Tenderat, arrestohet ish-juristi në arrati i Ministrisë së Drejtësisë

February 11, 2019 17:54

Tenderat, arrestohet ish-juristi në arrati i Ministrisë së Drejtësisë

Bie në prangat e policisë, ish-juristi në Ministrinë e Drejtësisë, Lysien Ali, i shpallur në kërkim prej 5 ditësh për abuzim me tenderët miliona eurosh në këtë institucion.

Gjykata kishte vendosur ndaj tij masën e sigurimit personal të arrestit me burg, masë e ekzekutuar këtë të hënë nga efektivët e policisë.

Sipas policisë Lysien Ali është i akuzuar për shpërdorim detyre dhe shkelje të barazisë në tenderë. Pesë ditë më parë policia vuri në pranga me urdhër të prokurorisë disa ish-zyrtarë të Ministrisë së Drejtësisë.

Në pranga përfundoi edhe ish-sekretarja e Përgjithshme në Ministrinë e Drejtësisë, Juliana Hoxha, por më pas me vendim Gjykate ajo u la në arrest shtëpie. Për tetë persona të tjerë u caktua masa e detyrim paraqitje.

o.j/dita

February 11, 2019 17:54
Komento

13 Komente

 1. Jani February 11, 17:34

  Titi me Manjanin jane cift qe shkojnr mire ne burg
  Do kenaqen

  Reply to this comment
  • Beni February 11, 20:12

   Po perse arrest shtepie per personin qe eshte pergjegjes per cdo tenderim ne ministri sic eshte sekretari i pergjithshem ? Sic duket motra paska filluar ta ule pak steken e eurove dhe lekeve te vjedhura. Atyre gjyqtareve dhe prokuroreve qe i ka rene kjo ceshtje i ka rene dopio gjashta tani para se ti perlaje vetingu po bejne nje dore te mire lekesh dhe eurosh. Sekretarja e pergjithshme me ministat respektive jane kryesoret ne alokimin e fondeve per tenderat dhe ata duhet te mbahen ne burg

   Reply to this comment
 2. Plaku Xhuxhumaku February 11, 18:13

  Qe ta marrim vesh pak, keta te Ministrise se Drejtesise arrestohen per tendera, kurse Gjiknuret jane te lire me gjithe tenderin e Unazes. Ja kesaj i them barazi para ligjit une, dmth ca te mami Rames, ca te Like njerkes.

  Reply to this comment
  • Referendum per arrestimin e koleres sali February 11, 18:35

   Mos u merzit kaq shume o plako gjigand se po te kapen hajdutet(pak shprese se do denohen) se Rama deri ne 16 shkurt eshte ne fuqi dhe do vije vampiri jot sali dhe do denoj gjiknuret qe te bej ty te lumtur

   Reply to this comment
  • Tartufi February 11, 18:40

   Thelbesorija eshte : se pastrohet nga qelbesira e madhe
   nje pjese e vogel e kesaj qelbesire ,qe eshte divorcuar .

   Reply to this comment
  • Bureto February 11, 18:51

   O plako kur bën krahasimin bëje tamam. Gjiknuri do vihet në pranga nëse do të rezultojë fajtor, kur të vihet Manjani me Vasilin, si homologë të tij po për të njëjtat arsye. Ata që akuzohen në Ministrinë e Drejtësisë janë personat (specialistë) direkt të fushës, që kanë shkelur, sipas auditit, ligjin. Janë apo s’janë fajtorë këtë do ta thotë përfu dimisht drejtësia. Deri atëhere na duhet të presim.

   Reply to this comment
   • info analitike February 11, 20:31

    Po pse o Bureto nuk te mjaftojne ty bemat e Gjiknurit qe nga marreveshja me CEZ ku u perlane 600 milione euro apo kur u vodhen ne shtepine e prinderve te Gjiknurit shuma parash qe asnjehere nuk u deklaruan e nuk u mor vesh as shuma!!! Pa folur ketu per HEC-et e me qershine mbi torte te Unazes se Madhe ku ai mban pergjegjesi si minister perndryshe duhet te thuash te njejten gje per Manjanin dhe Vasilin. Garantizmi rilindjot ben uje ne te gjitha drejtimet e karvani ka marre te tatepjeten. I vetmi kryeqen qe vazhdon te lehe eshte kriekaqoli, te cilit i kane mbetur vecse skenderbeshat per ta mbrojtur ne marrezite e tij te perditshme.

    Reply to this comment
    • tahipi February 11, 23:52

     info analitike hahaha ca emri …… ke thene je tufe karlliqesh njeheresh ne fakt . 600 milione eurot nuk jane perlare , te kane indoktrinuar gabim o gar, ishin borxhi qe kishte cezi saliut tend dhe ai borxh nuk ju morr cezit sepse u njoh nga keshi dhe u mor persiper te mblidhet ( jane ata debitoret qe filluan te paguanin me marrveshje ose pa marrveshje dhe qe ankoheshin se po na fusin ne burg gjasme pse nuk paguajme etj ) dhe vazhdojne te mblidhen keshtuqe jane futur dhe futen ne buxhet te ministrise energjitikes o lafshe. iku kjo .Ato hec et qe ke permendur ka dhene 400 e ca saliu jot o lafshe gari dhe aktive jane nja 15 a dicka e tille . per cilat hece thua tjeter ????? nga 400 shkuan 15 . iku dhe ky garllik. Unaza e madhe eshte ne hetim dhe kete do ta shohim ( ashtu sic ishte ne hetim dhe kjo ceshtje deri tani dhe besoj quhet barazi, hetim-perfundim =hetim-perfundim ). iku dhe kjo . skenderbeshat qe thua qellimisht ti nuk kane thene skenderbe per ramen por kan thene skenderbe per statujen e skenderbeut qe ishte mbas shpine keshtuqe mos ja fut garit ne shpull se gari perfundon tek p gruas pastaj . rrace motershker…

     Reply to this comment
 3. Qytetari February 11, 18:51

  Futini te gjith ne burg maskarenjte, keta dhe ata siper ketyre, legena hajdut ndyresira
  Vjedhje ne cdo institucion shteteror, ptyy plehra

  Reply to this comment
 4. niki February 11, 19:36

  Plaku xhuxhumaku kur nuk ka shperdorim te prones publike nuk mund te te arrestoj kush .,por duro prokuroria do te bej punenn esaj .Berisha me Bashen kane vite qe jane akuzuar dhe akoma i shohim te lire …!

  Reply to this comment
 5. tonia February 11, 20:38

  Xhuxhumak!Ti duhet te jeshe nga te “njerkes”Kur te vije radha e jote na thuaj qe te” na vije keq” edhe per ty si te vjen ty kur arrestohen hajdute.Nese Gjiknuri e te tjere kane vjedhur,te jeshe I sigurte se do te pergjigjen para ligjit.

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku February 11, 21:53

   Tonia, une nuk jam as i mamit, as i njerkes, prandaj mua nuk me vjen hic keq perse po arrestohen hajdute, mua me vjen keq qe nuk po arrestohen TE GJITHE hajdutet. Besoj se u kuptuam, nuk duhej ndonje mencuri e madhe si per ty, si per keta loqet e tjere qe i jane versulur komentit tim per ta kuptuar qe une dua te arrestohen TE GJITHE, pra edhe hajdutet e Rilindjes,, apo hajdutet e Rames jane hajdute te mire, te tjeret jane hajdute te keqinj?

   Reply to this comment
 6. POPULLI February 12, 08:38

  POPULLI SDO VETEM BURGUN POR DO PARATE E TAKSAVE NGA KETA HAJDUTE ……!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*