Ahmetaj: Rezerva ushqimore në markete për më shumë se 3 muaj

March 24, 2020 01:20

Ahmetaj: Rezerva ushqimore në markete për më shumë se 3 muaj

Koordinatori për situatën ekonomike COVID -19, Arben Ahmetaj tha në TV Klan se furnizuesit dhe importuesit kryesorë në vend, garantojnë rezerva ushqimore për një periudhë prej të paktën 2 apo 3 muajsh.

I pyetur për kaosin e krijuar në disa nga tregjet e vendit, Ahmetaj tha: “Panik nuk ka dhe nuk ka asnjë arsye për të pasur panik. Në bisedat tona me furnizuesit e produkteve ushiqmore japin garanci të plotë për periudha të gjata përtej normales”.

Gazetari: Kush quhet periudhë përtej normales?

Ahmetaj: Periudha që parashikojnë gati 2 apo 3 muaj kohë.

Kanë sasi rezervë për të mbuluar 2 muaj?

Edhe përtej kësaj periudhe. Kanë porosi që vijnë çdo ditë. Conadi sjell çdo ditë, Big Market sjell çdo ditë. Furnizimi me ushqime edhe përtej shportës është një normalitet. Nuk kemi kufizime nga asnjë vend qoftë i BE qoftë përtej.

A ka nevojë t’u  bëhet thirrje prodhuesve shqiptarë bujqësorë, ata që kanë tokë, që të përqendrohen tek prodhimet vendase?

E vetmja thirrje është të vazhdojnë normalitetin e tyre. Janë totalisht të lejuar të vazhdojnë punën e tyre dhe stinore dhe atë që kanë bërë në vite. Është lejuar edhe shpërndarja. Kemi tre ditë rresht që i sqarojmë për urdhrin 193. Bashkë me policinë kemi punuar dhe  nuk ka ndalim për shpërndarësit, jo vetëm për ushqimet, por për të gjitha produktet. Kufizimet e orareve janë për qytetarët për të mos parë grumbullime se janë qendra virusi.

Ne kemi një akt normativ që garanton nëse furnizimi i kryer, nuk ju shitet në fund të pandemisë i blen rezerva e shtetit, me çmimin që është importuar. Asnjë produkt nuk ka për të mbetur nga ato produkte që janë importuar apo vazhdojnë të importojnë.

d.a. / dita

March 24, 2020 01:20
Komento

11 Komente

 1. Ina, masazherja modeste me 4 duar March 24, 01:27

  Me rente pika ky eshte shume i zoti.
  Me i ndershmi qe ka Rilindja.
  Serioz me shtetin, koken ulur, vetem punen shikon, korrekt me grate sidomos.
  Model.
  Faleminderit zoti Rama qe i besuat nje njeriu te tille shembullor fondet e termetit dhe Covidin.
  Nuk besoj se qellimi eshte ti maresh andej e ti vervitesh ketej apo kinezerira te tjera qe i bente Ridvani ai i Saliut qe u ndeshkua rende per shkeljet e tij.
  Nuk e besoj
  Edhe ju jeni burre i ndershem zoti Rama, jam sh e lumtur qe ekzistoni ne jeten tone, ishte fat i madh per ca rrjepacuka si ne qe u bet kryeministri yne.
  Naten e mire
  Pas kesaj qe me siguroi zoti Ahmetaj, do ta bej gjumin top, e ndjej qe jam ne duar te sigurta burrash te vertete, te zote, trima dhe qe mendojne nate e dite per mua.
  Faleminderit

  Reply to this comment
  • mirel March 24, 01:42

   Haha. Mire e the. Jemi me “fat” qe kemi rene ne duart e ketij laros se Ramutit

   Reply to this comment
   • A&B March 24, 02:51

    Iku koha kur kishte Ceçoja biçak, dhe shteti garantonte 5 vjet furnizime dhe rezerva ushqimore e mjekesore. Keta te sotmit ta thone me mburrje se privati te garanton ushqime per 3 muaj.Po te kishte shtet, ata qe i zbrazen rezervat e shtetit, te varen te topat e kalit te Skenderbeut ne mes te Tiranes

    Reply to this comment
    • Shefqet Cela March 24, 18:48

     Atëhere ishte parrulla “te sigurojmë bukën në vënd”. U sigurua dhe i dhamë GREKUT, që ishte në hall.
     Punohej zotëri!

     Reply to this comment
 2. Barty72 March 24, 01:39

  Futi ndonje boxe me Ramen ex placo a hahhahah merr dhe Bracen ahhahhah

  Reply to this comment
 3. Liu nga Wuhani March 24, 06:37

  Burre i mire.
  Perderisa e njeh Ina me 4 duar, ne besojme jemi n duar te sigurta

  Reply to this comment
 4. Tori March 24, 07:21

  Po mire qe po zgjati 2-3 muaj qenkan marre masat per furnizimin me ushqime por a nuk me thoni a reziston dot puntori shqiptar 2-3 muaj pa punuar ? Akane kaq te ardhura?

  Reply to this comment
 5. Dje 6, sot 7... March 24, 07:34

  Njëri prej dy defiçitarëve absolutë, ai me profesion MËZues anglishteje dhe jo eksperti “i shkëlqyer” i patateve, të cilëve sipas ish-sekretarit të PPSH-së, FMN-ja jua dogji letrat në dorë, u shpreh sot para kameramanit të një KLANI demo-rilindjot, se “furnizuesit e produkteve ushiqmore japin garanci të plotë për periudha më të gjata përtej normales…”

  + [ https://www.oranews.tv/article/buxheti-2014-berisha-dite-zie-per-shqiptaret-produkt-i-nje-mendje-te-semure ]

  Hmmmm… Ajo shprehja “përtej normales” tingëllon pak a shumë si kodra pas bregut, kështu që po t’i thërresim pak memorjes jo aq të largët, atëhere ajo “normalja” për MËZuesin e ciklit fare-fare të ulët duhet të ketë lidhje me thënien e famshme yllbufore, se shteti ka rezerva buke vetëm për 6 ditë.

  Reply to this comment
 6. anticensurë25642654 March 24, 12:18

  pra sipas ahmetajt,ministrit që ka punuar shumë mirë por duhet tia linte dikujt tjetër për të bërë dhe ai shkollë ministrore, me fjalë të tjera po na thotë se dhe nja tre herë të vijnë vërdallë 10 humerat e ushtrisë shqiptare ju mbarojnë rezervat vjetore??
  sa për ato ushqimore?!
  VK,mos e ngatërroni me VK Malaj,nuk ka asgjë??
  për fat nuk ka filluar ndonjë luftë si në siri!!
  se do të na mjaftonte vetëm një kobure me një fishek! e ta mbështesnim në tëmla!!
  rroftë fejsbuku që është falas dhe shteti përfiton prej tij!!
  të mos kishim atë asgjë nuk kishim për të marrë vesh!!

  Reply to this comment
 7. Dori March 24, 12:25

  Epo te jesh ne doren e ktij perversit..ik ore mortje mosna fol per kto gjera,shko meru me kurva se kte di me be ti qivaç

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim