“Nuk mund të them poshtë diktatura, ia kam kaluar shumë mirë”

June 2, 2018 17:10

“Nuk mund të them poshtë diktatura, ia kam kaluar shumë mirë”

Aktori i njohur Rikard Ljarja në një intervistë për “Mapo” teksa ka komentuar librin e ri me titullin “Josifopedia” , ka folur edhe për diktaturën.

“Unë në diktaturë ia kam kaluar shumë mirë, sepse të jesh në qendër të vëmendjes, të jesh në televizion për 20 vjet, çdo natë nuk është pak. Kështu që diktatura tek unë nuk ka qenë…por, sigurisht si gjithë populli shqiptar kemi pasur probleme të mëdha, e të vogla. Ka pasur probleme, por për vete nuk mund të them ndonjë gjë, nuk mund të them: poshtë diktatura”, thotë Ljarja.

Teksa është pyetur se çfarë e shqetëson sot, aktori Rikard Ljarja thotë:

“Shqipëria s’ka mundësi. Mua më vjen keq për të rinjtë e talentuar, të jashtëzakonshëm që nuk kanë mundësi të zhvillohen, por iu ikin ditët me gjëra të vogla. Po vrasin veten çdo ditë djem të rinj. Pse e vrasin veten? Çfarë halli kanë? Ka gra që i dhunojnë në mënyrë të llahtarshme. Pse i dhunojnë? A dhunohet gruaja? Kjo është absurde. Ka perversitete brenda familjes, llahtarina. Ndoshta kanë qenë edhe më përpara.Nuk kemi ditur gjë. Nuk më vjen mirë që shtypi i proklamon, sepse ndodh që ndonjëherë i marrin si shembull”, shprehet ai teksa bën krahasimin edhe me të kaluarën e Shqipërisë.

s.a/dita

June 2, 2018 17:10
Komento

98 Komente

 1. Lala June 2, 17:29

  Ja nje burre qe si dredh bythet.RROFSHI E T’JU RROJNE GJITHE TE DASHURIT TUAJ!

  Reply to this comment
  • Rod Gary June 2, 19:48

   Ne qender te vemendjes ishte vetem Dulla. Dordolecat e tij ishin ne thember…

   Spiunet dhe veglat qorre te regjimit komunist nuk u vjen per mbare te shajne diktaturen me te eger qe njohu historia e pasluftes.

   Te thuash qe ja ke kaluar “shume mire” ne diktature, vetem pse te vinin te luaje me zorr role zaberhonesh dhe laskaresh, kjo bie era beqirllek. Kete s’e honeps njeri.

   – Po ku kishte ne diktature riKARda qe s’e kishin te cunguar lirine e veprimit dhe te mendimit?
   – Po ku kishte ne diktature riKARda qe s’e merrnin mishin me tollon?
   – Po ku kishte ne diktature riKARda qe nuk i duhej te coheshin qysh ne 4 te mengjesit per t1 liter qumesht?
   – Po ku kishte ne diktature riKARda qe s’lane koqen e namit rrugeve te Tirones me bidona vajguri ne dore?

   Hahaha sa bedela paska kjo toke.

   Reply to this comment
   • dielli me shosh June 2, 23:07

    kishte dhe ma keq rrall deri ne darke per 1\2 liter qumesht per fshatin

    Reply to this comment
   • Ba(h)riu i Dulles June 4, 07:24

    Wow, sensation!

    U lodha pak duke kerkuar, por me ne fund e gjeta idhin e vertete te kinematografise komuniste… Fjala eshte per nje tjeter rikard, per nje tjeter marinar mercenar te propagandes diktatoriale. Ai ben dallim nga te tjeret jo prej kepuceve gjithe balte, por prej qeleshes qe ia mban te ngrohta… morrat. S’e besoni? Urno kqyreni foton:

    [ http://www.gsh.al/wp-content/uploads/2018/06/03.GjyqiSpecial.jpg ]

    Ke filmi inskenimi komunist DUELI GJYQI I HESHTUR, idhi i kinematografise ishte ulur ke radha e dyte, fare majtas. Rolin qe Nena Parti i kishte ngarkuar ketij mercenari ishte ai i “deshmitarit”. Ne gjyqe te manipuluara dhe pa avokate mbrojtes, keta lloj idhash ishin zakonisht te paret qe hidheshin me ulerima ndaj kundershtareve me te shquar te regjimit diktatorial. Disa prej ketyre shkonin aq larg sa u kerkonin gjykatesve bile dhe ndeshkimin e tyre me varje. Parulla e kryereQizorit te tyre ishte: “Me armikun e kllases na ndan vetem gryka e pushkes”

    Reply to this comment
   • Elvis June 4, 11:42

    Ty Rod Gary te shkon me mire niku Rrot K…Sepse akoma nuk e ke kuptuar qe spiunet vinin nga rradhet tuaja. Ju te persekutuarit spiunuat njeri tjetrin, futet njeri tjetrin ne burg. Dhe tani jeni perseri spiune te komunisteve te te gjithe kraheve. Por me shume keni qef katunarin qelbesire te Vicidolit, sepse ai jua fut me mire se te tjeret, sepse eshte shume me i ndyre se te tjeret.
    Shko tani gjej leket te blesh qumesht.
    Shko bli mish, por mishi eshte luks.
    Shko bli karburant se ta falin.
    Shko bli droge se ta falin.
    Ha edhe nje plumb padashje kur te dalesh ne rruge.
    Pago edhe taksat, qe te mbash me leke Vicidolsin dhe shoket e tij ne te gjitha krahet.
    Duhet te punosh qe te marresh 15000 leke ne muaj. Por a ka pune?? Shko kerkoje rinine dhe ku do ta gjesh?? Ne kafe. Para se te dalin nga shtepia rrahin prinderit qe ti marrin edhe ato pak lek qe kane.
    A po ti Rrot K… ke nje alternative. Po u thua te rinjve shkoni nga syte kembet, behuni jevgj e magjype, behuni siriane e avgane..
    Rikard Ljarja po thote kishte veshtiresi, sigurisht qe kishte..
    Por veshtiresia me e madhe sot ti Rr.. K..e di kush eshte?? Qe nuk ka nje dere ku te qahesh, ku te ankohesh.
    I ke degjuar fakiret e shkrete, fukarane, hallexhinjte, ata qe nuk i quan me njeri qenie njerezore?? E vetmja dere e hapur per ta eshte dera e Bashkimit… Kujtojne se po telefonuan Bashkimin hallet do tu zgjidhen.
    Lereni periudhen e Enverit se nuk e arrini dot ju zarbot kolaboracioniste dhe ju spiunet qe spiunllikun jua lane me trashegim baballaret e kombit qe spiunuan edhe grate e femijet e tyre. Ai la vepra. Ju prodhuat krim dhe e mbytet Europen, Shqiperine po se po..

    Reply to this comment
    • Rod Gary June 4, 21:17

     Sa te pelqeka rrota e k…. moj Elvisa? Plot pese here resht ma permende mikun. Me siguri do kesh ngelur ne pike te hallit…S’ke faj, ta q*j hallin.

     Qe thua ti Elvisa qe s’thua asgje, reQimi diktatorial i Dulle Sqeparit ja u zgaflloi ju spiunave sumatricen. Dhe mire ja u beri !

     A e di pse? Se ju ruspijet e diktatures s’linit pjestar te familjes suaj, s’linit komshinj, te aferm, te njohur e te panjohur pa spiunuar. Ju bucet e diktatures ja keni marre mire doren spiunllekut. Mire aso kohe e kishte fajin diktatura komuniste,mire aso kohe u shkaperdhenit neper ferra vetem per nje cigare, po sot kush ja u ka fajin qe s’lini semafor pa perqafuar per nje kothere buke?

     Ja u kane fajin Rrotat? Cullaket? Tangat njgjyre roze? Hahaha debile. Kujtoja se veremlijet e diktatures po vinin drejt pakesimit, por qenkam gabuar.

     Reply to this comment
     • Elvis June 6, 12:52

      Po ti i/e gabuar ke qene qe kur linde, se akoma nuk e ke dalluar se cfare sksi je, sepse edhe kur te zgaflluan neper burgje kujtoje se ishe ne rregull. Degjo ti kur.. e vogel. Mos perserit fjalet e mija se te del nga goja ai qe ke thithur gjithe jeten. U plake dhe dore s’hoqe, tu befshin guret e varrit lo..
      Nga menyra se si shkruan duket qe je nga ata qe ke spiunuar motren, vellain, dhe gjithe rrethin, pastaj spiunoje shoket e burgut, dhe ata ta rregullonin rrotaxhilen, po si duket akoma nuk te ka dale jashte perdorimi..
      E di pse u bere keshtu ti, se e ke ne race, ke pas baben b…q…. e nonen k…v…
      Rrace m….

  • Plaku Xhuxhumaku June 3, 01:48

   Ky nuk i dredh bythet se nuk ka mer ti, prandaj nuk ka cfare te dredhi. Cope dru ishte ne kohe te Enver Bythos, cope dru eshte edhe sot ne kohen e mender SalEdvinDhjerokracise.

   Reply to this comment
   • Bureto June 3, 11:33

    Edhe sinqeriteti ka vlerë, por kur ndiqet nga naiviteti e ka emrin budallallëk. Që ishte mirë Rikardi dhe shumë si ai kjo dihet, ndaj këta le t’i jenë mirënjohës mirëbërësve të tyre. Por të thuash se ‘nuk them dot poshtë diktatura’ sepse isha unë mirë, është shumë cinike. Është njëlloj si kur një njeri të jetë dëshmitar i një krimi dhe të kthejë kokën mënjanë, që kur ta pyesin, qoftë dhe si dëshmitar, të thotë s’pashë gjë, përsa kohë ai se kishte pësuar vetë! Ky është cinizëm i pakuptimshëm nga një artist që duhet të ketë patjetër empati për ata që i vuajtën më së shumti pasojat e diktaturës. Dhe nuk ishin pak. Ta shprehë atë simpati ndaj diktaturës në këtë mënyrë jo një aktor, por çdo njeri, duke injoruar krimet, lirinë e mendimut dhe fjalës, fukarallëkun (në këtë aspekt ishim të barabartë, sepse sistemet të ushqejnë, se ndryshe nuk mbahen dot në këmbë), do të kishte kuptim aq sa thënia e Nastradinit për këto raste: larg bythës time! Ose njësoj sikur sot në Gjermani apo dhe Itali të ketë artistë të flasin me nostalgji për diktaturat e tyre ku ata, ashtu si dhe Rikardi ynë kanë jetuar mirë e janë nderuar gjithashtu, në ato kohë! Jo se nuk do të guxonin, por pikërisht se ishin artistë nuk do t’ia lejonin kurrë vetes. Me gjithëatë Rikardi e ka thënë. E drejta e tij. Dikush ia respekton, dikush jo! Është çështje këndvështrimi.

    Reply to this comment
   • Lakja June 4, 14:00

    Po edhe ti Plaku, mire e drodhe Bythen kur ishe ne burg.
    Dhe te spiunoi qelbesira miku yt ballist.

    Reply to this comment
    • Plaku Xhuxhumaku June 4, 18:27

     Lake, po ty kush te qiu me gjithe rop, operativi i lagjes, kryetari i deges, apo kryetari i bashkimeve profesionale per nje flete kampi ne kampin e puntoreve Durres.

     Reply to this comment
     • Dobicat e Dulles June 4, 21:58

      Ca lesh kamp puntoresh thu ti mer trap… Ne diktature Lakja i kishte buzet akoma me qumesht. Ate e merrte njerka per dore dhe e perplaste si kerric ke kampi i dobicave te Enverit.

 2. ELIOT June 2, 17:46

  RIKARD LARJA …..TE MENDOSH VETEM PER VETEN ..DHE TE HARROHS VARFERINE E POPULLIT ..ZINXHIRAT E POPULLIT …DO TE THOSHTE TE JESHE EGOIST ……E DIN CDO TE THOTE ……EDHE NAZISTAT ME HITLERIN JETONIN SI PASHALLARE SE TE GJITHE I RRESPEKTONIN ……? NGA FRIKA ….. DHE NUK THAN POSHTE HITLERI ……. TE KUJTOJA ME INTILIGENT … …POR NUK CUDITEM ME JU KOMUNISTA ..E PISET ….. . VIVE LA DEMOKRACIE VIVE LA LIBERTE …. JA CFARE THOTE NJE INTILIGENT ..NJE SHQIPTAR I VERTETE …..POR …TE KUPTOJ …. KOMUNIZMI TE NGRRITI NE QIELL KUR ISHE NJE ARTIST I VOGEL QE TE VENIN NE FILMA SE I FSHIJE CIZMET ENVERIT NEXHMIJES ….JA REALITETI ..

  Reply to this comment
  • owl June 2, 18:46

   Eliot.Ne ate regjim ai ishte artist I math jo I vogel,se po te mos ishe vertet I mire nuk beheshe aktor I mire kot. Kjo ekzizton vetem tani ne kete te ashtuquajtur demokraci qe u bene artiste me kuc e me mac,panvarsisht sa talent kane.Biles ne kete regjim digjen artistet qe vertete jane te mire qofte te vjeter apo te rinj. Sa pet te fshire cizmet nuk I vinte radha atij se kishte plot ‘demokrate’ si Sala qe perkuleshin per toke.Po me sa duket ti je moshe e re dhe nuk I di gjerat si kane qene per mire apo per keq. Ti flet vetem me te degjuarat qe flitet ne pergjithsi per sistemin,se duket qe ate kohe nuk e njeh fare. Prandaj kur nuk I dini gjerat eshte me mire te mos flisni fare,se flisni ne tym.

   Reply to this comment
   • ELIOT June 3, 19:30

    ha ha ha ;;;;;Me bere per te qeshur ;;;;;;; Jam i Vogel ;;;more fillozof ;;;;; po te isha cuni i Margarita xhepes ;;;;;Edhe une do te isha aktor si Rikardi si Ndricim xhepa mor i gjore ;;; artist i madh ;;;;,,,,????? Sepse te tjeret skishin te drejte te beheshin aktore ;;;i kon trollonte Enveri dhe partia kush do te behej aktore shkrimtare kengetare poete ;;;; Cdo gje e kontrollonin more naive ;;;;; E shikon tani vetem ne eurovision kishte 3 shqiptare nga populli ;;; Keto jane artste se nuk jen me miq si ne kohne e diktatures ;;;;Ja realiteti dhe mos u mundo te ma mbushes mednjen ;;;se kam jetuar gjera ne shqiperi ;;;qe as ti as dhe familja e jote si kane jetuar ;;; Jam Tirons dhe i kam pare nga afer si beheshe artist ne Shqiperi ;;

    Reply to this comment
    • Kaçi i zi June 4, 21:05

     Eliot te garantoj qe njerez si puna jote ne ate kohe nuk mund te kishin sukses ne ndonje fushe te caktuar dhe kete e them nga konstatimi prej miopi i te paret te gjerave qe ve re ne komentet e tua. Ose do ishe nje komunist i devotshem qe do u sherbeje me perkushtim shefave pasi procesi i analizes se gjerave tek ty mungon. Dhe atyre te tille njerez u duheshin njesoj si ti. Ky proces analize te mungon se nuk lexon po shikon tv , apo se je i ri une kete nuk e di.
     Po nje gje duhet ta kuptosh pavaresisht nivelit te inteligjences qe:
     Gjithseci ka te drejte te thote ate qe mendon dhe te tregoje perjetimin e vet per nje ngjarje apo histori te caktuar te jetes se vet apo njerezve qe e rrethojne sipas perceptimit te tij.
     Ti apo kushdo tjeter mund te replikoni mendimin por pa fyer personin tjeter personalisht se ky lloj sulmi eshte nje sulm tipik i sherbetoreve te atij sistemi, aq me teper kur perballe ke nje njeri te suksesshem ne jeten e vet dhe te dashur per publikun, ndersa ti vete je nje anonim si miljarada te tjere ne kete bote.

     Reply to this comment
     • ELIOT June 6, 17:23

      OR KACI NGA SKRAPARI MORE FSHTAR …. NE PALLATI TIM KISHTE NJA 10 SPUNA QE PER NJE SPIUNLLEK E MERRNIN NJE TULLON PER TE BLERE NJE STECK ME SHUME E KUPTON DEBILE …DHE MUA DHE FAMILJEN TIME E NJHTE LAGJA PER FAMILJE TE NDERSHME …POR FASHISTAT KOMUNISTA NA KISHN VENE NE LINJE TE KUQE PER JO KOMUNISTA .. POR DEMOKRATE LIBERALE …. SMA HA MENDJA TA DISHE CDO TE THOTE COPE MISHI … KUR NJE NERI E BEN JETEN SIAS DESHIRES SE VET DHE JO URDHERAVE TE PARTISE FSHATARE … KOMUNISTE ..KUR LEXON SHKRIMATRE TE HUAJ DHE JO PINJOLLET QE BENTE ENVERI SHKRIMTARE POETE DHE FILMAT SHQIPTARE I SHIKONIM SEPSE ENVER DEBILI NA DETYRONTE … ME ANTENAT KUNDER ….. DEMOKRACISE KUNDER CIVILIZIMIT … ..DHE FILMAT ME RIKARD LLOQEN I SHIHNIM SPSE …KU SKA PULEN HAN SORREN ..THONTE NJE SHPREJHE POPULLORE .. NGA HALLI JO NGA QEFI .DHE RIKARDI ME KETE TE THEN QE JETOI SHUME MIRE ME DIKTATUREN … OFENDOI MILIONA POR NJE KOQE COBANI SI JU E KA TE VESHTIRE TA KUPTOJ .NJE STAGE NE EUROPE TE BEN MIRE ..TETE DEBITE ..MERCI

  • Arben June 2, 20:28

   Ka ngrene me shume se cka merituar

   Nga krahet e te tjereve. Vetem parazitat

   Nuk kane per cfare ti ankohen atij sistemi.

   Reply to this comment
 3. lato June 2, 17:48

  Te pakten ky eshte i sinqerte.Po te vije maloku nga vrime e shpelles ne Vucidol,qe vetem aai regjim i privilegjimit te rreckamaneve,malokeve,katundareve mund ta kerrente nga shpella Saliun dhe ta sillte mjek mu ne mes te Bllokut,,,e te therrase 30 vjet pa pushim :Poshte diktatura,,,,kjo eshte pabesia shqekullit.

  Reply to this comment
  • Tradita June 3, 13:13

   Ai maloku qe thua ti nese do te ishte sistem i lire do te ishte nder kardiologet me te mire ne kontinet. Do te paguhej sa 100 mjeke ne Shqiperi. Mjerimi juaj mendor eshte i pashembullt. Nuk e di nga je.. nuk me intereson fare.Gjergj Fishta ishte prej nje fshati tw vogel Fishte. Naim,Sami e Andyl Frasheri ishin nga nje fshat i Permetit.

   Reply to this comment
   • Doni apo nuke doni ju mizakali,mije kenetash e avoketer te djallit,Drejtesia do te BEHET. June 3, 14:52

    O Tradita,vertete qe shume mendje te ndritura shqiptare e boterore vije nga fshati,por asnjeri prej tyre nuk i tha jo profesjonit ne menyren me demostrative qe deklaroje maloku vicidolas berishavici ne medjan e shkruar e televizive,o mizekali.Mjaft eshte MJAFT.Beishavic ishte dhe mbetet nje mjek i punesuar,kurresesi nje doktorr me shpirte e zemer sikurse thuhet ne Betimin e Hipokratit.Kujto skemat piramidale,vitet 1997-98,e tragjedite ne dete e toke si 2prilli,Otranto,Gerdeci e 21 janari dhe binduni se vetem kasap e vrase serial mund ta etiketosh pa frike ate.Doni apo nuke doni ju o mije kenetash,e avoketer te djallit,Drejtesia do te BEHET,nuku ka ramavicer e metavicet me shoke e shoqe qe ta pengojne.Besoni,binduni e rrefehuni nje here te vetme ne jete,qe Populli,USA,BE e Ligji dhe Zoti t’ju meshirojne.

    Reply to this comment
    • Bledi June 3, 22:34

     Cdo njeri e shef nga kendveshtrimi i tij.
     Shqiptaret shofin vetem brenda pragut te shtepise dhe oborrit personal.
     Ka Shqiptare qe u pasuruan nga firmat piramidale dhe po ti pyesesh thone rrofshin firmat.
     Ka dhe Lazaratas qe thojne rrofte hashashi
     E te tjera e te tjera
     Interesi personal mbi ate shoqeror
     Vetem ne Skandinavi apo ne Zeland mund te mendojne ndryshe.
     Ky edhe mund ta shante Diktaturen po te tjeret do i suleshin dhe do e shanin per hipokrizi
     Me mire te shajne per sinqeritet sesa per hipokrizi.

     Reply to this comment
 4. Fisniku June 2, 18:18

  Eliot !

  I mire kuptoj dhe i respektoj ata qe vuajten ne sistemin (regjimin) e Enverit por ketu behet fjale per ata qe hanin buke “lepurushi” ne ate kohe pra para 1990-es qe kane kaluar Rinasin me qindra here dhe bertasin me shume se te burgosurit e Spacit dhe Qafe Barit..

  .
  Rikard Larja eshte nje nga kolleset e filmit shqiptar qe me qindra kolege te tij asnje nuk u ankua nga ‘diktatura” si beri AI QE DO VARTE HYSEN SHOSHORIN NE LITAR
  .
  Aq me keq kryemonstra berishe PIT BULLI I ELEZ SERBIBYBERIT ishte ne krye te kesaj maskarade qe filloi ne 1991 dhe akoma po del tym i zi ne ate vend:

  .
  Qe mos e zgjasim: ndiq nje permbledhje te vogel nga SAGA E KRIMEVE qe jjane jashte imagjinates njerzore.

  .
  NUK KA DITE QE NUK NDEGJOJME LAJME HORROR
  .
  KUSH E KTHEU SHQIPERINE NE KOLUMBINE E EUROPES ?!

  50 nga 10000 krimet më të rënda në Shqipëri nga viti 1990

  1. 29 Maj 1992

  Në Libofshë të Fierit, dy vëllezërit Çuko grabisin një banesë dhe vrasin 5 pjesëtarët e familjes, duke përfshirë edhe foshnjen 6-muajshe.

  2. 21 Tetor 1995

  Rrëmbehet në Tiranë dhe më pas zhduket, biznesmeni shqiptaro-maqedonas, Remzi Hoxha. Dyshohet se ka vdekur pasi është torturuar nga punonjës të SHIK-ut. Ende nuk është gjetur trupi i tij.

  3. Mars 1997

  Në Lushnje, vritet dhe më pas i pritet koka një personi. Autori shëtit në qytet me kokën e prerë, në prani të kalimtarëve.

  4. 23 Maj 1997

  Në aksin rrugor Tiranë-Elbasan, në kilometrin 29, gjendet e masakruar një grua 35 vjeç. Policia arreston për këtë krim, të dashurin e saj. Ndërkohë që shkaku ishte xhelozia.

  5. 5 Mars 1998

  Në plazhin e Patokut, gjendet i vrarë dhe më pas i djegur, roja i lokalit. Viktimën e kishin lidhur me pranga dhe e kishin vendosur të lidhur në një shtyllë.

  6. 15 Mars 1998

  Në Qafë-Priskë në Tiranë, gjendet në rrugë kufoma e një pedagogu të Inxhinierisë së Ndërtimit, Mirajn Bubsi. Mendohet se autorët e kanë mbytur me peshqir dhe më pas e kanë djegur kufomën.

  7. 9 Janar 1999

  Gjendet rrugës drejt malit të Dajtit, në bagazhin e një makine, trupi i djegur i një të riu.

  8. 19 Shkurt 1999

  Në Qytetin Studenti gjendet e masakruar me një gurë në kokë studentja 21-vjeçare Kozeta Hyseni, e fakultetit Histori-Filologji. Edhe sot, nuk është gjetur autori.

  9. 30 Mars 2000

  Pranë rrugës nacionale Tiranë-Durrës, gjendet e masakruar kufoma e Erieta Avdylit, punonjëses së UNICEF-it, e cila rezultonte e zhdukur.

  10. 7 Shkurt 2001

  Në afërsi të pallatit “Asllan Rusi” në Tiranë, një ish-punonjës i SHIK-ut vret me pistoletë nënë e bijë, për shkak se vajza refuzoi të martohej me të.

  11. 11 Tetor 2001

  Në Durrës masakrohet me 11 thika një prift italian dhe më pas është munduar të fshihet kufoma.

  12. 3 Korrik 2003

  Në Bërxull të Tiranës, babai vret të bijën 16-vjeçare, pasi u largua një natë nga shtëpia. Në fillim, ngjarja u mbajt si vdekje natyrale, por policia arriti të zbulojë krimin. I ati u dënua me 18 muaj burg.

  13. 4 Shkurt 2004

  Në zonën e ish-kombinatit “Josif Pashko” në Tiranë, babi vret vajzën 22-vjeçare sepse kishte tre ditë që nuk ishte kthyer në shtëpi.

  14. 16 Dhjetor 2004

  Zhduket nga trageti që po vinte nga Italia drejt Durrësit, Irena Seli, rreth të 40-ve. Mendohet se e kanë hedhur nga trageti në ujë dhe më pas duhet të ketë vdekur.

  15. 9 Shkurt 2006

  Në fshatin Kozarë të Kuçovës, gjenden të pajetë në banesën e tyre, tre pjesëtarët e një familje, kryefamiljari, gruaja e tij shtatëzënë dhe djali i tyre 3-vjeçar. Për këtë krim është arrestuar vëllai i viktimës, por ai nuk e ka pranuar krimin.

  16. 7 Korrik 2006

  Në Has, zhduket dhe më pas gjendet i vdekur, mjeku dhe kryetari i degës së PD-së, Behar Kastrati. Mendohet se më parë ai është vrarë dhe është hedhur në rezervuar.

  17. 20 Tetor 2006

  Në Zall-Herr të Tiranës gjendet një kufomë e masakruar e një vajze rreth 20 vjeçe. Edhe sot nuk është mësuar identiteti dhe autorët e këtij krimi makabër.

  18. 7 Mars 2009

  Në lagjen “Allias” në Tiranë, dhëndri ka vrarë me pistoletë vjehrrin, vjehrrën, si dhe ka plagosur djalin e tij 16-vjeçar dhe më pas ka vrarë veten. Sipas policisë, shkak ka qenë grindja në familje.

  19. 12 Tetor 2009

  Në Bulqizë, gjenden te vdekur në banesën e tyre, një çift i ri bashkëshorësh. Policia hedh dyshimet, se vrasja mund të jetë një krim brenda familjes.

  20. 3 Shkurt 2011

  Në Tiranë masakrohet me thika dhe digjet në banesë një vajzë e re. Nuk janë zbuluar ende autorët.

  21. 15 Shkurt 2010

  Kapet nga policia një person nga Librazhdi, që kishte masakruar me sopatë të ëmën 75 vjeç. Ai dyshohet se kishte kryer edhe 4 vrasje të tjera në fshat.

  22. 11 Maj 2010

  Në Elbasan, në ambientet e shkollës se mesme “Mahir Domi”, ekzekutohet një 19-vjeçare. Sipas policies, autori pasi ka kryer krimin ka vrarë edhe veten. Shkak është bërë refuzimi i vajzës.

  23. 18 Mars 2011

  Në Elbasan, nënë e bijë janë ekzekutuar me armë, nga djali i shtëpisë. 28-vjeçari pasi ka qëlluar për vdekjen nënën dhe motrën e tij është vetëdorëzuar në polici.

  24. 19 Mars 2011

  Tre persona të së njëjtës familje janë vrarë dhe një është plagosur, në Elbasan, në lagjen “Syrja Dylgjeri”. Një person i paidentifikuar ka hyrë në banesën e familjes dhe ka vrarë tre burrat e familjes. Policia po heton në pistën e hakmarrjes.

  25. 1 Korrik 2011

  Në Tiranë, ekzekutohen me automatik në shtëpinë e tyre, burrë e grua. Policia nis hetimin dhe arreston autorin. Shkak për vrasjen, dyshohet martesa e mosaprovuar midis autorit me vajzën e çiftit të vrarë.

  26. 26 Shtator 2011

  Në Durrës gjendet në makinën e tij, i djegur, trupi i pajetë i një punonjësi të SHISH-it. Mendohet për shkak të detyrës.

  27. 15 Tetor 2011

  Në një pyll në Shëngjin, gjendet një vajzë 25-vjeçare e masakruar me 20 plagë, nga goditjet e thikës. Mendohet se vajza ishte nga Fieri.

  28. 13 Gusht 2011

  Në vendin e grumbullimit të plehrave në Korçë, gjendet kufoma e masakruar e një gruaje rreth të 30-ve. Asaj i kishin prerë kokën dhe gjymtyrët. Ende dhe sot, nuk është identifikuar.

  29. 3 Shkurt 2012

  Ekzekutohet në një pritë, me 3 plumba, një grua në Tiranë, me profesion laborante dentare.

  30. 2 Gusht 2012

  Në Arrë të Temalit në Shkodër, babai 45-vjeç vret të bijën 14-vjeç sepse nuk donte të kulloste bagëtinë dhe më pas, vret edhe veten.

  31. 7 Gusht 2012

  Në Poliçan të Skraparit, roja i uzinës vret shefin e tij dhe veten. Më pas vëllai i të vrarit dhunon kufomën e vrasësit.

  32. 3 Shtator 2012

  Në zonën e plazhit “Iliria” në Durrës, nipi 26-vjeç vret xhaxhain 56-vjeç, me thikë dhe më pas e fsheh kufomën në tualetin e apartamentit ku banonte.

  33. 11 Tetor 2012

  Në Xhafzotaj të Durrësit, një 80-vjeçar ka masakruar duke i prerë kokën një vajze 18-vjeçare, e cila ishte shtatzënë. Sipas hetimeve, turpi për këtë lidhje ka bërë që vajza t’i kërkonte 80-vjeçarit ta vriste dhe ai ka kryer krimin.

  34. 18 Nëntor 2012

  Në Berat ekzekutohet për hakmarrje një 65-vjeçar, pasi ishte vrarë i është prerë koka. Shkak, sipas policisë, është bërë aksidenti që kishte bërë djali i tij, nga ku kishte gjetur vdekjen një 52-vjeçare.

  35. 11 Dhjetor 2012

  Në Orikum të Vlorës, një burrë masakron me sqepar gruan shtatzënë dhe për dy netë fle në shtëpi duke pasur kufomën aty.

  36. 31 Janar 2013

  Në Elbasan, babai vret djalin dhe nusen e tij italiane, pas një debati.

  37. 23 Shkurt 2013

  Në Lën të Fierit, një person ka vrarë vjehrrin, vjehrrën, ka plagosur bashkëshorten dhe më pas ka vrarë veten.

  38. 25 Shkurt 2013

  Në Luzni të Dibrës, dy nuse masakrojnë dhe më pas i hedhin vaj të nxehtë në vesh, vjehrrës. Më pas, kufomën e groposin në kasollen e lopës, por policia zbulon ngjarjen dhe arreston dy nuset.

  39. 16 Mars 2013

  Kapet në Tiranë pedofili Ardian Përrenjasi, i cili kishte abuzuar me një fëmijë dhe dyshohej se kishte vrarë një fëmijë tjetër.

  40. 17 Mars 2013

  Në një shpellë në Zagorë të Shkrelit, në Malësinë e Madhe, gjendet një kufomë pa kokë mbuluar me gurë.

  41. 28 Korrik 2013

  Në plazhin e ujit të Ftohtë në Vlorë, një 18-vjeçar ekzekutonë me breshëri automatiku tre pushues. Sipas policisë, autori i arrestuar do të qëllonte ata që i kishin ngacmuar të motrën, por gabimisht janë vrarë tre pushuesit.

  42. 16 Tetor 2013

  Në lagjen “18 Shtatori” në Gjirokastër, një 57-vjeçar vret gruan dhe më pas veten, në sy të vajzës 25-vjeçare.

  43. 5 Dhjetor 2013

  Në Shkozet të Durrësit, në një orë mësimi vritet me çifte një 15-vjeçar nga shoku i tij i klasës.

  44. 21 Shkurt 2014

  Në Durrës, gjenden të vrarë dhe më pas të djegur në makinë, dy persona.

  45. 9 Mars 2014

  Në Lecco të Italisë, nëna shqiptare Edlira Dobrushi, vret tri vajzat e saj 3, 10 dhe 13 vjeç pas divorcit me të shoqin shqiptar, i cili ishte kthyer në Shqipëri.

  46. 2 Prill 2014

  Gjendet një kufomë pa gjymtyrë dhe kokë, në anë të rrugës, në austrosradën Lushnje-Fier.

  47. 1 Maj 2014

  Në fshatin Kuturman të Librazhdit, nëna mbyt me jastëk foshnjen 2-muajshe sepse bashkëshorti i mohoi atësinë.

  48. 9 Maj 2014

  Në Domgjon të Mirditës, burri masakron gruan dhe më pas var veten. Mendohet se krimi është kryer për motive xhelozie.

  49. 23 Maj 2014

  Në Kurbin, nëna 45-vjeçare vret të bijën 15-vjeçare dhe më pas vret veten. Sipas të dhënave të para, e ëma ka patur si motiv për të penguar vajzën që të shkojë në ekskursion me klasën, por edhe për një lidhje dashurie të saj.

  50. 29 Maj 2014

  Në fshatin Sllatinë të komunës Sllovë në Dibër, babai vret të bijën 21-vjeçare me 8 plumba. E bija ishte shtatzënë në muajin e pestë dhe fakti që ajo nuk ka treguar se kush ishte i ati, ka sjellë reagimin e tij, duke e ekzekutuar.
  20 komisare policie te egzekutuar
  500 police te vrare ne detyre
  1.5 miljon ne emigracjon
  25 mije ne burgje
  11 mije te ngujuar
  18 mije puntore seksi ne perendim
  22 mije ne burgjet e europes
  70 mije ne azil vitin e fundit
  a ka shtet moral dhe dinjitet kombetar sot …Joooooooooooooooo
  ‘’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’
  Plot pesë shekuj nana priti
  Plot pese shekuj nana priti
  Skenderbeut nji vella ia rriti
  legjendar n’lufte e n’liri
  Enver Hoxha emni i tij
  gjysem shekulli kombi t’pat
  lum si shqipja qe t’pat djale
  tan’ Shqipnia per ket emer
  me dy sy e me nji zemer
  ushton vaji, vaditi token
  shpi per shpi e ne çdo voter
  per ket’ vdekje t’burrit dheut
  qau dhe shpata e Skenderbeut

  Per Enverin qau dhe moti
  tan’ Shqipnin e ka shtang topi
  monumenti Nan’ Shqipni
  i ban roje birit te tij
  asht perkul i perkedhel ballin
  thue e ka t’pavdekshem djalin.

  Reply to this comment
  • ELIOT June 3, 19:45

   Fisnik ;;;keto gjera jane reale ;;;Por ky eshte sistemi i forte qe na la Enveri ;;;; me Berishen qe e dredh si kurvat ;;;dhe Nanon dhe Ramen Bashe qe e Kane mendjen te vjedhin ;;;; kjo nuk eshte demokracie jo eshte korrupsion dhe shteti sben gje ;;;;por ja cimentoja qe na la Enveri ;;;.SEPSE ENVERI MENDONTE VETEM PER VETEN E VET ….DHE KURRE SMENDOI PER SHQIPTARET ….. KRIMET VIJNE SE KULTURA QE LA KOMUNIZMI ISHTE KJO …PERSE NJE EUROPIAN NUK BEN SI SHQIPTARET ….?????SEPSE E DIN CDO TE THOTE KULTURE … CIVILIZIM ..ENVERI I MBYLLI FSHATARET E SHKRETE NE KASOLLE NE KATUNE …SI DONI JU TE EUROPIANIZOHEN KESHTU … MENJEHERE …PRANDAJ MOS JA VENI FAJIN POPULLIT ….POR KOKAVE .

   Reply to this comment
 5. Po, anuk e shikoni, sistemin e sotem, ku krimineli te mer' dhe zemren per ....pjese kembimi ???? June 2, 19:45

  Or qener; ka qene diktature, kunder hajduteve dhe ideollogeve te nje pushteti, ku nje pjese, vjedhin, grabisin e rrojne, ne kurriz te tjetrit si…pasha . Pra si pasha …si mbret, perandor ose impetator ..
  Akoma s’paska ik nga truri i juaj kriminal, sistemi i cfrytezimit te njeriut, prej njeriut ?????

  Reply to this comment
 6. kenga qe me mungon June 2, 20:09

  Ja, kjo eshte çudia injorante e sotme. Rikardi e jetoi diktaturen, ndersa keta qe e shajne e kane degjuar nga spiunet dhe tradhetaret, bijte, niperit dhe mbesat e bashkepuntoreve te nazi-fashizmit. Eurtopa i pushkatoi te sajte, ndersa keta edhe sot hane parate, gjakun e taksave te shqiptareve te ndershem. Jane ne kestin e 8-te. Po e lejove gjarperin, te pickon per vdekje. Megjithate keta vetem sa llomotitin tani , pa te hane bajgat. Ai qe ka ditur te jetoje me nder e dinjitet jeton edhe me mire sot.

  Reply to this comment
 7. Cuku June 2, 20:47

  E po te urresh dhe Rikard Ljarjen e Madh ,vetem se thote te verteten ,ky eshte kulmi,,,
  Artisti I madh Ljarja eshte Ikone e Artit Shqiptar,,,
  Nuk hiqet si I persekutuar ,si shumica e Artisteve qe kane berr palle dhe na hiqen si te persekutuar ,,,
  Me shume na dalin ata te persekituar se te persekutuaret e vertete
  Rikard vazhdon te ngelesh kolloz I artit shqiptar,,,,,,
  Te tille Aktore zor se vine me ne kete toke
  Shifni keta buburecat aktoruce qe dalin kunder prishjes se Teatrit Kombetar
  Respekte RIKARD LJARJA,,

  Reply to this comment
 8. alphade June 2, 21:22

  “Fisniku” mbetet gjithemone fisnik,ashtu si komenti i
  mesiperm i ” Fisnikut” dhe intervisten e aktorit te madh
  Rikard Larja, nder i kombit shqiptar…! Me shume se kaq,
  nuk,besoj se duhen tjerrur fjale te tjera sepse ” Fisniku” i
  ka ekzauruar te gjutha “bemat” dhe gjemat e MONS-
  TRES SE VICIDOLIT ,mallkuat qofte nder shekuj, DRA-
  KULA SHQIPTARE….!

  Reply to this comment
 9. MH June 2, 21:23

  Ne diktature kush ishte i afte bante jete te rregullt qytetare me liri te plote,qofshin dhe me biografi negative te kundert me sistemin.Perjashtojme daljen jasht shtetit e cila vihesh nen kontroll te forte te sigurimit te shtetit.Kjo kuptohet aq ma teper sot qe po cuditemi qe shume shtete te perendimit me ne krye Ameriken,Anglin ne teritoret e Greqise dhe Italis pergaditeshin kriminela per ta shuar ate rregjim.Shto dhe te tjere nga lindja.Keshtuqe cdo gja ishte normale te kontrollohesh me shume imtesi nga sigurimi i shtetit.Nuk e shikoni sot cfare bahet me skenaret e Sali Berishes me liliputet e politikes injiorantet Lulrrushet e Babolushet.
  Une nuk e kam patur ne simpati edhe si aktor z.Rikard Ljarja.Por sot tregohet teper i squet,trim burrnor per ta patur zili dhe shembull te nji burri te ndershem qe kupat e permbysura qe bane dhe bajne shume vete si Sali qen Berisha ky po i kthen mbare duke tregue vertet konsiderat me objektivitet konkret per ate sistem.Sistem qe e ngriti artin ne nivele nderkombetare dhe jo pak,fitoi dhe gjerdanin e Arte ne Dizhon te France.He, ku jemi sot me artin.Mizerabiliteti na ka mbulue ne te gjitha anet.

  Reply to this comment
 10. Plaku Xhuxhumaku June 2, 21:39

  Kur e thane mocalin, zhaba tha, eh sa mire ishte kur une zhgerryhesha ne llum a balte e kendoja guak-guak. Si te them une bene mire qe e thane mocalin? E vuu mushkonjat, e bretkosat. e hardhucat e lloj lloj zvaranikesj mocali bertiten BRAVO ZHABAm GJITHE JETEN E NDERSHME. SA MIRE ISHIM NE MOCAL.

  Reply to this comment
  • Dulla June 4, 11:22

   E ke ngaterruar me ate mocalin e zogollit te zi. Ne ate kohe kishte plot zhaba, mushkonja e insekte si puna jote. Ca u arratisen e ca jua vune koqet ne bige.
   Ai burri qe shan ti sla as mocale, e as zhaba, jo e jo mushkonja.
   Po e keqja juaj si spiune te perjetshem qe futet njeri tjetrin ne burg, eshte se te mesuar me te qenit skllav, vajtet dhe shtruat kurrizin perseri tek komunistet.
   Ate cka ju ngeli nga Enveri jua shpartalloi Vicidolsi injorant.
   Tani llapni kot se nuk ishit te zote per asgje….

   Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku June 4, 15:00

    Qe ta marresh vesh ti o Dulla, mocali ishte diktatura e proletariatit dhe zhaba Rikar Ljarja u zhgerrye sa deshi atje. Sa per mua mos ma qaj hallin se nuk kam qene as i persekutuar, as i deklasuar, as burgun nuk e kam pare ndonje here e aq me pak kam spiunuar, apo me kane spiunuar. Ti keto i thua se nuk ke cfare te thuash se e ke gojen te zene me mutin e Enverit. Vicidolsi injorant ishte produkti me i shkelqyer i Enver Bythos. Ju enveristet beni sikur e shani po ne te vertete e dini qe ai ju shpetoi lekuren se te kish qene ndonje nga ata ish te burgosurit qe thua ti edhe mund t’ju kishte varur neper shtyllat e telefonit, prandaj vicidolsin mos e shani kot se ua shpetoi faren e zhabavem nushkonjavem gjarperinjve e c’te duash tjeter zotrote.

    Reply to this comment
 11. intelektuali June 2, 21:41

  JASHTE “UNIT” NUK EKZISTON ASGJE!”

  Kjo teori e Nices qe i pelqeu Enverit mesa duket i ka pelqyer edhe aktorit te Realizmit Socialist, Likard Larja qe gjithe jeten hengri dhe piu badiava ne sofren e Partise se Punes duke na e shpifur dite e nate ne TV e vetem shqyptare te Kohes se Qepes te Enverit me filmat e tij egocentrike dhe hipokrite te Milkaneve dhe Anagnosteve si regjisore te mashtrimit bolshevik.

  PO PSE NUK SHKON NE KORENE E VERIUT TEK KIMI LIKARD LARJA QE TA MBYLLI JETEN E TIJ FALLCO ATJE KU JA KERKON SHPIRTI I FANATIKUT?

  Kujt i plas sot qe Rikard Larja nuk ka asgje se cfare te thote per sistemin stalinist me te eger ne Bote qe e transformoi Shqypnine si nje kamp perqendrimi GULAG te rrethuar anembane me tela me gjemba dhe qe i beri shqyptaret si skllever me pune te detyruar ne vendin e vet per afro 50 vjet me radhe dhe qe la pas nje Shqypni te falimentuar totalisht ne vitet 80-90 – te?

  Po t’i kishte mbetur ketij artisti dordolec i Enverit pak moral qytetar te pakten do t’i kerkonte falje familjeve te viktimave te komunizmit meqe ka qene i perkedhelur nga ky regjim satrap,

  sepse:

  DEKLARATA E RIKARD LARJES ESHTE TURPI DHE REZILI I ARTIT ENVERIST SHQYPTAR QE PASQYRON VRIMEN MORALE KU NDODHET SHOQERIA JONE CIVILE.

  Po pse me Dordolecin e filmave te Enverit, Rikard Larjen do te hyje Shqypnia ne BE?

  Reply to this comment
  • Ivan i madh June 3, 05:32

   Jo me idiotizmat dhe felliqesirat e tua e te pjellave te bashkepuntoreve te fashizmit do te hyje ne Europe. Zagare si puna jote që njerezit e ndershem dhe te paster qe shprehen realitetin sic ka qene mundoheni ti baltosni dhe kur sarini dot e leshoni gjuhen ne mut. Europa dhe bota e civilizuar ka nevoje per njeres te afte e te drejte e jo kameleoni si ty felliqesire që cdo komentin që te flet per monizmin me te mirat e te keqiat e tij te vjellesh vetem vrer.. Se nga gjirizi ke dale dhe ere te qelbur do mbash.

   Reply to this comment
   • ELIOT June 4, 15:58

    IVAN TRAPI … PO TE TREGOJ NJE HISTORIE QE SE KE LEXUAR NDONJEHERE NE JETE …SE JE ……….COBAN … NJE HERE NE NJE EMISION TELE NE PARIS …..E PYESIN NJE FILLOZOF … SAVENT …FRANCEZ ….. SI ESHTE E MUNDUR QE NAZISTAT U SHNDERRUAN NE KAFSHE NE KRIMINELA NE PERBINDESHA .. DHE FILLO JU PERGJEGJ ….. A E DINI JE SE KETA NAZISTA PARA SE TE FILLONTE LUFTA ISHIN COBANE ..ME LOPE ME DELE …QE E KALONIN DITEN ME CIZME NE KEMBE DUKE FUGUAR MBAS DHIVE LOPEVE ……DHE KUR HITLERI I MORRI .I VESHI ME UNIFORMA TE BUKURA …LEKURE … I BERI GJENERALE KOMANDANTE …. QE I RRESPEKONTE BOTA …NGA FRIKA …KETO TIPA BENIN CDO KRIM CDO GJE PER TEMOS U KTHYAR NE JETEN TYRE QE KISHIN PERPARA …… ISHIN ASGJE ISHIN LECKA TE PISETA .DHE PAPRITUR U BENE TE MEDHENJ QE KOMANDONIN EUROPEN DHE KISHIN NJE JETE PREJ NGA ME TE MIRAT NE BOTE .. DHE KUR E SHIKONI VETEN NE PASQYRE ..PA RROBAT UNIFORMAT E GJENERALEVE ……. E SHIKONIN VETEN EN FSHATRAT E TYRE KU HANTE PULA GURE NE VITET 1925 …30 … PRANDAJ EDHE RIKARD LARJA …PA ENVERIN DHE PARTINE E BOLSHEVIKEVE …..DO TE ISHTE DUKE KULLOTUR DHITE NE FSHATIN E …………. UNE E KUPTOJ SHUME MIRE …..COBANIN QE BOLSHEVIKET E BENE AKTOR PROPOGANDE …. E BENE NJE KLLOUN .. CIRKU .. KR AJTORET NE BOTE E KANE JETEN TE SIGURYAR ….I GJORI RIKARD …. E KA PENSIONIN 100 EUROS NE MUAJ …. DHE E SHETIT TIRONEN ME BICIKLEAT QE I LA DAJA ENVER ….. ..E KUPTON ..HEJ COBANE PO QE SE KUPTONI ..JU A BEJ ME VIZATIME SE JENI TE TRASHE …JU LA BOLSHEVIZMI BUDALLENJ ..JO SE U GABOVA …I KENI MARRE DIPLOMAT ME MIQ ….SI CUNA …..

    Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku June 4, 19:58

    Akoma me fashizmin o Rrote Cari?

    Reply to this comment
   • 100% Rod Gary June 5, 18:23

    Ivan eshte huazim sllav i fjales gjermane Wahn, qe ne shqip do te thote çmenduri… Kaqola te ketyre permasave gjen me shumice ne forumet shqupfolese.

    Pervec koqeve, diktatura sllavo-komuniste ketij debili duket se ja ka tredhur edhe trurin e vockel. Debilat ne pergjithesi kane nje huq te keq. Nga qe ja njohin antivlerat vetvetes, ata mundohen te hiqen ne sy te te tjereve gjoja si te medhenj. “Arma” e tyre e vetme eshte antifashizmi.

    S’kane faj, jo! Salinizmi dhe Edverizmi jane per ta busulla e vetme e (ç’) orientimit.

    Reply to this comment
 12. Padrino June 2, 22:09

  Bravo Rikard Larja, je Nderuar, dhe Respektuar.jo ca bythshkerdhyer, qe hengrene, e pine, si ducja, ne kohen e “Diktatures “dhe tani né kohen shkerdhatokracisé, na dalin tè persekutuar, apo disident, “si intelektuali”me shkolle tè larte, apo si smajl kandareja, apo shume halera tè tjere.

  Reply to this comment
 13. 2plus2 June 2, 22:56

  falemi nderit tuaj artisti madh Rikard Ljarja.
  Ke fol si burrat e malsis dikur qe njohin bese e fjale.
  Drite e bardh e nderit ju ndjekte nga pas.

  Reply to this comment
 14. faleminderit i madhi Larja June 2, 23:36

  Ka sot shifra te pabesueshme qe dhe me antienvertisti do te dorzohej para tyre.Nuk eshte Shqiperia tele-qeroska Blendi Fejzit qe eshte nje SHKELQIM QE VRET..
  .Shikoni Sarajet Xen berishes dhe monika rrocke madhes ne Lalez apo Beun E SAUKUT bisnik Mustafa dhe do dridhet dhe femija ne bark te nenes..pa shkuar te OFF SHORET E TYRE
  PO POPULLI SI JETON ??
  **
  Standardi ndërkombëtar i vendosur nga Banka Botërore për varfërinë ekstreme është niveli i të ardhurave 1.9 dollarë në ditë për person.
  Të dhënat e fundit statistikore për nivelin e varfërisë i përkasin vitit 2012.
  Në këtë vit, sipas Bankës Botërore, Shqipëria kishte 131 mijë persona ose 9.06 për qind të popullsisë që jetonte me më pak të ardhura se 120 lekë në ditë.
  Por një pjesë e madhe e popullsisë, edhe pse nuk figuron nën nivelin e varfërisë, i ka të ardhurat vetëm pak mbi këtë nivel.
  Mbi 45% e popullsisë shqiptare aktualisht jeton me më pak se 5 dollarë në ditë sipas standardit të fuqisë blerëse, që në Shqipëri përkthehet më pak se 325 lekë në ditë për person.
  Parashikimet zyrtare të bëra nga ekspertët e bankës tregojnë se për të zhdukur përfundimisht mjerimin, Shqipërisë do t’i duhet të paktën dy dekada.
  Por me një kusht.
  Rritja ekonomike duhet të jetë cdo vit rreth 4%, dhe të shpërndahet në një mënyrë të drejtë tek të gjitha shtresat e popullsisë.

  Pershendeje Rikard Larja !

  Kur sot(dje) jane dekoruar nga sakat Nishani ato qe vrane nga mbrapa MESUESIN E POPULLIT dhe sot ne keto forume nxjerrin zeherr te zi cfare mund te presesh ??

  Reply to this comment
 15. Niko June 3, 01:24

  Esther fat te kesh nje artist the madh, bashkeqytetar, bashkeatdhetar si Ricardo Ljarja,

  Reply to this comment
 16. Moisiu June 3, 03:22

  Rikard Ljarja sinonim i ndershmerise dhe patriotizmit.Komenti i Fisnikut i ve vule te gjithe muhabetit.Kush shan Shqiperine e Enver Hoxhes eshte antishqiptar.

  Reply to this comment
 17. fteri June 3, 07:07

  Për nofkën “Intelektual mavria !”
  ore koqe gomari nuk u ngope me shpifje :Edhe aktorin e madhë legjendar R.Larja e merr nëpër gojë ?…

  Ore Derdiment I borgjezisë hjdute ,llafazan i klasës shfrytëzuese ,çifligar e bajrektar ,pronar dhe zagar i fashizmit e nazizmit ,inorant e intrigant,hajdut i vatanit …!

  …. do vi te tajvani e të nxjerr për bythe e jashta ,edhe kafen që ke përpara do zë në grykë ,ta hedhë surratit !

  U’ bëri ti loqe e koqe të shpifësh e merrësh nëpër gojë njerzit që mbështesin Legjendarin e pa harruar Enver Hoxhën ,që kur fliste Enver Hoxha dreidhej edhe fëmija në bark ,dhe jo më të mos dridheshin Greku e Sebi ,Rusi dhe amerikani e gjithë armiqët e brendëshëm .

  Enver Hoxha kurrë s’ vdes ,ore injorant funksional alifmatrik i sëmurë .

  Fryma e legjendarit Enver Hoxha
  -rron mes nesh ,
  -rron me vepra ,
  -rron me gjak të partizanve heroik ,
  -në çdo vatër e në çdo prak shtëpie që dhanë kontribut e qliruan shqipërinë ,
  – ishte burr i patundur në ball të çdo shtërngatë,
  -betimi tijë për shqiprinë ishte si gjëmim
  -gjithmon -mendje ndritur ,gjuhëzjarrët ,e ngriti shqipërinë përmbi popujt e botës .

  – gjithë supërfuqitë që ju kundravunë ai se uli kurrë kokën .
  Ai brojti me zajrr para gjithë globit ,shqipërinë e dashur ,ai kishte “zemërluani “,jo njeriu ! Ai vigan se tradhtoi kurrë interesin e vatanit e mbrojti deri sa jetoi me nderë,jo si këto faqe zinjë të sotëm që shqipërinë e shitën te të huajt ,sot e kthyen për skrapë .Ai kurrë nuk do të vdesë ,gjithmon në mes nesh do të mbesë si Skëndërbeu ,Ismail Qemai dhe i treti i vërteti çlirimtari i atdheut ,legjendari -Enver Hoxha komandat me ushtrinë moderne më të madhe në histori kombit..

  -E çuditëshme ,të gjithë ata që nuk të pëlqejn ty psikopati , ti i quan fshatar, dru me pre ,dallkauk ,të pa ditur ,fanatik etj,etj ,kur arrinë të nënëvletësoshë edhe Legjendarin e Luftës më madhështore në histori të shqipëtarve Enver Hoxhën ,ti ja një kokërr gomarit .

  *****I bëjë thirrje G.Dita të mbyllë mardhanjet me intelektualin falsifikator i historisë !

  Këtë provokues ordiner ,pa vlera ,është pushkatim kohe të merremi me një psikopat që I ka dalë BOJA ,i damkosur me skizoreni që nga burgu.

  P-R-A-N-D-A-I !

  Psikopat !…mbylle sqepin për aktorin e madhe Rikard Larjen dhe pi kafen e helmit te Tajvani , me paratë e popullit .
  KJO TË SHPËTON NGA VUAJTJET E MËTEJSHME !

  Ore rezil, je adoloshent akoma, pasi si ke kaluar të “90-tat ?…”, dhe ke kohë për ta korigjuar fytyrën e salduar ,megjithse gungat nuk do të hiqen kur

  Reply to this comment
 18. fteri June 3, 07:21

  Replikë me rezilët e demokratoshkërdhatësisë që ndrrojnë fytyrën si kusar ?

  Për nofkën “Intelektual mavria !”
  ore koqe gomari nuk u ngope me shpifje :Edhe aktorin e madhë legjendar R.Larja e merr nëpër gojë ?…

  Ore Derdiment I borgjezisë hjdute ,llafazan i klasës shfrytëzuese ,çifligar e bajrektar ,pronar dhe zagar i fashizmit e nazizmit ,injorant e intrigant,hajdut i vatanit dogjët e shkatrruat vendin….!

  …. do vi te tajvani e të nxjerr për bythe e jashta ,edhe kafen që ke përpara do zë në grykë ,ta hedhë surratit !

  U’ bëri ti loqe e koqe të shpifësh e merrësh nëpër gojë njerzit që mbështesin Legjendarin e pa harruar Enver Hoxhën ,që kur fliste Enver Hoxha dreidhej edhe fëmija në bark ,dhe jo më të mos dridheshin Greku e Sebi ,Rusi dhe amerikani e gjithë armiqët e brendëshëm .

  Enver Hoxha kurrë s’ vdes ,ore injorant funksional alifmatrik i sëmurë .

  Fryma e legjendarit Enver Hoxha
  -rron mes nesh ,
  -rron me vepra ,
  -rron me gjak të partizanve heroik ,
  -në çdo vatër e në çdo prak shtëpie që dhanë kontribut e qliruan shqipërinë ,
  – ishte burr i patundur në ball të çdo shtërngatë,
  -betimi tijë për shqiprinë ishte si gjëmim
  -gjithmon -mendje ndritur ,gjuhëzjarrët ,e ngriti shqipërinë përmbi popujt e botës .

  – gjithë supërfuqitë që ju kundravunë ai se uli kurrë kokën .
  Ai brojti me zajrr para gjithë globit ,shqipërinë e dashur ,ai kishte “zemërluani “,jo njeriu ! Ai vigan se tradhtoi kurrë interesin e vatanit e mbrojti deri sa jetoi me nderë,jo si këto faqe zinjë të sotëm që shqipërinë e shitën te të huajt ,sot e kthyen për skrapë .Ai kurrë nuk do të vdesë ,gjithmon në mes nesh do të mbesë si Skëndërbeu ,Ismail Qemai dhe i treti i vërteti çlirimtari i atdheut ,legjendari -Enver Hoxha komandat me ushtrinë moderne më të madhe në histori kombit..

  -E çuditëshme ,të gjithë ata që nuk të pëlqejn ty psikopati , ti i quan fshatar, dru me pre ,dallkauk ,të pa ditur ,fanatik etj,etj ,kur arrinë të nënëvletësoshë edhe Legjendarin e Luftës më madhështore në histori të shqipëtarve Enver Hoxhën ,ti ja një kokërr gomarit .

  *****I bëjë thirrje G.Dita të mbyllë mardhanjet me intelektualin falsifikator i historisë !

  Këtë provokues ordiner ,pa vlera ,është pushkatim kohe të merremi me një psikopat që I ka dalë BOJA ,i damkosur me skizofreni që nga burgu.

  P-R-A-N-D-A-I !

  Psikopat !…mbylle sqepin për aktorin e madhe Rikard Larjen dhe pi kafen e helmit te Tajvani , me paratë e popullit .
  KJO TË SHPËTON NGA VUAJTJET E MËTEJSHME !

  Ore rezil, je adoloshent akoma, pasi si ke kaluar të “90-tat ?…”, dhe ke kohë për ta korigjuar fytyrën e salduar ,megjithse gungat nuk do të hiqen kur nga fytyra !

  Reply to this comment
 19. Mall, dashuri e respekt për Rikardin ! June 3, 08:34

  …Rikard Larja është një Lis i madhë në artin e kinemanë shqipëtare,respekt të përjetëshëm .

  Reply to this comment
 20. Veriu June 3, 09:01

  Aktori Rikard Larja meriton vetem respekt dhe mirenjohje. Vetem kulaket dhe njerezit negative nuk i vleresojne keta koloze te skenes shqiptare , qe vetem kane trajtuar fenomene dhe kane percjelle mesazhe edukative.

  Reply to this comment
 21. Mark U.K June 3, 09:35

  Rikard: Me vjen keq qe paske pjerdhur.Vetem byroja politike e ka pasur ate luks.Gjithashtu edhe kuadrat e lart ne rrethe.Ju Rikard e dini shume mire se kur luajtet filmin rruget e bardha se heroj Pjeter Llesh Doda ne fillim e quajten armik se mendonin se asht arratisur.Po ne fakt ai kishte vdekur ne bore.Familjen ja internuen ne Lushnje kur u shkri bora e gjeten fshatart.Partia e beri hero,familjen ja kthyen perseri ne fshat.Me vjen keq o djali i Karlos qe nuk ju paskem njohur se kush paske ken.Ju ftoj ta terhiqni ate budallek e kaloj edhe kto pak vite qe te kan mbetur.Edi Rama ka past te drejt sikur ta kishte thene se asht rritur ne bllok.

  Reply to this comment
 22. MH June 3, 12:03

  Mire qe ti nuk e paskesh njohur Rikarg Ljarjen.Po dike edhe i biri i kujt asht.E keshtu te duket vetja i squet,i ndershem dhe perparimtar.Mirpo ne nuk po te njohim ty kush je.Sepse me komente je komplet nji mut mutit teper i madh.A ban me dite se kush P i sames te kalind qe edhe ne kete rast na jep komente bajate qe nuk i han as rikani as edhe bibani.Me gjestin qe tregoj i biri i Karlo Ljarjes krenohem dhe une si shkodran qe Rikardi rrjedhe dhe trashigon karakterin me vyrtytet ma te mrekullushme te origjines dhe familjes.Bravo i kjofte!

  Reply to this comment
 23. Pogradeci June 3, 13:31

  Respekte Larja! Por duhet te pyesesh edhe Marjeten!

  Reply to this comment
 24. Kasandra June 3, 15:00

  Rikard Ljarja ka burrni.
  Aktori i dashur për publikun shqiptar Rikard Ljarja sot që sfidon hapur shtrembërimet për sistemin e kaluar dhe problemet e të sotmes bëhet edhe më i shtrenjtë për ne. Me talentin dhe pasionin e tij ai u bë simbol i heronjëve të punës dhe të vetëmohimit popullor të cilët i solli me realizëm në art. Me burrnin e tij ai u qëndron besnik heronjëve të tij dhe gjithë popullit që në rrethana të vështira për të gjithë punuan, sakrifituan dhe e nxorën vendin nga errësira në dritë. Ajo dritë nuk shuhet kurrë, por gjallon dhe fiton edhe mbi arsyen e tronditur të disa bukëshkalëve që ajo kohë u dha dije e dritë, jetë e dinjitet, domethënë besë e burrni. Vetëm kush i pati ato i tregon edhe sot.
  Gjatë këtyre viteve në demokraci kemi ndjekur shumë shkrime dhe biseda të atyre që punuan në vijën e parë të frontit të punës e të mbrojtjes që kanë dëshmuar me krenari për jetën dhe arritjet e tyre, për vështirësitë që kanë kaluar e mposhtur, për luftën me skamjen dhe injorancën, me armikun shumë herë më të madh se vetja dhe havijet e tij, por edhe për gurët nën rrogos brenda në gjirin tonë që krijuan kushtet për të “sjellë demokracinë”, dhe pabesinë për popullin. Dhe lufta vazhdon për ta deformuar dhe zhbërë historinë që e lartësoi Shqipërinë, shpresë për gjithë shqiptarinë. Me Rikard Ljarjan ” Mësuesi i popullit” është gjallë, po Kështu edhe heroizmi popullor. Me Sali Manin dhe kengën e tij uji i burimit nuk shteron kurrë, i pastër si kristali, një mrekulli për të ngritur dolli! Kasandra.

  Reply to this comment
 25. Alban Dega June 3, 17:57

  90 PER QIND…!?

  A doni te njihni spiunet e hafijet e diktatures e Sigurimit te Shtetit !?

  – Nga Alban Dega, Nju Jork.

  Ja si pergjigjet ish-officeri demokrat i ish Sigurimit te Shtetit S. A. fillimisht Azilant Politik e prej 15 vjetesh shtetas i SHBA-se :

  “ … Lexoni ne gazeta komentet sa me te ashpra e sa me agresive jane thirrjet kunder ish diktatures dhe ish- Sigurimit te Shtetit …
  Rreth 90 per qind te autoreve te tyre jane ish- hafije te ish— Sigurimit te Shtetit, nga ata qe na ndiqnin hap pas hapi per ti rekruatuar me hir ose me pahir si te tille !
  Shkoni ne kafene, funerale apo dasma, festa apo hidherime …
  Shihni e degjoni kush ngre me shume zerin kunder ish- diktatures, kunder ish- Sigurimit te Shtetit, gati 90 per qind e tyre jane ish- spiune e hafije te ish- Sigurimit te Shtetit dhe ish sekretateve te partise apo kryetareve te Keshillave Popullore e Frontit Demokratik te Shqiperise …..
  Si mund te rri ose te pi kafe me nje njeri qe ka spiunuar prinderit, vellezerit e motrat, gruan ose burrin, djalin apo vajzen e vet e hajde duro e degjo leksionet e tij per liri e demokraci, anti- diktature, antisigurim per…
  O Zot cfare nuk po shohim e degjojme !
  Edhe kur i keshillonim qe te riverifikonin te raportet apo te dhenat e rreme e trillimet kunder pjestareve te familjes se vet, heren tjeter sillnin akuza edhe me te renda ndaj tyre.
  Jane me dhjetra e pse jo me qindra raste kur kemi perdorur tekniken operative ( pergjimin etj ) dhe kemi zbuluar se gjithcka ishte trillim dhe provokime te mirefillta te informatoreve, hafijeve kunder edhe familjareve te vet !
  Jane me dhjetra rastet qe edhe i kemi ndaluar e arrestar per shpifje e dizinformacion duke i flakur nga bashkepunimi!
  Pse !?
  Sepse ne 90 per qind te rasteve ne rekrutonim hafije me klecka e cene biografike.
  Dy ishin aresyet kryesore !
  E para, kujt do ti besonte e shprehej hapur objekti a subjective i veprimtarise sone!?
  Nje personi qe nuk kishte probleme biografike apo nje personi si ai ne mos edhe me keq se ai !?
  Sigurisht qe seres se vet !
  Se dyti, ishte me kollaj per ne te rekrutonim njerez te tille qe donin te permiresonin biografine e familjes dhe te vetes.
  Persa u perket komunisteve, ka pasur kritere e kufizime teper te rrepta dhe vetem ne raste te rendesise se vecante dhe gjithnje me miratimin e Sekretarit te Pare te PPSH- se rrethit dhe te Sekretarit te KQ PPSH-se qe mbulonte Sigurimin, Mbrojtjen dhe organet ligjzbatuese mundej te rekrutohej ose te mbahej ne lidhje pas pranimit ne parti… “
  Nje realitet , nje e vertete e hidhur por bindese, llogjike e sakte !
  Ndaj, mos iu versulni artistit te madh e shqiptarit te madh Rikard Ljarja.
  Ai si qytetar, si demokrat e si burre me personaltet shpreh mendimin e tij per veten e tij!
  A jetojme ne demokraci !
  Liria e shprehjes, liria e mendimit jane te drejta thelbesore e themelore te njeriut perfshi Rikard Ljarjen , Nderin e Shkoderloces dhe Nderin e mbare kombit Shqiptar !

