Aksi Gjirokastër-Lazarat, drejtori i ARRSH: Investim 1 mln euro, përfundon brenda dhjetorit

September 9, 2018 10:15

Aksi Gjirokastër-Lazarat, drejtori i ARRSH: Investim 1 mln euro, përfundon brenda dhjetorit

 

Drejtori i Autoritetit Rrugor Shqiptar, Afrim Qendro, shoqëruar nga deputeti Bledi Çuçi inspektuan punimet që po kryhen për rehabilitimin e aksit rrugor që lidh Gjirokastrën me Lazaratin.

Investimi arrin në vlerën rreth 1 milion euro, kryhet në kuadër të projektit të përbashkët me Bankën Botërore për mirëmbajtjen me performancë të akseve rrugore kombëtare dhe parashikon rehabilitimin e plotë të segmentit në 3.5 kilometra.

“Duke filluar nga rrethrrotullimi i ashtuquajtur i Lagjes Punëtore deri në fundin e fshatit Lazarat ku bëhet dhe lidhja me pjesën e rrugës së re. Është një rehabilitim që i ka të gjithë elementët, paketën e shtresave, tumbinot, kanalet dhe veprën në të cilën ne ndodhemi, një tumbino e madhe e cila ka qenë shumë problematike në funksionimin e aksit. Është një investim gati 1 milion euro në këtë projekt dhe ne mendojmë se edhe sipas grafikut të punimeve, brenda Dhjetorit ta kemi të mbyllur këtë vepër dhe ky aks i rëndësishëm i korridorit veri-jug të jetë në standard”, u shpreh Qendro.

Më tej, ai vlerësoi edhe bashkëpunimin me Policinë e Shtetit dhe veçanërisht Policinë Rrugore për menaxhimin e trafikut gjatë ndërhyrjeve intensive në disa akse kombëtare në gjithë territorin.

“Dua të falenderoj Policinë Rrugore dhe gjithë Policinë e Shtetit që në akset kombëtare ku ne jemi duke ndërhyrë, jemi në një bashkëpunim dhe sintoni të plotë, me plan të detajuar i cili na vjen përshtat për menaxhimin e trafikut”, nënvizoi Qendro.

a.s/dita

September 9, 2018 10:15
Komento

2 Komente

  1. Adih September 9, 15:00

    Bravo me gjithe se me shume vonese .Duhet tja shperblenit ,se ju kane mbushur thaset me para ,keta Lazaratasit.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?