Trajneri i Serbisë: S’e kuptoj pse u ndëshkuam ne, ata nuk donin të luanin

October 24, 2014 17:30

Trajneri i Serbisë: S’e kuptoj pse u ndëshkuam ne, ata nuk donin të luanin

Trajneri i Kombëtares serbe, Dick Advocat deklaron se Serbia ishte e vetmja përfaqësuese që u ndëshkua për ngjarjet e Beogradit. Sipas tij, Shqipëria ia hodhi shumë lehtë dhe nuk u dëmtua aspak nga ky vendim.

Ishte një vendim që nuk e prisja. Serbia nuk e meritonte të dënohej. Shqiptarët dolën të palagur nga ky vendim. Nuk e kuptoj se pse jemi ndëshkuar ne, pasi ishin ata që nuk dëshironin të luanin në asnjë lloj rrethane, madje as një ditë më pas. Unë mendoj se dikush dëshiron që Serbia të mos jetë pjesmarrëse në Euro 2016. Megjithatë dhe pa tifozë ne do të bëjmë maksimumin që të kualifikohemi”, thekson Advocat.

Pas ndeshjes në një intervistë të dhënë për “B92”, duke folur për trazirat e ndeshjes Serbi-Shqipëri, të mbrëmjes së 14 tetorit,  Dik Advokat bëri një deklaratë nga më të rëndat:

“Ajo që ndodhi ishte diçka e provokuar nga shqiptarët. Në një farë mënyrë, është njësoj sikur t’i shpalosësh çifutëve fotografinë e Hitlerit, apo simbolet naziste… Kështu edhe flamuri shqiptar që ishte mbi stadiumin e Beogradit provokoi një komb si Serbia dhe një tifozeri që me patriotizëm kishte ardhur në stadium të mbështeste skuadrën, – tha Advokat.

October 24, 2014 17:30
Komento

43 Komente

 1. arif October 18, 21:30

  Ik o legen,se do te ystifikosh parat qw i ke mare kote ne rusi dhe serbi. Tranier fshati ke qene dhe do mbetesh.

  Reply to this comment
 2. Tafil Duraku October 18, 21:32

  Veprime të tilla fashiste dhe antishqiptare mund të bëjnë edhe organet e tjera të UEFA-s, sepse, atyre u parapriu tryeza e saj fashiste me në krye Mishel Platininë, si fashistin dhe antishqiptarin e kamufluar me kostume “sportive”.

  Vendimi i drejtë i UEFA-s, marrë për bazë realitetin e ndodhur në stadiumin e “Partizanit”, në Beograd, do të ishte si më poshtë:

  Serbi – Shqipëri, rezultati 0-3 për Shqipërinë.

  Federata e Futbollit e Serbisë, dënohet të luajë deri në fund të lojërave kualifikuese pa tifozë, në Beograd.

  Federata e Futbollit e Serbisë dënohet me 500 mijë euro.

  Tifozëve serbë u ndalohet përcjellja e skuadrës së tyre në të gjitha ndeshjet kualifikuese jashtë vendit.

  Arsyetimi i UEFA-s “për mosvazhdimin e lojës nga kombëtarja shqiptare”, është tepër banal, sepse, vetë UEFA është obliguese që të garantojë kushte e rrethana sportive, tok me mikpritësin, për skuadrën mysafire. Kjo e bën të paqëndrueshëm dhe fashist vendimin e UEFA-s.

  Dhe, tash për tash, na mbetët të shpresojmë te organet e tjera të UEFA-s, pas ankimimit të FSHF për vendimin politik të UEFA-s, pasi që dihet shumë mirë se kushte për ta vazhduar ndeshjen në Beograd, për kombëtaren shqiptare, nuk ka pasur. Atje, gjithçka ishte fashiste dhe u mbrojt me fashizmin e UEFA-s në tryezën e saj të “drejtësisë”!…

  Reply to this comment
 3. RRESHEN,ALBANIA October 18, 21:34

  ta deleted… hitleri ty DELETED bashke me hollandezt e tjere se si puna e serbeve jeni edhe ju …po ne na hani DELETED ju lubardha DELETED

  Reply to this comment
  • A.p.S (KATHERINA DIE GROSSE)Madona prej Sauku October 19, 14:15

   Ka lloje te nryshme dallgaukesh,dhe ky Diki osht ne specje e veçant e djathit te prishun hollandez.
   Te krahasosh flamurin e nji kombi qi kurre si ka sulmu fqin jet por qi osht coptu dhe gjakos prej tyne do me thon ose je halldup ne historin e Ballkanit,…ose te kan bo gomar dhe paguhesh per me mbajt mbi shpin nacjonalizmin serb.

   Reply to this comment
  • feniks October 19, 14:16

   Ky traineri serb eshte me prejardhje turke dhe emrin e plote e ka SA-DIK,por shkurtimisht i thone DIK!!!
   ADVOKAT ne turqisht i thone AVOKATIT,qe do te thote LLAPAQEN,njeri qe ben llafe shume pa bereqet!!

   Reply to this comment
 4. Rea October 18, 21:38

  Ky duket nga emeri qe ka DIK.

  Reply to this comment
  • Une... ti... ne te gjithe... October 19, 20:31

   Dava kafshesh qe nuk haen – sa ishte I ri dhe kishte fuqi fizike bridhte si kali dhe mund te kapte ndonje sy. Tani qe eshte plakur fuqi s’ ka me edhe mend nuk ka pasuer kurre ka ngelur si balga ne djell.

   Reply to this comment
 5. xha Jaho October 18, 21:45

  Boll o Dita, boll me kete nxitje te retorikes nacionaliste.

  C’na duhet ne cfare ka thene advokati ne nje radio serbe. Pse ne ketu pak themi per serbet?

  Reply to this comment
 6. Horri i Bulevardit October 18, 21:46

  Advokat e ka nga halli, jo se e mendon ne te vertete, ai eshte me i lumturi, qe ndeshja u nderpre, se duke pare qe kuqezinjte, mbas 20 minutave te luajtur pa pike epersie ne porten shqiptare, serbet u lodhen dhe kuqezinjte filluan nje loje te bukur, kompakte, duke rrezikuar seriozisht, porten serbe.
  Te kishte vazhduar loja, kuqezinjte, jo vetem do ta kishin gjunjezuar me gola Serbine, por do ti kishin dhene leksion Advokatit, se si luhet futbolli me zemer.
  Po mos te kishte ndaluar loja, Advokat do te ishte lehmerisur nga thirrjet dhe sharjet e serbeve, ne drejtim te tij, duke e perzene si nje deshtak.

  Reply to this comment
 7. lushi shqupi October 18, 21:47

  ta shkerdheft izraeli motren more smerlap more vesh do e marresh selamin nga piçku materi

  Reply to this comment
 8. tifozi October 18, 21:49

  E di ky advokati qe para flamurit te bertasesh “ubi ubi siptari” dhe thirrje te tjera eshte e ndaluar, te godasesh lojtaret kundershtar me sende te forta, fishekzjarre etj eshte e ndaluar, te fusesh ne fushe mjete si fuci, apo huligane famkeq eshte e ndaluar, te veshin tifozet bluza me mbishkrime cetnike qe i kane lyer duart me gjak eshte e ndaluar. te vershellesh himnin e skuadres kundershtare eshte e ndaluar, te nxjerresh parrulla politike eshte e ndaluar, apo te djegesh edhe fanellen e skuadres mike apo flamurin e natos perseri eshte e ndaluar, etj per te gjitha keto mbajne pergjegjsi serbet sepse u bene brenda ne stadium

  Kalojme tek flamuri… A kapergjegjesi ekipi shqiptar, une them jo. Pse? Ne nuk kishim tifoze ne beograd,ndeshjen nuk e organizuam ne. Ne mbajme pergjegjsi vetem per stafin dhe lojtaret, perderisa ata nuk bene asgje ne jemi te lare.Ndoshta u desh nje person anonim qe me nje flamur te nxirrte fytyren e vertet te serbve.
  Tek hezitimi per te luajtur… Raportet mjeksore te lojtareve tane thoshin se kishin fraktura, sy te nxire, hunde te thyer, demtime ne trup carje pas veshit, trauma psikologjike e fizike. Mire tifozet po goditjet nga stafi?

  Shkurt serbia te humbi ndeshjen ne tavoline, dhe te penalizohet pa tifoz per ndeshjet e mbetura, me e pakta denim per ta…

  Reply to this comment
 9. gjermani i fundit October 18, 22:02

  Ik mor “lul”…Cfare kujtoni se do ti thote radios serbe,qe serbet jane trapa?Na vuri ne armiqesi me lul hollandezin…

  Reply to this comment
 10. Ben Dibrani October 18, 22:13

  Dik (head) i Serbeve po thote qe flamuri Shqiptar (i vetmi) qe fluturoi mbi stadium ishte si te tundje flamurin e hitlerit para tifozeve cifute, jo mor kodosh eshte e kunderta, kjo ngjan sikur ne kohen e nazizmit te tundje flamurin cifut ne stadiumet Gjermane. Shqiptaret nuk kane bere kurre krime.

  Reply to this comment
 11. Landi October 18, 22:22

  Qa do thote ky mavriu se shqiptaret jane me te mire se serbet,do ja benin zorret kukurec pa mbaru mire fjalet

  Reply to this comment
 12. psekaqkeq October 19, 00:19

  Avokati i Djallit! Cfare prisni nga nje hollandez, keta i lane boshnjaket qe i kishin marre ne mbrojtje te shkonin nene bajonet serbe te Karaxhicit. SHAME ON YOU.

  Reply to this comment
 13. kendezi October 19, 02:43

  foli edhe dik kurac -i

  Reply to this comment
 14. tirona October 19, 07:09

  Vetem se rolin e Hitlerit e kishte Sllobodani me ushtrine e rekrutet Serb qe vrane Kosovar, Boshnjak dhe Kroat…
  Kurse sa per krahasimin me Izrailitet le te pyesi ndonje izrailit ne do deshironte te quheshe Serb..

  Reply to this comment
 15. andrea October 19, 10:13

  Nga kus i “ruajten lojtaret e shqiperise”-Advokat??Thuaje te shkreten mos e ler ne mes fjaline!!!

  Reply to this comment
 16. Kris 1 October 19, 11:18

  Avokati ka te drejte se Beogradi ishte bere si rezidenca e hitlerit ndersa stadiumi nje Mathauzen ku ndalohej hyrja e shqiptareve ,thirej ne korr nga falangat hitlervicjane vdekje shqiptareve,vdekje kroateve dhe flaket e tymi ne fushe krijonin tablon e furrave me gaz.
  Avokati me siguri ka ndjere nje kenaqesi si nje kuader i mirepaguar i falangave neonaziste.

  Reply to this comment
 17. Laveri October 19, 11:39

  A eshte Hollandez : vari Janullen

  Reply to this comment
 18. lili October 19, 11:54

  Hollandezet na flasin per nazistet,kur Vete dorezuan dje Anne frank tek naziste edhe burra e Sebrenicen tek fashistet serbe!…
  Po si nuk i pa ky kemishat e tifozeve serbe me shqiponjen e bardhe e germat cccc qe per ne shqiptaret eshte sinonim i serbise se madhe edhe krimet e tyre ne kosove,ku keta serbe keto germa edhe ne fytyre te njerezeve i Kane bâ me thike,per se gjalli?.
  Po pse federata nuk i mbledh keto provokime serbe?

  Reply to this comment
 19. mëno October 19, 12:20

  Nje fjale e urte e popullit tone thote: “Qeni leh aty ku ha”. Edhe ky Advokati ne shprehjet e tij tregon se mendjen e ka te thembra e kembes. Sa per karasimin me Hitlerin, perveç injorances se vet, tregon edhe dashakeqesine prej servili ndaj Serbise. prandaj smeriton me shume se krahasimi me qenin e rruges. I befte mire.

  Reply to this comment
 20. alfade October 19, 12:50

  Nje qen i ndyre ky Dik- Kari !!!!

  Reply to this comment
 21. Tani October 19, 13:54

  Ben gjoja Dicku dhe serbet sikur jane te pakenaqur nga vendimi…
  Fshehtas ferkojne duart nga gezimi.
  Plehrat e mutit, rob kot

  Reply to this comment
 22. DRENICA E KUQE October 19, 15:01

  Mor qen serbi, kush i provokoi “tifozet” ne ndeshjen mes Partizanit e Cervena Zvezdes? Prap flamuri shqiptar?
  Holanda “demokratike” eshte treguar anti shqiptare edhe para Carla Del Pontes, para Dick Marty-t dhe ketij faqeziu me emrin Dik!…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 23. arif October 19, 16:24

  Po dhe ti o mender je si Platinia. Po ca lidhje ka me Hitlerin ketu o Idiot. Po ky idioti vuri duart ne koke,kur u futen ne fushe ata,po tani u dha zemer Duka me Platinin. Po ata boshnjaket qe dorezuan te keta serbet e tu patriot,ku i cuan keta,kur u dorezuan na hollandezet e tu. Puuu legen burre qe u ka dhen zoti topin dhe kaq. Se dhe ky plera kish 3 muaj qe nxiste gjerat se diskutonte fitoren ky me shqiperin,po ce do qe sdinin nga venin lojtaret e ti.

  Reply to this comment
 24. tini October 19, 17:17

  shikoni cfare emri ka

  Reply to this comment
 25. Çarls DARVIN October 19, 17:42

  Si tifoz i hollandes qe nga ky çast heq dore nga ky ekip dhe me duhet te zgjedh nje ekip tjeter. Kjo ndodhi per inat te ADVOKAT rracistit.

  Reply to this comment
 26. leo October 19, 17:50

  My advokati i serbeve eshte si ajo shprehja popullore shqiptare ” me thuaj me Ke rri te te them se cili je” . A budalla budalla. Kur te permendesh shqiperine dhe flamurin shqiptar te lash gojen mire Mor idiot

  Reply to this comment
 27. Tironsi October 19, 21:56

  NESE ky eshte shprehur keshtu duhet bere patjeter nje peticion FIFAS, UEFAS per largimin e tij nga bota e sportit. Te krahasosh flamurin e nje shteti sovran me fotografine e Hitlerit, tejkalon rracizmin dhe hyn ne labirinthe te tjera. Edhe gjermanet kur i krahason me Hitlerin kercejne sikur ti kete pickuar grenza, ndersa federata e sheti yne flene gjume… LEVIZE SUMEN z.DUKA

  Reply to this comment
  • DRONI TOKESOR October 19, 23:37

   Koha e pushtetit absolut ka mbaruar. Mbreti, Duka, Konti, Baroni …vlejne vetem per rrethe te ngushta te shoqerise moderne. Duka yne i kombetares “mbreteron” pa ju djegur qerpiku sa i do qejfi pa e justifikuar me rezultate,
   Ka bere shume pak, per te qene aq gjate ne ate post te nderuar. Pergjegjesia e tij qe lejoi ekipin kombetar te luaje ne ato kushte paraprake NE ATE FERR SPORTIV.

   Reply to this comment
 28. mëno October 25, 10:20

  Ky pederasti hollandes, njesoj si Pllatinia, ushqejne ndjenja rraciste ndaj shqiptareve. Ky jo vetem qe shpetoje mire nga humja, por tregohet edhe mendje madh duke thene se humbi Serbia. Mund te jet gjithçka por ne realitet seshte askushi. Eshte vetem nje idjot i radhes, kur thote se : nuk e kuptoj se pse nuk luanin ne ato rrethana. Po çfar kerkonte ky qe te rrembenin kallashin ne fushe. Sidoqofte beteja jone ska mbaruar dhe le te shpresojme per me te miren.

  Reply to this comment
 29. DRENICA E KUQE October 25, 10:47

  Ju serbet, lere qe e keni koken ne vend te keq e dallash krejt po edhe ment i keni dallash! Po, nuk shkohet me rrena ne xhenet o shkau i shkines! Shqiptaret nuk kishin ku te luanin sepse ju nuk siguruat as kushte minimale loje dhe kur pate se humbjen e kishit te sigurte edhe ne fushe, treguat fashizmin tuaj. UEFA ka gabuar rende qe u ka barazuar me viktimen. Por ne presim drejtesi nga instancat tjera te UEFA-s!…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 30. erion October 25, 12:19

  Hollandez hesapi cfar pret nga burra qe martohen me burra

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*