  Reply to this comment
  • ELESALI SERBIBERISHAJ June 3, 18:34

   zoti Alban ( me korrekt Hamdi)

   Keta ish sigurimsa (informatore-hafije) qe u kthyen ne disidente zhurme medhenj jane jashtzakonisht pak dhe me pak peshe ne jeten politike jane vetem zhurmues te parrezikshem.
   .
   Ato qe i bene gjemen atij vendi jane ish morracaket e maleve dhe bjeshkeve (veri & jug por sidomos BANDA TROPOJES..
   .
   Direkt me porosi te Enver Hoxhes sidomos pas vizites tij ne 1970 ne Tropoje pari nje ‘INVAZION” te studenteve te tropojes dhe veriut ne Tirane neper unversitetet televizone dhe mbushen Tiranen me bucimat e tyre

   EHEJ ERDH ENVERI NGA MALCIA….
   .
   Por ne 1991-1992 gjithe kjo hordhi ‘KRESHNIKESH” u kthyen nga sumelepires te Enverit ne KOBURE DHE PIT BULLA TE ELEZBYBERIT..dhe keto zoti hamdi albani i bene gjemen atij vendi sepse sic ke thene TI ME IZET HAXHINE (QE I KANE RENE PORDHET NE ZEMER) elz biberaj ishte jo vetem nje makartist PSIQIKISHT I SEMURE POR DHE NJE UDBASHIST qe i ka bere dem shqiperise me serberishen e tij sa gjithe kriminelet dhe pushtetuesit e shqiperise..

   Por njhu me figuren me te urryen ne shqiperi pas 1992-it per tropojanin tend BISNIK MULLA MUSTAFUCK
   .
   Ne Shoqerine e sotme te shperfyteruar ka njerez qe urrejne te tjeret dhe kjo eshte normale sipas rrethanave kur dikush tregohet URIAH HIP si ky tropojani I tiranizuar dhe parisizuar.
   cfare shkrimtari dhe politikani I njoher eshte ky ??
   .
   .
   Nuk kam urryer njeri ne jeten time se jam nga natyra dhe edukata I tille
   .
   por tipa te tille si palo bicimzesi Bisnik M’stafa me kete “kushrinen” e Monika Kokmadhes & Gazidedes emetojne aq neveri dhe perbuzje sa te behesh pishman se je shqiptar pale kur ne keto listeperverse shton dhe emra te tille si Mehmet Elezi..Sali bythisha..,Azem Hajdari dinastia Haxhia..erzen brecana,,qazim gjonaj mal berisha ca Bucepapa…ca Lisjen Bashkurta e deri ca Demalia-Krasniqe dhe Tartabiqe
   .

   Nqs se do me pyeste ndonjeri
   kush eshte kryemonstra shqipfolese
   nga 1991 e deri me sot ??
   PERGJIGJA DO ISHTE
   Besnik mulla Mustafa( plehu qe lulezon krimet e bash-berishes)

   Ky kelysh I institutit te marksizem leeninizmit u be nje morr I islamikeve ne shqiperi..eshte fatkeqesi qe “intelektuale”: qe kishin talent vetem per ti kenduar enverit dhe qe aksidentalisht kishte mbaruar gjuhet e huaja e bene ambasdor…Kam lexuar nje tregim te tij “:Nje kafe turke ne selanik” dhe tregimet e “gjyshit te tij” duket qe eshte tipik INTELEKTUAL IDIOT…fakti qe e perzuri me shkelma brerisha si minister te jashtem para ardhje bushit dhe heshtaj e tij FLET SHUME

   . Ne kohen e socjalizmit (komunizmit) , ky ishte nje nga aktivistet qe printe ne balle te rinise shqiptare te kohes , ne luften kundra zakoneve prapanike dhe atyre fetare . tani qe pllaka ndryshoi dhe feja u la e lire per t’u ushtruar nga pjesa e pa ditur dhe e pa arsimuar e shqiptarve , doli nga te paret qe fjalen e Sali tradhetarit per rikthimin e fese dhe te gjithe llumit te saj te mbetur ne skutat e kanaleve te gropave te zeza , u vu ne mbeshtetje te nmendimeve orjentale e feudale per te penguar ecjen e kombit tone perpara

   Te tregimi “nje kafe turke ne Selanik” ne veren e 1991 ky kelysh i elez serbiberit..shkon ne nje mbledhje “europjane” ne selanik….merr makine fringo te re biles merr te gruan me vehte…..hajde turizem hajde
   kush “amerikan prej trapoje” ja dha makinen per Selanik per te share Enverin ne nje forum europjan…pse shkon ben palle dhe me gruan ne 1991….pse tregohet kaq turboislamik…etj
   .
   shkoni shikoni sarajet mberterore ne rreze dajtit….dhe filloni vetingun kete monster elezbiberiste-islamiste-makartiste
   .
   Ju lutem moderator/e
   Mos e felliqni gazeten me te tilla mega-monstra ! qe kane gjetur veten si tenxherja-kapakun e llagemit
   E perseris:nuk urrej njeri ne kete planet se e kam edukate & natyre
   Problemi eshte se eshte ky cift monstuoz qe nga sumlepires te enverit u bene kanibale te tij dhe ..boleferkues te elezbibermatherfuckerit.
   .Kujt I hyn ne pune se pse e do “te gjithe” kjo katundarja e peshkopise kete gjytyrimin e malsise qe paten fatin se Enveri I zbriti nga malet dhe eshte gabimi me I madh I xhaxhit qe te ndegjojme p’’rdhet e tyre sot qe nga pabuksa ne vitet 90 sot jane bere si “Beu Saukut”.ne milionera dhe pinjollet e tyre neper Parise me jete sheiku..

   Reply to this comment
  • Enver Hoxha June 3, 18:38

   Pse se dime ne kush eshte Rikard Ljarja, nje mut muti.

   Reply to this comment
 26. Mark .U.K June 3, 19:17

  MH:Edhe mute edhe hale keke me te vertetet.Vertet e meriton MH.Pse shkodran je te .hkerdhesha cfar te permban pragu.Une kam mendue se do jesh ndonje mistrec Berati nga cfar shkruen.Me te than te drejten kam qef me pi nje kafe me ju more legen materniteti.

  Reply to this comment
  • HM June 3, 23:57

   NUK PI KAFE ME TRU SHKERDHYER NGA PARTIA BANALE DHE ANALE E HAVALES SE SHQIPERISE SALEH RAMOLLAH BERISHES !?

   Reply to this comment
 27. MH June 3, 23:32

  Je kontradiktor me vetveten si dhe me karakterin qe tregon me mendimet ne te shkruar.Me ken koha e gishtit.Do te thoshe fjalet e djehit kan ken mahi.Si mor pisqolle,kapsoll bithet shkerdhate kerkon te shkerdhesh dhe mandej kerkon me qefe me pi kafe.
  Njihe veten se nuk je kurkushi.Me njifare dyshim thash, je nji mut mutit.po kenke taman mut muti i mutit e nuk luen topi.E ty ta shkerdheft mbare kina cfare te mban praku dhe libri i shtepise.Jo me pi kafe.Po kurr mos bash hije mbi toke.

  Reply to this comment
 28. Na munde Enver na munde… June 4, 00:02

  Me kujtohet qershori 1991 kur ne nje ndegjese te Kongresit Amerikan antishqiptari me I madh I te gjithe kohrave Elez Biberaj kishte mbledhur tre ish komuniste Kadarene-Hajdarin-Berishen dhe bombardonin Enverin dhe sistemin e tij….
  .

  .Pse pikerisht keto komuniste ?? pse nuk mori ky fare Elez PERRPERRAJ te perndjkur politike..balliste…xhaferrdeviste..ish terroriste arshi pipiste ??
  .
  PSE KOMUNISTET Kadare-Hajdari-Berishe “masakruan” Enverin e tyre ? qe para pak vitesh I lepinin sumen atij apo ramizit…mire po e falim kete rast
  *****
  Pse ne prill 2013 po ne nje ndegjese te Kongresit Amerikan per shqiperine ky fare Elez Biberaj qe ishte “I pari” ne kete evenimet nuk e hapi sqepin per asnje krim te berishes tij si 21 janari…gerdeci-tradhetine e detit jon etj etj ??pikerisht ketu qendron dhe madheshtia e Rikard Ljarjes qe na kujton intelektuhalet Kadare-Berisha-Hajdari qe ne kongresin amerikan folen me keq se mund te fliste nje SERB apo GREK dhe kjo nen regjine e “intelektualit” doctor Biberajt qe e perdori Berishen si Qen te Tij ..per fat te keq dhe te Kadarese qe shiti lavdine e tij dhe
  SHQIPONJAT E ENVERIT
  I KTHEU NE SORRA TE ELEZ BIBERIT,.
  .
  KOMENTSHKRUESI KA SHARE ENVERIN DHE ME LIBER SHTEPIE AMA DERI NE MARS 1997..JO ME TUTJE SE ME PAS THEM NA FAL ENVER

  >>>

  Na munde Enver na munde !
  Biles sa me shume kalon koha aq me shume njerzit e thjeshte psheretijne dhe mendojne se koha juaj ishte ashper …ishte e vrazhde por me kete kolere qe po kalojme sot ajo ishte lule.
  .
  .Ti nuk edi por ne 1997 shteti shqiptar u shkerrmoq fare dhe erdhen ushtrite e huaja dhe vune rregullin..kurse tani urine-mbajtesi juaj ne vend te egzekutohej se vrau shtetin ne 1997 dhe shtator 1998 u fal nga nga ato qe ti I quaje imperialista..dhe dje pa pike turpi Salishurra deklaroi se po te donte I kishte paguar shqiptaret per fajdet……e kuptoj qe Saliu eshte kriminel dhe debil por nuk e kuptoj ate popull si e duron ta shurrojne ne qafe..
  .
  Po dje ky monster merr guximin dhe sulmon ambasadorin e Amerikes dhe Bashkimit Europjan dhe 2 pyetje qe shtrohet jane:
  1-A eshte Salishurra kaq I forte qe te luftoje dhe te mposhte njekohesisht USA-BE
  2-Apo eshte loje e felliqur e Luse dhe Vlahutinjes (ose dhe ato qe kane emruar keto gjynahqare) qe I thone Sales bej sikur na sulmon dhe ne bejme sikur te kritikojme..Dhe pot e jete e vertete kjo e dyta na kujton porosine tuaj Mos lini Derrin dhe Dosen te hyje ne Shqiperi qe ne fakt I futi Ramizi juaj..ai qe kishte ze femre..
  .
  Neser o xhaxhi qe na munde dhe I vdekur do bejne proteste ca monstra qe ti ne kohen tende I shtypje si pleshta..Makabre eshte se keto kriminele qe duhet te ishin te kryqzuar pas hekurave te burgut neser do pshurrin viktimat dhe jetimet e tyre qe nuk ka ndodhur as ne kohen e zogizmita as te fashizmit dhe as te socjalizmit (komunizmit)..
  .
  Logjika thote se pertej krimeve te juntes berishiste dhe pafuqise se popullit per ta asgjsuar kete perbindesh faji kryesor ngelet te miqte tane qe e krijuan kete monster per te zezen e ketij kombi qe sot ndodhet ne piken me te ulet te dinjitetit kombetar.Sidoqofte ka shume njerez ..nje shumice e cilesuar shqiptaresh qe votuan pro jush para ca muajsh ne mbi 60% te tyre dhe kjo per merite te miqve te sotem (ish armiqte tuaj) qe duke shkelur me kembe nje popull nga me proamerikanet ne bote per te mbrojtur salibishen e tyre.Nje faj te madh ka dhe Djali I Taqit qe ne vend te hapte defteret e Gerdecit &21 janarit ..u muar me bunkaret tuaj si kanibal I nej lloji te vecante si Xhorxhsorrospitek.
  Edhe nje here na fal Enver !
  Kur nje shtetar vret protestues dhe shurron jetimet & viktimat mendja na shkon te koha juaj qe dhe antienveriste te stazhionuar thone:
  Ishim mire kur ishim keq..
  ose me “popullorce” me I mire ishte bari bio qe na dhate Ju se sa fekalet e mijra muxhahidineve apo kermat e mijra ushtareve greke apo pordhet e ketore ambasadoreve qe jab ere si morra dhe qe po e poshtrojne ate vend si asnje here ne historine tij..
  Na munde Enver na munde
  por nuk eshte merita juaj,,eshte e atij shurrembajtesit tuaj qe nje mengperveshur kinezoid na e quajti ‘burre shteti” kur gjaku I derdhur ne boulevard prej tij nuk ishte thare akoma dhe kullon dhe sot.

  Reply to this comment
 29. Ligor Vangjeli June 4, 05:41

  Rikard Larja egoist dhe i pamoralshem si gjithe ata qe ia kishin shitur shpirtin diktatorit dhe diktatures. Nuk jetoka me te sotmen. Qenka fosilizuar. Mjer femijet e tij.

  Reply to this comment
 30. kriza morale kanceri shoqërisë June 4, 07:25

  Aktori i madhë i kinetamografisë shqipëtare Rikard Larja që është krenaria e kombit ka të drejtë .Lum kush jetoi e punojë në kohën e legjendarit E.Hoxha me ndershmëri e integritet me forca ngadhnjyse morale e psikologjike ,fizike e mendore për mbrojtjen e dinjitetit të të vet për të mos u tërhequr kushë prej hundësh si shfrytëzohet robrohet e turpërohet sot puntori i punësuar te pronari privat .

  SHkurt :
  Socializmi që sistemi i pushtetit të popullit që gjithçka e bënte për mirëqenien e individit jo për mbushjen e xhepave të oligarkve e politikanve. Atëherë çdo shqipëtar pavarësisht gjinisë, racës apo ngjyrës kishte të garantuar arsimin falas nga klasa e parë dhe gjer në mbarim të universitetit. Çdo shqiptar e kishte të garantuar një punë dhe papunësia nuk njihej as si koncept. Çdo shqiptar kish të drejtën e kurimit falas në rrjetin e madh të spitaleve, ambulancave dhe qendrave shëndetësore. Për jetimët dhe pleqtë e vetmuar kish një rrjet të fuqishëm shtëpish fëmijësh dhe azilesh. Në Shqipëri qe zhdukur çdo sëmundje infektive, nëpërmjet vaksinave të detyruarë dhe falas për gjithë popullsinë,ndaj dhe popullsia u rrit rreth 5 herë në krahasim me vitin 1944.

  Siguria e jetës qe absolute. Vrasja thuajse nuk ekzistonte si vepër penale. Qe zhdukur gjakmarrja dhe vëllavrasja. Kultura arriti në majat më të larta. Çdo fshat kish shtëpi kulture e bibliotekë dhe lëvizja amatore artistike, shpesh konkuronte dhe profesionistët. Çdo qytet kishte shtëpinë e pionierit, estradën dhe teatrin profesionist, shtëpinë qèndrore të kulturës së rrethit, të gjitha me donacione shtetërore. Janë shumë gjëra që dhe i kam harruar tani si shtëpitë e kulturës së ushtarakëve në çdo qytet.

  Mbrojtja e Atdheut, si detyrè mbi detyrat qe super e garantuar. Shqipëria dispononte të gjitha armët moderne të kohës, që nga nëndetëset bërdhamore e gjer tek raketat e avionët reaktivë. Fortifikimi i vendit qe i pathyshëm. Rezervat në tunelet gjigande ndën tokë qenë për njëzet vjet sikur mos prodhohej asgjë.

  U ndërtuan hidrocentrale gjigante dhe uzinat e çelikut, u hapën dhjetëra miniera dhe u ngritën dhjetëra qyteza dhe qytete tè rinj. Droga,prostitucioni dhe korrupsioni nuk njiheshin as si emër. Tani shih ku jemi dhe çfarë ndodh sot dhe bëni vetë krahasimet.

  Reply to this comment
 31. intelektuali June 4, 10:16

  Po te ishte Rikard Larja ne Gjermani dhe te fliste me superlative per Hitlerin dhe per Diktaturen e tij Nacional-Socialiste mesiguri do t’ja kishin prere KOQET e artistit Cinik dhe Egocentrik te Realizmit Enverist qe i ka rene morali qytetar poshte brekeve te nostalgjise komuniste te Kohes se Qepes te Partise se Punes,

  ose:

  Te pakten MOSADI i Izraelit do ta kishte varur ne litar njashtu sic beri me te gjithe ithtaret e Hitlerit,

  por:

  A KA “MOSAD” NE SHQYPNI QE TE ZBARDHE KRIMET E ENVERIT?

  Une per vete them se me kete kryeminister Drogaxhi dhe Enverist Fanatik nga koka deri tek kembet, mbase:

  RIKARD LARJA KA TE DREJTE PER ATO QE THOTE DHE DEKLARON PA PIKEN E TURPIT DHE TE MORALIT QYTETAR.

  Mjafton te kujtosh si Edi Rama para do kohe dekoroi kriminelet Nexhmije Hoxha dhe Vito Kapo me medalje trimerie per krimet monstruoze te tyre kunder njerezimit, qe makiavelisti i Nices, Rikard Larja te duket:

  PALO GJE.

  Reply to this comment
  • kondoleza pilafi e gerdecit June 4, 14:39

   o trap

   shqiptaret duhet te qendrojne te barazlarguar nga korentet nderkombetare te mos merren as me muxhahidinet as me keto MOSADET E LESHIT…PRA DUHET NJE POLITIKE KOMBETARE NEUTRALE jo te shesim PORDHE me armatimin apo inteligjencien izraelite-amerikane..
   .
   Pse ti intelektrapi qenke kaq i dashuruar me keto izraelitet sepse ata ben nje gabim te pafalshem qe vrare si HITLERI E PERSERIS VRANE SI HITLERI 60 KOKPALARE

   .
   Ditë e përgjakshme në Jerusalem, vriten 52 palestinezë e mijëra plagosen

   14/05/2018
   .
   Të paktën 52 palestinezë janë vrarë dhe 2.400 të plagosur nga trupat izraelite, thonë zyrtarët palestinezë, në ditën më vdekjeprurëse të dhunës që nga lufta e Gazës 2014.

   Palestinezët kanë protestuar për javë të tëra, por vdekjet u rritën ditën kur SHBA hapi ambasadën e saj në Jerusalem.

   Palestinezët e shohin këtë si mbështetje të qartë amerikane për sundimin izraelit mbi të gjithë qytetin, pjesa lindore e të cilit ata pretendojnë si kryeqytetin e tyre të ardhshëm.

   .PRA INTELKTUALOQJA

   KA ARDHUR KOHA QE SHQIPERIA TE JETE NEUTRALE LARG MUXHAHIDINEVE LARG SIRISE LARG IZRAELIT LARG IRANIT

   LERE ENVERIN NE VARRIN E TIJ TE QETE SE TE PAKTEN NGA 1961 DERI 1991 SHQIPERIA ISHTE VENDI ME ME SOVRANITET TE PLOTE NE EUROPE

   Reply to this comment
   • intelektuali June 4, 15:42

    Na mallengjeve shume me SOVRANITETIN e Enverit 1961-1991 kur MONSTRA e Gjyles kishte falimentuar ekonomine dhe renuar shtetin si kurre me pare ne histori,

    APO I HARROVE KAQE SHPEJT BUNKERET DHE TUFEZIMET ME TOLLONAT? APO RADHET KILOMETRIKE ME BIDON VAJGURI PER FURRNELLAT E GATIMIT NE HALE EDHE PER SPIUNET E SIGURIMIT SI PUNA JOTE EDHE PER MJERANET E TJERE DRU ME PRE TE GJITHE TE BARABARTE NE MJERIMIN E PERBASHKET SI SKLLEVER ME PUNE TE DETYRUAR NE VENDIN SOVRAN KOMUNIST QE ISHTE SI NJE CIFLIG PERSONAL I FAMILJES HOXHA?

    Aq shume na mallengjeve me kete SOVRANITETIN e ANTIKRISHTIT pederast Enver Hoxha sa qame me lot per Kohen e Qepes te Partise se Punes.

    Ja lexoje kete BUDALLIN ketu me poshte qe ta kuptosh me mire SOVRANITETIN e Enverit.

    Reply to this comment
 32. antienveriste te te gjitha vendeve bashkohuni dhe merrni nje brisk rroje June 4, 13:40

  O INTELEKTUALESHI

  cdo njeri ne shqiperi ka te drejte ta shaje dhe denigroje enver hoxhes por jo kjo kategoria juaj monstruoze qe me ndyresite tuaja po na duket “diktatori ” lule
  Per te ardhur ne ndihme per debatin qe keni me Nastradinintelektual
  kete spermazoid te
  ESAT PASHTRADHTARIT
  ZOGKURVARIT
  & SALICARIT po japim autopsine e kesaj kufome te pa kallur:
  1………………nastradin esat pash toptradhetari
  Marrëveshja e tradhetarit Eset pash Toptani me Jovanoviçin nuk ishte veprimi i parë me të cilin Esat Toptani merrte nëpër këmbë interesat e shenjta të popullit shqiptar, të cilin nuk e deshi dhe nuk e vlerësoi kurrë, por e përdori vetëm për interesat e tij personale. Përmendet sidomos dorëzimi i Shkodrës Malit të Zi në marsin e vitit 1913, pas vrasjes tinzare të komandantit të garnizonit të qytetit, Hasan Riza Pashës, me qëllim që të siguronte përkrahjen e Malit të Zi për t’u vënë në krye të Shqipërisë si dhe për të marrë një shumë prej 600 000 franga, që iu dha nga malazezët. Ky veprim pasohet nga pazarllëku me qeverinë greke në shtatorin e vitit 1913, të cilën e njoftoi se ishte i gatshëm të vihej në dispozicion të saj. Kushti ishte që, kur të shpallej sundimtar i Shqipërisë, Greqia t’i jepte mbështetje diplomatike, asistencë në të holla dhe ndihmë ushtarake për rrëzimin e qeverisë së Vlorës. Në funksion të ndihmës ushtarake Esati do të merrej vesh me grekët për të përcaktuar kufijtë sipas vullnetit të tyre. Edhe qeveria serbe, hyri gjithashtu në traktativa me Esat Pashën. Sipas përfaqësuesit diplomatik serb në Sofje, M.Spalajkoviç, Esat Toptani duhet t’i ketë shprehur të njëjtën gatishmëri edhe Serbisë, të cilës i kërkoi që ta mbështeste për të rrëzuar qeverinë e Vlorës. Si shpërblim do të rregullonte në favor të Serbisë çështjen e daljes serbe në detin Adriatik
  2……………………nastradini zogu kurves
  1.Shipëria impenjohet t’i bashkohet Jugosllavisë me bashkim personal.
  2.Kryetar i shtetit shqiptar do të jetë Ahmet Zogu, që më vonë do të njohi dinastinë Caragiorgvitch.
  3.Qeveria Jugosllave, me gjithë mjetet diplomatike dhe ushtarake, do të njohi Ahmet Zogun si kryetar shteti …dhe i atribuon me një herë një kontribut vjetor të shtetit.
  4. Ministria e Luftës Shqiptare do të anullohet dhe Shqipëria heq dorë që të ketë një ushtri Kombëtare.
  5.Shqipëria do të mbajë një gjindarmëri aq të fortë sa të mbaj qetësinë e brendshme të vendit për të ndaluar e çfarosur çdo lëvizje të ngritur kundëra Ahmet Zogut dhe kundra regjimit të vendosur prej tij.
  6.Në këtë gjindarmëri do të bëjnë pjesë edhe oficera rus të ish ushtrisë të Gjeneralit Ërangel që tashti ndodhet në Jugosllavi. Qeveria Jugosllave do të mbajë atë gjandarmëri me mjete financiare dhe armë.
  7.Në gjandarmëri mund të hyjnë për të shërbyer edhe oficerat jugosllavë dhe të tjerë që qeveria Jugosllave do të pranoi në interes të dy vendeve.
  8.Midis Shqipërisë dhe Jugosllavisë do të stabilizohet një bashkim doganal në bazë të së cilës akordohet liri e plotë e importimeve dhe eksportimeve të mallrave të dy vendeve. Edhe transiti nëpëmjet kufijve të dy vendeve do të jetë i lirë për ushtarët e dy vendeve.
  9.Përfaqësuesit e jashtëm Jugosllav do të ngarkohen edhe për interesat e Shqipërisë, e cila heq dorë që të mbajë zyra diplomatike dhe konsullata të saja jashtë shtetit…….ect ect
  3’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin fashisti
  Kurora e Skënderbeut i dorëzohet nga Nastradin Verlaci mbretit xhuxhmaxhuxh Viktor Emanuelit
  Në datën 16 prill 1939, u zhvillua në Quirinale ceremonia e ofertës së kurorës.
  Në fjalën e tij Nastradin Vërlaci tha: “Vijmë tek ju madhëri, të dërguar prej popullit shqiptar që e ka shprehur vullnetin e tij me votën në Asamblenë Kushtetuese të mbledhur në Tiranë më 12 prill. Vijmë në emër të këtij populli që në një ofertë të njëzëshme i dhuron me devozion shpirtëror ma-dhërisë suaj kurorën e Shqipërisë. Ajo është e denjë për lavdinë tuaj sepse ka breruar kryet e Skënderbeut, heroit kombëtar shqiptar, i cili e valëviti flamurin e tij përbri flamujve të kombit italian. Me besimin në zemër se madhëria juaj do të pranojë këtë votë të njerëzve tanë, ju shprehim sot dëshminë dhe betimin për besnikërinë tonë dhe të të gjithë popullit nastradin shqiptar”.
  Mbreti u përgjigj: “Dë-shirojmë t’ju shprehim ndjenjat tona të mirënjohjes për mesazhin që ju na përcollët në emër të popullit nastradin shqiptar. Ne jemi të lumtur të mirëpresim votën e popullit tuaj trim e fisnik si dhe të pranojmë kurorën e Shqipërisë që ai na ofron, me të cilën lidhen kujtimi i lavdishëm i Skënderbeut.
  Që sot fatet e Shqipërisë do të jenë të pandashme nga ato të Italisë
  4‘’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin nazisti
  Regjimenti 21 SS Skanderbegu Shqiptar ishte pjese e një Regjimenti SS gjerman si pjese perberese e “Forcave të Armatosura SS”,
  Regjiment malor(alpin) i krijuar nga shefi i Gestapos Heinrich Himler, zyrtarisht nen titullin ne gjermanisht 21.
  Waffen-Gebirgs Division der SS Skanderbeg (Albanische Nr. 1) ishte emëruar sipas emrit te Gjergj Kastrioti Skënderbeut,
  Regjimenti 21 SS Skanderbeg u krijua pas pushtimit nazist në Mbretërinë se Jugosllavisë në vitin 1941. Gjatë 1942 dhe 1943 si Wehrmahti ashtu dhe sherbimi sekret SS kërkuan nga shqiptaret e Kosoves qe të ruanin ligjin dhe rendin,si dhe te pengonin partizanet jugosllave si dhe kunder rezistences antifashiste shqiptare. Njesia ushatarake shqiptare u vu nën komandën e kryegjeneralit August Schmidthuber, te rekrutimit ne regjimente speciale SS. Njesia SS Skanderbeg Malor luftoi kundër forcave partizane të Enver Hoxhës që ishin në rritjen dhe konsolidimin e veprimet e tyre, si në Shqipëri dhe ne Jugosllavi
  5’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin terroristi
  Bandat e “Komitetit të Maleve” kërkonin rrëzimin e pushtetit me çdo kusht dhe me çdo çmim që të ishte i mundur, duke mos kursyer gjakun e askujt, mjaftonte që të arrihej qëllimi. Ishim përballë një terrori dhe një kasaphane të pashembullt. Vrasjet e tyre kishin arritur dhe te gratë, pa pyetur për asnjë ndjenjë njerëzore. Nuk ishte pak rasti i kunatave, Marta e Prena Tarazhi, të cilat u rrëmbyen natën mizorisht nga bandat, vetëm për faktin se kishin shkuar në hekurudhë dhe nxisnin emancipimin në radhët e grave në zonë. Ato u lidhën me litar pas një peme kumbulle dhe aty, në mënyrën më barbare, iu prenë gjinjtë dhe u masakruan me thika derisa vdiqën. Ka raste të tjera si ai i Dilicës së Fregnit, të cilën e grabitën natën po ato banda për të cilat po flasim, duke e hequr me forcë nga duart e nënës së saj qorre, dhe e çuan diku afër shtëpisë, ku pas masakrimit e therën dhe e pushkatuan. Tipike në kësisoj rastesh është ai i vajzës nga Oroshi që quhej Prena Përkola, e cila njihej ndryshe me emrin “Cuca e Oroshit”, që e vranë me armë në prezencën e dy fëmijëve të mitur (Agimit dhe Albinës) në djep. Apo ai i Shkurte Carës apo Mrika Lokës. etj etj qe jane me mijra
  6””””””””””””””””Nastradini spiuni shokeve tip Kasaruho
  Disa këshilltarë të Presidentit të Republikës, Bujar Nissani, rezultojnë spiunë të Sigurimit të Shtetit, ku me raportimet e tyre kanë fikur disa jetë njerëzish. Konstatimi ka ardhur nga shoqata e ish të përndjekurve politikë, me në krye Skënder Tufën, ish-koordinatori i grevës së urisë. Ish të përndjekurit politikë akuzojnë presidentin Nishani, se e ka mbushur institucionin e Presidencës me spiunë të Sigurimit të Shtetit dhe me njerëz me të kaluar të zezë komuniste. Me anë të një deklarate, ata akuzojnë Presidentin se ka dekoruar njerëzit e Sigurimit të Shtetit. Të përndjekurit përmendin edhe një shembull konkret. Bëhet fjalë për Amik Nastradin Kasoruhon, këshilltar i presidentit Nishani, por i implikuar në Sigurimin e Shtetit. Ata deklarojnë se Partia Demokratike është kthyer në një ombrellë e spiunëve. “Mësuam edhe një herë se këshilltari i presidentit Nishani, z Amik Nastradin Kasoruho, ka qenë bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit. Ky person ka marrë dekoratën “Nderi i Kombit” për rezistencë në burgje kundër diktaturës, veprim ky që fyen qindra martirë të vërtetë, të cilët rezistuan realisht e sot ndoshta jetojnë në mjerim dhe të harruar. Për këtë arsye, kërkojmë t’i hapet dosja Amik Kasoruhos dhe t’i hiqet menjëherë titulli që mban padrejtësisht. ky nastradin
  7’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin gomari pa shtet pa atdhe,pa dinjitet thjesht nje zvarranik forumesh
  ca gjera duhet ti themi sakte SOT kur ajo shoqeri eshte shperfytyruar si as nje komb ne historine njerzore.Atehere kishte diktature qe e pranonte vete DIKTATORI I DASHUR DHE I PAHARRUAR por kisht shtet
  mbrojteje
  arsim
  kulture
  shkence
  mjeksi
  nafte
  krom
  baker
  pyje
  dipllomaci
  plantacjone
  sera
  transport
  hidrocentrale
  bonifikim
  ……..
  po sot????????????????????
  tritol
  ndertim pa leje
  prostitucjon
  hashash
  gomone
  parlamet bordello
  ambsadore porno
  anti urbanistika
  rruget thertore
  enegji e papaguar
  bakri 0
  kromi 0
  vrasje politikanesh
  vrasje oficeresh shiku
  gerdece
  21 janare
  zhdukja e hakljave
  borxhet strasfere
  krimi ne familje
  ……….
  sot shqiperia eshte
  1-shprehje gjeografike qe ruhet nga Nato
  2-merr fryme nga 1.4 miljon shqiptaret e perendimit
  3-eshte regjim ambasdorial qe nga koha e rajersonit
  4- eshte e pushtuar de fakto nga ushtria e drog-diller-ave
  5-ka nje popull sot qe i ka perfunduar shpelarja e trurit
  6-ka nje klase politike qe e ka lene pa pune Asfaline dhe ish UDB
  Nuk do deshiroje njeri te lavderoje ate sistemin para 90′ qe ishte me detyrim percaktim POR TE PAKTEN BANORET E FERMES KAFSHEVE QE JETOJNE SOT NE SHQIPERI TE MOS SHAJNE DJALIN E GJYLOS PA NDERTUAR SHTETIN E SHQIPTAREVE.
  THJESHT KENI KALUAR NGA NJE DIKATATURE NE NJE MONSTRATURE E DROGES DHE E PROSTITUCJONIT POLITIK..

  bravo rikard

  le ta lexoje ismail kardareja i “modh” se per ate bien keto kembore sot

  Reply to this comment
 33. Mark .U.K June 4, 14:50

  MH:Dukesh se sa zok gomari jeni.Pse mendove se per kafe e kam fjalen more shkerdhat burr.Tesh ne nje fare menyre te kerkoj te falur,se nuk mbush more turuluk.Une me legena si puna jote,as me sy nuk i shohe.Po ma mire shko ruaj dhit atje ne mal se noshta e ban o sekretari i partis se fshatit me kater klas.

  Reply to this comment
  • rozafa June 4, 15:43

   po ik o mark se e qelbe fare

   .
   Gazeta Dita duhet te jape honorare se po i rrit klikimet dhe jo vetem kaq por me nivelin arsimor dhe marazin e zi antikombetar qe nxjerr ja ke kaluar dhe serbit me te felliqur.
   .
   Per Enverin nje gje ke te drejte; qe ju hoqi gjakmarrjen dhe sateme ja hoqi bishtukun nga mbrapa dhe i futi korentin para dhe dolet ju fara e keqe Karaduzeve:
   .

   neper salla e foltore
   leh si qen dhe pjerdh si gorre
   nder ekrane e n’parlament
   her leh vet,e her ndersen qent

   edhe ktu ne ket forum
   asht dikush qe leh hum-hum
   dhe ketu Sala e ka qenin
   her mark Ukin, e her Xenin

   sa pak Salen me ngacmu
   nuk len vend pa shkarrashkru
   me fol keq per Sal nallanen
   si me i ki baben dhe nanen

   Markujk bolja mos u ngut
   rri rehat dhe mos ha mut
   ti ndegjosh fjalet e shokeve
   se ka cof koha malokeve

   Reply to this comment
 34. intelektuali June 4, 15:43

  Na mallengjeve shume me SOVRANITETIN e Enverit 1961-1991 kur MONSTRA e Gjyles kishte falimentuar ekonomine dhe renuar shtetin si kurre me pare ne histori,

  APO I HARROVE KAQE SHPEJT BUNKERET DHE TUFEZIMET ME TOLLONAT? APO RADHET KILOMETRIKE ME BIDON VAJGURI PER FURRNELLAT E GATIMIT NE HALE EDHE PER SPIUNET E SIGURIMIT SI PUNA JOTE EDHE PER MJERANET E TJERE DRU ME PRE TE GJITHE TE BARABARTE NE MJERIMIN E PERBASHKET SI SKLLEVER ME PUNE TE DETYRUAR NE VENDIN SOVRAN KOMUNIST QE ISHTE SI NJE CIFLIG PERSONAL I FAMILJES HOXHA?

  Aq shume na mallengjeve me kete SOVRANITETIN e ANTIKRISHTIT pederast Enver Hoxha sa qame me lot per Kohen e Qepes te Partise se Punes.

  Ja lexoje kete BUDALLIN ketu me poshte qe ta kuptosh me mire SOVRANITETIN e Enverit.

  Reply to this comment
  • kondoleza pilafi e gerdecit June 4, 16:24

   o kerme intelektuhale

   .
   nuk e care kure trapin per enverin por qellimi i komenteve te mia eshte;

   BOLL ME KANIBALIZMIN KUNDER NJE TE VDEKURI SHEKULLIN E KALUAR DHE PO PATET BOLE VINI PRANGAT MONSTRES VIQIDOLIT

   ..

   PER LEXUESIT:

   SHIKONI DERI KU SHKON PERVERSITETI I KESAJ ZOMBIE ESAD PASHES

   ..

   nasruddin ( intelekoqja i sotem)

   “VALSI I LUMTURISE” NE KOHEN E KOLERES.

   “Valsi i Lumturise” ishte terrori enverist per antikomunistet ne Shqypni dhe ishte njesoj si kenga e Hitlerit “Detuschland uber alles” qe kendonte kengetarja fashiste Marlen Dietrich per ushtrine fanatike gjermane gjate Luftes se Dyte Boterore. Per ironi te fatit Vace Zela e kendoi kengen e saj famoze ne kohe paqe per afro 50 vjet me radhe.

   BOLL O BOLE E ZOGUT KURVES

   MOS U BEJ SI VLAHUTINIA E TOBOZES E BE QE THA PA PIKE TURPI SE NE SHQIPERI FUTESHIN NE BURG PO TE NDEGJOJE CILENTANON

   BOLL VEREMLI I SHEKULLIT KALUAR

   TREGOJI SHQYPTAREVE KU SHKOI 30 MILJARD DOLLARE I ARMATIMIT TREGOJI “SEKRETET” QE DI TI PER XHORXH BUSHIN JUNIOR QE TI E KE POSHTRUAR ME SHUME SE ENVERIN

   Reply to this comment
   • intelektuali June 4, 18:59

    MOS I BEJ GJERAT CARAP

    sepse:

    Nuk ishin 30 miliarde USD, por 300 meleone USD qe Pentagoni i Bush Dallkauk Junjorit ja fali Saliut dhe firmes se tij private Saliu&Son per BUMJEN e Gerdecit qe la pas shume viktima ne njerez dhe shkaterrime dhe qe Edi Karagjozi i rahu shpatullat Saliut dhe i tha:

    TE RONI VETE!

    Pse nuk e pyet Edi Ramen:

    Pse nuk e ndeshkoi Sali VARKARIN e Enverit sic premtoi ne fushaten elektorale per BUMJEN e Gerdecit dhe pse nuk pyet ambasadorin e nerum Lu:

    PSE SHBA NUK KA MBAJTUR ASNJE PERGJEGJESI PER MASAKREN E GERDECIT QE U BE E MUNDUR ME FINANCIMIN E BUSH JUNJORIT?

    Ja qe s’ka asnje sekret TOP SECRET nga intelektuali per Bush Junjorin dhe Pentagonin e tij, por sekretet i ka mbyllur ne kasaforte ish Presidenti famoz ose BABAI i Kombit, Bamir Topi qe deklaroi se nuk dinte se ku bie Gerdeci ne harte e Botes dhe se SHIK-u i tij ja kishte futur me gjume kur Saliu po mblidhte barutin e predhave te Enverit ne Gerdec dhe kur erdhi Kondoliza e Bushit ne Tirane ne terrin e nates dhe mohoi per implikimin e Withersit ne aferen e Gerdecit dhe te fishekeve kineze per ne Afganistan, Bamir Presidenti e puthi ne dy faqet dhe i tha:

    PUNE E MADHE PER KETA QE IKEN PER DHJAME QENI NE GERDEC, PRAPE KETA KATUNARE PER NE VOTOJNE!

    Ku eshte sekreti ketu?

    Ja shko pyete Bamir Topin se ka lidhur kruqshqi me familjen e Enver Hoxhes dhe me Luan Bregasin qe mban si Arketari i Familjes LEKAT ne llogarite bankare qe MONSTRA Enver Hoxha u vodhi shqyptareve per 50 vjet me radhe duke i detyruar te punojne si skllever ne vendin e vet dhe duke e rrethuar Vatanin me tela me gjemba si nje Kamp Perqendrimi te tipit stalinist GULAG, qe ishte edhe Koha e Qepes e Koleres kur Vace Zela kendonte kengen e spiunit te Sigurimit, Avni Mula, “Valsi i Lumturise

    Reply to this comment
 35. fejziu 45 miljon June 4, 17:17

  Ne rrethin shoqeror dhe fisnor njihem si antienverist + antikomunist i stazhionura por shikoj qe pas 1992 dhe sidomos pas 1997 ai vend po rrokulliset pa ndalje drejt nje humnere…ne menyre te frikeshme
  Pse them qe koha e Enverit ishte e keqja me e vogel ?

  Komentojme lajmin e oreve te fundit;

  rroga astronomike e Blendi shrekut
  .
  World’s Ugliest Man quhet Maurice Tillet Shrek = njeriu me i shemtuar ne bote ka nje ngjashmeri te madhe me monstren Blendi Fezi toptani.
  Por shemtia me e madhe e kesakj monstre televizive eshte rroga me perrallore ne Shqiperi edhe pse ka prona te pafundme ku mund te paguaje dhe KILLER ME PAGESE per te vrare ndonje SKARDILAJD KONOMI pa e marre vesh kurre njeri.
  . Nese rroga e Fejzi Shrekut eshte 45 miljon leke te vjetra ne muaj qe eshte e pabesueshme del pyetja : KUSH E PAGUAN KLANIN QE TE PAGUAJE MONSTREN E TOPTANEVE ? fundja a paguan taksa ky perbindesh ? a ka envazion fiskal qe duhet ti futen prangat ?
  .
  sepse nese shoqeria shqiptare dhe intelektulet nuk e kerkojne nje gje te tille pra kete vet-skllaverim kjo do te thote SHENJTERIMI I ENVER HOXHES

  Reply to this comment
 36. intelektuali June 4, 18:59

  MOS I BEJ GJERAT CARAP

  sepse:

  Nuk ishin 30 miliarde USD, por 300 meleone USD qe Pentagoni i Bush Dallkauk Junjorit ja fali Saliut dhe firmes se tij private Saliu&Son per BUMJEN e Gerdecit qe la pas shume viktima ne njerez dhe shkaterrime dhe qe Edi Karagjozi i rahu shpatullat Saliut dhe i tha:

  TE RONI VETE!

  Pse nuk e pyet Edi Ramen:

  Pse nuk e ndeshkoi Sali VARKARIN e Enverit sic premtoi ne fushaten elektorale per BUMJEN e Gerdecit dhe pse nuk pyet ambasadorin e nerum Lu:

  PSE SHBA NUK KA MBAJTUR ASNJE PERGJEGJESI PER MASAKREN E GERDECIT QE U BE E MUNDUR ME FINANCIMIN E BUSH JUNJORIT?

  Ja qe s’ka asnje sekret TOP SECRET nga intelektuali per Bush Junjorin dhe Pentagonin e tij, por sekretet i ka mbyllur ne kasaforte ish Presidenti famoz ose BABAI i Kombit, Bamir Topi qe deklaroi se nuk dinte se ku bie Gerdeci ne harte e Botes dhe se SHIK-u i tij ja kishte futur me gjume kur Saliu po mblidhte barutin e predhave te Enverit ne Gerdec dhe kur erdhi Kondoliza e Bushit ne Tirane ne terrin e nates dhe mohoi per implikimin e Withersit ne aferen e Gerdecit dhe te fishekeve kineze per ne Afganistan, Bamir Presidenti e puthi ne dy faqet dhe i tha:

  PUNE E MADHE PER KETA QE IKEN PER DHJAME QENI NE GERDEC, PRAPE KETA KATUNARE PER NE VOTOJNE!

  Ku eshte sekreti ketu?

  Ja shko pyete Bamir Topin se ka lidhur kruqshqi me familjen e Enver Hoxhes dhe me Luan Bregasin qe mban si Arketari i Familjes LEKAT ne llogarite bankare qe MONSTRA Enver Hoxha u vodhi shqyptareve per 50 vjet me radhe duke i detyruar te punojne si skllever ne vendin e vet dhe duke e rrethuar Vatanin me tela me gjemba si nje Kamp Perqendrimi te tipit stalinist GULAG, qe ishte edhe Koha e Qepes e Koleres kur Vace Zela kendonte kengen e spiunit te Sigurimit, Avni Mula, “Valsi i Lumturise

  Reply to this comment
 37. kondoleza pilafi June 4, 21:02

  OR TEJ
  NASTRADINTELEKTUALPEJGAMERI !
  Po ta perseris:
  Nuk e rruaj per bushin-enverin-bamirin-ramen-salehun-zogun tend te kurves.
  Problemi sot eshte qe ne populli “we people” te themi te verteten.
  Mbi 30 miljard dollare eshte vlera e armatimit shqiptar ne 1991 mos e ngaterro me kontraten 300 mijoneshe te Pentagonit.
  Kalojme ne pyetjen tjeter PSE JE MONSTER KANIBAL VAMPIROID :
  Ne Janar 2015 kapet sikur te ishte PABLO ESKOBARI nipi Enverit vetem nga nje telefonate e nje prokurori gjerman dhe rezultati …nipi Enverit kishte thjesh rol episodik qe vetem mund te keshillohej nga organet perkatese dhe te lihej i lire….Sepse nga ana tjeter Xen Berisha ka mijra fakte per droge dhe gerdecin dhe ai e hedh shurren ne gojen e intelektuhales.
  PSE JE MONSTER ti intelektuhale ?
  Sepse kur llumi mediatik botoi kete “FAKE NEWS” ti kere mbi 50 komente bizarre duke u treguar se je psikisht i semure

  Flet Ermal Hoxha: Unë i kam por nuk jam nipi i Enverit

  Pas qarkullimit në disa media online por edhe në TV, të lajmit se Ermal Hoxha, nipi i ish-liderit Enver Hoxha, i arrestuar për trafik kokaine, zotëronte një pasuri prej miliona dollarësh në Gjermani, Ermal Hoxha, pronari i vërtetë i kësaj pasurie vendosë të reagojë. I kthyer në vendlindje prej disa ditësh për shkak të probleme shëndetësore të babait të tij, Ermal Hoxha, por jo ai i arrestuari për trafik kokaine, shprehet i indinjuar ndaj mediave që kanë abuzuar me emrin dhe bizneset në pronësi të tij ndërsa përgënjeshtron lidhjen mes emrit dhe bizneseve të tij me trafikun e kokainës.

  “Unë jam Ermal Xhavit Hoxha, 38 vjeç. Kam lindur në Tiranë, më parë kam banuar në Krujë dhe aktualisht banoj prej 17 vitesh në Gjermani. Kam qenë në spital sot gjatë gjithë ditën me tim atë, kur më kanë telefonuar dhjetëra miq të mi duke më thënë se isha në çdo faqe interneti të mundshme dhe po ashtu edhe bizneset e mia. U shokova! Duke qenë se jetoj prej vitesh jashtë nuk e di si funksionojnë gjërat këtu dhe nuk dija si të reagoja. Nuk e di ça janë këta gazetarë që nuk verifikojnë informacionet. Më kanë shkaktuar një dëm shumë të madh”, thotë 38-vjeçari.
  *
  pra mender me thene intelektuhale nuk po te them une qe je monster interneti e ke pranuar vete me keto te vjellat e tua qe po ja rrit vleren atij qe ju shkerdhente mbare e prape se e meritoni
  .

  mallkuar qofte ai qe te thote ty antienverist….ti je arkitekti me i madh i ringritjes permendores xhaxhit bashke me berishistet.. ediramistet dhe donaldlulistet

  Reply to this comment
  • intelektuali June 4, 22:21

   KUJT I PLAS SE KUSH JETI O BOLE?

   Beji te fala Taulant Balles qe te emeroi si administrator te Laboratorit te Kokaines ne Xibrake se kaloje burgun si burrat, njashtu si e kaluan shume here me teper edhe viktimat e gjyshit tend, sadist dhe pederast

   dhe:

   KUJDES SAPUNIN!

   Reply to this comment
 38. chikago men June 5, 00:31

  Nga rreth 70 komente rreth 90% e tyre jane me zotin Ljarja qe tregon se njerzia ka filluar te vleresoje te kaluaren me plus minuset e veta..

  Besoj se koha e ‘ Fabrikes Fekaleve ” Biberaj-Berishaj ka mbaruar ne menyre te felliqur.
  .
  Derisa nje ish president ish kryminister deklaron si TRIBAL se do vrisja Edi Ramen ne 21 janar 2011 sipas KANUNIT LEKE DUKAGJINIT dhe shteti amerikan me bashkimin europjan tallin bolet me donaldlune dhe vlahutinjen A KA ME NDERIM QE I BEHET ENVERIT ?
  .dikush lart nje komentues thote ka ardhur koha per shenjterimin e Enverit.

  .gabim shume gabim

  se ai eshte shenjteruar
  qe ne MARS 1997
  kurse tani ai po tallet me ne
  qe nje bythe berishe
  nen zgerdhimje arvizush dhe donaldlush
  & breket e mbushur te edirames
  dhe sekrecionet e whores se NEVRUZ METES po e perdhos ate komb per 27 vjet..

  ENVER HOXHA

  Ne vendin qe ka liri
  Do ngre bustin me flori
  Enver Hoxhen djale te ri
  Per cdo dite do ndez e qiri
  Prane statujes se Lirise
  Te ndrije ylli I Shqiperise
  Rrugen ti tregoj vegjelise
  Qe te shkoi drejt diturise
  Ta marr vesh bota mbare
  .
  Enver Hoxha ish Shqiptare
  Ndricoi naten si fanare
  Leshoi drite per te pare
  Zhduku bej dhe yzmeqare
  Malet i kthehu ugare
  Grur dhe miser ne hambare
  I la bangat me thesare
  .
  Ai shkriu malet me bore
  I vuri Shqiperis kurore
  Se vet ish madheshtore
  Si ylberi me kolore
  Te quajten dhe dictatore
  Ata qe te puthnin dore
  Vet na dolen dezertore
  U shiten per nje lakrore
  Historia eshte percare
  Kane dale larte ca zuzare
  Deri dije syte pa lare
  Sot jane shpallur si te pare
  .
  Kuvendojne mizat e kalit
  Neper pellgjet e mocalit
  Duan ti ulin majen e malit
  Se nuk shohin nga syte e ballit
  Eshte diamant gurri gjerdanit
  Mbi kuroren e Vatanit
  Lare nga gjaku i istikamit
  Se thane dot ere e murlanit
  .
  Ne per ty jemi krenare
  Per cdo dit lule mbi vare
  U derdh loti i papare
  Ne cdo vend ku kish shqiptare
  Larte ne qiell me shkreptime
  Malet leshuan bubullime
  Lumenjt fryhen me terbim
  Populli qau me ngasherime
  Planetet derguan kurore
  E percollen dor me dore
  Si kristali me debore
  E vendosen mbi Tomore
  Dallget deti do ti ndale
  Dielli do te ndris ngadale
  E verteta ne drite do dale
  Kush na ishte ai djale
  .
  O Enver ylli me nure
  Populli nuk te haron kure
  Do ta ngreme kalan me gure
  Do te qendisim ne Flamure
  E bere dimrin pranvere
  Largove stuhit me ere
  Bere shum gjera me vlere
  .
  O Hazreti yne Envere
  O Mason mendje ndritur
  E gjith vepra qe ke ngritur
  Do te ngelet e skalitur
  Neper shekuj e rinditur

  Reply to this comment
  • DED GJO... LYLI June 5, 10:30

   Ca si shume po aktivizohesh ne te tilla debate o Dedë? Pastaj ti kesaj here duhet ta qepje gojen se partia ta futi kallamin e sheqerit. Te la te ngrije si dordolec në majë të shtyllës…

   Tani do te tregoj “nje sekret” Dedë. A e di ti qe nga rreth 70 komente, 80% jane te nje ish-spiuni vullnetar te sigurimit qe na hiqet gjoja here si ish-antienverist dhe here si antiberishjan?

   Reply to this comment
 39. A.P. June 5, 14:01

  Rikard Ljarja ka folur si burrat por eshte shume vone..
  .
  Ne1990 1991 ndodhi kataklizmoja sepse morrat qe i kishin sherbyer Enverit u bene nekrofage te Elez biberet qe nga kadareja e deri sali bisha qe i nxorren uje te zi atij vendi
  GJYSMA E SHQIPTAREVE ESHTE ARRATISUR..GJYSMA TJETER E KA KANABISUAR ATE VEND dhe faji kryesor mbetet i intelektualve kryesisht ata qe i ferkonin sumen enverit
  Le te analizojme nje fakt pikant se si u “pordhen” inteletualet’ tane
  *******

  ……Duke shfletuar librat me kujtime të Prof. Arben Putos, “Jetë me kujtime” dhe “Sfidat e të drejtave të njeriut për një shoqëri të lirë”, të botuara ditët e fundit, tërhoq vëmendjen një letër që Profesori i ka dërguar më 27 gusht 1990 Elez Biberajt, ish-shefit të Zërit të Amerikës në gjuhën shqipe në atë kohë.

  Në Tiranë kishte ndodhur eksodi i ambasadave më 2 korrik, ishte bërë një takim i Ramiz Alisë me intelektualët më të shquar të vendit dhe dukej se kish filluar era e ndryshimeve të mëdha.
  Pse Puto ishte intelektuali i pare qe u largua turpshem nga anija qe po mbytej ?
  pse keto intelektuale u ismailkarrederrizuan dhe u vene nen kembet e nje Elez Serbiberaj qe abuzoi shume me luften kunder komunizmit vdekur ne ate kohe qe eshte nje veprim Nekrofag??

  Letër për z. Elez Biberaj

  Voice of America

  Albanian Service

  Uashington D.C. USA

  I nderuari Z. Elez Biberaj,

  Vendosa t’ju shkruaj juve, sepse, midis mjaft gjërave që na kanë ndarë, ka diçka që shpresoj na bashkon. Është fati i kombit, e ardhmja e Shqipërisë. Por siç e shihni, po jua dërgoj këtë letër me rruge……
  vijon diarreja

  Këtë letër po jua dërgoj juve në rrugë personale e konfidenciale. Ju lutem që ajo të mbetet midis nesh; unë nuk e quaj situatën të tillë që të më lejojë të dal hapur në këtë moment. Unë shpresoj se me ndihmën tuaj, me një vëmendje më të madhe nga ana juaj, jo vetëm unë, por edhe mjaft intelektualë të tjerë do të mund të “zbrisnin në arenë”. Megjithatë, besoj se ju mund të nxirrni nga kjo letër mjaft tema e argumente për komente mbi gjendjen e këtushme. Atëherë unë do të kuptoj se materiali ju ka shërbyer. Do t’ju sugjeroja t’iu referoheni “letrave nga Shqipëria”.
  Kërkoj ndjesë që një letër kaq të gjatë nuk pata mundësi t’jua dërgoj të daktilografuar, por shpresoj se leximi nuk do t’ju mundojë shumë.

  Ju dërgoj përshëndetjet e mia dhe mbetem me shpresën se do të takohemi një ditë. dhe do të bisedojmë…

  Arben Puto

  27 gusht 1990

  P.S. Në qoftë se do ta quani të mundshëm një takim apo edhe një bisedë telefonike kur të jem në Paris, po ju shkruaj adresën, mund të informoheni pranë “Institut Charles de Gaulle”, 5 Rue de Solférino, 75007 Paris, tel. 45.55.12.60, telex: ICG. CENT 270 823. Pyesni paraprakisht në kanë ardhur apo jo përfaqësuesit nga Shqipëria. ( PUTO HANTE BUKEN E LEPURUSHIT TE ENVERIT DHE BENTE DUANE E ELEZSERBIBERIT)
  ……………….

  NQS DO DREJTOJA NJE GJYQ PER SHKATERRIMIN ME THEMEL TE SHQIPERISE DENIMIN ME TE MADH DO JA JEPJA SERBISHTFOLESIT ELEZ BIBERAJ QE :

  KURRE NUK KRITIKOI BERISHEN E TIJ
  KURRE NUK FOLI PER PAJTIM KOMBETAR
  KURRE NUK FOLI PER INEVESTIME…POR VETEM USHQEHEJ SI HIJENE ME KUFOMEN E KOMUNIZMIT.

  EDHE KETO LETRA SEKRETE QE KANE 22 VJET QE JANE BOTUAR JANE SI NJE TERROR MEDIATIK PER TE NA TREMBUR ME ENVERIN…PER TE SHPETUAR ZAGARIN E TIJ

  SALISERBIN

  SI E PRUNE SERBET DHE LOBI SERB I AMERIKES SERBERISHEN NE PUSHTET
  Ish-badiguardi i Sali Berishës gjatë presidencës së tij në 1992-1997, Izet Haxhia, ka filluar të flasë duke shpjeguar shumë zhvillime të rendësishme që nuk janë perceptuar nga publiku gjatë asaj periudhe.

  Në një postim të gjatë në profilin e tij në Facebook, Haxhia shpjegon se kanë qenë serbët dhe lobi sërbo-amerikan tepër i fuqishem në atë atë që sponsorizuan Berishën dhe njerëzit e tij në fillimet e ngjitjes në krye të shtetit duke i siguruar mbështetje diplomatike dhe pjesëmarrje në konferenca të rendësishme ndërkombëtare.

  Ja çfarë shkruan Izet Haxhia: “Vizita e Berishes në USA në vitin 1992 u organizua dhe u përgatit nga shefi i CIA-s për Balkanin Jug-Lindor Dejvid Philips. Ky person njihet për lidhje te fuqishme me lobin serb në Amerikë bashkë me Zv. Sekretarin e Departmentit të Jashtëm Lorenc Igellberger, i cili kishte intersa ekonomike në Serbi me firmen Zastava. Zonjës Berisha ju dhurua një çek prej 10 mijë dollarësh nga ana e Philips. Kur u vendosëm në hotel në Crans Montana, tek suita e Berishes erdhi një përson që nuk e njihja dhe që Berisha nuk e prezantoi. Ka qendruar për rreth tre orë në suiten e tij. Në këtë takim ka qënë vetëm Berisha dhe gruaja e tij. Të nesërmen në sallën ku mbahej forumi mori fjalën edhe përsoni që në darkë kishte darkuar me Berishen. Nga prezantimi që ju bë nga moderatori forumit Carteron mësova se ishte ministri i jashtem Serb i Jugosllavise së mbetur. Mbiemri me sa me kujohet ishte Ivanoviç”.

  Haxhia e përforcon edhe më tej argumentin e tij se Berisha është ngritur nga serbët në pushtet duke thënë se Ivanoviç është parë në tribunën e mitungut të fitores së 22 marsit 1992. “Interesant është fakti se PD vërtet u krijua në shtepinë Gramoz Pashkos, por drejtuesit e ardhshëm që do të merrnin postet drejtuese dolën nga shtëpia e profesor Bujar Hoxhes, një shqiptar me origjinë nga Kosova, rezident i sigurimit të shtetit e shërbimit sekret serb. Ky njeri kishte një pushtet të fuqishëm tek Berisha. Nga ky person u futën në PD klanet e Dibrës me Gazideden e Zhulalin që ishin të lidhura me sherbimin sekret maqedonas”, – vijon ai duke shtuar se edhe ngjarjet e vitit ’97 u organizuan nga qarqet anti-shqiptare.

  Ai zbardh gjithashtu edhe dërgimin e naftës shqiptare ne Jugosllavi, ndërkohë që OKB i kishte vendosur embargo gjatë luftës së Bosnjes.

  “Perveç dërgimit të karburantit makines së luftës së Milosheviçit është bërë edhe dërgimi i armëve serbëve të Bosnjes. Kjo është bërë e kamufluar si trafik i armësh relike në drejtim të Norvegjisë, por në të vërtetë shkonin armë për serbët e Bosnjes. Nëermjetës në të gjithë këtë tafik ka qenë gjenerali Boban, që ka takuar disa herë Berishën tek Vila nr.4”, – përbyll Haxhia.

  Berisha ishte përfolur vazhdimisht se është mbështetur nga serbët dhe lobi sërb ne Amerikë për ardhjen në pushtet, por kjo është një akuzë e fortë e bërë nga një ndër njerëzit që e kanë shoqëruar kudo kreun e PD-së në levizjet e tij brenda dhe jashtë vendit në atë kohë.

  KU ISHTE ELEZI KU NA PUSHTOI JANULATOSI

  KU ISHTE ELEZI KUR I FALI BERISHA UJRAT GREKUT

  KU ISHTE ELEZI KUR QENI I TIJ VRAU 4 VETE NE BULEVARD…

  KU ISHTE ELEZI KUR U ZHDUK REMZI HOXHA

  …KU ESHTE KY FARE ELEZI ME INTELEKTUHALET E TIJ KUR SHQIPERIA KA SHKUAR NE TESEMES…

  Reply to this comment
 40. vasili June 5, 14:12

  E kam konsideruar si rob i trashe,por me kete delarate qenka dhe i lig.
  Se pari,gjerat nuk maten me interesin e ngushte vetjak,ndryshe je nje kafshe qe udhehiqesh nga instikte.
  Dhe une qe po shkruaj,kam pasur arsimin e larte dhe asnjehere nuk kam qene ne burgjet e Enver Hoxhes.
  Por duke i thene vehtes njeri,desheroja te flisja ate cfare mendoja.
  Kjo me bente te perjetoja nje tortura dhe tmer te vertete sidomos naten,kur ndihesha vetem dhe me mendimin se do te me spiunoje miku me i ngushte(normalisht qe keshtu mendonte dhe ai per mua.Te them te drejten me gruan ne vitet e fillimit ishja i rezervuar).
  Lutem mos na e permendni kete ndyresi labile me emrin larja.

  Reply to this comment
  • shoshori ju akuzon ju vasilat-kopilat June 5, 15:08

   vasili (kopili)

   Ti hash tumin rikard ljarjes ju me “arsim te larte” qe keni 27 vjet qe po ju ben tumin ne koke sali berisha dhe rrini si pula dhe behesh trim me nje aktor brilant.

   kopili

   cfare mendimi ke per kete monstre pse e zgjodhet ne 1991 ai qe ju shkerdheu dhe po ju shekrdhen akoma:

   DESHMIA TRONDITESE/ Hysen Shoshori: Në ’75-ën Berisha më tha: “të varet në litar”

   ”“Njeriu që ka ndikuar drejtpërdrejtë në dënimin tim me vdekje, ishte Sali Ram Berisha”. Ky është vetëm një pasash i shkëputur nga dëshmia rrënqethëse të dënuarit politik, Hysen Shoshori, e transmetuar për herë të parë me pamje video gjatë emisionit investigativ “Xhungël” në NEWS 24. I cilësuar si antikomunisti më i vendosur në gjithë vendet e lindjes, i cili për 13 vite me radhë shtypi dhe shpërndau i vetëm plot 41100 trakte

   Reply to this comment
 41. Ligor Vangjeli June 5, 15:07

  Te shprehesh publikishte se nuk mund te thuash “poshte diktatura” do te thote se shpirterisht thua “Rrofte diktatura!” Pra Rikard Larja eshte si ata ushtaret e Haxhi Qmilit qe bertisnin: “Dum Baben, dum baben!” Me nje fjala edhe ky na qenka nje luftetar I Nexhmie Hoxhes qe vijon te thote e te shkruaje “Rrofte Enveri”

  Reply to this comment
 42. Nje shqiptar June 5, 15:45

  Me Rikardin jemi rritur se bashku dhe kemi pasur pothuajse te njejtin fat ne jete por ne profesione te ndryshme. Ishim qytetare te mesem nga dhe na u dha mundesia qe te shkollohemi dhe te punesohemi ne nivele te larta, tё paguheshim shume me mire se shumica e popullese, por jo te ishim anetare te Partise te Punes. Jetuam dhe punuam me nje ideal “TI SHERBENIM VENDIT DHE POPULLIT SA ME MIRE” dhe per kete e ndjeje vehten te realizuar. Besoj se Rikardi me shkrimin e tij kete ka dashur te thote. Rikardi ne vitin e pare te universitetit hante ne mence me nje late se bashku me Vaçe Zelen, pasi nuk kishte burse. Si qytetarё shkodran e vleresonim dhe e perkrahnim realisht ate qe bente Partia e Punes per zhvillimin e vendit, luften kunder analfabetizmit, bonifimin e kenetave, zhdukjen e malarjes dhe semundjeve, zhvillimin ne planin social dhe ne emancipimin e popullesise etj. por nuk kishim asnje informacion dhe nuk dinim gje per burgjet, internimet, vrasjet dhe torturat qe hiqnin me mijra njerez vetem per idete politike. Ne nuk aprovonim, qё nё shkollёn e mesme, mbylljen dhe izolimin nga bota, ndalimin nga diktatura qe te lexonim libra te huaj “te verdhe” te perkthyer ne shqip, apo te lexonim ne gjermanisht qe na mesonte mesuesi, babai i Rikardit. Nuk aprovuam sidomos politiken ekonomike si ate: te zhdukjes te artizaneve private, tё vendosjes te pronese totale publike, ate te tufezimit pas viteve 1967 e me tej te zonave malore etj. etj. qe çuan ne uri te paimagjinueshme tere popullin dhe vendin. Vete Rikardi duhet te kujtoje se kur Partia thoshte qe “BAR DO TE HAME POR PARIMET NUK I SHESIM”, Shkodra bente pyetjen se “KUSH KA KERKUAR TE BLEJ PARIMET TONA? “. Rikardi si te gjithe ne shkodranet kur ktheheshim nga Tirana, kishim me vehte nje ose dy buke Tirane, pasi buka e Shkodres ishte buke qe ricliklohej. Vetё Rikardi duhet te kujtoje qё mbeti ne provimin e te folurit skenik sepse shqiptonte “ç” nё vend te “q” dhe per kete trajtohej me dyshim si person me influence “italiane”. E porositen qё tё mesoje mire shqipen dhe ai ne ditet qe pasuan fliste me vehte qe te mesonte shkronjen “q”, duke thene “Qeni qimekuq i Qamilit qe i qeshte Qamiles qorre e qe qi… ne qilar qafirin Qatip….”.

  Reply to this comment
 43. MH June 5, 16:07

  Mark .U.K
  Une,po tregohem i urte dhe guximtar.
  Asht rasti i pare kur dy veta kontradiktohen ne kundershtim me etiken dhe klulturen aq sa gezojne.Pavarsisht qe mendimet per rendin dhe shoqerin i kena te kundert.
  Une te kerkoje te falur mbasi jam nismetari i fyerjeve pa kene e nevojshme.Pra shkaku jam vete ndersa Ti pasoja.Te kerkoje te falur sepse asnji here nuk fyva njeri si ne rastin konkret.Ishin te tjeret si puna ime qe fyenin dhe une i pergjigjesha.Ndaj te kerkoj te falur.Mbetet ne karaterin tand dhe burrnin tande pergjigja.
  Pershendetje!

  Reply to this comment
 44. ai nga Qikago June 5, 19:21

  DEAR DED GJO… LYLI !

  Faleminderit per vemendjen dhe me lejo ca sqarime;
  .
  Eshte e vertete qe kam qene spiun vullnetar sepse kam qene i denuar nga ai sistem.U denova se me deshiren e saj i hypa nje femre dhe me zbuluan sepse ajo ishte e deklasuar.
  .Ne mbledhjen e kolektivit spiunave me vune me shpatulla ne mur por une ja hodha se i thashe atyre te presidiumit qe po me benin gjyqin:
  Keni thene qe ta shtypim armikun e kllases-i thashe une ?
  .
  POOOOOOOOOO u pergjigjen me nje ze te gjithe..
  .
  Dhe une vazhdova kam zbatuar direktiven tuaj e shtypa armiken e kllases bile i dolen dhe djerset nga qejfi me falni nga e shtypura…dhe nga ky rast me denuan nga spiun profesionist ne spiun vullnetar
  .
  Persa i perket atij kallamit bio me sheqer qe ma la xhaxhi ne goje ne maje te shtylles eshte 1 miljrad here me i mire se fekalet e 4000 mije muxhahidineve dhe po nuk qe i punesuar ato Muxhot duan ti shtohet nje berber tjeter se po i rritet leshi shume dhe do besh mire te shkosh tja rruash se paguajne mire.
  .
  Nga sa me siper me jepet e drejta te them

  DEGJO BIRI IM DEAD GJO LYLI
  babait vetem pordhet mos i ndegjo te tjerat dmth komentet lexoja me kujdes dhe pastaj merr briskun shko te Muxhot se i eshte rritur leshi…..

  fabula e komenteve te mia eshte;

  .Eshte detyrim kombetar te nderojme figura te shquara te artit shqiptar.si Rikard Ljarja….nese dikush komentues nuk do ta nderoje por e ofendon nga anonimati si cubat dikur atehere kjo con uje ne mullirin e Enverit qe bente mire qe armiqve te tij dhe te Shqiperise pra ketyre monstrave antishqiptare ju tregonte vendin

  Reply to this comment
  • DED GJO... LYLI June 6, 21:00

   Po fol or Dede se na plase shpirtin na plase. Me ne fund e zbardhe vete te shkuaren tende te dyshimte… Per cfaredo lloj maskaralleqesh dhe pislliqesh na shkonte mendja, por se do kishe punuar si kollovar vullnetar ke bodrumet organizates baze te partise, kjo kurren e kurres.

   Tani degjo pak me kujdes dear Dede. Me qe kallamin e sheqerit enverist e ngatarrove ashtu si padashje me leshin e muxhove edveriste, me duhet te them, se ato t’i kane bere peshqesh dy nga shoket e tu te partise.

   I pari lidhi marreveshje qeveritare dhe solli diku ke 270 persona, kurse per te dytin flitet neper mjegull (mediat po heshtin sikur te jene ne dite zie) se do kete prure me shume se 15-fishin.

   Me qe ty te anon kandari me shume nga i dyti (te parin e ke deklaruar gjoja armik te betuar !?), besoj te takon po ty qe te fillosh tani ne pleqeri te mesosh se si ruen leshrat. Kush ka shtypur dikur armiqte kllases, s’e ka problem te shtype cdo gje qe i del perpara.

   Yxhym ne sulm plako. Ti per pará, partia pas teje.

   Reply to this comment
 45. Plaku Xhuxhumaku June 5, 19:44

  O Rikar, po kujt i plasi bytha qe ty nuk ta thoka dot goja poshte diktatura. E cfare te duket vehtja ty or legen? Nje cope muti i thate aty ne qoshe te halese. Mjafton qe shumica e shqiptareve jo vetem tha Poshte Diktatura, po edhe i hodhen me bythe perpjete gjithecka qe perfaqesonte e perfaqesohej prej diktatures. Pastaj se punet shkuan per lesh fajin e kane ca bytheqire si puna jote qe shfrytezuan trapllekun e popullit krenar e te dhjere shqiptar.

  Reply to this comment
 46. Mark .U.K June 5, 19:56

  MH: Ju kam falur bile ju kerkoj ndies.Mendoj se vetem bidjet politike kena te ndyshme.Une nuk fyej njeri pa me fyer,bile i kaloj se nuk kam qef te bije ne nivelin e tyre.Ju pershendes qe u tregove taman burr.Ju kerkoj prap te falur.

  Reply to this comment
 47. shqiponjat që u kthyen në sorra... June 5, 20:36

  Shenim:
  I kerkoj ndjese lexuesve per materialin e gjate:
  ..
  Ne lidhje me keto qe thote zoti Ljarja jam dakort me shprehjen “se nuk mund te them POSHTE DIKTATURA”..por nuk jam plotesisht dakord kur thote qe ja kam kaluar shume mire dhe kjo e dyta ja ul pak vleren.
  .
  Ajo qe vihet ne dukje nga RL ka te beje me “celsin” e kesaj katastrofe bibilike qe eshte largimi i intelektualeve ne menyren me te felliqur te mundeshme dhe jo vetem kaq por u bene si SVJETLLANA STALINIT qe u bene baba-ngrenes (kanibale) dhe tani jane hedhur si limona.
  .
  Marim Kadarene e madh si shkrimtar qe eshte dhe nje Ismail shpirtzi.Pse para nje viti qe u arratis me lejen e Ramizit ben kete artikull kaq te “ndjere” per Enverin
  ++++++++++++++++++++++

  Një pasdite me shokun Enver Hoxha
  ISMAIL KADARE TETOR 1989
  Tani që udhëheqësi ynë nuk është midis nesh, kujtimet për të marrin një përmasë e vlerë të veçantë. Ato janë pjesë e veprës së tij monumentale, por një pjesë sui generis, që nuk përfshihet në librat, fjalimet, ditaret, porositë e letrat e tij, por është e shpërndarë në qindra, në mijëra njerëz. E megjithëse e tillë, kjo pjesë e veprës, këto kujtime që ai ka lënë, biseda, fjalë, gjeste, pamje, gjendje shpirtërore, janë një pasuri e tërë që ndihmojnë për të plotësuar e ndriçuar anë të tëra të personalitetit të tij si udhëheqës, burrë shteti, mendimtar marksist, filozof, shkrimtar dhe njeri.
  Kujtimet për të nuk kanë nevojë për zbukurime, ato kanë nevojë vetëm për saktësi, sepse duke qenë të sakta ato e kanë vetvetiu brenda edhe bukurinë dhe thellësinë dhe peshën e vërtetë. Prandaj ata që kanë pasur fatin të kenë kujtime me të, janë të ndërgjegjshëm se ç’thesare të çmuara mbajnë në duar, thesare, pasurinë e të cilave duhet t’ua zbulojnë të gjithëve.

  Në verë të vitit 1961 klima letrare në vendin tonë ishte sa e gjallë, edhe e komplikuar. Të angazhuar në luftën e madhe që bënte populli e Partia për përballimin e bllokadës së re revizioniste, që porsa kishte filluar, forcat krijuese ishin në një aktivitet të plotë. Ishte e natyrshme që në këto kushte, kur kërkoheshin rrugë të reja zhvillimi për ta bërë letërsinë tonë edhe më shumë të lidhur me problemet e kohës, të kishte mjaft debate e polemika, disa herë të mprehta.
  Klima letrare u komplikua nga disa keqkuptime që lindën gjatë debateve lidhur me traditën dhe novatorizmin në letërsinë shqipe të realizmit socialist. Polemika, e cila shpërtheu edhe në shtypin letrar, kishte rrezik të çonte drejt ndarjes artificiale të shkrimtarëve në të rinj e në të vjetër, gjë tepër e dëmshme, sidomos në kushtet ku po ndodhej vendi ynë, kur më tepër se kurrë kërkohej forcimi i unitetit.
  Në një atmosferë të tillë, në korrik të vitit 1961 në Tiranë u organizua një mbledhje e madhe e gjithë forcave krijuese. Mbledhja do të ishte vendimtare për t’i dhënë zgjidhje apo një zhvillim të mbarë debatit që po vlonte prej kohësh. Por mbledhja merrte një rëndësi edhe më të madhe, sepse në të asistonte shoku Enver Hoxha.
  Mbledhia u bë në një nga sallat e Universitetit të Tiranës. Në një pjesë të materialeve të saj u pasqyruan ato keqkuptime e teprime që ishin shfaqur gjatë polemikës së deriatëhershme. Duhet thënë se për ne, shkrimtarët e rinj, gjendja ishte jo pak e vështirë. Nga disa autoritete të kritikës e të letërsisë u bënë shkrime disa herë të pamerituara ndaj nesh. Kishte rrezik të thellohej ndarja artificiale në «të rinj» e «të vjetër» dhe zhvillimi i letërsisë sonë të ngadalësohej prej koncepteve konservatore.

  Shoku Enver, i cili asistoi në të gjitha seancat, dëgjonte vëmendje diskutimin e secilit.
  Në një nga pushimet, një shok, që ishte në presidium më tha:
  – Përse nuk flet askush prej jush? Me sa kuptova unë nga biseda e tij në pushim, shoku Enver dëshiron t’ju dëgjojë edhe ju të rinjve.
  Këto fjalë sikur më hoqën në çast një farë mpirje që më kishte zënë gjatë kësaj mbledhjeje. Nxora një letër dhe fillova të përgatitem me shpejtësi.
  Në seancën e pasdites kërkova fjalën. Isha i pari që po flisja nga «të rinjtë dhe merret me mend që auditori priste me interes se si do t’u përgjigjeshim ne shumë kritikave që u bënë.
  Në kohën që zura vend për të folur përpara mikrofonit, shoku Enver, i cili me siguri e kishte kuptuar tronditjen shpirtërore të shkrimtarëve të rinj në këtë mbledhje, tha:
  – Ja, tani t’ju dëgjojmë edhe juve. Jeni të rinj, por jeni të pjekur.
  Fjalët e tij ma dhjetëfishuan guximin dhe unë jo vetëm e Iexova diskutimin me zë të vendosur, por aty për aty, i nxitur nga inkurajimi i tij, shtova mjaft fraza që nuk i kisha të shkruara.

  Pas meje folën edhe të tjerë. Shoku Enver vazhdonte të dëgjonte me vëmendje çdo diskutim. Tani ai dhe gjithë mbledhja kishin dëgjuar të dy palët polemizuese. Duhet thënë se teprime e keqkuptime kishte nga të dy anët, edhe nga ne «të rinjtë», por, megjithatë, nuk mund të thuhej se të dy palët kishin të drejtë ose të dy palët kishin gabim. Dikush kishte në thelb të drejtë e dikush jo.
  Ishte pikërisht ky thelb që kapi në mënyrë të shkëlqyer shokuEnver në fjalimin e tij që pritej me padurim. Ai i bëri. një zbërthim të thellë marksist-leninist problemit, foli për
  raportin dialektik midis traditës dhe novatorizmit, shpjegoi se shkrimtarët e rinj s’ka si të kenë interesa të tjera nga ato të popullit e të Partisë, se ata janë të lindhur me vendin e me kohën, dhe se ndarja në «të rinj» e «të vjetër» nuk i shërben askujt.
  Fjala e shokut Enver pati një efekt të jashtëzakonshëm në gjithë jetën letraro-artistike. U shpërndanë menjëherë keqkuptimet që kishin lindur gjatë debatit, u lanë mënjanë etiketat e kota që i kishin vënë njëri-tjetrit, u kuptuan se shumë probleme të ngritura në valën e polemikës ishin fiktive dhe se gjithë shkrimtarët, të rinj e të vjetër në moshë, punonin për një qëllim.
  E çliruar kështu, në sajë të ndërhyrjes së Udhëheqësit prej një tensioni të kotë e të dëmshëm, letërsia jonë njohu menjëherë një zhvillim të ri e të vrullshëm, në kundërshtim me profecitë e zymta të hrushovianëve që prisnin shkatërrimin e saj. Takimi dhe fjalimi i shokut Enver me shkrimtarët e artistët në korrik të vitit 1961, hyri kështu në historinë e letërsisë shqipe. Mund të thuhet me bindje se gjithë brezi i shkrimtarëve të viteve ’60 ia detyron lancimin e këtij fjalimi.

  Kam pasur fatin ta takoj disa herë shokun Enver, në raste të ndryshme, në ditëlindje, në pushime mbledhjesh solemne apo midis dy seancash të Kuvendit Popullor. Megjithëse të shkurtra, ato më kanë mbetur të pashlyera në kujtesë, por veçanërisht i tillë më ka mbetur takimi i gjatë me të në vitin 1971, në shtëpinë e tij.
  Në një ditë marsi, bashkë me time shoqe dhe vajzën e vogël, u ndodhëm atje për vizitë. Na priti shoqja Nexhmije me vajzën. Shoku Enver nuk ndodhej në shtëpi dhe ne nuk e dinim në do të kishim fat ta takonim apo jo.
  Ishim duke biseduar gjallërisht, kur u hap një nga dyert e sallonit dhe në të, i gjatë dhe i qeshur, u duk shoku Enver. Meqenëse unë isha përballë derës, e pashë i pari kur hyri dhe u ngrita menjëherë në këmbë, duke i hobitur për një grimë bashkëbiseduesit, të cilët me siguri kanë thënë më vëte: «ç’pati ky? »
  Pastaj të gjithë kthyen kokat andej nga kishte hyrë shoku Enver.
  – Të vij dhe unë? – tha ai duke qeshur. – S’besoj se ju prish muhabetin.
  Megjithëse disa herë gjatë kohës që po bisedonim dhe sa herë që më dukej se dëgjoja zhurmën e ndonjë makine, përfytyroja se si mund të vinte, asnjëherë nuk mund të përfytyroja një ardhje më të natyrshme, të gëzueshme e njerëzore.
  Ai u ul midis nesh, duke krijuar aty për aty një atmosferë zakonisht të përzemërt. Na pyeti me radhë për shëndetin, e mori në prehër vajzën tonë 6 vjeçe dhe i tha, duke përdorur një fjalë të vjetër gjirokastrite:
  – Ngalasëm ti, të të ngalas edhe unë (përqafomë ti, të përqafoj edhe unë).
  Shoku Enver më pyeti se ç’kisha në dorë kohët e fundit dhe unë i thashë se kisha në shtyp një roman për Gjirokastrën me titull «Kronikë në gur».
  – Do ta lexoj me kënaqësi; – tha ai. – Gjirokastra është pasionante dhe këtë e themi jo se jemi andej, – shtoi, duke vështruar më një buzëgeshje, ngacmuese të tjerët, – por se kështu është vërtet. Apo jo? Por në mos gaboj, ti ke botuar një tregim me këtë subjekt.
  – Po – iu përgjigja. – «Qyteti i Jugut», por mendova ta zgjeroj e ta: shndërroj në një roman.
  – Mirë ke bërë. – Ai heshti një grimë, pastaj vazhdoi: – Kam edhe unë nja njëqind e ca faqe shënime për Gjirokastrën. Ta dija që po bëje një roman, mund të t’i jepja t’i shfrytëzoje, sepse unë s’besoj se do të kem kohë ta shkruaj atë libër (Ishte fjala me sa duket për librin «Vitet e vegjëlisë», që e mbaroi dhe e botoi disa vite më vonë).
  S’dija me ç’fjalë ta falenderoja për besimin si dhe për fisnikërinë e këtyre fjalëve, sepse duhej të ishin tepër të rralla rastet në botë kur një autor të dhuronte aq bujarisht librin e tij të pabotuar për ta shfrytëzuar dikush tjetër.
  Kur shoku Enver më pyeti me se po merresha aktualisht, iu përgjigja se «po shkruaja diçka për prishjen me sovjetikët».
  Në të vërtetë kisha filluar punën për romanin «Dimri i madh», por në përgjigjen time, në vend të fjalës «roman» thashë «diçka» dhe këtë e bëra pa menduar, si një mbrojtje instiktive nga që ende s’isha i sigurt se do ta përballoja temën e madhe, së cilës i kisha hyrë.
  Për fat, apo ndoshta nga që unë i thashë fjalët nëpër dhembë, shokut Enver nuk i tërhoqi vemendjen ky detaj.
  – Hm, sovjetikët, – tha ai. E ke lexuar në azhanse se ç’ka thënë ditët e fundit Radio-Moska për ty? – dhe qeshi me të madhe.

  Unë e kisha lexuar dhe ishte vërtet për të qeshur. Midis marrëzive të tjera, Radio-Moska në një nga emisionet e saj kishte thënë se gjithë shkrimtarët seriozë shqiptarë e kishin bojkotuar letërsinë dhe nuk shkruanin më në shenjë mallëngjimi dhe proteste për prishjen me sovjetikët. Për të mbushur boshllëkun e krijuar, vazhdonte Radio-Moska shteti shqiptar kishte nxitur ca pseudoshkrimtarë të rinj si një farë I. Kadare me shokë, që të shkruanin e të botonin veprat e tyre, që ishin aq skematike e pa kurrfarë vlere artistike, sa që u ngjanin kryeartikujve të gazetave.

  Nuk më kishte shkuar mendja se kjo mendjelehtësi e Radio-Moskës do të më bënte një shërbim të madh e të pritur: hapjen prej shokut Enver të bisedës se çfarë kishte ndodhur në Moskë dhjetë vjet më parë.
  Pas të qeshurës, ai u mvrenjt dhe tundi kokën ngadalë, si të thërriste një kujtim jo të këndshëm.
  Pastaj ndërsa pinte kafenë, filloi të fliste me një ton të ndryshëm nga ai që kishte folur gjer atëherë, të rëndë e të menduar. Ai foli për udhëtimin e tij në Moskë atë dimër të paharruar dhe për disa nga takimet e tij me «hrushovianët», duke bërë krahasimin e tyre me takimin e parë me Stalinin. Pastaj tregoi një episod me Kosiginin në darkën e Kremlinit në prag të mbledhjes dhe kalimthi diçka për vilën ku ishte rezidenca e delegacionit tonë, për «vizitat» e mysafirëve të natës, Mikojanit, Torezit e të tjerë.

  Do të dëshiroja që ai të fliste me orë të tëra për këtë, po për fat të keq ëndrra ime për të dëgjuar sa më tepër hollësi nga ngjarja monumentale, personazh qendror i së cilës ishte ai vetë, qe e shkurtër. Shoku Enver hapi një bisedë tjetër, dhe unë s’pata guxim ta pyesja për Moskën.

  Më vonë, gjatë procesit të punës për romanin unë shfrytëzova gjallërisht arkivat, u njoha me dokumentet e Partisë, me procesverbalet e Mbledhjes së Moskës, si dhe me dëshmitë e ndryshme të personelit, sidomos të fjalimit të shokut Enver, të porosive, shënimeve të tij në marxhinalet e faqeve, të kurbuara lart ose poshtë për arsye të ngushticës së vendit, të cilat u ngjanin degëve të lisave që i lëkund stuhia. Dhe vërtet në të gjitha ato fjalë, replika, rreshta e shënime ndihej fuqishëm stuhia e kohës.

  E megjithatë duhet ta them se biseda e rastësishme e shokut Enver më dha mua si shkrimtar diçka të pazëvendësueshme nga asgjë tjetër për romanin që po shkruaja. Krejt atmosfera e pjesës se dytë të veprës me nëntitullin «Mysafirë në kështjellë», vizioni i përgjithshëm i saj, ngjyrat, simfonizmi, tragjizmi dhe pesha e saj, e kanë zanafillën e tyre te ajo bisedë e udhëheqësit. Në bisedën e tij kishte një kolorit të jashtëzakonshëm: me një frazë apo një nënvizim ai jepte rrëzëllimin e llampadarëve të festës mbi darkën e Kremlinit, apo hijet tinzare mbi fytyrën e Mikojanit, qetësinë monumentale të darkës me Stalinin apo komicitetin e figurës së Hrushovit. Dhe mbi të gjitha biseda e tij, sado e rastit të ishte, ngërthente fuqishëm gjithë dimensionet e dramës.

