Afrika, Amerika dhe Europa përfshihen nga vala e të nxehtit

July 15, 2018 11:28

Afrika, Amerika dhe Europa përfshihen nga vala e të nxehtit

 

Temperatura rekord janë shënuar në pjesën më të madhe të botës këtë javë, ndërsa një valë e pazakontë të nxehti intensifikon shqetësimet për ndryshimet klimatike.

Algjeria ka përjetuar temperaturat më të larta të regjistruara ndonjëherë në Afrikë.

Britania, ndërkohë, ka regjistruar valën e tretë më të gjatë të të nxehtit, me episode si shkrirja e një çatie në godinën e Shkencave në Glasgou dhe ekspozimin e kodrinave të lashta në Uells.

Organizata Botërore Meteorologjike thotë se temperaturat në rritje bien ndesh me fenomenin ciklik global të njohur si “La Niña”, i kundërti i “El Niño”-s që zakonisht lidhet me temperatura të freskëta.

Tajvani është vendi më i fundit që raporton temperatura të larta të pazakonta prej 40.3 gradësh Celcius, pasuar kjo nga anomali të tjera.

Javën e kaluar në Algjeri, në shkretëtirën e Saharasë u regjistrua temperatura maksimale prej 51.3 grandë Celcius, më e larta e regjistruar në Afrikë. Edhe kur dielli perëndon, nata nuk e përmirëson aspak situatën, siç bënte dikur në shumë pjesë të botës.

Në Oman, temperaturat gjatë natës kanë qëndruar mbi 42.6 gradë Celcius, që besohet se është temperatura “e ulët” më e lartë e regjistruar ndonjëherë në botë.

Në shkallë globale, viti më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë ka qenë ai 2016, ndikuar edhe nga “El Niño”.

Vitin e kaluar, temperaturat arritën nivelin më të lartë pa ndikimin e këtij fenomeni. Ndërsa këtë vit, në skajin e kundërt të ciklit, që supozohet të sjellë më shumë freski, vijon po i njëjti trend.

a.s/dita

July 15, 2018 11:28
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?