A po përgatitet Berisha për një grusht të ri shteti?

Nga Bedri Islami December 16, 2013 12:34

A po përgatitet Berisha për një grusht të ri shteti?

Të gjithë ata që kanë pritur se me largimin e detyruar nga pushteti, përmes një milion votave kundër tij; dhe me largimin “vullnetar” nga posti i kryetarit të PD-së, më në fund do t’u binin veshët rehat nga Berisha, por jo vetëm veshët, e punët do të fillonin nga e mbara, tashmë jo vetëm që janë të zhgënjyer në pritjen e tyre, por edhe e ndjejnë se gjithçka po mbarset me një tension të ri. Janë të zhgënjyer, sepse, ndryshe nga sa pritnin, Berishës nuk iu mbyll një herë goja, por jo vetëm goja; përmes mjeteve që më  parë i përqeshte dhe i tallte, si “ciu, ciu”, ai po mbjell, me gjithë mundësinë e tij, vrerin për pushtetin dhe mallkimin për rrëzimin e tij. Dhe ndryshe nga gjithë të tjerët që kanë shkuar para tij, mallkimin e ka të veçantë; ndaj njerëzve që nuk e paskan kuptuar se sa shumë ai, si “baba i kombit”, mendoi për të mirën e tij, paçka se grupi i njerëzve që u pasuruan ishin besnikët e njëkohësisht shërbyesit e tij.

Megjithatë, ky është vetëm fillimi i gjithë asaj që ka planfikuar dhe ka filluar të verë në zbatim, që prej majve e jo vetëm prej disa ditëve, njeriu i larguar nga pushteti, apo më saktë, i përzënë prej pushtetit, dy herë; herën e parë me pushkë, sepse i vuri pushkën popullit të tij, të cilin pasi e grabiti, tentoi edhe ta vriste nën breshërinë e vdekjes; dhe së dyti, përmes votës plebishitare kundër tij.

Plani i Berishës është më i gjerë se “ciu, ciu” i tij në FB apo në rrjete sociale, është më i thellë se ajo që ka shfaqur deri tash, e po ashtu, është më i rrezikshëm se sa një llomotitje “sa kohë të duan” në parlamentin e Shqipërisë. Berisha po përgatitet për një përmbysje me dhunë të pushtetit të sotëm; ai nuk duron që edhe një herë të jetë njeriu-hije dhe nuk duron po ashtu, që në një kohë kaq të shkurtër të kthehet nga njeriu i pardesysë së bardhë në njeriun e territ dhe vdekjes së zezë. Duke qenë njeri pa pushtet, ai e ndjen se shumë shpejt, në ciklin e harkut politik të shkurtër kohor, ai do të mallkohet edhe nga të vetët, e për më tepër do të jetë Njeriu politik që përdhunshëm ka shkelur çdo ligj, juridik e njerëzor, që pas fjalëve të mëdha për kombin fshihej shitësi i tij; që pas buçitjes atdhetare nuk ishte asgjë tjetër veçse hipokrizia e më shumë se kaq; dhe se në fund të fundit çdo gjë që ishte bërë kishte pasur vetëm një qëllim; pasurimin, grabitjen e familjes së tij biologjike e politike. Sa më tepër që të zgjasë periudha e qëndrimit të tij në opozitë, aq më e hapur do të jetë mundësia e diagnostifikimit të plotë të qeverisjes së tij, dhe aq më i qartë do të jetë tumori politik e ekonomik që ai ka lënë pas vetes, për të mos folur për rrjedhojat njerëzore.

Dhe, duke e ditur prej kohësh se kjo do të ndodhë, e për më tepër i sinjalizuar se kjo pritet të ndodhë më shpejt nga sa e kishte menduar edhe vetë ai, Berisha dhe grupi i skifterëve pranë tij, po përgatiten që tani, për riardhjen e tyre në pushtet, jo ligjërisht e ndershmërisht, por përdhunshëm dhe përmes lëvizjeve të caktuara politike.

Berisha, planin e tij të rikthimit përdhunshëm, e ka skicuar që para 23 qershorit, sepse ishte i bindur në humbjen e tij, megjithëse nuk e priste të ishte një humbje kaq e thellë dhe dramatike. Ai, nëse deri më 22 qershor kishte bërë skicimin, pas dy ditëve, që nga e hëna e 24 qershorit, nisi të hedhë themelin e përmbysjes së ardhshme.

Mundësia e parë: Rikthimi përmes përmbysjes ekonomike

Të gjitha qeveritë, kur vijnë në pushtet, qoftë edhe për arsye populizmi, bëjnë dhurata. Kjo është një traditë e hershme e pushtetit të ri. Dikur, të gjithë mbretërit, në ditën e kurorëzimit, hidhnin para nga dritarja. Qeveria e sotme, e drejtuar nga Edi Rama, në këtë fund viti, jo vetëm që nuk do të bëjë një dhuratë shtesë, sipas ritit të pushtetit, por të heqë edhe atë që bënin dikur paraardhësit e tyre: rrogën e 13-të në pragun e vitit të ri. Të duket e çuditshme pse ndodh kjo, por fakti është se buxheti i shtetit është i zbrazur deri në fundin e tij, se ajo që quhet arka e shtetit ka mbetur krejt bosh, se tashmë nuk mund të flitet për dhurata, por për mbijetesë. Në tre muajt e parë të qeverisjes së saj, qeveria e re, që e dinte gjendjen e vështirë, vuri re se para saj kishte një humnerë ekonomike, e pamenduar kurrsesi deri në këto përmasa.

Ky ishte qëllimi i parë imediat i Berishës, krijimi i kësaj humnere ekonomike, që sjell trazime e vullkanizime politike.

Nëse të gjitha qeveritë bëjnë dhurata në ditën e kurorëzimit, me Berishën ndodhi ndryshe; ai bëri dhurata në çdo ditë të pushtetit të tij pas shkurorëzimit.

Dhuratat e Berishës nuk ishin të zakonshme. Koha që ishte në mes të zgjedhjeve dhe vendosjes së pushtetit të ri, të dalë nga këto zgjedhje, duke qenë shumë më e gjatë se sa duhej, ishte plotësisht e mjaftueshme për të zhytur vendin në një kolaps edhe më të rënduar financiar, me pikësynimin e shprehur budallshëm nga vetë Berisha, se, “vendi do të shkojë si Greqia”. Ankthi për rikthimin në pushtet përmes përmbysjes ekonomike, i detajuar deri në imtësi nga Berisha dhe grupi i skifterëve ekonomikë pranë tij, ku është jo vetëm Basha apo Mima, por edhe të tjerë që nuk gjenden në listat e pagesës shqiptare, solli një rrëmujë të jashtëzakonshme në financat e vendit. Brenda pak javësh u shit, shpesh edhe me çmime qesharake, një pjesë e rëndësishme e pasurisë së shtetit, u bënë rrokada ekonomike të pashpjegueshme, fluturuan nga Shqipëria disa qindra milionë euro drejt parajsave financiare, ku kanë depozitat e tyre jo pak njerëz të politikës dhe të mafias politike të lidhur me Berishën. Jo vetëm drejt Qipros, që është tashmë një adresë e zbuluar dhe e “licensuar” nga fazlliqët, por edhe drejt vendeve të tjera, ku kanë shkuar më parë edhe qindra milionë euro të tjera.

Parimi i Berishës se “pas meje, të bëhet qameti” nuk është thjeshtë një thënie e zakonshme, por linjë për të arritur qëllimin. E para që ai mund të bënte pas humbjes plebishitare të pushtetit, ishte pikërisht kjo: qameti ekonomik, sepse nuk kishte asgjë tjetër në dorë. Ai nuk mund të bënte pas 23 qershorit dhe deri në shtator asnjë grusht shteti, asnjë përmbysje të lojrave politike me dhunë, mund të bënte vetëm këtë: humnerën ekonomike, në të cilën ai mezi pret që të fundoset i gjithë populli që nuk e besoi, por e ndëshkoi dhe ky do të jetë njëkohësisht ndëshkimi i tij dhe rikthimi i tij në pushtet.

Qetësia me të cilën duket se e kanë marrë socialistët këtë humnerë, të cilën e shohin, por nuk e mbushin, i jep shpresën e re Berishës se ka gjetur një modus vivendi të jashtëzakonshëm për të bërë përmbysje të madhe dhe për më tepër, të realizojë një shkapërcim drejt pushtetit në këtë prag të fundit të fuqive të tij politike e njerëzore.

Mirëpo i gjithë ky skenar, që është skicuar para 23 qershorit dhe ka marrë tiparet e tij pas kësaj date, ka një të metë, që nuk përputhet me karakterin e Berishës dhe natyrën e tij shpërthyese. Ka të metën e kohës. Koha është armiku i saj dhe Berisha e di këtë.

Për të pasur sukses kjo përmbysje ekonomike Berishës dhe skifterëve pranë tij, përgjithësisht të grumbulluar në shërbimin informativ partiak të tij, i duhet të presë, por ai nuk është mësuar të presë. Ai ende ndjen angushti kur mendon se i gjithë ky mision i tij mund të përmbyset. Ai kishte ankth të jashtëzakonshëm kur u diskutua mundësia e një ndihme të fuqishme ekonomike të SHBA ndaj shtetit shqiptar, në kondicion eleminimin e lëndëve kimike siriane në Shqipëri. Ankthi i tij dhe i grupit rreth tij bëri që gjithçka të transformohet, që shteti shqiptar dhe qeveria amerikane të paraqiten si institucione vrasëse, ku masakra do të jetë në çdo rrugë, shesh e shkollë, ku fëmijët e vrarë do të kallnin tmerrin… dhe e gjitha, pa përjashtim, u kalkulua në qilaret e politikës së zezë berishiane, sëbashku me ankthin se kësisoj Shqipëria mund të dalë nga kriza ekonomike dhe të ketë një vend të ri në staturën e saj politike. Ai ishte i gatshëm të shtrihej në mes të sheshit në Tiranë, ku kishte vrarë demonstrues dhe të shtrihej së bashku me fëmijët e gjorë, (por jo me nipat e mbesat e tij që asokohe bridhnin nëpër Europë) për të dhënë një spektakël ogurzi.

Koha është armiku i Berishës në kalkulimin e parë. Ai nuk do të mund të presë kaq gjatë, edhe pse natyra e tij shpërthyese nuk e lejon; edhe pse mund të ndodhë një ndryshim ekonomik që nuk lejon përmbysje të tjera.

Askush më mirë se ai nuk e di se në tre muaj qeverisje jo vetëm që nuk ka faj për humnerën ekonomike të krijuar, por as që mund të mendosh të dalësh nga kjo humnerë. Për më tepër ai e di krejt mirë se, edhe kjo që është zbuluar deri tani si humnerë ekonomike, është vetëm një pjesë e saj dhe me këtë lidhen shpresat afatgjata të tij.

Rikthimi përmes dhunës së rrugës

Ka disa kohë që, si asnjëherë më parë, Berisha po gjen krahasime me vende të tjera, në të cilat ndodhin revolta, për të bërë përngjasimin me atë që dëshiron të ndodhin në Shqipëri. Atë e josh shembulli ukrainas, jo sepse i qan zemra për ata që protestojnë, por nga dhimbja që ende askush nuk po e ndjek në thirrjet e tij delirante, por njëkohësisht edhe mizore, për përmbysjen e pushtetit në Shqipëri. Thirrjet e tij, qoftë nëpër foltore, qoftë në mediat sociale, janë kaq haluçinante, por edhe kaq të rrezikshme, saqë në çdo vend tjetër të Bashkimit Evropian, ata jo vetëm do të dënoheshin, por njeriu i çartur do të dilte fishek nga skena politike.

Në fakt radikalizmi i skajshëm politik i Berishës, i cili ngjan me radikalizmin vehabist në metodat dhe në përçartjet e tij, duhej të ishte prej kohe jashtë lojës politike në Shqipëri. Ka ndodhur edhe në vende të tjera, jo shumë larg nesh, që njerëz të njohur të politikës, edhe kryeministra, për shkak të qëndrimeve të tyre ultra-radikale, janë shpallur të padëshirueshëm për jetën politike dhe janë përzënë prej saj.

Thirrjet e Berishës për linçimin e qeverisë së re, e cila ende nuk mund të fillojë nga puna, sepse po numëron plagët që ka lënë vetë Ai, kanë pas vetes synimin e përgatitjes së njerëzve të tij për një përleshje të re me qeverinë, e cila, duke pasur një kornizë të licensuar, do të ishte radikale deri në fund. Fakt është se Berisha po përgatit njerëzit e tij për të qenë të gatshëm për fillesën e demonstratave dhe të lëvizjeve të dhunshme, për bllokimin e institucioneve dhe të jetës normale të vendit, për krijimin e një gjendje pasigurie në të gjithë vendin, ndaj shton numrin e vrasjeve, dhunimeve, plagosjeve; për krijimin e një psikoze se jemi në fillimin e një katastrofe të gjithanshme, dhe për t’u përballuar kjo, domosdo, duhet një lëvizje e falangave të tij, të cilët, duke ikur nga pushteti, jo vetëm kanë humbur benificiet e tij, por edhe kanë drojën se mund të jenë ende të pranishëm ku kanë lënë gjurmët e tyre në grabitje, arrestime, dënime e vrasje.

Në muajt e fundit të qeverisjes së tij, jo rastësisht e jo vetëm për disa vota, Berisha dhe klani i tij, familjar e politik, shtuan në mënyrë drastike të punësuarit në administrata, listën e njerëzve që kishin përfitime sociale, etj. Shumica dërrmuese e atyre që përfituan ndihmë sociale ishin familje që garantonin votën proberishiste, ndërsa të punësuarit përmes një liste partiake ishin të zgjedhurit specialë partiakë. Mjaftoi një periudhë e shkutër, nga 1 prilli i këtij viti, kur Meta doli nga koalicioni qeveritar e deri në fillim të korrikut, ku të gjithë të punësuarit e kësaj partie, pra rreth 25 për qind e administratës, u zevëndësuan me njerëz të devotshëm partiakë, berishistë të thekur.

Shumë prej tyre tani, është krejt normale, do të largohen nga detyra. Mendoj se edhe largimi i tyre është zgjatur shumë. Ishte një e keqe që duhej bërë pa dhembje dhe pa drojë. Por kjo falangë është shpresa e qëllimshme e Berishës, ndaj i nguc ata, i shantazhon, i shumëfishon, jep shpresën se nuk janë vetëm, krijon zyra fantazmë për mbrojtjen e tyre, i regjistron (në fakt krijon kështu listësulmin e mundshëm militant) dhe kur do të mendojë se kjo listë është e mjaftueshme, i vendos ata në funksion të skalionit të parë: militantëve të rrugës, që nuk janë të paktë në partinë e tij.

Kjo është një periudhë më e shkurtër në politikën e tij. Mund të zgjasë disa muaj, sepse ende ai ka mendimin se kushtet nuk janë pjekur… ndaj po forcon agresivitetin e gjuhës së tij dhe ashtu helmuese, por fut në lojë edhe disa nga skifterët e tij, ku më i shëmtuari dhe më qesharaku ishte një zogth politik, me emrin Keltis Kruja.

Zakonisht rrëmujën e madhe Berisha e bën ose në fillim të pranverës, kujtoni 2 prillin në Shkodër, ose në fillimin e vjeshtës, kujtoni shtatorin e vitit 1998.

Më e mundshme që këtë lëvizje ai ta fillojë që në fund të këtij dimri dhe këtë tashmë e thonë edhe institucione të rëndësishme studimore të politikës evropiane. Ai, përmes zëdhënësit të tij, Lulzim Basha, fillimisht kërkon të skifterojë partinë, përmes zgjedhjeve të reja, në të cilat skifterët e vjetër do të rrijnë fillimisht larg, nga droja se mos edhe njerëzit që mendojnë normalisht brenda partisë, bëhen pjesë e detantës politike, që si mendoj, kishte menduar të niste Olldashi.

Por Berisha nuk do të ishte Berishë nëse ai do të ndalej këtu.

Më e mundshmja, por edhe më e rrezikshmja, është përmbysja e qeverisë përmes rrugës më radikale, të cilën ai e ka provuar një herë dhe mendon ta provojë edhe një herë tjetër: përmbysjen me dhunë, përmes një grushti shteti, të cilit ai ia ka marrë dorën prej kohe.

Kjo është rruga më e rrezikshme për të… por nga padurimi dhe duke parë se gjendja mund t’i shkasë nga duart, ai do e provojë këtë edhe një herë.

Sikur asgjë të mos kishte mësuar Berisha nga komunizmi, ku ishte pjesë e rëndësishme për më shumë se 20 vite, duhet të kujtohet se ka një thënie marksiste se, “ajo që në fillim shfaqet në formën e tragjedisë, herën tjetër do të jetë një farsë komedie”.

Berisha mendon vetëm për pjesën tragjike të saj. Sidoqoftë viti i ardhshëm kur Berisha mendon të bëjë gati grushtin e tij politik e rrugësor, është krejt ndryshe nga viti 1998.

Në vitin 1998 kishte një koincidencë të habitshme mes grushtit të shtetit të shtatorit të vitit 1998, ofensivës serbe në rajonin e Dukagjinit dhe kërkesës së zotit Rugova ndaj presidentit Klinton për largimin nga pushteti të socialistëve, të cilët, sipas tij, po ndihmojnë forcat nacionaliste dhe separatiste.

Në takimin me përfaqësuesit më të lartë të shtetit shqiptar, zotin Mejdani, zotin Nano, Kastriot Islami që ishte pjesë e takimit në cilësinë e tij si zëvendëskryeministër i qeverisë socialiste, dhe të tjerë, përfaqësia më e lartë e Lëvizjes Popullore të Kosovës dhe e UÇK-së, në gushtin e vitit 1998, ia bënë të qartë asaj se pritej një lëvizje politike e dhunshme, sipas një skenari të mirëditur nga njerëzit e lidhur me UÇK-në brenda strukturës ushtarake të FARK-ut, me të cilët ishte i lidhur Berisha dhe Azem Hajdari. Po ashtu, ata u qartësuan edhe për bisedën e zhvilluar mes zotit Rugova dhe presidentit Klinton, ku ishte i pranishëm edhe Veton Surroi. Çuditërisht, pak para grushtit të shtetit, në rajonin e Dukagjinit, ndodhën tentativa për përmbysje politike në strukturën ushtarake dhe brenda pak ditëve, më shumë se 5 mijë armë u dorëzuan tek ushtria e policia serbe. Dezertorët u bënë pjesë e grushtit të shtetit, por jo rastësisht edhe shtypi beogradas, i lidhur me regjimin e Milloshiviçit, priste e parashikonte lëvizje në Shqipëri.

Tani nuk është më ajo gjendje politike. Shqiptarët e Kosovës që mund të bëhen pjesë e grushtit të shtetit të Berishës janë aq të paktë, saqë as nuk mund të llogariten. Duke qenë pjesë e elitës titiste ose të lidhur me të, ata janë të aftë të vrasin e të shpifin pas shpine, por jo të përballen.

Së dyti, Kosova nuk është në luftë. Atje qeverisin njerëz të dalë nga lufta dhe të jeni të bindur se, nëse bashkohet krahu i luftës, ata do të qeverisin për shumë vite. Ndaj Berisha nuk mund të presë ndihmë prej tyre.

Së treti, në Shqipëri nuk ka struktura të armatosura, si ishte FARK-u i qeverisë Bukoshi, që mund të përbënte një kërcënim. Njerëzit e armatosur janë thjeshtë njerëz të Berishës, pjesë e strukturave të ngritura nga ai, të afta që nga sulmet mbi kullat e deri tek sajimi i aksidenteve automobilistike. Kjo do të thotë se ata janë të mirënjohur.

Favoret e Berishës në përgatitjen e grushtit të shtetit, po ashtu, janë të njohura.

Ndryshe nga viti 1998, kur Ai dhe njerëzit e tij prisnin ndihma financiare nga qeveria e Kosovës, tani, ai vetë dhe njerëzit e tij janë të pasur. Aq të pasur, saqë mund të financojnë jo vetëm një grusht shteti, por një luftë. Nëse lufta në Kosovë, përmes Fondit “Vendlindja thërret”, pra përmes kontributit të njerëzve adhetarë, ka kushtuar jo më shumë se 160 milionë marka, ose rreth 80 milionë euro, kjo shumë është lehtësisht e përballueshme vetëm nga një pjesë e mafias politike dhe ekonomike e lidhur me Berishën. Pra elementi financiar nuk e pengon atë.

Berisha prej kohe ka rreth vetes një grusht besnik njerëzish, të përgatitur, që kanë qenë ose janë pjesë e strukturave të specializuara të ndërhyrjeve policore apo ushtarake. Të grumbulluar në struktura të ditura nga ai dhe një grup i vogël rreth tij, ata janë të gatshëm që përsëri, si në shtatorin e vitit 1998, të hipin mbi tanke dhe të sulmojnë ndërtesat qeveritare. Ky grusht disa dhjetra njerëzish është ajo që mund të quhet “elita ushtarake”. Ata edhe do të dalin, nuk do të dalin gencët, Pollo apo Ruli, nuk do të dalin Mimët apo Bodet, në rrugë do të jenë skifterët, të tjerët do të përgatitin deklaratat politike. Fakti që në një pjesë të rëndësoishme të strukturave të ndërhyrjeve të shpejta nuk është bërë reforma e duhur, u jep shpresë atyre se, si në vitin 1988, do të ketë përsëri njerëz të palës tjetër që do u dhurojnë tanket dhe autoblindat. Ky grup është edhe më i rrezikshmi.

Nëse kjo do të ndodhë, pra kjo lëvizje për përmbysjen me dhunë të qeverisë, Berisha nuk do të ndalet as nga telefonatat që i vijnë nga banorë të Amerikës që flasin një shqipe të malit të Zi, e as nga droja e ndërkombëtarëve. Ai ka në favorin e tij Gjykatën e Lartë, Prokurorin e Përgjithshëm, shefin e SHISH, e në fund edhe Presidentin. Pra, gjithçka që i duhet për t’i dhënë një pamje ligjore përmbysjes së dhunshme. Do të shkojë deri në fund, sepse kësaj here është në lojë e ardhmja e fëmijëve, nipërve dhe mbesave të tij…

Ka edhe një mundësi tjetër, që ai po përpiqet ta blejë sa më lirë, por që është i gatshëm të paguajë sa më shtrenjtë: Ndryshimi i lojës në tavolinë, krijimi i një lidhje të re me LSI. Ndaj edhe po i jargaviten atij, duke ia ditur huqet dhe duke ia pasur frikën.

Cila prej tyre do të ndodhë?

Nëse qeveria e re ndërton linjën e saj të duhur të komunikimit dhe të fillesës së mbarë, nëse ajo krijon përmes staturës së saj modelin e asaj që duhej të ishte prej kohe në Shqipëri, të gjitha mund të shndërrohen në llafazeneritë e zakonshme të Berishës, nga gjuha e të cilit duhet të ruhesh edhe kur të thotë shëndet.

 

Bedri Islami

Vjenë, 14 dhjetor 2013

Nga Bedri Islami December 16, 2013 12:34
Komento

73 Komente

 1. kokpalari 21 janarit December 15, 02:49

  Nese ka nje njeri qe duhet ti ngrihet nje lapidar per se gjalli per idealizmin, patriotizmin dhe sidomos veprimtarine ne clirimin e Kosoves ky eshte Bedriu.
  Respekte Bedri. Edhe ky shkrim eshte nga ata qe shkruhen vetem prej njerezve te ndershem qe kane ne zemer atdheun dhe interesat e tij qe jane dhe interesat tona – te te gjithe atyre qe ndjehen shqiptare

  Reply to this comment
 2. TOTILA NUMERO UNO,,NUMBER ONE !! - i vertete . DIREKT PRENOST. December 15, 02:53

  Nuk e di se me cilin je ti BEDRI ISLAMI me SALIUN apo me POPULLIN .
  Pse mos te them une se ti BEDRI JE ZEDHENESI i SALIUT dhe ai ta ka dhene te gateshme PLATFORMEN e tij .
  BEDRI mnuk do te ndodhe asnjera sepse SALIU DO TE FUTET ne BURG ,ose deri ataehere do tejete eleminuar FIZIKISHT ,sido qe e ruan si HAJMALI U.D.B-ja SERBE ..
  ILIR META do qe te bashkohet ,por nuk e lene NDERKOMBETRAET ,pastaj o BEDRI TITISTI ,nuk eshte me as IBRAHIM- XHAFER DEVA dhe as ai KRIMINELI SY-ULUR BUJAR BUKOSHI qe vodhi per 15 VJET 3% E kosovareve NEPER BOTE .
  Laku Noc Drazhe ISLAMA !

  Reply to this comment
  • Vëzhguesi F. December 15, 12:07

   Je shume i sakte ne gjykim! Bedri Islami gjithmone ka shkruar dhe ka folur si kofini mbas te vjelit, por dhe si varka e shpetimit . Ne menyren e tij te vjeter ai po bene keshilltarin dhe kallauzin e rrugeve per te shpetuar kete kerrme politike dhe kete kriminel dhe gjithe shpuren e tij. Tezat e Islamit, jane keshilla per te mundesuar shpetimin nga goditja e mundeshme e drejtesise ndaj Sali Berishes dhe shpures se tij. Zoti Islami, te mos na beje Kasandren nga Vjena, duke hequr paralele, te cilat me se paku u ngjajne presioneve dhe santazheve per te frenuar nepermjet panikut dhe frikes vepimtarine dhe dinamiken e qeverise se re per te pastruar shtetin nga krimi dhe kriminelet.

   Reply to this comment
   • kokpalari 21 janarit December 15, 12:28

    Ore Totila dhe Vezhguesi F… A e keni lexu materialin ju apo flisni kodra pas bregut?? Te kunderten e atyre qe thoni ju, shkruhen ne artikull. Hajde “komentues” hajde

    Reply to this comment
    • Mendim shkreli December 15, 15:38

     Po te bashkoni ne nje dy shkrimet e Bedri Islami, shkrimin Berisha para gjyqit dhe kete te fundit, eshte e kuptueshme idea e tij ne dobi te kombit.Kush nuk e beson, nuk asht ai fajtor.

     Reply to this comment
  • DREAM December 15, 13:15

   Totila lexova vetem rreshtin e pare ,arrita te Veshguesi ..lexova vetem rreshtin e pare …
   Ju kam thene …budallalleku eshte semundje ngjitese ju te dy jeni binom i rrezikshem .

   Zt Bedri ,le te bej si te kete qejf Saliu ….ne fakt i kemi ngelur borxh ,ne dt 21 mbushen 3 vjet qe jemi ne borxh .

   Reply to this comment
   • Vëzhguesi F. December 15, 16:54

    Madam plehra! Mos kujton se te erdhi rasti te nxjerresh koken nga kolbija?! Ne fakt semundje ngjitese eshte vetem ajo qe bejne qenie si puna jote, ndërrimi i partnereve, si ne jeten politike dhe private. Nga aleate e Berishes po na shitesh ti kundershtare e tij. Ky eshte profesioni yt qe di te besh. Gjithsesi eshte profesioni me i vjeter edhe kur nuk ka patur semafor.

    Reply to this comment
    • DREAM December 15, 23:35

     Vezhguesi F,..hahaaha eshte pak e veshtir te diskutosh me idiotin ,por do e provoj
     Une nuk kam partner politike …ata si ty vdesin per udhekeqesin..une kam qysh heret qe jam …armik ..dhe i tille do ngelem .
     Jeta private ..hem ,dhe aty kam mundesi te zgjedh ..jo nga biografia ..tani zgjedh dashuria ,kenaqesia, inteligjenca …nejse kto si kupton dot ti .
     Sa per profesionin ,te besoj ..kur lind kkkkkopil ashtu do vdesesh !

     Reply to this comment
     • Zona e Lire December 16, 14:59

      Ouuu! Qe kur moj putancike e vogel apo mantinute plake paske kaperxyer ylberin dhe qenke bere mashkull. Aha! Je nga ato femra qe kryejne dhe rolin e mashkullit. Epo nga mutacione te tilla, qe natyrisht jane pjesez e shoqerise njerzore, keto jane gjera normale. Te siguroj une se kete profesioin e vjeter qe mban, nuk e ke nga fakti se je nje dobiçe ferrash, apo produkti i disa babhamshoreve, megjithese eshte dhe çeshtje geni. ate profesion e mban se aty ke gjetur veteveten moj koce mashkull.

  • Jashar kuca December 15, 18:35

   E paske mesuar shqipen mire more serbi i mutit.Bedri Islami eshte Shqiptqr e bir Shqiptqri,por Ti c’mut Je? Ai shkruan me emrin e tij,Ti pse e fsheh ate apo e ke Drazhe??Po te mos kishte patur shqiptar si Bedri Islami nder kohe,sot sdo te kishte fare Shqiperi,se nuk do te linin paraardhesit e Tu e te Salihut!!

   Reply to this comment
  • feniks December 15, 18:40

   @Totila serb!!!
   Patrioti i madh Bedri Islami ka plotesaisht te drejte ne ato qe thote!!!
   Duhet te jesh CETNIK serb dhe agjent i UDB-se ish Jugosllave,qe te hedhesh balte mbi kete PERSONALITET!!!
   Tre NJEREZ TE MEDHENJ KA SOT SHQIPERIA:
   -REXHEP QOSJA,MERO BAZE DHE BEDRI ISLAMI!!!
   Qeveria e re SOCIALISTE duhet te mbaje shenim me RESPEKTIN DHE SERIOZITETIN ME TE LARTE KESHILLAT E KETIJ BURRI SHTETI dhe te marre masa te JASHTEZAKONESHME per t’i DJEGUR KARTAT NE DORE agjentit serb, Sali Berisha!!!
   -MINISTRIA E BRENDESHME,POLICIA,SHIK-u, POLICITE PRIVATE,RENEA,REPARTET ZJARRFIKESE dhe ne pergjithesi te gjithe personat e ARMATOSUR ZYRTARISHT,duhet te PASTROHEN URGJENTISHT NGA JENICERET E BERISHES dhe te zevendesohen nga njerez te afte profesionalisht e IDEALISTE!!!
   Te gjithe te inkriminuarit te jepen per ndjekje PENALE sa me pare!!!
   Nuk e kuptoj TENDENCEN IDIOTE te institucioneve shteterore per te furnizuar MEDIAN me te dhena qe dekonspirojne HETIMIN!!!
   ASNJE E DHENE SEKRETE NUK DUHET TE DALE NGA ZYRAT ne se nuk vertetohet nga drejtesia!!!
   Transparenca ndaj shtypit nuk ka te beje me NXJERRJEN E SEKRETEVE TE HETIMIT!!!
   SHTETI NE KEMBE,PERPARA PUSHTIMIT TE TRETE FASHIST TE Sali Berishes!!!
   ARRESTOJENI KETE MONSTER TE RREZIKSHEM,qe te mbylle HALENE e te jape llogari para POPULLIT!!!
   QEVERIA TE PERGATITET FORT,SE KA PERPARA SAJ NJE ARMIK ME TE EGER SE PUSHTIMI NAZI-FASHIST!!!
   MALOKERIA ESHTE KONTIGJENTI I TIJ I GATSHEM PER PERMBYSJEN E PUSHTETIT ME DHUNE!!!
   POPULL SHQIPTAR!!!
   Mos kujtoni se e SHPORREM ARMIKUN Sali Berisha me vote dhe SHPETUAM!!!
   Ai edhe i VDEKUR eshte po aq i rrezikshem sa edhe i gjalle!!!
   Nuk ka lindur akoma nga BARKU I NJE NENE SHQIPTARE,NDONJE NJERI ME ANTI SHQIPTAR dhe EGERSIRE sa Sali Berisha!!!

   Reply to this comment
 3. dru me pre December 15, 03:26

  Edi,eshte vetem nje zgjidhje fute ne burg ose degdise gjekundi ndryshe ai krimb nuk do na lere rehat.Cdo dite qe kalon pa bere kete eshte nje dite me pak per ty dhe nje mallkim per kombin qe po pret.

  Reply to this comment
 4. geni December 15, 05:00

  Perfekt……por nje gje eshte e sigurt,jane pasuruar aq shume skifteret sa jane te gatshem te zhduken pa lene gjurme kur marria e plakut Merre ti rrezikoje pasurite e tyre te stermedha.Lulushi nuk ka tager per kryengritje,eshte lepurursh i vogel.Me pak fjale …mbaruan keta.Duhet te rrine 12 vjet ne hije.

  Reply to this comment
 5. beso December 15, 05:50

  Analize e shkelqyer, vetem cuarja perpara dretesise do ti mbaj keta kriminele larg dhunes

  Reply to this comment
 6. Ericson December 15, 05:54

  Megjithese paraqitja qe ben z.Bedri Islami per do skenare te mirepergatitur nga Salahudin Berisha per t’i bere gropen kesaj qeverie pa ardhur mire ne pushtet,qendrojne, prapeseprape kjo eshte nje tablo e manget per portretin fatal te kyemumjes se pocaqisur te PD-se qe e ka hequr per hunde prej 23 vjetesh si kapobande e nje bande mikse komuniste e nje amalgame me se shumti lumpen proletariati,gjoja te persekutuar nga regjimi komunist.

  “Heroizmat” e levizjes studentore ,qe keto dite po marrin permasa “epike ” nga falangat pedeiste te Salahudinit,por deri diku edhe nga aradhat e Ilr Metes,Monika Kryemadhit e madje te Edi Rames, e krekosja se keta e rrezuan regjimin komunist me te eger te botes,kane qene e jane mjaft qesharake po te marrim ne analize ngjarjet qe nga renia e murit te Berlinit.

  Komunizmin e shpartalloi e rrezoi vete Bashkimi Sovjetik,madje duke e shperbere edhe vete kete te fundit,ku mori fryme lirisht nga frika Amerika dhe Europa Perendimore nga gjigandi komunist e qe akoma trembet si djalli nga temjani nga gjigandi tjeter komunist,Republika Popullore e Kines qe perben nje te gjashten e botes,si dikur Rusia Sovjetike.

  Tani, imagjinoni ne kete univers kozmik gjeopolitik nje cope Salahudini,nje skjap plak te zgjebosur Tropoje,qe ky regjim kaq i poshter i coi ne Vicidol arsim,drite elektrike,radio e libra,dhe e mori nga kakerdhite e dhive ne kryeqytet,e beri mjek e komunist fanatik,e coi jashte shtetit me paret e popullit te varfer shqiptar, dhe ky bastard mburret sot se ka cvarrosur kufomen e Enver Hoxhes e Hysni Kapos qe deri dje i provonte se cfare shije kishte shurra e tij,sot ,pasi i shpetoi koka per qime me 97-en e pasi rropi pasurite e ketij vendi e vrau njerez te varfer e te pambrojtur ,edhe pasi u shporr nga shumica derrmuese e popullit shqiptar,prape kanoset me ze te cjerre e jarge ne goje si ndonje qen i terbuar se do rrezoje qeverine qe sapo e perzuri me turp.

