Fushata e ndërgjegjësimit për kuponin tatimor, Ahmetaj: Informaliteti ka dhënë rezultat, të ardhurat u rritën

July 12, 2016 11:26

Fushata e ndërgjegjësimit për kuponin tatimor, Ahmetaj: Informaliteti ka dhënë rezultat, të ardhurat u rritën

Ministri i Financave,  Arben Ahmetaj zhvilloi të martën një takim me Administratën tatimore dhe median, në kuadër të vijimit të aksionit kundër informalitetit dhe fillimin e fushatës së ndërgjegjësimit për kuponin tatimor, nga ku bëri të ditur se nga 1 gushti do të ketë sërish një verifikim në terren të situatës së kuponave

Ndërkohë që kemi shpallur një fushatë intensive të thjeshtimit të procedurave vazhdojmë intensifikimin me fushatën komunikuese mes tatimeve e subjekteve tatimpaguese.

Ahmetaj bëri të ditur se vlera mesatare për kupon vjen ne rritje për periudhën 6 mujore krahasuar me 6-mujorin e parë të vitit 2015. Kuponi, tha ai, garanton luftën kundër varfërisë dhe pabarazisë.

Ai ngriti një tjetër problem që ka të bëjë me numrin e kasave mos transmetuese. Sipas tij, ky numër është akoma shumë i madh.

Ai tha se inspektorët do të verifikojnë në terren nëse është situatë evazioni apo situatë teknike, megjithëse shprehu bindjen se kemi të bëjmë me evazion. Objekt verifikimi do të jenë kryesisht, sipas tij, subjektet në zonat turistike.

July 12, 2016 11:26
Komento

8 Komente

 1. Kapter Jari July 12, 12:06

  Nuk ka asnje interes publik kjo qe thu more minister.
  Nese ka probleme tregon qe vartesit e tu te mjere nuk po bejne detyren e nese kjo eshte e vertete, njeri aty te ministria juaj duhet te mbaje pergjegjesi. E nese nuk behet kjo atehere ti je i paafte, si gjasat jane. Rrjedhimisht duhesh shkarku se per dorehqje as qe mund ta mendoj ndonjehere se mund ta beje soji jot.

  Reply to this comment
  • PO.PO July 12, 18:24

   JAM PLOTESISHT I NJE MENDIMI ME “Kapter Jarin”.

   Reply to this comment
  • mateo July 12, 19:35

   Zoti minister!Mos bej propogande banale.Nuk interesohet njeri per kuponin ne se nuk perfiton.Ne se per cdo kupon bleresi nuk merr nje perqindje te caktuar fikse te shumes se blere nga TVSH-ja,nuk keni gje ne vije.Gjeni nje specialist finance qe te studioje se sa fiton shteti ne se u kthen bleresve nje perqindje te kuponit,se ti e dime qe je mesues anglishteje,sahanlepires i Rames.

   Reply to this comment
 2. Kuponi July 12, 12:10

  Po nuk behet shteti me fushata o te mjere! Po pse ne 1 gusht dhe jo qe sot….

  Kuponi po “harrohet” te leshohet. Duhet te besh ‘lufte’ per te marre kuponin qe nga kafet e mbushura plot me kliente e deri tek bizneset e medha. Perballesh me lloj lloj justifikimesh absurde per mosleshimin e tij. Ne asnje vend te botes nuk ndosh keshtu, perfshi edhe fqinjet tane Vjedhje dhe vetem vjedhje! Po rripet per se gjalli ky shtet dhe ju beni vazhdoni te beni sehir Z. Minister. Turp!

  Reply to this comment
 3. kirurg July 12, 13:02

  Ta japin gjysmen e mallit me kupon e gjysmen e llogarise me cope letre, ose nuk i shkruajne te gjitha harxhet te kuponi… Eeee sa ka zanati!… 🙂

  Reply to this comment
 4. Arben July 12, 17:56

  RROFTE POPULLI SHQIPETAR, TRIM DHE HEROIK.

  Reply to this comment
 5. SHPRESE HUMBURI July 12, 18:13

  z.Ahmetaj , Ju jini nje tufe me idjoter , qe beni pune,vetem per t`u dukur dhe me fushata . Puna e nisur me aq pompozitet nga Rama dhe taborri i tij , ishte vetem nje tullumbace,qe zgjati vetem 2-3 muaj…,pas kesaj gjithecka kaloi ne “normalitet” . Tani as qe flitet fare per kupona tatimore , as kerkon e kontrollon kush , dhe vetem rralle ndodh qe te jepet kupon tatimor. Tani cuditen edhe shitesit etj. kur u kerkon kupn tatimor. Kjo tregon se ju jini ,me e pakta qe mund te thuhet AMATORE ne qeverisje . Ne asnje vend te botes,taksat e tatimet , nuk paguhen nga deshira e madhe qe kane qytyetaret,por nga korrektesia dhe puna efikase organizuese e institucioneve perkatese.Nje ligj qe nuk zbatohet,eshte mut ,por kurrsesi ligj.Ju yshtni keshtu paligjshmerine.
  Cdo dite qe vjen,na shtohet zhgenjimi ndaj jush, qe ju besuam,votuam dhe ushqenim aq shume shprese.
  Eshte vetem GOGOLI PERBINDESH SALI SHPELLARI , dhe frika nga rikthimi i tij ne pushtet,qe
  mund te mbaje ende gjalle shpresen tuaj per nje ,mandat te dyte . Ne cdo pikepamje , ju dukeni qeveri
  adoleshentesh pa,pervoje,pa aftesi menaxhimi,te pa vendosur ne ate qe thoni e beni dhe nuk jini te afte,per ta pasur gjendjen ne dore,per ta njohur e menaxhuar si duhet ate . Ne shumicem dermuese ju mbajtet administraten e kalbur e te korruptuar te bajraktarit , pa folur per mekataret e shumte tuaj e te aleateve , qe vetem ngrohin karriget me bythet e trashura nga vjedhjet , mjaft prej tyre , qe ju mbase dhe s`i dini , jane kthyer ne hareme te verteta dhe nuk pyet kush as per ligj e as per Maliq , ju kane bere mutin mu ne koke ,ju miopeve qe shikoni deri tek hunda . Juve u gjen si struci dhe kujtoni se nuk i shef e kupton kush pislleqet tuaja te pa fund,por e verteta eshte se shumicen e tyre e dime dhe perjetojme me mire neve , se sa ju qe rrihni
  gjoksin . Me te gjitha keto pislleqe , jini JU dhe vetem JU , qe do e riktheni bishen e Vicidolit serisht ne fron , per te zezen e turpin e ketij vendi e populli !!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 6. PO.PO July 12, 18:22

  NUK DREJTOHET SHTETI ME FUSHATA E ASKSIONE DISA DITORE , ZOTI MINISTER , POR ME PUNE TE MENDUAR E ZGJIDHJE AFATGJATE, SIC I KA ZGJIDHUR BOTA ME KOHE , PERVOJEN E SE CILES DUHET TA SHFRYTEZONI MIRE .U LODHEM DUKE DEGJUAR CDO DITE TE NJEJTEN KEMBORE,ME SHPRESE SE DO TE BENI DICKA ME MIRE , POR PO NDJEKIM PAS , QE T`I BIEN KOQET DASHIT .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim