Aktakuza, Rama: Në Prishtinë për të mësuar më shumë pas fletë-rrufesë speciale që do të hyjë si njollë turpi në histori

June 29, 2020 13:07

Aktakuza, Rama: Në Prishtinë për të mësuar më shumë pas fletë-rrufesë speciale që do të hyjë si njollë turpi në histori

Situata e krijuar në Kosovë, pas thirrjes aktakuzave të publikuara nga Gjykata Speciale e Hagës kundër presidentit Hashim Thaçi dhe ish-kryeparlamentarit Kadri Veseli ka shkaktuar tronditje.

Për këtë hetim të nisur nga prokurorët specialë pati pasojën e parë atë anulimit të bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë në Uashington.

Situata po ndiqet me kujdes nga Tirana zyrtare, ku ditën e sotme drejt Prishtinës ka udhëtuar kryeministri Edi Rama,.

Në axhendë janë takimet e të gjithë liderëve të politikës kosovare. Rama do të takohet dhe me presidentin Thaçi pak përpara se ai të flasë publikisht për akuzat e Hagës për krimet e luftës.

“Në Prishtinë për të dëgjuar dhe mësuar më shumë pas fletë-rrufesë speciale që do të hyjë si njollë turpi në historinë botërore të drejtësisë, që praktikën e akuzës publike pa aktakuzë juridike e ka njohur vetëm në epokat e sundimeve ideologjike!”, shkruan Rama në rrjetet sociale.

j.l./ dita

June 29, 2020 13:07
Komento

8 Komente

 1. KOKEPALARI June 29, 13:27

  E KUPTOVE ME NE FUND O GJIGANDI QE NA KE RENE PER HISE SE SA DEM I BERE KOSOVES ME
  MINISHENGENIN ?
  NUK KA NEVOJE NJERI PER TY NE PRISHTINE NGA TY PRITEN VETEM TE KEQIJA O GJIGAND !!

  Reply to this comment
 2. Orakulli i Dypakut June 29, 13:27

  Po nuk është ngritur akuza akoma o te hollë, (është esktrakt mbi përmbajtjen; me kë/çfarë duhet të merret kjo Gjykata Speciale) dëgjoni Nevenka Tromp, në analizën e saj thotë që do ti duhet të merret me krerët më të lartë për të justifikuar ekzistencën në shkallë më poshtë se krerët e UÇK.
  Dhe kjo librin mbi Millosheviçin e mbaroi ne 2016. Nuk fitohet beteja mbas lufte, pa dokumentime siç ka bërë Kroacia e Bosnia, e që shumica e materialit për Kosovën të ketë burim të dorës së parë autorë të huaj ndërkohë që, burimi ka qenë në bahçen tënde.

  Reply to this comment
  • Kris 1 June 29, 14:25

   Filloj te kendoje gje?i
   Si kofini pas te vjeli

   Reply to this comment
   • miku June 29, 14:57

    Kush eshte tradhetare, eshte dhe kriminel!Ky Thaci, ka 20 vjet ne pushtet, nuk i ka bere asnje padi Serbise!Ky njeri i shitur kerkon te laje m….n, me shurren e Rames.Keta jane te dy tradhetare te kombit tyre, e kane bere nga deliri apo i kane detyruar, kjo do shihet! Une nuk merrem ka vrare serbe apo jo,duhet te merremi kane vrare civile apo jo, kane vrare kumdershtare politike apo jo?Po keta kane vrare kundershtsret e tyre, vrane Ministrin e Mbrojtjes te Bukoshit, kane vrare me dhjetra te pa fajshem ,kane vrare ne bashkepunim me F.Klosin, doni fakte: -Sa vete marrin pension ne Kosove, nga qeveritaret shqipetare, pse e marrin, luftuan atje, jo nuk luftuan ne Kosove, por luftuan ne Tirane e Tropoje, vrane kumdershtaret e Ashimit dhe Kadriut.Te gjykohen keta kerma, Kosova ka burra plote, mjafte me me spiunat e Serbise, Rusise dhe Frances.

    Reply to this comment
   • Baza Dodona June 29, 15:10

    Ça bëri tha the ara. Nuk është këndon mirë kush këndon i parafundit, se në fund dihet që ka për të fituar i fundit, a ku di unë.

    Reply to this comment
 3. ?!! June 29, 17:29

  Si nuk i vjen turp këtij njeriu që po vete të rregulloj punët e Kosvës kur punët e Shqipërisë i ka katrahurë. Mendo që sa herë që diskutohet që të hapen negociatat me BE, shtimi i kushteve tregon që ky njeri me qeverinë e tij jo vetëm detyrat e mëparshme nuk i ka realizuar, por gjëndja është përkeqsuar përderi sa jan shtuar kushte të reja. A nuk e kupton ky që me vendimin e fundit të PE duke mos i vënë asnjë kusht Maqedonisë dhe 15 kushte Shqipërisë po i thonë këtij pseudo kryeministri na u hiq qafesh se nuk pranojmë Shqipërinë me ty kryeministër dhe jep dorheqien, është një mesazh shqipëtarëve që të mos rrinë indiferent por ta flakin këtë soj politikani sharlatan të padenjë të ulet pran tyre në tavolinat e qeverisjes së BE. O njerëz, si mund të rregulloj ky punët e Kosvës duke dërguar buçkanin buzë qumësht me pamje të mjerë fëminore , pa përvojë diplomatike , duke fyer me praninë e tij burrat me përvojë me dhjetra vjetë në fushën e diplomacisë në SHBA. Të paktën të kishte qënë një javë ambasador ky adoleshent që po mer përsipër të zgjidh problemet komplekse të Shqipërisë, madje edhe të Kosovës. Po të ishte i mënçëm ky çunak do të kishte dhënë dorheqien me kohë por ai nuk është në gjëndje të ballafaqoj aftësitë e tij me kërkesat e problemeve që duhet të përballet. Mirë ky djalkë buçkan nuk e kupton situatën e tij por paska qënë i leshtë edhe kryeministri ynë që nuk gjeti një “gomar” me kurrizin bër me plagë nga pesha e rëndë e “samarit” të diplomacisë por, se nga e psonisi kët “krriç” që s’ka provuar kurr samar diplomacie. Unë them që me siguri diplomatët e huaj që presin këtë të deleguar për punët e jashtme ndihen të fyer nga diplomacia shqipëtare me këtë përfaqsim. Dhe mbasi dërgoj Cakën për të rregulluar punët me Majk Pompeon në SHBA, vete me pamjen e shpëtimtarit të situatës në Kosovë me të gjithë shtatlartësinë e tij. Jo, më duket bota diplomatike po thotë qartë shqipëtarëve, mjaftë me klloun politikë në Shqipëri dhe Kosovë, gjeni njerëz me dinjitet për tu përfaqsuar në botën e jashtëme. Njerëz, mjafton të shikosh fotografinë e shefit të OSBE me ariun e diplomacisë ruse, Lavrov, me fytyrën serioze e hijerëndë sikurse e kërkon momenti ndërsa kryeministri ynë duke qeshur si guhak me gazetarët që e shoqëronin, një qeshje që i shkon vetëm fundit gazmor të një dreke shokësh të ngushtë por aspak një takimi diplomatik ku diskutohen fate popujsh dhe shtetesh. Si nuk e kupton ky njeri që është një kartë e djegur edhe në arenën ndërkombëtare dhe duhet të hap rrugën për të mos diskretituar më vehten e tij.Apo ka të njëjtën aftësi të njohjes së vetvehtes si edhe djalka që nuk e kupton se është në rolin e pseudoministrit që s’ja var njeri por “ujqërit” e diplomacisë që takon e shikojnë me çudi dhe keqardhje dhe pse jo, edhe me tallje duke na përçmuar edhe ne si komb të pa aftë në përfaqsimin tonë ndërkombëtar.

  Reply to this comment
 4. KOKEPALARI June 29, 20:04

  I shari te shan thote nje fjale e urte popullore.
  Gjigandi mbetet gjigand ne cdo situate !!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim