“Air Albania”, linja shqiptare që nuk ka tabela në gjuhën shqipe

October 4, 2019 10:50

“Air Albania”, linja shqiptare që nuk ka tabela në gjuhën shqipe

“Migjeni”, avioni i dytë i flotës së “Air Albania” nisi fluturimin drejt Italisë më 30 shtator.

Kompania njoftoi se ky avion do të ofrojë shërbime të standardeve të larta, që nga ushqimi në bord që ishte harruar prej shumë vitesh për udhëtarët e Rinasit dhe me televizor për çdo pasagjer, si asnjëherë më parë.

Por, syrit të kritikëve nuk u ka shpëtuar një detaj, mungesa e tabelave orientuese në gjuhën shqipe.

Tabelat janë të shkruara në anglisht dhe turqisht, por jo në shqip.

j.l./ dita

October 4, 2019 10:50
Komento

17 Komente

 1. Turkoshaku: October 4, 11:21

  Sikur Salehu e kishte vendosur gjuhen e inglizit si gjuhe zyrtare per skiptarte…
  Si duket nuk keni mesuar aq sa duhet!?

  Reply to this comment
 2. anticensurë25642654 October 4, 11:43

  e kujt i hyjnë në punë??
  dobiçin e tironës e kemi poliglot,ai i di të gjitha gjuhët e botës!!nese ne nuk i dimë është faji ynë!!
  dobiçi nuk ka asnjëherë faj!!
  sa për turqi e turqishte,mos u merakosni se ne kemi drejtuar perandorinë turke!30 e pidhi sëmës vezirë të mëdhenj kemi pasur!
  a nuk ju duket mjaft!turqit pasuroheshin dhe ne në skëterrë shkuam deri sa na bënë lesh e koqe nëpër shtetucët e ballkanit!!
  dhe sot e njëjta gjë!!
  linjë ajrore shqitare që çon paratë në turqi!!
  bojkotojeni vezirin e pashallëkut të shqipërisë që çon para në anadoll!!
  unë për vete sado e lirë të jetë bileta nuk kam për të hipur në atë avjon,linjë pseudoshqiptare!!

  Reply to this comment
 3. Mire mire October 4, 11:53

  Shqipja eshte demode si LANC

  Do flasim gjuhen e rilindjes se Surelit

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 October 4, 12:50

   surrelisht
   do të thuash??
   se ky një herë është ortodoks,një herë tjetër katolik,një gjyshe e ka nga vunoi ,tjetrën nga venecia,e të tretën e ka nga stambolli,ka lidnur në tiron,e kështu e quanin “çun tirone”,pra qytetar,sot ka shku në surel dhe na osh bo dobiç nga katuni i surrelit!!
   dhe në këtë të fundit e kopjoi berishën deri në fund!!
   berisha lindi në katun,ky u bo katunar!!

   Reply to this comment
 4. Mashtruesa kasik October 4, 12:27

  Shqiptaret e qeverise Rama si te gjithe shqiptaret e qeverive te tjera ne keto 30 vjet vetem mashtrojne si katundare qe duan te duken si qytetar europian

  Reply to this comment
 5. Rinas October 4, 12:30

  Shqiptare mos hypni ke ky avion turk ky poshteron shqiperin ky eshte memoriali turk qe fluturon

  Reply to this comment
 6. Turkalvane October 4, 12:38

  Shtet rumpalle turkalvanosash

  Reply to this comment
 7. Tin Tin October 4, 13:00

  Nuk eshte avion I Shqiptareve,po nje dege e Turkish Airline ,Turp te perfaqesohet Kombi jone nga Turqia.me mire pa Flote ajrore.Beni nje Google te kupton I se ky eshte nje mashtrim I madh.parate shkojne nje turqi,administrators,mekaniket,shkrimet,udhezimet jane nje gjuhen turke.Turp Turp.nje tjeter Ripjellje nga bytha e Lindes dhe Rames prej surreli me oxhak 18 mije €.

  Reply to this comment
  • mirel October 4, 20:47

   Shume e drejte TIn Tin, por problemi nuk eshte thjesht qe eshte pjese e Turkish Airline.
   Duke i vene emrin Albanian Airline pazari eshte qe kjo dege e Turkish Airline te paguhet me taksat e shqiptareve. Shqiperia po flet turqisht me paret e shqiptareve.
   Ky eshte nje lloj maskaralleku i paeksploruar me pare, qe Ramuti e ve ne jete.
   Cfare mund te parashikojme qe ky pis, qelbesira Ramut, do mund te shpiki qe te rrjepi popullin per llogari te turkish, duke mbushur xhepat e tij..

   Reply to this comment
 8. niki October 4, 13:29

  ne shqiperi gjuha shqipe po behet gjuhe e trete e katert pas anglishtes ,italishtes,gerkishtes….shqipo i ngritur eshte ai qe perdore sa me shume fjale te huaja.E kane tarshegim nga Nano pijaneci..kurse per ata qe udhetojne per itali ose anasjelltas as qe flasi shqipe ndermjet.

  Reply to this comment
 9. Arben October 4, 13:36

  Per mua Turkish te kishte hapur kompani ne pronesi 100% te tij dhe jo te merret me lamashet, just dhuroi 50 million Euro aviona, qe do shkojne per dhjam qeni, se hajdutet dine vetem te vjedhin, po degjo edhe pordhet.

  Shteti shqipetar 1913, nuk mbron interesat e shqipetareve, por ato te roberuesve te tyre.

  Rrofte shqiperia uropiane

  Reply to this comment
 10. TIMONIERI - RILINDAS October 4, 15:50

  LASGUSHI & MIGJENI duhet te mesojne TURQISHTEN.

  Reply to this comment
 11. info analitike October 4, 16:17

  Mirë avioni po më poetët e shkretë c”pati se po u pergojohet emri kot se koti në marrëzitë e nje te çmenduri.

  Reply to this comment
 12. Kuq e zi October 4, 18:55

  Nuk na tha km sa na kushtoi nje avion jam i bindur qe se di sepse nuk jane tanet
  Po nuk qene tanet atehere pse shtiren si te tille dhe ckuptim ka emri albania airlines?

  Reply to this comment
  • mirel October 4, 20:52

   Kuq e Zi, pikerisht kete u perpoqa te thoja me siper tek TIn Tin.
   Emri Albanian Airline eshte me qellim qe kjo dege e Turkish te rrjepi taksat shqiptare.
   Sic e ka parashikuar ne kontrate Ramuti, fton Turkish te investoje nje dege te saj ne Shqiperi. dhe po nuk i doli mire llogaria, kete investim ta haje sa krahu Shqiperia..
   Kjo eshte loja me emrin Albanian Airline dhe me Migjenin e Lasgushin, qe tani Ramuti i perdor vetem per tu tallur me ta per te vjedhur shqipot.
   Dhe famen e merr Ramuti. Jua solla dhe aeroplanin thote..Dronin popullit.
   Mire ca qe jane mesuar qe e hane dronin me gjithe karrige, po te tjeret cfare presin qe e durojne kete vjedhje te maskuar dhe poshteruese?

   Reply to this comment
 13. Patrick Schmid October 5, 00:26

  Ne e duam Ameriken me shume se Skiperine, andaj ene Turku ka menu se gjuha skipetarit eshte inglizcja.
  Pse ankoheni o suzare? Turqisht e anglisht! Kjo e dyta eshte gjuha juaj qe jepni edhe jeten per Amerike. Ta donit kaq shine atdheun nuk do e linit qysh po ikni ne azil o pis edepsiz milet.
  Kur Gjermani ua fut sa krahu me biletat ne Rinas nuk ankoheni e nuk e bojkotoni. Ju doni grekun qe ia ben kurrizin me te bute se barkun.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*