  Më vonë, kur puna për romanin po avanconte, disa shokë të mi shkrimtarë më sugjeruan të kërkoja mundësinë për një takim me shokun Enver, por unë nuk guxova ta bëj këtë; kisha gjithmonë druajtjen se mos nuk e mbaja dot premtimin për të realizuar një vepër që të ishte e denjë për ngjarjen e madhe, por kisha një arsye tjetër, edhe më të rëndësishme. Unë kisha punuar në shtypin letrar dhe e dija se shoku Enver e kishte ndaluar në mënyrë të prerë të shkruhej për figurën e tij. Në qoftë se unë do të arrija të realizoja një takim me të për veprën që po shkruaja, ç’do të ndodhte sikur ai, gjatë bisedës, të merrte vesh se unë e kisha atë personazh qendror historik në romanin tim? Ai do ta ndalonte një gjë të tillë, dhe kjo do të ishte një katastrofë për romanin tim.

  Po le të kthehem te takimi me shokun Enver.
  Pas bisedës për Moskën, ra fjala për fuqinë shpirtërore të popullit tonë dhe për lashtësinë e tij. Më pyeti nëse e kisha lexuar një libër të francezit Zaharia Majani për etruskët dhe gjuhën shqipe, dhe kur unë i thashë se e kisha dëgjuar, por nuk e kisha lexuar më tha se do të ma jepte. Dërgoi dikë ta merrte, duke i thënë:
  – E kam lënë sipër oxhakut.
  Biseda u bë prapë e lirë dhe e gëzueshme dhe në një çast u kthye përsëri te Gjirokastra, te Sokaku i të marrëve, që ishte ndoshta rruga e vetme në botë me këtë emër dhe që ne e njihnim aq mirë, si edhe te plakat e mençura, në kundërshtim me emrin e sokakut, të shtëpive gjirokastrite.
  – Vetëm nga tregimet e tyre për mënyrën e ndriçimit të shtëpive, për futjen e vajgurit apo evoluimin e llampave mund të nxjerrësh përfundime interesante të karakterit social-ekonomik, – tha shoku Enver.
  I habitur dëgjova të fliste për to, në një mënyrë që nuk e kisha lexuar asgjëkundi.
  (Pasi u ktheva në shtëpi dhe shënova në një fletore gjithçka që dëgjova prej tij për ngjarjen e Moskës, në një fletë të veçantë shënova «Projekt për një novelë. Në formë kronike. Vajguri, kripa, jetët, vdekjet, gjyqet, ekonomia. breznitë». Ishte bërthama e novelës që shkrova më vonë «Breznia e Hankonatëve», e cila ishte veçanërisht e dashur për mua, veç tjerash, edhe për historinë e gjenezës së saj).
  Kishim ardhur për një vizitë të shkurtër pasdite dhe ora po shkonte 8.30. Megjithëse kishim dëshirë të madhe të rrinim ende, ne morëm leje të largoheshim. Para se të iknim shoku Enver na dhuroi gjithashtu librin e Zaharia Majanit «La fin du mistère etrusque».

  Ishim në këmbë në çastin që do të ndaheshim kur ai i tha shoqes Nexhmije:
  – Shko në bibliotekë dhe zgjidh diçka tjetër.
  Shoqja Nexhmije u kthye pas pak me veprat komplete të Balzakut në frëngjisht.
  – O, e mbushe me Balzak! – bëri shaka shoku Enver. Ishte shakaja e hollë e njeriut të informuar në mënyrën më të plotë për diskutimet që bëheshin kudo në botë lidhur me raportin midis letërsisë realiste të shekullit XIX dhe asaj bashkëkohore, diskutime në të cilat Balzaku ishte në qendër të kundërvënieve dhe që nuk kishte kaluar pa një farë jehone edhe te ne.

  Duke e falënderuar për librat e dhuruar, unë i thashë shokut Enver se pavarësisht se isha shkrimtar bashkëkohor, e pëlqeja shumë Balzakun.
  – Po si do t’i ngrini gjithë këto libra? – tha shoku Enverr kur po ndaheshim. Ai iu drejtua shoqes Nexhmije: – Shiko për një makinë për t’i çuar mysafirët gjer në shtëpi.

  Këto ishin çastet e fundit nga ky kujtim i paharruar.

  Shqiponja Kadare qe u kthye ne Ismail sorra

  Reply to this comment
  • DED GJO... LYLI June 6, 15:32

   Kesaj here ta kemi bo hallall komentin extra large or Dedë… Bravo!

   Letra qe kanibali renacak i shkruante ne ’89 viktimes se tij imagjinare para “arratisjes” me helikopter francez, e meriton te lexohet dhe rilexohet me qindra here. Ndryshe nuk i cirret kollaj maska kameleoneve te menderosur te propagandes.

   Kur sorrave nuk u shkulen puplat brenda ne folé, vjen dita qe ato fluturojne lart e me lart. Disa prej tyre drejt Kulles se Eifelit, per te soditur dhe perqeshur me skutheri nga maja shqiponjat e dhjera por krenare.

   Reply to this comment
 48. alphade June 6, 07:08

  Pershendetje ,zoti R.Larja ! Nje interviste shume e guxim-
  shme ne keto kohra te errta te Shqiperise halle- madhe.
  Ajo qe thoni ju se ” Ne diktatura ja ke kaluar shume mire”,
  e thone 80 perqind e shqiptareve,packa se sot “operacionet e apendicitit” nuk behen nga barku,por nga
  nga “bytha” ,shume me keq eshte e ashtuquajtura “dhimo
  krac” ,ose demokraci e dhime se sa ajo e djeshmja.Sot po te flasesh shkon per lesh,gjendesh ne ndonje kanal te
  ujrave te zeza. Bandat e Saliut i ke kudo dhe kudo mbje-
  llin terror,vjedhin bsnkat,bejne sabotime ….dhe shteti yne
  mjeran rri e ben sehir dhe deklaron pa pike turpi se po ben shtet. Ne fakt mafia e Saliut ben kerdine kudo ne
  Shqiperi.
  Persa i perket te djeshmes andej nga nahia ime thone:
  “Mos e kruaj bythen me gastare, se ndryshe ne ate rre-
  gjim e haje sa krahu” sepse ekzistonte ligji 55 ! Pra,kishte
  ligj dhe ligji kudo ne bote nuk shkelet,zoterinj. Ne boten
  kapitaliste ka “tolle”,takse rruge dhe ato duhen paguar
  sepse ka nje llogjike shume te thjeshte qe eshte: kuksiani
  i varfer qe ecen ne kembe dhe kalon “traun” e Kalimashit
  nuk paguan takse,paguajne vetem ata qe kane “benza fringo” apo “Toyota” “WW” “BMV” etj. atehere pyerja eshte pse qenkan te varfer kuksianet,tropojanet, etj. kur
  udhetojne me keto marka makinash?? Pra, thjeshte kjo
  eshte loje e demoneve vicidolas per destabilizimin e
  Shqiperise. Ngrihet nje pordhac i bandes se LSI- se dhe u ben thirrje kuksianeve : “Refuzoni taksen” ! Mendja e tij
  e pjedhur perfundimisht kerkon te “shartoje” ne kapita-
  lizem qe vete e deshem,ligjet e socializmit ku ne aparen-
  ce nuk paguheshin taksa. Mjerai intelektual po mjeran
  mbetet ngado qe ta sqarosh. Ai di vetem nje fjale “shka-
  terrim” !

  Reply to this comment
 49. Mark U.K June 6, 14:47

  rozafa:Nuk ja vlen te merrem me ata qe jetojn posht rozafes.

  Reply to this comment
 50. antonio salvatores June 6, 14:49

  Zotni Rikard, ta duash ose mos e duash diktaturen nuk eshte thjesht ndjenje personale qe bazohet ne fakte personale. Me lejo te thjeshtoj opinionin tend, ne gjuhe thjesht popullore ti thua larg bythes time. Ti thua deri sa une nuk jam dhunuar, diktatura nuk eshte e keqe. A ke njohur ti gjate asaj diktature njeres qe jane denuar pa fakte por thjesht me kallzimet e operativeve te kohes, apo me mbledhje te kolektivave qe ishin te lire te thonin mendimin personal nen mbikqyrjen e trimave te Arturo Ui (mqs je artist e kupton çfare dua te them) Sipas teje Burreli, Spaçi apo Tepelena nuk jane ferre, derisa ti nuk i ke provuar. Sipas teje fshatari qe prodhonte grure dhe nuk kishte buke, e meritonte ate jete sepse ti jetoje me mire. Te duash nje regjim politik te majte apo te djathte eshte çeshtje opinioni dhe botkuptimi, por te mbrosh nje diktature te majte apo te djathte do te thote te jesh pa botkuptim dhe pa opinion.
  P.S. per simpatine qe kam patur si aktor, uroj qe gazetari pa dashje te kete gabuar ne konkluzionin tend per diktaturen. Ne rast se vertete mendon ate qe une lexova, prap me simpati dhe keqardhje te keshilloj te vizitohesh tek ndonje neurolog( do te ndihmoja pa asnje interes, por miku im dr. Nasi, u nda nga kjo jete para nja dy muajve)

  Reply to this comment
 51. alphade June 6, 16:47

  Shenim: antonio….Edhe ne Amerike kane shkuar ne Ka-
  rrigen Elektrike” ,njerez te pafajshem dhe pas dhjetra vje-
  tesh eshte zbuluar nga vetedeklarimi i kriminelit te verte-
  te. Por kjo nuk presupozon se nuk jane denuar ne ate
  sistem njerez te pafajshem ku gruaja ka spiunuar burrin
  dhe shume raste te kesaj kategorie. Lufta e klasave qe
  behej ne ate kohe ka qene jashtzakonisht e eger dhe kjo
  eshte pranuar apriori qe ne ditet e para te shndrrimit te
  sistemit.Dje raporti i Luftes se Klasave ishte mezatarisht
  80 me 20, ku shumica si z. Larja nuk pesoi konsekuenca
  nga kjo Lufte,ndersa sot Saliu ka hedhur ne sulm kunder
  njera tjetres 50 perqind me 50 perqind. Veriun kunder Ju-
  gut. Dhe kete e thote hapur e me ze te larte ne mes te
  “mexhlizit” duke ringjallur retoriken e vjeter te perandorise
  rromake : ” Divide et Impera”! Kete thirrje ben cdo te enjte ne parlament percaresi me i madh i kombit shqiptar
  duke vene ne siklet edhe vellezerit tane pertej kufirit te
  cilet jo rralle here kane kompleksin e tyre krahinist duke
  u nisur thjeshte nga mbiemrat : “Berisha” ,” Nano”,”meta”
  “rama” ,” basha” e keshtu pambarim duke i ndare qe ky
  eshte nga “nahia jone dhe ka apo jo te drejte” ,”eshte apo
  jo kriminel,hajne,etj.etj. i duhet dale ne mbrojtje…..!
  Kjo do te thote t’i dalesh perkrah te KEQES dhe ta mbrosh ate me cdo kusht.

  Reply to this comment
 52. 1949 June 6, 18:05

  Eshte abuzuar aq shume me “diktaturen” e Enverit sa eshte kaluar cdo kod etik dhe moral.
  .
  .Nese ka nje “guide krahesuese” perfekte ajo eshte Greqia.Pra cfare beri e djathta greke kunder te majtes duke patur pas bythe “shenjtoret angloamerikane” ?
  .
  Edhe napalm eshte perdorur per te shtypur rezistencen e tyre.2 miljon u vrane u burgosun syrgjynosen …Fakte te pabesueshme po dalin nga burgjet greke se si vriteshin te burgosurit dhe shkruhej ne autopsi “vrau veten nga depresioni

  Ne fakt per te qene te sakte duhet te krahesojme me Greqine cfare ndodhi ne te njejten kohe atje ??
  Pas largimit te gjermaneve Greqia u pushtua nga koloniztoret angleze sipas marreveshjes me Stalinin
  pas traktatit te Lebanonit,Cazertes dhe Varkizes e majta greke dorzoi armet dhe u corientua..u shpartallua dhe ishte vone..deri sa shkuan per lesh dhe u dogjen edhe me napalm ne malet e Gramozit .
  .
  Po ku shkoi Enver hoxha dhe mehmet shehi i greqise..si u trajtuan nga “demokratet” anglo-amerikane dhe e djathta e zeze greke.
  .
  Aris Velouchiotis ishte mehmetshehu i greqise kurse Niko Belojanis ishte enveri greqise:
  I pari u var me koke te prere ne Trikalla..dhe koken ja vune ne nje llampe ndricimi per te tmerruar popullin kurse Belojanin e pushkatuan me 14 te tjere.
  ..
  Enciklopedia britanike per krimet greke
  .
  The heads of Velouchiotis and Javellas, exposed in the central square of the town of Trikala. The corpses of Velouchiotis and Javellas were subsequently decapitated, and the heads displayed, hanging from a lamp post in the central square of the town of Trikala. When British Labour government members of Parliament objected to the barbarity of the operation, they received the reply that the display was in accordance to an “ancient Greek war custom”
  .
  Falenderoj zotin Rikard Ljarja per kete zgjim kombetar nga kanibalizmi antienverist antikomunist per te mbrojtur egjimin nazi-berishist.
  .
  Ka mbaruar koha kur korifenjte tane si driteroi apo kadareja pshurren mbi veprat dhe heronjte e tyre qe i dhane lavdine jo vetem atyre vete por dhe kombit.Ka mbaruar koha kur komike si ‘Intelektuali’ Pellumb Kulla e shan “diktaturen” nga amerika me shume se ato qiraxhinjte e Spacit dhe Burrelit.
  . Cfare diktature ishte ajo kur ky Pellumbi i Marikes edhe pse kishte nje vaporr me balliste dhe filofashiste beri palle ne kohen e xhaxhit dhe tani si azilant ne amerike behet disident silikoni ?

  Bravo Rikard Zemerluani !!

  Reply to this comment
 53. Zgalem June 6, 19:17

  Rikard Larja – dje dhe sot
  Shkrimi i Rikardit ka ngjallur shume interes. Nen shkrimin e Larjes , keto opinione po kalojne qindshin dhe varet sa do te qendroi shkrimi . Shkrimi permban ne vetvet sensibilitet ; aq me teper kur e shkruan nje personalitet i kultures . Pa diskutim , shkrimi permban dhe naivitetin e nje aktori , qe eshte rritur dhe eshte plakur ne skene . Per nje gje nuk kritikohet Larja : Ka folur per veten e vet , pa pare as te komshiu , as te fshati dhe aq me pak te i gjithe vendi . Ne kete veshtrim nuk I vihet re naiviteti dhe aq me pak objektiviteti .
  Sejcili sitem politik synon te beje per vete shumicen e popullsise dhe teresisht inteligjencen e vendit . Kur merrje tesren e Partise fashiste Italiano- shqiptare , shoqerohej me ushqime , veshmbathje te permuajshme . Nuk mund te hyje ne PF pa qene intelektual , qofte dhe me banim ne fshat . Partia e punes nuk e beri haptas kete rekurtim , por kjo varesh nga funksioni shteteror , qe kryeje , deri sa arinte ne priviligjet e Bllokut . Per te kamufluar kete diferencim klasor , ishte adoptuar parrulla : Te paret ne sakrifica , te fundit ne pretendime .
  Rikardit i qelloi te mos bente sakrifica , fale talentit , qe i duhej edhe Diktatures , sa dhe vete Rikardit . Ato talente dhe ato profesione , qe ishin me bollek , diktatura I fuste ne grupin e sakrificave . Krahasimisht me masivin , Rikardi nuk ishte ne Bllok , por ne nje distance te pranushme . Nga ana morale ishte ne Bllok dhe mbi Bllok , sepse ishte ne legjionet e para te propagandes . Cilat ishin diferencimet , i kane then opinionistet , me lart . Nga ana morale , ka pasur dhe ne Bllok njerez te pa plotesuar moralisht dhe kjo u dokumentua me te burgosurit politike . Ai sistem u konsumua ne shkalle boterore . Tranzicioni , presupozohej te rregullonte shume plage te Diktatures , ku te ter shqiptaret te ndiheshin si Rikardi ne Diktature , por tranzicionin e uzurpoi nje klike moniste , qe kishte pasar priviligjet e Bllokut . Kjo klike rrembeu pushtetin dhe pasurite publike , duke krijuar polarizimin extrem . Klika , per te qene sa me e qete dhe e perjeteshme , krijoi nje moster te sistemit gjyqesor , qe u kthye jo thjesht klike , por klike e klikes , qe i nderroi fytyren sistemit , qe aspiroi populli i thjeshte , i ardhur nga Diktatura . Mundesite ekonomike dhe baza e pasurise ishte , qe Shqiperia te behej Zvicer , por nuk arriti te behej dhe aktualisht ka neper kembe problemin e pronave dhe infrastrukturen e tokes , qe nuk do te gjejne zgjidhje kurre . Sido qofte jemi ne nje sistem , ku njerzit mirqenien mund ta menazhojne vete. Brenda ketij sistemi ekzistojne mundesite , qe shumica e popullit te ndihen me mire se Rikardi dikur.Kete mundesi e ka politika me Drejtesine e reformuar thlle . Zgalem

  Reply to this comment
 54. kondori June 6, 21:47

  Zoti Zgalem.komenti juaj do ishte dinjitoz
  nese nuk do kishit thene keto “3 budallakije”

  ………………………..
  NR 1
  Pa diskutim , shkrimi permban dhe naivitetin e nje aktori , qe eshte rritur dhe eshte plakur ne skene .
  .
  NR 2
  Ke barazuar taktikat e fashizmit me ate te komunizmit per gjasme rrekrutimet
  .
  NR 3
  Kopilin ne dere ja le monizmit kur thua”tranzicionin e uzurpoi nje klike moniste , qe kishte pasar priviligjet e Bllokut .

  ___________________________________
  Per te paren zoti Rikard nuk e ka nga naivitetit (sa shume e ke poshtruar) por nga zhgenjimi total se sot jemi kthyer ne nje vend qe mbahet nga emigracjoni dhe nga prodhimi i droges.Fakti qe ne ne 2018 rreth gjysem miljoni shqiptare duan te ikin nga ai vend na ben te mos diskuojme piken e pare.
  ___________________________________
  Per te dyten ke te drejte se derisa jane dekoruar dhe nderuar kriminele lufte qe nga xhaferr deva.. hamit matjani.. isa toska …nuk ja vlen te zgjatemi
  ___________________________________
  Per te treten e ke dhjere fare. Tranzicjonin e uzurpoi nje klike elezbiberiste-makartiste-xhorxhsorriste egzakt qe nga 2 prilli 1991 qe ishte i barazvlershem me 7prillin 1939
  .
  .Cfare do te kete bere Enver Hoxha me sistemin e tij ja kam falur te gjitha PSE ?
  .
  Jo me larg se dy jave me ze e figure ky Monster deklaron solemnisht:
  .
  Ne 21 janar 2011 do te vrisja dhe Edi Ramen sipas Kanunit Lek Dukagjinit sic vrava 4 protestues biles arrita qe dhe te derguarin e Obames qe erdhi ate dite e perzura dhe iku me bisht ne shale.
  .
  Pra nese analizojme vetem dy rrjeshtat e fundit duket qe edhe pse Berishi thote qe une kam vrare..une jam vrasesi une poshtrova te derguarin personal te presidentit amerikan etj etj cuditerisht Veting-beresi Donald Lu dhe Arta Marku jane bere si struci qe fusin koken ne rere.
  .
  E pra ky tolerim kriminal qe po i bejne miqte tane Sali Satanait eshte qindra here me i madh se “krimet”e Enverit
  **
  Nuk jam si Rikardi…..Kam thene fort POSHTE DIKTATURA..dhe ja kaluar keq ne kohen e Enverit por nese donaldi i madh i WDC dhe ky i vogli i Tiranes nuk denojne Berishin e tyre…..me kuptoni miq ky eshte vlersimi me i madh qe Euro-amerika i ben Enverhoxhes duke mbrojtur hapur fare nje nga monstrat me te ndyra qe ka nxjerre shoqeria njerzore per te gjitha kohrat

  Reply to this comment
 55. Kola i Mokres June 6, 21:58

  Jete te gjate artistit te madh te fjales Rikard Larjes. Ti (me falni qe po te drejtohem me “Ti”) Rikard, ke nje emer mbreti dhe e meriton kete emer, ke qene dhe mbetesh mbreti i kinematografise shqiptare…Do t’iu kujtoja disa komentuesve medioker qe te bejne nje krahasim mes Zhan Pol Belmondos apo edhe me Alen mes Alen Delonit dhe te madhit,te paperseriteshmit Rikard Larja… Shikojini nese keni sy e mendje, por edhe pak bote filmat Dueli i heshtur, Ndergjegja, Plage te vjetra, Ilegalet, etj., ku gjenia e Rikardit mbetet gjeni, e pavdekshme. Vepra e artistit te vertete eshte e pavdekshme, diktaturat i fshin nga faqja e dheut tcunami…
  Edhe nje here, Shendet Rikard Ljarja.

  Reply to this comment
 56. Kola i Mokres June 6, 22:08

  Per pak harrova…Po bej edhe nje shtese per komentin tim te apk minutave me pare…Rikard Larja nuk ka nevoje te flase fare, pasi ka folur, flet dhe do t’u flase brezave vepra e tij me vlera te medha te shumanshme: edukative, estetike, historike, etj…Po a mund te harrohen filmat Rruge te bardha dhe Komisari i Drites?!
  Mirenjohje dhe Lavdi Rikard Ljarjes.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim