Zbulohet kontinenti ‘i humbur’ që fshihet edhe poshtë Shqipërisë

September 24, 2019 10:30

Zbulohet kontinenti ‘i humbur’ që fshihet edhe poshtë Shqipërisë

Adria e Madhe quhet kontinenti i humbur që fshihet poshtë detit Adriatik dhe rajonit të Evropës Juglindore, ku përfshihet edhe Shqipëria. Zbulimi është bërë nga Universiteti i Utrehtit në Holandë.

Kontinenti që ka patur përmasën e ishullit të Greolandës, është zhdukur rreth 140 milionë vite më parë.

Gjurmët e tij gjenden përreth detit Adriatik, në Itali dhe Kroaci, ndërsa skemat kompjuterike gjatë analizimit gjeologjik të Tokës në 240 milionë vitet e fundit, tregojnë për ekzistencën e Adrias së Madhe.

240 milionë vite më parë Adria e Madhe ishte pjesë e superkontinentit Pangea dhe shpërbërja mendohet se ka nisur 100 milionë vjet më parë. Ajo u shkëput nga veriu i Afrikës, Iberia dhe Franca, duke krijuar një kontinent aty ku sot është deti Mesdhe dhe Lindja e Afërt.

Si pasojë e lëvizjeve të shumta tektonike, Adria u zhduk por pjesë të saj krijuan Alpet, Apeninet, Ballkanin dhe Turqinë.

 

o.j/dita

September 24, 2019 10:30
Komento

4 Komente

 1. Hosteni September 24, 11:33

  Po e degjoi Micotaqis kete sihariq, ne vend i jep lideri global licensen e zbulimit te varreve greke.

  Reply to this comment
 2. Lul kastraveci pa fara September 24, 14:06

  Eshte universiteti ,ku pretendon lulushi qe ka studiuar ,por nuk ka diplome.

  Reply to this comment
 3. mirel September 24, 15:42

  Pangea, paleozoik..

  Reply to this comment
 4. Arben September 24, 20:27

  Ja hodhem bythes nashi

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim