Adriatik Llalla përjashtohet nga drejtësia për 15 vjet

March 8, 2018 14:00

Adriatik Llalla përjashtohet nga drejtësia për 15 vjet

 

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka zbardhur ditën e sotme vendimin për ish-Prokurorin e Përgjithshëm, Adriatik Llalla.

Në vendimin e zbardhur bëhet e qartë se procesi i rivlerësimit për ish-Prokurorin e Përgjithshëm Adriatik Llalla është ndërprerë.

“Ndërprerja e rivlerësimit pasi Llalla dha dorëheqjen nga e drejta për të ushtruar detyrën e magjistratit.

Pas dorëheqjes, Adriatik Llalla humbet të drejtën për t’u emëruar për 15 vjet”, thuhet në vendim.

a.s/dita

March 8, 2018 14:00
Komento

34 Komente

 1. Shoku March 8, 14:03

  Burgu ore burgu
  Ose deshmitar me status t penduari
  Te rrefej shefat
  Njerin e ka neper ekrane ku na shet trimeri me snajpera.
  Tjetri ne krye te shtetit

  Reply to this comment
 2. Baftiari tek Gjiri i Lalezit March 8, 14:06

  Llalla përjashtohet nga drejtësia për 15 vjet..
  E tmershme!
  Po c’do te haje kendej e tuttje dhalla?
  Do te vuaj si ish guvernatori i Bankes!
  Keto gjera e preokupojne Edvinin,Ilir floririn,Salehun…
  dhe popull plehun!

  Reply to this comment
 3. shqiptaret trima dhe paqedashes,por jane bere si mooti ne keto 28 vjet March 8, 14:19

  A do dale ndonje burre ne kete vend qe te bej drejtesi!!!!!!!?
  A do dale ndonje burre pentito ne kete bordello 28 vjecare qe ti nxjere te palarat ketyr maskarenjve.

  Reply to this comment
 4. SHEMBJA E IDHUJVE March 8, 14:24

  Keto jale lojrat

  Luja-Lili-Liri-Sali-Rami..

  Me kujtohet nje episod i tmerrshem

  Kur shefi shtabit gjeneral Luan Hoxha raportoi te amb.amerikan se Sypeshkaqeni e kishte kercenuar se da egzekutonte si Kosta Trebicken..keta miqte tane ne vend te denonconin Xenin si Terrorist….i dhane azil gjeneralit..dhe kjo nuk ndodh as ne vende te pushtuara as ne protektorate..
  ..
  Jo vetem Lallen por dhe Berishen i kane frike disa dipllomate dhe shtetare euro-amerikane qe merren me shqiperine pasi ata kane dokumente kompromentuese…si per shembull;;

  Adriatik Lalla eshte krimineli i drejtesise dhe koburja e Salimonstres…por te gjithe e pame kur e trembi Donald Lu Trimin me incizimet e Bankersit …..

  Prandaj vetingu i donald lu trimit i vret me pambuk ket kriminele..
  .
  Ne qofte se doni peshk te madh fillojeni me ambasdorin qe nuk denoncoi xen terroristin dhe qe theu rregullat dipllomatike ne dhenine vize te nje te denuari nga drejtesia…..

  Perndryshe duhet te themi

  JA KA BO SALA DONALDLUSE TETE ME DY

  Reply to this comment
 5. LUANI VLORES March 8, 14:30

  Z.THANO!
  DIME QE NJERIU ME INTELEKT, VLERESON MENCURIN DHE PUNEN NE JETE.NJE BABA KETO KOHE I THAOT TE BIRIT,”ZYRTARET E SHTETIT RESPEKTOI E DEGJOI”._PO MIRE I THOT I BIRI,PO EDHE KUR JAN GOMAR.”RESPEKTOI TE THEM SE JAN VERTET GOMAR PO GOMAR SHTETI.

  “NE 1992 KUR NE PUSHTET ERDHI SALIU NE FUQI A.RR E CUAN DREJTOR NE KRIPOREN E VLORES.PD_JA I DHA NJE LIST ME SPECIALIST E PUNTOR QE TI HIQTE NGA PUNA.AI PASI HOQI DISA,VENDOSI TI MBANTE TE TJERET ME ARGUMENTIN SE DUHESHIN E ISHIN KUAJ PUNE.
  “E DIME E DIME U THA PD_JA.MERR KETA GOMARET QE TE THEMI E JAPIM NE”.

  ME GOMERE NUK QEVERISET DOTE VENDI.LUANI I VLORES

  Reply to this comment
 6. mirel March 8, 14:40

  I dhane 15 vjet leje te zakonshme. Hallall o Llalle, me tere ato leke duhet te besh dhe ca qef se nuk ka kuptim.
  Hajt, pushime te gezuara!

  Reply to this comment
 7. salem March 8, 14:44

  Po ne burg kur do veje,para apo pas 15 vjetesh?

  Reply to this comment
  • The Punisher March 9, 02:26

   Kush te shkoje ne burg ? Hahahaha…hajde mendje, hajde. Prit mbas nja nje viti kur t´i japin demshperblim qe nuk e kane lejuar te punoje ne “profesionin” e tij. Natyrisht nga parate e taksapaguesve, sic u pagua Fullani, vjehrri i Lulit etj.etj.

