Sipas medias kosovare Ben Blushi po shkon drejt ndarjes me PS-në. Do ta fillojë lëvizjen e re nga Kukësi

May 2, 2015 10:09

Sipas medias kosovare Ben Blushi po shkon drejt ndarjes me PS-në. Do ta fillojë lëvizjen e re nga Kukësi

Deputeti socialist, Ben Blushi, me sa duket do të ndahet së shpejti me Partinë Socialiste të kryeministrit Edi Rama, shkruan sot Koha Ditore.

Sipas saj ai do të zbresë në bazë për të zhvilluar takime me elektoratin e majtë dhe këto takime do t’i nisë nga Kukësi.

Gazeta kosovare Koha Ditore raporton se Blushi kishte planifikuar një takim në Kukës më 30 prill, por e ka shtyrë atë për në datën 5 maj.

Nuk dihet nëse Blushi ka zgjedhur Kukësin si vendin më të prekur nga eksodi, apo në këtë rreth ka një terren të favorshëm për shkak të pakënaqësive të socialistëve tradicionalë që kanë mbetur të papërfshirë në qeverisjen Rama në qendër e në bazë.

Në Kukës ka shumë funksionarë të Partisë Socialiste vendore që kanë qenë përkrahës të ish­-kryetarit Fatos Nano dhe vazhdojnë të ruajnë miqësinë me ish-kryetarin socialist, shkruan Koha Ditore.

May 2, 2015 10:09
Komento

32 Komente

 1. TROJA May 2, 10:15

  Ne fakt,Blushi,Doshi,edhe 3 te tjere qe nuk po them,marin 30% te socialisteve.Llogarite jane bere te sakta,por,do pritet edhe 21 Qershori,qe rama te kuptoje se vetem LSI,e jo PS.Vete e degradoi,vete te mbaje pergjegjesine.

  Reply to this comment
 2. Besniku May 2, 10:18

  Levizja eshte e lire. Ben Blushi prej mundesive ekonomike gjezdis gjithe boten dhe mire ben. Te varferit zgjedhin rrugen e azilit, fale mungeses se parave. C’beri Blushi per 24 vjet per ti ardhur ne ndihme shtresave ne nevoje ? Po e shoqja kur grumbullon paisjet e ambasadave te huaja , ja fal te varferve ne Kukes e gjetke apo i con ne shtepite e saja.

  Reply to this comment
 3. A Hazbiu May 2, 10:23

  Rama e shkaterroj PS per nje GJALE.

  Reply to this comment
 4. Drenica. May 2, 10:27

  Ne Kukes jane prekur me shume nga ,reforma per energjine.
  Kuksianet kishin 25 vjet qe se paguanin.Ka dhe mundesi te tjera ,mund ti sigurojedhe Muli njerez per nje mbledhje.

  Reply to this comment
  • lili May 2, 19:22

   Kukesi meriton nje skeme tjeter per pagesen e énergise,se per hydrocentralin kukesit iu morren tokat pjellore,e sot njerezet nuk Kane me cka me mbijetuar! Ju morren prape tokat per autostraden,
   Kush perdorin nga hydrocentralja e autostrada: hôtelet e durresit,tiranes etj ne bregdeti,pa asnje kompensim per kukesin mbasi gjate ketyre 25 vjet asnje investi nuk u bâ nga Shtetin ne kukes!
   Nje shtet normal,merr te zonat e pasura e zhvillon zonat e varfera:,Kurse tek ne zona e kukesit vetem grabitet nga pasurite e saja-miniera,elektriciteti,rruga-e asgje nuk fiton! Pra kuksianet le te kerkojne nje perqindje mbi fitimin e hydrocentrales per zhvillimin e zones,nje perqindje ne pages en e autostrades,edhe nje perqindje mbi natet e hoteleve te qyteteve bregdetare mbasi u shkaterruan per t’iu mundesuar bregdetareve me pasur touriste kosovare!
   Me cka te pa vuajne rrymen kuksianet kur nuk ka asnje Pune,kur shpenzohet ma shume per dru se eshte vend i ftohte, kur shpenzohet ma shume se nuk eshte vend per bujqesi pjellore,e ku cdo gje kushton ma shtrenjt se ne tiranen,ndodh d’y deshmin e cmimit ne Tiranen!
   Ironia me mulli apo tjetri Jane krejtesisht te pa vendi ne nje vend ku njerezet vdesin nga keqyshimi,ku anemia tek femijet ka nivelé shqetesuese nga skamja etj etj, Eshte ma se domosdoshme nje skeme tjeter per veriun per sa i perket çmimin e elementeve baze te nje jeté normale!
   Ne kembim ,ju furnizojme me rryme,perndryshe edhe ne e ‘privatizojme’ hydrocentralin e rrugen e kombit’ per interesat tona ne kukes!

   Reply to this comment
 5. Jovan May 2, 10:28

  Kokra boshe që nuk i japin asnjë të mirë ka patur dhe do të ketë. Koha i pastron se në lëmë kur hedh grurin lart mbeturinat pa vlerë i merr era dhe kokrat e dobishme mbeten aty.

  Reply to this comment
 6. Arber May 2, 10:44

  Blushi vetem kur te ule bythet ne pune do ta kuptoje se cdo te thote te qeverise nje popull te varfer, e aq me keq nje toke te djegur lene pas nga Berisha. Edhte kollaj te lexosh libra e te shikosh endrra, por te shohesh realitetin ne sy dhe te japesh zgjidhje problemeve te pafund eshte krejt ndryshe.

  Reply to this comment
 7. Nje socialist May 2, 11:12

  C’ do ndryshim i ri eshte progres.

  kritikat e Blushit duhet te ndergjegjesojne se cfare duhet bere per ekonomine.

  Por e verteta eshte se ne keto dy vitet e fundit jemi me keq se me pare.

  Mire jane vetem ata te LSI se qe po punojne ne shtet.

  Reply to this comment
 8. miroo May 2, 11:13

  shiko arben malaj si zar pazarit tu shit lule dielli

  Reply to this comment
 9. cuci May 2, 11:20

  e moren vesh kosovaret dhe ne jo cjane keto media te felliqura

  Reply to this comment
 10. Zoro May 2, 11:22

  Asgje nuk do ndodhe, as ne Kukes nuk ka per te shkuar Blushi, te gjitha jane insinuata. Se besoj qe Blushi te jete falur tek gazetat e Kosoves per lajm.Ka gjera qe midis tij dhe PS-se qe nuk shkojne dhe mbase veshtire se zgjidhen po ndarje me 30% apo 33% nuk besoj.

  Reply to this comment
 11. Mato Hasani May 2, 11:39

  NUK ESHTE MIRE QE E MAJTA TE KETE PERCARJE PARA ZGJEDHJEVE .Mbas zgjedhjeve eshte e nevojshme qe te kete nje tronditje ne Partine Socjaliste .Duhet pa tjeter te kete opozite brenda partise qe udheheqja te mendohet mire para se te kryeje veprime te pa menduara . Partija socjaliste sot nuk eshte e socjalisteve te vertete e tradicjonale por eshte e Edi Rames dhe interesaxhijve te tij .Rama kur kerkon voten i drejtohet partiese , kur mer voten dhe pushtetin e harron partine dhe e katandis ne dite halli .Per Ramen Partija eshte nje iluzjon kalimtar . Ai nuk e kupton qe Partija eshte nje grup njerzish qe i bashkojne interest .Ky grup njerzish qe e zgjodhi Ramen ne krye te vendit kerkon qe ai te behet interpret i atyre interesave qe jane interest e shumices .Rama akoma s`e kupton qe ne radhet e socjalisteve ka shume pakenaqesi .Rol vendimtar ne sukseset e nje shteti ka administrate .Ne shtetin tone sundon administrata e Berishes . Pervec faktit qe eshte administrate politike e qeverrise se me parshme dhe kur te vije momenti do te veproje kunder interesave te mazhorances ka edhe nje shqetsim tjeter . Eshte administrate e korruptuar dhe me nivel te ulet profesjonal . Ne partine socjaliste si ne cdo parti tjeter kontributi i individeve nuk eshte i barabarte .Llogjika dhe eksperjenca thote se kush ka kontribut dhe aftesi me shume do te vendoset ne detyre me te larte .Ne partine socjaliste punen e bejne te tjeret dhe detyrat drejtuese i marin ata qe s`jane antare te partiese socjaliste dhe nuk kane asnje kontribut per partine dhe per fitoren e parties . Cuditemi nga i gjen Rama disa figura qe nuk i njeh populli . Elektorati voton partine per inerci por ne fakt duhet te votoje individin se partija eshte emer i pergjithshem ndersa individi eshte emer konkret me te cilin do komunikoje populli . Nisur nga kjo menyre zgjedhje eshte bere i njohur fenomeni qe kur dikush nga partija socjaliste mer detyra shteterore nuk mendon me per partine dhe vendos ne administrate dhe ne cdo pune njerez qe i sherbejne interestit personal te drejtuesit . Partija socjaliste e ka bere moto te saj ate fjalen e atij qe shan kalin mbasi hedh lumin . Kjo gjendje nuk do vazhdoje gjate . Ne partine socjaliste nuk duhet te mendojne te denojne Blushin pse kritikoi qeverrine sepse kritikat e Blushit nuk jane sekret .Populli ka edhe me shume kritika . Partija duhet te analizoje cfare eshte e drejte ne kritikat e Blushit dhe si te rregullohen te metat . C do qendrim tjeter eshte i gabuar .Ne qofte se do hesht Blushi apo do perjashtohet Blushi nga partija nuk eshte zgjidhje .Po pati pakenaqesi do dalin shume blusher te tjere .Ne nuk hedhim poshte punet e mira qe ka filluar qeverija Rama por duam qe te behet me e mira .

  Reply to this comment
  • dn May 2, 19:05

   Ashtu eshte populi ka edhe ma shume kritika!Ne krahasim me Cfare thot populi,Cfare thot blushi Jane lule!

   Reply to this comment
 12. Nona nga Tirana May 2, 12:07

  Formoje partine te keqen nona,formoje ! Te pakten qo quhesh Kryetar! Ja ka ka lexuar nona disa parti keto dite ,se per te degjuar nuk I kmdegjuar. Di se jne dis a parti komuniste, disa parti socialiste, di se jne disa parti te djathta, ,…….. Formoje formoje se do te humbasi edhe emir fare.PO me mire shko te xha Saliu e ulu me Kacin e zi. Eeee si do quheah ti? T’a gjen nona emrin Ben Mbupi ( ne myzeqe mbup quhet fiku I pa pjekur}

  Reply to this comment
 13. Azemi May 2, 12:58

  Sllogani i Edi Rames pertej te djathtes e te majtes,keshtu thot ai,eh more Edi çfar po u punon socialisteve i ke lene rrugeve,por mos kij merak se dhe keta do te lene rrugeve,ndrysho kurs sa seshte vone.