Ahmetaj, urdhër tatimeve: Mos gjobisni biznesin e vogël

April 7, 2018 11:01

Ahmetaj, urdhër tatimeve: Mos gjobisni biznesin e vogël

Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj i ka dërguar një letër-porosi Drejtorisë së Përgjithshme të Tatimeve ku i ka kërkuar mos vendosë gjoba për biznesin e vogël në rast se ky i fundit ka gabime në deklarim.

“Jo, gjoba biznesit të vogël për gabimet në deklarim. Strukturat përgjegjëse duhet të asistojnë bizneset për të korrigjuar gabimet në deklarim! Shmangni penalitetet deri në fund të vitit 2018. Mos gjobitni bizneset që hyjnë në pragun e TVSH”, thuhet ndër të tjera në letrën e Ahmetajt.

Kujtojmë se nga 1 prilli të gjitha bizneset e vogla hynë për herë të parë në skemën e TVSH-së dhe kjo ka kërkuar një organizim jo vetëm nga ana e ministrisë që drejton Ahmetaj por edhe Drejtorisë së Tatimeve e cila vazhdimisht, përmes njoftimeve publike, ka sqaruar çdo detaj rreth kësaj skeme.

o.j/dita

April 7, 2018 11:01
Komento

10 Komente

 1. Xha Spiroja April 7, 12:01

  Fatkeqësi kur nëpunësit e lartë shtetëror nuk parashikojnë pasojat që lindin nga vendosja e ligjeve të pa studiuara. Më vjen keq që administrata shtetërore në Shqipëri ka rënë këto 27 vitet në nivelin e taksildarëve të kohës së bakallësh. Turp për shkollat që u japin diplomat. Turp për dikasteret që emërojnë dhe propozojnë persona të pa aftë. Turp për ligjvënësit që nuk thellohen në ato që lexojnë dhe ngrejnë kartonat “blu” apo “kuq”. Turp për zgjedhësit që pranojnë të rizgjidhen njerëz nga kryetarët e partive. Turp për të gjithë.
  Z. Ahmetaj, mos pengo zhvillimin e vendit, por jep dorëheqje dhe hap një dyqan të nivelit “biznes i vogël” , kështu shpëtojnë tregtarët nga injoranca e të paaftëve.
  Xha Spiroja

  Reply to this comment
  • Arben April 7, 14:36

   Lindin nga moszbatimi i ligjeve.

   Te gjitha gjobat jane te jashteligjshme.

   Nuk eshte vene kot procedura ne ligj.

   Kur vendos piktoret dhe mesuesit e anglishtes

   ne krye, keshtu do te veje, do behen punet

   partizance.

   Reply to this comment
 2. info analitike April 7, 12:51

  Mjaftoi Kukesi qe ketyre te paafteve ti hyje frika nga zemerimi i popullit. Kujdes kur i permendni ngrefjen popullit se aty do ta kuptoni domethenien e mirefillte te shprehjes “nuk keni pare gje akoma”.

  Reply to this comment
 3. ANGLEZI April 7, 13:47

  O XHA SPIRO!!!KY KINGU QE SHIKON NE FOTO KA MBARUAR PER ANGLISHT. CFARE PRET PREJ KETIJ
  ZOTROTE.KRITERI PER TE ANGAZHUAR NE PUNE I
  RILINDJES ESHTE TI BEJE FRESK KRYEKOQES RILINDJOT PER TE TJERAT TE SHOHIM.

  Reply to this comment
 4. Adih April 7, 14:23

  Kemi 27 vite ne kete tranzicion post komunist , per ironine e fatit e te renditur gjoja “ca te majte e ca te djathte”qe na i kane imponuar me dhune ,,te votojme nje here per kaken dhe heren tjeter per bajgen .Prandaj po shkojme poshte e me poshte .
  Prandaj Amerika dhe BE , me vendosmeri te pa lekundur , po ben reformen ne drejtesi dhe Vettingun ,dhe ka ardhe koha te vine te rinj ne politike , te pa njohur per popullin ,te pa perlyer ,dhe me principe e ide perendimore ,e jo me pallavra e genjeshtra ,vjedhje ,grabitje ,si keto 27 vitee fundit . Duhet pa tjeter te cbllokohet mafja politike , qe ka dale jashte kontrollit ,duke filluar cbllokimin e monopoleve ,qe rendon ne cilesine dhe ne cmim te cdo malli per populin , medoemos dhenia e prones ,pronareve ,qe te fillojne imvestimet serjoze ,dhe te hapen vende te reja pune ,ndryshe do thyejme turinjte ne gremine ..??? Po ja u kujtoj thenien e z se nderuar Vllahutin para dy javeve :
  “Mos shkuarja e prones pronareve ,pengon zhvillimin ekonomik shqiptar dhe eshte nje padrejtesi brutale ” .Per te miren e zhvillimit ekonomik shqiptar dhe per qetesine e perhershme ne Ballkanin Perendimor.. Dihet qe keto jane dy shtyllat baze te cdo shteti e rajoni . ..Eshte budalla ai qe nuk e kupton .

  PS::: Zhvillimi Shqiptar do filloje atehere , kur partite politike me njera tjetren ,te jene vertete kundershtare politike deri ne vdekje , me njera tjetren ,dhe jo si deri me sot .Me keqeardhje ,PPSH e ndare ne tre pjese.???

  Reply to this comment
 5. Adih April 7, 14:25

  Kemi 27 vite ne kete tranzicion post komunist , per ironine e fatit e te renditur gjoja “ca te majte e ca te djathte”qe na i kane imponuar me dhune ,,te votojme nje here per kaken dhe heren tjeter per bajgen .Prandaj po shkojme poshte e me poshte .
  Prandaj Amerika dhe BE , me vendosmeri te pa lekundur , po ben reformen ne drejtesi dhe Vettingun ,dhe ka ardhe koha te vine te rinj ne politike , te pa njohur per popullin ,te pa perlyer ,dhe me principe e ide perendimore ,e jo me pallavra e genjeshtra ,vjedhje ,grabitje ,si keto 27 vitee fundit . Duhet pa tjeter te cbllokohet mafja politike , qe ka dale jashte kontrollit ,duke filluar cbllokimin e monopoleve ,qe rendon ne cilesine dhe ne cmim te cdo malli per populin ,dhe ardhjen e drites jeshile te tregut te lire medoemos dhenia e prones ,pronareve ,qe te fillojne imvestimet serjoze ,dhe te hapen vende te reja pune ,ndryshe do thyejme turinjte ne gremine ..??? Po ja u kujtoj thenien e z se nderuar Vllahutin para dy javeve :
  “Mos shkuarja e prones pronareve ,pengon zhvillimin ekonomik shqiptar dhe eshte nje padrejtesi brutale ” .Per te miren e zhvillimit ekonomik shqiptar dhe per qetesine e perhershme ne Ballkanin Perendimor.. Dihet qe keto jane dy shtyllat baze te cdo shteti e rajoni . ..Eshte budalla ai qe nuk e kupton .

  PS::: Zhvillimi Shqiptar do filloje atehere , kur partite politike me njera tjetren ,te jene vertete kundershtare politike deri ne vdekje , me njera tjetren ,dhe jo si deri me sot .Me keqeardhje ,PPSH e ndare ne tre pjese.???

  Reply to this comment
 6. Socialisti April 7, 15:07

  Pordhac minister. Pse u dashka te vendosesh ti per te gjobitur ose jo bizneset e vogla apo te medha? E di populli mbare qe je ti qe leshon ujqerit, per te mbushur xhepat e tua. Pra ligji je ti….hajdut me cizme. Nuk jam akoma i bindur ne se ti ndan para me Ramen ose jo. Ti je qeveritari qe ke 5 vjet qe kerkon shkatrrimin e qeverisjes socialiste.
  Kjo qe po ben ti, tregon se e sheh fundin tend te afert. Ne se jo, atehere je ortak me Ramen dhe ndeshkimin do e marre ps-ja ne se nuk del dikusgh qe te shporre nga qeveria.
  a ke shok, a ke miq, a ke te afert, a ke familje? A ta ka thene ndokush deri me sot qe ti je fytyra me e urryer ne Shqiperi e qe e bere kete popull te flase me vehte?
  Ti je shkaktari i protestave qe po ndodhin…. Rama nuk duket se e shqeteson prania yte ne qeveri.
  Jam socialist dhe me dhemb sinqerisht perdorja kaq paturpesisht e elektoratit te majte i cili nuk po ngre koke kurre tash 27 vjet nga plehra si ty.

  Reply to this comment
 7. Gjermani April 7, 16:50

  Zoti Hametaj ,kjo thenja dhe urdheri i juaj i socem, per biznesin e vogel,po te ndodhte ne perendim ,do te kishte kapur hosteni ,dhe direkt do ipje doreheqje ,pa kushte ,por shyqyr o mesues i anglishtes ,me ne krye shefin tend ,mesues vizatimi, keni fatin e madh ,,qe drejtoni ne albanistan ,kopene e kokpalareve .Turp per ju .

  Reply to this comment
 8. Une per vete do t'i kisha shkrire ne.....dru e jo t'u qaja "hallin" . April 7, 18:41

  Kur derrat gjykojne si njerez; do perjashtohen dyqanet nga taksat : po ata qe filluan biznesin me dyqanet dhe qe quhen “biznes i vogel”, jo qe duhen taksuar por, duhen tredhur . Ne ka biznese me fitim prures, por dhe me te felliqur, se ato te hapura nga “jovan bregu”me kompani, qe privatizuan dyqane dhe magazina, qe ulin e ngren qepena, qe pushtojne hapsira publike e trotuare …..dhe ankohen se s’u dalin fitime, as per buke, kete s’mund t’a kuptoj vetem ky ushtar i rames, qe trembet nga protestat e …..lulit . A mendoni se nga prona publike, ngelen mijra e mijra qytetare, pa mare asnje “kokerr gozhe” ; kur pasuria kombetare, u nda midis “ish pronareve”, harxhohet per “ish te perndjekurve” u falet “privatizuesve” te magazinave e te dyqaneve u “legalizohet” hajduteve e horrave te te gjitha ngjyrave . Por siguroj, se kut te ndergjegjesohen ata qindra mijra qytetare, se atyre u takonte te mirnin me shume se gjysmsn e pasurise kombetare me gjithe te drejten e aresyes dhe ligjit, gjeni vrimen e miut ku te futeni ju kategoria e me siperme dhe qeveria e radhes, qe i ……mbeshtete .

  Reply to this comment
 9. Konica i pa shkolle. April 7, 20:49

  Well done qirie Ahmedin-ortaj….Pika neve qe ju kemi zgjedhur dhe kemi vene nje Mesues Anglishteje te na “ekonomise” financat e shtetit….Pika edhe atij qe beson ne genjeshtrat e tua dhe te mban ne Qeveri.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*