dhe qartesisht e dine qe nuk do jene me pjese e pushtetit
   me shume do bejne lufte keta se PD
   kemi dhe gjithashtu nahijen e PD me Bode ,ky se ka te veshtire te ndihet radikal i majte se krijuesi i vullnetareve te envorrit ka qene
   dhe disa qe vete Berisha do i dergoje nga ana tjeter
   LSI ndihet me mire se kurre ,sepse nuk humbet asgje me pragmatizmin
   Analistet gjithfaresoj ndihen si profetet
   problemi i vetem qe kane quhet Rama dhe Reforma .
   mendojne ende se do u firmosen ceqe te bardhe ku shumen e firmos Blushi
   dhe se mos harroj Nano bixhozin ketu ,se ai firmos me mire .
   nuk eshte aq e thjeshte sa duket I nderuar Nastradin ,nuk eshte aq e thjeshte
   sepse ata jane nr ne parlament dhe Rames i duhen me shume se ajri .
   nuk na ndihmon aspak nje tronditje e qeverise ne kete moment .ne jemi dhe jemi te pabesueshem per Europen ,por nje gje e tille do krijoj nje kaos te rrezikshem ….dhe gjeje kush fiton ketu ???
   po Berisha perseri ….do dali dhe si shpetimtari i kombit .
   vendi i majmuneve ngelem .

   Reply to this comment
   • intelektuali January 25, 13:41

    Kjo tabllo apokaliptike alla “nostradamus” eshte mjaft e trishtuar sidomos kur shikoj brezin e ri qe po rritet e shumohet si asnje vend tjeter ne Evrope. Cfare i pret keta te rinj? Remitancat qe mbushnin xhepat e pijanecit bixhozxhi Toz Nano, te rryshfetciut dinak Like Floriri dhe te enveristit komunist Sali Berisha kane reshtur me kohe dhe borxhet e reja te Edvinit nuk dalin per te paguar interesat e borxhit te vjeter te Saliut. Prandaj edhe nuk mund te jem dakord plotesisht me ju zonje e nderuar, sepse kur vjen QAMETI nuk do te kete me LEKA

    AS PER ZAGARIN DHE AS PER HYZMEQARIN

    Reply to this comment
    • Cœur January 25, 15:17

     aspak nuk kane rreshtur ,neper vite dhe jane forcuar
     ata jane oligarket ekonomik te cfare ka vedi brenda dhe te shume shoqerive jashte .mos harroni qe eshte pushteti ekonomik ai qe vendos klasen politike .
     jane tuteluar me cdo lloj ligji dhe vkm qe ka firmosur deri diten e fundit qe qendroi ne qeveri .
     pikerisht pavendosmeria e Rames ne prerjen e burimeve ekonomike po sjell kte gjendje dhe shfrytezimin e zemerimit te “kllases punetore” .
     qe ne fakt nuk eshte pavendosmeri por eshte gjynahu i tij qe kur modifikoi kushtetuten
     mos te harrojme se i la dore te lire qeverise te atehershme te vendoste president ,kryeprekuror dhe kryehafijen SHISH
     Rama nuk i ka votat per te nderrmarr reformen ne drejtesi ,per shkarkimin e kujtdo ,nuk ka as vota dhe as guxim
     Berisha nuk e cau koken fare te shkarkonte Shaqirin dhe Ina Ramen , dhe pse u “kritikua” nga Amerika
     e shpalli armik dhe ambasadorin .

     kte gjendje anarkie ai po e ushqen vete .
     politika nuk i fal ata qe hezitojne .

     megjithate ne jemi thjesht numra ,ne haleancen e tij kjo ishte qe me inatosi ,pikerisht aspekti juridik .
     sepse e dija qe nuk do gjykonte dot askend dhe kuptoja qe gjeja e pare qe kllasa puntore do kerkonte ishte
     drejtesia
     Keqardhje per ate vend ,per vendin tim ,uroj dhe shpresoj qe te pikturoje ndonje tablo ndryshe piktori
     ju e dini ,mua as si piktor nuk me pelqen le me si politikan
     🙂 por kuptoj qe tani ai u vendos dhe duhet te qendroj per stabilitetin ekonomik dhe politik, brenda dhe jashte vendit
     kaq kuptoj , te shpresojme qe Fatos Lubonja mos te na angazhohet ne koperativen e bashkuar ….

     Ngeleni nje biblioteke sidoqofte 🙂

     Reply to this comment
     • intelektuali January 25, 16:37

      Megjithe respektin dua te te kundershtoj ne disa pika te debatit:

      Shqypnia nuk ka dhe nuk ka si te te kete OLIGARKE kapitaliste ne ekonomine e saj pa kurfare prodhimi, bazuar ne grabitjen e vazhduar te te ardhurave nga rufjane te afte dhe intelektuale te veshur me pushtet politik dhe qe njihet si PLUTOKRACI. Kampion i OLIGARKEVE kapitaliste sot eshte Rusia, por edhe njihet mire edhe si ekzemplar i ralle Berluskoni ne Itali. Studiuestit dhe shkencetaret e kane spjeguar se OLIGARKET kapitaliste jane shume te afte per te gllaberitur ne menyre te vazhduar te ardhurat qe vijne nga prodhimi dhe t’i transformojne keto te ardhura shume shpejt ate ne pasuri personale familjare, por nuk kane aftesi si kapitalistet e vertete te rikrijojne dhe te shtojne prodhimin dhe vleren e shtuar dhe per kete arsye jane te destinuar te vdesin si MAMUTHE nga krizat ekonomike sic po ndodh me OLIGARKET e Putinit aktualisht, por sic ka ndodhur me Patriciot e ne Romes se Lashte, por edhe me aristokracine franceze te Luigjit te 16. Prandaj edhe Shqypnia nuk mund te futet ne kete kategori, sepse te ardhurat nga kromi, bakri nafta nuk mjaftojne per te krijuar nje kategori cilesore me OLIGARKE kapitaliste te vertete.

      Po c’eshte kjo shemtire shteti qe po shohim ketu e 25 vjet ne Shqypni?

      Eshte thjesht MAFIE me pushtet qe vjedh si magjype hindie pronen publike, taksat, doganat, akcizat, indirekt me keto remitancat bile edhe LEKAT e borxhit duke e transformuar buxhetin e shtetit si nje ARKE KURSIMI familjare per BOSIN qe drejton. Kjo vjedhje nuk eshte afategjate sepse LEKAT vjen nje dite dhe mbarojne dhe nuk ka se ku te vjedhin me. Atehere ne ndihme vijne Piramidat Financiare dhe Prodhimi i Droges qe verrehet dhe tolerohet ne te gjitha vendet ish komuniste. Kjo ne nje mase te madhe eshte stimuluar nga MAFIA me pushtet edhe ne Shqypni. Prandaj ne ne drejtimin e shtetit dhe te ekonomise nuk kemi OLIGARKE kapitaliste, por MAFIOZE komuniste qe punojne me moton:

      PAS MEJE TE BEHET QAMETI.

      Kjo psikollogji enveriste ka demoralizuar edhe Edi Ramen qe mendon vetem si te shtypje ditet e pushtetit qe i dhuruan me kaq deshire dhe shprese ne 23 qershor dhe t’i perkushtohet me pas familjes se tij te re ne vilat ne kerrthize te dajtit te ndertuara me MATERIALE TE VARFERA sipas Linda Rames.

      Ndryshe Edi Rama votat dhe numurat i ka mjaft ne Kuvend qe te beje hatane po ka edhe leva te padukshme qe te jep pushteti qe t’i beje reshtore Prokurorise dhe Gjykatave dhe ta detyroje Nishanin t’i thote YES dhe t’i puthe kepucet tre here ne dite sa te ngreje telefonin.

      ASHTU sic bente Saliu, por NJASHTU sic bente edhe Enveri. Pse nuk ben KESHTU Edvini, por ka marre pozen e Krishtit Meshirues te kryqezuar ne hu? Kete nuk po e marrim vesh.

     • Cœur January 25, 18:32

      oligarket e Putinit po vdesin se kane zgjedhur
      dhe bar te hane po kapitalisteve mos tu shtrijne doren .
      oligarket tane ushqehen nga Europa ,por mendojne se mund dhe tua hedhin
      kta essssstremistet thjesht vuajne per pushtet
      loja e Rames drejt detyrave qe i kane dhene
      po behet e rrezikshme .nuk do ja dali dot te rri te vila e tij me materiale te varfera .
      do behet ai koke turku per ti dhene mesim te tjereve ,keshtuqe i bie te zgjohet me shpejtesi ,nuk ka poza meshiruesi ,nuk e ka as ne gen ai ate poze .nuk toleron me Europa e lodhur shperdorues dhe oligark te rinj .
      ka zgjedhur momentin e gabuar .
      nga vizita e fundit qe pati nje zyrtar i Brukselit aty ,qe u paraqit si rrezik per vizat nga azilet i vetmi koment qe mu dha ishte kjo

      Nous devons apprendre à vivre ensemble comme des frères ,sinon nous allons mourir tous ensemble comme des idiot
      urojme qe qeveria e juaj mos te kete zgjedhur kete alternativen e fundit _ me thane .

      Falenderime per debatin qytetar !

     • ............ January 25, 20:45

      @ Coeur alias “Dream” ose ender duke pritur jeshilen tek semafori.
      E di sa te shkon debati me nastradinin intelektual, tamam si rrefimet e asaj aktores maje mullarit qe ka zevendesuar te emen e Zeqos maje thanes. U shqyet te dy duke na çare trapin me dialogjet tuaja qe ngjasojne si pellitjte e dy dythundrakeve qe jane vene ne gare.

     • intelektuali January 25, 23:47

      Po pse na shan more i paudhe pa emer? Vetem po plotesojme me garnitura zotin Thano ne debatin e hapur me pozite qytetare:

      A ESHTE PENDUAR SOCIALISTI EDI RAMA NJESOJ SI PIJANECI FATOS NANO PER TE NDESHKUAR SALIUN DHE A KA NDERMEND TE CMONTOJE MAFIEN KOMUNISTE ME PUSHTET QE KA KAPLUAR VATANIN?

      Cfare te keqiash shikon ti ketu more i paudhe?

     • rezart January 27, 00:50

      O nastradi!
      Na cave TRAPIN me gjithe keto zhgarravitje,qe nuk t’i lexon njeri!
      Akoma nuk e ke kuptuar o KOQE se te gjithe komentuesit te URREJNE???

 32. bato January 25, 12:31

  Blushi, Lubonja dhe Andi Bushati, jane tre ekstremiste jo te majte e as te djathte. Ata jane ekstremiste si te gjithe njerezit difektoze qe duan perhere te bejne te kunderten e shumices, vetem e vetem qe te bjene ne sy. Keta tre intelektuale te vaket shqiptare, jane as me pak e as me shume, pjesa me e neveritshme e kesaj shtrese, sepse asnjehere nuk kane qene konseguente te asaj qe kane thene apo bere, por hidhen sa ne nje lloj analize, aq edhe ne te kunderten e saj.Dava alabakesh!

  Reply to this comment
 33. Kris January 25, 12:45

  Une nuk mendoj, qe aktualisht egziston ky fenomen ne Shqiperi! E para Sot per sot ,eshte se Rama eshte ,per mua,njeriu me i duhur per kryeminister pavaresisht se e ka mare sic e shohim te gjithe punen e kryeministrit! E dyta nuk ka nje levizje kunder PS! Njerezit akoma ne dileme per qendrimin karshi Rames! E treta Rames tani vetem sa i eshte dhene shansi te behet kryeminister dhe akoma nuk eshte! E katerta ne duhet te kuptojme se jemi nje komb mijevjecar dhe kurre s’kemi patur shtet! Pra se pesti mund te them se, nuk ka nje person te denje ,qe te marre nje nisje te tille, per nje pol te trete dhe kur permendet Lubonja dhe Bushati apo te ngjashem, qe jane llapaqenet pa bosht te vjen te qash dhe te qeshesh!Blushi nuk ka bythe eshte byth pambuk! E pesta Ne duam te fluturojme ,qe te nderrtojme nje shtet demokratik dhe harrojme se edhe “Roma nuk u ndertua ne 25 vjet”.Duhet kohe! Por -largimi i Berishes nga jeta politike ,do te ishte hapi i pare drejt nje demokracie “pa berishen” Luttuni dhe shpresoni tek Zoti! Nuk ka zgjidhje tjeter! Me kete rast:-do ti lutesha cdo komentuesi te respektoje opinionin e tjetrit,pavaresisht se mund te jete i kundert me opinionin e tij! Qe ketu fillon demokracia!Falemnderit !

  Reply to this comment
  • intelektuali January 25, 13:49

   E GJASHTA:

   SHQYPNIA KISHTE NJE SHTET KREJT NORMAL SI TE GJITHA SHTETET E RAJONIT NE VITET 1922-1939 QE RESPEKTOHEJ NGA BOTA PER EMERIN E MIRE TE TIJ.

   Reply to this comment
   • Partizani January 26, 12:24

    Aq shtet te mire kishte Shqypnia MALOKE nga 1922-1939,sa me gjithe respektin qe kishin i futen nje te Q…,PUSHTUAR me 7 prill 1939!!
    Pse shtet i thua ti,o krric kur njerezit kishin shtepi qerpici,ndricoheshin me kandil vajguri,vishnin NALLANE druri,me shallvare e brekushe,analfabete 90% e popullit,ku MJEKU ME I MIRE ishte HOXHA ose BERBERI!!!
    Pirdhu me ate shtet MESJETAR!!

    Reply to this comment
   • Lleshi January 26, 12:37

    Uau , prandaj , pse ishte “normal” , e mori italiani per 4 ore ? Nderkohe qe tek greku theu turinjte ?

    “Normal” e quan ti afrikanizmin shqiptar te Sulltan Salepit , qe erdhi ne fuqi me “sllave” borxh dhe iku me bisht ne shale , pasi iu hoqi shulat topave dhe pasi vodhi floririn ?

    Kujt i krijoi “respekt” kjo ? Se une di qe ne gjithe boten per keto vetem te perbuzin dhe “dashuri” kane vetem ata qe ta fusin !

    Reply to this comment
 34. FREDI January 25, 12:53

  me kete fukarallek dhe me keta pasanik qe u pasuruan nga shitjet e prones publike dhe imoraliteti politik mendoj se shum shpejt edhe ne shqiperi do te ndoll divorci me europen por jo ne kete menyre mendoj qe ne shqiperi do te ndoll shume e trazuar per te mos perdorur dicka me te frikshme

  Reply to this comment
 35. intelektuali January 25, 14:39

  SYRIZA NUK ESHTE PARTIA E PUNES E BEN BLUSHIT DHE AS TSIPRAS NUK ESHTE GJAKATARI ENVER HOXHA

  Ben Blushi para se te flase per te majtet ne Greqi, le te heqe shallin e kuq bolshevik nga qafa dhe pastaj t’i kerkoje falje popullit te tij per krimet e komunizmit ne Shqypni, gje qe s’e ka bere kush deri tani ne vendin tone. Perkundrazi po shikohet nje zgjim masiv i enveristeve ne rritje te pushtetareve dhe miletit dru me pre qe shkojne dhe bejne homazhe tel lapidaret komuniste me fotografine e Enverit ne dore dhe kane 25 vjet pas renies se Murit te Berlinit qe vajtojne si kukumjacka pylli per LANC-in kruiminal te Enver Hoxhes dhe 29 nentorin e ZI qe mbollui MURTAJEN bolshevike ne trojet tona si strumbullari i te gjitha te keqiave qe po i ndodhin Vatanit pas Luftes dhe ketej. Mbase fajin e ka Sali Komunisti me PD-ne e tij vrastare dhe kusare sic e permend edhe ti o zoti Thano ne kete editorial interesant dhe me vlera qytetare, mbase fajin e kane vete shqyptaret qe zgjedhin ne krye te shtetit vetem fanatike dru me pre pa shkolle dhe me mungese te theksuar inteligjence. Por nastradini dhe miqte e tij, pinjolle te familjeve intelektuale properendimore shqyptare qe regjimi sadist i enverit i masakroi totalisht mendon se fajin kryesor e kane nderkombetaret dhe kryesisht SHBA me politiken e tyre indiferente dhe perbuzese per nje popull te vogel, totalisht injorant dhe te paafte per te organizuar shtetin e tij, pothuaj si nje fis prej Afrike ZULU qe pret vetem ndihma nga te tjeret. Kjo duket me ambasadoret qe dergon ne Tirane, por edhe me qendrimin ndaj ceshtjes se Gerdecit ku Pentagoni ishte financuesi kryesor, por me shume kjo indiference perbuzese amerikane u duk ashiqare me LHL e Asadit ne bisedime me qeverine socialiste ne terrin e nates pa pyetur fare shoqerine civile. Pse keshtu? Qe ketu duhet te filloje diskutimi qe te dalin fajtoret dhe te kuptohen shkaqet e mjerimit shqyptar sot. Qe ketu duhet te filloje POLIKTIKA E RE KOMBETARE e MAJTE apo e DJATHTE sa per sy e faqe pak rendesi ka, sepse me majtizmin e Blushit, Pandeli Majkos, Nasip Nacos, Mimi Kodhelit etj, pse jo edhe te Fatos Lubonjes. Shqypnia jone po shkon drejt Korese se Veriut ose te Rusise se Putinit, por kursesi drejt BE-se. Prandaj edhe qendrimi amerikan per Shqypnine e corroditur eshte kaq perbuzes dhe indiferent, sepse ne vendin tone po rilind ANTIKRISHTI jugosllav Enver Hoxha dhe jo hokatari italian Pepe Grillo.

  Ne Greqi pas Luftes i zbuan dhe perzune me dajak komunistet e Moskes qe donin te merrnin pushtetin me dhune sic bene ne Shqypni me ndihmen jugosllave dhe me Kollonen e Peste qe kishte futur ne Partine Komuniste Tempo me urdherin e Titos, qe ishte pikerisht aventurieri pa shkolle dhe i pabese Enver Hoxha. Prandaj krahasimet e Shqypnise Enveriste vajmedet me Greqine Evropiane te mesuar me uzo dhe buzuqe dhe sirtaqe jane per konsum te brendeshem pa kurfare vlerash reale per Boten e jashteme.

  Reply to this comment
  • TROJA January 25, 14:40

   O “Intelektual” qe vetem intelektual nuk je.Kushtet jo vetem ne Graqi,por kudo ku kapitali mer 80% te fitimeve dhe e gjithe popullsia e botes mer 20% te tyre ka krijuar kushte qe e majta ekstreme te ngrihet dhe te vendosi drejtesi.Juve nuk ju pelqen Enver Hoxha,por dhe ne keto kushte nuk jetohet.Koha kerkon qe te ndiqen rruge te tjera per te mare fund poshtersia,grabitja e pasurive kombetare,mafja ne pushtet,etj,etj,jo ajo e Enver Hoxhes,por kursesi,pushteti qe humbet nuk duhet ti lihet pushteti ekonomok,e ate kerkon sor SYRIZA” koniskimin e atyre qe grabiten ndihmat e Europes dhe lane popullin Grek ne varferi qe nuk e kishin njohur breza te tere.
   Fakti qe jane e po piqen edhe me kushtet per nje revolucion si ne Greqi,ka termbur kapitalin e madh Europjan e amerikan,jo se i dhimsen ndihmat qe kane dhene Greqise(popujt e ketyre vendeve i kane paguar,jo kapitalistet),por se parti tetilla si SYRIZA mos lindin ne vendet e tyre.
   Shqiperia shpej do kete nje parti te tille te popullit fukara,te shtypur,te grabitur,te mare pronat me ligjin fashito=komunist,te poshteruar e te nemerkembur.E kjo parti do kete njerz jo te tipit Blushi,Majko,e te tjere njerez qe jane pjese e parive antipopullore PD=PS=dhe partise me hajdute LSI.

   Reply to this comment
  • ............ January 25, 20:36

   @ “Intelektuali” alias nastradini! Merr pak fryme se do te bjere ndonje damlla e do shkosh per lesh. N uk ke as kelqe, as moshe dhe as tru ti perf politike.

   Reply to this comment
   • intelektuali January 25, 23:53

    Te ka ardhur keq per Ramen indiferent ateist apo per Blushin radikal fanatik enverist me shallin e kuq ne qafe dhe me grushtin bolshevik tek temthi per te goditur ARMIKUN e Kllases, sepse me thene te drejten nuk po e marrim vesh fare pse je zemeruar kaq shume me nastradinin.

    Reply to this comment
 36. padrino January 25, 14:40

  Edhe vendi ynë Shqipëria e mjerosur, ka nevojë për një forcë të majtë, apo levizje të majtë, si Syriza e Tsipras , apo Linke në Gjermani. me piktorin e rilindjes mavi të PS , apo lulush gjakatarin e PDsë shqypnia e nasrudin, intelektualit do shkojë në hale të gomarve, siç çoi Jagua, salehu, tosi nanos gjatë këtyre 24vjeteve ,anarshi .

  Reply to this comment
 37. beni January 25, 14:43

  Z. Thano
  Ruajeni ramen e blushin si shpresa e vetme per tu bere europiane te vertete!
  Egoizmi xhelozia ndaj tyre ne politike,por edhe mardhenjet mes ktyre te dyve duhet patjetr te jen sa me miqesore dhe te shkeputen nga lufta per ego,se un di me shum se sa tjetri!
  Te dy jan te nje qellimi europianizimi por jo radikalizem i majte ekstrem por nje e majte e moderuar si shum parti europiane!
  Radikalizim vetem ne zbatim te ligjeve,gjykatave prekurorve tatimeve por jo te radikalizojm lirin e mendimit te lire,bile edhe brenda partise!
  Inteligjenca duhet ti jap leksione,qofshin edhe kryetarit te partis e kryeministrit e pa u brengosur e mbajtur merin e radhes!

  Reply to this comment
 38. dn January 25, 14:45

  fredi,
  Divorci shqiperi,evrope ka ndodhur qe moti!mos mendo se keqqeverisjen qe evropa perkrahu tash e 25 vjet eshte dashamiresi per shqiperine,po kuptoje per cka eshte shkaterimi définitif i shqiperise edhe hapi syte e thuaju si syriza’nuk ju pyes me !

  Reply to this comment
 39. email January 25, 15:38

  I dashur Thano:

  Ashtu si te kam thene\shkruar, jam nje lexues i rregullt i gazetes ‘Dita’ dhe, vecanerisht, i shkrimeve te tua!

  E lexova, me interesim te vecante, shkrimin e botuar sot, i cili terheq vemendjen mbi mundesine e ‘dhenies jete te nje levizjeje politike te ekstremit te majte ne Shqiperi’! Termi ‘Levizje e ekstremit te majte’, apo nje ‘levizje e nevojshme politike’ ne Shqiperi, kjo me teper do te ishte nje ceshtje nuancimi linguistik, prandaj s’po ndaloj ketu. Ajo qe do doja te vija miqesisht ne dukje, eshte se ‘tre kaloresit’ qe permend si mètues te nje alternative te re politike, ndoshta s’jane gjetur tamam. E thoni vete se ‘per te patur sukses, nuk mjafton te jesh inteligjent. Duhet edhe personalitet!’. Une mendoj se gazetari Bushati nuk ka asnje prej tyre (dinakerine s’e quaj inteligjence), ndersa Lubonja inteligjent ndoshta s’e ka personalitetin e duhur. Mbetemi tek i treti, qe pa medyshje, i ka te dyja! Dhe nga larg e krejtesisht ne pozita subjektive, them se nder ‘miqte me kellqe te Blushit per te ngritur e sidomos mbajtur ne kembe ne Shqiperi nje parti radikale si ajo ne Itali apo nje parti ekstremiste si ajo ne Greqi’, ka rreth e qark plot te tille, nder te cilet me i dalluari mund te ishte Dritan Hila!

  Zgjedhjet e parakohshme ne Greqi dhe rezultati i tyre i pritshem, jane nje moment tejet domethenes dhe qe shtyjne per reflektim! Shkrimi i sotem me duket pikerisht nje reflektim serioz e me vision, i nje qytetari e analisti te ndershem!

  Ju uroj e pershendes miqesisht,

  Reply to this comment
 40. . January 25, 15:51

  Nuk e di si e kuptoni fjalen Radikal ne shqiperi, por me aq sa kam studiuar dhe ate qe lexoj dhe degjoj

  Tsipras nuk ka ngrejtur nje parti ekstremiste, por radikale qe do te thote : zbatimi nje per nje i drejt i parimeve te majta, sipas Marksit dhe Internacionaleve , estremiste shkone pertej ides se zbatimit radikal, e tejkalon. Ekstremi kerkon nje fare sundimi/diktatur te mendimit absolut. Tsipras nuk eshte ky.

  Grillo nuk konsiderohet i majt ne Itali, thuhet qe : anon nga e majta.

  E majta radikale ne Itali perfaqesohet nga Vendola, SEL , (Sinistra, Ecologia, Liberta) qe keto dite po bene nje konferenc ne Milano per te grumbulluar njerzit drejt ides se Tsipres (po qe se ky fiton, dy partit mund te bashkohen) Grillo jo nuk mbeshtet Tsipras.

  Une votoj Vendolen dhe Tsipras

  Reply to this comment
 41. rilindja January 25, 15:56

  pushtetin e fitoi e majta(socialistet) por ne nuk drejtohemi prej tyre,por nga disa njerez qe vetem Edi Rama e di se nga vijne,keta vetem socialiste nuk jane,socialistet qe punuan e luftuan per fitoren e soc.,sot jane harruar nga Rama ,ose me mire jane lene prapa liste.Prandaj duhet te behen bashke te gjithe soc. e vertete e le te fitoje Rama me te ashtuquajturit socialiste,qe ai ka mbledhur rreth vehtes

  Reply to this comment
 42. kaktusi January 25, 16:15

  Blushi nuk meriton as mandatin e deputetit. Ka qënë ministër në qeveri të kaluara, që nuk ka lënë emër të mirë. Si deputet del dhe lexon ndonjë hartim si për të dhënë “një mendim ndryshe” por aty afër Berishës dhe Klanit të tij (Bushat, Blush dhe kompania e Tv Klanit).Ja ka dhënë Rama mandatin ai vetë nuk punon, po ai vetë nuk merr asgjë, se e ka mëndjen të rri kafeneve dhe reustranteve me shoqërinë e tij …….Do të bëj shumë mirë të largohet nga PS se do përfundojë si Kreshnik Spahiu, SI topi, si Pollo, si Imami. Shihni Lul Teveqelin sa i suskeshëm është, i ziu duket si marjonetat e teatrit të kukllave që i lëviz kokën Berisha.
  Unë them se do tja dalë Rama, sigurisht dhe unë bëj pjesë në njerzit që kanë patur pritshmëri të madhe nga Rama, sjamë e kënaqur, por jamë e bindur, se si ja ka lënë këtë vend dhe me pengesat që i nxjerr Berisha, Presidenti, Prokurori, Gjyqësori që të gjithë të uzurpuar nga Berisha, nuk është lehtë. Duhen bërë kritika Ramës dhe nuk duhet të humbim shpresat.

  Reply to this comment
 43. GIOTINA January 25, 16:17

  PO QE SE HISTORIJA DO PERSERITEJ……
  Si dikur rrevolucioni francez te paret qe do shkonin ne giotine nuk do ishin te perndjekurit politike,zogiste e balliste por ‘kAmunistet’ te kthyerne ‘antikAmuniste’-Berisha,basha,blushi,bisha,e tere bushatllinjte e tjere e bashkimat ‘shejlere’e te degjeneruarit moralisht djemte e çobenjve te ish bllokut me emrat KIÇO-Ngjela,blushi lubonja,nano ,etjetjetj……..

  Reply to this comment
 44. M A R K O January 25, 16:20

  …. kalojne lumin e dhjesin kalin socialist… por harrojne se ai nuk eshte kali “DORI”…. e kali ka vickla te gjuan… te hedh…te thyen dhembe, brinje…sa per projektin ekestremit te majte realizimin me te mire te tij do ta bente Kastriot Islami duke bashkepunuar me te madhin e te medhenjve Nard Noka%CO……

  Reply to this comment
 45. Ira January 25, 16:21

  Shtresat e ndryshme te zgjedhesve ne vendin tone nga njera legjislature ne tjetren po behen, per te mos thene aspak, te themi po behen gjithnje e me pak te perfaqasuara.Kete e ndihmon e ndryshimi i sistemit zgjedhor, jo vetem proprcinal por edhe me lista te mbyllura. Niveli intelektual eshte ne renie, kredite morale jane mjaft te dyshimta. Nen justifikim se x apo y vijne nga sukesesi ne biznes, kuvendi po mbushet me keto, pra me keto qe si te thuash kane pasurine, pavaresisht se edhe kjo pasuri ne shume shume raste eshte mjaft e dyshimte sesa ne perputhje me ligjin eshte fituar. Kjo praktike nuk mbyllet vetem me kuvendin, por edhe me te zgjedhurit vendore, me administraten. Ka familje me femije te shkolluar brenda apo jashte vendit, qe nuk kane asnje te punesuar. Beni nje studim per te tjeret, nuk po them per depuetet, te zgjedhurit vendore, por edhe ne administrate, sesa prej familjeve te tyre te ngushta, jane te pa pune, jane te pa biznese. etj. Duhet qe te pa perfaqesuarit te kene forcen e tyre politike dhe nje force si Syriza, mendoj se eshte me prane ketij perfaqesimi.

  Reply to this comment
 46. Taku halabaku January 25, 16:26

  -Me pelqeu ironia e @intelektualit , “E GJASHTA” !
  -Une po them “E SHTATA”;- Pas luftes se dyte shteti Shqiptar dhe partia qe e komandoi,morren ne “dorezim”,apo trasheguan nje popull me moral,te edukuar,patriot dhe arsimdashes,- ndersa “dorezuan”,ne fund te jetes se tyre,njeriun e “RI”,pa moral,pa edukate,anti patriot,(e treguan fytyren ushtaraket qe lane depot dhe kufite sallma etj.etj.) dhe me dashuri te madhe per “diplloma FALLCO”!
  “TE TETEN”, ja u le te tjereve si puna e stafetes,ta marrin e shpien me tej !

  Reply to this comment
 47. eni January 25, 17:00

  Blushi eshte -zbulues 500 vjecar : ai ka zbuluar se para ardhjes se turqve si pushtues ne Vlore kishte lulezuar pederastia, per me teper lexoni librin Otello-Arapi i Vlores dhe do ta kuptoni ate sot seku me nje gur qe hodhi ne dete ka frymezuar boten e nderuar te mediave tona te korruptuara e pa ideal

  Reply to this comment
 48. TJ January 25, 17:09

  Une po them e TETA! Nuk pelqej “E Gjashta” Ahmet Zogu braktisi popullin! Enveri na vrau e na la te varfer dhe pa fe,Nano na Mesoi korrupsionin dhe ja dhuroi Berishes i cili ja fali PS dhe Edi Rames! Ku eshte shteti?

  Reply to this comment
  • beni January 25, 17:43

   I keq njeri e i keq tjetri,nuk na ngelet xhec tjetr vecse te behemi pjes autonome e republikes italjane te pakten nuk do te meremi me me llafe e do te presim me shum investime e do te jemi ne europe pa genjeshtra e premtime boshe qe u esht premtuar deri tashme popullit,qysh nga ahmeti enveri,ramizi,saliu apo qoft rama tashme!
   Kur nje populli i ka humbur besimi tek te vetet,atehere ngandonjehere njerku e njerka ndergjegjsohet e i theret mendjes,se femijet duhen trajtuar ashtu sic edhe ata besojne tek nena e baba edhe pse ata nuk jan biologjike!

   Reply to this comment
 49. Gregor January 25, 17:49

  Nuk mendoj se ne Shqiperi do te kete nje te majte ekstreme, as dukuria e Syrizas ne Greqi nuk me duket ekstreme (apo radikale), por qe te dalesh e te luftosh korrupsionin me vepra e ligj, te ndalosh vrasjet ne mes te dites, duke zbatuar ligjin e vetem ligjin, te ndalesh vjedhjen e paskrupullt te pasurise kombetare me ligj e vetem me ligj, te sekuestrosh pasurine marramendese te vene jo me djerse por me paret e popullit, te futesh ne burg kriminelet e vrasesit, qe ndryshe nga sot, fuyen ne burg ne mengjez e dalin me darke, te vesh arsimin kombetar ne shina te drejta, shendetesine….. pra qe t’i besh gjerat si “qe moti”-si thoshte Rama dje ne Vlore, pse te duket e majte ekstreme.
  Mendoj se eshte ne kohe qe Shqiperia te mos firoje me, por te dale nje force e tille politike, qe te mbroje e t’i ktheje dinjitetin Shqiperise, te cilen e kane lene lakuriq, pa asnje trashegimi per brezat e ardhshem.

  Reply to this comment
 50. N.VJOSA January 25, 17:52

  I nderuar Thano,
  Me gjithe Respektin e Madh qe kam per ty,
  E KE SHTRUAR GABIM PYETJEN!…
  E para,
  Kush eshte ekstremi majte?
  Ekstremi majte është Partia e E.Hoxhes dhe simotrat e saj.
  Ato kerkojne shpronesimin e te pasurve dhe ndertimin e nje shoqerie si ajo qe ka qeverisur afro Gjysem Shekulli…
  Këtë lloj të majte shqiptaret e njohin mire…!
  Ky Greku qe pretendon te marre me shume Vota ne Greqi, shume shpejt do deshtoje, ne se eshte vertet i ekstremit te majte…
  SEPSE OQEANI EUROPIAN ESHTE TJETER QEVERISJE,,,
  Degjova edhe deklaraten e Blushit….
  Blushi si shkrimtar, eshte diçka, por
  SI POLITIKAN ESHTE K A R A B U S H….
  K A R I E R I S T….
  BUSHATI?…
  BUSHATI, ai qe ha thonjt e duarve? (A ja vlen te diskutojme?!….)
  LJUBISHA?…
  Ai Oficeri Gestapos, nje llafazan, nje antikombetar, qe i pikon Tavani….?
  Ja vlen te diskutohet…?!
  Per mua, edhe pse kerkon ta qeveris Shqiperine sikur te jete Kryebashkiak,Rama besoj se ai do mesoj nga gabimet dhe mund ta çoje Shqiperine te kap T r e n i n. E u r o p i a n!…
  Por Rames po i futen gurë nen rrota…
  Nuk i duhet Shqiperise Ekstremi Majte…
  Shqiperise i duhet largimi sa me i shpejt i Baces Krimit, k o f l i k t u a l i t e t i t….!
  Largimi Nishan Kapsolles,Kryeprokuror i afte, reforma ne Drejtesi dhe Salushi sa me shpejt ne Kafazin pa qira …!
  Te tjerat vijne natyrshem…

  Reply to this comment
  • gani January 25, 18:08

   Rames po i futen gure ne rrota??
   Askush nuk do guxonte ta bente kete nese Rama do mbante premtimet i nderuar N.VJOSA.
   PRemtimi numer 1: DREJTESI PER 21 JANARIN 22 JANARIN 23 JANARIN PER VRASJEN DHE FSHEJHEN DHE ZHDUKJEN E PROVAVE.
   Per te mos folur per gerdecet e moralit dhe buxhetit te shtetit qe jane pa fund.
   Po qe Rama te behet prokuror e gjykates per fukarenjte dhe Shkelzeni me dashnoret te shullehen cdo fundjave ne Maldive nuk shkon.

   Reply to this comment
   • ermal January 25, 18:10

    Rama shkon per vete ne Maldive o Gani.
    Ty qe nuk vete dot te duket cudi, po kera jan te gjith njesoj ne kete piken e luksit.
    I ke pare kostumet e Rames dhe Bashes?
    Po te Fevzinjve dhe atyre qe llamburisin neper ekrane?
    As aktoret e Hollivudit nuk vlejne rroba aq te shtrenjta

    Reply to this comment
   • N.VJOSA January 25, 18:53

    I nderuar dhe i respektuar @gani!
    Shqetesimi yt eshte i drejt.
    Por qe te behet drejtesi, duhet te largohet Jar Kapsollja , qe de jure eshte Kupola e drejtesise!
    Largimi tij nuk eshte aq I thjeshte, sipas Kushtetutes ne fuqi…duhet deputetve te nevojshem per ta hequr, duhet aprovimi i atij te Tortes 64 Metra katrore…
    Duhet ndoshta dhe nje konsultim me partneret tane strategjik, ata pertej Atllantikut dhe keta te Brukselit…
    Ti thua pse nuk denohet Saliu por denohen te vegjlit,… ata qe vjedhin Energjine!…
    Ata “te vegjlit”, nuk jane dhe aq të vegjel….,Po ti marresh bashkarisht, se sa dem i bejne Buxhetit te Shtetit,…
    Te mesohemi dhe ne shqiptaret si gjithe Bota, se Energjia Elektrike nuk vidhet, por paguhet!…
    Pas Reformes ne Drejtesi, Saliut do ti vijne radha…por MOS Harro se duhet edhe aprovimi i atyre qe thashe me larte….Nuk e ka vetem Rama ne dore këtë pune, i nderuar dhe i respektuar!…Duhet pak kohë…Rama nuk eshte M b r e t !…
    Ne duamë qe per 18 muaj Rama ti beje te gjitha, edhe te na punesoje,
    edhe Saliun ta fusë ne Burg,
    edhe te na fus ne Europe….
    Edhe….edhe….
    Por Rama nuk ka shkopin Magjik!…

    Reply to this comment
    • gani January 25, 20:35

     Nuk eshte puna te Jari me beso.
     Rama nuk ka vullnet per tu marre me krimet e Berishes.
     Nuk mundet apo nuk do cfare rendesie ka.
     Fakt eshte qe nuk e ben.
     As e artikulon me madje.
     Ka me turp se te dali te bej karshillek Saliu cdo 21 janar?
     Po jemi vrare si te huaj ne vendin tone more, dhe votuam qe kjo gje te ndeshkohet.
     Ku e gjen guximin Rama te marre nje vote ndeshkuese dhe ta kthej ne nje pushtet konformues???

     Reply to this comment
     • kokpalari 21 janarit January 25, 20:36

      ganiu ka te drejte N.Vjosa
      Shqiperia eshte i vetmi vend ne bote qe ka popull te majte po jo parti te majte.
      PS dhe PD jane dy pjella te PPSH qe vijojne luften me komunizm e Enver akoma edhe pas 25 vjetesh nga dhjetori 90.
      Koplet katundareske situata.
      Eshte emerngjente nje parti e majte reale.
      Plotesisht dakord me Thanon qe Berisha ben te vjelle dhe Rama zhgenjen duke u marre me fasadat pa prekur thelbin e sundimit te se liges.
      Per me teper Rama nuk esht i majte, madje thot qe nuk esht as i djatht.
      Ai le te vazhdoj me “as te majten as te djathten” e vet por votat e majta duhet ti marr dhe ti menaxhoj nje parti vertet e majt.
      Lam frik se dite te veshtira do vin per PS-ne.
      Shihni cfar ka pesuar sot PASOK ne Greqi
      Ajo esht e ardhmja e PS nese vazhdon me kete percmim te elektoratit dhe me kete padrejtesi sociale qe shon ne burg fukarai dhe rri jashte e ben karshillek Sali beu

     • N.VJOSA January 25, 21:39

      Kjo fraza e fundit, i dashur @”kokepalari 21 Janarit”,
      Eshte Komplet Propaganda p o p u l i s t e
      e ushtareve te Sali Mashtrusit…
      E di që ti nuk je ne kete Ushtri, por MOS bjer viktimë e nje dinakrije te holle per te zbehur Fitoren e 23 Qershorit…
      Pak durim, i nderuar….

  • Tartufi January 25, 21:53

   Ne kafazin pa qira
   dhe sallamin drejt ne vrime
   rruge tjeter nuke ka
   ndryshe s do kami gezime.

   Per bashipozuket e te kaluares,qe na sabotuan,perseri per here te dite,me
   percarje dhe rjepje te ndyra,vetem kafazi pa qira eshte vendi i tyre.

   Reply to this comment
 51. zizu January 25, 18:33

  PS eshte aktualisht pa lider.
  Rama e perdori thjesht si trampoline per ambicien e tij te vetmme me sa duket: te behej njeher kryeminister i katundit.
  Mire e beri megjithese eshte luks i madh per nje vend kaq te varfer te zgjedh kryeministra her nje doktor e here nje piktor.
  Tani edhe nje shkrimtar si Blushi na duhet 🙂
  Nje Tsipras ne Tiranen politike nuk duket gjekundi

  Reply to this comment
 52. Andy January 25, 18:34

  Jam shume dakord me Z.Thano. Nese del ne skene nje force e tille e votoj direkt, me kusht te ndryshoje sistemi i ndyre i listave te mbyllura qe na solli plehra ne parlament.

  Berishen e urrej si shkaterrues i vendit, Meten e neveris se ngriti llumin ne karakterin e shqiptarit.

  Per Ramen, mund te them qe ishte nje zhgenjim total, nje njeri i vogel dhe i kompleksuar nga vogelsia a tij. Kush perbuz te varferit dhe te dobtit dhe u ve shqelmin nuk eshte vecse nje burracak. Pas ferkimit qe i beri Fevziut dhe Visho Ajazit , e sigurt qe nuk votoj me per te.

  Reply to this comment
 53. faro January 25, 19:00

  Rama zhgenjen? Mos ke ndonje hatermbetje personale edhe ti? Te pakten jep ndonje fakt qe te paska zhgenjyer! Ne po shohim se Rama po vendos shtetin ligjor, madje duke sakrifikuar edhe elektorat. Ajo qe po ben ai, e ka vleren pas ca kohesh, por qe ty si gazetar nuk te falet qe te mos e kuptosh. Zhgenjim eshte per ty Lazarati, energjija, lufta kunder droges, reforma territoriale, reforma ne arsim (i cili kish marre rrugen e shkaterrimit), nderhyrja ne ndertimet e paligjshme, perfaqesimi dinjitoz ne arenen nderkombetare, madje efhe kritik ndaj ekstremisteve europjan, reformimi me element te ri brenda partise etj.
  Pra jep fakte qe te behesh i bedueshem!

  Reply to this comment
  • ora January 25, 19:14

   shteti ligjor nuk vendoset duke qene te pabarabarte perpara ligjit.
   Te zbatohet ligji dhe per Berishen dhe berishet qe vrane dhe grabiten. Pastaj te ndeshkohen ata qe kane ber nje mejhane pa leje apo kan len faturat pa paguar.

   Reply to this comment
   • Doni January 25, 20:17

    Po, po, po, po 1000 here po. Me kaq i ke thene te gjitha! Ky eshte thelbi i revoltes se elektoratit te majte.

    Reply to this comment
 54. . January 25, 19:12

  Mbështetësit e SYRIZA-s, midis të tjerësh, janë Blushi dhe Bushati, dhe Lubonja i lëvizjes “Pesë Yje” në Itali…ndërkohë që kryeredaktori i gazetës “Dita” e shtron çështjen, meqënse ata shprehin simpamti…se sa mundësi kanë këta të mbajnë në këmbë një parti radikale si ajo në Itali apo një parti ekstremiste si ajo në Greqi? Qoftë të parët, qoftë kritiku i tyre, shpërnjohin programin e këtyre partive, kontaktet dhe “tezat” e tyre! Madje ky i fundit na i konsideron “radikalë” dhe “ekstremistë”! Kështu, ndërsa këta janë “edukatorë” me audiencë të gjerë – ata të tjerët, pedagogët e Universiteteve, i kanë lënë kaq vite, të parët, të grijnë sallatë dhe të trushpëlajnë rininë.

  Reply to this comment
 55. nextGen January 25, 19:26

  Ne radhe te pare nuk e kuptoj pse duhet quajtur Syriza parti ekstremiste?! Ne se shihen planet e programet e saj eshte thjesht nje parti e majte. Sa per Blushin, Bushatin e Lubonjen jan thjesht fjale per terhequr vemendjen rreth tyre, nuk ia vlen te merresh. Fitorja e Syrizes mund ta shohim ne anen e maredhenieve me Shqiperine , dhe me 600.000 Shqiptaret qe jetojne atje, e nga kjo ane duket se Syriza ka mendja te mire, si per integrimin e shqiptareve dhe per raportin me shtetin Shqipetar. Sa per Lubonjen, simpati per nje levizje ekstremiste pa drejtim (s’ka te majte e te djathte) por vetem njerez qe flasim per teori kospiracioni e fjale boshe pa bere asgje.

  Reply to this comment
 56. Doni January 25, 19:38

  Blushi, Lubonja, Bushati dhe demagoge te tjere s’mund te jene frymezues te levizjes se majte. Jane shume te perlyer me korrupsion dhe me pislleqe majtas e djathtas.

  Duhen te majte prej verteti, me integritet, populli eshte shume me i informuar sesa mendojne politikanet e tij.

  Kerkojme nje moral te ri, nje standart te ri moral. Rama nuk perfaqeson me asgje ne PS pervecse vetes dhe G99 si dhe nje tufe parvenysh te coroditur e te korruptuar si ai.

  21 Janari ishte prova e zjarrit per Ramen. Ai nuk e perballoi ate. Korrupsionin edhe mund t’ia falim derisa te stabilizohet shteti, po 21 Janari nuk falet. Aty ndahen dy bote, e kaluara me te ardhmen. 21 Janari eshte ne mes.

  Reply to this comment
 57. bubi January 25, 20:33

  Ata njerez u vrane per karrigen tende o Rama!

  Ne shekullin XXI te vriten njerez per bythen e plehrave si Rama, Meta e Berisha!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. Nuk lahet ky krim ne jete te jetes.

  Reply to this comment
 58. fr January 25, 20:55

  Blushi apo cunat e Klanit Bushati Shkullaku Lubonja etj, jane ca parazite qe i ka mbajtur me honorare te majme Sandri dhe ketij te fundit leket ia jepte Saliu nga taksat e mjeraneve shqiptar.
  Por kjo nuk do te thote qe Shqiperia dhe jo vetem ajo kane nevoje urgjente per nje te majte te re.
  Tsipras i ka moderuar qendrimet e tij te meparshme, por ardhja e tij ne pushtet tregon qe greket jane ne nje faze te rendesishme si popull.
  Ata i jane kthyer komunizmit te Tsipras dhe duam nuk duam ky eshte zeri i popujve sot ne bote

  Reply to this comment
 59. maison January 25, 20:56

  Po t shikoehs rezultatet te gjtha partite fituese jane te ekstremit te majte.
  Si nderron historia 🙂
  Do kemi ne kufi nje vend komunist.
  Shqiperia ish-komuniste, hahahaaaa 🙂

  Reply to this comment
 60. Vëzhguesi F January 25, 21:36

  I nderuar kryeredaktor i “Dites”.
  Keni cekur nje teme interesante, ku ne teresi per konkluzionet qe terhiqni, lidhur me situaten politike aktuale ne vend, jam i nje mendimi me ju.
  Nuk dua te paragjykoj te tjeret qe komentojne si lexues te vjeter pavarsisht nofkave te reja, por une dua te shfaqe nja dy mendime lidhur me kete teme.
  Nuk e di se per ç’arsye ke vene ne krye ketij shkrimi kete titull.
  Ne gjykimin tim nuk me rezulton keshtu, jo vetem sa u perket personazheve por dhe paralelizmit me situaten ne rajon dhe me gjere.
  Ajo çka une mendoj eshte se jo vetem ne Shqiperi, ne Greqi por ne çdo cep te botes, madje edhe ne Korene e Veriut, ku nje lloj mbreterie e tipit sulltanat vetequhet dhe parapelqen ta quajne edhe te tjeret si shtet komunist, komunizmi siç u parashtrua si ideologji dhe si praktike pushteti ka deshtuar perfundimisht, pra ka vdekur qe ne lindje dhe jo ne rervolucionin leninist te Tetorit por qe ne Komunen e Parisit.
  Sistemet te ashtuquajtura socialkomuniste, nuk kane qene gje tjeter, sa i perket teorise dhe praktikes se ushtrimit te saj, veçse eksperimente politiko-ekonomike enderimtare me doza dogmash dhe demagogjie pupuliste, pa kurrefare pervoje dhe eksperience boterore qe kishin si fasade Marksin, ndaj dhe deshtuan brenda shekullit qe linden.
  Sistemi social komunist, per kete arsye ishte nje nder sistemet ekonomiko shoqerore me kohe mbijetese me te shkurter, rreth 80 vjet, ne historine mbi dymijevjeçare pas krishtit te rendeve ekonomiko shoqerore te njerzimit.
  Arsyet dhe shkaqet e deshtimit jane te shumta, por nese do ta permblidhja ne gjuhen e popullit (te me ndjejne ata qe ruajne ne shpirt dhe mendje idealet komuniste qe mbeten vetem te tilla), rigoni nuk mund te behet kurre lis, sado te pleherohet ai perseri mbetet i tille. Kjo vlen dhe per personazhet qe ju trajtoni ne kete shkrim -analize.
  Bijte e ish bllokmeneve, siç quhen rendom, apo çunat e ish lagjes komuniste siç i quani ju, si dhe sherbetoret e zellshem deri dje te tyre, keta qe jane ne krye te forcave politike shqiptare, deputet, shtetar jane si filizat e rigonit te rritur me hormone por qe u duket vetja si lisa, meqenese u jane ndezur prapanicat nga sediljet e makinave luksoze dhe kolltuqet e zyrave, kujtojne se u ka ardhur koha te fluturojne.
  Jo i dashur Adi!
  Ne Shqiperi nuk ka parti politiike me baze ideshe apo bindjesh. Ne Shqiperi nuk ka forca politike as te majte dhe as te djathte.
  Kur ua do interesi i karrikes se humbur ata qe vetquhen te djathte behen ekstra te majte, a thua se i ha meraku per ata qe vbuajne dhe nuk kane te blejne buken.
  E njejta gje ndodh dhe me ata qe mbajne ne duar flamurin e te majtes, kur jane ne pushtet, harrojne ç’kane peshtyre dhe kthehen dhe e lepijne, (shembull rasti i Rames me drejtuesimn e SHISH), harrojne ç’kane premtuar dhe veprojne me masa me drastike se e djathta e vertete.
  Po per çfare komunizmi thua miku im?
  Po nuk ishte partia e Hysni Milloshit, rrahmet te kete, qe i bashkoi votat me te “djathtin” Sali qe te fitonte ky bilbilqyzar Basha?!
  Ne Shqiperi ka parti klanesh, amalgama perzjerjesh, qe luftojne per karriken e pushtetit si nje lloj trampoline per tu hedhur drejt pasurimit me gjakun dhe djersen e ketij populli.
  Sa per rastet qe ju permendni, si Tsipren ne Greqi , Pepe Grillon ne Itali apo grupet pro apo kunder islamit, ne gjykimin tim keta nuk kane te bejne fare jo me te majten ekstreme, nje lloj krijese per te trembur te djathetet e zhgenjyer, por pjesa dermuese e tyre, perjashtu ate grekun, as me te majten e qendres.
  Gjykoj se eshte gabim t’i konsiderosh ata pelivane politike qe perdorin pupulizmin per te fituar kredo politike dhe pushtet, se luftokan per komunizmin qe do t’i sherbeje popullit, sepse populli fukara qe keta e genjejne eshte shume here me i ndershem nga keta qe ljane shume larg te qenet njerez.

  Reply to this comment
 61. artur January 25, 23:09

  Berisha,dikur perdori Spahiun,per te mashtruar te majten shqiptare,por shume shpejt ai e kuptoi se e majta shqiptare,mund te mashtrohet vetem me njerez brenda saj dhe nuk eshte per tu habitur qe ai ka vendosur te paguaje Blushin per kete.

  Reply to this comment
 62. Roni January 25, 23:21

  Ne shoqeri te emancipuara shpesh ndodhin fenomene apo eksperienca te ngjashme.Po ta shikojme me qetesi qe nga renia e Murit te Berlinit,ne shum shtete ndryshimi erdhi natyrshem,nga poshte,ndersa tek ne u sajua nga larte.Berisha eshte udheheqesi me jetgjat ne te gjithe europen lindore qe vazhdon te jete akoma ne politike,ne vende te tjera bashkohesit e tij kan dale nga politika disa edhe ne burg.Nderkoh ka zera per rikthim te Nanos,me kete popull edhe mund te ndodhe.Nderkoh qe ne Itali dhe Greqi, Grillot dhe Syriza po zmadhohen ne shqiperi Kreshnik Spahiu dhe Bamir Topi dolen fllucka sapuni.Ketu nuk shtrohet pyetja apo mbarset realisht nje Syrize shqiptare?por pyetja qe i do dhen pergjigje sa me pare eshte ,a po vjen nje cunam krize ne ekonomine shqiptare???Nese eshte e vertete a jan te ndergjegjesuar lideret e mazhorances per kete dhe si po i paraprijne ata kesaj?A ka mundesi qe ky elektorat te filloje presionin per hapjen e nje debati ku te perfshihen te gjithe aktoret me eksperience ne parandalimin e kesaj situate dramatike per shqipterte e majte e te djathte?!A munden keta ti lene konfliktet dhe te behen bashke duke marre pergjegjesi per situaten?Hiqeni mendjen,shqiperia ashti si greqia nuk eshte me e shqiptareve apo e grekeve,ke marr borxh tek dikush borxh te cilin se lan dot,automatikisht i ke shit atij sovranitetin,pushtetin ekonomik dhe politik,te tjeret ne loje jane rrjepesa pa dinjitet te momentit.Reforma,reforma dhe vetem reforma ne cdo institucion.Konkurence vlerash,shans te gjitheve te provohen ne administrim menaxhim te institucioneve.Kush mbush arken e shtetit pa dhune dhe shkelje te te drejtave te individit por mbi bazen e ligjit eshte me i miri dhe meriton vendin e punes.Duhen larguar deshtaket.

  Reply to this comment
 63. kaqi i vertet January 25, 23:40

  Me ne fund nje tufe komentesh ku debatohet ideja dhe debatohet bukur. Pa fyerje dhe futja kot. Kaq desha te komentoja se sa per shkrimin Thanoja yne eshte si gjitmone pene e larte

  Reply to this comment
 64. era January 26, 00:29

  Thano jam dakord qe Tsipras do shkaktoi termet dhe di frymezoje te majten jotradicionale.
  Po Blushi me kta cunat e Klanit nuk kane byth per tu krahasuar me te.
  Keta jetojne ne luks, Tsipras jeton ne nje lagje punetoresh.
  Sa per fillim

  Reply to this comment
 65. Onkezmi January 26, 03:53

  Berisha mund te kthehet i majte,por Lubonja vetem po te formohet Parti Fashiste se i majte,kurren e kurres.E c’them dhe una,ai ka qene me te gjitha partite dhe te gjitha i ka share.Mbeshtet Nazimin se ata jane ca plehra mikroborgjeze dhe se arrine dot 40 vjecarin Cipra.

  Reply to this comment
 66. Sallakja January 26, 05:37

  Thano !
  Shkrim i dobet, mungon pena e gazetarit,
  Kendveshtrim politik i gabuar.

  Reply to this comment
 67. gjermani i fundit January 26, 09:10

  Kam frike se Tsipras do perfundoje ne demagog puro, sic perfundoi Grillo. Fatkeqesisht financat jane mbi kombet dhe kur te duash spekullatoret mund te gjunjezojne ekonomine e nje vendi ne krize ekonomike. Kam pershtypjen se è gjithe “era” Tsipras eshte nje mashtrim dhe grupe te tjera mentoresh qendrojne pas tij, te shohim si do shkoje viti i pare me Tsipras ne pushtet. Vecse nje gje eshte e qarte, me shekullin e shkuar morì fund epoka e shpikjeve, ideve dhe revolucioneve. Qe te krijosh nje parti ose LevizJe duhen fonde, nuk mjafton impenjimi ne Facebook. Me nje fjale, mungon solidariteti dhe dakordesia. Shikoje vete z.Thano, a nuk eshte paradoksale qe sistemi politik eshte kaq zemergjere per njeqind parti te majta e po aq te djathta, kur ta do mendja qe mjaftojne 3-4, dobesohet iniciativa. Pershendetje kryeredaktor dhe uroj te dukeni sa me shpesh ne rubriken e artikujve.

  Reply to this comment
 68. Dashamiresi D. January 26, 09:22

  Komente per komente.seili i ben yzmet canakut tvet.Nuk mendon per ate qe kerkohet; emiresia e te shumevuajturve e pas tyre gjithe vendit .
  Mbeshtes dy komentuesit “kaq i vertet” sa “era”, qe mbeshtesin te majten ani se thirret “ekstreme”. Mos harroni ekstremizmi vihet ne veprim “kur e keqia nuk mban me”.Te shpresojme ne sipermarien e “ekstremisteve Greke”.
  Dashamiresi D.

  Reply to this comment
 69. vlora January 26, 09:49

  SIRIZA? hahahaha asgje me shume ose me pak nuk do te beje se si jane caktuar kufijte per Greqine … Erdhi me propogande e do te zbatoje deri ne nje rregullat e lojes qe jane ne fuqi. Mos pandehni se erdhen te majtet extreme ne Greqi? Ju genjen mendja te tereve. Ai eshte ai qe dudhet te jete ne politike, ekonomi, ushtri e jete sociale sic ja kane percaktuar perpara se te merrte parate e Evropes.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim