Adhuruesit kosovarë: Ktheni eshtrat e Enver Hoxhës në Varrezat e Dëshmorëve ose…

March 13, 2018 22:10

Adhuruesit kosovarë: Ktheni eshtrat e Enver Hoxhës në Varrezat e Dëshmorëve ose…

Kryetari i nostalgjikëve kosovarë, Remzi Hasani ka kërkuar rikthimin e eshtrave të Enver Hoxhës dhe të shokëve të tij, në monumentin “Nënë Shqipëri”. Ai ka kërcënuar se nëqoftëse nuk ndodh diçka e tillë do të ankohen kundër vandalizmit të monumenteve në Gjykatën Kushtetuese të Shqipërisë, në UNESCO, Strasburg dhe OKB.

Hasani, i cili është njëri nga adhuruesit më të mëdhenj të figurës dhe veprimtarisë së Enver Hoxhës, kërkesën e ka bërë në emër të LPSH-KVE-së.

 

DEKLARATA

Lëvizja Popullore Shqiptare për mbrojtjen dhe kultivimin e veprës revolucionare të shokut Enver Hoxha

Letër e hapur kryeparlamentarit të Shqipërisë z.Gramoz Ruçit.

I ktheni eshtrat e Enver Hoxhës dhe të tjerëve në monumentin nënë Shqipëri ose në të kundërtën do të ankohemi kundër vandalizmit të monumenteve prej gjykatës kushtetuese të Shqipërisë deri në UNESCO Strasburg dhe OKB.

I nderuari Z.kryeparlamentar në emër të enveristëve kosovarë, i bëjë apel shkëlqesisë suaj dhe parlamentit të Shqipërisë që në afatin sa më të shkurtër që të jetë e mundur, me vendim parlamentar t’i riktheni eshtrat e Enver Hoxhës, dëshmorëve të Shqipërisë dhe njerëzve të mëdhenj të atdheut, te varrezat e dëshmorëve të kombit, në monumentin nënë Shqipëri. Siç është e njohur botërisht z. kryeparlamentar kur shovinistët serb në vitet 90-ta, në mënyrën më klasike e pushtuan Kosovën, ata pasi vranë e prangosën me mijëra shqiptarë kosovarë, filluan publikisht t’i rrëzojnë përdhe edhe shtatoret dhe monumentet e lavdishme të shqiptarëve jashtë trungut etnik. Për fat të keq në ato rrethana, nëntoka serbe stuhishëm depërtoi edhe në Shqipëri, sepse edhe atje gjeti një lugat serb të tipit të Ali Shkuriut e Rrahman Morinës, por që ky quhej Sali Berisha. Kjo fundërrinë serbe siç e keni të njohur edhe ju bëri që në vitet 90-ta Shqipëria të merrte flakë dhe të digjej në zjarr të cilit pa mëshirshëm po i frynte propaganda demagogjike e asaj dekade. Kazma e shkatërrimit të vendit po gumëzhinte si vullkan. Fill pasi Shqipëria u shkrrye në baltë, sulmi vazhdoi edhe për ta djegë e denigruar edhe historinë e lavdishme të saj.

Nëntoka serbe e shpërfaqur në Shqipëri përmes frymës së Berishës nuk kishte të ndalur. Ajo për t’u hedhur si shpëtimtare e vetme e shqiptarëve e filloi edhe zhvarrimin e dëshmorëve dhe njerëzve të mëdhenj të atdheut, për t’i vendosur aty më pastaj eshtrat e banditëve të demokracisë. Kujtoj Z.kryeparlamentar se ju më mirë se çdo kush tjetër e keni të ditur se ato veprime përpos që ishin të paligjshme, ishin edhe një terror klasik i historisë së popullit dhe vendit tonë. Z.kryeparlamentar ne kujtojmë se të bësh një padrejtësi në dëm të atdheut dhe historisë më të lavdishme të popullit tënd siç ishte ai që e bëri Berisha, është një krim i rëndë, i dënueshëm dhe shumë i kushtueshëm për një popull. Por edhe të mos evitosh një përbuzje monstruoze që i është bërë historisë më të përgjakshme dhe më të lavdishme të popullit tënd nëse të është dhënë rasti historik, është e pafalshme. Është në dorën tuaj që t’i jepni zgjidhjen e merituar kësaj çështje. Nuk do të ishte e drejtë që me 29 Nëntor të shkoni te varrezat e dëshmorëve të kombit, të përuleni dhe t’i vlerësoni ato në piedestal dhe në anën tjetër të shpërfillni plejadën udhëheqëse të asaj lufte, sepse këtë nuk e dëshiron Berisha me aradhën e tij të shkatërruesve të Shqipërisë.

Zotëri kryeparlamentar në rrethanat kur kryexhelatit të Shqipërisë, Ahmet Zogolli-t i janë kthyer eshtrat në atdhe dhe i bëhet nderim i lartë, e i cili te shqiptarët është i njohur si njeriu që shiti Shën Naumin dhe Vërmoshin dhe me ndihmën e kralit të Serbisë- Nikolla Pashiq, dhunshëm erdhi në pushtet edhe në kohën kur Shqipëria po hynte në fazën e pushtimit fashist, ky monark faqezi, akoma pa u dëgjuar krisma e parë e pushtimit , mblodhi thesarin kombëtar, e vodhi atë dhe si me kalvar dasmorësh, ia mbathi jashtë qiellit të Shqipërisë. Ndërsa varësit e tij që kishin ngelur në atdhe, pa kaluar 24 orë u vunë në shërbim të fashizmit. Sot në vendin që ju e administroni fatkeqësisht ju thuren epitete lavdie, e në anën tjetër janë të prangosur dhe të hedhur në humnerë ato djem dhe vajza të cilët jetën e tyre e mbollën në flakën e çlirimit të Shqipërisë, e kjo për ne është një aventurë e pafalshme për shoqërinë dhe institucionet e shtetit shqiptar. Ne nuk na bën përshtypje qëndrimi i Berishës për vlerësimin që ai u bën njerëzve të cilët gjithmonë e mbanin të ndezur idenë e çlirimit dhe ndërtimit të Shqipërisë, sepse ai që në vitet 90-ta mbi supe e kishte hedhur petkun e zi të demokracisë fashiste në Shqipëri. Fundja tradhtarët s’kanë vlera tjera për t’i përfillur, përpos tradhtisë. Nuk është çudi që nga ajo elitë zuzarësh një ditë do t’i kthehen kockat në Shqipëri edhe Esat Pashë Toptanit, e t’i hidhen në humnerë Avni Rrustemit.

Ne sa për suitën e Berishës e kemi tërësisht të qartë se ai për shqiptarët përbënte një epokë edhe më të përgjakshme se ajo e pushtimit fashist. Por me dorën në zemër presim nga ju Z.kryeparlamentar që të rregulloni atë që mund të rregullohet në këto rrethana, pasi edhe rrjedha e juaj familjare edhe e formacionit politik që e udhëhiqni mund të themi se janë shpresë e Shqipërisë.

Z.kryeparlamentar aktualisht qeveria juaj po e negocion çështjen e heqjes së gjendjes së luftës me Greqinë. Është bërë e ditur se pala greke në mes tjerash kërkon si kusht për suprimimin e luftës ngritjen e varrezave për ushtarët grekë të rënë në Shqipëri, mandej edhe për ata ushtarë që u vranë në luftë për pushtimin e Shqipërisë.

Konsiderojmë se sot t’u bësh varreza dhe t’u ngresh monumente lavdie pushtuesve të Shqipërisë dhe në anën tjetër t’i mbash të shkulur nga varrezat e dëshmorëve të kombit personalitetet si: Enver Hoxha, Hysni Kapo, Gogo Nushi, Vasil Shanto, Kajo Karajfili etj është një përbuzje tmerruese e luftës dhe historisë moderne të popullit tonë, por njëkohësisht edhe një praktikë e dënueshme nga gjeneratat e tashme dhe të ardhme të popullit shqiptar. Shpresoj se do të dëshmosh me veprime konkrete se së pari jeni udhëheqës dinjitoz i vendit tuaj, e mandej aq sa respektoheni edhe t’i respektoni ndërkombëtarët. Besojmë fuqishëm se e keni guximin dhe diturinë. Ne do të dëshironim që ta keni edhe kurajon që këtë çështje ta vendosni njëherë e mirë. Çështjen të cilën po ua apelojmë kërkon aksione konkrete e jo retorikë fjalësh. Në qoftë se kërkesa jonë shpërfillet atëherë ankimin për vandalizmin, dëmtimin dhe falsifikimin e varrezave të dëshmorëve të LNÇ-së në Tiranë do ta bëjmë duke filluar nga Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë dhe s’do të ndalemi deri në UNESKO Strasburg dhe OKB.

Me shumë respekt në emër të LPSH-KVE,

Remzi Hasani

March 13, 2018 22:10
Komento

60 Komente

 1. intelektuali March 13, 22:20

  Lavdi emrit dhe vepres se legjendarit ENVER HOXHA!

  Reply to this comment
  • intelektuali March 13, 23:35

   Ore ti MUT mashtrues enverist

   PO KE KERKON TE GENJESH TI MORE SPIUN I SIGURIMIT?

   Reply to this comment
   • te rrosh vet se mendja te ka lene March 14, 08:32

    ore gjall qenka ky i gjithaneshmi injorant i vetquajtur intelektual?
    mua me thane se eshte mbytyr nje xhaje tek shatervani i tajvanit.
    une kisha shum shpres tek 80 vjecar se do ja ndryshonte faqen Shqiperis,po ky na doli edhe enverist……….

    Reply to this comment
  • poeti March 13, 23:44

   Zoti Hasani ju po beni nje “show” jo te sinqerte
   sepse e para Gramoz Rucin nuk e pjerdh njeri ne Shqiperi….dhe e dyta Sali Berisha saktesisht pas 2 prillit 1991 nuk ka qene as njeri as politikan as shefi I PD as president..as kryminister.
   .
   Ai ka qene nje bulldog I nje nga teorive dhe praktikave me antishqiptare ..ate te ‘dekomunistifikimit” te dyshes antishqiptare Biberaj-Rajerson qe do vije nje dite qe shteti amerikan jo vetem do kerkoje falje por dhe do demshperbleje shtetin shqiptar per demet dhe krimet e Pinocetit tyre.te viqidolit
   .
   Kush eshte thelbi I doctrines dekomunistifikimit qe u shendrua ne Nazistifikim ??
   .

   Nese ne Shqiperi sot mund te mungoje nje analizim i mirefillte, ashtu sic e meritojne figurat e shquara te historise apo edhe ato te diskredituarat shume vite me pare, sic eshte ajo e Xhafer Deves, kjo nuk do te thote se shqiptareet e shkolluar, apo ata qe kane premisa te njohin te verteten e historise se tyre te terhiqen ne erresiren e mungeses se informacionit, per shkak te papergjegjshmerise se politikes, apo per shkak te konfuzionit te pergjithshem qe mund te krijoje nje tranzicion i sterzgjatur, sic po ndodh me te tashmen shqiptare. Ne lihemi ne ‘konkluzionet’ e ca matufeve-servile qe hane ne cdo regjim e na japin mend., sic eshte historia e turpshme e perpjekjeve per falsifikimin e dates se clirimit – 29 Nentorit, etj etj.

   Fenomeni i shume-perhapur tek ne prej viteve 90 e ketej, me perpjekjet per te erresuar cdo gje te lavdishme dhe per te revizionuar dhe pastruar, jashte te gjitha limiteve, figura te diskredituara te historise shqiptare, eshte e po behet me shume agresiv… Te rinjte e sotem dhe te rinjte e te nesermes historine duhet ta lexojne ashtu sic eshte, sepse ne te kunderten cmimi qe shqiptaret do t’i paguajne historise se te ardhmes do te jete shume i rende dhe do te kete emrin Harrim. Harrim i momenteve qe nuk duhen harruar, harrim i Heronjve te Vertete dhe hapje vend ne Panteonin e Lavdise per figurat, qe e kane vendin ne stolin e turpit ne perjetesi.

   Sot figura si Abaz Kupi,Bahri Omari, Anton Harapi, Xhafer Deva, Lef Nosi, Hasan Dosti, Rexhep Mitrovica, Abaz Ermenji, Mit’hat Frasheri, Muharrem Bajraktari, Gjon Markagjoni e te tjere, po na paraqiten befas si patriote te medhenj, pershkruhen te zezat e komunizmit ndaj tyre dhe se ato burra te pamposhtur i paskan sherbyer Shqiperise me pergjerim. Per shume prej tyre permendet vetem kalimthi, se i paskan sherbyer nazisteve gjermanit vec per “pak kohe”, vec per “t’i sherbyer” atdheut e “shpetuar” ate nga komunizmi.

   Si mund te merret guximi te revizionohen keto figuara te mbuluara me turp, sepse “me pare” paskan qene burra te mire e patriote apo se me pas, komunizmi i paska “persekutuar”?

   Por e verteta mbetet e vertete dhe komunizmi nuk hyn fare ketu.

   Perse valle njerez si keta Historia Boterore i ka quajtur Kolaboracioniste, apo Kuislinge?

   Ky epitet famekeq vjen nga emri i Vidkun Quisling, qe bashkepunoi me nazistet kunder kombit te tij, Norvergjise. Ne Shqiperi ato qe moren poste ne kohen e pushtimit italian apo gjerman, ishin thjesht tradhetare te atdheut. Te tille u konsideruan “koleget” e tyre ne bote qe bene te njejten gje.

   Perse u dashkan te rishikohen figurat e tyre ? Nese Xhafer Deva paska qene burre i mire, ka dashur Kosoven e Shqiperine pa mase, kjo mund te permendet deri ne kohen qe u be bashkepunetor i Nazisteve.

   Perse? Ne Luften e Dyte Boterore, figura, me pare te respektuara, qe do permendeshin per mire per gjenerata te tera, por vetem per ate hap te gabuar, qe ju bashkuan nazizmit, jane damkosur si tradhetare nga vendet e tyre. Burra shteti, mareshalle, admirale e gjenerale, diplomate e njerez me emer ne fusha te ndryshme, qe per nje arsye a tjeter (ajo tashme nuk ka rendesi) ju sherbyen Nazisteve, quhen e jane denuar si Kolaboracioniste.

   Le te marrim shembullin me primar. Mareshallin Petain, qe sot historianet franceze e quajne thjeshte Philip Petain dhe te denuar si tradhetar te atdheut, e qe quajne Mareshal Hauteclocque, liderin e rezistances Philippe Leclerc de Hauteclocque.

   Petain, nje hero i Luftes se Pare Boterore, zgjodhi qe qe ne te Dyten te behet bashkepunetor i gjermaneve dhe udhehoqi Qeverine Kuislinge te Vishise. Fati i tij dihet ne mbare boten, pas lufte gjykohet e denohet me vdekje (me pas falet nga presidenti De Gol) e sot konsiderohet simboli i turpit per mbare Francen. Askush nuk i referohet atij si burre i mire. Apo si burre i persekutuar, apo se gjyqi pas lufte a denoi pa te drejte.

   E pra, Peten deri ne veren a 1940 respektohej ne mbare boten per emrin e mire, por sic De Gol (qe e kish njohur personalisht) tha nje here “ Peten ka qene nje njeri i madh, por ai Vdiq ne 1925), por reputacioni i meparshem ‘heroit te Verdunit nuk e shpetoi nga damkosja e perjetshme, ne France, ne Bote e ne Histori, u quajt dhe ashtu do mbetet, nje Tradhetar.

   Peten per nga fama, arritjet e reputacioni ka me shume peshe se Xhafer Deva apo kolaboracionistet nga Shqiperia, por ndajne bashke nje fat – te gjithe bashkepunuan me Okupatorin e ne proces tradhetuan atdheun.

   TANI, ne u dashka te shkruajme bemat e tyre dhe te flasim mire per ta? Por si? Cfare kane bere? Apo se persekutoi dhe vrau dhe derdhi gjak popullsie te pafajshme ne rruget e Tiranes me 4 Shkurt te vitit 1944…?? Vepra e tij eshte fakti qe e denon, ashtu si ne shume vende bashkepunetoret me gjermanin e filluan kete ne vitet 40-41, ne Shqiperi dhe kur lufta shihej qarte se kish marre krahun e humbjen per Gjermanine Naziste, Kuislinget Shqiptare u lepinin cizmet e krijonin Regjenca e te tjera grupe, bile deri ne tetor te 1944.

   Per ata njerez eshte shkruar nje here e pergjithmone fati i tradhetise,
   njerez si Xhefer Deva e kane marre nje here e mire vulen e turpit nga Historia
   A kane qene burra te mire Kolaboracionistet Shqiptare deri pak para Bashkepunimit me Hitlerianet e Fashiste te tjere eshte pa rendesi per shqiptaret. Akti i tyre “final” eshte i parevokueshem e askush nuk mund te ktheje dot kohen pas, nuk mund t’i rishikoje ne nje drite tjeter apo te perpiqet te na i paraqese ata ne nje version pozitiv.

   Tradhetare ishin dhe te tille do te mbeten! Ashtu si gjithe kuislinget ne te gjithe Europen e okupuar nga Nazi-Fashizmi. Ky eshte nje fakt i palevizshem. Pavaresisht se historia ne Shqiperi u be rremuje ne keto 20 vjetet e fundit dhe historia a pa anshme e shkencore nuk mund te pretendohet ne keto vite. Per kete le t’i referohemi Historise Boterore
   te te njejtes periudhe – Luftes se Dyte Boterore dhe te bejme sic bene te gjithe, pra le t’i quajme Tradhetaret – Tradhetare dhe Heronjte e vertete – Heronj.

   Xhefer Deva ka qene nje Kuisling, si shume shoke te tij, qe bashkepunuan me okupatorin dhe i tille do ngelet perhere. Te njejte do ngelen dhe Kuislinget a tjere, Dosti, Harapi, Ermenji, Mustafa Kruja e soji i tyre. Nuk mund ta kthesh dot kurre nje kuisling ne Atdhetar…por ne Shqiperi c’fare nuk ndodh…!

   Eshte e trishtueshme qe vitet e fundit po behen perpjekje per rehabilitimin e tij nga kuislinget Berisha dh Basha. sic bene dhe me Zogun Nderrimi i tabeles se deshmoreve te 4 shkurtit 1944 pikerisht ne pervjetorin e Kosoves dhe venia e emrit te Rugoves ketij pinjolli te Deves eshte me teper se skandaloz.I neveritshem ishte dhe qendrimi i Ilir Metes i ketij mender “ antifashisti”qe kur ishte ne kualicjon me PD ne bashkine e Tiranes u be kuisling i Bash-Berishes.

   Por ajo qe ka nje rendesi te vecante eshte qendrimi i disa amerikaneve shqipfoles ne Amerike qe per te luftuar gjasme komunizmin po perdorin si arme zogizmin dhe kuislinget qe ne fakt con te nje percarje kombetare me efekte shkaterruese permanente

   Dihet qe Xhaferr Deva i perket atyre krimineleve te L2B qe duhej te dorzohej per gjykim nga shteti amerikan.Jo vetem kaq por Xhaferri u perdor nga CIA per veprime diversioni ne vitet 50’ por deri ketu nuk ka ndonje problem se ishte lufte e ftohte.

   Por pas 1992 te na vine pinjollet e ketyre kuislingeve per te vendosur “demokracine”kjo nuk shkon.Aq me teper kur Ylli ne ngjitje Lulzim Basha ka parametra te njejta si nje VRASES I qytetareve te Tiranes ne 21 janar 2011 ku qeverite euroatllantike mbyllen syte dhe toleruan nje akt fashist.

   4 shkurti 1944 dhe 21 janari 2011 perbejne nje simetri perfekte,dhe eshte koha qe Amerika dhe Bashkimi Europjan duhet te kerkojne ndjes shqiptareve dhe menyra e vetme per ta shfaqur ate eshte denimi i nazi berishizmit dhe Lul Bashicit ketij Xhaferr Deve junior.

   Reply to this comment
   • Saliu anti serb March 14, 09:42

    E para këta nuk kan nostalgji për askend por mos ti mirren meritat dhe kontributi i tijë për çlirimin dhe ngritjen e Shqipërisë kuptohet me mundësi të vogla e sakrifica të mëdha edhe me gabime .Si dhe në ngritjen dhe çështjes shqitare në nivel të lartë Sa për pro serbin Salih Berishen ai kurr nuk ka qenë dhe është i fortë vetëm trafiqet e krimit të ndalohen ai vdes shpejtë

    Reply to this comment
  • Askushi March 14, 00:14

   Intelekto ke ikur nga fiqiri?

   Reply to this comment
  • antifashisti March 14, 01:39

   I nderuari Remzi Hasani!
   E vleresoj se tepermi aktin tuaj patriotik ne mbrojtje te njeriut me te madh qe ka nxjerre kombi shqiptar,Enver Hoxhes!
   Nje pyetje per ju:
   Si bir i partizanit te Brigades 22 Sulmuese te Ushtrise Nacional Clirimtare qe ,pas clirimit te Shkodres nga pushtuesit e tradhetaret e vendit,me urdher te Enver Hoxhes kaluan kufirin shteteror dhe luftuan per clirimin e trojeve shqiptare ne ish Jugosllavi,dua t’u pyes:
   Pse heshtni dhe nuk i nderoni afro 70 mije partizanet kosovare,qe formuan Brigadat partizane,pas hyrjes se partizaneve shqiptare tek ju se deri atehere Tito i lejonte shqiptaret te luftonin vetrem ne brigadat maqedonase,per te mos njohur kontributin e tyre pas luftes?
   Pse nuk permenden sakrificat dhe gjaku i derdhur nga partizanet shqiptare per clirimin tuaj?
   Pse nuk i kerkoni qeverise tuaj mbushur me pinjolle te atyre qe formuan divizionin nazist “Scanderbeg”,qe ne mes te Prishtines te ngrihet nje monument kushtuar 650 deshmoreve te Shqiperise qe dhane jeten per clirimin tuaj?
   Kaloni,ju lutem nga teoria ne praktike,se ne Shqiperi kelyshet e kolaboracionisteve tmerrohen vetrem sa del fotografia e Enver Hoxhes!

   Reply to this comment
   • Mollosi March 14, 09:42

    antifashisti!
    Duket qe ju nuk e njihni z. Hasani. Ai eshte nje njeri joserioz dhe i pavlere. Te pavlere jane edhe enveristet kosovare qe jane te pakte por shume te zhurmshem.
    Per sa i perket ndihmes se brigadave shqiptare (brigada e III -te dhe e VI-te) mund te them se shqiptaret e Kosoves ne fillim u gezuan shume kur kuptuan se do tu vinin keto brigada shqiptare. Gezimi i tyre nuk zgjati gjate. Ata shume shpejt u zhgenjyen me kete “ndihme”. Per partizanet shqiptare rendesi me te madhe kishte “miqesia e perjetshme me Jugosllavet” se sa mbrojtja e shqiptareve te Kosoves.

    Reply to this comment
  • ELIOT March 18, 21:52

   HA HA HA HA HA HA NJE COBAN ANALFABET ….NA BEN SI PATRIOT ….. MORE KOQE GOMARI …. A E DINI JUE SE ENVERI VRAU FUTI NE BURGJE INTERRNOI ME SHUME SHQIPTARE SE NAZISTAT DHE FASHISTAT S E BASHKU MORE SPIUN QELBETT .. VARRI I HITLERIT NE VARREZAT E DESHMOREVE DUHET TE KTHEHET KUR MIJERA SHQIPTARE …TI GJEJNE VARRET E PRINDERVE TE TYRE … DHE MOS E NGATERONI MUTIN ENVER ..ME QEMAL STAFEN GJORGJI MARTININ MISTO MAME …SE I VREET PER SE 2 HEROJTE E VERTETE … MOS E NGATERRONI ENVER HITLERIN ME HEROJTE … DHE EUROPA E DN SHUME MIR E KUSH ISHTE HITLERI MORE ZHULS KOMUNIST … KETE TIP DUHET TA FUSIM NE GROPE ME ENVERIN..PER TRADHETI TE POPULLIT ….

   Reply to this comment
 2. vjola March 13, 22:24

  Ju lumte . Ju faleminderit . Na keni krah , pjesa me vitale e ketij populli eshte me ju .

  Reply to this comment
  • intelektuali March 14, 01:58

   Bravo Kosova! Dhe ne jemi me ju!
   Lavdi vepres se Komandantit Legjendar Enver Hoxha!
   Poshte tradhetaret e Kombit.

   Reply to this comment
   • intelektuali March 14, 12:56

    Vazhdo o spiun i Sigurimit se shqyptaret nuk jane aq budallenj sa te mashtrohet nga propaganda jote enveriste.

    MESIGURI JE NGA ATA QE PAGUAN EDI RAMA PER TE MBULUAR DALLAVERAT E TIJ ME KOKAINEN E KOLUMBISE SIC I SHOHIM PERDITE NE EMISIONE TV,

    prandaj:

    Beji te fala PARTIZANIT te Enverit Edi Rama qe kerkon te antarsohet ne BE me kafshet dhe xhelatet e Partise se Punes.

    Reply to this comment
 3. alphade March 13, 22:27

  Kthimi i vetem i eshtrave te E. Hoxhes,askujt tjeter ! Nuk
  meritojne asnjeri nga ata qe propozon Remzi Hasani.Nuk
  perzihet gruri me egjerin.

  Reply to this comment
 4. Historia duhet te veje ne vend nderin e vet March 13, 22:38

  Ka ardhur koha ,
  qe shqiptaret si kombe te ndajn me ne fund
  Tradhetarin nga

  Heronjt e Atdheut …

  Te gjithe popujt e kombet e kane bere
  dhe kjo i ka ndihmuar te hecin perpara
  e zhvillohen ne cdo drejtim .
  Sot eshte radha e shqiptareve .

  Reply to this comment
 5. PidhiISateme March 13, 22:40

  Po, pa tjeter, çoni edhe mutin tim ne varrezat e deshmoreve.

  Reply to this comment
 6. MH March 13, 22:55

  Asht ne nderin e historise kombetare rivendosja e eshtrave te njeriut qe i ka dhan vendit dhe popullit perparim ekonomike,kulturore,arsomor si askush deri me sot nga gjeneza e kombit tone.
  Pallavrat e te mundurve nuk mund ti permiresojme ne.Cdo te mundurit i takon ti permiresoje veprimet negative te tradhetis dhe shpifjeve te ndyta me vete forcat e trunit te vet te kalbur qe para,ne luften e dyte boterore dhe deri me sot qe e kane qelbur ne kulme ne cdo drejtim.
  Te sikterisen te gjithe ato kufoma te varrosuna,qe kane lyer duart me gjak tradhetie,nga ato vorreza nese i ka vendos sistemi i ri demokratik nepermjet Nishanit e Berishes.Hajdut e te semur psicik te shduken nga ai truell.Aty vetem ato qe kishin karakter revolucionari per te dhane jeten per atdhe meritojne tu pushojne eshtrat rehat ne vendin ma te nderuem qe ka kombi.Ato e dhane jeten si me le por njikohesisht na frymezojne ti pervishemi cdo furtune qe kerkon te na pushtoje.

  Reply to this comment
 7. s.g. March 13, 22:59

  Në Budapesht turistët ma së shumti vizitojnë parkun e monumenteve të figurave të socializmit përfshi edhe Leninit kurse në Shqiprinë e varfër u zhduk gjithçka e socializmit .Enver Hoxha është i vetmi komandant i luftës ll botrore që u varros dy here këte e banë njerëz për hesape private qarçe anti Shqipëri jo vetëm rikëthim por edhe ndjekje penale për ata që e banë këtë akt kriminal

  Reply to this comment
  • intelektuali March 13, 23:38

   Ore mashtrues idiot ku e ke pare ti monumentin e Leninit ne Budapest?

   Po e ke mesuar per kahasapanen sovjetike te 1956 kur tanket ruse mbyllen uren qe lidh Peshtin me Buden dhe qelluan ne mish njeriu duke masakruar afro 2000 hungareze qe ishin mbyllur ne tynel?

   PER KE SOCIALIZEM NE HUNGARI FLET TI MORE KAKE ENVERISTE?

   Reply to this comment
   • Peza March 14, 01:28

    Per kafshen “intelektuali”!
    Ne vend lindjen e kryexhelatit boteror te te gjithe shekujve, Hitlerit,para shtepisese se tij jane skalitur ne nje bllok shkembor keto fjale:
    -“FUR FRIEDEN FREIHEIT UND DEMOKRATIE NIE WIEDER FASCHIZMUA MILLIONEN TOTE MAHNEN”!
    Ndersa ne Shqiperi i eshte ngritur shtatore tradhetarit Ahmet Zogolli!

    Reply to this comment
   • Hosteni March 14, 02:13

    Ti me nick-un intelektuali qenke me budallai ketu ne forumin e gazetes Dita.

    Reply to this comment
   • Besniku March 14, 05:50

    Je komplet Injorant, antonim I emrit qe mban.
    Jo Lenini I madh qe nuk ka qene ne 56-shten, por as Stalini nuk ka qene.
    Ne se ata do te jetonin, ( Stalinin prandaj e helmuan), çdo gje do te ishte shume me ndryshe ne bote.
    Kurse Enverin , udheheqesin me te shquar te Shqiptareve ne kohen moderne, nuk mund tua kerkojme pushtetit te sotem socialist , ta rivendosin ne piedestalin e merituar.
    Sepse,socialistet,edhe Ruci qe duket me trimi, kane marre pjese nga burraclleku, ne denigrimin dhe baltosjen e figures se tij.
    Eshte e gjithe kasta e majte udheheqese, qe ne ndryshim nga shumica dermuese e atyre qe e votojne, nuk kane guximin as te permendin emrin e tij.
    Por fjalen e fundit gjithmone e ka thene populli qe po zgjohet nga gjumi letargjik , ku e zhyten per 30 vjet, armiqte e ketij vendi, duke filluar nga Ramis Alia, Berisha dhe keta qe e quajne vehten socialiste.
    Figures se enverit po I bie çdo dite balta me te cilen e mbuluan ne keto 30 vjet.
    Vete populli, asnje tjeter, do te vije koha, qe do ta vendose ne vendin qe I takon.

    Reply to this comment
    • intelektuali March 14, 09:32

     Po AMAN o BOLE fanatike se na hape barkun me idiotizmet qe leshon ne kete forum te nderuar te gazetes DITA,

     Ju kam thene te gjithe BOLEVE dhe KOQEVE fanatike:

     MOS JA NGJISNI TE TJEREVE SALIUN SI “MUTI PAS KEPUCE” INTELEKTUALEVE PROPERENDIMORE QE ENVERI I VRAU DHE I MASAKROI ME NJE PABESI TE PAPARE!

     sepse:

     Saliu eshte PJELLA origjinale e Enverit, ai e zdrypi nga Bjeshket e Nemuna, e sterviti ne palestrat e sigurimit dhe e beri VARKAR besnik te familjes

     ORE KUJT I ANKOHENI JU PER SALIUN DHE RAMIZIN E ENVERIT MORE MUTER DHE JASHTEQITJE FANATIKE TE PARTISE SE PUNES?

     Sa per Leninin e Madh meso se ka qene agjent i Kaiserit te Gjermanise dhe se nuk vdiq i helmuar si e paraqit propaganda, por nga sifilizi qe e kishte kapur ne bordellot e Londres.

     Cfare te flasesh per Stalinin qe vrau mbi 30 milione ruse dhe ukrainas gjate ditkatures se tij te proletariatit nga 1923-1933 dhe qe renditet si KASAPI i dyte ne Botes pas Mao Ce Dunit.

     Reply to this comment
   • xixa March 14, 10:11

    PER DIENI TE INTELEKTUALIT!!!!! Per ne Budapest nuk munde te flas por po te pelqej eja ne Itali ne provincen e Regioemiglia dhe ne qender te nje komune do te gjesh nje bust te V.I.LENINIT. dhe çdo vit perkujtohet revolucioni rus i 1917. Buonviaggio.

    Reply to this comment
    • intelektuali March 14, 13:04

     Leninin po e heq Putini nga Piramida e tij ne Sheshin e Kuq, ti me flet per Regioemigliate Italise qe ndaloi me ligj Partine Komuniste pas Luftes per te perfituar ndihmat amerikane te Planit Marshall. Kam qene ne Bolonja dhe nuk kam pare nje cudi te tille, por qe te shkruash se ne Budapestin antikomunist dhe antisovjetik ku Ushtria e Kuqe ka kryer nje Kahasapane te papare ne tynelin e ures mbi Danub ne vitin 1956, nje shqyptar dru me pre ka pare nje permendore te Leninit,

     KJO ESHTE KULMI I MARREZISE DHE OFEZE E INTELIGJENCES SONE KOMBETARE.

     Reply to this comment
     • xixa March 14, 14:17

      SHUME I NDERUAR “INTELEKTUAL” Une nuk kam qene ne Moske tek Putini por kam qene ne Regioemilia ne komunen CAVRIAGO ku ne sheshin e qytetit me me emrin Piazza Lenin eshte ngritur nje permendore e LENINIT dhe me daten 21 janar 2018 eshte mbajtur nje takim perkujtimore me rastin e 94 vjeorit te vdekjes se tije, dhe shtypi vendas shkruajti : “Capitalismo rovinoso e fallimentato, oggi piu che mai” me duket se Bolonjen e ke me te degjuar. Ne komente duhet te jeshe me i sakte, pasi ne shume komente behesh bajat. Mua nuk me intereson as Enveri dhe as Lenini.

     • Lordi March 14, 15:26

      Per dijeni intelektuhales .Nen pushtetin e Putinit jane prodhuar dhjetefish me shume filma dhe kronika per Stalinin e Leninin sesa kur ata ishin vete drejtues.Hyr ne you tube dhe plasi syte e shikoji perndryshe shko vrit vehten o vemje qe e ke merituar cte kane bere nese ta kane bere.

 8. s.g. March 13, 23:10

  Të vetmit lider pjesmarrës direkt i LDB që ju bë ky akt i pa presedan vetem hesape personale nga demagog që keqpërdoren funkcionet

  Reply to this comment
 9. Enverin e shenjteroi Sali Elez Serbiberisha March 13, 23:19

  Ka dicka qe nuk shkon ne kete thirrje:
  .
  Ato forca regressive qe po poshtrojne akoma Enver Hoxhen
  ish fashistet
  -zogistet-
  ballistet-
  berishistet-
  haxhiqamilistet –
  ibrahimrrugacistet
  xhaferr devistet-
  elezbiberitet
  makartistet
  xhorxhsorristet
  ish divesantet terroriste,
  filo serbet,
  filogreket,
  filoislamiket
  kane deshtuar ne menyren
  me spektakulare te mundeshme.
  .
  Figura e Enver Hoxhes ka dy shtylla kryesore:
  1-Shteti qe ai ndertoi
  2-ideologjia qe zbatoi

  .Pikerisht MADHESHTIA ENVER HOXHES qendron ne faktin se me nje ideoligji te papershtateshme per ate vend dhe per ato kushte qe ishin..mizeraja ne 1944 dhe rrethimi criminal nga serbi& greku dhe miqte e sotem ai arriti ta nxjerre ate vend nga mesjeta e hereshme ne nje vend normal..i fundit ne Europe por quhej shtet dhe I fuqishem biles ne dhjetvjecaret e fundit krahasohej me izraelin nga fuqia mbrojtese

  Ne fakt enveristet nuk perbejne me shume se 0,1 e te popullsise dhe jane jo vetem absolutisht te parrezikshem por dhe jane te mjere..jane per meshire

  Kurse populli i thjeshte qe po provon THIKEN DERI NE KOCKE ne financa dhe moral perbejne mbi 80 perqind te popullsise…Pse te ndegjojme keto pordhe te paguara te fuckadarese…..pse nuk behet referendum dhe do jem i pare qe do ti kerkoj falje nqs del nen 70% ne favor te xhaxhit.

  Tre jane kategorite te cilat po bejne terrorizem mediatik dhe qe nuk kane te drejte te zene ne goje Enver Hoxhen

  _Asnje lloj qytetari amerikan qe nga presidenti dhe deri te pastruesi me I thjeshte nuk kane te drejte te denigrojne Enver Hoxhen se ishte Anglia &Amerika qe pruri ne pushtet ne 1944 dhe me vone Curcilli me Ruzveltin na shiti te Stalini dhe Tito…..Dhe nqs Enveri paska qene kaq I tmerrshem
  .
  -Asnje lloj turbo komunisti te tipit Kadare-Berisha-Stefani dhe cdo lloj hajvani nuk kane te drejte morale ta shajne Enverhoxhen se jo vetem nuk jane te besueshem por eshte veprim kanibal nga nje boleferkues I tij te behet ne nekrofage per cerek shekulli…jane kthyer ne Drakula
  .
  -Asnje lloj ish fashisti,ish zogisti,ish diversanti te tipt xhaferrdeva apo hamit matjani qe ne vend te dorezoheshin ne gjyq per krime lufte u aktivizuan ne akte terroriste…Ne kete maskarade futen dhe ato ARMIQ KLLASE si pellumb kulla qe ai xhaxhi I mbajti ne pellmbe te dores….Pa harruar ketu dhe ish te perndjekur qe u bene Spiuna te shokeve te tyre si Kasaruho apo artan hoxha ai presidenti 12 oresh…
  Te gjithe keto ndyresira qe permenda me lart pra kane konflikt interesi pasi jane pale kundershtare
  Pra duhet nje pale e trete asnjanjese qe nuk eshte pershire ne konflikt ose nuk eshte i paguar si ky Stefani qe vetem nje budalla nuk e kupton.
  .
  Pra ndiqni albitrin e Enverit::
  Indro Montaneli = analisti me i mire italian per te gjitha kohrat me prirje fashiste qe kishte nje antipati te madhe per Enver Hoxhen dhe e quante Tiran..por me nje egzatesi te cuditeshme pranonte dhe keto merita te tij qe duhet te quhen

  20 POSTULATET E MONTANELIT PER EHOXHEN:

  1-burri i shtetit më jetëgjatë dhe serioz përsa i përket ushtrimit të pushteti
  2-e fitoi pushtetin si partizan ,cliroi shqiperine pa ndihmen e huaj
  3- e bëri Shqipërinë të papenetrueshme prej askujt, përfshirë SHBA-të.
  4-ishte edhe një situatë që i justifikonte persekutimet si gjithe bota
  5-Shqiperia pas 1945 ishte tokë e lakmuar për pushtim. Greqia e mbështetur nga Perëndimi donte Epirin.
  6-Jugosllavia e mbrojtur nga Stalini, që atëherë kishte një dobësi për Titon, kërkonte Shkodrën dhe gjithë veriun.
  7-Hoxha nuk kishte në anën e tij askënd kur u paraqit në Konferencën e Paqes. Nuk kishte asgjë tjetër, veçse kurajës
  8-Denimet e para i bëri vetëm me mbarimin e luftës, por i bëri në emër të Shqipërisë dhe jo në emër të komunizmit
  9-në emër të Shqipërisë foli edhe në Konferencën e Parisit duke zbuluar mes të tjerash një nuhatje prej politikani race.
  10-Iu afrua Stalinit për t’u mbrojtur nga Tito që e kishte në kufi.
  11-Hoxha ka ditur të bëjë të funksionojë edhe vetë komunizmin. Dhe kjo duhet besuar.
  12-nuk kishte dobësitë dhe salltanetet e Causheskut apo Kim II Sungut
  13-në publik shfaqej rrallë
  14-ishte e vetmja xhaketë komunisti e nomenklaturave që nuk mbante medalje deri në kërthizë.
  15-Ishte i pari që ndjeu ndarjen mes Stalinit dhe Titos dhe luajti bukur
  16-për të shpëtuar pavarësinë e Shqipërisë kishte nevojë që Shqipëria të ishte e bashkuar
  17-ky vend në fakt nuk kishte qenë kurrë i bashkuar as prej race, as prej gjuhe, as prej feje. U bashkua nën Hoxhën
  18-Hoxha arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, … ndoshta është më mirë që të mos hetohet si i bashkoi.
  19-kur pati në dorë vendin e tij të vogël, Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe.
  20-është nje nga shtetaret me te spikatur se e nxorri ate vend nga mesjeta e hereshme ne nje vend me varferi të pranueshme
  ***
  Para 3 vjeteve zoti Obama u pajtua dhe vizitoi Kuben dhe eshte poshtrues qendrimi qe po mbahet nga disa kapterra te dipllomacise amerikane qe merren me shqiperine.
  Fidel Kastro ne 1961 I drejtoi rraketat me mbushje berthamore per rrashimin e Washingtonit kurse Enver Hoxha si Garip perzuri flloten ruse qe eshte akti ndoshta me historic ne konfliktett boterore…
  Pra pse ky kanibalizem cerek shekullor me Enver Hoxhen..
  Pse pikerisht ky fuckadareja po behet hijene qe po ha kockat e enverit per cerekshekulli
  Kam qene une I izoluar qe kam ngren buke KALLAMOQI dhe kurre nuk kam shkelur ne Rinas apo portin e durrsit..kuse keta zuzare kurvare dhe koqevare na fusnin DROGEN E ENVERIT NE GJAK
  Mos duhet te shkoje zoti Tramp dhe Kongresi amerikan ti lutet dy bossave qe merren me shqiperine Elez biberaj dhe frank wisner..Aman o elez dhe fran..pushoni luften me enveri e vdekur se late koqen e namit SE po na I ben Enverin Legjende
  Ne 1953 kur vdiq Stalini pati disa shqiptare qe ju ra te fiket..por I vetmi qe u shtrua ne spital me tronditje nervore ishte ky fuckadareja..deri sa I tha doktor Milto…..Cohu ore pizeveng se nuk ke gje mos u bej maniak..se edhe Haliti t kish vdekur nuk do beje keshtu

  Jepini Cezarit kuroren qe i takon..sidomos pas kataklizmose se 97′ kur vrate shtetin dhe dinjitetin e kombit dhe akoma nuk po e ngjallni dot.

  E FUNDIT
  ..
  Enveri nuk ka nevoje as per ri-ngritje permendore as per kthim eshtrash ne varreza…..Ai eshte kthyer ne legjende me permasa boterore dhe kjo me shume per merite te monstrave berishiste..te mazhorances qe po tregon nje impotence kriminale pa harruar dhe panelin dipllomatik te huaj qe kohet e fundit e kane “dhi punen” me Shqiperine”

  Reply to this comment
 10. intelektuali March 13, 23:46

  SPIUNET E JOSIP BROZ TITOS DHE XHELATET E RANKOVICIT NE KOSOVE DUAN RIKTHIMIN E ENVERIT

  Po pse ky kosovar, spiun i UDB-se jugosllave do te meshoje shqyptaret se cfare te bejne per pederastin sadist dhe gjakatar qe mbushi lumenj me gjak njeriu ne shqypni dhe e beri Vatanin si nje kamp perqendrimi stalinist rrethuar anembane me tela me gjema dhe i privoi shqyptaret nga te drejtat elementare qe mund te kete nje popull i lire dhe sovran?

  PO TRADHETINE E ENVERIT NE MUKJE 1943 KUR JA SHITI BYTHEN E VET DHE SHQYPNINE TITOS E HARROVE O SPIUN I ANTISHQYPTAR UDB-SE?

  PO PSE U VRAU ENVERI ANGLEZET NE KANALIN E KORFUZIT ME LANC-IN E TIJ KRIMINAL ME URDHER NGA BEOGRADI DHE MOSKA?

  PO KAHSAPANEN E TIVARIT E KUJTON O MUT KOSOVAR KUR ENVERI DHA URDHER QE RANKOVICI T’I FUSHTE THIKEN PAS SHPINE KOSOVAREVE TE NDERSHEM DHE PATRIOTE?

  Po ju o jashteqtje fanatike te Enverit ne gazeten DITA kur do ta mbyllni HALEN tuaj vrastare dhe gjakatare?

  PO PSE ME KETO KAFSHE ENVERISTE DO TE HYJE SHQYPNIA NE BE?

  Reply to this comment
  • get a life asshole dhe mos rri gjithe diten para kompjuterit se mosha dhe burgu te kane matufepsur. March 14, 08:46

   po u ngrit edhe nje here enveri,keta intelektualet e ketij tipit qe rrine gjithe diten para kompjuterit,do dhjesin gjak nga frika,pa le sali berisha qe do filloj te mbaj uturakun ne bllok,dhe do betohet per ideal te partise ,mue me genjyen.
   Ky kriminel me banden e tij shkatrruse dhe mjeruse qe e cuan Shqiperine 100 vjet mbrapa,bene qe njerzit te jene nostalgjik per enverin dhe socializmin se te varfer te varfer por nje cop buke e kishin te siguruar ,sigurne e kishin pervec te ndonje tru gomari si intelektuali e co qe i fliste gjuha para mendjes,ose vidhte,e perdhunonte qe i rrasnin brenda.
   keq keq por shiko si bilbilos intelektuali e clausi e mark uku me arsimin e enverit,dhe krahaso me analfabetet e sotem keta jane si dita me naten,por turkoshaku intelektual mendon per traditat e qerpicit dhe ja mbath andej nga getot e zezakeve per te mar ndonje dollar qyl nga amerika.

   Reply to this comment
 11. Sejdi Veseli March 14, 00:11

  Ato çfarë i bënë vandalet Shqipërisë, të ndërsyer nga Sali Berisha dhe lukunia e rreshtuar pas tij, sipas udhëzimeve nga (qendra të njohura)“miqësore” jashtë vendit, nuk mund të emërtohen ndryshe pos veprime kundër-njerëzore dhe kundër-kombëtare!
  Rikthimi i trupave të heronjve në vendin e nga ku u zhvarrosen, është obligim njerëzor dhe kombëtar!
  LAVI JETËS DHE VEPRËS MADHOR TË ENVER HOXHES DHE TË HERONJVE TJERË!

  Reply to this comment
 12. peoples March 14, 00:16

  muti nuk ben mut por vetem bizge….

  Reply to this comment
 13. alphade March 14, 00:35

  Shenim: Te hiqet nga varrezat e deshmoreve te kombit
  gangsteri,rrugaci, vrasesi,hajni i bankave,shkaterruesi i
  Shqiperise,sebashku me monstren e Vicidolit. Tipa te ti-
  lle e ndyjne vendin e shejte te partizaneve legjendare.
  Ne mos sot,neser do te vije dita kur ta nxjerrin maskarain
  e Tropijes nga varrezet e Deshmoreve te Kombit. Nuk ra ne lufte,ra si hajn e gangster i ores se pare…….!!
  Nuk mund te varroset bashke me legjendarin Enver Ho-
  xha .Eshte turpi i botes !!!

  Reply to this comment
 14. mirel March 14, 01:55

  Eshte nevoje historike qe Enver Hoxha te rivendoset tek froni i perendive.
  Nqs Shqiperia ka Olimp, Ai eshte Zeusi.

  Reply to this comment
 15. Nene Pashako krah Nene Terezen.. March 14, 08:06

  Me te lumte; Kosovari mbareshqiptar Remzi Hasani, sa trajtoni me siper per Figurat e shquara te kombit shqiptar, me Enver Hoxhen ne krye,qe duhet VLERESUAR.Me ju sa mjaft koemtues objektive dhe atdhetare te vertete.
  Historia kerkon DREjTESI si shkruani Ju per ata njerez te shquar te kombit tone.qe duhen pare me drejtesi e llogjike atdhetare.Mjaft me me keto percarie qe mendoj ne kete vitin e 550 vjetorit te Herroit tone Kombetar Gjergj Kastrioti Skenderbe, duhet tu japim fund.
  Ky vit te shpallet Viti unitetit MBARESHQIPTAR !

  Me mbrodhesine e Atdheut MEME jetojme.

  Nene PASHAKO-krah NENE Terezen!

  Reply to this comment
 16. info analitike March 14, 09:20

  hahaha shiko si levizin krimbat enveriste sapo i permendin kumandarin. Po le te kalbet ne te zezat e veta se krimineli kudo qe ta kete varrin kriminel mbetet. Po ta vendosin aty ku e kerkon qy enveristi me korrespondence kam frike se do te jene te shumte ata qe do ti bejne cicin. Keta po ta kishin dashur kaq shume kumandarin te ksihin ardhur si disa vellezer te tyre ne Shqiperi e ta kishin provuar “dashurine” qe kishte ai per kosovaret. Efektet e nje propagande te genjeshtert qe mbijeton ende sot ne mendjet e pjeses me injornate e te indoktrinuar te popullsise.

  Reply to this comment
 17. Pushka dhe pena March 14, 09:36

  Kemi vite qè Enverin e kèrkojmè, ashtu siç qante shpata pèr Skènderbeun, qajnè shqipètarèt pèr Enverin. Pesèqind vite Nèna priti Skènderbeut njè vlla ja rriti…kèndojnè rapsodèt….. Njè nga ata tè shumtit qè janè me Enverin si i nderuari Remzi Hasani kèrkon nè mènyrè tè hapur demokratike dhe juridike, pastrimin e gjithè asajè balte tè zezè tè hedhur mbi flororin e Shqipèrisè ! Rivarimi i eshtrave tè Enverit aty, nè atè vènd tè shenjtè
  ku prehen bijtè mè tè mirè tè Nènès Shqipèri duhet tè jetè njè formalitet. Pasi Enveri pèr mua dhe çdo shqipètarè patriot, ka qènè, èshtè dhe do tè pèrjetèsohet nè atè vènd qè e pèrcolli i gjithè populli mè 15 Prill 1985 ! Kurrè mè Shqipèrinè nuk duhet ta drejtojnè bandat, klanet mafioze qè nuk kanè asgjè tè ngjashme me vetytè dhe vyrtytet e shqipètarit. Jam i idesè zoti Remzi, qè meqenèse mjaftè monumente janè ngritur nga disa qeveri pèr qèllime tè errta siq qe ajo e Zogollit e ndonjè tjetèr….tè mos i kèrkohet kjo qeverisè, por tè bèhet me inisiativèn e masave nèpèrmjet njè Refendumi mbarè shqipètarè dhe ti vihet ‘kapaku’ kètijè problemi.

  Reply to this comment
 18. Mark .U.K March 14, 09:39

  Kurrsesi nuk i falet E Hoxhes qe vrau ne bashpunim me jugosllavet vetem 3400 koqevar ose turq ma mire,duhej ti zhdukte gjysmen.Po aq gabim beri edhe Berisha qe ju dha naft pake duhej te jepte trefish qe tu lehtesonte serbve te zhdukshin sa ma shume ksi shqipfolsash.Akoma ma shume bani NATO qe nderhyri e te mos ti linte te zhdukte te pakten 90% te tyre.

  Reply to this comment
 19. intelektuali March 14, 09:45

  GAZETA DITA BEN GABIM TE MADH QE PUBLIKON MATERIALE TE REZILIT, TE CILAT JANE NE KUNDERSHTIM ME LINJEN E POLITIKES SONE KOMBETARE PER ANTARSIMIN NE BE.

  Nje gazete serioze sic mendoj qe eshte edhe gazeta DITA nuk mund te hedhi ne publik lajme senzacionale dhe te yshte fanatiket e Diktatures pa kurfare vlerash morale qe nuk perkojne me integrimin e Shqypnise ne BE, perkundrazi qe jane ne kundershtim me parimet e Botes Demokratike dhe duke shkelur ne kete menyre paprecedent per nje media te pergjegjshme mbi kufomat e shumta qe groposi pa meshire Enveri vetem sepse nuk ishin dakord qe familja e tij sadiste dhe gjakatare ta mbante Vatanin si nje CIFLIG mesjetar

  I BEJ THIRRJE QYTETARE STAFIT TE GAZETES DITA TE MOS PUBLIKOJE ME NE TE ARDHEMN SENZACIONE TE NGJASHME AMORALE,

  sepse:

  Pengojne integrimin e vendit tone te vuajtur dhe te varfer ne BE

  Reply to this comment
 20. Xha Lipja March 14, 10:00

  Figura e Enver Hoxhes ka per te ngelur ne histori e vendosin ose jo keta maskarenj ne varrezat.e Deshmoreve.
  Po edhe.ajo dite do vije.,sa te qerohet Sali Serbi
  F.l.m.z.Hasani,,,paska akoma shqiptare te mire

  Reply to this comment
 21. valentina March 14, 10:05

  Te i ndentifikohen deri tek te sapolindurit i te gjithe pasardhesve me emer dhe mbiemer te ish-zogisteve-haxhiqamilisteve-xhaferr devisteve-ballisteve-ish-diversanteve terrorriste-bashkepunetoreve te nazi-fashizmit,sepse ashtu si vepruan paraardhesit e tyre duke u bashkuar me nazi-fashistet dhe me armiqte shekullore te Shqiperise per te copetuar territoret e Shqiperise dhe duke derdhur gjak Shqipetaresh te njejte rruge po ndjekin dhe pinjollet e tyre prej 27 vitesh dhe akoma do vazhdojne ne kete rruge keta gjakprishur,nuk mund te jete rastesi qe kombi Shqipetar te mbetet i fundit ne ballkan,por nje gje ta kene te qarte keta zuzare antishqipetar sado shekuj te kalojne kurre nuk do te fshihen nga memoria e Shqipetareve si funderrina te ketij kombi dhe vula e tradhetise do i mbetet ne perjetesi.

  Reply to this comment
  • intelektuali March 14, 10:43

   O BOLE fanatike,

   Bashkepuntori me i madh me fashizmin dhe direkt me Hitlerin ka qene Enver Hoxha qe gjate gjithe Luftes jetoi tek vila e kunatit te tij Kryefashist dhe Kryeballist Bahri Omari, ja ke degjuar emerin ndonje here se duket qe fanatizmi te ka zene syte dhe te ka verbuar qe te mos shohesh te VERTETEN lakuriqe, nga vila e Bahriut ne mes te Tiranes Enveri me Nexhmijen spiunuan tek fashistet fillimisht Qemal Stafen me nje pabesi te papare atehere dhe keshtu vazhduan deri ne fund te luftes duke eliminuar kundershtaret drejt pushtetit absolut me ndihmen e Titos dhe killerave te tij.

   Kjo histori eshte folur dhe perfolur me qindra dhe mijra here, jane bere transparente dokumenta autentike sic ishte e dhe libreza e antarsimit te Nexhmijes ne Partine Fashiste qe ne vitin 1940, ka gjithashtu dokumenta te pagesave te regullta se kuotave ne Partine Fashiste, ekziston nje kontrate e shkruar qe ka lidhur Enveri me kunatin e tij fashist Bahri Omari kur Vukmanovic Tempo e kishte zgjedhur perfundimisht Enverin si mekembes te Titos ne Shqypni.

   KUSH I VRAU KOSOVARET NE TIVAR ME NJE PABESI TE PAPARE TRADHETARE?

   Kete nuk e thote ky debili Rezi Hasani qe ka shume gjasa te kete qene agjent i UDB-se se Titos perderisa flet brocuklla ne gazeten DITA dhe kercenon shqyptaret se do ta coje ceshtjen ne gjykaten e Strasburgut qe ka te beje pikerisht me shkeljet e te Drejtave e Njeriut dhe eshte pikerisht kjo gjykate ne France si edhe ajo e Hages ne Hollande qe kane denuar ne vitin 1948 regjimin komunist ne shqypni dhe personalisht Diktatorin sadist Enver Hoxha me nje vendim te formes se prere.

   SI KA MUNDESI GJYKATA E STRASBURGUT PER TE DREJTAT E NJERIUT TE REHABILITOJE FIGUREN E HITLERIT SHQYPTAR ENVER HOXHA?

   Kete brockull mund ta thote vetem nje spiun i UDB-se se titos.

   Reply to this comment
 22. Atdheu na therret March 14, 13:25

  “Rron or rron dhe nuk vdes shqiptari” ka thene Fan Noli dhe po na i kujton edhe nje here sot patrioti i madh shqiptar nga Kosova, zoti Remzi Hasani.
  Deheroizimi i Enver Hoxhes nuk eshte aspak nje akt i izoluar ideologjik e antikomunist.
  – Ai eshte pjese e mozaikut te llahtarshem qe kane krijuar armiqte serbe e greke pas viteve 90-te per te cbere historine e Shqiperise, per ta lene ate pa heronj dhe nje popull pa heronjte e tij eshte i destinuar te zhduket.
  Deheroizimi i Enver Hoxhaes eshte pjese e sulmit frontal greko-serb kunder historise sone.
  – Deheroizimi i Enver Hoxhes eshte pjese e perpjekjeve te publicisteve mercenare shqiptare per te mohuar prejardhjen ilire te shqiptareve (duke e quajtur ate nje krijim te Enver Hioxhes)
  Deheroizimi i Enver Hoxhe eshte pjese e fushates se denigrimit te luftes dhe te Levizjes se lavdishme te Rilindjes kombetare shqiptare te Naimit, Samiut, Pashko Vases etj,.
  – Deheroizimi i Enver Hoxhe eshte pjese e perpjekjeve per te riabilituar Esat Pashen e per te kriminalizuar heroin e madh shqiptar Avni Rustemin.
  – Deheroizimi i Enver Hoxhes eshte pjese e perpjekjeve per te mohuar gjakun dhe luften e madhe te shqiptareve kunder pushtimit italo-gjerman.
  – Deheroizimi i Enver Hoxhe eshte pjese e perpjekjeve te shemtuara per mohimin e kultures sone kombetare, te historise e traditave tona ME TE VERTETE TE LAVDISHME.
  – Deheroizimi i Enver Hoxhes eshte pjese e programit antishqiptar te fqinjve serbe e greke (duke perdorur parane dhe agjentet e sherbimve sekrete serbe e greke qe pas 90-ve jane shtruar kembekryq ne Tirane).
  Por lajmi i mire eshte se vete populli shqiptar po behet i vetedishem per kete loje te ndyre antishqiptare dhe vetedijesimi i shqiptareve do tua djege shume shpejt kartat ne duar agjenturave serbo-greke.
  Haka eshte duke shkuar tek i zoti, pas trullosjes qe shkaktoi ne popull kaosi i organizuar Vicidolian i cerekshekullit te fundit.
  “Rron or rron dhe nuke vdes shqiptari”

  Reply to this comment
 23. Atdheu na therret March 14, 13:28

  “Rron or rron dhe nuk vdes shqiptari” ka thene Fan Noli dhe po na i kujton edhe nje here sot patrioti i madh shqiptar nga Kosova, zoti Remzi Hasani.
  Deheroizimi i Enver Hoxhes nuk eshte aspak nje akt i izoluar ideologjik e antikomunist.
  – Ai eshte pjese e mozaikut te llahtarshem qe kane krijuar armiqte serbe e greke pas viteve 90-te per te cbere historine e Shqiperise, per ta lene ate pa heronj dhe nje popull pa heronjte e tij eshte i destinuar te zhduket.
  Deheroizimi i Enver Hoxhaes eshte pjese e sulmit frontal greko-serb kunder historise sone.
  – Deheroizimi i Enver Hoxhes eshte pjese e perpjekjeve te publicisteve mercenare shqiptare per te mohuar prejardhjen ilire te shqiptareve (duke e quajtur ate nje krijim te Enver Hioxhes)
  Deheroizimi i Enver Hoxhe eshte pjese e fushates se denigrimit te luftes dhe te Levizjes se lavdishme te Rilindjes kombetare shqiptare te Naimit, Samiut, Pashko Vases etj,.
  – Deheroizimi i Enver Hoxhe eshte pjese e perpjekjeve per te riabilituar Esat Pashen e per te kriminalizuar heroin e madh shqiptar Avni Rustemin.
  – Deheroizimi i Enver Hoxhes eshte pjese e perpjekjeve per te mohuar gjakun dhe luften e madhe te shqiptareve kunder pushtimit italo-gjerman.
  – Deheroizimi i Enver Hoxhe eshte pjese e perpjekjeve te shemtuara per mohimin e kultures sone kombetare, te historise e traditave tona ME TE VERTETE TE LAVDISHME.
  – Deheroizimi i Enver Hoxhes eshte pjese e programit antishqiptar te fqinjve serbe e greke (duke perdorur parane dhe agjentet e sherbimve sekrete serbe e greke qe pas 90-ve jane shtruar kembekryq ne Tirane).
  Por lajmi i mire eshte se vete populli shqiptar po behet i vetedishem per kete loje te ndyre antishqiptare dhe vetedijesimi i shqiptareve do tua djege shume shpejt kartat ne duar agjenturave serbo-greke.
  Haka eshte duke shkuar tek i zoti, pas trullosjes qe shkaktoi ne popull kaosi i organizuar Vicidolian i cerekshekullit te fundit.
  Le ta marrin vesh armiqte e Shqiperise, jashte dhe brenda saj:
  “RRON OR RRON DHE NUKE VDES SHQI{TARI””

  Reply to this comment
 24. Plaku Xhuxhumaku March 14, 13:47

  Kur ta sillni Enverin ne Varrezat e Deshmoreve, mos harroni ta lani mire e mire nga shurra qe i hodhi populli shqiptar.

  Reply to this comment
 25. shqiptari emigrante ne Itali March 14, 16:29

  Ju nostalgjiket “e semure” te KRYEKRIMINELIT Enver duhet te kuptoni nje gje fare te “VOGEL” se toka (varri ku do futemi) nuk do na “pyesi” se per ke keni votuar por si e keni JETUAR jeten qe u eshte dhene nga perendia! Dhe nje pyetje qe do nje pergjigje: Kush ma “kthen” mbrapa ate qe na ka “VJEDHUR” pa te drejt komunizmi i KRYEKRIMINELT!?…Jeten time?!..

  Reply to this comment
 26. Pietro March 14, 17:25

  Te gjithe deshtaket pastrues te Italize e kerkojne shkakun e gjendjes te tyre ne te tjeret, e jo aty ku eshte ne te vertete, nrenda tyre.

  Reply to this comment
 27. Sopoti March 14, 19:27

  Duam s’duam Enver Hoxha hyri e do te mbetet ne historine e Shqiperise moderne si konsoliduesi per gjysem shekulli i nje shteti te brishte te rrethuar nga armiq te perjetshem.
  Eshte me te vertete e habitshme si ai mundi te mbijetoje kunder jugosllaveve ne vitet 1945-49, si i shpetoi kthetrave te Hrushovit.
  Ai ishte nje gjigand politik dhe eshte vertet e trishtueshme qe Shqiperia e Skenderbeut dhe Enver Hoxhes sot qeveriset (ne mund te quhet qeverisje vandalizmi dhe kaosi i gjithanshem i ketyre tridhjet vjeteve te fundit) nga karikatura politike te tipit Berisha, Nano, Meta, etj.
  Mekat edhe per ne si popull qe pa dyshim meritojme qeveri e qeveritare me te mire se monstrat politike te tridhjete vketeve te fundit.

  Reply to this comment
 28. Kasandra March 14, 21:23

  Në respekt të Z. R. Hasani
  Enver Hoxha ka hyrë në histori si udhëheqës i lavdishëm fitimtar e i pamposhtur i popullit shqiptar si në luftë dhe në paqe luftarake. Këtë fakt historik të njohur e të pranuar edhe botërisht për së gjalli, nuk e ndryshojnë dot as mohimi i LANÇ, as shkatërrimi i veprës së tij, i Shqipërisë së re, në emër të komunizmit që ai e vuri në shërbim të Atdheut në kushtet e kohës, as shpifjet e sharjet në vazhdimësi për të baltosur figurën e tij të ndritur, ideologjinë dhe strategjinë e tij largpamëse shqiptare, as zhvarrimi famëkeq anti shqiptar dhe heqja e monumentit, dhe as presioni mbi popullin për të pranuar deformimin e historisë. Për popullin, ndërtuesit e krijuesit popullor që bënë atë mrekulli historike dhe e tregojnë me faktet e jetës së tyre Enver Hoxha është i gjallë dhe i nderuar prandaj kërkojnë paqësisht legalizimin dhe ngritjen e figurës së tij në piedestal siç ishte. Problemi qëndron te ligjvënësit dhe ligjzbatuesit sa e respektojnë ata vullnetin dhe kërkesë e votuesëve të tyre për të qenë të vërtetë dhe për të legalizuar historinë dhe figurën e saj qëndrore drejtuese Enver Hoxhën që ti shërbejë bashkimit popullor shqiptar në frymën “Politika shqiptare është shqiptaria” që ai e zbatoi me devotshmëri. Dhe me këtë akt, duke dëgjuar zërin e popullit dhe njohur historinë e tij, ata do të nderojnë veten e tyre dhe do të mbahen mënd nga populli dhe historia. Po e bënë ata, besa besë, e bëjnë edhe të huajt që në heshtje e kanë pranuar sepse vetëm mirë kanë pasur nga politika parimore shqiptare, mirësi dhe paqe për të gjithë në Ballkan e në Mesdhe.
  Që t’i shërbejë këtij qëllimi të shenjtë duhet të shpalosen thjeshtë me mirëkuptim në Kuvendin e shqiptarëve të vërtetat historike për të hedhur poshtë pa kujë e pa bujë egzagjerimet dhe shtrembërimet e kota, të vihen në balancë të dy palët e luftës së klasave, të thuhet zyrtarisht e vërteta për “Bunkartet”, siç e tregojnë ata që kanë punuar aty ndershmërisht, të thuhen faktorët që çuan në degradimin social-ekonomik dhe gjithë prapaskenat e mëvonëshme për të cilat akuzohet diktatura, të evidentohet se të dy palët në luftë sakrifikuan për interesat e tyre e të klasës së tyre por nuk janë armiq me njëri tjetrin, se regjimet shkojnë e vijnë por mbrojtja e interesit kombëtar është kurdoherë faktori esencial i mirëkuptimit, i bashkimit e i përparimit të gjithë kombit shqiptar, sidomos sot kur populli e ka pranuar dhe e mbështet orientimin drejt shtetit ligjor dhe integrimin në BE me besim tek ndihma e aleatëve tanë strategjikë. Sot më shumë se kurrë bashkimi bën fuqinë! Kasandra

  Reply to this comment
 29. Plaku Xhuxhumaku March 15, 00:40

  Te gjithe e dime qe Enver Hoxha ishte nje mut muti, prandaj edhe populli shqiptar e hodhi ne vërrë te halesë. Ju vejushat e Enverit qe keni mbetur neper kembe, jeni te gjithe te marre fund e trushpelare. Ju kosovaret shikkoni zgjidhni problemet me serbet, lereni mutin shqiptar te thahet, se po vazhduat ta ngacmoni vazhdimisht nuk ka per t’i dale era.

  Reply to this comment
 30. Fadil March 15, 04:02

  KËRKESË SHUMË E DREJTË!
  ËSHTË E DOMOSDOSHME TË KTHEHET NË VEND DREJTËSIA:
  KOMANDANTI LEGJENAR, ENVER SHQIPOJA, TË KETË VENDIN E MERITUAR:-TRUPI I TIJ TË PREHET I QETË,
  PRANË ISH-PARTIZANËVE TË TIJ TË LANC-it!
  LAVDI ENVER HOXHËS!
  LAVDI DËSHMORËVE TË ATDHEUT!

  Reply to this comment
 31. gjermani i fundit March 15, 17:06

  Te gjithe e dime qe Enver Hoxha ishte nje mut muti, prandaj edhe populli shqiptar e hodhi ne vërrë te halesë. Ju vejushat e Enverit qe keni mbetur neper kembe, jeni te gjithe te marre fund e trushpelare. Ju kosovaret shikkoni zgjidhni problemet me serbet, lereni mutin shqiptar te thahet, se po vazhduat ta ngacmoni vazhdimisht nuk ka per t’i dale era.

  Reply to this comment
 32. gjermani i fundit March 15, 17:07

  ahahahahahahahah gjermani i fundit dhe Xhuxhimaku qeka i njejti koqe gomari, ahahahahahahah i njejti koment.

  Reply to this comment
 33. Dhimbia e Madhe Popull. March 16, 17:07

  Kush flet kunder Enver Hoxhes,asaj figure te ndritur te shqiperise meme; i treti po i verteti pas Gjergj Kastriotit sa Ismail Qemalit, qe bene identifikimin dhe lavdine e atdheyut tone.
  Turpi atyreve e pergoojojne Enver Hoxhen ..si te peshtyjne mbi fytyrat e tyre,
  Lavdi vepres Tij, qe bota e nderon sa shqiptaret e vertete.
  Atij;Enever Hoxhes,vendin ia ke caktuar HISTORIA.
  Dhimbia e madhe popullk.

  Reply to this comment
 34. alma dragoni April 10, 09:33

  Po ky qenka pa ment….prandaj nuk ben hajer ai vend.. .jeni te gjithe rrenjet e enver hoxha…cdo kush ta mari ate vend nuk ben hajer…jeni te gjithe fryma e enver hoxha krimineli e diktatori me i madh o botes….ajo shqiperi nuk e ngrene koken asnjehere…se rrenjet e ever hoxha jane shume te thella si rrenjet selvatike qe nuk shuhen kurre….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*