   Reply to this comment
 8. Iliria e bashkuar March 8, 15:18

  Me mire 15 vjet jashte drejtesise se 15 vjet ne burgun e drejtesise. Kjo eshte shenje se drejtesia eshte e persosur ne Shqiperine e vetingut ?! Bravo Président.

  Reply to this comment
 9. fteri March 8, 15:47

  Të besohet detyra e prokurorit të përgjithshëm dhe të abuzosh me detyrën e shejtë ,është krimi më i shëmtuar dhe poshtërsia më e madhe ,meriton përjashtimin e përjetshëm nga detyra ,sekuestrim pasurie dhe mbi 20 vjet burg ,ose burgë të përjetshëm.! .Këtë fat duhet ta keni edhe çdo prokuror e gjykatës që shkel betimin.

  Reply to this comment
 10. Usa e denon gjermani e strehon,po kesaj cfare i thon March 8, 16:01

  Milionat e vjedhura do ti harxhoj ne Gjermani.

  Reply to this comment
  • Geld stinkt nicht (thote Gjermani) March 8, 16:56

   tAni Bota e huaj ka shpikur 100-variacione /metoda
   se si t’ja rjepi Miljonat e gjithcka kann shtet te tipit
   naive si ai Shqiptare .

   Financojn pjesen me injorante dhe kriminale ne vend ,
   i sjell ata ne pushtet (si ben me berishen) i mbeshtesin me nji Stafe Jo te vogel Psiko-Sociologesh – Studjues e mbeshtetes Politkash Diktatoriale , – qeverrite te tipit
   idiiot salih berisha .meta ,basha etj ,
   te cilet jane gati ,ti dhurojne gjithcka Mafiozit ” Aleat ”
   te huaj .

   C’ndodhe .
   Qeverritare ndajne me Aleatet zonat pra bejne Markacionin dhe cesili shfrytezon pjesen e tij .
   Mbasi kane arritur shuma ne miljarda $ te grumbulluara nga kta qeverritare sharlatane ,
   koha therret ne skene Drejtesine ,sepse e do Eurpopa !
   Hop Vettingu del mbi skene dhe i ben kta qeveritare e sharlatane te largojne paret ose te shkojne dhe vet jashte ,e depozitojne miljonat e shqiptareve ne bankat e huaja pasi kann dorezuar nji pjes Vettingut nen rrogoze ,qe ti japi Vizen e arratise dhe pasi i ndodh ndonji aksidente andej nga shkojne paret i mbeten Bankave .Ja ky eshte nji variant i trashe i shpartallimit te shqiperise .

   Reply to this comment
 11. Z/K March 8, 16:06

  salem
  Po pyet.
  Po ne burg kur do veje,para apo pas 15 vjetesh?
  E mira asht ti filloje bashke qe te shkurtoj kohen e pranimit ne profesion.

  Reply to this comment
 12. POPULLI DO PERGJIGJE ....!!!!!!!!!! March 8, 16:09

  CFAR ESHTE KY SKANDAL PO PASURIA E VENE ME KORRUPSION ATO TKAT E SHTEPITE E PERVETESUARA QE KY KATUNAR GDHE OSE DRU ME PRE I KA ZAPTUAR NE EMRIN E TIJE KUR DO TI KONFISKOHEN DHE KUR DO TE SHKJOJE NE BURG PER VEPRAT KRIMINALE TE DOSJEVE TE MBYLLURA …????????????????!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
  • mirel March 8, 17:21

   O popull. Nuk do shkoje ne burg
   As tani e as pas 15 vjetesh. Vettingu eshte mashtrimi per te lare fytyren e korrupsionit. Se duart i kane plot he per he.
   Nuk ka per te vajtur njeri ne burg. Opsioni eshte qe te largohen nga detyra me “deshire”, dhe falen.
   Me nje fjale ikni dhe ti hani parate Gezuar. Lerini te vjedhin te tjeret
   Pse per ke do e bejne Vettingun? Per te futur veten ne burg?
   Do gjejne ndonje qe vjedh dritat, ose ndonje karte te djegur te hashashit dhe do vazhdojne historine si me pare.
   Te rroje Partia. Rrofte Rilindja!

   Reply to this comment
 13. perkthyesi March 8, 16:31

  Ore, ai me parate qe ka fituar nepermjet abuzimit (si gjithe paraardhesit e tij), mund te rroje si aga dhe 150 vite te tjere! Te pakten konfiskojini ato para, de nuk ka nevoje per burg! Konfiskimi eshte shume e shume me teper se qelia!

  Reply to this comment
 14. Lloqe Kavaje March 8, 16:38

  Lajm mashtrues: asnjë dënim nuk ka marrë, këtë masë e parashikon ligji i ri i Drejtësisë për ata që tërhiqen nga Vetingu. Pra Llalla e dinte këtë derisa u tërhoq vetë me dëshirë, madje është i kënaqur pse mjaft “punoi” i ra bretku në luftë me të korruptuarit, tashti ka nevojë për ca pushime në Gjermani.

  Reply to this comment
 15. Kris 1 March 8, 17:09

  Vetingu po arrin sukses te madh!Futi ne akuarium nje peshk te madh.Pas 15 vjetesh e leshojme me te fuqishem ne detin e korrupsionit

  Reply to this comment
 16. Rusi March 8, 17:12

  Turp per qeveri, opozite dhe media per keto skandale dhe lajme skandaloze.
  Shqiperia ka nevoje per nje revolucion te vertete ose ky vendi yne ka marre fund me kete klase politike
  te Pardesybardheve te Ramiz Alise>

  Reply to this comment
 17. Lili March 8, 17:26

  Edhe sa te ndryshoje qeveria prape do ta kemi ne krye te drejtesise? Burg,edhe kur me te drejte me vepruar ne cfaredo pune ne Drejtesi

  Reply to this comment
 18. tomsojeri March 8, 17:39

  Ky esht turpi ne vazhdim !Kjo esht vula apo perdja mbas se ciles fshihet vettingu aq i reklamuar ! Kjo esht tallja me e madhe e nje populli ! Nuk kam fjal te shpreh kte zhgenjim e pabesi qe ju luhet shqiptareve ! Rrini pra shqiptar e hani mutin tuaj ,bashkojuni ndonje proteste te radhes e ngrohuni ne ditet qe vijn ! Lanet emri ,,flamuri dhe DHeu qe ju mba ! Mir jua bejn ,se nuk doni njeri tjetrin,se ju gezon fatkeqesia e tjetrit ,se jeni armiq te vetes qe diten qe lindni ,e doni vetem shtypesin dhe armikun tuaj !E “gezofshi Atdheun”,qe kurr nuk e deshet e ndaj askush nuk ju do ……Histori qe perseritet ……..

  Reply to this comment
 19. alphade March 8, 17:45

  C’jane keto vendime per nje batakci,hajn,bashkpunetore
  i krimineleve me damke duke filluar nga Vicidolasi, presi-
  denti aktual deri te kriminelet ordinere ,i lejohet pas 15
  vjetesh te ushtroje profesionin e avokatise. Ky delenxhi
  nuk duhet lejuar me kurren e kurres te ushtroje kete pro-
  fesion duke pare permasat e demeve qe i ka shkaktuar
  shtetit shqiptar. Duke qene kryeprokuror i pergjithshem i
  Shqiperise eshte mbytur ne krime te gjithefare lloji me
  permasa kombetare dhe aq me teper kur ky njeri i njemije
  e nje veseve eshte ndeshkuar nga nderkombetaret,nga
  autoritetet me te larta te shtetit me te fuqishem ne bote,
  aletatit tone strategjik,SHBA. Keta gjyqtare e prokurore qe kane marre kete vendim 15 vjecar,duhet te merrnin nje vendim tjeter: Denimin ne mungese te ish-Prokurorit
  te Pergjithshem,ne mungese me burgim te perjetshem dhe konfiskimin e gjithe pasurise se tij. Ju qe denuat me
  15 vjet heqje te drejten e profesionit,si gjyqtar e prokuror
  nuk jeni te denje per te sherbyer ne organet e drejtesise
  perfundimisht ,e meritoni denimin me burg ne Rec,qe eshte ndertuar enkas per gjyqtare e prokuror si ju,duke
  patur “Kryekomandant” ,Monstren e Vicidolit.

  Reply to this comment
 20. alphade March 8, 17:53

  Dakort plotesisht me komentuesin ” Shembja idhujve” !
  Denimi 15 vjecar i Adriatik Llalles, duke futur cdo tre
  muaj nga nje ” mjakiznak” del paq ne “Off shore” ,i pa
  lagur dhe jo vetem kaq ,po ashtu si Full- hajni te marre
  edhe 450 milion leke demshperblim ,bile shume me teper
  per kaqbkohe sa eshte “denuar” ! Keta gjyqtare e proku-
  rore matrapaze te drejtesise duhet denuar me burgim ne
  Rec qe eshte ndertuar enkas per keta horra te drejtesise.

  Reply to this comment
 21. aLEati paskesh qen nji Trans ! March 8, 17:59

  Kjo ishte Loja !

  Kto jane thjeshte kinezerira .

  Nqs nuk hyn ky sharlatan ,ky lopcare ne burge ,
  e s’i sekuestrohet pasuria e vjedhur ,
  as qe behet fjale

  per kryekriminelin berisha -basha -meta etj nga banda
  qe hienave qe Miqte Aleate kultivuan e ushqyen ne
  Shqiperi

  Aleati na doli Pederast shokeni !!!

  Reply to this comment
 22. mirel March 8, 18:39

  Tani ju erdhen dritat o shoke Rilindas? Kishit besim te Ramiu?
  Ja ku jane te gjithe njelloj. Si Saliu, si Ramiu.

  Reply to this comment
 23. Jimi March 8, 18:40

  Une porpozoj, qe per kete akt trimerie, sic eshte terheqja nga te gjitha organet e drejtesis, presidenti yne i nderuar don Likja t’i vari ne qafe nje derr dekorate te arte per kete akt trimerie! E merriton!

  Reply to this comment
 24. Adih March 8, 19:39

  Ju ve re , o komentues te nderuar ,qe jeni te revoltuar ,per kete denim 15 vjecar te Llalles ,per te mos ushtruar profesionin ,e keni gabim , ky fshatar nga Gramshi ,eshte vene ne kandar nga gjygjtaret shqiptare ,e natyrisht nga mafjozet politikane me e ndihmuar, por prisni o te uruar ,edhe pak ,pune javesh ,sa te verifikoje edhe ca gjera te tjera FBI per kete Llallen ,dhe do ta shikoni ,ky do japi llogari deri ne fund ,se shkateroi ,komplet drejtesine shqiptare ,Do me kujtoni .E te jeni optimiste , .Me repekt per ju ,o komentatore te nderuat .

  Reply to this comment
 25. take it easy... March 8, 19:54

  TE NDERUAR NEVRIKE KOMENTUES
  .
  JU FTOJ PER NJE KAFE TE ULNI GJAKRAT
  U QETSUAT ..FILLOJME
  .
  po pse e harruat 14 miljon dollare qe ju dhane ‘yllit ne qitje te antiamerikanit Arvizu” per ndertimin pa leje ne Vlore..dhe pikerisht ne vigjilje te perkujtimit te 21 janarit…cfare koincidence….
  .
  po Fullanin e harruat qe vetem ne Hotel Dajti shkoi vjedhja 30 miljone dollare
  Nuk ju kujtohet e riperserisim

  U akuzua për “shpërdorim detyre”/ Fullani dëmshpërblehet me 56 paga

  March 9, 2017 …
  Ish-guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani do të marrë 56 paga dëmshpërblim nga vendi ku ka punuar më parë. Ai ka arritur të fitojë gjyqin me Bankën e Shqipërisë dhe Kuvendin, duke marrë dëmshpërblim për shkarkim të paligjshëm nga posti që mbante prej disa vitesh. Fullani iu drejtua Gjykatës Administrative, duke paditur Kuvendin e Shqipërisë dhe Bankën Qendrore e Shqipërisë.

  Ai kërkoi dëmshpërblim pasuror dhe jo pasuror të shkaktuar nga veprimet e paligjshme të palëve të paditura. Në Shkallën e Parë, Fullanit iu dha e drejta e shpërblimit me vetëm 12 paga mujore për shkarkim të paligjshëm nga posti që mbante prej vitesh.

  Por, ish-Guvernatori nuk u mjaftua me vendim e dhënë nga Shkalla e Parë e Administratives. Ai e apeloi çështjen e tij për të fituar atë çfarë kërkonte. Referuar deklarimeve të pasurisë të bërë në vitin 2013 nga Ardian Fullani, ai pritet të marrë si dëmshpërblim një shumë prej 42 210 504 lekë. Fullani mësohet se ka pasur një pagë prej 6.304.308 lekë në vit.

  ,,
  Ka vetem nje zgjidhje dhe eshte shume e thjeshte
  Le te mblidhen keto komentuese nevrike dhe ti cojne nje peticjon NENPUNSIT TE PALLATIT TE ENDRAVE…e kam fjalen per kalorsin e menderosur te vetinngut Donald Lu dhe ti thone:

  Zoti Donald Shakaxhiu !!
  .
  OSE FUT NE BURG BERISHES
  (PASI TI JE GOVERNOR-MBRETI I SHQIPERISE)

  OSE NA KTHE PERMENDOREN E ENVERIT
  SE JU E BETE PROFET…

  Reply to this comment
 26. pO ZoJa Vulatin ku a ? March 8, 20:31

  a po ka shkue
  me festue Festen me Striptistat Afrikan ,
  qi i ka pru bota e prostitucionit ne Shqypnie
  me integru shqiptaren ne Biznesin e Prostitutionit Boteror !

  Reply to this comment
 27. Petrit Vjosa March 9, 03:47

  Sent: Wednesday, May 04, 2016 at 11:34 PM

  Opinione
  ADRIATIK LLALLA NE REVAN DREJT BURGUT !

  Nga Vikiliksi tek Kartat e pista te “Panamase”

  Vetem 24 ore pas shperthimit te Panamagejtit, Prokuroria e Pergjithshme e Shqiperise nepermjet zyres se saj te Shtypit njoftoi se ka nisur menjehere verifikimet lidhur me emrin e pare qe ka dale ne Shqiperi si i lidhur me skandalin “Panama Papers”. Eshte fjala per kompanine “GFI Technologies” te financuar nga qeveria Berisha ne fundin e mandatit te saj te dyte ne vitin 2013.

  A nuk veproi keshtu ajo edhe per Vikileaksin e famshem.ne vitin 2011 kur u publikuan kabllogramët e Ambasadës Amerikane për mjaft çështje sensitive në atë kohë, si Damir Fazliç, rruga Durrës-Kukës apo Gërdeci. Edhe atehere, Prokuroria e Përgjithshme tha që kishte caktuar një grup përkthyesish që do të monitoronin e grumbullonin të dhënat për Shqipërinë, megjithëse menjëherë pas këtij versioni. Cfare u be!? Cështja u la në harresë.

  Ajo qe e bashkon kete kompani dhe pronarin e saj me Shqiperine eshte jo vetem fakti qe ajo u miratua nga nje qeveri ne ikje. E keqja me e madhe eshte se ajo nuk u hetua e aq me pak u skanue aspak se cfare kapitali kishte, nga vinte kapitali i saj, cfare garancie financiare dhe pastertie kishte nga nje prokuror qe ishte zgjedhur me votat e se njejtes mazhorance.

  A u be ndonjehere Llalla kryeavokat i shtetit shqiptar!?

  A e dini se si perkthehet ne anglisht titulli “Prokuror i Pergjithshem i Republikes se Shqiperise”!? “General Attorney of Republic of Albania” Fjala Attorney ne shqip ka kuptimin e pare Avokat. Pra Prokurori i Pergjithshem eshte Krye-Avokati i Pergjithshem i Republikes se Shqiperise, Kryeavokati i shtetit shqiptar.. A e luajti kete rol Prokurori i Pergjithshem i Republikes se Shqiperise !?

  A e kreu detyren e tij si kryembrojtesi ligjor i Republikes se Shqiperise, detyra kryesore e te cilit eshte te mbroje interesat dhe thelbin e shtetit shqiptar kunder cdo lloj krimi e shkeljeje ligjore nga cilido e kushdo qofte ai edhe kryeministri apo Presidenti i Shqiperise e jo me nga nje kontrabandist kombetar , nje spekullator nderkombetar, nga nje kriminel i sprovuar si Ismail Mulleti e co… te cilit protektoret e sekseret politike ne maje te politikes dhe qeverise shqiptare i dhuruan jo pak por 150 milione euro vetem per ngjyrosjen e naftes shqiptare!?

  Mjafton qe kryeavokati i Shqiperise Adriatik Llalla te futej ne Google dhe te kontrollonte vetem emrin Ismail Mulleti dhe per nje minute aty do te gjendte dhjetra flamuj te kuq, shenja alarmi per ta ndalur kete grabitje multimilioneshe te djerses dhe mundit te shqiptareve, bile edhe per ta arrestuar ne flagrance jo vetem ate por edhe darovitesit e tij Pollo, Bode, Berisha e co. Nuk po flasim per kerkimin e informacioneve nga partneret dhe homologet e vendeve aleate , se pari FBI-se dhe Prokurorit te Pergjithshem te SHBA-se. Po flasim per nje sherbim falas qe e perdorin edhe femijet e klases se pare fillore…

  Sa dosje krimi ka hapur Adriatik Llalla ?

  Nuk po flasim per CEZ-in!? Per Fazlicin ? Per Gerdecin? Per 21 Janarin 2011? Per vjedhjen publike te votave te 8 Majit 2011 ne Tirane ? Per dhjetra hidrocentrale te dhena pa tender mafias se betonit!? Per 7 e me deri qindra vila e apartamente, prona e pasuri te pajustifikuara e te pambuluara edhe me rrogat e jo krejt fisit te shumices se zyrtareve, kryebashkiakeve te ish- kryetareve te komunave nga Tamara e Margegaj … deri ne Konispol, per kusarine masive te pasurive e mundit te shqiptareve … Te gjitha nen hunden e syrin e tij!

  Sa dosje hetimi te filmuara me kamera e botuara deri ne detaje nga mass- media shqiptare ka hapur, hetuar e kopsitur ligjerisht Kryeavokati Shqiptar!?

  Sa ceshtje te denoncuara publikisht edhe nga ambasadore te huaj, si miku me i madh dhe i sprovuar i shqiptareve ai amerikan ka zbuluar e hetuar Prokurori i Pergjithshem i Republikes se Shqiperise Adriatik Lalla ne keto pese vjet te ushtrimit te detyres!?

  A e degjuat cfare e si genjeu pafytyresisht ne intervisten e tij me “Zerin e Amerikes” lidhur me kusarine e korrupsionit masiv ne Shqiperi te denoncuar qindra here nga Uashingtoni e Brukseli e te pandeshkuar nga prokuroria e drejtesia e sterkorruptuar shqiptare!?

  Kur Adriatik Llalla akuzon hapur vetveten

  Pyetjes se Radio “Zeri i Amerikes” per disa raste madhore korrupsioni ne Shqiperi kryeprokurori shqiptar Adriatik Llalla iu beri bisht ne menyren me injorante te mundshme. Ai foli shume por nuk tha asgje.Ai foli por nuk dha asnje pergjigje konkrete. Oret e bizhute i shtrenjta te gjykatesve dhe prokuroreve te korruptuar te denoncuara nga ambasadori amerikan ne Tirane Z. Donald Lu, i quajti si ceshtje qe i takonte per ti verifikuar Instituti i Deklarimit dhe Verfikimit te Pasurive dhe jo atij.
  Nje veteakuzim perfekt i Adriatik Lalles… Para se te katapultohej ne krye te Prokurorise se Pergjithshme shqiptare ai personalisht ka qene Drejtori i Pergjithshem i atij institucioni.
  Sa raste pasurimi te paligjshem ose me metoda korruptive e kriminale pat denoncuar a verifikuar ish- drejtori Llalla!? Zero.
  Sa politikane apo biznesmene te pasuruar me afera kriminale, qe nuk jane vetem tregtia e drogave, trafiku njerezor, prostitucioni, por cdo vlere e fitim i arritur me rruge. me mjete e me menyra te paligjshme ka paraqitur ne organin e akuzes ne kulmin e lulezimit te tyre kur ai drejtonte ate Institut!? Zero….

  Autogolat pafund te kryeprokurorit shqiptar

  Cdo pergjigje pa pergjigje e Adriatik Llalles per “Zerin e Amerikes” ishte nje autogol i mirefillte. Jo nga paaftesia e tij por nga djallezia e tij, nga kontrata me politiken e krimit dhe korrupsionit qe neneshkroi me kapot e Coza Nostras politike shqiptare, si garanci per emerimin e tij ne ate post.
  Ai u emerua edhe ne njerin edhe ne tjetrin post jo per te verifikuar e hetuar aferat e pista e korrupsionin e emeruesve te tij .
  Ai u emerua edhe ne njerin edhe ne tjetrin post jo per te bere krye-avokatin e shtetit shqiptar por per te ushtruar detyren e kryeavokatit te krimit shteteror dhe korrupsionit masiv te atyre qe e emeruan pikerisht per te kryer kete mision te paracaktuar prej tyre.
  A nuk vepronin keshtu kapot e Mafias politike e shteterore italiane, e Coza Nostras dhe Ngradetas italiane me homologet e Llalles ne Itali!?

  Kryeavokati i krimit te Mafias politike e shteteore

  Ai nuk ishte nje zgjedhje e rastit… Ai e kishte kaluar me sukses provimin e besimit te saj qysh ne postin e meparshem ku as nuk verifikoi e as nuk hetoi as edhe nje rast te vetem korrupsioni.
  Me shume se kryeprokurorin e Shtetit Adriatik Lalla ne intervisten e tij me “Zeri i Amerikes” u shfaq si kryeavokat i krimit dhe korrupsionit. ” Nëse një zyrtar i caktuar disponon një pasuri të caktuar, kjo nuk nuk do të thotë se ai është një kriminel, apo shkelës i ligjit. Pasuria mund të fitohet në forma të ndryshme: të trashëgimisë, biznesit e të tjera me radhë. Nuk jam këtu për të mbrojtur një zyrtar të caktuar, por edhe të akuzohet dikush se ka një orë të një përmase, apo unazë të kësaj natyre, mendoj se nuk është mënyra e duhur” tha fjale per fjale Llalla.
  Asnje avokat i krimit nuk do te kishte zgjedhur nje mbrojtje me te ndyre se kjo per perligjen e krimeve te tilla.
  Mire oret e florinjta e bizhuterite, cantat e shtrenjta e kostumet firmato, po vilat qindra- mijera dollareshe e mobiljet luksoze, veturat qindra mijeshe te femijeve, e deri niperve e mbesave, po shkollimet qindra mijera euroshe te femijeve ne kolegje milioneresh , po dhjetra udhetime me avione e pushime sheikesh ne Abu Dabi e Tajlande, ne Sidney e ne Miami….

  A futen vilat e pallatet ne thes … Po blloqet e Gjirit te Lalezit….!

  Po pallatet e vilat e Gjirit te Lalezit e Farkes, te Petreles e Golemit, te Shengjinit e te Ksmailit, te Velipojes e Tushemishtit mos valle a mund te futen ne thes! Nuk futet minarja ne thes , thote sovrani. Te gjithe ua dine pronaret dhe burimin real te ardhurave pervec kryeavokatit te shtetit shqiptar qe ben kryeavokatin e krimit dhe korrupsionit.
  “ka institucione te posacme te cilat merren me verifikimin e pasurive te ketyre zyrtareve”, thote Llalla. Sa raste te tilla ka hetuar ky kryavokat i shtetit!? Sa dosje ka hapur me iniciative ose i detyruar ai dhe institucioni i tij!?
  I jane tretur edhe kockat kryebankierit Artan Santo, te ekzekutuar ne mes te Tiranes dhe ne zemren e shtetit, nen hunden e Presidentit e Kryeprokrurorit, nen hijen e manteleve te zeza te gjykatesve e drejtesise faqezeze shqiptare, te komanduar nga Mafia politike, po i tretet edhe emri e jo me dosja e hapur e gjykatesit vlonjat Konomi te hedhur ne ere diten per diell e ne mes te Vlores, jane harruar emrat e deputetit Fatmir Xhindit ne Fier e Aleksander Kekes e 26 viktimave te Gerdecit e 4 deshmoreve te 21 janarit, ndersa kryeavokati i shtetit Adriatik Llalla ka guximin e flet per ” ceshtje e cila vijon te jete pa autor”.
  E ku !? Ne e perballe kamerave te “Zerit te Amerikes”

  Jo vetem avokat por edhe Bude i krimit !

  U humben diten per diell e ne syrin e kamerave qindra milione dollare te shqiptareve ne tenderin e Albpetrolit dhe hetimi vazhdon pa fund.
  U vodhen gati 8 milione dollare ne Banken e Shtetit Shqiptar dhe shkaperderdhen 30 milione te tjere me blerjen fiktivo- korruptive te Hotel Dajtit per trefishin e vleres qe nuk e ofroi askush. Allishverish i Bankes se Shtetit Shqiptar me qeverine e shtetit shqiptar.
  Ne saje te dopjo- korruptimit te prokurorise dhe gjykates se kapur nga Mafia politike, Ardian Fullani doli jo vetem i pafajshem por edhe ka kurajon te kerkoje rreth 4 milione euro demshperblim nga qeveria e sotme per shkarkimin e tij krejt te ligjshem si Guvernator i Bankes se Shtetit Shqiptar vjedhur nga paaftesia dhe korruptimi i tij.
  Ja si i pergjigjet kryeavokati i Shtetit shqiptar pyetjes se “Zerit te Amerikes” :
  … Perse nuk e cuat ju ceshtjen ne Gjykaten e Larte!?
  “… megjithëse mendimi ynë ka qenë gjithmonë se ky zyrtar ka qenë në shkelje të ligjit, ne i kemi qëndruar deri në fund qëndrimit tonë, pavarësisht vendimit të gjykatës, tani ne nuk kemi mundësi për ta ndryshuar.”

  Adriatik Llalla ne burg !

  I lutem lexuesit te paanshem te pergjigjet pyetjes:
  Cfare perfaqeson Adriatik Llalla me kete pergjigje prej Bude krimi?
  Kryeavokatin e Shtetit shqiptar apo kryeavokatin e krimit !?
  Cila eshte zgjidhja!?
  Ate e dha ne menyre te shkelqyer analisti Dritan Hila me penden e mendjen e tij te arte nen titullin brilliant:
  Adriatik Llalla ne burg !
  Cdo dite e me shume po shton zollumet e tij duke kriminalizuar cdo hallke te prokurorise me prokurore te korruptuar nga Universiteti berishian Plepave , nga Akademite e Domosdoves si Kristali, Vitrina, UET-ti… qe vetem shisnin sa frengu pulen diploma e duke goditur e ndeshkuar prokuroret me te ndershem me profesioniste e me te pakorruptueshem te Shqiperise, sic eshte rasti i sotem i kryesimbolit te tyre Arben Dollapi .
  Peri keputet prej se holli … Zollumi keputet prej se trashi. Pikerisht ky revan kriminalizues i nje krimineli publik si Adriatik Llalla, qe tregohet me gisht nga cdo shqiptar pa dallim partie, feje, krahine, ideje po e con ate cdo dite e me afer prangave te drejtesise dhe qelise se burgut….
  Jo sot! Ai duhet te shkonte ne burg qe diten qe ofendoi si nje rrugac e grushtoi kolegun e tij Shkelqim Hajdari ne sy te prokuroeve te mbare Shqiperise !
  Vetem Presidenti sakat Bujar Nishani e KLD_ja e sterkorruptuar shqiptare nuk e pane e as e degjuan nje akt te tille sa rrugaceror aq edhe kriminal te Adriatik Llalles!
  Nuk kishin se si…. I bashkon kontrata me SHQUP-in !
  Urojme qe shpejt ti bashkojne edhe prangat e ligjit dhe qelite e burgut.
  Drejtesia vonon por nuk harron!

  Petrit Vjosa, London

  Reply to this comment
 28. ILIR GRAMSHI March 9, 03:49

  Date: June 8, 2016 at 8:42:42 AM
  Ne vend te nje letre te hapur per Z. Lu dhe Zj. Vllahutin…

  ADRIATIK LLALLA- KRYEPROKUORI I SHTETIT APO KRYEHOR I KRIMIT-

  – Revan i pandalshem drejt qelive te burgut

  Jo sot! Ai duhet te shkonte ne burg kohe me pare
  Jo sot … Qysh diten qe ofendoi, e kercenoi me jete si nje rrugac e grushtoi Sekretarin e Pergjithshem te Shoqates se Prokuroreve te Shqiperise, Shkelqim Hajdari ne sy te prokuroeve te mbare Shqiperise !
  Cfare perfaqeson ky akt i rende kriminal i kryeprokurorit Llalla !?
  Fyerje per shkak te detyres!
  Kercenim per shkak te detyres!
  Ushtrim dhune fizike per shkak te detyres!
  Ushtrim dhune psikologjike per shkak te detyres!
  Shperdorim flagrant i detyres!
  Qysh diten kur iu kundervu ashper dhe hapur reformes ne drejtesi!
  Veper penale e konfliktit te interesit!
  Qysh ne momentin kur filloi kryqezaten e spastrimeve dhe gradimeve ne Prokurorine e Pergjithshme dhe nje varg prokurorish rrethesh, sipas urdherave te Mafias e tutoreve politike dhe klasike jo vetem shqiptare, qe e komandojne ne cdo hap.
  Me e pakta akuze ne kete rast eshte shperdorim flagrant i ligjit e detyres.
  Pikerisht se nuk u pajtua dhe kundershtoi kete revansh antiligjor e kriminal te Adriatik Llalles, me nje pabesi e cinizem te pashoq e vendosi jo vetem ta shkarkoje nga detyra e Drejtorit te Drejtorise Gjyqesore dhe e anetarit te Keshillit te Prokurorise, ku ai kishte fituar me shume vota se asnje anetar tjeter, por edhe ta syrgjynose prokurorin me te pakorruptueshem shqiptar Arben Dollapi.
  Nuk la dredhi e pabesi pa perdorur qe ta godiste pas shpine si hijenat. Pse !?
  Arben Dollapi eshte simboli i drejtesise dhe ndershmerise ne drejtesine shqiptare… Ishte ai qe e ngriti Adriatik Llallen nga nje polic gjyqesor ala Plepash ne prokuror te Lushnjes…
  Ishte i vetmi qe ne katrahuren e 97-es qendroi si Promete perballe bandave terroriste te Aldo Bares duke e vene ne fije te perit edhe jeten …
  Ishte Arben Dollapi qe jo vetem hodhi poshte me perbuzje por edhe e paralajmeroi se do ta arrestonte ne flagrance nje ish- minister kur i afroi Cek te Bardhe, miliona eurosh vetem qe te fshihte provat e deshmite e masakres korruptive te Gerdecit dhe 26 viktimave te saj.
  Ishte Arben Dollapi qe kundershtoi dhe iu kundervu sy per sy e balle perballe, si nje Falcone i vertete shkeljeve flagrante antiligjore te Adriatik Llalles per tollovine ne emerimet e levizjet krejt korruptive e nepotike te dhjetra prokuroreve te Prokruorise se Pergjithshme dhe kundervenies se tij flagrante ndaj Reformes ne Drejtesi…
  Ishte nderhyrja e tij dhe dy shokeve te tij, midis dhjetera prokuroreve te pranishem ne Konferencen Kombetare te Prokuroreve, qe parandaloi pershkallezimin e dhunes deri ne perdorim te armeve midis Adriatik Lalles dhe Shkelqim Hajdarit!
  I kam pare me syte e mi ato skena turpi e krimi te mirefillte te Adriatik Palles, ketij krimineli qe ate dite ka kryer te pakten 7 akte te renda penale ne sy te “ajkes” se prokurorise shqiptare.
  Shihni si veproi ndaj Arben Dollapit te pakorruptueshem ky jo kriminel por edhe i paburre, i pabese e mosmirenjohes i peshtire.
  “Nuk ka bishe me te eger se sa njeriu mosmirenjohes” thoshin greket e lashte.
  Jo kryeprokurore si Adriatik Llalla, por edhe prokurore te thjeshte si ata qe bene sehir skenat flagrante te krimit te tij ne ate Konference, apo ne mbledhjen e turpshme e 15 marsit te Keshillit te Prokurorise, te tredhur e te lemerisur prej tij, nuk jane prokurora por jane proku- hora te krimit.
  A nuk ishin pikerisht disa nga ata qe votuan sipas urdherit e diktatit te Lalles edhe ne mbledhjen e tij per ndeshkmin e zerit burreror te Arben Dollapit kunder shkeljeve ligjore flagrante te tij!?
  Dhe Presidenti i PD-se Bujar Nishani, vrapoi me te katra ta dekretonte kete akt antiligjor te Lalles pa lexuar fare denoncimin ligjor e te argumentuar ne menyre shembullore e me fakte konkrete te Arben Dollapit.
  Si mundet qe Presidenti i Republikes, Kryeministri, Kryetari dhe vete Kuvendi i Shqiperise te tolerojne dhe mbyllin syte perbelle krimeve te tilla flagrante qe ne cdo vend demokratik do te ndeshkoheshin ashper e menjehere!?
  Kush eshte ( jane ) protektoret dhe tutoret e tij!?
  Pse Presidenti i Shqiperise, Kuvendi i Shqiperise nuk ndihet perballe krimeve publike te tij!?
  Kush eshte protektori dhe tutori numer nje i tij!?
  Nuk guxojne as ti permendin emrin…
  Cili eshte Padrinoja i tij ose Goodfathers ( Kumbare te krimit dhe Mafias ), sic e ka quajtur publikisht edhe vete Kumbara Tom Doshi disa here keto dy vitet e fundit!?
  Cfare i bashkon ata aq ngushte sikur te ishin vellezer siameze!?
  Mos valle fakti qe te dy jane kapur me presh ne duar, sic thote populli, me kamera, me ze e me figure ne krye te detyres se krimit ne flagrance!?
  Si e kush mund ta mbaje ne ate detyre te larte nje kriminel publik te kapur ne flagrance me ze e me figure duke share kercenuar me jete, duke grushtuar si nje rrugac rrugesh nje koleg te tij e aq me teper Sekretar i Pergjithshem i Shoqates Kombetare te Prokuroreve te Shqiperise!?
  Tutoret e protektoret politike te tyre jane Padrino e Kamorra qe kane kthyer Shqiperine ne nje shtet pa sovranitet !
  Ata jane pikerisht Sali
  Berisha e Ilir Meta… Ilir Meta
  e Sali Berisha … !
  A mund te kete sovranitet shteteror pa nje shtet ligjor!?
  A mund te kete sovranitet e shtet me nje drejtesi te kriminalizuar nga koka tek kembet, nga kryetari i shtetit e KLD-ja e deri tek rojet e portieret e gjykatave dhe prokurorive!?
  A mund te kete sovranitet shteteror me nje kryeprokuror qe ben haptazi kryavokatin e krimit!?
  Kryeprokuror si Adriatik Llalla eshte nuk jane prokurora Ligji por kryehora Krimi
  Ndaj ju Zoti Lu dhe ju Zonja Vllahutin, SHBA dhe BE jeni shpresa e te gjithe shqiptareve per shtet ligjor e sovranitet te vertete shteteror e ligjor ne Atdheun tone te bukur e teper te shtrenjte!
  Ju po deshmoni hapur se e doni dhe punoni per shtetin shqiptar me shume se keta politikane zuzare shqiptare, kusare e vrastare!
  Mesazhi madhor i mikes sone te madhe e te sprovuar Hillari Klinton dhe i Washingtonit dhe i Brukselit “Duajeni vendin tuaj te bukur” ka rene ne veshin e shurdher te politikes antishqiptare te atdheshitesve te politikes shqiptare!
  Faleminderit per mesazhet tuaja te sinqerta e shpresedhenese…
  Miku i mire ti thote kater te vertetat hapur, sy ne sy e balle perballe, thote sovrani yne… Ndryshe ai nuk eshte mik!

  Ilir Gramshi, Kanbera, Australi

  Reply to this comment
 29. zenuni March 9, 07:41

  Tani kuptohet qe evropa sdo te behet shqiperia

  Reply to this comment
 30. fariu March 9, 09:01

  Ju doni q…re te gjithe,i rruajtet bythen Llalles qe ja marsha tkeqen e palles. Ajde weting hajde,Llalla rron shtateqind vjet me ato qe ka perfituar ju e denuat me mospjesemarje ne pozicione drejtuese per pesembedhjete vjet,ja lumsha wetingut qe te rruaka bythen. Talluni me ket popull se me hajdute si Gjini e Llalla ka sa te hane qente.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*