Ahmeti propozon emrat për ministra të ri

April 4, 2016 09:34

Ahmeti propozon emrat për ministra të ri

Nga radhët e BDI-së, 7 ministra dhe 5 zëvendësministra kanë dorëzuar të premten dorëheqjet e tyre në Qeverinë e Maqedonisë, ndërsa këtë të diel kryetari i kësaj partie, Ali Ahmeti ka propozuar edhe emrat e rinj për ministra që do të përfaqësojnë BDI-në në pushtetin ekzekutiv në Maqedoni.

Shkak për largimin e ministrave shqiptarë nga ekzekutivi, sipas njoftimit zyrtar të BDI-së, u bë publikimi i bisedave të përgjuara telefonike për funksionarët e saj. Partia shqiptare e drejtuar nga Ali Ahmeti i quajti të falsifikuara materialet e përgjuara dhe kërkoi nga institucionet e vendit të ndërmarrin masa të menjëhershme për të arrestuar falsifikatorët dhe botuesit e përgjimeve të montuara.

1-Sekretariati për Zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit, Festim Halili

2-Sekretariati për çështje evropiane, Arbër Ademi

3-Ministria e Drejtësisë, Valdet Xhaferi

4-Ministria e Arsimit dhe Shkencës, Pishtar Lutfiu

5-Ministria e Ekonomisë, Driton Kuci

6-Ministria e Mbrojtjes Ambientit dhe Planifikimit Hapësinor, Bashkim Ahmeti

7-Ministria e Vetqeverisjes lokale,  Shyhrete Elezi

8-Ministër pa resor – për investime të huaja, Arlind Zeqiri

9-Ministria e Punëve të Brendshme, Agim Nuhiu

10-Ministria e Transportit dhe Lidhjeve, Faton Pollozhani

11-Ministria e Finansave, Gëzim Beadini

12-Ministria e Mbrojtjes, Bekim Maksuti

April 4, 2016 09:34
Komento

1 Koment

  1. demo April 4, 10:03

    Po ai manjaku zev kryeminister do vazhdoje ne detyre ?

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim