Të hiqet shtatorja e Zogut, referendum për Enver Hoxhën

August 4, 2017 14:11

Të hiqet shtatorja e Zogut, referendum për Enver Hoxhën

Grup nënshkruesish*

Ne, një grup nismëtar prej 93 veteranësh dhe pasardhës veteranësh me banim brenda dhe jashtë shtetit, Ju drejtohemi me këtë peticion në të cilin mendojmë se shprehet një opinion dhe qëndrim i shumicës së shqiptarëve.

Në radhë të parë shprehim shqetësimin që në këto 27 vjet të Shqipërisë pluraliste kanë ndodhur sulme të ulta kundër historisë, kulturës dhe vlerave kombëtare që dikur na kanë dhënë dinjitet dhe krenari.

Është hedhur baltë mbi figura të mëdha të historisë dhe kulturës sonë, si dhe kanë ndodhur episode tronditëse, sikurse ka qenë dhunimi i varrezave të dëshmorëve të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare, si dhe monumenteve dhe memorialeve të saj. Kjo strategji që ne e themi haptazi se është antikombëtare, mendojmë se ka qenë e qartë që në fillim: të zbresin nga piedestalet heronjtë dhe personalitetet e historisë dhe kulturës sonë, dhe vendin e tyre ta zënë antiheronjtë, tradhtarët, kolaboracionistët.

Kjo është një fyerje e rëndë që i është bërë këtij populli.

Zoti President,

Ju jeni deklaruar në vijimësinë tuaj politike në mbrojtje të kësaj Lufte të madhe që na rreshtoi në anën e fitimtarëve dhe aleatëve të mëdhenj anglo-sovjeto-amerikanë. Ju jemi mirënjohës për këtë! Por, tani që jeni në krye të shtetit, tregojeni veten se kini qenë i sinqertë në deklaratat Tuaja. Paraardhësi juaj nuk la bashkëpunëtor të fashizmit dhe diversant pa dekoruar. Ne e konsiderojmë sjelljen e tij antikushtetuese. Tani që Jeni në krye të shtetit, kini shansin e madh të korrigjoni shumë nga gabimet e së kaluarës dhe të kontribuoni në rivendosjen e të vërtetave të mëdha historike. Populli shqiptar do t’Ju jetë mirënjohës për këtë!

Zoti Kryeministër,

Ju që u mbështeti shumica e shqiptarëve të fitoni një mandat të dytë qeverisës, kini përgjegjësinë e madhe historike për vendosjen e drejtësisë në këtë vend. Jemi ne që ju kemi votuar për të bërë gjëra të mira për Shqipërinë. Po ju themi se kini një shans historik si asnjë udhëheqës tjetër pas viti 1990 që të bëni diçka ndryshe në të mirë të këtij vendi e të këtij populli. Shfrytëzojeni këtë moment historik! Ju mbështesim maksimalisht për Reformën në Drejtësi. Por ne mendojmë se reformë mbi reformat është mbrojtja e historisë dhe vlerave kombëtare të krijuara me aq shumë gjak dhe sakrifica. Veproni sa s’është vonë.

Në këtë letër-peticion që ju dërgojmë Ju zoti President dhe Ju zoti Kryeministër, parashtrojmë dy kërkesa të drejtpërdrejta, sa të thjeshta, por edhe po aq të rëndësishme për të tashmen dhe të ardhmen e Shqipërisë.

E para. Njëzet e ca vjet më parë u vendos në mënyrë arbitrare emri i Ahmet Zogut, një pjese të Bulevardit që ka mbajtur dhe mban emrin “Dëshmorët e Kombit”.

Sikur të mos mjaftonte kjo, po në mënyrë arbitrare u vendos pesë vjet më parë në atë Bulevard dhe një statujë e Ahmet Zogut, ish-mbretit që ka shitur pjesë të trojeve të atdheut, që e tradhtoi këtë vend në momentet më të vështira të tij në prill 1939.

Ai monument fyen një komb të tërë. Ai monument duhet hequr një sahat e më parë, jo thjesht se u vendos në mënyrë të paligjshme, por se Zogu nuk e meriton atë statujë. Duhet ta dini se shumicës së shqiptarëve u dhembin sytë kur shikojnë atë ngrehinë dhe ndërrojnë rrugë kur u bie rasti të kalojnë andej. Monumentet nuk e fshijnë turpin e tradhtisë së Ahmet Zogut.

Së dyti. Lidhur me qëndrimin ndaj Enver Hoxhës, mendojmë se ka ardhur koha që figura e tij si udhëheqës i Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare të vihet në vendin që i takon. E dimë që përmendja e emrit të Enverit politikanëve tanë iu shkakton sëkëlldi. Por këtë çështje e zgjidh fare mirë një referendum lidhur me qëndrimin që duhet mbajtur ndaj Enver Hoxhës.

Me konsideratën më të lartë:

Lista e 93 nënshkruesve është botuar sot në DITA

 

August 4, 2017 14:11
Komento

63 Komente

 1. kush e ktheu enverin ne legjende ? August 4, 14:54

  Enver Hoxha nuk ka nevoje per lapidar
  Ai eshte kthyer ne legjende
  .
  dhe merita me e madhe e vlersimit te tij i takon ambasadoreve euroatllantikas
  -te perndjekurve politike
  dhe klases politike te sotme qe e kane kthyer shqiperine
  ne plantacjon droge
  & wc ambasadoresh

  +++++

  Kishte nje fare sensi deri nga 1996-1997 te shaje enverin.Sepse sot problemi nr-1 eshte denimi i monstres berishe,Pra mos denimi i kriminelit berishoviq dhe nderimi qe i behet tradhetarit ahmet zogolli automatikisht eshte nderimi qe i bejne sot enverhoxhes

  Ne fakt enveristet nuk perbejne me shume se 0,1 e te popullsise dhe jane jo vetem absolutisht te parrezikshem por dhe jane te mjere..jane per meshire
  Kurse populli i thjeshte qe po provon THIKEN DERI NE KOCKE ne financa dhe moral perbejne mbi 80 perqind te popullsise……..pse nuk behet referendum dhe do jem i pari qe do ti kerkoj falje syzekavanozit nqe del nen 70% ne favor te xhaxhit.
  Tre jane kategorite te cilat po bejne terrorizem mediatik dhe qe nuk kane te drejte te zene ne goje Enver Hoxhen

  _-Asnje lloj qytetari amerikan qe nga presidenti dhe deri te pastruesi me I thjeshte nuk kane te drejte te denigrojne Enver Hoxhen se ishte Anglia &Amerika qe pruri ne pushtet ne 1944 dhe me vone Curcilli me Ruzveltin na shiti te Stalini dhe Tito-Rankoviqi…..Dhe nqs Enveri paska qene kaq I tmerrshem pse nuk na cliruan keta miq per fiq
  -Asnje lloj turbo komunisti te tipit Kadare-Berisha-Stefani dhe cdo lloj hajvani nuk kane te drejte morale ta shajne Enverhoxhen se jo vetem nuk jane te besueshem por eshte veprim kanibal nga nje boleferkues I tij te behet ne nekrofage per cerek shekulli…jane kthyer ne Drakula
  -Asnje lloj ish fashisti,ish zogisti,ish diversanti te tipt xhaferrdeva apo hamit matjani qe ne vend te dorezoheshin ne gjyq per krime lufte u aktivizuan ne akte terroriste…Ne kete maskarade futen dhe ato ARMIQ KLLASE SI sali berisha…vazhdon lista me mijra qe ai xhaxhi I mbajti ne pellmbe te dores….Pa harruar ketu dhe ish te perndjekur qe u bene Spiuna te shokeve te tyre si Kasaruho apo artan hoxha ai presidenti 12 oresh…
  Te gjithe keto ndyresira qe permenda me lart pra kane konflikt interesi pasi jane pale kundershtare
  Pra ndiqni albitrin e Enverit::
  Indro Montaneli = analisti me i mire italian per te gjitha kohrat me prirje fashiste qe kishte nje antipati te madhe per Enver Hoxhen dhe e quante Tiran..por me nje egzatesi te cuditeshme pranonte dhe keto merita te tij qe duhet te quhen
  20 POSTULATET E MONTANELIT PER EHOXHEN:
  1-burri i shtetit më jetëgjatë dhe serioz përsa i përket ushtrimit të pushteti
  2-e fitoi pushtetin si partizan ,cliroi shqiperine pa ndihmen e huaj
  3- e bëri Shqipërinë të papenetrueshme prej askujt, përfshirë SHBA-të.
  4-ishte edhe një situatë që i justifikonte persekutimet si gjithe bota
  5-Shqiperia pas 1945 ishte tokë e lakmuar për pushtim. Greqia e mbështetur nga Perëndimi donte Epirin.
  6-Jugosllavia e mbrojtur nga Stalini, që atëherë kishte një dobësi për Titon, kërkonte Shkodrën dhe gjithë veriun.
  7-Hoxha nuk kishte në anën e tij askënd kur u paraqit në Konferencën e Paqes. Nuk kishte asgjë tjetër, veçse kurajës
  8-Denimet e para i bëri vetëm me mbarimin e luftës, por i bëri në emër të Shqipërisë dhe jo në emër të komunizmit
  9-në emër të Shqipërisë foli edhe në Konferencën e Parisit duke zbuluar mes të tjerash një nuhatje prej politikani race.
  10-Iu afrua Stalinit për t’u mbrojtur nga Tito që e kishte në kufi.
  11-Hoxha ka ditur të bëjë të funksionojë edhe vetë komunizmin. Dhe kjo duhet besuar.
  12-nuk kishte dobësitë dhe salltanetet e Causheskut apo Kim II Sungut
  13-në publik shfaqej rrallë
  14-ishte e vetmja xhaketë komunisti e nomenklaturave që nuk mbante medalje deri në kërthizë.
  15-Ishte i pari që ndjeu ndarjen mes Stalinit dhe Titos dhe luajti bukur
  16-për të shpëtuar pavarësinë e Shqipërisë kishte nevojë që Shqipëria të ishte e bashkuar
  17-ky vend në fakt nuk kishte qenë kurrë i bashkuar as prej race, as prej gjuhe, as prej feje. U bashkua nën Hoxhën
  18-Hoxha arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, … ndoshta është më mirë që të mos hetohet si i bashkoi.
  19-kur pati në dorë vendin e tij të vogël, Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe.
  20-është nje nga shtetaret me te spikatur se e nxorri ate vend nga mesjeta e hereshme ne nje vend me varferi të pranueshme
  ***
  Para dy vjetesh zoti Obama vizitoi Kuben dhe eshte poshtrues qendrimi qe po mbahet nga disa kapterra te dipllomacise amerikane qe merren me shqiperine.
  Fidel Kastro ne 1961 I drejtoi rraketat me mbushje berthamore per rrashimin e Washingtonit kurse Enver Hoxha si Garip perzuri flloten ruse qe eshte akti ndoshta me historic ne konfliktett boterore…
  Po ashtu vizitoi Vietnamin dhe ka shume fotografi me kreun e shtetit vietnamez pikerisht para bustit te Ho shi minit,kur dihet se vietnamezet vrane apo plagosi rreth gjysem miljoni ushtare amerikane..Po enveri qe nuk vrau asnje ushtar amerikan ??

  Pra pse ky kanibalizem cerek shekullor me Enver Hoxhen..
  Mos duhet te shkoje zoti Obama dhe Kongresi amerikan ti lutet dy bossave qe merren me shqiperine Elez biberaj dhe frank wisner..Aman o elez dhe fran..pushoni luften me enveri e vdekur se late koqen e namit Jepini Cezarit kuroren qe i takon..sidomos pas kataklizmose se 97′ kur vrate shtetin dhe dinjitetin e kombit dhe akoma nuk po e ngjallni dot

  pra pas 1992 armiqte e tij hodhen bustin e ngritur nga frikacaku ramiz alia dhe po ata e kthyen ne legjende….qe eshte 1 miljon here me e madhe se nje lapidar bronxi

  Reply to this comment
  • Qypi August 4, 17:09

   Pse mos kete permendore edhe Esad Pasha, bashke me xhaxhin Enver kane qene kukulla te Serbise.

   Reply to this comment
   • Sali Rajerson Biberoviq August 4, 19:23

    SI E PRUNE SERBET DHE LOBI SERB I AMERIKES SERBERISHEN NE PUSHTET
    Ish-badiguardi i Sali Berishës gjatë presidencës së tij në 1992-1997, Izet Haxhia, ka filluar të flasë duke shpjeguar shumë zhvillime të rendësishme që nuk janë perceptuar nga publiku gjatë asaj periudhe.

    Në një postim të gjatë në profilin e tij në Facebook, Haxhia shpjegon se kanë qenë serbët dhe lobi sërbo-amerikan tepër i fuqishem në atë atë që sponsorizuan Berishën dhe njerëzit e tij në fillimet e ngjitjes në krye të shtetit duke i siguruar mbështetje diplomatike dhe pjesëmarrje në konferenca të rendësishme ndërkombëtare.

    Ja çfarë shkruan Izet Haxhia: “Vizita e Berishes në USA në vitin 1992 u organizua dhe u përgatit nga shefi i CIA-s për Balkanin Jug-Lindor Dejvid Philips. Ky person njihet për lidhje te fuqishme me lobin serb në Amerikë bashkë me Zv. Sekretarin e Departmentit të Jashtëm Lorenc Igellberger, i cili kishte intersa ekonomike në Serbi me firmen Zastava. Zonjës Berisha ju dhurua një çek prej 10 mijë dollarësh nga ana e Philips. Kur u vendosëm në hotel në Crans Montana, tek suita e Berishes erdhi një përson që nuk e njihja dhe që Berisha nuk e prezantoi. Ka qendruar për rreth tre orë në suiten e tij. Në këtë takim ka qënë vetëm Berisha dhe gruaja e tij. Të nesërmen në sallën ku mbahej forumi mori fjalën edhe përsoni që në darkë kishte darkuar me Berishen. Nga prezantimi që ju bë nga moderatori forumit Carteron mësova se ishte ministri i jashtem Serb i Jugosllavise së mbetur. Mbiemri me sa me kujohet ishte Ivanoviç”.

    Haxhia e përforcon edhe më tej argumentin e tij se Berisha është ngritur nga serbët në pushtet duke thënë se Ivanoviç është parë në tribunën e mitungut të fitores së 22 marsit 1992. “Interesant është fakti se PD vërtet u krijua në shtepinë Gramoz Pashkos, por drejtuesit e ardhshëm që do të merrnin postet drejtuese dolën nga shtëpia e profesor Bujar Hoxhes, një shqiptar me origjinë nga Kosova, rezident i sigurimit të shtetit e shërbimit sekret serb. Ky njeri kishte një pushtet të fuqishëm tek Berisha. Nga ky person u futën në PD klanet e Dibrës me Gazideden e Zhulalin që ishin të lidhura me sherbimin sekret maqedonas”, – vijon ai duke shtuar se edhe ngjarjet e vitit ’97 u organizuan nga qarqet anti-shqiptare.

    Ai zbardh gjithashtu edhe dërgimin e naftës shqiptare ne Jugosllavi, ndërkohë që OKB i kishte vendosur embargo gjatë luftës së Bosnjes.

    “Perveç dërgimit të karburantit makines së luftës së Milosheviçit është bërë edhe dërgimi i armëve serbëve të Bosnjes. Kjo është bërë e kamufluar si trafik i armësh relike në drejtim të Norvegjisë, por në të vërtetë shkonin armë për serbët e Bosnjes. Nëermjetës në të gjithë këtë tafik ka qenë gjenerali Boban, që ka takuar disa herë Berishën tek Vila nr.4”, – përbyll Haxhia.

    Reply to this comment
   • Arbeni August 6, 18:42

    Per Esat Toptanin tashme ka prova dhe deshmi te qarta tradhetare dhe keto jane bere te ditura per cdo shqiptar.
    Per Enver Hoxhen ti ke vetem nje opinion te pergjithshem, dhe ‘prova’ te tilla si: ‘..duket qe ishte agjent serb nga menyra si i krehte floket'” per fat te keq nuk bejne asgje me teper sesa devijojne debatin per gabimet e tija te vertete si ndarje totale nga bota e jashtme, qendrimi i tepert ne drejtimim e vendit, humbja e besimit te klasa intelektuale etj

    Reply to this comment
  • Legjenda??? August 4, 18:30

   Të vërteta janë shumë nga ato që ka shkruajtur Indro Montanelli, por ai ka harruar genocidin dhe luftën e klasave, që e zbehin plotsisht figurën e Enver Hoxhës.

   Reply to this comment
   • Historia ?? August 4, 19:31

    legjenda ???

    Lufta e kllasave ?

    eshte aktuale edhe sot .
    enveri kishte te drejte .

    Reply to this comment
    • ELIOT August 6, 13:48

     ha ha ha ENVERI DIKTOTORI ME I MADH NE EUROPE ..DHE DISA COBANE KATUNARE DUAN TE NA I VEJNE NE MES TE TIRONES …. NUK E DI SE JEN TE CMENDUR BUDALLENJ DEBILA KOMUNISTA ..POR ENVERI VETEM NE KUFIJTE TANE VRAU 10 MIJE TE RINJ .. qe ishin te pafajshem QE DONIN LIRINE … KAQ GJE TE TJESHTE S KENI KUPTUAR … EDHE NJE LOPE E KA KUPTUAR .POR JO JU …. JENI ME KEQ SE LOPET … KUR GENERAL DE GAULLE E NDRYSHOI FRANCEN NE DEMOKRACIE KUR POPULLI E KISHTE FJALEN ENVERI I FUSTE NE BURG .. ENVERI BERI ME SHUME KRIME S E HITLERI NE SHQIPERI .DHE PER VETEN E VET JETONTE SI PASHA …KETO NDYRESIRA SPIUNA KOMUNISTA ..DUAN AKOMA DHUNE DHE VRASJE NE SHQIPERI SEPSE ENVERI I MORRI NGA KATUNET E PISETA DHE I PRURI NE TIRONE ..DHE TANI DUAN RREMUJE … KETO TIPA AS DUHEN DEGJUAR SEPSE JANE KRIMINELAT E DEMOKRACISE ..JANE BAJGAT E LIBERTESE E EGALITESE … JANE BAJGAT E NJEREZIMIT … EVERI NA LA POPULLIN ME TE MJERE NE EUROPE DHE KETO DUAN HITLERIN NE MES TE SHQIPNISE ….. TURP TE KEN KETO SERBE …GREKE TURQ ..POR KETO SJANE SHQIPTARE … ENVERI DUHEJ TE PERFUNDONTE SI MAXIMILIAN ROBESPIERRE…. NE GIJOTINE …. MERCI

     Reply to this comment
   • AI LART August 4, 19:50

    i nderuar

    varet si e shikon problemin

    1-nese krimineli berishe eshte jashte dyerve te burgut se eshte “burre shteti” i governorit arvizu-donald lu

    2-nese nuk shembet me ceremoni permendorja e ahmet zogjit….

    atehere enveri eshte me shume se legjende ..eshte shenjt

    PSE ESHTE KRIMENL ZOGU KURVES ?

    Ja si e pershkruan Catin Saraci situaten e nxehte te viteve 1922-1924, e paperseritshme ne historine shqiptare qofte dhe per faktin se mes vrasjesh e betejash politike, mori jete foshnja e parlamentarizmit shqiptar: Shefqet bej Verlaci ishte kryetari i shtetit skeletik shqiptar. Cifligari me i madh i vendit me mbi 40 mije ha toke te punueshme ne Shqiperine e jugut pa llogaritur siperfaqet e shitura, ai kishte gjithmone njerez te gatshem per ta ndjekur. Zogut i duhej kjo force, ndaj ne 1923-shin fejohet me vajzen e Verlacit. Pas kesaj, ky i fundit i jep gjithe votat e perkrahesve ne parlament dhe stabilizon situaten e dobet financiare te dhendrrit duke i paguar rreth 18 mije paunde (Saraci flet gjithmone me monedhen britanike). Nje vit me vone, Zogu kryeminister plagoset nga Beqir Valteri dhe si i pamundur per disa jave, ia delegon pushtetin vjehrrit. Nderkaq, thurr planin me ndihmen e perhershme te Lale Krosit dhe kryen shpagimin e gjakut duke vrare Avni Rustemin, pa llogaritur ndoshta se me kete do te ndizte revolucionin. I lutet vjehrrit ta ndihmoje ne konflikt me te holla e njerez, por Shefqet beu qe nuhat rrezikshmerine e situates, rreket per kompromis me kryengritesit nga frika e humbjes se pasurise. “Atehere ne morem rruget dhe u larguam, ndersa kur Zogu hyri pas gjashte muajsh triumfator ne Tirane, e la menjane Verlacin, duke ia kthyer edhe 10 mije paundet e dhena nga ish vjehrri pas fejeses”.
    Sa per pergatitjet e rikthimit, pervec faktit te njohur se Ahmet Zogu u ndihmua nga kryeministri serb Pashic me te holla (250 mije paunde) e njerez, duke i falur ne kembim Jugosllavise kullotat e pasura te Vermoshit dhe Shen Naumin, Saraci nenvizon se ajka e ushtrise se “Legalitetit” ishin rreth 500 oficere bjelloruse nga mbeturinat e Vrangelit qe u thyen nga Ushtria e Kuqe, eksperte ne luftimet frontale dhe ne armet automatike. Keta udhehiqnin rreth 5 mije shqiptare te Kosoves, te cilet marshuan drejt nje kundershtari po aq te forte, por te pajisur keq. Dinakeria e Zogut inicioi edhe nje levizje mashtruese per qeverine e Fan Nolit. Ai bashke me shpuren e vet, bene nje udhetim corodites nga Beogradi ne Vjene e ne Prage, per te dhene idene e ikjes. Ne Vjene gjeti dhe bukuroshen Francy, e cila per ca kohe me pas, jetoi si mantenute ne Tirane, ku pat ardhur me dy valixhe te vogla dhe u largua me dy kamione plot baule te reja dhe nje dore te mire parash.
    Hapat e pare te Ahmet Zogut pas fitores? “Shpallja e vetes president e me pas mbret me bekimin e Italise, eliminimi sistematik i armiqve politike dhe marrja e masave per t’u rrethuar gjithmone e me teper nga nje bande njerezish injorante e analfabete qe e levdonin ore e cast, kryenin cdo porosi dhe vidhnin pa pushim shtetin”. Te cilet pershkruhen keshtu nga Zogu ne nje rrefim intim: “Ky eshte cirku im. Ajo cfare ata dine ose ndjejne nuk me intereson hicfare. Per aq kohe sa i nenshtrohen kamxhikut tim dhe nuk hedhin vickla, une jam i kenaqur me ta dhe i mbaj”.
    Megjithate, me Catin Saracin dhe Jak Kocin, Ahmet Zogu do te ruante nje marredhenie te vecante. E kerkonte mendimin dhe keshillen e tyre, packa se shume here degjonte prej tyre kritika. Por sipas Saracit, dy ishin synimet e tij te fshehta dhe finale: Te pasurohej sa me shpejt dhe sa me shume, dhe te shtypte e poshteronte cdo atdhetar e patriot me mjetet e pushtetit. Nga ana tjeter, Zogu nuk hezitoi aspak ta vinte vendin nen zgjedhen e ekonomike italiane me Traktatin e pare te Tiranes, me dekretin per krijimin e Bankes Kombetare te Shqiperise me kapital italian (duke ia nenshtruar fqinjit te madh gjithe jeten ekonomike e financiare ne vendit), me firmosjen e borxhit prej 50 milione franga ari ne kembim te ndertimit nga italianet te porteve e rrugeve strategjike qe do pergatisnin pushtimin e Shqiperise po prej tyre, me Traktatin e dyte te Tiranes etj.

    88888888888888888888888888
    Dhe vijojne deshmite tronditese te Catin Saracit: Ahmet Zogu jo vetem qe ka marre mite (rryshfet), por ne cdo rast ishte ai vete qe percaktonte sasine qe i duhej. I pajisur me pasaporte diplomatike dhe dokumente extra, tutori i moshuar i Zogut largohej nga vendi me kamione te ngarkuar me valute, i shoqeruar nga roje te armatosura. Keto udhetime kryheshin rregullisht kurdohere qe Zogu kishte hedhur nenshkrimin mbi ndonje akt te ri, ndersa itinerari i rendomte ishte: Durres-Bari, e prej andej ne Gjeneve te Zvicres. Sapo parate siguroheshin ne nje banke te huaj, percillej urdher me shkrim qe te transferoheshin ne nje vend edhe me te sigurte se i pari. “Per rrjedhoje, pjesa me e madhe e ketyre parave gjendet ne Lloyd’s Bank te Londres. Une vete me doren time, kam shkruar nje sere urdhrash te kesaj natyre si dhe i kam ardhur ne ndihme tutorit analfabet per te mberritur ne kufi ne Zvicren”, shkruan Catin Saraci. I cili shton se si tutori Lale Krosi, edhe Zogu, i kishin thene se ne ato kamiona ndodheshin dokumente shteterore me rendesi jetike, “cka une fillimisht e besoja”. Dhe parate shtese perfitoheshin ne njemije menyra, pervec rroges zyrtare prej 35 mije paundesh ne vit. Nje shembull: Rrogat e 5 mije mercenareve qe e sollen ne pushtet, vileshin rregullisht ne cdo fundmuaji nga Zogu, pavaresisht se ata ishin larguar shume heret nga Shqiperia. Nje tjeter shembull i paskrupulltesise: Zogu-Saracit, “Catin, ne jemi vend bujqesor pa kembe kapitalisti, ndaj e kam fjalen te hapim negociata me sovjetiket dhe t’ua permbushim kerkesat qe nuk arriten te realizojne permes Fan Nolit. Por me nje kusht: Sovjetiket te me paguajne ne dore 300 mije paunde…” Saraci nuk e kreu kurre nje negociate te tille, por Zogu kish nevoje per para. Trilloi nje histori sikur prijesit e Veriut po rebeloheshin se nuk qene paguar per ndihmen qe i dhane dhe kerkoi nga italianet 200 mije paund. Por dhe kur i mori parate, nuk shperndau asnje kacidhe.
    Shembulli i fundit persa u perket parave, sepse te tilla Saraci ka shume, vjen pas krijimit nga italianet te Bankes sone Kombetare. Myfit bej Lobohova “gjysme cerkez e gjysme shqiptar”, ishte ne ate kohe i falimentuar, dhe dihej nga te gjithe se ky minister Financash kishte lene peng gjithe pasurine per 80 mije luigje ari. “Mbasi statuti i Bankes u miratua, Myfiti jo vetem qe lau gjithe borxhet e veta, por i tepruan para edhe per te blere nje alamet pallati ne Rome dhe nisi te jape para me interes”. Dhe kur Saraci merr vesh ne Rome se Zogu per kete rast special kishte perfituar 5 milione franga ari, niset per Tirane ku pas nje bisede te gjate me Zogun, degjon nga ky i fundit se kishte marre vetem dy milione?!
    Nje pjese te vecante Catin Saraci i kushton ne doreshkrimet e veta, eliminimit qe Zogu u beri kundershtareve te vet. Vrasja e Luigj Gurakuqit ne vitin 1925 ne Bari te Italise nga djali i tezes (Balto Stambolla, emrin Saraci nuk e permend) i paguar nga Zogu, ndodhi kur vete Catini ishte ne Bari, ku sapo kishte marre detyren e konsullit. Shume zera ia atribuojne organizimin e vrasjes vete Catinit, por ja cfare thote ai: “Ironia eshte se vrasesi, nje dite me pare me takoi ne zyren time duke me thene se kishte ardhur per te kryer nje veper te madhe patriotike. E njihja mire qe nga koha e shkolles, qe nje aventurier e burracak i pashoq, prandaj dhe nuk e mora mundimin ta lajmeroja udheheqesin e opozites, me te cilin vijoja ta mbaja ende marredhenie te mira personale. Nje vit me pare kisha mundur t’i shpetoja jeten viktimes po ne Bari, ndaj ai vete dhe familja me paten shprehur mirenjohjen. Asokohe mendoja se vete Zogu nuk ishte i lidhur direkt me keto gjema”. Pas eliminimit te Gurakuqit, Saraci niset urgjent per ne Tirane, ku gjen Zogun dhe kunatin e tij Ceno Beg Kryeziun (me serb nga vete serbet) shend e vere. Historia vazhdon me vrasjen e Bajram Currit po nga trupat e Ceno Begut, ne fakt ushtare serbe te maskuar. Sa i perket Zogut, Saraci thekson se qe kur Bace Bajrami mori malet me 500 vete, Ahmeti e dinte se nuk kishte c’ti bente sado ushtare te niste, ndaj vendosi ta linte ne fatin e vet. Por misionin do ta permbushte kunati Ceno Beg atehere minister i Brendshem, “ndoshta”, thekson Saraci, “si pjese e marreveshjes qe ishte bere me Pashicin per te vrare luftetaret e Kosoves”. Ironikisht, Ceno Begu e pa me sy shume te keq afrimin e Zogut me Italine, sepse atij po i minohej misioni projugosllav. Nje oficer shqiptar i rrefen Saracit se Ceno ishte shprehur ne rreth te ngushte per “tradhtine e Zogut ndaj miqve qe e ndihmuan”. Catini ia shtie ne vesh Ahmetit dhe pas kesaj Ceno Begu ballafaqohet koke me koke me Zogun. Rezultati: Ftohja perfundimtare, aq sa Ceno filloi te ruhej me roje te armatosur nga frika e kunatit. Me pas largohet nga Shqiperia drejt Prages si ambasador, por me 14 tetor 1927 qellohet per vdekje ne kafe Passage nga studenti shqiptar 23 vjec, i quajtur Alqiviadh Bebi prej Elbasani. Vrasesi nuk tregoi asgje, por Catini vjen nga Vjena ne Prage per te asistuar bash ne deklaraten e vellait te Cenos, Gani beg Kryeziu, qe sapo kishte ardhur nga Beogradi, para kufomes se byrazerit: “Zogu ka per ta paguar kete nje dite”.
    Catin Saraci flet per shume ceshtje te erreta apo te ditura te jetes se Zogut. Flet dhe per personazhin enigmatik Jak Koci, “nje nga mendjet me te zhdervjelleta te vendit tone, ndonese makiavelist e ndjekes fanatik”. Treshja Zogu-Koci-Saraci kishin rene dakord per punet e tyre te ardhshme t’i ndanin fitimet 20%-Jaku, 10%-Catini dhe pjesa tjeter, Ahmeti. Por Zogu gjithmone i fshihte perfitimet per te mos u lene pjese dy aventuriereve te tjere, cka inicioi edhe nje sherr mes Jakut dhe Zogut. Sa per martesen e famshme te Ahmet Zogut, ajo nisi si deshire per t’u martuar me bijen e mbretit Viktor Emanueli III, kerkese qe i gajasi hierarket e larte fashiste dhe mikun e ngushte te Saracit, nensekretarin fashist per Kolonite Alessandro Lessona, nje mik i ngushte i Musolinit. Ky i fundit i raporton Duces se “maloku analfabet na dashka nuse te larte”, vijon nje refuzim deshperues per Zogun, pastaj kohe me vone nisin tratativat qe bitisen me princeshen hungareze Aponnyi.
    Libri qe perftohet prej shkrimeve te Catin Saracit, eshte i paperfunduar ndersa shenimet e fundit duhet te jene aty rreth vitit 1940. Ne fakt, disa prej temave qe ai nuk i shtjelloi dot, jane tejet intriguese: Zogu si oficer austriak, Zogu i internuar ne Vjene, Vrasja e Esat pashes, Vrasja e Avni Rustemit, Gjithe Shqiperia kunder Zogut, Zogu merr 250 mije sterlina per grushtin e shtetit, Veprat kriminale te motrave te Zogut, Lessona na dorezon 5 milione lira te mbyllura ne valixhe, Mita e dyte prej 10 milione frangash ari, Revolta e pare kunder Zogut, Vrasja e Hasan Prishtines, Kriza e pare nervore e Zogut etj etj. Per Aurel Plasarin, autorin e parathenies se librit, eshte per te ardhur keq qe keto ceshtje nuk u shtjelluan. Por konkluzioni i ketij libri packa se te pambaruar, eshte i vete Saracit: Mustafa Qemali, ishte shqiptari qe shpetoi kombin turk, ashtu si Ahmet Zogu, nje mendesi anadollake qe shkaterroi Shqiperine.
    “Une Catin Saraci, te akuzoj ty Ahmet Zogu si tradhtar te atdheut tend, si vrases e hajdut. Shqiperia ka pare pushtues edhe me te fuqishem se keta te sotmit. Do te ikin edhe keta, por emri yt s’ka per te figuruar gjekundi. Synimi i kesaj letre eshte te te paralajmeroje per here te fundit te mos ngaterrohesh me me Shqiperine, ndryshe do te detyrohem t’u tregoj dicka me shume francezeve dhe anglezeve. Bankenotat false qe me dhe si dhe letrat e tua te fundit, po i ruaj si dokument i pandershmerise sate…Catin Paskal Saraci, London, 21 A.Stratford Rd.”

    Reply to this comment
   • Alban August 5, 01:03

    @ Legjenda aman mi goce, e di ti cfare eshte ” genocidi”? Ne kohe te Enverit Shqiperia nga 800 mije fryme qe na i la Zogolli e beri 3 milion njerez te shendetshme. Sot Shqiperia po tkurret ( popullata aktualisht eshte 2.5 milion), njerezi po i ha kanceri dhe po vdesin rrugeve. Jane vrare me shume njerez ne 1997 e Firmave se gjate gjithe regjimit komunist. Ku e pe ti genocidin ketu? Ah per luften e klasave ke te drejte. Po ja shih sot, qe jane bere ca derro klasash, ku ke kriminel drogaxhinj por me para, qe shtypin me kembe fshataret e ndershme dhe pa lek. Klasa e te pasurve ne Shqiperi eshte kriminele nderkohe qe te varferit po rriten perdite e po hane veten e vet. Lum si ne qe i beme keto ” klasat”.

    Reply to this comment
    • ELIOT August 6, 13:59

     ALBAN KE PARE TI QE FRANCA BELGJIKA HOLLANDA ITALIA SPANJA TE VRASIN .BASHKE QYTETARET E VET NE KUFIJ SIC E BERI ENVERI . E DIN TI DJALOSH QE VETEM NE KUFIJ . XHAXHI JOT SKIZOFEN VRAU 10 MIJE TE RINJE QE DONIN LIBERTENE …. KE 2 GRAM LOGJIKE APO ..JE ….. DHE NUK FLAS PER KRIMET E ENVERIT ..PER NJE FJALE GOJE BEJE 10 VJET BURG …KU I KE PARE ALBAN .SE UNE JETOJ NE FRANCE DHE KURRE SI KAM PARE AS DEGJUAR QE …… DHE SA PER 800 MIJE …POPULLACION …PO ITALIA ISHTE 20 MILION DH E BE 45 MILION PO FRANCA ISHTE 30 MILION DHE U BE 60 MILION PO HOLLANDA BELGJIKA DHE VAZDHDOJ ME RRALLE ..TE LUTEM MJAFT ME IDIOTIZMA SE BEN PER TE QESHUR BOTEN …MERCI FATOS .DHE PER KORRUPSIONIN NE SHSIPERI .. KJO ESHTE FARA QE MBLODHI ENVERI JOT … BERISHA RAMA META BASHA NANO ..VIJNE NGA MESIMET E ENVERIT …JANE FEMIJE TE KOMUNISTAVE OSE KOMUNISTA QE VETEM EMRIN KANE NDERRUAR ….. SOCIALISTA …KORRUPSION … SE KUPTON..

     Reply to this comment
     • I vjetri August 6, 21:45

      uli pak ato shifrat se sipas shoqates se te persektuarve per 40 vjet nuk jane vrare me shume se 6000 vete ne total ne nje koohe qe vetem ne vitet 1996 – 1998 jane vrare me se 3000 vete..
      shto vrasjet per gjakmarrje apo nga vrases me pagese dhe me pas vazhdo fol

  • Jorgo August 6, 12:06

   Tu befte dita 100. Jep meendime orgjinale dhe fakte konkrete, miafte bindese per problemin qe shtroni. Te 20 postulatet e MONTENELIT, qe jane nje vleresim real i figures se Enverit, nga nje fashist dhe te sherbejne si model i vleresimeve qe duhet tu behen te gjithe figurave qe sot hidhen ne diskutim nga e majta dhe djathta. Jam per referendum popullor .

   Reply to this comment
 2. fshatari pafshat August 4, 14:58

  Cdo dite qe kalon nuk punon ne dobi te Shqiperise, kombit shqiptar. Fatkeqesisht. Sepse ka 27 vite qe kombi eshte vrare, pra, ka vdekur. Dhe i vdekuri nuk ngjallet sic “ndodh” me Krishtin.
  Ngjallja nuk vjen dot as nga Amerika, dhe as nga Rusia. Sepse njerezit jane te vdekur, te gjithe. vetem toka shqiptare jeton. “Ngjallja” e njerezve,si ritual, u sherben vetem interesave te Rusi-Amerike ne luften e tyre se kush do ta fitoje Shqiperine. Ndersa ngjallja e tokes shqiptare nuk eshte e nevojshme per Ameriken dhe Rusine, sepse ajo, toka, e gjalle eshte. Dhe ato token duan.Qe te mos keqkuptohemi: faji per gjendjen e Shqiperise, ne rradhe te pare, nuk eshte as i Rusise dhe as i Amerikes. Faji eshte i vet shqiptareve kudo ku ata jan, e ne vend dhe jashtshtetit.
  Perfundimi, se u zgjata shume, me dhe pa Enverin dhe Zogun, nuk shpeton dot Shqiperia keshtu sic eshte keqkatandisur, e mos me keq.
  Nuk eshte referendumi dhe as te vdekurit mjeti ngjalles. Perkundrazi Referendumi, Enveri, Zogu do te jene molla e re e percarjes perfundimtare, me duart tona.Kujtoni vllavrasjen e periudhes 1991- 1997!?. Pra me duart e popullit per “popullin”. Po panevleftesuar aspak edhe bijte zjarrmetare te politikes.
  Pse 89 firma, dhe jo 500.000 firma te gatshme te hidhen ne cdo ore te dites dhe nates? A eshte kjo nje rastesi, apo keshtu e vendoset kur e stiset, stisen !? Shashka, dorashka, maska, kapota, buzkuq, taka, tanga … apo seriozitet maksimal?
  89 = Do mbeteni ne Histori me turp o me fitore, perjetesisht. Sepse, kjo eshte beteja finale. Ata qe me pas do te vine, nuk e dine Shq[perine.

  Reply to this comment
  • Pensionist i rrdhave te qumeshtit August 4, 17:10

   Pse gjatë L2B Italia dhe Gjermania mund te kenë qenë të këqinja për kombin shqiptar kurse Yugosllavia e Rusia mund te kenë qenë të mirat?

   Reply to this comment
   • Pensionist , Qe nuk i del pensioni me ble Ilaçet August 5, 09:04

    Pensionisti i rrA

    Pse leksione pa Leka ty do te japim ?

    Sepse Gjermania ishte Agresore .

    Nuk e sulmmoi Rusia gjermanine ,
    por ishte Gjermania qe sulmoi Rusine .

    Sforcohu pak , shtrengohu te kuptosh ,
    Ja Sot pershembull ,
    E ke pare se si e Eksporton demokracine amerika , Duke hedhur bomba ?

    Valle do ta kuptoje ti , po te ishe poshte bombave Demokratike ?

    Reply to this comment
    • Lexo me shume August 5, 22:39

     BRSS pushtoi me shume se gjysma e Polonise qe pushtoi Gjermania. Pastaj Gjermania parasulmoi BRSS per vetmbrojtje sepse BRSS do e sulmonte pas dy javesh Gjermanine dhe tere Europen. Dhe pas dy muajsh BRSS dhe Britania 25 Gusht – 17 Shtator 1941.
     Ato perrallat sllavokomuniste qe te kane pelqyer tere jeten nuk vlejne; eshte zgjedhja jote te mbetesh i genjyer.

     Reply to this comment
 3. KOZi August 4, 15:03

  E para – jemi ne muajin gusht ,nuk eshte muaj per keto debate.
  E dyta – Enver Hoxha nuk ka qene asnjehere Kryetar Shteti.
  E treta – akoma nuk eshte bere referendum brenda partise se tij ( psh . ne drejtim te liberalizmit – ka patur te drejte Fadil Pacrami apo Enver Hoxha )
  – Si mendoni juve -do kete Enver Hoxha monument e pasardhesit politik te Sejfullah Maleshoves, Mehmet Shehut, Kadri Hazbiut, Beqir Ballukut ,etj,etj do vashdojne me damken e armikut e poliagjentit ???!!! tung….

  Reply to this comment
 4. demo August 4, 15:03

  Zogu krijoi shtetin Shqiptar nga hici.Zogu vendosi themelet e nje demokracie perendimore,si monark kushtetues,.Ndertoi institucionet e para,reformat e para,rruget e para,bankat e para.Shqiptari ne mbreterine e Zogut ishte nje qytetar Europian,qe posedonte nje pashaporte plot autoritet dhe levizte neper bote si europian,pa u shkrafanjitur nga valixhet,nga breket si ndodh sot.Zogu e beri shqiptarin nga turkoshak me callme dhe shallvare,ne europian me borsalino,ja hoqi percen grave dhe i detyroi te vishen allafrenga.I mbylli hoxhallaret dhe haxhi qamilet ne xhami dhe priftat ne \Kishe dhe nuk i lejoi te benin edhe besimin edhe ligjin si ne kohe te sheriatit.Lejoi mendimin e lire,literaturen politike shoqerore te gjitha rrymave,formimin e grupeve,shoqatave dhe partive politike(ne kohe te zogut u formuan dhe grupet komuniste),lejoi dhe demostratat dhe mitingjet,deri tek armet.Rrebelimet e armatosura per permbysjen e shtetit nuk i lejoi.Nje gabim beri Zogu.Kur i tha motra, Sanija:-Une e kam gjetur burrin tim,quhet Enver Hoxha-,ta kishte martuar menjehere edhe populli shqiptar do te kishte shpetuar nga kulebra aziatike.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 August 4, 15:47

   dem akoma në istikamin e tifozit??
   o dem,kanë kaluar 25 nga indoktrinimishtetror,dhe megjithëse jemi nën indoktrinimin e politikës së marrë,prap kemi pasur mundësinë të dëgjojmë e lexojmë nga të gjitha krahët!!
   duhet të jesh e të fillojmë të jemi pak më mëndje hapur!!nuk shkohet gjith kohën duke mburrur “sitën tënde”!!
   boll më se nuk jemi në stadium!!vetëm atje është e pranueshme të mburrësh skuadrën tënde dhe kur i ka brekët në fund të këmbëve!!për mbështetjen e skadrës të quajnë besnik,kurse për mbështetjen absolute të figurave politike shterore të quajnë budalla!!
   kush flet në mënyrë absolute për figurat politike është thjeshtë një idiot!!
   nuk ka figurë politike pa dritë hijet e saj!!

   Reply to this comment
  • Arsimin Rama Arsiminnnn. August 5, 09:45

   “Demo”
   Cthua mo!
   -Zogu erdhi ne shqiperi me nje cete e perbere nga ushtare serbeeeeeeeeeee.
   E shkruar e konfirmur nga cdo historian.
   -Ne Tirane ka pas nje thenje:po kalon zogu me 180 serbet.
   -Shqiperia ishte njohur si shtet…kur zogu erdhi ne pushtet…keshtu qe pasaporta e te tjerat qe thua jane tjeshte RRJEDHOJE E NJOHJES NDERKONBETARE,si pasoj e lobimit te Rilindasve.
   -Nuk ka njohur shume njerez kjo Toke(boterisht) qe te kene qene “udheheqes” e te arratisen nga vendi i tyre ne kushte lufte….ne te tere boten mund te kete 10-20 veta.
   -Tradhetia denohet…nuk lakmohet!
   -Edhe sikur te kishte bere te tera keto qe thua,qe sjane te verteta, vetem qe tradhetoi vendin e tij…mjafton qe ti mos te shpreheje asnje “pelqim”.
   -Nuk te ve faj se keshtu te edukuan…

   Reply to this comment
 5. fshatari pafshat August 4, 15:04

  Enveri me duar mbrapa.
  Ndersa Zogu me shpaten gati per… !
  Kush ka qene ai artist IDIOT qe e ka konceptuar te dhunshme figuren e mbretit. Kur shume mire mund te mbante nje cigare, liber, dorashka, bastun, kapele, etj., dhe te dukej … Jo se…, po shqiptar eshte ne fund te fundit.Dhe te vdekurit te mirat i vihen ne dukje, fillimisht.

  Reply to this comment
 6. Plaku Xhuxhumaku August 4, 15:11

  Morri i Kuq eshte specie jetegjate, ti i pret nje koke atij i del nje tjeter, e ka mbushur Shqiperine me vezet e veta te ndyta. Nejse, verjani monumentin perseri qe t’i jepni rast miletit ta pshurre perseri.

  Reply to this comment
 7. beni August 4, 15:21

  Mut njeri e Hale tjetri!
  Te dy palacot e pushtetit si njeri e as tjetri nuk meritojn buste!
  Propozimi tu hiqet qe te dyve Kodoshllik te pushtetit,njeri hajdut e tjetri kriminelle e Islamist ekstremist!

  Reply to this comment
 8. anticensurë25642654 August 4, 15:33

  “Zoti President,
  Ju jeni deklaruar në vijimësinë tuaj politike në mbrojtje të kësaj Lufte të madhe që na rreshtoi në anën e fitimtarëve dhe aleatëve të mëdhenj anglo-sovjeto-amerikanë. Ju jemi mirënjohës për këtë! Por, tani që jeni në krye të shtetit, tregojeni veten se kini qenë i sinqertë në deklaratat Tuaja. Paraardhësi juaj nuk la bashkëpunëtor të fashizmit dhe diversant pa dekoruar. Ne e konsiderojmë gjestin e tij antikushtetues. Tani që Jeni në krye të shtetit, kini shansin e madh të korrigjoni shumë nga gabimet e së kaluarës dhe të kontribuoni në rivendosjen e të vërtetave të mëdha historike. Populli shqiptar do t’Ju jetë mirënjohës për këtë!”
  Zoti Kryeministër,
  “Mbase edhe Juve nuk ju vjen mirë që po jua kërkojmë këtë. Por Ju mos u merakosni.”
  shkëputa këto dy fragmente për të treguar nivelin tmerrësisht të dobët të kësaj letre të hapur!!një nivel tepër të ulët mendor!!
  fillimi i shënimit të xhevdet shehut është i mirë”Kërkesa për referendum dhe(mund të quhet më mirë) një ftesë për debat”,vazhdon në frymën e kërkesës për referendum!!një shkrim po aq i ulët në nëvelin mendor!!
  NJË FTESË PËR DEBAT,për të dy figurat e shtetit shqiptar që kanë dominuar shekullin e XX,është mëse i nevojshëm!!një debat ku të përfshihen historianë,në radhë të parë,dhe më pas tërë populli,një debat ku të mos mbrohet e as të mos shahet si e kemi ne zakon!!një debat ku të pasqyrohen të gjithë anët e këtyre figurave shqiptare!!të gjithë dritëhijet e tyre,pa fshehur të metat dhe pa hyjnizuar meritat!!
  kjo do ti shërbente të gjithë shqiptarëve,do të na bënte më të vetëdijshëm për historinë tonë dh edo të na nxirrte nga llogoret e mbrojtjes a të sulmit!do të na çonte në nivelin e vlersuesit objektiv dhe jo të të mbrojtësit ose sulmuesit hileqar subjektiv!
  duam a sduam ne,të dy këto figura kanë qënë pjesë e historisë së shqipërisë!!nuk mund ti çbëjmë,sepse do të çbënim vetveten tonë në radhë të parë!!ti gjykojmë njëlloj si kanë bërë të tjerët!!si kanë gjykuar gjermanët hidenburgun,hitlerin,si kanë gjykuar francezët petenin!!ata se kanë pasur shumë të vështirë ti lavdërojnë dhe ti shajnë në të njëjtën kohë!!ata kanë përmëndur të gjithë anët e tyre si ato të mira dhe të këqija!!
  ka kaluar një çerek shekulli,që do të thotë se gjakrat kanë filluar të ftohen,se mëndjet kanë filluar të pranojnë kritikat,se shumë fakte që nuk janë ditur, që janë fshehur ose zmadhuar,kanë dalë në shesh!është koha që jo vetëm ne si popull por dhe politikanët të bëhn të vetdijshëm për historinë tonë,se historianët duhet të përpiqen të jenë sa më objektiv me ngjarjet që marrin në shqyrtim dhe jo të paraqesin e të fshehin ngjarjet sipas dëshirës!!
  është koha që të fillojmë e të mendojmë,se si shumë kemi folur e ulëritur pa u menduar fare!!
  as enveri e as zogu nuk ishin ëngjëj,por as djaj,nuk ishin!!
  që të dy duhen vlersuar për kohën dhe situatën e bre¨ndëshme dhe botëore në të cilën jetuan!!

  Reply to this comment
 9. Beni August 4, 16:21

  Mendimi im; i takon me shume Enverit monument sesa Zogut per shume arsye por kryesorja, ndersa i pari luftoi kunder fashizmit e nazizmit si aleat i barabarte me fuqite e medha, Zogu vodhi thesarin e shtetit, ndihmoi ne pushtimin e vendit e u arratis nen mbrojtjen e fashisteve italiane .Gjyko o popull kujt i takon respekti.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 August 4, 18:11

   nëse je ai ben sërbi!?
   nuk po vihet dhe nuk duhet të vihet në diskutimi se kujt i takon o kujt nuk i takon busti!!këtu kërkohet një vështrim i ndryshëm nga ai që kemi deri më sot!!këtkohet dalja nga llogori i tifozllëkut!!kërkohet dhe sidomos,duhet një vështrim objektiv nga ana e popullit në përgjithësi!!

   Reply to this comment
 10. Dh Xhoga(Guri Naimit D). August 4, 20:26

  Mbeshtes plotesisht deklaraten e 93 veteraneve dhe pasues veteranesh si jam dhe vee sot ne te 82 tin vit te jetes sime.Fatmiresisht i kam jetuar thuajse te dy kohet ;ate te Zogut,mbret i vete shpallur sa kohen e Enever Hoxhes,udheheqesi luftes N.Cl.dhe rindertimit te vendit.
  Jam dakort me komentet vleresues te te dy krtyre figurave,me te mirat dhe te keqiat e tyre.po ne asnje menyre nuk mund te barazosh Enver Hoxhen me Ahmet Zogun.Shitien qe i ka bere Ai Zogu,trojeve shqiptare dhe sidomod turpin e braktisies se vendit pas 7 prillit 1939 eshte turpi i tij dhe faji i pafalshem.
  Enver Hoxha ka kusuret e veta,po veprimet e tij atdhetare jane te pa krahasueshme.Ai eshte i treti i verteti figure e shquar e vendit pas Gjergj Kastriotit Skenderbe dhe Ismail Qemalit.Rikthimi i nderit te asaj figure te Enever Hoxhes, eshte nderim i KOMBIT.
  Regjistromeni dhe mua,82 vjecarin Pasues Veterani( Gjyshi Jano P.Xhoga,) rene me 1913 ne mbrojtie te Pvaresise sapo shpalur.
  Faleminderi nistemetareve veterane dhe pasues veterani.
  Toronto 04-08-2017. Dh.Xhoga(Guri Naimit D).

  Reply to this comment
 11. intelektuali August 4, 20:43

  NE CILIN VEND JASHTE SHTETIT JETOJNE KETA XHELATE TE ENVERIT QE E QUAJNE VETEN VETERANE?

  sepse:

  Nuk me besohet qe jane ne Rusine Bolshevike te Putinit, apo ne Korene e Veriut te Kimit ku mund ta shijojne LIVE socializmin e Enverit ne format me te persosura,

  por:

  Keta xhelate apo kriminele te Enverit dhe Nexhmijes qe shkruajne dacibao per referendume per rikthimin e vampirit sadist dhe pederast, MOSTRES gjakatare Enver Hoxha ne vendin tone pas pilafit, njesoj sikur ne Gjermani te kerkonin rikthimin e nacional-socialistit Adolf Hitler jam i bindur se e kane fshehur BYTHEN e tyre te xhelatit enverist, apo BYTHEN e spiunit te Sigurimit te Ndyre te Shtetit ne ndonje shtet kapitalist, kryesisht i kam pare dhe intervistuar ne Kanada, SHBA duke kujtuar se Demokracia Perendimore i fal dhe i harron krimet e tyre, njashtu sic i ka falur dhe harruar edhe politika jone mafioze kombetare’

  por:

  Keto vemje gjirizi qe duan referendum per rikthimin e Enverit harrojne gjithashtu se pinjollet e intelektualeve properendimore qe enveri i vrau dhe i masakroi pabesisht pikerisht sepse e deshen Vatanin ashtu sic po lutet te behet sot – pjese e Botes se Lire Demokratike, pra keta vampire te Enverit harrojne se ne, pinjollet e intelektualeve properendimore do t’u presim KOQET bashke me LOQET krimineleve te Enverit, njashtu sic ja preu Mehmet Shehu fshatareve te ngrate, vetem sepse nuk deshen t’i bashkohe Brigades se tij komuniste gjakatare qe nuk luftoi asnje dite me ARMIKUN por masakroi popullin shqyptar me urdher nga Beogradi dhe Moska.

  FUTUNI NE BRIMAT TUAJA TE NDYRA O KRIMINELE TE ENVERIT SE SHPAGIMI NUK DO TE VONOJE!

  Reply to this comment
  • NjeQytetarOptimist August 4, 23:56

   Shume intelektual qenke zotrote per shkrimin qe paske shkruajtur. Asnje argument vetem pallavra. Krahason rikthimin e Adolf Hitlerit si me te Enver Hoxhes qe eshte komplet e kunderta si nga ana ideologjike (ku Hitleri fliste per Rrace Ariane, femije qe vriteshin me lindje difektoze dhe Enveri I futi te gjithe ne nje cader si me mulat, cam, pjese cobanesh rumun, pakice grekesh) por edhe politike (ku bindjet e nazismit jane te djathta komplet kundra me te majtes). Mehmet Shehu kishte profil te larte prandaj Enveri nuk deshte percarje. Enveri ishte komplet kundra c’fare Mehmet Shehu beri. Madje e kritikoj ne sy te brigades. Ata jane veteran o “njeri intelektual” qe ai vampiri sadist dhe pederast rriti popullsine e Shqiperise me 2fish ne sundimin e tij. Rritja e popullsise do te thote ZHVILLIM or mik. A beri gjera te padrejta per te sunduar I qete ?!?! Po beri, por jo te vriste popullin e tij sic beri Hitleri (cifutet gjerman) dhe Stalini (me cecenet dhe ukrainasit). Kishte krime, por ato ishin selektive kur KRRUESHE me politiken e brendshme. Gje qe e kishin bere te qarte: Mos u krruaj me politike.. Adolf Hitleri sa per dijeni or intelektual mund te quhej nacionalist-socialist por ti edhe kete detaj me elementar e ke kuptuar si gje e majte.. I ke hypur keq kalit plako-shqYptaro..Per te tjerat me gjithe kete urrejtje pa kuptim, bjeri defit..

   Reply to this comment
  • Alban August 5, 00:58

   Aman ti e deshe vatanin shume? Nga e deshe mo nga Amerika? Po sikur ishe ti qe thoje qe thoje qe ne bejleret i mbanin greket e Gjirokastres si argat. Nderkohe qe pse nuk del zotrote tani qe keta po flasin per Vorio Epirdhin e po na cajne menderen.

   S’ka patur faj Enveri jo, kulaket e kohes se Zogut shumica kane qene ose kolon turq, ose ushtar te bindur te perandorise osmane qe shperbleheshin me toka e ofiqe ne kurriz te shqiptareve te vertete. Keta bejlere i dergonin femijet e tyre ( pinjollet intelektual me demek) me studime se ua mbante xhepi, e si do dilnin keta “atdhedashurues”, kur e vetmja gje qe donin ishte interesi personal?
   Ja shih ty pershembull, qe rri cdo dite si plake matuf e shkruan kundra Enverit qe ka nja 30 vjet qe ka kthyer patkonjte, cfare ke bere ti per Shqiperine tani qe eshte “dhimokraci”?

   Njerez si puna juaj, sa me shume i lexojme aq me shume na vertetojne qe Enveri kishte te drejte.

   Reply to this comment
  • Alte sach August 5, 08:23

   i nderuari Intelektual Ballisti !

   Kete melodine tende , Veshet tane nuk e degjojne .
   Eshte nje melodi demo DE alla ZoGjiste.

   Ne fakt , Ti duhej te denoje DIKTATUREN [ finanziare] e ketyre 27 viteve mbas 1990 ,
   Qe eshte me e keqe se ajo e Enverit ,
   Ku popullit i kishte Sigurauar ::

   Shtepine
   Sigurine e Qetesine
   Pune per te gjithe ,
   PARAZINE dhe shendetesine ,
   Sovranitetin e te qenurit Zot ne shtepine tone .

   Melodia juaj , dhe keto Daulle AntiEnveriste
   bien per te çoroditur dhe Lopezuar popullin .
   Sepse ::

   Armiku sot nuk eshte Islam
   as Fashist
   Nuk quhet Komunist ,e as Kristian ,
   nuk eshte i Majte , por as i djathte ,

   Armiku i vertet sot , QUHET Ekonomia Kapitaliste .
   Ne qoftese Ti Preferon , pa gabuar mund ta quash edhe

   Monoteizem i Tregut
   ose
   Fanatizem ekonomik
   ose
   DIKTATURA e Tregut .

   Tek ne ne keto 27 vite kemi jetuar
   INTEGRALIZMIN tek Borxhet .

   Kete te fundit , Ty te ka pelqyer shume ,
   sepse Ti nuk ke pyetur asnjehere ,
   Se ku i gjen Lekat shteti i Voerfen shqiptere
   qe Paguan kestet e Tua ??

   Reply to this comment
  • Alte sach August 5, 08:25

   i nderuari Intelektual Ballisti !

   Kete melodine tende , Veshet tane nuk e degjojne .
   Eshte nje melodi demo DE alla ZoGjiste.

   Ne fakt , Ti duhej te denoje DIKTATUREN [ finanziare] e ketyre 27 viteve mbas 1990 ,
   Qe eshte me e keqe se ajo e Enverit , Sepse Enveri popullit
   i kishte Sigurauar ::

   Shtepine
   Sigurine e Qetesine
   Pune per te gjithe ,
   PARAZINE dhe shendetesine ,
   Sovranitetin e te qenurit Zot ne shtepine tone .
   Dhe sa per korrupsionin nuk egzistonte ,[vetem domate vidhnim ]

   Melodia juaj , dhe keto Daulle AntiEnveriste
   bien per te çoroditur dhe Lopezuar popullin .
   Sepse ::

   Armiku sot nuk eshte Islam
   as Fashist
   Nuk quhet Komunist ,e as Kristian ,
   nuk eshte i Majte , por as i djathte ,

   Armiku i vertet sot , QUHET Ekonomia Kapitaliste .
   Ne qoftese Ti Preferon , pa gabuar mund ta quash edhe

   Monoteizem i Tregut
   ose
   Fanatizem ekonomik
   ose
   DIKTATURA e Tregut .

   Tek ne ne keto 27 vite kemi jetuar
   INTEGRALIZMIN tek Borxhet .

   Kete te fundit , Ty te ka pelqyer shume ,
   sepse Ti nuk ke pyetur asnjehere ,
   Se ku i gjen Lekat shteti i Voerfen shqiptere
   qe Paguan kestet e Tua ??

   Reply to this comment
 12. sali qelbesira August 4, 22:08

  Ti Qypi qeke kopil,nuk ha mut kot.

  Reply to this comment
 13. Vlora 9 August 4, 23:04

  Ligesia e ka emrin qypidemo. Dh Xhogen e pershendes per vertetesine e komentit dhe me shume akoma per ndershmerine , burrerine dhe personalitetin me integritet te larte qe shfaq ne komentet e tij. Historia kombetare shqiptare ka nxjere shume personaliotete por pas Enver Hoxhes vin Skenderbeu.Koha punon vetem per kete te vertete

  Reply to this comment
 14. alphade August 5, 01:19

  U drejtohem 93 veteraneve ,lidhur me Letren qe i drejtoni
  Presidentit te Republikes, Ilir Meta ,si dhe kryeministrit ,
  Edi Rama : Kerkesat Tuaja jane thellesisht te drejta e Pa-
  triotike : Deri gjerat shkojne mire ne Letren Tuaj. Por une
  dua te vazhdoj me tej : Per K/ministrin nuk mund te per-
  gjigjem per aresyen e thjeshte se nuk e kam degjuar te
  deklaroje me kembengulje se qendron hapur dhe pa ju
  “dridhur” zeri ne anen e LNCL. dhe sa here qe ka pare nje fotografi te Enverit te varrezet e deshmoreve qe kane
  mbajtur ne duart bashkeluftetaret e tij,Ai, kryeministri e ka
  ndjere veten ngushte dhe me siguri ka urdheruar permes
  policise qe ajo fotografi te hiqet qe andej. S’kane nevoje
  t’u tregohet shqiptareve se kush e udhehoqi LNCL. ate e
  dine e do ta dine i madh e i vogel ne Shqipeti,por ate e di
  dhe do ta dije edhe bota: emri i Enver Hoxhes ndodhet ne te gjithe diksionaret e literaturen boterore ,ate e kane
  njohur si udheheqes te Luftes antifashiste, Fuqite e Medha ,pjesemarrese ne L2B :SHBA,BS .dhe Anglia .
  Ketu u duk qarte largpamesia e Enver Hoxhes qe diti te
  marre anen e duhur te historise dhe qe beri qe 3 Fuqite
  e medha ta njohin Luften nazifashiste te popullit shqiptar..
  Prandaj si konkluzion mund te themi se qendrimi dubitativ
  i kryeministrit nuk mund te katalogohet si ” anti” por per
  aresyet qe vete Ai i di nuk eshte prononcuar per LNCL.
  Tash le te vijme te presidenti yne : Ilir Meta : Qendrimi i
  itij ka qene dhe mbetet shume i dyshimte .Prononcimet e
  tij gjoja ne mbeshtetje te luftes NCL ka patur qellime thjeshte taktike per te patur mbeshtejen e mases se vete-
  raneve te Luftes NCL. Si e argumentoj kete: Katrauren qe
  pergjate 27 vjeteve ka bere hap pas hapi per reabilituar tradhetarin dhe hajnin Zog duke e kurorezuar me ngritjen e monumentit ne bulevardin kryesor te Tiranes,pa folur
  ketu per kthimin e pronave te mbretit Zog, djalit dhe nipit
  te tij qe Kryekrimineli i Vicidolit ,Sali Berisha,mik i te cilit
  per zemer na eshte , aktualisht Presidenti i Republikes,
  Ilir Meta . Ne Letren tuaj ,te nderuar veterane , ju duhet
  te kishit vene piken mbi ” i” , kush ka qene shkaktari krye-
  sor i gjithe kesaj katraure qe ka ndodhur ne Shqiperi ?
  Kush reabilitoje ballistet -zogistet te tipave si : Isa Toska,
  Hamit Matjanin,……. qe u dekoruan nga ish- presidenti
  Ulok dhe qe gezon miqesine e pacenueshme te presi-
  dentit aktual,bile ka mbajtur ne gjirin e tij edhe keshilltaret
  e Saliut e Nishanit. A nuk e vertetojne keto qendrime se
  ish-kryetari i LSI. jane hipokrite dhe aspak te sinqerta dhe
  se fundi Ju veterane te nderuar qe gezoni respektin e te
  gjithe shqiptareve te ndershem e patriote duhet te bindeni
  se cfare qendrimesh mbajti ky kamaleon ne fushaten e
  zgjedhjeve ,cfare helmi volli ky myteber ndaj aleatit te tij
  te majte: Nxirrni vete konkluzionet ……!

  Reply to this comment
 15. Merqez Katunari August 5, 03:11

  Po ngrjini enverit ramizit mehmetit stalinit fidelit, leninit shokut sillo shokut kadri te gjithe byrose dhe shkoni faluni perdite para busteve te tyre, mbyllni kufirin, shperndani tollona, ngrini koperativa, ndertoni bunkere etj me mire keshtu

  Reply to this comment
 16. Pasardhes veterani , akademik perendimor August 5, 07:53

  Mbyll gojen qe bie ere katunarie ti intellqjakoqja. Hale.
  Na cave menderen me ata intelektual perendimor.
  Gjithsej laj e thaj atehere flas psr ww2 , nga jugu e nga veriu kish 400 shqipetare qe kishin studjuar jashte, lindor apo perendimor. Po ata te 800 mij te tjeret , me mirra e pa morra, se aq e morri shqiperine Enveri cbenin e cthonin e c’hanin?????

  Na mbyte me intelektualet perendimore… Ata qe jane perndjekur nga systemi kaluar kane sherbyer si spiuna e koolaboravionste.
  Ka mbase dhe te tjere qe jane vrare apo pushkatuar pa faj ate rremuje lufte dhe pune armiqesore qe i behej regjimi te sapo dale nga lufta nga lindja e perendimi .

  Po gjithe ate sherbim mjekesor e spitalor kush e ngrti mo inteloqjakoqja?
  Bekteshi, Ndroqi, Hoxha, Sulcebeu, Zyma korifej qe e ngriten nga zerua dhe cfarosen malarjen e tuberkulozin.
  Inxhinjer e ekonomoste e agronome qe punuan per te rindertuar vendin e vatfer por qe ish shkateruar akoma dhe me shume nga lufta boterore.
  Po kengetare e operave te parisit, po Cabej i madh e patriot.

  U perndoqen spiunet, koolaboracioniste, sabotatoret dhe ata qe kishin stdjuar jashte por skishin punuar kurre po u merrshin vetem me politike duke sabotuar luften e punen e pushtetit te ri, avoketer politeker shkrimtaruce dhe ata tekniket qe sabotuan tharjen e kenetes se maliqit, qe bashkepunoni me komitetin e maleve…
  Te tjerat i di vete ti.

  Enver Hoxha legjende per Shqiperine dhe popullin e saj.

  Te tjerat left right collateral damage.

  Vetem per mbrojtjen qe i beri ne Konfrences e paqes ne 1946 ne Paris,
  https://history.state.gov./historicaldocuments/frus1946v03/d81
  kam lexuar nje koment ketu:

  Enver Hoxha ti kemi falur te gjitha

  Shenomeni dhe mua

  Reply to this comment
 17. Mark uk August 5, 08:47

  ti hekim te dy se kane kene muzlimana , zogu dhe enveri i kane masakru katoliket

  Reply to this comment
 18. andromeda August 5, 12:46

  Enver Hoxha do të mbetet legjendë në zemat e shqiptarëve të ndershëm. Sa qe ai në gjendje të mirë shëndetësore, d.m.th., aty rreth viteve 70-të, Shqipëria pati një farë prosperiteti dhe direktivat e tij (mbështur në ideologinë marksist-leniniste) implementoheshin me sukses (elektrifikimi i vendit, zhvillimi i industrisë dhe bujqësisë mbështetur në parimin ‘me forcat tona’, përparimet në arsim dhe në shkencë të aplikuar, etj).
  Me rëndimin e gjendjes shëndetësore ai humbi sensin e realitetit dhe u kthye në një maniak dogmatik që donte me çdo kusht të tregonte se ‘edhe në një vend të vogël mund të aplikohej me sukses teoria marksiste leniniste’. Por një sistem shoqëror nuk mund të vetmenaxhohet i shkëputur nga marrëdhëniet me botën përreth. Politika e tij e ‘fanarit ndriçues në botë’ degjeneroi në një izolim total të vendit. Kalemxhinjtë që kishte përqark, përgjithësisht me prejardhje fshatare ishin frikacakë dhe injorantë dhe nuk gxonin t’i tregonin udhëheqësit të dashur s shumë lëngonte Shqipëria nga politika e tij izolacioniste. I matufepsur ai dëgjonte rraportimet e rreme të aparatçikëve që i raportonin një situatë të rreme dhe aspak realiste. Falë këtyre aparatçikëve dhe për shkak të ambicieve të brendëshme për njëri tjetrin u viktimizuan ato të paktë njerëz me një formim profesional si tradhëtarë të partisë dhe të vendit. Do të lipset një shoshitje e gjatë dhe shumëplanëshe për të ridimensionuar figurën e Enver Hoxhës, Sidoqoftë një referendum më duket me dobi për të treguar sa thellë në ndërgjegjen kombëtare ka hyrë figura e tij.

  Reply to this comment
  • Andras[ Andro ] + gjineka = demo August 5, 14:47

   E fillove mire , dhe degjenerove Andro meda .

   Ke ngelur shume mbrapa .

   Mbas 27 viteve Enveri kishte 100 % te drejte .

   ” Me lejo te krijoj Monedhen e nje shteti ,
   dhe nuk me plas fare per ligjet e atij shteti ”’

   e kupton ? apo te duhet ta shpjegojne ?

   Mos u fut ne detaje , se nuk je i zoti ti shpjegosh .

   Jo do te mbetet Legjende , Eshte Legjende .

   Na i ka thene , Por kujt ja tha se çeshte Kapitalizmi ………………………………….

   Reply to this comment
   • andromeda August 6, 10:52

    Me sa shkruaj më lart, po mundohem të shpëtoj Enverin nga shumë mëkate, por nuk e di sa e kupton ti këtë gjë, o i shumëdituri fanatik.

    Reply to this comment
 19. Neokolonializmi August 5, 14:16

  Ju qe jeni kunder enverit shkoni e hani mutin qe derdhi e mezipritura krocere ne plazhin e sarandes. Jo vetem demin ekonomik por demin moral, poshterimin

  Sdonit fabrika e uzina e pune te ndershme po doni turizmin. Se Enveri ish budalla qe donte vetem mbeshtetjen ne forcat e veta. Nje cike me i varfer po zot i vendit tend.

  Tani me shendet mi beni turizmit.

  Atyre pronareve te hoteleve e plazheve qe i kane te vjedhura e te zuna i zurri haka e pronareve te vertete dhe haka e popullit qe vuan.

  Kemi 20 vjet ne perendim e nje gje te tille se kemi degjuar. Ka pas ndotje aksidentale nga nafta apo derdhje indistriale por jo derdhje te qellimshme te ujerave te zeza nga nje anije ne ujrat teritoriale te nje vendi sovran e aq me teper prane qyteti dhe plazheve te populluara.

  Turp poshterim poshterim perbuzje perbuzje nga ajo europa e oerendimi qe inteloqjakoqja na cau veshet.

  Ku eshte kryeminster atletja me gjithe lobistet e toni blerit.

  Ju mbyti greku me mut ske nevoj per arme sot. Miloshevicit i duhej vetem ne klub gjuetaresh grekut i duhej vetem muti i 3000 turisteve te nje anije:-(

  Me vjen shume shume shume keq. Jam shqipetar deti ne piken e fundit te gjakut e deri ne grahmen e fundit.

  Shqiperi e mjera shqiperi 🙁

  Enver je legjendar e i pavdekshem prandaj duan te te harrohet dhe emri .

  Keta te tjeret i duan se i kane si klaun per te tall bythen, mbyllen syte e veshet per krimet e panumerta mjafton mos ti besdisin.

  EHO EHO EHO

  Reply to this comment
 20. KORÇARI August 5, 15:33

  Duan apo S’duan disa ENVER HOXHA është pjesë e Historisë së Kombit Shqiptar.
  ENVER HOXHA duhet të ketë Shtatore ,
  ENVER HOXHA NUK E TRADHËTOI KURRË SHQIPËRINË në ndryshim nga AHMET ZOGU i cili ka gjithashtu disa merita përsa i përket Krijimit së Monedhës Shqiptarë, Mësimin e Detyrueshëm të GJUHËS SHQIPE në Administratë, krijimin e Kuvendit etj. Por i “dhjeu” të gjitha KUR TRADHËTOI ATDHEUN duke mbathur Opingat por Jo për të Luftuar siç kishte Deklaruar por për tha mbathur si HAJDUT ME GJITHË ARIN SHQIPTAR.
  Duam s’duam edhe ZOGU është pjesë e Historisë dhe duhet të ketë Shtatore por KURRËSESI JO AQ TË MADHE DHE NË PIKË QËNDRORE pasi ai ishte një TRADHËTAR, sa për Esat Toptanin që thonë disa trupeshq këtu , dua t’ju them se ai ishte një MI GJIRIZI NJË PLEHRË NJË BATAKÇI NJË JASHTËQITJE dhe JASHTËQITJET , BATAKÇINJTË APO MINJTË E FEKALEVE S’KANË VEND NË HISTORI.

  Reply to this comment
 21. goni August 5, 18:58

  Kush eshte me i mire Hoxha,apo Zogu?Kjo eshte pyetja qe eshte aktualitet.E para propozoj te hiqet busti i Zogut,sepse Zogu nuk deshironte ngritje busti,pra kur nuk deshiron bust,rrespektohet,deshira sepse tregon se nuk kishte nevoje per ngritje kulti,dhe Populli e donte(shumica e Popullit).Ndersa persa i perket Hoxhes,,Hoxha ka meritat e Tije,por kur Hoxha erdhi ne Pushtet,gjeti Shtetin te formuar,kurse Zogu,duhej te formonte Shtetin,ne Shqiperin Londineze,ku shumica e Qyteteve,Shqipetare,permendi,Shkupi,Prizreni,Prishtina,Janina,u bene pjese e Shteteve Fqinje!

  Reply to this comment
 22. Arben August 5, 22:18

  PER TE GJITHE TE SHKARET NGA TRUTE QE KOMENTOJNE

  066 20 20 TE TJERAT I DINI VETE.

  ESHTE NUMRI I DOKTORRIT TE TRUVE.

  MERRENI TA KENI, SE JU HYN NE PUNE.

  Reply to this comment
 23. Lexo me shume August 5, 22:40

  BRSS pushtoi me shume se gjysma e Polonise qe pushtoi Gjermania. Pastaj Gjermania parasulmoi BRSS per vetmbrojtje sepse BRSS do e sulmonte pas dy javesh Gjermanine dhe tere Europen. Dhe pas dy muajsh BRSS dhe Britania 25 Gusht – 17 Shtator 1941.
  Ato perrallat sllavokomuniste qe te kane pelqyer tere jeten nuk vlejne; eshte zgjedhja jote te mbetesh i genjyer.

  Reply to this comment
 24. arberori August 6, 00:51

  Me qe paska veterane te gjalle, ta marin vesh mire se jane kriminele qe kane lyer duart me gjak shqiptari te pafajshem. Po si jetokan ata ne vendet perendimore, qe s’kane lene gje pa thene e share,e tani livadhisin mu ne zemer te imperializmit, kapitalizmit e borgjesise, qe e kane tradhetuar vete ate Enverin e tyre per te cilin tashti derdhin lot e na dashkan ta ringjallin,. Supozojme se arrijne ta ringjallin me te vertet, e dini se ç’ndodh? te gjithe juve or veterane byqymseze e mjerane , do te ua kishte shkurtuar kokat me ate shpaten e tij vrastare, qe s’la krim pa bere ne poullin e tij. Ek, ku ta marresh te ringjallet, sespe ju veteraneve do iu kishte zhduk me soje sorollop, qe jeni futur ne shalet e imperializmit e kapitalizmit,. more horrat, e horarve te pa burreri e te pa nder, fundrrira, te pa ndrgjegje shqiptare. Per nje gje jam dakord, te mos kete permendore per asnjenin, as per xhelatin gjakatr komunist as per satrapin mbret, qe e tradhtoi dhe e braktisi popullin e Atdheun ne diten me te zeze. te historise. Akt i pafalshem!

  Reply to this comment
 25. astrit gora August 6, 01:14

  dulla shiti kosoven i biri shqiperine duke bere jugosllavine e re te dy homo

  Reply to this comment
 26. servet August 6, 09:36

  Nuk e dija qe rritja e popullsise don te thote zhvillim sic shprehen disa sepse sipas meje don te thote injorance dhe po te shohesh te gjithe shtetet e pa zhvilluara pjellin akoma nga 10 femije pastaj marrin rruget e veshtira te emigrimit sepse nuk munden ti ushqejne,pale na del dhe nje veteran qe qenka 82 vjecar dhe paska njohur dhe kohen e Zogut dhe e dinte qe paska vjedhur thesarin.

  Reply to this comment
 27. antonio salvatores August 6, 15:30

  Enverit i marrin te keqen, permendoret e tija nuk do rrenohen asnjehere: Burreli, Bulqiza, Qaf Bari,etj nuk do te shuhen kurre. Edhe une bashkohem me keta 93 petrita, duhet t’i ngreme jo nje por disa shtatore ku te vene e te shurrojne simpatizantet prostatik.

  Reply to this comment
 28. Arber Iliri August 6, 20:38

  Pergatittni per veten tuaj o veterane, le qe cfare veteranesh jeni ju Lufta ka 73 vite qe ka mbaruar, i bie qe ju keni qene kalamanj ne kohe te luftes se nuk besoj se jeni te gjithe mbi 100 vjec.Na lini rehat te ndertojme vendin se na e late me te varfrin dhe primitivin ne Evrope.Stambolli digjet e kurva krihet i thone kesaj.

  Reply to this comment
 29. Arjan August 6, 22:14

  Eshte turp te vleresosh me teper Ahmet Zogun se Enver Hoxhen. Historianet,akademiket duhet te rivleresojne figurat historike.

  Reply to this comment
 30. Arben August 7, 07:28

  LITARI LITARI LITARI LITARI LITARI

  KJO ESHTE HAKA PER MBETJET KRIMINALE

  TE RREGJIMIT SERBO-KOMUNIST TE ENVER

  KRIMINELIT.

  LITARI LITARI LITARI LITARI

  PER GJITHE KETO MBETJE, KESHTU BEHET

  SHQIPERIA.

  Reply to this comment
 31. Abasi August 7, 11:57

  Shqiptarët e mjerë mirren me gjëra të kota, zihen e përzihen se cilen shtatore a permendore me e rrënuar a po hequr e cilen me e vu në vend te saj, në vend se të merren me luftimin e keqpërdorimeve të klasës politike pushtetmbajtse dje dhe sot, me luftimin e krimit të organizuar politik dhe ekonomik që janë pasoja e shtrembrimit të historisë dhe shkruarjen e saj secili si ka dashur kur ka qenë në pushtet per veten e tyre ngritur shtatore e permendore edhe per s¨ë gjalli dhe si përfundim jemi këtu ku jemi,, siç kishte me thënë Vaso Pash Shkodrani përseri SHQIPËRI MË THUAJ SIJE….APO…KUSH TE KA QIT ME KRYE NË HI…?!
  Kombet me vetdije kombëtare e shtetformuese permendoret apo shtatoret e secilit sundimtar i mirë apo i keq i lënë se dëshmojnë kohën kur kanë qenë dhe shkruhet për ta se cilat janë meritat apo edhe veprimet e dëmshme por pa zmadhim e tjetersim…ashtu siç ka qenë e si duhet… për të mos u mashtruar asnjë brez,, tek shqiptaret ende s`është kjo vetidije dhe kulturë.

  Reply to this comment
 32. Beni August 7, 13:33

  Si ka mundesi qe keto veteranet kane shpetuar nga dora kriminale e enverit, se vetem ky ishte veteran,mesues, komandant, sekretar i pare, demokrat, kryegjykates,kryeprokuror, biles sipas enverit edhe zot nuk kishte. Megjithese pak me i bute por ne nevelet e tij ishte edhe zogu, kryesisht per nga babezia per pushtet,jo per krimet. Tamam qe te dy kane wene ne nevelet e erdoganit dhe putinit sot. Keto veteranet po te kishin qene me te vertete pseudo pjeserare te LANC -it silloja do i kishte pushkatuar me kohe.

  Reply to this comment
 33. Cami nga fieri August 7, 17:48

  Ju qe shkruani artikullin jeni vetem servila komuniste cmund te quash pluralizem kur ne Shqiperi ke 73 vite komunizem kur u be SALIU demokrat nga komunist Edi ku i ati anetar i KQ Fatosi ku i ati drejtonte propoganden mediatike te diktatures ku te gjithe bijte e atyre qe lyen duart me gjak shqiptari drejtojne sot ku eshte ky plurarizem sa per Zogun ne kemi lexuar ato qe shkruante diktatura le tja u leme historianeve po krimet e Enverit i kemi jetuar ku dhe mo5ren e tij e la pa burre

  Reply to this comment
 34. alphade August 11, 13:15

  “Beni” ! Ju pyesni se si kane ” shpetuar “. keta veterane
  nga Enveri ? Pergjigja eshte direkte dhe shume e thjesh-
  te : Andej nga ” nahia ” ime thone: NUK E KANE KRUAj-
  TU BYTHEN ME GASTARE !
  Po nuk e kuptove fjalen gastare pyet ndonje kavajas,ose
  ish- deputetin PATO-ZIN. !!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*