  Jo me kot Europa heziton t’i jape Shqiperise statusin e vendit kandidat kur sheh qe kjo maxhorance mikse frikamane e dhjeramane trembet akoma nga ky rezil hajdut e kopuk ,edepsez vrases politik e zorzop i rendomte ordiner e nga mbeturinat mamurrase (edhe me kollare) haxhiqamiliste te tij,qe kercenohen sikur do trembin gomeret e Shen Merise!

  Ketij qafiri duhet t’i hapet te parit nje proces penal i gjithanshem,sebashku me familjaret e tij hajdute e famekeqe dhe pastaj e kane radhen Imamerat e Boderat e Rulerat e demaskimi moral i Topallerave e syrgjynosja e tyre ne burg,sekuestrimi ligjor antimafie i pasurive te tyre e me ne fund flakja ne koshin e plehrave te historise se popullit shqiptar te ketyre mysybeteve!

  Dhe kush pandeh se keta kukudhe keqberes do t’i mbrojne prokurore e gjykates laneter qe i ka vene aty Salahudini,edhe keta te fundit do t’a pesojne akoma me keq nga skota e politikaneve te korruptuar po te mos rrine urte e te bejne detyren,pasi nje gjykates a prokuror i korruptuar eshte akoma me i poshter e dreq me brire po i nxorri te pafajshem kete soj te neveritshem njerezor!

  Kjo nuk eshte ndonje utopi a ndonje doktrine e panjohur ne filozofine a historine boterore e ndonje mrekulli e papare se si te shohesh Salahudin Berishen etj.ne ndonje teqe prapa hekurave te kryqezuar,duke lypur ndihmen e avokateve per t’i shpetuar ndeshkimit te merituar!

  Reply to this comment
  • Edi le December 15, 11:50

   Nje analize shume e sakte, keta maskarenj duhen flakur ne plehra nuk kuptoj pse po hezitojn kaq shume keta qeveritare,duhetfilluar nga koka e qelbur e kesaj pseudo parti,e cila nuk eshte gje tjeter veq nje grupim hajtutesh, kriminelesh te pa skrupullt

   Reply to this comment
  • specialisti77 December 15, 22:30

   amin vella ericson!

   Reply to this comment
 7. Marin December 15, 06:33

  Rreziku i “Grushtit te Shtetit” do te eliminohet vetem po te rishikohen deformimet qe Ali Baba Saliu dhe 40 hajdutet e kriminelet e tij kane bere ne Kushtetuten e RSH. Kupola e larte e shtetit duhet te zgjidhet me 3/5 e votave ne Kuvendin e Shqiperise.

  Reply to this comment
 8. Grava December 15, 06:39

  Bedriu a te drejte! Ky qen i zgjebosur duhet vene pas hekurave me faktet e fajeve te veta male te tera.

  Reply to this comment
 9. Arjana December 15, 07:07

  Zoti Islami!
  Analize nga ato te zakoneshmet tuajat,dhe ka veçorite e lidhjes me politiken e Kosoves pasi ju keni previlegjin e te qenurit mes Shqiperise e Kosoves.
  Kam merakun se ju po i beni Shqiperise nje sherbim jo te mire.Berisha ate do,sapo te lexoje keto qe shkruani ju,do te kujtohet edhe per grusht shteti,dhe,aq me shume,ju i keni spjeguar me mjeshtri edhe rrugen si te realizoje grushtin e shtetit.Ky ka vetem nevoje qe dikush ti jape zemer,sidomos nqs siguron edhe mbeshtetjen e kosovareve,nuk mbahet me.

  Reply to this comment
 10. Drenicak December 15, 08:30

  Edi Rama duhet ta dij qe Berisha eshte ne shtaz e eger dhe nuk ka bes me te .
  Berishen duhet izoluar ne ndonje kafaz se po e dergove ne burg ky ta flliq edhe burgun.

  Reply to this comment
 11. turi December 15, 08:47

  Kur mendoj qe kam të njëjten kombësi me Berishen,shqiptare,them ta nderroj por nuk do me pranoje askush!!

  Reply to this comment
 12. arbri December 15, 09:09

  po mir tja bej keti frikacaku qe nuk ja mbanka bydha per asgje .kaluan e 3 muaj dhe akoma jan neper punera militantet e berishes .ppppeeeeeee jasek pushteti qe te dhsam frikack i qelbur .

  Reply to this comment
 13. Aliu nga Selenic December 15, 09:31

  BERISHA SI KOMUNISTE PRIMITIV ASNJEHER NUK KA HEQUR DORE NGA PERMBYSJA E SHTETIT ME DHUNE.!

  Berisha si antikomunist primitive vazhdon te mbaje nen jastek disa nga idete me kulmore te teoris Komuniste.Pore Komunistet shqiptar kur bene ndryshimin te gjith firmosen per te haqur dore nga kjo teori, ndersa Berisha si primitive qe eshte ai gjithnje I ka mbajtur nen jasteke dy ide kryesore”
  1.Luften e Klasave ku instruksionin e KQPPSH e transformoi ne ligjin “demokratik” ne 24/1 ku beri spastrimin e te gjith shkenctarve dhe eleites se pergatitur per 50 vjet dhe I zevensoi me injorat te plapave .

  2. Teorin e marrjes se pushtetit me dhune. Kete e ka transformuar ne idete dhe praktiken “demokratike” duke I vene keto mballoma , demokracis shqiptare thejeshte per interesat e vete ,famijare, klienteliste dhe te interesave te qarqeve antishptare dhe monopoliste.!
  Vece kesaje Berisha ka edhe nje mllef te madhe te amatetit te” baballarve” te kombit te cilet porosin e pare e kan, larje hesapesh me ata qe I perzun bashe me Nazizmin pasi perfundoi lufta e dyte botrore. Ata gjithmon hapur dhe nen ze jane shprehur per larje hesapesh dhe shqiperia sipas tyre “nuk munde te behet pa I vrare komunistet” Keto jane shprehur edhe nga ithtaret e Partise Demokratike duke bere thorrje hepur”Komunistet ne Litare.”
  Per realizimin e kesaj ogurzeze ne shqiperi Berish ka bere disa here tentative pavarsishte se ka deshtuar. Keshtu beri:
  – Provokoi me 2 Prille ne Shkoder.
  – Provokoi me vjedhjen masive te votave ne vitin 1996 ku fshiu tere elementet e demokracise zgjedhore.
  – Provokoi ne vitin 1997 per nje lufte vellavrasese duke ngjallur mellefet e vjetar ku Xhaferre Deva dhe Rexhep Mitrovica ne vitet e luftes nen masken e luftes kunder komunisteve te mbeshtetur nga Gjhermanet dhe koloboracioniste Serbe (paramilitare) te organizuar ne ushtrin naziste sulmuan Jugun e shqiperi. Te njejet gje perserit Berisha ne vitin 1997 pore kete radhe ne krye te kesaj Kasaphane eshte vete Berisha pa Exeset Gjerman pore si pinjoll i “baballarve” te kombit kerko te realizoi amanetin e tyre.
  – Berisha provokoi edhe me varrimin e Azem Hajdarit ku e vrane dhe me kufomen e tije sulmuan kryeminstrin duke u vene flaken institucioneve.
  – Provokoi ne vitin 2011 me vrasjet ne Bulevarde ku u vrane kater veta ne proteste paqesore.
  Ne te vertet deri tani keto masakra te mireorganizuera mire nga Berisha i ka shmangu Partia Socialiste e Shqiperise pore nje gje ka ber gabime. Fajtoret e planifikimit te ketyre masakrave nuk i ka vene para drejtesise.Edhe perse Berisha ka cenuar disa here integritetin e vendit ai nuk eshte vene para drejtesise. Kjo i ka dhen mundesi Berishes qe te intervenoj sa here te doje te paken ne se nuk realizon permbysjen te destabilizoi shqiperin ku kjo te jete me gurin e siziftit ne qafe gjithnje.
  Bedri Islami na jep nje tabull shume te qarte se c`fare do te ndodhe dhe une nuk e dije se si dhe me c`fare lentesh do te shofe qeveria shqiptare kete sinjal qe nuk eshte thjeshte propagandistik pore nje paraljmerim serioz dhe potencialishte i mundeshem ne se nuk i dilet perpara keti armiku te perbetuar te shqiptarve.
  Bedri Islami i jepe te qarte edhe faktoret favorit dhe disfaoret ku potencialishte jan te mundshme fovoret e Berishes ne se ato nenvlehtsohet.
  Nje intelektual me pesh thoshte. Armiku kryeso dhe me i rrezikshem eshte ai qe nenvlehtsohet ose harrohet.!
  Kjo eshte nje kemban qe duhet degjuar forte.!

  Reply to this comment
 14. zotnia i pare December 15, 09:56

  Njer analize e holle e me vlera,e cila duhet marre serriozisht nga qeveria e Rames.Te shpejtoje spastrimet ne strukturat ligjberese e ligjzbatuese te shtetit nga kriminelet e shtetit berishist dhe godase te inkriminuarit pa ju dridhur qerpiku.Eshte fakt qe berisha ska asnje nje grusht pushtatsh rreth vetes,por per para ,ne keto kushte mizerjeje qe ndodhet shqiperia cdokush mund te genjehet e ndjeke pas ate.

  Reply to this comment
 15. A.Gramsh December 15, 10:20

  Analize e nje gazetari qe ketij vendi ka 22 vjet qe i mungojne.E megjitheate perjashtu figures antishqipetare e te rrezikeshme te Berishes ka me teper fantazi qe ndoshta edhe nuk e njeh gjendjen direkte e ne veçanti ndergjegjesimin e popullit ne dy anet e kombit.Analizon pake faktorin nderkombetar e veçanerisht agjenturat e ‘shqipetaret’ e emigruar ne vitet ’30 perfshi edhe ata te Amerikes qe ne keto vite kane qene shumica pjese e se keqes ne shperberjen e ketij vendi.

  Reply to this comment
 16. shpatar December 15, 10:24

  Shqetsim i drejte qe i dhuhet dhene fund figurave ogurzeze te Shqiperise .Fenomeni Berisha eshte i njohur dhe ne shqiptaret e shohim dita dites si nje pengese serjoze per vendin.Kemi 23 vjete ne vend numero .Azgje nuk ka ndryshuar pervec hajdutve dhe kriminelve te pasuruar.Si do vazhdohet .A do lejohet qe Berisha te vazhdoje avazin e tije.Ti lihen duar te lira per te hipur ne pushtet ????? .Une them se jo.
  -Situata e brendshme pamvarsishte hendekut ekonomik nuk ka per te ngritur popullin ne permasat e nje grushti shteti te udhehequr nga vete Berisha . Nje tentative e beri .U futen me Lulin ne mes te demostrusve dhe iken me bishte ne shale .Ajo qe mban si gure berisha eshte rasti i Papandreut .Edhe sikur te shkojme sipas ketije varjanti populli do ngrihet kunder atyreve qe e degraduan ekonomine e vendit .Populli grek u ngrit kunder oligarqise qe kishin vjedhur para kolosale nepermjet pushtetit si te Djathte e te Majte.Papandreu nuk u rrezua por per te shpetuar kete oligaqi dhe per ti hapur rruge Evropes per te mare kontrollin mbi Greqine u dorehoq .Zgjedhjet e reja me nje lider si Samaras pamvarsishte se i perkiste te Djathtes thyen autoritetin e udheheqsve te pare qe nuk tundeshin nga korrupsjoni .Edhe sote populli grek del dhe proteston kunder atyreve qe e shpune ne kete gjendje .
  Ky skenar ne se zbatohet ne Shqiperi nga Berisha ka per te zemeruar aq shume popullin sa ti beje llogarite mire .Ose do burgoset ose do ta eliminojne ata qe presin me padurim hakmarrjen.
  -Situata politike nuk eshte aspak ne favor te Berishes. Aleati i tije me potent Idrizi po ndermjetson qe te bashkohet me Mazhorancen.Te vegjlit me Ndoken po bashkohen ne grup me vehte qe skane per ti ardhur nga pas ne keto aventura Berishes . Ai qe nuk shkeputet eshte Mediu dhe kjo ka arsyet e tije .Mediu me famijlen berisha jane ne hasmeri per Gerdecin.Topi dhe ndonje si Ngjela as mendohet se do te ulen me Berishen .Pra Berisha politikishte eshte i deshtuar dhe i ngjane nje dordoleci qe vetem te tremb.
  -Ne arenen nderkombetare tashme pozicjoni i Berishes eshte percaktuar.Shume aleate si Berluskoni dhe Serbet kane problemet e tyre .Berluskoni po perballet me mbijetesen ndersa serbet mendojne per te ardhmen e tyre .Shume vende ku dominon e djathta kane filluar ta perqeshin bile nen ze kerkojne nga qeveria Rama daljen para gjyqit .SHBA qe ka dhe ajo nje peshe te madhe e ka ne shenjester per pabesite qe ky dhe Pd i kane bere kohet e fundit. Qendrimet me dy fytyra si nga Ruset dhe Amerikanet.Ofendimet sistematike ndaj Ambasadorit .Pjesmarja ne greven kunder planit amerikan te LHL sirjane e shume te tjera qe nuk i dim ne por ata e gozhdojne Berishen .
  Per sa argumentova me larte vetem nje cmendarak me disa te pakenaqur nga shkarkimet apo prishjes se interesave do te bashkohet me Berishen ne grushte shteti .Keto jane perpelitjet e fundit te tije qe e parashikon jo fundin e Pd,se per te nuk i plas shume, por per veten e tije dhe te familjes .Situata mbas vendimit te Evropes per statusin kandidat jo qe do perkeqsohet per Berishen por per gjithe kabinetin e tije .
  Disa vargje nga kenga qe qarkullonte kur perplaseshin dy forca te kunderta :
  Te ai guri me vere nje nga nje do shkojne te tere .( te mos e keq kuptoni .Jane te popullit shqiptare gjate luftrave Ballkanike 1911 -1922).
  He Salush si do tja besh.te jem ne vendin tend do dilja para popullit qe nuk eshte kaq kriminel dhe do ti zberthehesha e do ti kerkoja meshire .Meshire per te shpetuar faren qe ke mbjelle e per ti hapur rruge nje force me dimensjon me perparimtar se koka jote e deformuar midis komunizmit e kapitalizmit qe nuk e mesove nje here .
  Eshte per te mire .Keto jane fjale nga une qe kam pesuar si shume te tjere brutaliutetin dhe fodullekun tene per te sunduar pa kokcarje .Te ndjek qysh nga 92 dhe mendimi im eshte ai qe jam shprehur .I hipe gomarit per se prapthi .Nje dite do ta thyesh qafen nga marrezite qe ke filluar te beshe me njerzit e ndershem dhe partiot .Te mos e hap thesin se nuk je as tek kembet e gjyshit tim .

  Reply to this comment
 17. albani December 15, 10:29

  ajo do te ndodhe nje dite, ne kohen dhe momentin e duhur, ndoshta vitin qe vjen,por karikatura e Mediut duhet ta kishte vene sinorin pak me lart….

  Reply to this comment
 18. Arben December 15, 10:57

  Analiz perfekte. Nese Berisha dhe shpura e tij nuk futen ne burg per cfar i kan ber ktij populli, do ta pesoj shum mir dhe do ta meritoj nje fund tagjik Edi Rama. Vota e 1 milion votuesve do ti kthehet keq mbrapsht.

  Reply to this comment
 19. redisheheri December 15, 10:59

  Mbrojtja me e mire eshte sulmi.Keta i rrine Berishes si atij pijanecit agresiv,me obobo! Obobo e theu,Obobo Do na beje qedere!Berishes po i merren kembet dhe rrezohet me nje te shtyre,pamvarsisht fjalorit te pijanecit. Jepjani kete te shtyre,qe te shpetoje Shqiperia!

  Reply to this comment
 20. ali December 15, 10:59

  Me pelqeu jashtzakonisht artikulli i zotit Islami ! Nje analize e shkelqyer ! Eshte nje
  analize qe duhet ta lexoje me shume vemendje elita politike aktuale ,sepse shtrohen
  e analizohen probleme vitale per te ardhmen e vendit tone . Nuk duhet kurresesi qe
  terroristi ish-kryeministri te lejohet te beje thirrje per dhune ne ”facebook-un” e tij !
  Ky revanshist duhet neutralizuar sa me pare !
  Nenvleftesimi i ”zhurmes,, se tij nga socialistet eshte nje qendrim naiv qe duhet kaper-
  cyer duke forcuar vigjilencen . Ketu nuk eshte fjala perrrezimin e nje pallati, por Ti i
  rrezon pallatin , ndersa Ai te rrezon nga pushteti.
  E para punes duhet te hiqet presidenti sepse ky eshte militant i PD dhe nuk perfaqeson
  unitetin e kombit . Por kur pretendon ky president te marre edhe nje mandat te dyte ?!
  O tempora o mores !
  Masa drastike duhen marre ne sistemin e drejtesise duhet pastruar drejtesia nga militan-
  tet berishiane ! Pothuajse te gjithe jane te korruptuar e militante berishiste !
  Po nuk u moren masa urgjente ne jana 2014 do te kini ”feste,, berishiane ne rruget e bulevar-
  det e Tiranes, Shkodres e gjetke…..

  Reply to this comment
 21. demokrati December 15, 11:15

  habitem me ju gazetaret .duhet te kembengulni qe berisha te shkoj perpara drejtesise dhe jo te ndihmoni ne organizimin egrushtit te shtetit. ky njeri duhet injoruar cdo dite .te mos i publikohet ne medja asgje.

  Reply to this comment
 22. jani December 15, 11:47

  Nuk ka b.the me saliu dhe ata qe e ndjekin.iku koha e nano pijanecit qe u arratis per te shpetuar koken. Tani salen e marrin dhe e fusin edhe pas 72 vjeteve andej nga ka dale.

  Reply to this comment
 23. antishkelzeni December 15, 11:51

  saliu duhet te qerohet sa me
  pare, zgjidhja eshte ne burge.

  Reply to this comment
 24. I.Troplini December 15, 11:55

  Qeveria Rama dhe procesi i ri politik i nisur nga ta, do te kurorezohet me sukses, vetem nese shembjes se komplekseve ndertimore si ai I Vlores, i shkon pas edhe shembja e bandave te krimineleve me imunitet qe i ka te ulur ne sallen e kuvendit. Mosreagimi i qeverise ndaj tyre, do te kete pasoja shume me negative sesa komplotet e kalit te ngordhur Sali Berisha.
  Nese Edi Rama do te deshtonte me rivendosjen e shtetit ligjor ne vendin tone, atehere kjo do te vinte nga mungesa e kurajos dhe deshires per te reaguar ne kohen e e duhur por jo nga hakerrimet e Saliut dhe “trimave” qe i shkojne pas.
  Shqiperia nuk do te vuaje edhe njehere djegjen dhe shkaterrimin nepermjet atij qe e njohin qysh nga viti 1997. Nese e provon ta beje, ky zjarr qe perpiqet tu veje shqiptareve nen prapanica, do te percelloje ate vete dhe ata idiote qe i shkojne pas.
  Sa me i bute reagimi i qeverise ndaj kokes se kucedres, aq me i hakerryer dhe trim na del ne ekrane fshatari i Vucidolit. Pyesni Ilir Meten se si “zbutet” ky “tiger prej letre”?? Ai ju meson se si e beni “Sali tigrin” te gatshem per biseda dhe te “durueshem” kur vjen tek deklaratat publike. Ilir Meta e lidhi si qen rrugesh dhe i tregoi se ku do te perfundonte nese vazhdon te sillet si cub.
  Sali Berisha “e vlereson” sot politikanin Meta si nje politikan qe mban fjalen!!.
  Eshte gjuha e vetme qe kuptojne mushkat e Vucidolit.

  Reply to this comment
 25. Malo December 15, 12:13

  Nje analize realiste dhe mjaft komplekse e z. Bedri Islami. Se pari duhet pasur parasysh se Berisha mbeshtetet e financohet nga klanet serbe te cilat jane te fuqishme ne Shqiperi si rezultat i lehtesirave qe u ka krijuar qeverria e demokrateve. Ne vitin 1998 ne Vaun e Dejes u mblodhen rreth 150 kosovar ne sherbim te UDB dhe mbeshteten Berishen ne revolten qe u organizua. Ishin ata qe filluan te ura e Lanes te qellonin me arme dhe te sulmoni kryeministrine. Veprime qe me von nga kryeministri alabak Fatos Nano nuk u lejuan te hetoheshin.
  Aktualisht nese Saliu do te guxoje te loze perseri te njejten loje, mendoj se udebashet kosovar qe mund ti vine ne ndihme nuk do te harrine te dalin nga kufiri te gjalle dhe bashke me ta do te pervelohet edhe Saliu. Pavarsisht gjendjes se rene ekonomike dhe qendrimit antishtet te SHIK-ut, Saliu me te mire apo me te keq do te kaloje nga deshtimi ne katastrofe. Ta harroje njehere e mire pushtetin, sepse edhe ne 2005 e mori me tradheti.

  Reply to this comment
 26. Baba Ali Tomori December 15, 12:15

  Duhet te cfrytezohen maksimalisht votat qe na dha populli me 23 qershor. Duhet te behen reforma te shpejta dhe rradikale ne drejtesi e gjetke. Kujdes! Presidenti, SHISH, Prokurori, Gjykata Kushtetuese jane ne dore te SALIUT. Nuk dihet cfare i plell mendja ketij maskarai, kesaj te keqeje te Kombit neser e tutje. Sa me pare, aq me mire.

  Reply to this comment
 27. jeta December 15, 12:23

  Autori, kaq i mprehte per te parashikuar dhe analizuar aktualitetin shqiptar, mos valle nuk e di qe proceset ekonomiko- politike te nje vendi jane te kushtezuara nga proceset globale.Eshte miopi te analizosh te tashmen dhe te ardhmen jashte konjukturave globale.

  Reply to this comment
 28. EDI vini December 15, 12:29

  E NDRITI KY QË NGA VIENA!
  IK ORE IDJOT!NE SKEMI BUKË TË HAMË , EDVINI KËRCEN NAPLONIN DHE JU THONI SALIU SALIU,MERRENI PRA PLASENI BRENDA DHE FUTJUNI PUNËS LLAPAQENA!

  Reply to this comment
 29. Dike Mullai thote- December 15, 12:43

  Qeni i TERBUAR- Duhet LIDHUR sa me pare dhe te IZOLOHET!!! Me JARGET qe leshon ne FB ai perdite INFEKTON ata qe ka prane, te cilet do te INFEKTOJNE te tjere. RREZIKU rritet ne menyre PROGRESIVE. Qeverija e ka nisur Punen me NGE! Mendoj se DUHET vleresuar shkrimi i Bedri Islamit!

  Reply to this comment
 30. demokrati December 15, 13:15

  per thirjet qe po ben berisha, prokuroria nuk duhet te hesht .ai eshte njeri i semure,por ka infektuar shume njerez ne pd me kete sindrome .i bej thirje b.b ,obt -se te prodhojne nje vaksine anti berishizem njesoj si per lopen e cmendur.

  Reply to this comment
 31. Ulku December 15, 13:38

  Malo jam ne nje mendje me ty.Te gjithe po i biem llamarinave kot.Po nuk u be serbia pjese e evropes,vetem erresire do te kete ne qiellin tone,se i kane topet me te medha nga tonat.Ne i kemi si lende dushku dhe vetem per ti bere keq njeri tjetrit.Me sa kane treguar bathet,ky vend eshte drejtuar dhe vazhdon te drejtohet vetem nga antishqiptare.

  Reply to this comment
 32. MARKO December 15, 14:01

  Qeni ngordhur me emrin Berishe, te kafshon atehere kur nuk e pret.

  Reply to this comment
 33. Koke Llulla. December 15, 14:02

  O zoti Bedri,
  I kam lexuar me kujdes shkrimet e tua meqe jemi edhe moshatare etj.
  Intriga qe ju thurrni sa mesiper qendron etj., etj., qe te mos zgjatem. Por une nje pyetje kam: Po sistemi politik – juridik qeverises ku eshte? Sipas intriges tende del se: Sistemi eshte baraz Berisha dhe e kunderta! Per pasoje Amerika, B.E, Kosova, Aleanca e majte qeverisese ne Shqiperi, 1 milion votuesit etj., etj., ku jane? Dhe pse ata nuk mund dhe duhet te jene ne skenen e politikes kombetare, porse atje (ne skene) mund dhe duhet qe te jete vetem Berisha me kompani? Nese ju dini se Shqiperia u krijua, pas LDBoterore, enkas per Berishen mjek ne Bllok; dhe nese ju gjithashtu dini se pas 1990, Shqiperia rilindi enkas per Berishen president, kryeminister- atehere duhet ta thoni cope ose tulle fare. Kjo e ndihmon popullin ne rrugen e lirise se paaritshme, dhe Berishen ne rrugen e ngordhjes se shpejte. Boll u tallet me popullin dhe me emrin qe ju ka dhene UCK. Nese keni bindje veproni.

  Reply to this comment
  • Vëzhguesi F. December 15, 17:03

   Sakte! Perqendrimi i vemendjes ne leximin e shkrimeve te B.Islamit, ish kalemxhiut te Ramiz Alise, nxjerr ne pah lojen e tij, e cila ka marre yrysh pas humbjes se Berishes me 23 Qershor.

   Reply to this comment
 34. Ajet Delaj December 15, 15:33

  z Islami thure nje teori konspirative te plote per grushtin e Berishes por nuk the asnje fjale se si Qeveria Rama duhet te punoje per te evituar nje gjendje te tille te mjerushme sic e pershhkruani ju.
  Praktikisht Rama eshte ne pushtet qe pese muaj pra ka pasur kohen e mjaftueshme per skicime e plane dhe do duhej te kishte filluar programi antikrize.
  Une nuk mendoj se gjendja eshte me e keqe nga 2005 kure shtetin e mori Berisha. Te rrime shtrember e te flasim drejt nuk kemi degjuar kesi qurravitjesh por dhjetefishim te mbledhjes se taksave e nje bum investimesh publike. I ndieri olldashi i sakatoje banditet qe kishin bere namin qe ne 97ten e keshtu me radhe.
  Berisha natyrshem qe ka punuar per interesat e klanit te tije dhe jo per Shqiperine e shqiptaet dhe e dergoje Shqiperine pas aty ku e mori ne 2005 pra detyra e qeverise se re eshte ta nxjerri nga kthetrat e klanit dhe ta dergoje ne rrugen e gjere te konkurences dhe zhvillimit.
  Nese Rama do tentoje te zevendesoje “klanin Berisha” me klanin e “Zones se Pare Operative ” duhet ta dije se po hyn e po luan ne fushen e Berishes gje qe Berisha eshte shume me i afte dhe ka potenciale te jashtezakonshme ne ate fushe.
  Nese jane te verteta ato qe thuhen se nje minister ka marre 7 vete nga fshati i tije ne ministri me deftesa te universitetit “kristal” apo nje dyzine e tere zyrtaresh te larte jane te boshtit Tepelene-Kurvelesh dhe te tera institucionet kushtetuese do vazhdojne te jene nen komanden e Berishes atehere Rama jo vetem nuk ka ardhur ne pushtet por do iki pa e marre realisht ate.
  Mospranimi per ti dhene as doren Rames nga ana e zyrtarit te Larte te State Department Jonathan Moore eshte nje ogur shume i keq qe e bejne te domosdoshem sqarimin e Rames me detaje sado e hillur qe te jete dhe nese tenton ta kaloje me heshtje ashtu sic beri me armet kimike shpejt do ti kthehet ne bumerang.
  Koha e historive me sigurimin e shtetit ka kaluar me kohe o gazetare e analiste te asaje kohe
  pasi sot eshte koha e internetit e rrjeteve sociale qe munden me te qit ne shesh 100 mije vete per nje gjysme ore prandaj duhet me kene transparent dhe pa hile me popullin.
  Presidenti me i fuqishem i botes i flet kombit amerikan cdo jave ne radion kombetare per te rejat e javes dhe cfare ka punuar megjithse ka 13 agjensi zbulimesh, pra duhet pune e transparence per ta nxjerre Shqiperine nga duart e klanit e futur ne rrugen e gjere te konkurences e te mos behet gabimi i radhes per te zevendesuar klanin me klan.
  Ajet Delaj
  New York

  Reply to this comment
 35. shtetari December 15, 15:40

  O Z. Bedri,

  me ke do ta beje Grushtin e Shtetit, me zen imam kallashin – nuk u ka ngelur me asnje trim – ai pergjohet 24 ore nga Qeveria – ai dhe ca qe i vine rrotull…

  Nese e luajne sumen as kane per ta marre vesh nga u vjen rikosheta…

  Reply to this comment
 36. Pavarësia December 15, 17:02

  Për një çast nuk më intereson kush është Bedri Islami. Por, në këtë çast më intereson sa të vërteta përmbanë analizae tij. Të vërtetat, në gjithë analizën e tij, mund ti përmbledh në këto të vërteta të pa mohueshme: 1) Sali Berisha ka qenë prej kohësh, (qysh kur miltonte si ,,komunist” . Në të vërtetë,. ai vetëm komunist e demokrat nuk ka qenë, nuk është e as ka për të qenë deri në fymën e tij të fundit) një sherbetor i zellshëm i kulisave të Beogradit. Si i tillë, u gatua vetëdijshëm e pasionant, si armiku më i egër i Shqipërisë, Kosovës dhe i shqiptarëve të kudo ndodhur. Çdo mëdyshje tjetër për këtë njeri, do të ishte naivitet shumë i dëmshëm për të shkuar tek e vërteta. 2) Sali Berisha, si kur ka pushtet në duar dhe ca më shumë (madje më komodod) kur është në opozitë, ka menduar e punuar, vazhdon të mendojë e të punojë vetëm për realizimin e detyrave të dhëna nga Beogradi që paraqiten e përputhen me situatat që zhvillohen në Shqipëri e Kosovë: Mbajtja në çdo kohë e Shqipërisë dhe Kosovës në situata konfliktualiteti e destabiliteti të brendshëm, politik, ekonomik, me kriminalitet e korrupsion maksimal. Qëllimi final në këtë fazë, është realizimi i synimit serb: mbajtja e Shqipërisë sa më larg Evropës 3) Sali Berisha përdor çdo mjet për të realizuar qëllimet e tij. Ai i mirëllogarit fundin e zhvillimeve që projekton. Ai konsideron fitore edhe minimumin e saj: Krijimin e rrëmujës në Shqipëri e më gjerë. Ai vetëm një fund nuk llogarit: Fundin e tij, qoftë dhe më tragjiku. Kjo veti e tij nuk ka të bëjë aspak me vlerat e një njeriu trim e idalist. Ai është diametralisht i kundërt me këto vlera. E, pikërisht kjo karakteristikë e veçantë dhe tejet e mbrapshtë, i jep atij ,,forcën” e ,,guximin” ti bëjë gjëmën një vendi. Po, ai kurrësesi nuk mund ti bëjë vetëm këto marrëzi. Ende ai shpreson se ka aq kamikazë që i shkojnë pas. 4) Nga analiza e z. Bedri Islami, duhet të dilet në një përfundim të tillë: Të ruhesh nga i ligu, të marrish masa për neutralizimin e tij, nuk është as frikë e as panik. 5) Aktualisht, qeveria e re, prej të cilës priten ndryshime rrënjësore, ka dy alternativa për të paralizuar dhe jo vetëm për të hequr një ,,ferrë nëpër këmbë” që i vështirëson punën e saj, por për të vënë drejtësinë në vend, duhet të dërgojë para organit të akuzës, me fakte e me procedura të sakta, ose Saliun të parin e të tjerët pas tij- ose të bëjë të kundërtën: të çojë para org. të akuzës kamikazët e Saliut më parë, pastaj ti vijë rradha Atij. 6) Sa i përket organeve kushtetuese që, siç dihet, janë në ,,dorë” të Saliut, K/Ministri Rama, mendoj, fillimisht ti ftojë krerët e tyre të bëjnë detyrën në përputhje me dëshirën e shumicës të shqiptarëve. Në se ka ndonjë ,,pengesë” kushtetuese, atëhere shumica parlamentare të marri vendimet përkatëse qoftë dhe duke bërë ndryshimet në kushtetutë dhe pastaj ti fshijë të gjithë ata që, me dashje bëhen mbrojtës të armikut më të egër të shqiptarëve- Sali berishës. Kjo Qeveri le të bëjë si të dojë, vetëm një gjë duhet ta ketë mirë para syshë: Opinioni publik shqiptar pret të realizohet ndryshimi i madh në të mirë të Shqipërisë dhe të gjithë Shqiptarëve. O sot o kurrë…..!

  Reply to this comment
 37. nasruddin December 15, 19:45

  SALIU PER MOMENTIN KA HALLIN VETEM TE KOKES SE VET.

  Prandaj edhe shkrimi i Berdri Islamit nga Vjena eshte tejet i ekzagjeruar. Jo se Saliut nuk ja ka qefi te stimuloje nje 1998 te ri ne vitin 2014, por sepse nuk i ka mbetur kusht qe t’i shkoje nga pas dhe t’i besoje mashtrimeve te tij plot me demagogji enveristi sepse qeverisja e tij e fundit 8 vjecare pikonte nga te gjitha anet korrupsion makaber dhe i beri shqyptaret njesoj te varfer sic ishin ne Kohen e Qepes te Enver Hoxhes ne vitin 1991 duke falimentuar ekonomine dhe renuar shtetin si ne vitin Piramidal 1997. Nga ana tjeter Sali Berisha tani nuk ka mbeshtetje nga BOSA lakmitare dhe pa piken e moralit si pijaneci Fatos Nano, shpresa e tij e vaket Ilir Meta eshte strukur ne brimen e miut dhe nuk jep shenja jete qe do ta mbroje dhe do ta perkrahe Berishen dhe familjen e tij me finte LSI-je. BOSI i ri Edi Rama po deshmon nje vendosmeri LIDERI qe nuk di te beje kompromisa LEKAXHIU kur fjala eshte per te futur shtetin e kalbur shqyptar ne shinat evropiane te moralit ne politike. Nga ana tjeter mbeshtjeja nderkombetare per PD-ne dhe Sali Berishen ka ardhur duke u tretur si bora ne prandvere dhe mund te themi me goje plot se Berisha ka kohe qe perjeton Dimrin e Madh te Vetmise se tij te Madhe.
  Ne kete plan Saliu e ka kuptuar se ka mbetur fillikat dhe i ka hyre frika be bark dhe e ka kapluar PANIKU nga NDESHKIMI i Drejtesise sic e kapi PANIKU ne 21 janar kur vrau protestuesit ne bulevard nga frika e humbjes e pushtetit. Frika e ka kakur edhe nga NDESHKIMI i ish kryeministrit Sanader ne Kroaci kur Evropa dhe Bota e pershendeten Kroacine per kete NDESHKIM krejt ne unision me ligjet ne BE. Nga ana tjeter Saliu po te largohet inkognito me familjen nga Shqypnia, atehere do ta kerkojne si kriminel dhe do ta gjejne edhe ne brimen e miut dhe nuk do te kete force ne Bote qe ta ndihmoje me. Prandaj edhe ka zgjedhur metoden e sprovuar bolshevike te kundersulmit, sepse mendon se duke hedhur ne media trillime enveriste do te frikesoje kundershtarin dhe do te mbroje “kismet Zoti” veten dhe familjen biollogjike. Sepse per familjen politike nuk i plas me, ndryshe nuk do te kishte vene ne krye te PD-se nje debil torrollak, kusar dhe vrastar me vule ne balle.
  Prandaj qe ta mbyllim kete muhabet shkrimit te zotit Bedri Islami mund t’i veme note kaluese, por kursesi nuk mund te klasifikohet as me “mjaftueshem” sidomos per pjesen kur trajton LHL-te e Asadit si nje biznes Imagjinar me perfitime te jashtezakonshme ekonomike per vendin tone te vogel sa nje gogel nga Aleati Strategjik, i cili po kerkon si cifuti ne shkretetire me emisaret e tij si Drejtori Jonathan Moor, LIDERA budallenj dhe lakmitare si Saliu me Lulin me nje popull bythejashte prej afrike ZULU nga pas, per t’i dhene zgjidhje problemit te pazgjidhur te LHL-ve te Asadit.

  Reply to this comment
 38. nasruddin December 15, 19:46

  SALIU PER MOMENTIN KA HALLIN VETEM TE KOKES SE VET.

  Prandaj edhe shkrimi i Berdri Islamit nga Vjena eshte tejet i ekzagjeruar. Jo se Saliut nuk ja ka qefi te stimuloje nje 1998 te ri ne vitin 2014, por sepse nuk i ka mbetur kush qe t’i shkoje nga pas dhe t’i besoje mashtrimeve te tij plot me demagogji enveristi sepse qeverisja e tij e fundit 8 vjecare pikonte nga te gjitha anet korrupsion makaber dhe i beri shqyptaret njesoj te varfer sic ishin ne Kohen e Qepes te Enver Hoxhes ne vitin 1991 duke falimentuar ekonomine dhe renuar shtetin si ne vitin Piramidal 1997. Nga ana tjeter Sali Berisha tani nuk ka mbeshtetje nga BOSA lakmitare dhe pa piken e moralit si pijaneci Fatos Nano, shpresa e tij e vaket Ilir Meta eshte strukur ne brimen e miut dhe nuk jep shenja jete qe do ta mbroje dhe do ta perkrahe Berishen dhe familjen e tij me finte LSI-je. BOSI i ri Edi Rama po deshmon nje vendosmeri LIDERI qe nuk di te beje kompromisa LEKAXHIU kur fjala eshte per te futur shtetin e kalbur shqyptar ne shinat evropiane te moralit ne politike. Nga ana tjeter mbeshtjeja nderkombetare per PD-ne dhe Sali Berishen ka ardhur duke u tretur si bora ne prandvere dhe mund te themi me goje plot se Berisha ka kohe qe perjeton Dimrin e Madh te Vetmise se tij te Madhe.
  Ne kete plan Saliu e ka kuptuar se ka mbetur fillikat dhe i ka hyre frika be bark dhe e ka kapluar PANIKU nga NDESHKIMI i Drejtesise sic e kapi PANIKU ne 21 janar kur vrau protestuesit ne bulevard nga frika e humbjes e pushtetit. Frika e ka kakur edhe nga NDESHKIMI i ish kryeministrit Sanader ne Kroaci kur Evropa dhe Bota e pershendeten Kroacine per kete NDESHKIM krejt ne unision me ligjet ne BE. Nga ana tjeter Saliu po te largohet inkognito me familjen nga Shqypnia, atehere do ta kerkojne si kriminel dhe do ta gjejne edhe ne brimen e miut dhe nuk do te kete force ne Bote qe ta ndihmoje me. Prandaj edhe ka zgjedhur metoden e sprovuar bolshevike te kundersulmit, sepse mendon se duke hedhur ne media trillime enveriste do te frikesoje kundershtarin dhe do te mbroje “kismet Zoti” veten dhe familjen biollogjike. Sepse per familjen politike nuk i plas me, ndryshe nuk do te kishte vene ne krye te PD-se nje debil torrollak, kusar dhe vrastar me vule ne balle.
  Prandaj qe ta mbyllim kete muhabet shkrimit te zotit Bedri Islami mund t’i veme note kaluese, por kursesi nuk mund te klasifikohet as me “mjaftueshem” sidomos per pjesen kur trajton LHL-te e Asadit si nje biznes Imagjinar me perfitime te jashtezakonshme ekonomike per vendin tone te vogel sa nje gogel nga Aleati Strategjik, i cili po kerkon si cifuti ne shkretetire me emisaret e tij si Drejtori Jonathan Moor, LIDERA budallenj dhe lakmitare si Saliu me Lulin me nje popull bythejashte prej afrike ZULU nga pas, per t’i dhene zgjidhje problemit te pazgjidhur te LHL-ve te Asadit.

  Reply to this comment
 39. preng sherri December 15, 20:40

  i lexoj te gjitha shkrimet e z.Bedri Islami!
  thjesht eshte rilindasi i fundit!
  akoma ka shpresa per Shqiperine nese do kemi njerez si z.Bedri!

  Reply to this comment
 40. mustafa December 15, 20:55

  DELETED

  Reply to this comment
 41. mustafa December 15, 20:55

  DELETED

  Reply to this comment
 42. bato December 15, 20:58

  Analize e sakte e zotit Bedri Islami. Sigurisht te indoktrinuarit nga Berishizmi( menyra me felliqur e shkaterrimit te kombit),nuk e pranojne kete analize. Fatkeqsi dhe miopi e tyre. Vec qeveria, duhet medoemos te marre masa urgjente per izolimin dhe gjykimin e tij ne baze te qindra e mijra fakteve abuzuese. Nga ana tjeter te pastrohet administrata nga njerezit e futur si militante dhe te inkriminuar. Po ashtu, te behen urgjent ndryshimet kushtetuese. Gjithsesi koha e sotme nuk eshte me ajo kur kriminelet berishiste, fyen te vdekurin, e lane ne mes te rruges dhe iu turren kryeministrise per realizuar grusht shteti. Berisha e di qe po i vjen fundi dhe po cmendet duke hedhur minute pas minuti ciu-ciut e tij. Fundin e ka te shpejte.

  Reply to this comment
 43. mustafa December 15, 20:58

  DELETED

  Reply to this comment
 44. mustafa December 15, 21:02

  hje mos ja qoni nervat kosovarve se jo 150 kosovar po rafsh 1.5 milon kosovar do ju vlugen me saliun do jua qijn robt juve qe po ju vret greku si qent neper rrug e kufij e nep[er itali e prap se prap i hyni ne byth grekut e ital;ianit jau qifsha grekun eitalianin se keni gjak te prishur te tyre ndersa ne kosovaret kemi gjak shqiptari te paster

  Reply to this comment
  • Horri i Bulevardit December 16, 00:57

   Pa perzier kosoven dhe popullin kosovar, me duhet te them ty se qenke nji kopil shkine qe flet shqip.
   Ne qofte se qenke kaq burre shko dhe matu me ata qe jane kunder Saliut i ke me shumice ne Shqiperi dhe Kosove dhe mos u bej trim mbas monitorit.
   Bashkohem me mendimin e Totiles, Si kofini mbas te vjelit, eshte ky reagim i zotit Bedri Islami, megjithese per ate qe ka shkruar, jam dakort, por shume vone.

   Reply to this comment
  • preng sherri December 16, 01:14

   mustafa
   te flasesh shqip e te ndjehesh shqiptar jane dy gjera krejt te kunderta!
   njerez si ti,nuk i duhen kombit tone!
   njerez si ti erdhen me forcat serbe per te kthy zogun ne pushtet.
   Vetem pse ne mesin tone,jane shume si ti,ndodh qe per parti te djathta kemi dy partite me antishqiptare te historise,PD dhe Legalitetin!
   Dita kur shqipfoles si ti,te kthehen ne A fganistan apo Jemen,kombi yne ,do te marre fryme me lirisht dhe do jete me i forte!

   Reply to this comment
  • Toni i Madhe... December 16, 08:36

   PO serbet i harrove me i kujtuar o turkoshake shqipfoles, apo je berè
   mik Familje !?,po ti nuk perfajson Familjen tende mor karagjoz kerkon te flasesh
   ne emer te kosovareve, flliqesire e ndyer,nuk kane nevoje shqiptaret e
   lezojne mendimin e nje LLAP’QENI……………… OOOOOO Mustaf !!!

   Reply to this comment
 45. koco December 15, 23:29

  Peshku prishet o ndreqet nga koka . Nuk kupto qe te behen ndryshime e levizje poshte , dhe te mos c’montohet kasta e pushtetit te bejamineve te Saliut te instaluar dhe te perforcuar pas thyerjes se qafes nga pushteri i Saliut ne Presidence , Gjykate te Larte , Kushtetuese , Prokurori. Sh . I . Sh , ? ? . ? ky eshte nje rrezik real , nje bombe atomike me sahat e telekomanda vazhdon ti lihet ne duart e krye banditit , kompllotistit , njeriut te grushteve te shtetit qe ka vetem nje emer Tiranin , djallin vet Sahli .Situata nuk ka nevoje per lojna fjalesh por duhet vigjilence e reformim i detyrueshem i pushtetit qendror e atij vendor . Ndryshe do u zgjat kjo pune do jete , teper von , si kofili pas te vjelave . ” Uji fle , Hasmi Sahli Berisha me banden e kriminelat e tij , kohe duan te fitojne e shtetin ta pushtojne .

  Reply to this comment
 46. TOTILA NUMERO UNO,,NUMBER ONE !! - i vertete . DIREKT PRENOST. December 16, 00:11

  “MUSTAFE “,
  Po e filloj nga ty .Nuk dua qe ti perziej te gjithe KOSOVARET n enje kazan ,por shumica e tyre jane te INDOKTRINUAR nga SERBI per tre mos thene qe ne A.D.N e shumices ka GENE SERBE ,
  Kjo eshte e vertete .Une e di qe

  Reply to this comment
 47. TOTILA NUMERO UNO,,NUMBER ONE !! - i vertete . DIREKT PRENOST. December 16, 00:43

  enderra e SERBISE ,por edhe e nje pjese te KOSOVES asaj qe eshte PRO SERBE ,eshte DALJA ne DET .
  U kam dhe kemi pare qe ne PAMJE ANTROPORMORFE nuk keni asnje ndryshim as nga SLLAVET MAQEDONAS ,por edhe SERBE .
  Ne e dime sepse une kam qene ne KOSOVE ,e kam shetitur si ne mbare KOSOVEN por edhe ne MITROVICE ,ATJE KU ESHTE reaksioni m ei madh SHQIPTAR kunder Shqiperise shteterore .Eshte faji juaj qe ne JUGORET ju na konfondoni me grekun dhe keni deshire qe te na clironi.
  Por kur ju vini ne JUG per PUSHIME JU PYESNI :
  Duam DETI ,DETI ,ku eshte PLLAZHA ,.
  Kjo ishte perpjesen e MUSTAFES ,shqiptarit turko -serb .
  “JASHAR KUCA ” !
  Ti m.t -m.ti qe merresh me mua ,ben gabim sepse ,une shpreh KOMENTIN tim DHE nuk me kercet shume se cfare shkruan BEDRI ISLAMI ,por une pelqej ate PEJANIN ,kengetarin BEDRI ISLAMI .
  Ne se une perdor 2 fjale SERBE ,une i perdor per ILLUSTRIM ,por mbiemri yt “KUCA ” ,eshte 1000 % serb ,sepse ne SERBISHT kjo perkthehet “SHTEPI ” ,dhe kam mendimin qe jo me kot e ke zgjedhur kete NICK , per me teper qe duket me shume se SINJIFIKATIV.
  E njoh deri ne EKSTREM mentalitetin e VERIUT tone ,sepse kam punuar ne ato vise per 7-8 vjet si shumica e KUADROVE qe vinin nga JUGU dhe SHKODRA dhe punonim ne kushte shume te veshtira sepse nuk ishim as USHTARAKE dhe as SIGURIMSA ,por benim punen tone.
  Une kam mendimin timdhe nuk te Pjer…..fare se cfare shkruan ti apo ndonje tjeter,qe u ka ngelur ora ne ……..
  “DREAM ,alias ENDERRIMTARI “.
  Po me dukesh sikur fluturon ne qiejt e LIZES se BOTES SE CUDIRAVE .
  Nuk je i afte ti qe te komentosh KOMENTET e mija sepse te mungon qofte INTELEKTI ,qofte PRAKTICITETI .
  “FENIKS ”
  Perkunder faktit qe do te besh analistin e perkryer ,nuk ta jep njeri tagrin qe te debatosh me mendimet e mia ,por ben mire qe edhe ti te hedhesh refleksionet e tua dhe te mos konkurosh me numrin e RRESHTAVE me ndonje tjeter !
  Jo !
  DIVIZIONI “SCANDERBEG ” ,qe kishte zgjedhur kete emer legjendar ,nuk e ul dot figuren e heroit tone legjendar .
  Ai DIVIZION nuk perbehej nga SERBE ,por nga SHQIPTARE te MITROVICES ,RUGOVES e ndonje pjese tjeter te KOSOVES qe nuk dua qe ti ze emrin ne goje .
  Ata erdhen per te shtruar VENDIN ,jugun dhe e dinin 1 milion % qe po vrisnin Shqiptare tepafajshem ,kur te pakten nga ata 85-90 vete qe vrane naten e 4 SHKURTIT ,ne TIRANE asnjeri prej tyre nuk ishte KOMUNIST .
  Ata vrane per terror qe te zinin mend te tjeret .
  Mire ata SHQIPTARE -KOSOVARE -GJAKPRISHUR dhe SERBE ( nuk dua qe ti pergjithesoj )qe erdhen per te na hequr IDETE ” KOMUNISTE ” ,po cmund te themi per FORCAT e HALIL ALISE qe erdhen bashke me ITALIANET ne 1943 per te shtruar JUGUN !!
  A mund te me thote ndonjeri nga ju qe me keni LAKUAR mua emrin se ;
  A dini ju ndonje rast qysh prej kohes se ILIREVE ,bile qe nga ERA JONE ,ndonje histori qe JUGU te sulmoje ndonjehre VERIUN e ATDHEUT te vet ?
  Kurre nuk do te gjeni ,sepse DAJM SHQIPERISE SHTETERORE rreziku dhe e LIGA i ka ardhur nga “”GEGET “”
  Ne nje shkrim te dyte do te bje FAKTE EKSTREME ku KOSOVA ka gjak SERB , me vjen keq qe po e permend kete fakt ,por nuk e kam nga gjaknxehtesia ,POR mora SPUNTO nga ky LEGENI SERB “‘MUSTAFA “”.

  Reply to this comment
  • LORA December 16, 15:10

   Shume respekt per Ju.Ne faktet historike ,qe me plot te drejte keni renditur,duhet te mos harronit edhe mijerat e kosovareve qe erdhen per te mbytur vullnetin e popullit te Tiranes, me 8 maj 2011.Dy vjet kane kaluar dhe mendoj qe nuk duhet ta harrojme kurre;nuk mund te falet sa te jete jeta .Pershendetje.

   Reply to this comment
  • Horri i Bulevardit December 17, 03:57

   Totila, shume here jam perballur me legena shqipfoles si puna e ketij by…..mi qe quhet mustafe, por deri me sot skam pare ndonje te beje trimin, kur kundershtarin e kane perballe, perkundrazi, te lepihen si ato rruspijat.

   Reply to this comment
 48. Deli December 16, 05:58

  Shoku Bedri…ai i vjetri e mbani mend!E lan me gishta ne goje shoket marksisto-leninist te Kosoves, atyre qe ju ndihmoi me organizue luften ne Kosove.Ato “heroit, gjeneralet, komandantet” qe nga viti 1999 sistematikisht e perdhunuan, grabiten, shkreteruan Kosoven.
  Sa per fantazite e grushteshtetit, Rugoves,Surroit,Bukoshit,FARKUt analizat dhe parashikimet e ti, edhe Baroni Munchausen do ti kishte lakmi.Ike more mjeran matuf, grushteshtet ne vitin 2014
  ne Europe…

  Reply to this comment
 49. drejtesia December 16, 13:48

  Kush lexon z.Bedri Islamin…te nxjerre mesime se ate qe ka dhene ai ne UCK .S’KA ASNJE SHQIPTARE E ME PATRIOTI TE BEJE ATE QE KA BERE bEDRIU…E PERGEZOJ E I UROJ SHENDET TE NA BEHET 100 VJEC….vertete disa komentues jane te paguar nga PD,udb saliserbi e shume serb te tjere qe mban mbi supe kjo toke…por vetvehten tregojne se ai qe eshte vigjilent e patriot di te beje dallimin…
  Uroj Shpatin qe po shkruan,,…suksese e vetem suksese e krenari…ashtu sic e that edhe ju ne fund te komentit tuaj,une te uroj te ngjash 100% gjyshit tend do na beje me drite gjithe shqiponjat qe sot jane me koke te ulur,,,ti do t’ja ngrije kokat…..nga kemba e zeze e saliserbit and co….suksese…

  Reply to this comment
 50. Guri December 16, 14:37

  Shkrim i shkëlqyer. Analizë e përsosur. Duhen marr masa urgjente…. Çuditem me komentuesit: Pothuajse të gjithë kërkojnë të prangoset Sali Berisha dhe të dalë para drejtësisë. Pse duhet bërë gjyq? Që të provohet fajësia? Ai nuk ka nevojë fare për gjyq, sepse ka një mal me krime të stërfaktuara. Ai duhet eliminuar urgjentisht, kurse banda e tij të dalë para drejtësisë. Po nuk e bëri tani qeveria Rama, do e bëj ai nesër, ose janë të dy në bashkëpunim…

  Reply to this comment
 51. Hajri December 16, 19:07

  Ngjan i vogël për tu përballur me probleme të mëdha.Je për të të qarë hallin.Përpiqesh t’i biesh në sy Edi Ramës, që të të lëshojë ndonjë kockë, por ai s’ka mundësi, se ka aq shumë për të dhënë kocka sa nuk besoj se do të të vijë rradha.Kërkoj ndjesë se jam drejtuar në “njëjës”, por s’meritoni aspak xhentilesë…….Virgjëresha……….

  Reply to this comment
 52. mialga December 17, 09:43

  KOHA PO E LARGON VEMENDJEN NGA KY NGA KY NJERI I PESHTIRE ME NJE RREZIKSHMERI TE LARTE PER KOMBIN . KY SHKRIM ESHTE BUSULL PER QEVERIN PRANDAJ FILLIMISHTE DUHEN PRERE LIDHJET E TIJ ME SERBET E AGJENTURAT E TJERA E ME PASE BU RGOSJEN E TIJ . MOS E VONONI I BENI NJE SHERBIM TE MADHE KOMBIT.

  Reply to this comment
 53. TROJA December 17, 13:46

  A ekziston mundesia e nje grushti shteti nga Saliu?
  Po,dhe mund te jete shume e shpejte.Vete sjellja e kesaj qeverie deri me tani,le mundesine reale qe Saliu te kunderpergjigjet;

  1.Kjo maxhorance u deh nga fitorja qe se priste,aq shume sa per tre muaj festoi dhe u bene planet,jo si do e justifikojne kete besim,por si te vendosin njerezit,militantet,ata njerez qe e rezuan ne 2005,ti ringjallinin perseri.Kjo ishte puna e kesaj maxhorance deri ne Tetor.
  2.Ne vend qe per kete periudhe ata njerez qe ndihmuan ne kete fitore,ti organizonte dhe te kishte te gjitha dekumetat dhe faktet reale te pasurive te gjykatesve dhe prokuroreve,te cilet populli i njeh dhe i quan 90% te koruptuar,e la fare ne hije kete beteje e cila eshte faktori kryesor qe kjo qeveri te ecte perpara ose te groposet.Ketu gaboi se nuk dinte,apo se nuk donte dhe nuk ja lejonin interesat afat gjata,kjo eshte pune e udheheqjes se saj,por ky faktor kryesor eshte nje fitore e mare nga Saliu pa lodhje dhe sakrifica.
  3. Duke lene pa prekur,pa konfiskuar klasen qe perfaqson drejtesine ne Shqiperi,u fal dhe denimi dhe konfiskimi i miliardave te vjedhura ketij populli,si grabitesave te PD,por dhe te PS.
  4. Ne keto kushte autori,ndoshta nuk ka qef ta permendi,apo nuk e ka ditur,se fuqia ekonomike e Salit dhe e ish ministrave te tij(e cila sipas gjasave dhe fakteve qe u permenden me lart nuk do preket),krijon premisat dhe mundesine reale qe ai ne shkakun,apo cenimin me te vogel,te klases se tij te koruptuar te perdore kete fuqi ekonomike per ta rezuar Edi Ramen.Edhe ne kete drejtim Edi Rama eshte i humbur,dhe jo nga zotesia e Saliut sesa nga megalomania e tij dhe e njerezve qe po vendosen ne pune ne rrethe te ndryshme,ku populli po sheh figurat e koruptuara te periudhes 1997-2005.

  Reply to this comment
 54. ramushi December 17, 16:08

  Te gjitha alibite e renditura ne artikull qendrojne ,problemi qendron te pjekuria politike dhe psikologjike e Edi Rames dhe keshilltarve me te afert te tij neqofese ka, qe te percaktojne neutralizimin fatal te pretendimeve te sali berishes.

  Reply to this comment
 55. ali December 17, 23:13

  Z. Idajet, na flet edhe nga N/Y per t’na impresionuar neve qe jemi duke ruajtu ”lopet,, e
  Berishes ne Vicidol ! Zotrote valle ke njohuri se cfare ka bere ky k/minister gjate tre
  muajve , nga qershori deri ne shtator tranzicion te pushtetit te qeveria ”Rama,, ?! Nje
  ”black holle,, te vertete ! Boshatisi te gjithe financen shqiptare ! Vuri ne zbatim teorine
  ”tokes se djegur,, apo ”pas meje kiameti,, …. etj.etj.
  Dhe ju zoti Hidajen na perdorni shprehjen ”te rrime shtrember e te flasim drejt,, ! Ate qe
  mund ta drejtosh gjate viteve mund ta prishes brenda dites. Dhe populli shqiptar e ka pro-
  vuar ketetragjedi jo nje here …
  Prandaj para se te na mbushesh mendjen me ”teorira,, shiko realitetin shqiptar . Nje shembull:
  650 mije pensioniste marrin mezatarisht 130 mije leke te vjetra ne muaj ! Kaq marrin pensio-
  nistet ne Evrope z. Idajet ? Edhe ne ishujt Papuas nuk besoj se marrin nje pension te tille ?!
  Kjo do te thote te tallesh me popullin shqiptar ! Ndersa pushtetaret berishiane nuk dine sa
  pare e pasuri kane vene ! Vetem gjate 3 muajve te tranzicionit jane nxjerre jasht 278 milion
  d0llare nga banda berishiane dhe vazhdon te dalin edhe sot e kesaj dite : nje qeveri komplet
  e korruptuar deri ne metastaze dhe ju na keshilloni ”te rrime shtrember e te flasim drejt ,, . Kete
  drejtesi kerkoni ju Z. Hidajet ?! O tempora o mores !!! Quo Vadis ?.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim