Acari dhe një stuhi e fortë do pushtojnë Ballkanin sipas meteorologëve

December 5, 2015 18:09

Acari dhe një stuhi e fortë do pushtojnë Ballkanin sipas meteorologëve

Sipas meteorologëve, Evropën e pret një mot i stuhishëm dhe temperatura shumë të ulëta, shkruan Daily Mail. Kontinenti ynë në muajt e fundit do të luftojë me një valë të ftohtë, e cila ka të ngjarë që të përballet në periudhën e ardhshme.

Stuhia në Ballkan duhet të arrijë në gjysmën e dytë të dhjetorit, i cili do të shoqërohet nga erërat e forta dhe dëbora. NASA kohët e fundit njoftoi se Britania e Madhe është goditur nga stuhia.

December 5, 2015 18:09
Komento

1 Koment

 1. shpatar December 5, 19:14

  Ne ndihme te meteorologve qe parashikojne nje stuhi Ballkanike me acar ekstrem.
  Bota dihet qe po perjeton luhatje dhe paqendrushmeri te fenomeneve te natyres .Shume prej tyre kane ndodhur dhe me pare por ne kushte gjeofizike te tjera .Sot nga mania e zhvillimit shume pika te rendesishme, qe duhen marre ne konsiderate, jane shkelur nga injoranca per fitim maksimal duke shperfillur fenomenet natyrore .Shohim permbytje te medhaja qe jane nga gabimet e menexhimit te tereneve te banuara .
  Klima ne toke akoma nuk ka dhene shenja te prishjeve masive te ekujlibrave te me parshme. Ballkani ka qene dhe do te jete vendi me qendrushmeri me te madhe te klimes se vendet e tjera te Evropes .Kur te ndryshojne ndjeshem kushtet atmosferike ne Evropen veri lindore ,pra kur te ngrije Rusia ,Ukraina ,Turqia dhe Rumania u vjen radha vendeve te Ballkanit lindor .Nese vendet e Evropes veri perendimore goditen nga acari ekstrem deri ne kufijte e Italise ,do ti vije radha Ballkanit perendimor .
  Ja nje parashikim i perafte (80%) i klimes ne muajte Dhjetor ,Janar ,Shkurt , Mars e Prill .
  Dhjetori deri ne daten 24-27 do te ruaj nje klime te qendrueshme me pak luhatje te temperaturave qe do te varjojne nga 14- 21 per zonat bregdatare e fushore dhe me nje ulje 2-4 grade ne zonat malore e kontinentale .Nuk perjashtohet mundesia e ngritjeve edhe me 2 grade ne dite te vecanta .Mbas datave 22 -27 moti do te perkeqsohet ne zona te vecanta me erera te fuqishme dhe renje te temperaturave .Ne kete periudhe priten dhe rreshje ne vlerat normale .Ne zonat mbi 800 metra do te kemi dhe deboren e pare .Moti do te permirsohet ndieshem mbas datave 27 qe do te vazhdoje deri ne fund viti .
  Janari do te kete mot te qendrueshem me pak ulje te temperaturave ne krahesim me Dhjetorin koha do te jete me diell dhe mjergulla te dendura qe do te sjellin nje lageshti me te madhe .Kjo deri ne datat 19-22 .Mbas ketyre datave do ndihet ndjeshem prishja e motit .Do te kemi akoma ulje te temperaturave me ngrica dhe debore ne sasira normale.Kjo gjendje do te vazhdoje deri ne muaj Shkurt me disa dite te permirsuara por me shtim te rrjesheve te shiut e te debores .Temperaturat do bien ndieshem bile ne vende te vecanta edhe -19 -22 grade .
  Marsi do te vazhdoje ne ditet e para deri ne 15 te kete karakteristikat e muajt shkurt .Mbas datave 15-17 do te jepen shenjat e para te permirsimit ndieshem te kohes me temperatura te pranushme dhe ne rritje . Muaj Prill do te karakterizohet nga nje paqendrushmeri e madhe me fenomene te prishjeve dhe regullimit te kohes .Me shira dhe erera te forta deri ne datat 13 -15 .Mbas ketyre datave do te ndjejme pranveren qe desherojme si stine .
  Ne se ndodhin ato qe shkruhet ne kete material per stuhi te fuqishme acari ne Ballkan do te jete fillimi i zbritjes se acarit te perjetshem ku jeta e njerzve do te vihet ne diskutim .Te gjithe vendet veriore do te zbresin me poshte e pse jo nje ripopullim i kontinentit te Afrikes.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*