Akademia e Shkencave ripropozon Ismail Kadaren për “Nobel”

January 28, 2020 11:10

Akademia e Shkencave ripropozon Ismail Kadaren për “Nobel”

Sot Akademia e Shkencave ka mbledhur tryezën “Kadare dhe letrat shqipe” ku është ka ripropozuar shkrimtarin Ismail Kadare për çmimin “Nobel”.

Emri i është propozuar Akademisë së Shkencave të Suedisë në 84-vjetorin e tij të lindjes.

Ditëlindja e Kadares është nuk është një datë e shënuar vetëm për lexuesit shqiptarë që krenohen me të, por edhe për lexuesit e gjuhëve të tjera në botë, pasi letërsia e tij është përkthyer në më shumë se 45-së gjuhë. Kadare ka qenë disa herë kandidat për çmimin “Nobel” në letërsi dhe së fundmi ka marrë dekoratën më të lartë franceze, si ‘Komandant i Legjionit të Nderit’.

Kadare (lindur në Gjirokastër, më 1936) është një ndër shkrimtarët më të mëdhenj bashkëkohorë. Si shkrimtar shquhet kryesisht për prozë, por ka botuar edhe vëllime me poezi dhe ese. Nisi të shkruajë kur ishte ende i ri, fillimisht poezi, me të cilat u bë i njohur, e më pas edhe prozë, duke u bërë prozatori kryesor shqiptar.

O.J/DITA

January 28, 2020 11:10
Komento

22 Komente

 1. hajvan me syze qe i osht qep si Sigurims "Nobelit" January 28, 13:07

  hahaha ,
  c’hajvan kultivon ajo Bote !

  Reply to this comment
 2. Dash Pacja January 28, 15:09

  Po ti o bole qe ke nevoje per syze kujt bote i takon?

  Reply to this comment
 3. anticensurë25642654 January 28, 16:26

  “mjeshtrit të letërsisë shqiptare”
  mjeshtrit të gënjeshtrës,keni dash me thon??

  Reply to this comment
 4. e shka pa do ma ,nji ky maskaraj komunist January 28, 16:32

  qe flinte me komuist e zgjohej me balliste
  po turp ka ky njeri .
  ptu i pafytyre

  Reply to this comment
 5. demo January 28, 17:08

  Ne vitin 2020 Kadare do te fitoje Nobelin.
  Nuk jam Nostradamus,por jane 1000 arsye qe Juria e Stokholit do ti akordoje Nobelin kete vit Kadarese.
  Arsyeja kryesore eshte per te shlyer gafen qe beri me Peter Handken.Redaksia ta regjistroje komentin tim dhe le ta nxjerre ne shtator,kur te ndahet Nobeli.
  dt.28-I-2020.

  Reply to this comment
  • drita 1974 January 28, 19:18

   demogiç

   te ka hyre vetja ne qejf si breshka qe do behej shqiponje

   .
   nese Kadareja merr Nobelin..atehere Enveri behet profet automatikisht

   pse ?

   kape pak kete timin ketu poshte

   je kadarene qe masakroi fishten apo me kete te fundit ?

   REALIZIMI SOCIALIST-ARTI I MADH I REVOLUCIONIT
   Ismail KADARE

   Gazeta Drita 13 janar 1974

   “Karakter konservator – thotë shoku Enver, – kanë jo vetëm ideologjitë e vjetra që vinë nga thellësitë e shekujve, por edhe ideologjia e kultura e sotme e degjeneruar borgjeze e revizioniste, i gjithë liberalizmi e modernizmi i tyre”.

   Duke zbatuar tezën e shokut Enver në terrenin e letërsisë dhe të arteve, nuk është vështirë të dallojmë në kohën tonë aleancën e shenjtë të konservatorizmit më të tërbuar me modernizmin më të shthurur. Le të kujtojmë disa fakte nga historia e letërsisë sonë. Cili ka qënë konservatori më i madh i letrave shqipe dhe jo vetëm i letrave, por i gjithë kulturës sonë? Përgjigja është e qartë për të gjithë: ky konservator ka qënë Gjergj Fishta.

   Fanatik i tërbuar,
   idealizues i çdo gjëje patriarkale, apologjet i fesë, i institucioneve mesjetare, hymnizues i primitivizmit, armik i egër i çdo përparimi – ky është portreti i këtij letrari prift. Mirëpo, nga ana tjetër po të bëjmë pyetje se cili ka qënë liberali më i madh i letërsisë sonë, përgjigja është po ajo: përsëri Gjergj Fishta.
   Filoitalian i papërmbajtshëm,
   agjent i Vatikanit,
   emisar i pushtimit fashist,
   partizan i çkombëtarizimit dhe i romanizimit të kulturës sonë.
   Pra, nga një anë kryekonservator fanatik, nga ana tjetër kryeliberal. Shovinist i tërbuar dhe njëkohësisht kozmopolit i tërbuar. Kur ishte fjala për idetë e reja shoqërore, përparimin, për revolucionin, ai ishte konservatori më fanatik.

   Kur ishte fjala për fatet e atdheut, për lirinë, për kufijtë ai ishte liberali më i madh.
   Të njëjtin shembull na e jep figura e letrarit fashist Ernest Koliqi. Konservatorizmi i tij ekstrem nuk e pengoi të shfrytëzonte në veprën e tij reaksionare, një teori aq të shtrenjtë për modernizmin e sotëm, frojdizmin. Kështu në tregimet e tij, ai herë na paraqitet si një namuslli turkoshak, herë si një gagarelë evropjan.

   Reply to this comment
  • Dor Doleci January 28, 20:41

   E mbajtem shenim parashikimin tend absurd or dem, po dije se nese mol kadarena do dale prape me presh ne duar, dije se do t’i shkulim briret e thyera qe te te duket vetja tamam si dordoleci i sali bajraktarit.

   Reply to this comment
 6. me emer January 28, 19:50

  aI ESHTE ME TE VERTETE NJE QENJE PA VLERE..!

  Reply to this comment
 7. Kujdes gjithe juve ,qe merrni ne goje te Madhin Gjergj Fishta January 28, 20:08

  drita 1974,

  citoj nga komenti juaj :


  GJERGJ FISHTA

  { Filoitalian i papërmbajtshëm,
  agjent i Vatikanit,
  emisar i pushtimit fashist,
  partizan i ç’kombëtarizimit dhe i romanizimit të kulturës sonë}

  Qenia e Gjergj Fishtes Filoitalian
  dhe ” Agjent i Vatikanit” (sipas teoris see llapjes komunisteve anadollake)

  ishte nji rrjedhe llogjike historike patriotike

  qe Gjergj Fishta trashegoj nga te Paret e tij
  duke vazhduar aleancat e hershme te Heroit tone

  Kombetare Gjergj Kastrioti me Vatikanin dhe Italine ,
  duke par vetem ke kta Miqte e vertete te Tokes se

  Shqiptareve dhe ishte ne linjen e duhur ,
  kur dihej qe Shqiptaret nuk kishin me asnji Aleate ku do duhej te mbeshtetej Kombi Shqiptare ,

  tashme pothuaj i c’kombetarizuar nga hordhia turke .

  Pra per cfar “c’kombetarizimi e kulture flitet ktu ,qe gjasme paska ndermare Fishta ?

  Ne ate periudhe te Historise ,shqiptaret ishin te c’kombetarizuar ,sidomos nga shqiperia e mesme
  mbuash me halldup te cdp rrace islame e deri ne kosove .
  Kultures Shqiptare ne ate epoke ,s’i kishte ngel me asnji

  gjurme ,as nga leshrat e as veshja talibane islame ,
  pra kujt Kulture i referoheni se jeni duke u ber qesharake !
  Si mundet te diskutosh pa fakte ,duke mos ju referuar aspak realitetit historik .(shif foto te asaj epoke dhe kupton Kulturen e asaj kohe )

  Nuk dua te zgjatem ,sepse dijme se si funxionojn kto medie ,
  ku ska asnji seriozitet e siguri ne vazhdimesin e debateve te tilla ,
  pooor dua ti kujtoj edhe nji sken ktyre (qe ee kan par veten si patriote Turq dhe me syze Romanizimi Fishten )
  se kur u ngrit Flamuri Shqiptare ne Bashkine e Shkodres ,
  s’me kujtohet se nga kush (por ka qen nji patriote Shqiptare Katolik – u turren turmat filoturke ,

  nga ata qe thirrsin DumBaben rraca e trimave te Xhike Kamelit halldupat e Shqiprise se mesme ,
  dhe shqyen si hiena Flamurin Shqiptare .
  Dhe per kte xhest patriotik Turk ,shkruan edhe gazetat
  dhe ka nji foto nqs do ta gjej kush ne arkive .

  Pra boll diskutut ju luliputana per Gjigandin Gjergj Fishta ,
  qe ky gjitari i partis kakareja i vinte poshte boleve ,
  ne gjithcka .
  Gjergj Fishta matej me Potete e Shkrimtaret Europiane me te medhenjte e Kohes ,Italiane Gjermane Franceze ,

  nderkohe qe kta rropsit anadollake mateshin me bolet e Fishtes .
  Fishten nuk e analizoni dot ju morra anadolli qe sapo shikoni kryqin qisni helm nga cdo vryme .
  Boll me ,idiote se lat name para Botes.

  Gjergj Fishta ishte shqiptar gjak shqiptari ,
  e na dalin ca mbeturina turqish ,na bejn patriotine shqiptarin sot ,me pafytyresie dhe sharlatanizmin qe i karakterizon .

  Reply to this comment
 8. demo January 29, 00:17

  O Gic!
  E njohim shume mire burimin e sulmit kunder Fishtes.
  Ne 43-45,celulat komuniste perhapnin cpifjen:-A e dini?Gjergj Fishta ka thene qe nuk eshte shqiptar!
  Ishte nje dyvargesh i shkeputuir nga konteksti i nje satyre te Fishtes.Ne 47 e cvarrosen, i hodhen eshtrat ne Drin.(Ismail Kadare ishte nje kalama,qe i binte maces me luge)..Ne 49 u hoq nga textet shkollore dhe u fshi nga projekti i Historise se Letersise.Ne 62,kur u perkujtua per here te pare Shpallja e Pavarsise(deri atehere ishte ngjarje e ndaluar prej dominimit sllav),Dhimiter Shuteriqi gjeti rastin te afrohej tek Enver Hoxha dhe t`i merrte mendjen:-Shoku Enver,Pleqte kishin te drejte ne lidhje me sllavet!(Sapo ishim ndare “heroikisht” me BRSS).Shoku Enver ja kapi fluur nentextin:-Ti Dhimiter e ke fjalen per Fishten,por dije se Fishta ishte nje agjent i Imperializmit Austriak etj etj.. i ke te dokumentuara ne Takimin e Shokuit Enver ne Plenumin e Lidhjes se Shkrimtareve te vitit 1962.
  Keto qe shkrova tregojne se mitra qe polli Denigrimin e Fishtes,eshte po Ajo qe polli Partine Komuniste Shqiptare.Eshte Miladin Enver Popovic.
  Origjina eshte Cernagorja.Ata i terbon Jehona e Fishtes dhe Lahuta i ka rrenjet ne Bjeshket shqyptare qe sot jane nen Malin e Zi.Enver Hoxha edhe nga varri ja ka zbatuar amanetet Miladin Popovicit.
  Gjyshi im ka pasur njohje me Pater Anton Harapin,me Lef Nosin,me Bahri Omarin.Kam te shkruara kujtimet e Qamil Celes dhe Basho Thomait(mesuesit te enverit),Kam biseduar me pleqte qe mbeten nga familjet Kokalari,Karagjozi,Selfo,qe do t`i botoj se shpejti,qe ta tregoj tamam se kush ishte enveri yt .
  Ismail Kadare ishte nje kalama qe i binte maces me luge kur filloi te denigrohej Fishta.Ismail Kadare pergjonte bllokun,sic porosiste me te drejte ate karajfilin e vet,Bashkimin,kryeministri i vetevrare.Edhe Fishten edhe Arshi Pipen,Kadare i ka sulmuar qe te mos i binte deshira perdhe Udheheqesit.

  Reply to this comment
 9. drita 1974 January 29, 15:55

  PJESA E PARE

  PSE DEMO-DEMONET E DEMONKRACISE PAS 1990-es E KTHYEN ENVERIN NE PROFETI PA DESHIREN TONE ??
  .
  ****
  Nuk mjaftojne dhe monstrat anal-iste por jane dhe mostrat e internetit ku dhe te Dita jane disa si” intelektuali “apo ky “demo” i TUFES
  .Zavalli “demo” edhe sot nuk ka kursyer helmin e tij.
  Se ky demo-ja

  -po na quan marshallin tito-shpetimtarin e Shqiperise

  -po na quan xhaferr deven Hero kombetar

  -po na quan lufte ncl si lufte civile

  -po na quan Karl Marksin budalla

  po ne 1984 na paska punuar ne nen firme kroate

  -po ne vitet 70′ na paska punuar ne Gramsh

  -dhe me e forta na paska shkruar 13 libra dhe shume dokumentare

  Pra Demoni Demo i fshehur pas ferres ka vite te tera qe hedh helm te zi..por kam nje pyetje:

  Po pse o monster merr dynjane me goje me gjuhe te helmatisur..

  Pse nuk na thua kush jane keto libra por rri pas gardhit dhe gjuan si puna jevgut ?
  .
  Kam qene kunder Enverit dhe Mehmetit
  por per tipa si puna juaj kane bere
  mire qe ju kane shkerdhyer
  me qen e me mace se e meritoni…

  PJESA E DYTE

  PSE ISMAIL EFENDIU PAS 1990-es E KTHEU ENVERIN NE PERENDI ??

  o-Me mire do preferoja nje Shqiperi te forte pa nobelin e kadarese se sa nje nje shqiperi te shkerdhyer nga te 4 anet dhe me ismaliin nobelist
  .
  oo-jam nga ata shqiptare qe e vlersoj kadarene para vitave 90′ njemijard %..POR ky ismaili i pas 1991 i pshurri vete heronjte e tij qe nga keshtjella qe e beri bunker e deri te shqiponjat qe fluturonin lart i ktheu ne sorra salielezbiberiane.
  .
  ooo-Pablo Neruden komunist-socjalist i thekur bile i dekoruar ne periudhen staliniane nuk e ndaloi kush ti jepet CMIMI NOBEL
  .oooo-meshume vlersoj te madhin DRITAN SHKABA-RIKARD LARJA qe tha para do kohesh qe nuk kam aresye ta shaj “diktaturen sa ja kam kaluar mire se sa Kadarene qe ishte “afendiko” ne kohen e Enverit tij dhe arriti te vetposhtrohet..
  .
  OOOO-Ajo qe nuk i falet perjetesisht Kadarese eshte “paraqitja” e tij ne krah te TRE TROPOJANEVE ( biberaj-berishaj-hajdaraj) ne kongresin amerikan ne qershor 1991 qe u tregua nen nivelin e Svjetllanes bijes se Stalinit qe perdhosi babain e saj.
  ..

  e fundit:

  Kadareja le ta marre cmimin Nobel dhe do votoja me te dy duart…por Ismail Pizevengu nuk duhet ta shante Enverin me shume se te burgosurit e Spacit..aq me shume qe per siamezin e tij Serberishen asnjehere nuk e hapi sqepin edhe kur vrau edhe kur tradhetoi..Me vjen keq per Bedriun qe ka rene ne nivelin e Dash Kaloqes.
  .
  Kadareja ishte i vetmi njeri ne Shqiperi qe ne vitet 1990-1992 kishte fuqi te neutralizonte perdhosjen kombetare nga armiqte e vendit..por zgjodhi ikjen me bisht ne shale..Thjesht eshte si Marshalli Petten qe nga nje Hero i Frances ne WW1 ..u kthye ne tradhetar ne WW2

  Reply to this comment
 10. Dash Pacja January 29, 19:49

  drita 1974,
  Francisko Goja tere jeten e tij punoi tabllo dhe portretin e mbretit te spanjes per t’u bere piktor i oborit mbreteror dhe ne fund te jetes tij ia harriti qellimit.
  Nuk ka njeri ne bote qe te kete njohuri fillestare te mos e kete degjuar apo te lexuar diku emrin e piktorit gjigand, ndersa nuk e di nese ka me shume se 10 persona ne bote te dine emrin e mbretit qe pikturoi Francisko Goja. Natyrisht ashtu si te gjithe ne edhe ti qe je kaq intiligjent nuk ia di emrin mbretit.

  Reply to this comment
  • drita 1974 January 29, 21:20

   faleminderit D.P per repliken dinjitoze por nje gje nuk e kuptoj…

   je i vetmi komentues ne Dita qe perdor fjalen “harriti” dhe ti e di qe une e di qe nuk ka lezet te nderrrosh pisqollen
   . e harruam fare Kadarene..a ishte mbreti apo piktori

   Reply to this comment
 11. tomas January 29, 21:42

  Vetem shprehja qe I quajti mjeranet te kacfytur ne anijet me 90-ten :jashteqitje e kombit “I jep te drejten per cmim”super nobel”

  Reply to this comment
 12. tomas January 29, 22:00

  Dash Pacja!Di ndonje thenie te Gojes per vleresimin e popullit te vet?Ka thene ai “Ju jeni jashteqitja e kombit”?Apo e harove kete shprehje te kasaj plehere kur djali tend,niper mbesa,shoket tane hipen vaporet per te ikur.KU?Edhe ata nuk e dinin.Nuk harohet ,jo,kjo ikje massive.Dhe ky pretendenti per nobel nxjer suratin.Akademi e shkencave ,e ka emrin sepse mut bejne shkence.Nje fole parazitesh ,turp I kombit sepse nuk shohim ndonje veper te ketyre akademikeve.

  Reply to this comment
 13. tomas January 29, 22:25

  Goja nuk ka the per familjen e tij”jashteqitje e kombit”sic tha ky bythlepiresi I Enverit per djalin tend kur hipen anijet me 90-te.Apo harove.I dashur dash mos I ngatero gjerat.Ke gjak shqiptari apo uje sic e ka akademija leshi I shkencave.(PARAZITE QE PIJNE GJAKUN E POPULLIT).2,5 million injorante na kane akademi.Bota qesh e tallet me ne sepse keni para me bollek qe paguhen keta parasite pa buke.Doni ndihma?ca mut qe te hani,por me culture thuhet:jemi me ju ,jemi kahas ju .Ne shkurt do te mblidhemi..po cili shkurt 2020,2030,2040?jane shume shkurte.

  Reply to this comment
 14. GJINOJA January 29, 23:02

  Akademia e Shkencave në motivacionin që dërgon për dhënien e Çmimit Nobel Kadaresë i ka radhitur të gjitha meritat e Kadaresë, por ka harruar të përmendë edhe një vjershë shumë të bukur të tij që quhet “Qeni i kufirit”.

  Reply to this comment
 15. Lili January 30, 13:22

  I vetmi veprim vjetor i kesaj akademi eshte ´propozimi per Nobel’ te kadarese!
  Halla idiotete nuk e kane kuptuar se nuk jemi ne kohen e enverit kur Ky bashke me keta promovojshin kadarenen …
  V
  Sot vetem ky veprim mjafton per me blokuar ate kandidature!

  Reply to this comment
 16. Dash Pacja January 30, 15:42

  dita 1974,
  …dhe ti e di qe une edi qe ti se di cfare duhet te dish.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim