Ahmetaj flet për ndryshimet në qeveri: Proces politik

September 3, 2018 16:14

Ahmetaj flet për ndryshimet në qeveri: Proces politik

 

Arben Ahmetaj ishte i ftuari i parë në programin “Top Talk” në Top Channel me gazetarin Denis Dyrnjaja.

Një nga temat e fundgushtit e këtij fillim shtatori janë ndryshimet e pritshme në qeveri, e nisur edhe nga mbledhja e kryesisë së PS mëngjesin e së hënës, Ahmetaj u pyet rreth kësaj çështje, për të cilën ka tepër interes.

“Sjellja e ministrave është sjellje politike, në fund vlerësohet puna, pritet vendimmarrja e kryeministrit. Por në mënyrë politike siç jemi vendosur ministra, po në mënyrë politike do të prisnim ndryshimet në qeveri”, u shpreh Ahmetaj duke theksuar se i takon vetëm kryeministrit Rama që të vendosë nëse do të ketë ose jo ndryshime në qeveri.

Një tjetër vendim i rëndësishëm duket se do të merret edhe për Teatrin Kombëtar, pasi ligji që i hapte rrugë shembjes së godinës së vjetër dhe ndërtimit të një godine të re u kthye mbrapsht nga Presidenti Meta.

Kjo nisur edhe nga qëndrimi i ashpër që kanë mbajtur partitë opozitare LSI e PD, të cilat e kanë quajtur shpesh si “vija e kuqe” prishjen e godinës së vjetër.

“Teatri është një proces i zakonshëm investim, apo konsiderimi administrativ. Besoj se gjithë diskutimin e ka marrë ndër muaj. Kur të vijë dekreti në parlament besoj do kemi një qëndrim”, tha Ahmetaj.

a.s/dita

September 3, 2018 16:14
Komento

6 Komente

 1. Ekonomist September 3, 17:35

  Ministri i Ekonomi-Finances, eshte simboli i deshtimit i kesaj qeverie. Me Borxhin publik mbi 74% e ca me shume i fshehur pas PPP, pa dyshim qe Ekonomia eshte rrenuar dhe pergjegjes te ketij rrenimi jane Rama e Hametaj, njeri Kryeminister, tjetri minister Ekonomi-Finance. I pari piktor, i dyti mesues anglishtje.

  Reply to this comment
 2. Arben September 3, 18:35

  Hau ar ju??!!

  Reply to this comment
  • Ministri i Financave September 3, 19:34

   Not bad!
   Do not ask how I managed to get rich!!!
   I can only tell you, how I got my “PhD” degree in the field of Energy Security in Budapest. I did never see that university, but it was one of the best investments in my life.
   Still one thing more, ask me something in Russian or Greek, you will see, I am not only a teacher of Englisch.
   I can speak both of them better than Albanian.
   Next time I will tell you more!!!

   Reply to this comment
  • Ministri i Financave September 3, 19:46

   I apologize for using Budapest as the place for my degree, but you know I travel a lot. I meant Bucharest.

   Reply to this comment
 3. qysh te bej! September 3, 20:23

  Mesuat dhe shqipen, por tani na shkruani ingliterçe; u marte purtha neper breke!

  Reply to this comment
 4. ela September 4, 09:01

  ky eshte deshtaku me i madh,me i paafti she qe ben lojen e Metes,Kur ta kuptoi Rama do jete vone

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?