Abuzim me paratë publike në familjen Spiropali? Për çfarë bëhet fjalë

February 19, 2019 13:37

Abuzim me paratë publike në familjen Spiropali? Për çfarë bëhet fjalë

Partia Demokratike kërkoi sot ndjekje penale ndaj ministres Spiropali, njëkohësisht zëdhënëse e qeverisë. Më herët, edhe deputetë të LSI kërkuan gjatë ditës së sotme nisjen e hetimeve ndaj saj.

Po për çfarë bëhet fjalë?

Sipas disa dokumentave që kanë rrjedhur në media një kompani e krijuar nga Enkli Spiropali në shtator 2013, ka fituar të paktën 4 tendera në institucionet e varësisë së motrës së tij, Elisa Spiropali.

Ai ia ka shitur aksionet Marjus Memushajt, një i afërm i bashkëshortit të ish-Drejtoreshës së Doganave, sot Ministre e Shtetit (në foto).

Në 2014, kur Elisa Spirolali ishte Drejtore e Përgjithshme e Doganave, “Solomon Construction” e drejtuar nga 26-vjeçari Memushaj fitoi 4 tendera në Doganat e Fierit dhe Vlorës.

Gjithashtu “Solomom Construction” ka përfituar tendera nga Ujësjellësi i Fierit për periudhën 2014-2016, kohë kur institucioni drejtohej nga Salarjon Totaj, bashkëshorti i ministres së sotme të Shtetit, Elisa Spiropali.

Paralelisht, “Solomon” rezulton të ketë fituar tendera edhe nga degët lokale doganore të Fierit e Vlorës, të cilat ishin nën varësinë e drejtëpërdrejtë të Elisa Spiropalit.

Akuzat mbështeten në të dhënat e publikuara nga “Opendata.al”.

Sipas tyre, vetëm në fund të vitit 2014, “Solomon Construction” ka marrë katër pagesa nga Doganat Shqiptare.

“Solomon” vijon aktivitetit e tij edhe pas largimit të Totajt nga Ujësjellësi Fier dhe Spiropalit nga Doganat.

Po sipas të dhënavë të “Opendata.al”, kompania ka fituar tendera deri në fund të vitit 2018 në institucione lokale, kryesisht në rajonin Fier-Vlorë.

Spiropali i ka quajtur këto publikime shpifje dhe ka paralajmëruar se do t’i drejtohet organeve të Drejtësisë.

n.s. / dita

February 19, 2019 13:37
Komento

24 Komente

 1. Messerschmidt February 19, 13:39

  Rracdhjerve i erdhi goja!!!

  Reply to this comment
 2. Sa per kujtese... February 19, 13:59

  Sa per kujtese, kete Spirop…in kryeministri Edi Rama e shkarkoi nga Doganat e Tatimet per pa aftesi.

  Reply to this comment
 3. Socialisti i Rilindur February 19, 14:01

  E ku qendron problemi ?????!!!!!!
  Ne prandaj n’a i dhane votat delet. Per te fituar sa me shume qe ne zgjedjet e radhes te kemi mundesi t’ju japim ca krunde e te n’a votojne prape.
  E keshtu deri sa te jemi gjalle sa te n’a rriten femijet qe te vazhdojne rrugen qe ne ju kemi shtruar me ” mund” dhe “sakrifica” ne luften me Saliun.

  Reply to this comment
  • Vicidolisti Digital February 19, 16:21

   Ti kurvice e rilindur vicidoliane shiko stanin e derrave ku ha mut edhe ti. Mes barbaraeve qe zbriten nga malet per nje pjate pershesh nga ushqimi toksik I halese SHQUP.

   Reply to this comment
 4. Arben February 19, 14:16

  Gjithe qytetaret e Fierit paguajne nga 10 euro/muaj me shume tek fatura e ujit per canten 5,000 euro qe shkon kjo baxhella ne kuvend.

  Reply to this comment
  • Juli February 19, 18:08

   Ore po si jeni dhe ju shqipot!!!!
   Një pordhë lëshon shqupi, me vrap ju hapni gojët.
   Shqupi nëse ka fakte ta çojë në gjyq.
   A e dini ju kokëpalarë , se ajo po i çon në gjyq për shpifje!!!!!!!!
   IDIOTË SHQUPI

   Reply to this comment
   • Arben February 19, 19:51

    Ne shqipot jetojme ne shqiperi moj shoqe, dhe e dime

    vete se ku na dhemb.

    Ti ndoshta del 2 ore tek semafori aty ku je, siguron

    te ardhura te mjaftueshme dhe te duken si kusure

    10 euro, po ky eshte problemi yt.

    Reply to this comment
 5. Popullore February 19, 14:27

  Rama dhe Ruci ne vend qe te vinin vetulla kane nxjerre syte me kete hajdute te dokumentuar dhe te demaskuar.

  Reply to this comment
  • Arben February 19, 17:32

   Pse te mos ishte demaskuar dhe dokumentuar kjo, do ishin “burra te mire”.
   Mos na hap barkun me keto llafe, se injorant e I poshter si ata te dy qenke edhe ti.

   Reply to this comment
 6. Lini February 19, 14:43

  Cte keqe ka?! Cfare prisni qe kjo kurva mos te vjedhe?!lol,
  Spiropali, qente le te lehin Kar-varja te shkoje perpara.
  Sa te kesh ne dore vidh sic ke vjedhur,sa me shume vjedh aq me shume e njeh rracen delerore shqiptare.

  Reply to this comment
 7. Drini February 19, 14:45

  Mos e qeth Elisa, mbaje sic e mbaje kur ishe te Mjaft, pa qethur.

  Reply to this comment
 8. Mero Baxhella February 19, 14:47

  Elisa, leri sklleverit te flasin,e vetmja liri qe kane. Kane lirine te punojne per ju,te vuajne dhe te flasin.

  Reply to this comment
 9. POPULLI February 19, 16:14

  LERINI TV DHE DEKLARATAT BOSHE SE NA CATE TRAPIN …POR PO KENI BYTHE (TE DREJTE) BENI NE PROKURORI DHE PO QE SE PROKURORIA SBEN GJE ATEHERE KENI KAUZE PER TE BERE PROTESTA DHE POPULLI DO JU BASHKOHET ….JO ME PROTESTA KOTI E JO TE BESUESHME SALICJANE …!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 10. fteri February 19, 17:10

  Shpellarët përdorin diskrenimin kundër qeverisë ,duhet vetëm padi penale kundër zagarve të PD-së ajo i lanë kusuret me shpellarë të degjeneruar të Saliut.

  Reply to this comment
 11. PO , PO February 19, 17:21

  Ne se znj.Spiropali ka vjedhur , ashtu si shume e shume te tjere nga klasa politike e felliqur shqiptare , te hetohet , gjykohet dhe te shkoje ne gop te se emes , atje ku e ka hak . Une , edhe pse jam i majte , nuk kam besuar as edhe nje here te vetme tek kjo monster , qe me eshte dukur teper negative . Megjithate , une mendoj se kjo nuk perben ndonje fakt te mjaftueshem per te rrezuar qeverine , sepse te gjithe politikanet tane , jane aq te perlyer e zhyer ne krim , sa nuk ke se ku te hedhesh syte .Eshte pikerisht per kete arsye , qe shqiptaret votuan Edi Ramen , si te keqen me te vogel dhe nuk duan te shohin me sy asnje bandit te opozites , duke filluar qe nga Presidenti i Republikes e pastaj me radhe . Ne se duam vertet te luftohet korrupsioni , duhet te mbeshtesim fort reformen ne drejtesi , qe te gjithe banditet , te djathte , apo te majte qofshin , te dalin para drejtesise e te marrin denimin e merituar . Ne se opozita e sotme eshte vertet e interesuar per te luftuar korrupsionin l gje qe une nuk kam fare besim me sjelljet e saj rrugacerore , duhet te mbeshtese e te shpejtoje reformen ne drejtesi dhe jo te imponohet me dhune per tu rikthyer ne pushtet . Ajo qe ka bere e vazhdon te behe opozita , me ne krye mesjetarin serb te Vicidolit eshte nje fashizem i kulluar !

  Reply to this comment
 12. PD + LSI + PS = CRIMINALS , HAJDUTË , BANDITË , KUSARË February 19, 17:55

  Edhe Spiropali èshtè HAJDUTE DOGANASH , por edhe ato Kuçkat që Akuzojnê Spiropalin , janë po aq HAJDUTE dhe BythLëpirëse të Partive të tyre KRIMINELE siç èshtè PDja dhe LSIja (LesheLija) !!!!!!! Pse Habiteni ju Njerëz që Spiropali èshtè HAJDUTE Ordinere ????!!!! Ajo KARABINA e PDsë , vetëm 3 MUAJ ishte MINISTRE e ARSIMIT nga “PAZARI” që bëri Edvin Rilindja me Lul Hajdutin , dhe KARABINA e PDsë NUK la TENDERA dhe KONÇENSIONE pa dhënë!!!!! Karabina i PLAÇKITI edhe ZYRAT e MINISTRISË së ARSIMIT para se të ikte , biles NUK ikte fare pa e hequr me DHUNË të tjerët , edhe pse i Humbi ZGJEDHJET !!!!! Është e Freskèt fare O POPULL !! NUK e mbani mend MIRELA KARABINA , se çfarë Poshtërsish bëri me VJEDHJE , GRABITJE dhe PLAÇKITJE , vetëm për 3 Muaj ????!!!! Kështu është edhe KEJDI MHMETI , KËRPAÇI , ELISA SPIROPALI , KARABINA , VOKSHI , SILVA CAKA etj etj etj etj !!!! FEMRA të NEVERITURA dhe të URRYERA që VJEDHIN dhe ZHVASIN , Popullin e tyre dhe ATDHEUN që ju bëri KOKËN !!!! Mos i Gëzofshi dhe i bëfshi ILAÇE KANCERI për veten tuaj dhe FAMILJET tuaja , të Shpëtoj SHQIPËRIA !!! HELM , VRER dhe GJAK i VJEDHSHI nga GOJA dhe nga BYTHA ishalla O ZOT i MADH

  Reply to this comment
 13. ilir February 19, 19:31

  Akuza te shkoje me shkrim tek Institucioni i Akuzes : PROKURORI.
  Gjithcka tjeter eshte fjale-fjale vetem fjale.
  Sa me shpejt fjala te shkruhet dhe te shkoje ne vendin e duhur. Kjo eshte kerkesa per cdo akuze te bere ne TV-te.

  Reply to this comment
 14. mirel February 19, 22:05

  Jepi Elisa, te lumte
  As Ramutit nuk i ben sycka terr qe pas skandalit te tenderave te Unazes, shton tenderistet e te shkuares. Tani nuk ka shume nevoje Mamica Skenderbeu per tendera te tjere, se i paska thare nja 3 cope te majme

  Reply to this comment
 15. servet February 20, 08:46

  E ku te len Rama te shkosh e te ankohesh ne prokurori por edhe po ta pranuan akuzen prokuroria nuk i denon por edhe po qe ndonje kokekrisur qe e merr kete guxim duhet me pare ti marre leje Rames qe ta votoje ne parlament.Ky eshte ligji qe ka bere Rama.Cdo gje ne doren time thote ai.

  Reply to this comment
 16. Tirana e Re February 20, 08:53

  Luranda Totaj eshte mjeke ne Ambulancen e lagjes 8 dhe eshte vendosur me urdher te Elisa Spiropalit!Sepse qenka kunata e kesaj te fundit. Taksirat per ata qe e kane mjeke familje! Arrogante ne maksimum!Tani qe shpetoi nga Kanceri eshte bere pordhace ne maksimum!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim