Agjentura dhe atentate. Dy dëshmi interesante nga Shqipëria komuniste

March 27, 2018 14:20

Agjentura dhe atentate. Dy dëshmi interesante nga Shqipëria komuniste

Shkallëzimi i protestës ndaj Rusisë nën akuzë për vdekjen e një ish-agjenti, vjen pas shumë rasteve të dyshuara kur armiq të Kremlinit kanë vdekur njëri pas tjetrit në rrethana të pasqaruara. Shumë njerëzve normalë këto u duken ngjarje të një kohe tjetër, por bota e shërbimeve sekrete funksionon ndryshe nga sa mendon shumica.

A kryejnë shërbimet sekrete atentate? Edhe ndaj njerëzve me mbrojtje, që jetojnë në qytetet e Europës Perëndimore? Sigurisht që po. Edhe Shqipëria komuniste njeh raste të tilla, një ndër të cilët ka qenë rasti i Sadik Premtes.

Sadik Premtja (në qendër foto lart) është një emër shumë i njohur i historisë së lëvizjes komuniste në Shqipëri. I lindur në Gjorm të Vlorës dhe i njohur me pseudonimin ‘Xhepi’, ai ka qenë një nga pjesëmarrësit e paktë në mbledhjen e themelimit të PKSH më 8 Nëntor të vitit 1941.

Por disa muaj më vonë, së bashku me ‘Qorrin’, alias Anastas Lulon, do të përjashtoheshin nga PKSH dhe do të eliminoheshin si fraksionistë. Ndërsa Qorri u vra, Sadik Premtja mundi të shpëtonte gjallë dhe të arratisej në Francë në vitin 1944, ku jetoi deri sa vdiq në prill të vitit 1991.

Idajet Hoxha, ish-Sekretar i Parë dhe Konsull në Ambasadën e RPSH në Francë në gjysmën e dytë të viteve 1970 dhe në fillim të viteve 1980 në një rrëfim për gazetën DITA, e përshkruan kështu Sadik Premten:

Sadik Premtja i moshuar

Sadik Premtja ishte emigrant politik ndër më të vjetrit në Francë. Pothuaj gjatë gjithë kohës ka punuar nëpunës, ekonomist në një shoqëri multinacionale. Gjatë gjithë kohës në Paris, nuk iu afrua ndonjë fuqie apo partie politike kundër regjimit në Shqipëri. Nuk u largua kurrë nga Parisi dhe kishte zgjedhur për të kaluar ditët e pleqërisë në një kafene në Bulevardin Saint Michel, afër së cilës ishte ishte një librari që kishte libra shqip dhe sillte shtypin shqiptar.

Ai i ishte nënshtruar fatit. Fati e hodhi në anën e të mundurve. Me Hasan Lepenicën, kryetar i Ballit Agrar në mërgim, shijonin misrat apo gështenjat që piqeshin në një nga rrugët që të çonin te porta kryesore e Luvrit.  

U ruhej grumbullimeve të shqiptarëve. Nuk shkonte as në festat e Pavarësisë, as në ndonjë aktivitet të shoqatës së miqësisë Francë-Shqipëri.  Numëronte muajt kur do dilte në pension. Nuk dihet se çfarë kishte Sadiku në mendje, por nuk ishte vënë re as një tentativë për të dalë nga gjendja që iu krijua qysh kur iku nga Shqipëria. 

Në arkivat shqiptare kishte një dosje me kapakë të vjetër, në brendësi të së cilës përshkruhej aktiviteti i Sadik Premtes si fraksionist në Partinë Komuniste. Më ka bërë përshtypje së në atë dosje nuk ndodhej asnjë e dhënë që ta komprometonte në veprimtari antishqiptare. Unë jam kthyer nga Franca në nëntor 1982. Pas 1990, janë bërë disa shkrime nga të afërm të Sadik Premtes, ku bëhet fjalë se i kanë bërë atentat me anë të Sigurimit të Shtetit”.

Po a ka tentuar Sigurimi ta vrasë Sadik Premten siç përflitet?

Një dëshmi interesante për këtë sjell procesverbali i gjyqit ndaj Kadri Hazbiut që e dënoi këtë të fundit me vdekje. Pjesë nga dosja e këtij gjyqi janë botuar disa vite më parë nga DITA.

Peçini në gjyq

Në procesverbalin e 2 Tetor 1982, Llambi Peçini, i gjykuar dhe i dënuar bashkë me Hazbiun u ka thënë hetuesve se “në 1951 një agjenti ynë në Paris kishte tentuar të vriste Sadik Premten”. Peçini thotë se këshilltari rus Sahapov kishte kërkuar asokohe dosjen e agjentit. “E kërkova, por Zoi Themeli më tha se e ka marrë Mehmet Shehu” – ka thënë Peçini.

Interesant është që në këtë gjyq del se qëndrimi i Tiranës zyrtare ndaj këtij akti ka qenë disaprovues madje është quajtur edhe “akt terrori”.

Të paktën kështu del nëse lexon materialet e këtij procesi gjyqësor nga më të bujshmit e Shqipërisë komuniste.

“U informua Enver Hoxha për këtë. E dënoi si veprim terrorist. Ai agjenti nuk e vrau se mbeti në tentativë ajo, sepse agjenti u kthye në Durrës. Unë mora gjithë dosjet e agjentëve të tjerë, u dhashë një sy shpejt e shpejt detyrave që kishin dhe nuk kishte një detyrë të tillë. Vajta ta informoj këtë. I gjej poshtë, ishin në paradhomën e zyrës se Mehmet Shehut, që ishte ministër atëherë. Aty gjej kryekëshilltarin Gllaskov, gjej Kadri Hazbiun, gjej edhe Zoi Themelin.

Dëgjova që kryekëshilltari Gllaskov, duke biseduar me Kadriun edhe Zoin, po i thoshte: ‘Eto pahijet turjeckaja ragjetka’, domethënë, bie erë zbulimi turk, dhe nuk është mirë, domethënë, nuk janë mirë këto veprime. Edhe më thotë mua kryekëshilltari, shiko, na sill atë dosjen thotë, të agjentit. Zoi ishte aty. Them unë e ka marrë Zoi. Nuk di gjë më për këtë punë”.

Rusët që asistonin atëherë institucionet e sigurisë në Tiranë e kërkuan me ngulm atë dosje.

“Sahapovi më tha që ky atentat është bërë me urdhër të ministrit, të Mehmet Shehut” – dëshmon Peçini ,  i cili këmbëngul se dosjen që kërkonin rusët dhe që nuk gjendej e kishte zhdukur pikërisht Mehmet Shehu.

Hazbiu në gjyq

Por pas replikave të Peçinit  me kreun e gjykatës në seancë, në procesverbalin e publikuar nga DITA shënohet një ndërhyrje e të pandehurit Kadri Hazbiu, i cili merr përsipër atentatin ndaj Sadik Premtes:

“Është bërë me urdhrin tim kjo, jo të Mehmet Shehut. Për këtë jam kritikuar unë nga Udhëheqësi. E para, dhe e fundit herë, tha sepse terror Zbulimi s’duhet të bëje. Si është dhënë urdhri unë s’e kam parasysh, mund të jetë thirrur këtu punëtori operativ dhe i është thënë si duhet të veproje, mundet me radiogram, nuk e di.

Por para drejtësisë së Partisë, them hapur, këtë urdhër e kam dhënë unë. Mundësitë që ishin krijuar kërkonin një përgjigje të shpejtë. Unë i thashë bëjeni. E kam dhënë unë këtë urdhër, jo Mehmet Shehu. Mehmet Shehu, nuk e di ku ka qenë në atë kohë, a ka qenë i sëmurë, nuk më kujtohet. Kur ka ardhur është vënë në dijeni”.

Përballë habisë së trupit gjykues se si kishte marrë përsipër vetë një vendim të tillë për të vrarë Sadik Premten në mes të Parisit, Hazbiu thotë:

“Nuk ishte atentat, është një version likuidimi. Edhe në procesverbal e kam dhënë kështu si e po e them këtu. Ishte një agjent turbekuloz që përpara vdekjes propozoi që para se të vijë në Shqipëri të vdes, tha, më lejoni të vras këtë tradhtar. Ishte propozimi i tij. Unë u thashë atyre, kërkova, nuk gjeta ministrin. E mora vendimin me kokën time, me bindje të plotë dhe përgjegjësi të plotë… Nuk është e çuditshme, është përgjegjësia ime”.

Këto dëshmi vijnë nga gjyqi i Hazbiut dhe Peçinit, ish-zyrtarë të lartë komunistë të ekzekutuar pas gjyqit “për tradhëti të lartë ndaj atdheut” në shtatorin e vitit 1983.

Idajet Hoxha

Por diplomati Idajet Hoxha thotë se nuk e beson që Premte të jetë goditur seriozisht dhe se personi që pretendon se e shpëtoi nga atentati ishte një mashtrues.

“Sipas mendimit tim dhe si njeri i fushës së shërbimeve inteligjente, shpreh mendimin se “plagosja” e Sadik Premtes apo tentativa për ta vrarë me kacave (spatë e vogël) të cilës i u thye bishti, është pjesë e skenarit të Grushtit të Bardhë, të zhvilluar në Tiranë në vitet 1981-1983.

Pretendohet se Sadikun e ka shpëtuar nga atentati një person, fis i Avni Rustemit. Ai që pretendohet se është fis i Avni Rustemit quhet Sabaudin Dino. Është libohovit por jo fis i Avni Rustemit. Sabaudini punonte kamarier te kafja Les Balcanes në Lagjen Latine të Parisit, nuk kishte nivelin t’i bënte shoqëri Sadik Premtes.  

Të vërtetën e zgjidh ditari i Sadik Premtes.  Duhej të dorëzohej e të ruhej në një muze, për arsye se ka brenda konfliktet e kohës, ka vlera për ata që kanë dhe s’kanë afri shpirtërore me të” – thotë diplomati Hoxha për DITA.

*****

Rreth citimeve nga gjyqi i K.Hazbiut dhe Ll.Peçinit mund të klikoni KËTU

Rreth dëshmisë së ish-diplomatit I.Hoxha mund të klikoni KËTU

b.m. / dita

 

March 27, 2018 14:20
Komento

32 Komente

 1. alan pr March 27, 14:41

  interesant
  pak e njohim historine
  duhen grumbulluar shume deshmi e dokumenta qe te kemi nje mendim te qarte per personazhet ekesaj historie

  Reply to this comment
  • shvejku March 27, 15:48

   O budallenj gomere!
   Po pse po te merrte urdher Sigurimi i Shtetit per ta vrare Sadik Premten,a nuk mund ta kishgte bere me kohe?
   Ju mungon samari se trute e gomarit keni!

   Reply to this comment
 2. Bureto March 27, 14:42

  Po Anastas Lulon (Qorrin) që ishte dhe partizan, kush nga të çetës e vrau me plumb pas koke duke pirë ujë? Me urdhër të kujt u vra (likuidua) dhe pse?

  Reply to this comment
  • Feniks March 27, 15:51

   Mire Anastas Lulon,se ju hap barku juve se kush e vrau,po 26 vetet ne Gerdec,4 te pusghkatuarit e 21 janarit,Remzi Hoxhen,Trebicken etj,etj kush i vrau?
   Po mijra shqiptare te zhdukur maleve me debore per ne Greqi apo te mbytur ne dewt kush i zhduku?
   Po te gjithe pasurine kombetare kush e vodhi dhe shkaterroi dhe populli mori vetem ca letra qe as bythen nuk fshinim dot qofte edhe nje here?

   Reply to this comment
 3. am March 27, 15:12

  Me emrin e Sadik Premtes lidhet shembulli i parë i reagimit të diktaturave dhe autoritaristëve ndaj atyre që mendojnë ndryshe, ndaj një fraksioni. Veprimi ishte mbyllja e gojës me akte barbare, si vrasje pa gjyq dhe pa asnjë mëshirë. Anastas Lula u vra nga ata që sot kanë emrat rrugëve dhe e majta i quan ende heronj. Me të fillon një natë e gjatë që vazhdoj edhe pas mbarimit të Luftës së Dytë Botërore, vrasjesh, pushkatimesh të kujtdo që etiketohej si armik i partisë (dhe i popullit). Sadik Premtja është nga të paktët që i shpëtuan këtij rregulli makabër, por ju la harresës keqdashëse. Në errësirën e diktaturës emri i tij përflitej ndër miq të besuar si një rast i veçantë, si një histori që duhej sqaruar.
  E majta shqiptare e ka këtë gjë obligim moral, institucionet e shtetit shqiptar që merren apo tentojnë të merren me punët e historisë, e kanë jo vetëm obligim, por edhe detyrë funksionale që të rrëmojnë nëpër arkivat tona, e jo vetëm në to, në mënyrë që të zbardhen mjaft ngjarje e personazhe të cilat i ka mbuluar pluhuri i kohës që nga periudha e regjimit komunist, apo kanë qenë të fshirë fare nga defterët e historisë. Për të mos thënë se duhet rrëmuar edhe nëpër arkivat e shteteve të tjera, ku ka mjaft dokumente arkivore, botimi i së cilave jo vetëm që do t’i nderonte ata studiues e historianë, por gjithashtu do ishte me mjaft dobi edhe për historiografinë zyrtare të Shqipërisë. Kjo gjë ka ndodhur por me raste mjaft sporadike e me nismë nga individë të veçantë.
  Publikimi i këtyre dokumenteve, i hap rrugë studimeve të mëtejshme të historianëve të Lëvizjes komuniste shqiptare, që mbështetur në dokumentacionin, kujtimet dhe studimet e derisotme, ta rishkruajnë këtë periudhë, pa përjashtuar njerëz e veprimtari, pa vetcensurë e mllefe politike si deri dje, për të nxjerrë në dritë botime historike me vlerë që t’i rezistojnë kohës dhe t’u vlejnë brezave që do vijnë.

  Reply to this comment
 4. Che Guevara March 27, 15:46

  Po sot ne ketre shkerdhatoikracine tuaj kapitaliste,a nuk janew diktatore kryetaret e partive politike ne oushtet?
  Me ligj u eshte dhene e drejta te japin urdhera per cdo gje:
  -Te caktojne deputetet,ministrat,koalicionet,mareveshjet,te sghkarkojne te gjithe,te investojne ku e sa te duan,te japin tendera e koncesione etj!
  Cfare doni te benin me teper Berisha e Rama ne kete vend?
  Beni n0.0000000001 % te atyre qe beri Enver Hoxha dhe do te laheshin te gjitha gjynahet tuaja kriminale!

  Reply to this comment
 5. pse e bete enverin shenjtor ! March 27, 16:18

  Nuk ka shtet ne bote qe hap “zorret e barkut” per te tjeret…
  .
  Nese do hapeshin arkivat
  e CIA-s
  KGB-se
  ASFALISE greke
  UDB
  SIMIT
  E DERI TE AI IZRAELIT
  besoj se do dridheshin
  dhe femijet ne barkun e nenes
  .
  boll u moret me keto dokumente te kopjuara nga ndonje dash kaloc kastrit dervish apo fari balli.

  .
  Me vjen keq por me sa lexojme ju po lartesoni socjalizmin (jo komunizmin qe e quani ne menyre kriminale)
  .
  Ketu ka nje efekt bumerang:

  Sa i madh paska qene Enver Hoxha qe paska punuar me keto plehra antishqiptare te brendeshem dhe te jashtem

  Reply to this comment
  • Peza March 27, 23:44

   Enver Hoxha ka qene dhe do mbetet per jete SHENJTORI i Shqiperise dhe tmerri i armiqve te saj!
   Pa lavdine e Envr Hoxhes shqiptaret do mbeten si qente e rruges neper bote!

   Reply to this comment
 6. ELIOT March 27, 16:20

  HA HA HA H HA BOLSHEVIKET PO ZBULOJNE KRIMET MBAS KRAHEVE TE KOMUNIZMIT ….. NE FILLIM E FILLOI DAJA E ENVERIT STALINI … KUR DHA URDHER PER TE VRARE TROCKIN …KOMUNISTIN E FLAKET …. K ZH B RUSE E LARGOI TROCKIN ME DHUNE ..I THANE ZHDUKU NGA RUSIA DHE TE MOS TE SHOHiM ME ….PERNDRYSHE ..DO TA RRJEPIM LEKUREN … DHE SHOKU I LENINIT JA MBATHI PER NE ARGJENTINE VENEZUELA DHE ATJE … SHKRUANTE KUNDER STALINIT …E KRITIKONTE ASHPER DHUNEN E BOLSHEVIKEVE ..DHE RUSET MORREN VENDIMIN TA VRISNIN…ME SOPATE NE ….. DHE ENVERI BENTE NJESOJ … TE GJITHE SHQIPTARET QE ARRATISESHIN DHE FLININ NE TELE ..E KRITIKONIN ENVERIN DUHEJ TE VDISNIN….KAM TAKUAR NJE TE TILLE …QE IKU NE 1982 … DHE SHKOI NE FRANCE …. ENVERI PAGOI KOSOVARET KOMUNISTA SPIUNA QE TA VRISNIN…SE ATO KOSOVARET KISHIN VITE QE JETONIN NE FRANCE…. TITO I HAPI KUFIJTE NE 1962 DHE …..DHE TRIMI NGA TIRONA ME TREGONTE SE NDIQEJ NGA SPIUNAT E KOSOVES ..TE PAGUAR ….. MBANTE ME VETE NJE PISTOLET DHE KISHTE KURSHERINJ NE KOSOVE …… DHE KESHTU SPIUNAT E ENVERIT .. SJ MBANTE .. E NDIQNIN POR MBANIN DISTANCE ….. DHE KJO LOJE ZGJATI PER SHUME VITE …DERI U STABILIZUA …ME PUNE DHE MIQ … DHE NUK CUDITEM QE SADIKU RINTE URTE ..SJA MBANTE TA HAPTE LLAPEN SE PERFUNDONTE NE VAREZA .KKOMUNISTAT ISHIN NE GJENDJE TE PAGUANIN NJE SHUME TE MADHE VETEM QE TA BYLLTE .. DHE KA JETUAR ME SHUME SE K A MBYLLUR …SI U VRA SANDER KONDO ? ????

  Reply to this comment
 7. Gezuar Otranton mister Lu.. March 27, 16:56

  Njoftim:

  Neser ne 28 mars mbushen fiks 21 vjet qe peshqit e otrantos u kenaqen me mish njeriu…lum si kjo kohe e nazi-berishizmit ! festoni djema….mbushni kupa dhe puthni cupa

  Te nderuar lexues mos u merrni shume
  me keto histori te brengosura me Sadik Premte
  SE JU BEN DEM PER SHENDETIN DHE HUMORIN.
  .
  Merruni me histori gazmore..
  .
  Per shembull sapo festuam 10 vjetorin e Gerdecit tani rradhen e ka Otranto ku PESHQIT E MEDHENJ TE DONALDLUSE do festojme me fishekzjarre kete mbytje te gezueshme
  .
  Stafi i Vetingut qe po kryhet sot ne Shqiperi njofton se do te organizoje nje ballo dhe parade mode me politikuaj me kete rast ku do falenderohet Sali Qenberisha qe i lemerisi njerzit te iknin nga syte kembet por dhe Euro-Deputetja italiane Irene Pivetti,kryetare e Dhomës së Deputetëve qe dha urdher te mbyten shqiptaret se peshqit ishin te uritur

  ……
  Kete fjalim do ta mbaje neser PRINCESA DASARA MALLTEZI BERISHA qe kur moshataret e saj mbyteshin ne Otranto ajo me pashaporte dipllomatike udhetonte me avjon siper tyre
  .

  Për t’iu larguar varfërisë ekstreme dhe tragjedisë së vitit 1997, me shpresën se do të bëheshin pjesë e botës ku punohet e jetohet normalisht, më 28 mars 1997 u nisën nga brigjet e Vlorës 115 persona, shumica familjarisht. Të joshur prej trafikantëve që kishin rrëmbyer një anije “Kater i Radës”, siç quhej, ata nisën udhëtimin drejt Italisë, vendit ku shqiptarët kanë pasur “stacionin” më të afërt e të dëshiruar të emigrimit, pa e ditur se ai udhëtim, ajo shpresë do të ishin të fundit e jetës së tyre. Anija me të cilën udhëtonin 115 kërkues të jetës së qetë, u fundos pas një goditjeje katastrofike prej një anijeje italiane në ujërat e Otrantos! tyre…

  ———————————-

  Lista emërore e 81 viktimave të gjetur e të evidentuar të tragjedisë

  1. Zeqine Fejzaj, 61 vjeçe

  2. Blerina Fejzaj, 8 vjeçe

  3. Zonja Fjezaj, 36 vjeçe

  4. Mihal Fejzaj, 60 vjeç

  5. Fatos Fejzaj, 39 vjeç

  6. Roland Fezaj, 14 vjeç

  7. Oltion Fejzaj, 13 vjeç

  8. Mimoza Xhavara, 32 vjeçe

  9. Kamela Xhavara, 9 vjeçe

  10. Majlinda Xhavara, 4 vjeçe

  11. Desantila Xhavara, 24 vjeçe,

  12. Firdesa Xhavara, 1 vjeçe

  13. Gerard Xhavara, 4 vjeç

  14. Majlinda Roshi, 38 vjeçe

  15. Qemal Roshi, 38 vjeç

  16. Roland Roshi, 2 vjeç

  17. Pushime Meminaj, 60 vjeçe

  18. Donika Idrizi, 40 vjeçe

  19. Elona Idrizi, 14 vjeçe

  20. Semiranda Idrizi, 11 vjeçe

  21. Romeo Andrea, 28 vjeç

  22. Silvana Andrea, 18 vjeçe

  23. Kristina Andrea, 2 vjeçe

  24. Bardhyl Lame, 37 vjeç

  25. Tushe Lame, 38 vjeçe

  26. Artuela Lame, 35 vjeçe

  27. Kasiani Bestrova, 6 vjeçe

  28. Viktore Bestrova, 9 vjeçe

  29. Konstandin Bestrova, 2 vjeç

  30. Anife Begotare, 41 vjeçe

  31. Rezart Begotare, 12 vjeç

  32. Erald Begotare, 13 vjeç

  33. Zeman Avdia, 37 vjeç

  34. Nertila Avdia, 11 vjeçe

  35. Olsi Avdia, 6 vjeç

  36. Irma Greko, 21 vjeçe

  37. Kristi Greko, 3 muajsh

  38. Bardhosh Deliaj, 46 vjeç

  39. Burbuqe Deliaj, 45 vjeçe

  40. Melpo Sejdiaj, 46 vjeçe

  41. Hanëme Birçe, 41 vjeçe

  42. Besmir Birçe, 9 vjeç

  43. Lavdosh Kaja, 22 vjeç

  44. Robert Bajrami, 19 vjeç

  45. Miklovan Troqe, 17 vjeç

  46. Anastas Mërkuri, 30 vjeç

  47. Lindita Demiri, 12 vjeçe

  48. Lindita Demiri, 12 vjeçe

  49. Bektash Tahiri, 47 vjeç,

  50. Andi Aliaj, 17 vjeç,

  51. Teferi Saliu, 48 vjeç

  52. Lirim Bulla, 17 vjeç

  53. Zini Muça, 27 vjeç

  54. Ermal Xhaka,18 vjeç

  55. Fatmir Geraj, 28 vjeç

  56. Kastriot Sharraj, 36 vjec,

  57. Përparim Mamanaj, 13 vjeç

  58. Zylyma Sulejmani, 22 vjeçe

  59. Krenar Sulejmani, 27 vjeç

  60. Alban Sulejmani, 4 vjeç

  61. Mirand Kuçuku, 28 vjeç

  62. Kizeta Sulo, 21 vjeçe

  63. Klodian Sulo, 2 vjeç

  64. Fiqiri Sulaj, 30 vjeç

  65. Ervin Sula, 15 vjeç

  66. Latif Berberi, 53 vjeç

  67. Maze Seferaj, 31 vjeç

  68. Brunilda Seferaj, 25 vjeçe

  69. David Seferaj, 1 muajsh

  70. Vjollca Kaçupi, 22 vjeçe

  71. Albana Botrova, 22 vjeçe

  72. Merita Ferko, 32 vjeçe,

  73. Bledar Ferko, 10 vjeç

  74. Fredi Ferko, 8 vjeç

  75. Viktori Kaçupaj, 25 vjeç,

  76. Robert Llanaj, 30 vjeç,

  77. Ilir Kicja, 34 vjeç

  78. Maringlen Bardha, 16 vjeç

  79. Kastriot Hasanbashaj, 27 vjeç

  80. Klorida Hasanbashaj, 24 vjeçe

  81. Xhuljana Hasanbashaj, 3 vjeçe

  ——————————————————————

  Detaje nga kronika e tragjedisë së 28 marsit 1997

  . : Në Kanalin e Otrantos anija ushtarake italiane “Sibila” godet me qëllim dhe shkakton mbytjen e anijes shqiptare “Kater i Radës”. 108 viktimat, përfshirë gra dhe fëmijë, udhëtonin drejt Italisë me një anije të vjetër ushtarake, të nxjerrë jashtë përdorimit.

  -: Deputetja italiane Irene Pivetti,kryetare e Dhomës së Deputetëve, deklaron se për të përballuar mbërritjen e mijëra shqiptarëve, ata duheshin hedhur në det.

  ——————————————

  Vitet 1992-1997/ Ja 22 raste “ëndrrash” klandestinësh, që kanë përfunduar me fatkeqësi

  1. Data 22 prill 1992: Një grup prej 17 klandestinësh nga zonat e Pogradec, Librazhd, Fier, zhduken në malin e Gramozit në Ersekë, kufirin me Greqinë.

  2. Data 26 prill 1992: Zhduken 7 klandestinë brenda kufirit grek në zonën e Korçës, gjendet vetëm trupi i njërit prej tyre.

  3. Data 30 prill 1992: Gjenden 5 klandestinë të vdekur në Qafë-Botë të Sarandës, në një kasolle bagëtish.

  4. Data 4 maj 1992: Banorët e zonës së Devollit, informojnë për zhdukjen e 6 klandestinëve në një humnerë, në tentativë për të kaluar kufirin me Greqinë.

  5. Data 7 maj 1992: Gjenden të vdekur në Igumenicë 3 klandestinë shqiptarë, të vrarë me armë zjarri.

  6. Data 19 maj 1992: Zhduken 13 klandestinë zhduken në det, të nisur nga Vlora, asnjë informacion për jetën e tyre.

  7. Data 21 maj 1992: 8 klandestinë rezultojnë të zhdukur në det, të nisur me gomone nga Divjaka, asnjë informacion

  8. Data 30 maj 1992: Zhduken pa asnjë gjurmë 5 klandestinë me gomone, të nisur nga grykë-derdhja e Semanit.

  9. Data 14 tetor 1992: Ndodhi tragjedia e parë në gjirin e Vlorës, ku u mbytën 25 persona, nga fundosja e anijes në Otranto.

  10. Data 19 shtator 1993: Nisen 11 persona nga gjiri i Vlorës, por në Otranto fundoset skafi, dhe kjo ishte loja e parë e nisur me gomonet mafioze.

  11. Data 11 dhjetor 1993: Mbyten 5 persona në Otranto, nuk jepet asnjë informacion për fatin e tyre

  12. Data 22 shtator 1994: Nga përplasja e dy skafeve në ujërat tona, humbasin jetën 14 kurdë e shqiptarë që udhëtonin si klandestinë për në Itali.

  13. Data 13 shtator 1995: Humbasin 13 persona nga mbytja e një skafi në ujërat neutral, mbytet edhe skafi me 2 skafistë, të nisur nga bregu i Vlorës.

  14. Data 28 nëntor 1995: Pas mbytjes së një skafi me 27 klandestinë, humbin jetën 11 persona, 16 arrijnë të shpëtojnë.

  15. Data 29 nëntor 1995: Në Otranto zhduket një gomone me 18 shqiptarë e Kosovarë, nga kërkimet nuk u gjet asnjë prej tyre.

  16. Data 30 nëntor 1995: Dy skafistë vlonjatë dhe 1 fëmijë, u dorëzuan të vdekur nga një anije patrulluese amerikane, e cila i gjeti në Kanalin e Otrantos, flitej për 25 të mbytur.

  17. Data 14 mars 1996: Zhduket skafi me 34 vetë në bord, 31 prej tyre ishin nga Maqellara e Dibrës, nuk gjendet asnjë kufomë.

  18. Data 29 tetor 1996: Mbyten 2 skafistë dhe 8 klandestinë në Sazan, gjenden vetëm 6 trupa prej tyre.

  19. Data 28 mars 1997: Shënohet katastrofa më e madhe në historinë e mbytjes së shqiptarëve në Otranto, mbyten 108 klandestinë, kryesisht gra e fëmijë nga të cilët 84 nuk gjenden.

  20. Data 12 prill 1997: Mbyten 4 klandestinë me një gomone, 3 nuk gjenden, shpëton vetëm 1 prej tyre.

  21. Data 18 maj 1997: Trafikantët hedhin nga gomonia në Otranto 13 klandestinë, mes të cilëve 4 fëmijë, shpëtojnë vetëm 10 prej tyre.

  22. Data 23 dhjetor 1997: Skafistët hedhen në Otranto 33 klandestinë, ndërhynë policia detare italiane dhe shpëton vetëm 19 prej tyre…vijon

  Reply to this comment
 8. intelektuali March 27, 17:35

  MOSKA KA YSHTUR DHE KA QENE PRAPA VRASJEVE POLITIKE NE SHQYPNI QE NGA AVNI RUSTEMI DERI TEK ENVER HOXHA

  Kush e financoi dhe sterviti psikopatin dallkauk Avni Rustemi qe nuk mjihte as Libohoven dhe jo te shkonte vete deri ne Paris per te vrare Kryeministrin shqyptar? Besoj se nuk ka njeri me dy pare mend qe te mos e kuptoje se dikush mjaft i fuqishem e ka perdorur injorantin pa shkolle brekecjerrur Avni Rustemi per qellimet e tij te prapta, por kusht eshte ky SKUTH qe hedh gurin dhe fsheh doren?

  SHIKONI KETU ME POSHTE:

  Enveri e filloi veprimtarine e tij te agjentit me Qemal Stafen duke e spiunuar tek fashistet, kur u lidh me jugosllavet vrau Nako Spiron, kur u lidh me sovjetiket vuri mina ne Kanalin e Korfuzit dhe vrau anglezet me pabesi te ppapare, me tej vrau Patriotet properendimore qe i spiunoi Kim Philby, me pas vrau ne SHBA Midhat Frasherin me KGB – ne e Stalinit, dhe me te njejten pabesi hodhi nje bombe te sajuar ne Ambasaden sovjetike dhe gjeti sebep per te vrare dhe masakruar intelektualet shqyptare qe kishin studiuar ne Perendim dhe nuk e honepsin dot MURTAJEN bolshevike qe po instalohej ne vendin tone.

  prandaj:

  Edhe atentati kunder Sadik Premtes ne France nuk cudit dot njeri sot ne Shqypni, sidomos i treguar nga nje injorant besnik dallkauk dhe sigurims qe citon ne rusisht fjale idiote te pakuptueshme per ta bere me te besueshem trillimin e tij, por qe i zbath breket vetes duke treguar se cfare gomeresh dergonte Parta e Punes jashte shtetit per te zbuluar ARMIKUN e jashtem

  Reply to this comment
  • Qinami i ersekes March 27, 20:32

   aman e derman o kumandar
   a ke perendi ?
   po ne nje brime i bie Fyellit o paliKAR ?
   mblidhe te shkreten mendje , e mo e ler hazat
   te livadhis si ti doje qejfi .
   Vur kapellen se mo na ftohesh ——

   Reply to this comment
  • Peza March 27, 23:46

   Enver Hoxha ka qene dhe do mbetet per jete SHENJTORI i Shqiperise dhe tmerri i armiqve te saj!
   Pa lavdine e Envr Hoxhes shqiptaret do mbeten si qente e rruges neper bote!

   Reply to this comment
   • intelektuali March 28, 10:34

    PO ENVERI I BERI SHQYPTARET JO VETEM SI QEN TE ZGJEBOSUR NE BOTE POR EDHE SI MAJMUNE XHUNGLE MORE MAVRI, APO E HARROVE EKSODIN E REZILIT DHE TURPIT TE SHQYPNISE NE SYTE E BOTES?

    Neqoftese e ke harruar si dallkauk qe je ja ku po ta kujton intelektuali:

    https://www.youtube.com/watch?v=_Jk7zSopzBM

    Shikoje me vemendje kete film real qe te plasin syte e fanatikut idiot dhe budalla qe ta mesosh permendesh mesimin qe i dha i Madhi Zot regjimit me te eger dhe me antinjerezor ne Evrope, regjimit katil dhe te pabese te Enver Hoxhes qe mbushi lumenj me gjak njeriu dhe falimentoi ekonomine, ne menyre qe shqyptaret te mos perserisin me HORRORIN e Partise se Punes dhe te behen popull normal si te gjithe popujt e tjere.

    ME KE TALLESH TI O MUT ENVERIST NE GAZETEN DITA?

    sepse

    O Peza e CUBIT hajdut qe katunaret e quanin babe Myslymi, ishte Miku i Titos dhe ti na bere te mallengjeheshim kaqe shume se na na bere te qajme me lot per Mikun tjeter te Titos, Enver Hoxha qe i kishte shitur Kosoven dhe BYTHEN e vet Jugosllavise komuniste ne fillim dhe me pas Stalinit dhe Mao Ce Dunit me radhe si nje kapmpion pederast i papare, por edhe si kampion vrastar i papare qe HENGRI si kanibal te gjithe shoket e tij debila komuniste, njashtu sic po i HA Putini sot qe kujton se po rilind Stalinin e Kohes se Qepes te BRSS.

    Reply to this comment
   • ELIOT March 28, 14:01

    PEZA … ENVER ZGJEBSI JA HONGRI K ABAZ KUPIT …ABAZI JETOI NE PARIS NE NJE SHTEPI TE MADHE …IKU NGA SHQIPERI SEPSE ENVER TRADHETARI DONTE TA HIQTE QAFE SIC BERI ME BEQIR BALLUKUN DHE PO E MBAROI ME KADRI AZBIUN S DUHET NJE DITE QE TI SHKRUAJ EMRAT E ATYRE QE VRAU ENVERI NGA PRAPA … LE TE VIJME TEK ABAZI .. LUFTOI KUNDER ITALIANVE NE DURRES ME TRIMA E TIJE POR ENVERI E SHIKONTE SI NJE RIVAL TE MADH …PASTAJ BAZI IKU ME ANIJET ANGLEZE NE ITALIE PASTAJ NE FRANCE.. NE VITET 1955 ENVERI COI ZGJEBSAT BOLSHEVIKE CUAN NE PARIS 2 SPIUNA SI DESHMIMTARE …SE E AKUZONI BAZIN SE BASHKEPUNOI ME NAZISTAT . NE GJYGJE TE PASTER BAZI MORI AVOKATE FRANCEZE .. DHE ME DESHMIMTAR NGA ANGLIA DOLI E VERTETA ..QE LUFTOI KUNDER NAZISTAVE DHE NDIHMOI ALEATET NE LUFTEN PER CLIRIMIN E SHQIPERISE ..DHE ENVER ZHULSI GATI SA SE VRAU VETEN NGA NATI … DO ME THEN JA HONGRI MUNE …. PASTAJ ABAZ KUPI JETOI SI PRINC NE MES TE EUROPES ..DHE FEMIJET E TIJE U RRITEN SI EUROPIAN TE VERTETE .NUK RRINI SI ZGJEBSAT NE SHQIPERI 2 ORE NE RRALLE PER VAJGURI DHE NJE SHISHI KOSI …DHE I CONTE FEMIJET CDO WEKENT NE NORMANDIE PER TE BERE PLAZHE …HEJ COBAN NGA PEZA …. ABZI KURRE SI BLEI USHQIMET ME TULLONA SI TI DH RRACA JETO PERJ SPIUNI .SE E MBUSHTE FRIGON PER NJE MUAJ TE TERE …DHE KUR TI ME COBNET KOMUNISTA RRINITE GHTHE DITEN NE RRALLA …ABAZI ME FAMILJEN I KALONTE NE SUD TE FRANCES .. NE PLAZHET ME TE BUKURA NE EUROPE …. E KUPTON COPE DEBILI .. ENVERI KA QENE RRRRROOOOOTA E KKKKKKKAAAARRRRIT ME E MADHE QE KA NXJERRRE SHQIPERIA PER 500 VJET …SE NA LA SHTETIN ME TE VARVER NE EUROPE DHE NA FUSTE NE BURGJE PER NJE SHPREHJE TE LIRE … ENVERI ISHTE NJE SOCIOPAT QE BOTA E KA NJEOHUR SI KANIBAL DEBILE MENTALE ..DEBILE NGA MEDJA ……MERCI

    Reply to this comment
  • I tillë je , sa herë që hap gojën March 29, 18:44

   Po ti .gopi i bushtres serbe , nga e ke kete informacion zyrtar , pervecse nga Beogradi , o kellira e UDB-se ?!
   Vdiqe , duke punuarn me ore te zgjatura para monitorit , veteme vetem per te fituar simpatine e eproreve ne Beograd dhe per te te shtuar tagjine , Plehre inteloleshi !

   Reply to this comment
   • ELIOT March 30, 14:55

    JO ZGJEBS SPIUN .. E KAM KETE HISTORIE NGA JETA …S ABAZI ISHTE NGA FAMILJA E IME ISHTE DAJA E PLAKUT .. DHE JEMI KRENARE ..SE LUFTOI FASHISTAT POR ENVER ZGJEBSI E LUFTOI NGA FRIKA ENVERI ME SERBET QE COI TITO I LUFTUAN TE GJITHE DEMOKRATET ..SE KENI KUTPUAR AKOMA MORE LOPE …NE NORMANDIE EDHE LOPET E KANE KUTPUAR ..POR JU KUPTOI JENI ANALFABETAT TE EUROPES DHE JU FALET .//. HEJ MOHIKAN TRAPI SKE GJERA REALE DHE SHAN PA NDERPRERE ….JU KUPTOJ TRUNI JOT PREJ COBANI SKA GJE TJETER NE BAGAZH VETEM SHARJE … DHE PO TE DONI JU JAP EMRAT E SPIUNVE QE COI ENVER KARI PER TA SJELLUR NE SHQIPERI BAZIN … DHE JAM ALABANEZ PO JO SPIUN DHE TRADHETAR POPULLIT .JE SUIS FIER D ETRE ALABANAIS … TETE DE BITE. …. HEJ FSHATARE ANALFABETE .NE FRANCE NE EUROPE TE DENONIN ME PROVA ME FAKTE ..JO SI NE SHQIPERI ..ME LIGJET E BYTHES QE ENVER SHKERDHATA BERI …ME PROVA FALLCO JO … POR KUJT I THEM LLUMIT E CIVILIZIMIT …..

    Reply to this comment
    • MOHIKANI March 30, 17:31

     keep cool eliot.
     controle toi du derape.

     Reply to this comment
     • ELIOT March 31, 21:52

      MOHIKAN …KUR TI ME SHAN MUA ME BEHET QEFI ..PERSE ….. SEPSE NGA TRUNI I JOT PREJ BUJKU PREJ KAUCUKU ..NUK KE SE CTE PRESESH GJE TJETER ….PO TE ME OFENDONTE NJE LOPE OSE GEZIM KULLUFI PO DO TE MERZITESHA .POR NAG TY ..DUKE E DITUR ANALFABETIZMIN TEND ..DUKE E KONTROLLUAR ZGJUARSIN TENDE DUKE PARE BARAMETRAT E CITRONIT TEND …. CONCLUSSIONI ….. DIHET EN AVANCE …MERCI ..

 9. STOP KANIBALE ANTIKAMUNSTE ! March 27, 18:22

  Ka kohe qe gazeta Dita ka harruar krimet e Zogomarit dhe Salimagjarit…

  ..

  Perse ky kanibalizem ekstrem ndaj Enver Hoxhes ?
  =Kur dhe amerika zyrtare me ikonen negative komuniste Fidel Kastro U PAJTUA MIQESISHT biles ne te nejten kohe qe dipllomate amerikane ne Usa njoftonin fillimin e lidhjeve dipllomatike me Kuben…dipllomati Arvizu duke ikur tha per EH qe ishte monster dhe pastaj kerkoi takimpublik me nje femer se i kishte ngelur pishman te Arian Cani

  =Kur dhe amerika zyrtare ka marredhenie vellazerore me Kinen Komuniste te MCD qe vraau 60 miljon njerez dhe i thone akoma Kryetari Mao….eshte ky shtet qe shkeli me tanke mijra studente me Tien An Men.

  PSE KY QENDRIM ME DY STANDARTE ?

  aq me keq kur tradhetari,bashibozoku Ahmet Zogu nderohet me permendore ??

  AI I TAKON PERMENDORJA ZOGUT KURVES ME KETO MASAKRA MESJETARE ??

  Masakrat e Zogut, nga varjet ne litar tek pjekja në hell e njeriut
  – At’ Benardin Palaj në revistën “Hylli i Dritës” Nr. 13. shkruan se “Kur plasi lëvizja e Dukagjinit, atëherë Ahmet Zogolli ua muar jeniçerëve të Stambollës ato armë të ndryshkura me gjak të shqiptarëve për me shue vllaznit e vet të krështenë të Dukagjinit. E atë vjet Muharrem Bajraktari i Lumës, ngrehë shtabin e vet- dibranësh, matjanësh e lumjanësh, hi në Kishë të Shalës, ku si nder dhuni të tjera bani kjo ushtri laperash e zhelanash – toka me pasë randë- vrau edhe rrogëtarin e fratit krejt afër kishe…
  Burrat ma të mirë të Dukagjinit bashkë me shumë meshtarë u burgosën, vriten, futen në lak e arratisen. Burgjet mbushë me gra e fëmijë, gjaja mbarë plaçkitë… (“Hylli i Dritës, Nr. 13” viti 194125-253). Një dëshmitar tjetër i asaj kohe, Pal Dukagjini shkruan se “Çka ndodhi aty e mbrapa në Dukagjin e dijnë vetëm ata që e provuen. U dogjën shtëpia , u grabitën pasuni, u pushkatuen burra, u burgosën robni, u varën u rrahën deri u dhunuen në nderë e erz, çka për shqiptarin ashtë dekë ma e ranë se deka.

  Pas sukseseve të para kryengritësit, të cilëve u mungonin armët dhe fishekët, nuk u rezistuan forcave të rregullta të ushtrisë e xhandarmërisë dhe bandave të shumta të mercenarëve civilë që ishin shumë më superiore në numër e në mjete luftarake, prandaj detyrohen të tërhiqen drejt Gurit të Kuq. Forcat zogiste ndërmorën një aksion të shpejtë, të rreptë dhe të efektshëm reprezaljesh, ku terrori i bandave civile të Matit dhe të Lumës,të cilat i kalonin 10 000 vetët –
  Pas sukseseve të para kryengritësit, të cilëve u mungonin armët dhe fishekët, nuk u rezistuan forcave të rregullta të ushtrisë e xhandarmërisë dhe bandave të shumta të mercenarëve civilë që ishin shumë më superiore në numër e në mjete luftarake, prandaj detyrohen të tërhiqen drejt Gurit të Kuq. Forcat zogiste ndërmorën një aksion të shpejtë, të rreptë dhe të efektshëm reprezaljesh, ku terrori i bandave civile të Matit dhe të Lumës,të cilat i kalonin 10 000 vetët(Zef Harapi, Kamiljo Libardi), që u mblodhën menjëherë në Qytetin e Shkodrës dhe të prirë nga Fiqiri Dine vazhduan më pas reprezaljet që ishin të papara dhe të padëgjuara në malësitë e Pukës, Shalës, Shoshit, Nikaj-Mërturit, Pultit, Shllakut e Temalit.

  Në drejtimin e Komandantit të Përgjithshëm Fiqiri Dines, armata e Nënkolonel Xhemal Arianitit filloi kundërgoditjen ofensive ndaj Dukagjinit sipas këtyre drejtimeve
  1- Më 27 nëntor 1926 forcat e Kapiten Preng Previzit u nisën drejt Koplikut për në Theth.
  2-Me 28 nëntor Dukagjini mori ikjen masivisht nga Qafa e Pejës -Shtegu i Dhenve drejt Malit të Zi. Në këtë qafë nga forcat mercenare të Kelmendit u zunë 300 shaljanë, ndër të cilët Avdi Kola(Bajraktari i Gimajve), me gjithë nipat e bajraktarit të Shalës.
  3- Më 29 nëntor 1926 Kapiten Muharrëm Bajraktari, mësyni Qafën e Agrit nga Nikajt dhe Merturi e hyri në Abat të Shalës, gjatë operacionit vriten Prelë Ndoka, Gjelosh Ndoka(dy djemtë e Ndokë Mirashit të Pepajve, Pep Nika –Pepaj- Shosh dhe Stakë Ndoci Dardhë-Shosh.

  4- Po më 29 nëntor nga Guri Kuq dhe Mali i Shoshit Hasan Beg Bushati me një pjesë të forcave të tij, hyri në Shosh dhe me pjesën tjetër hyri në Pult të Dukagjinit u rrethua nga të gjitha anët ndërkohë që kryengritësit kishin marrë arratinë drejt vendeve të padepërtueshme. Komandanti i Operacionit të Shkodrës N/Kolonel Xhemal Arianiti në Shkodër me 11.12.1926 bënte të ditur se “përveç 14 vetave që ishte njoftuar më parë nga kjo komandë ndodhën nën vërejtje 53 komitë prej Shale, Shoshi e Nikaj- Merturi, si dhe 110 vetë të tjerë prej Thethit, të cilët kanë marrë pjesë në kryengritje. Përveç të naltpërmendurve ndodhën këtu nën vërejtje edhe 129 gra e fëmijë prej Shale, Shoshi e Nikaj –Merturi” (Zef Harapi “Dukagjini, historia dhe etnografia”. Studim i viti 1949, fq 219)

  U dogjën dhjetëra e dhjetëra shtëpi, katunde të tëra u grabitën, u therën bagëtitë, u plaçkit çdo gjë që nuk mund të merrej me vete.“Sot janë dorëzue prej komandantit Operativ Kapiten Prengë Previzi 67 kokrra dele dhe 23 krenë lopë e qe” (Zef Harapi po aty. Mercenarët ngado që i ranë, shkatërruan vathët e bagëtive, duke i detyruar pleqtë që kishin mbetur pa arratisë dhe plakat t’ua piqnin në hell, t’ua zinin mishin e bagëtisë, me qumësht madje edhe në planc të bagëtisë së therur se kështu u shijonte shumë më tepër.

  Hapnin qypat e gjalpit e pjek petulla të cilat i shoqëronin me mjaltë, ndërsa bletëve u fusnin flakën e barutit në derë të zgjojës. Bashibozukët shpërthenin kotecat e drithit e jepnin për të ngrënë kuajve të tyre. Imoraliteti i tyre çnjerëzor arriti deri aty sa në Shalë marrin e lidhin një plak pas hellit të fërlikut dhe fillojnë ta rrotullojnë pranë zjarrit sikur të ishte ferlik.

  STOP KANIBALIZMIT NAZI-BERISHIST
  MAKARTIST PER ENVER HOXHEN
  KUR SALISATANI PO JU PSHURR NE QAFE..

  Reply to this comment
 10. Lisi March 27, 19:31

  Sadik Premte , Anastas Lulo , Zef Mala , Koço Tashko , Koçi Xoxe etj etj dhe mbi të gjithë Qemal Stafa , ishin komunistë gjenetikë .
  Enver Hoxha , Mehmet Shehu , Hysni Kapo etj etj ishin komunistë OMGJ .
  Të parët ishin idealistët , të dytët-pragmatistët .
  Si e pse fituan pragmatistët s’është për t’u çuditur , por , kjo kërkon analizë të veçantë !

  Reply to this comment
 11. Tarrasi March 27, 19:52

  Kucedra komuniste qe hante kelyshet e vet…(apo kelyshet komuniste qe hanin kokat e njeri-tjetrin?)

  Reply to this comment
  • rp March 27, 20:30

   bravo Tarrasi je i papare

   edhe une ashtu mendoj kur ti i knoje enverit deri sa te shkonte djersa ne ulluk te sumes

   Ku ka kangë që e merr kët’ burrë
   Kjo Shqipni ka qit’ kaq trima,
   si qet qielli bubullima.
   Nji kreshnik kan’ rrit’ kta male,
   pushkë e madhe, besë e madhe,
   nji kreshnik, nji lis me rrema,
   Enver Hoxhën me shtat’ zemra.
   Kërcet pushka në Tiranë,
   djemtë e Shqipes jan’ me nanë,
   djemtë e Shqipes s’janë jetima,
   vend për vend vetojn’ vetima.
   N’ball’ vetimash kush po prin?
   Enver Hoxha me Partinë,
   pesdhjet’ vjet në luftë e punë,
   pesdhjet’ vjet per ne pa gjumë.
   Shpata kurr’ s’e shpoj Skënderin,
   s’guxoi kush me e prekë Enverin.
   Sa jan’ malet rreth e rrotull,
   garda e tij asht mbar’ nji popull.
   Siç jan’ mbush’ malet me gurra,
   kjo Shqipni asht mbush’ me burra,
   kurrnjiher’ s’ka njoft’ ky vend,
   Enver Hoxha mal me mend.
   Gjith’ kreshnikët tan’ të lashtë
   te ky burrë jan’ bashkue bashkë.
   Duhet kanga nji mij’ rreshta,
   tan’ ortiqet që ka bjeshka,
   duhet t’vij’ deti me valë,
   duhet malet t’ishin fjalë,
   prap’ s’do t’bahej kanga kurrë.
   Ku ka kang’ që e merr kët’ burrë!

   Bajzë-Shkodër

   Reply to this comment
 12. FLUTUROI FLUTUROI ZOGUKURVES March 27, 21:02

  Kushdo qe di te lexoje dhe kuptoje shqip pasi te lexoje
  keto rrjeshta keto qe thuhen per Sadik premten do duken si barcaleta:

  Më 14 tetor të vitit 1927, ndersa po dilte nga një restorant ne Pragë, Cekosllovaki, Ceno Kryeziu vritet me revoler nga studenti Alkibijad Bebi, një bursist shqiptar, i cili e kishte ndjekur Ceno Kryeziun edhe gjatë qëndrimit të tij në Beograd.
  .
  Agjentët serbë e kishin arrestuar si të dyshuar por e kishin liruar në mungesë të fakteve. Pas kryerjes së atentatit në Pragë, Alkibijad Bebi nuk u largua nga vendngjarja, por dorëzohet te organet policore. Në pyetjen përse e kishte kryer atentatin dhe kush qëndronte pas tij, ai përgjigjet: “E kam vrarë Ceno begun, sepse ai është serbofil, i cili ka bërë përpjekje për t’ia shitur Shqipërinë Jugosllavisë.”
  .
  Alkibijad Bebi u vra ne sallen e gjyqit nga nje spiun serb nga Kosova, Zijah Vushtria, i cili me vone u lirua me nderhyrjen e autoriteteve te Beogradit. Ne te njejten kohe Ahmet Zogu morri nga Praga dhe solli në Tiranë motrën e tij (gruan e Cenos) dhe djalin e tyre. Cili ishte Ceno beg Kryeziu, sipas Zhivko Abramovskit Ceno begu ishte djali i Hysein beg Kryeziut, i lindur në Gjakovë nga familja feudale e kryezinjve, që i përkisnin fisit të Bizhuzve. Shkollimin e kishte kryer në Turqi, ndërsa me rastin e shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë më 28 nëntor 1912, Ceno begu iu bashkohet radhëve të Esat Pashë Toptanit, i cili për veprën e tij tradhtare në shërbim të Jugosllavisë vritet në Paris, nga heroi i kombit, Avni Rrustemi.
  .
  Në kohën derisa Esad Pashë Toptani kishte ndarë për vete Shqipërinë e mesme, ndërsa veriun ia premtonte Jugosllavisë, e jugun Greqisë, Ceno begu ishte kryetar i rrethit në Krumë. Në vitin 1918 emërohet kryetar komune në Gjakovë, si njeri tejet i besuar i forcave okupatore jugosllave, pasi që serbëve iu kishte kryer shërbime edhe gjatë kohës së fundit të sundimit turk. Me qëllim për të përfituar favore politike, martohet me motrën e Ahmet Zogut. Në kohën e Revolucionit Demokratik të Fan Nolit, në qershor të vitit 1924, Ceno begu së bashku me Ahmet Zogun dhe disa oficerë si:
  Marka Gjoni,
  Zef Ndoci,
  Maliq Bushati,
  Luigj Shantoja,
  Tafë Kaziu e të tjerë, ikin në Jugosllavi, ku kërkojnë azil politik për një kohë të caktuar dhe ndihmë ushtarake, për t’u rikthyer sërish në Shqipëri.

  Për shkak të meritave të tij në likuidimin e kundërshtarëve politikë dhe në vrasjen e Bajram Currit, në dimrin e vitit 1925, Ceno begu gradohet kolonel dhe emërohet komandant i Garnizonit ushtarak në Shkodër.
  Ndërkohë, Ahmet Zogu e emëron ministër të Punëve të Brendshme. Asokohe pasi kishte kryer me sukses detyrat kundër kombit, Ceno beg Kryeziu, njoftonte Aleksander Karagjorgjeviqin dhe Nikolla Pashiqin, se kishte likuiduar Bajram Currin, Luigj Gurakuqin, Zija Dibrën e të tjerë.

  A po e shihni, e mbajta premtimin, i mbyta vetë Gurakuqin, Bajram Currin, Zija Dibrën,për paqen tonë dhe Tuajën.

  Reply to this comment
 13. Kris 1 March 27, 21:27

  Makbethin ka 25 vjet qe e luajme me mjeshteri.Per tu qetesuar tregojme perralla nga e kaluara.

  Reply to this comment
 14. demo March 28, 09:35

  Po 26 vete ne Gerdec kush i vrau????????
  Enver Hoxha i vrau?Ja pra qe s`paska pasur gisht Enver Hoxha.Sepse qe te porosiste vrasjen e Sadik Premtes ne 1951,duhej te kishte vrare 26 veta ne Gerdec ne 2008,mundesisht edhe 4 te tjere ne 2011 ne Bulevard.Meazallah!Nuk ka bere nga keto pune enver hoxha;leter,Teper sekret,n=46,21 XI 1944:”Zain e Fundos ta torturoni ,pastaj ta vrisni.Gjate torturave,t`i beni keto pyethje:-Perse ka ardhur ne Kosove dhe kush e dergoi?Cfare lidhje ka me Gani Kryeziun?Te flase per veprimtarine e meparshme.Deponimet e Zait na i dergoni kendej ,Zain e vrisni andej.

  Reply to this comment
  • iNFO anal bythe palari March 28, 12:12

   nuku po kuptojme se cili demo po shkruan ?
   demo ballisti ?
   qehajaj i Kumandar nastradinit ?
   Ik andej o piseveng se nuk sperdridhet demo pa leka e pa keste .
   do te jeç no nje komunist i fshehur si ballist .

   Reply to this comment
 15. iNFO anal bythe palari March 28, 12:13

  nuku po kuptojme se cili demo po shkruan ?
  demo ballisti ?
  qehajaj i Kumandar nastradinit ?
  Ik andej o piseveng se nuk sperdridhet demo pa leka e pa keste .
  do te jeç no nje komunist i fshehur si ballist .

  Reply to this comment
 16. alphade March 28, 23:43

  Fenix,tartuf,etj. ju lumte dora qe i keni dhene pergjigje zo-
  gisto-ballisteve qe vetem me pula e pilaf e “bene” luften,
  sigurisht efhe me ndonje dash te Sali Protopapes. Si nuk
  e mbylken halene nje here keta brekdhjere…! Mbeten
  perjetesisht turpi i botes. Ndersa per Enverin ,ia kam
  ndryshuar mbiemrin nga Hoxha,ne EVERESTI , Enver Everesti shqiotar…, nje LEGJENDE ……!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*