Abuzimi me Tiranë-Elbasan, Gjiknuri: Çfarë dëshmova në Prokurori

February 26, 2018 18:02

Abuzimi me Tiranë-Elbasan, Gjiknuri: Çfarë dëshmova në Prokurori

 

Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri, ka dëshmuar sot pasdite në Prokurorinë e Krimeve të Rënda për abuzimet me rrugën Tiranë-Elbasan.

Pas përfundimit të dëshmisë, ministri Gjiknuri nuk ka dashur të japë detaje, ndërsa i ka qëndruar kallëzimit të tij.

“Duhet të jepja shpjegimet e mia për kallëzimin. Ato që kisha për të thënë, i kam thënë edhe në raportin e auditit. Pres që hetimi të përfundojë me sukses”, ka thënë ministri.

Më parë, në lidhje me këtë çështje janë marrë në pyetje edhe ish-ministrat Edmond Haxhinasto dhe Sokol Dervishaj.

Ministri ka dorëzuar kallëzimin për abuzimet me fondet e aksit Tiranë-Elbasan referuar gjetjeve të auditit që konstatoi shkelje.

Edhe prokuroria dyshon se zyrtarë e ish-zyrtarë të Autoritetit Rrugor kanë shpërdoruar detyrën në bashkëpunim dhe kanë kryer korrupsion duke urdhëruar 12 ndryshime të kontratës fillestare mbi të cilën do të ndërtohej aksi Tiranë-Elbasan.

Këto amendime të pastudiuar i kanë sjellë shtetit një dëm ekonomik, vlerë që do të përcaktohet nga një grup ekspertesh të pavarur të kërkuar nga akuza.

a.s/dita

February 26, 2018 18:02
Komento

4 Komente

 1. Sali bolleku per familien e tij February 26, 18:42

  U gjet rruga qe su nderua,apo u gjeten leket se cfare rruge ndoqen per ne xhepat e politikaneve qe jane ber milioner

  Reply to this comment
 2. Sali Zehere Kar-axhic February 26, 19:35

  Po Saliu qe vodhi lopen nuk ka pergjegjesi?

  Reply to this comment
 3. Drejtesia February 26, 22:54

  Rruga tirane-elbasan ka shku mbi 300 000 000 euro dhe akoma nuk ka mbaruar
  Super skandal per te cilen duhet te japin llogari gjith personat pergjegjes

  Reply to this comment
 4. Lili March 14, 16:28

  U gjeten aktoret,po paret prape qytetarin shqiptar do i paguaje,apo do konfiskojme pasurine e te korruptuareve,kjo eshte pyetja se u lodhem me me vjedhje pa ndeshkim e rembursim!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?