Aktivistët e Vetëvendosjes përmbysin kamionin serb

March 11, 2016 17:00

Aktivistët e Vetëvendosjes përmbysin kamionin serb

Vetëvendosje thotë ta ketë përmbysur edhe një kamion me prodhime të Serbisë në Rrugën e Kombit.

Për këtë ajo ka bërë të ditur përmes një postimi në Facebook.

“Hegjemonia e Serbisë në Kosovë është e papranueshme, qoftë ajo politike, ushtarake, apo ekonomike.

E vetmja e ardhme për të cilën do të punojmë e do të angazhohemi, është ajo e paqes me drejtësi e barazi mes vendeve. Është e papranueshme për ne që Serbia vazhdon të mos e njohë Kosovën, si dhe të fshehë apo të mohojë krimet gjenocidale që ka bërë këtu, në vend që të kërkojë falje e të dëmshpërblejë viktimat. Kjo Serbi që punon aktivisht kundër Kosovës, nuk mund t’i ketë dyert e hapura për prodhimet e saj. Për të patur reciprocitet tregtar është i domosdoshëm në radhë të parë reciprociteti politik.

Për këtë arsye aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje sot, në Rrugën e Kombit, e kanë përmbysur një kamion me prodhime të Serbisë. Aksione të tilla do të vazhdojnë deri sa qeveria e Serbisë të ndryshojë qëndrim ndaj Kosovës, dhe të mos na i mohojnë të drejtat tona kombëtare!

Dëshirojmë të bëjmë me dije se gjatë aksionit, si dhe gjatë çdo aksioni tjetër të mëparshëm, aktivistët janë kujdesur në maksimum që drejtuesi i mjetit dhe asnjë pasagjer të mos lëndohen fizikisht e të mos frikësohen. Ne nuk kemi asgjë kundër qytetarëve të cilësdo etni, apo të cilitdo vend”.

March 11, 2016 17:00
Komento

6 Komente

 1. mira March 11, 20:01

  Hajde
  Dru me pre o
  Vetvendosje

  Reply to this comment
 2. mirel March 11, 21:29

  Ju lumshin duart dhe kembet.
  Skemi cthemi se ne te vertete eshte qeveria ajo qe meriton jo shqelmin, po plumbin

  Reply to this comment
 3. Mollosi March 11, 22:23

  Vetevendosja eshte nje parti vandaliste!

  Reply to this comment
 4. Arben March 11, 22:29

  ZAJEDNICA NUK KALON

  KOSOVA ESHTE SHQIPERI

  PERPARA VETEVENDOSJE.

  Reply to this comment
 5. shqip March 12, 00:00

  PSE NUK NDERTONI NJE MURRRRR TE MADHEEEE SI MURI KINEZ NE KUFIRIN ME SERBINE JU TE NDERUAR BASHKEATDHETARE, POR POPATENI RRUGEVE ME SHPRESEN SE E MIRA PO NA VJENE NGA BOTA????
  ZOTI I MADH KA THENE “NGA MIQESIA NGA PERENDIA, POR ME SHUME NGA DUARTE E MIJA”

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim