Aktorja që i dha jetë Pinokut: Nuk u ktheva kurrë sepse më harruan të gjithë

January 5, 2020 19:34

Aktorja që i dha jetë Pinokut: Nuk u ktheva kurrë sepse më harruan të gjithë

Eva Pëllumbi, aktorja që shumica e adhuruesve të teatrit dhe ekranit e identifikojnë me Pinokun, ndërroi jetë në moshën 66-vjeçare në fund të vitit që lamë pas.

E larguar në Gjermani në ditët që i paraprinë ndërrimit të sistemit në Shqipëri, ajo i ka pasur të rralla kontaktet me publikun në Shqipëri.

Në intervistën e parë 25 vjet pas largimit nga atdheu, dhënë përmes Skype-it për Tema TV, Eva shprehet mes lotësh se pakkush e ka kujtuar dhe kjo ishte arsyeja e moskthimit të saj.

Nuk jam kthyer asnjëherë sepse jam shumë e mërzitur”, thotë ajo në intervistën e zhvilluar në vitin 2015.

Në intervistë, ajo rrëfen se pavarësisht talentit, nuk është vlerësuar në Shqipëri dhe kjo për shkak të divorcit.

Unë jam vlerësuar, jam propozuar por nuk e kam marrë çmimin “Artiste e Merituar” sepse isha e ndarë”, thotë ajo në intervistë.

Për publikun shqiptar, Pëllumbi është e njohur për rolet në filmat “Vajza me kordele të kuqe”, “Ëndërr për karrige” apo edhe “Kapedani”. Përveç filmave, aktorja ka punuar për 17 vite në Teatrin e Kukullave ku ka luajtur rolin e “Çufos” nga vepra e Gaqo Bushakës si dhe Pinokun.

d.a. / dita

January 5, 2020 19:34
Komento

5 Komente

 1. Tema ,qe mbushin mediet ,por qe ne realitet ,asnji s'do me dit se c'ka ndodhur ne ate shoqeri ! January 5, 20:43

  e ndjera Eva ka pas shume te drejte ,
  ne ate vend gjithcka ka marre fund.

  Gjithcka ,perben ate Jete Shqiptare sot ,
  lejon /mundeson te kuptosh qarte /lehtesishte ,
  jeten e brendeshme te asaj shoqerie .

  Ndjes past Eva e cila i kishte dhen dicka ksaj shoqerrie
  Artit me rolet e saja ne disa Filma e Teater ,
  kerkonte ndoshta ate rrespekt ,njifar mirnjohje-je ,
  per ate kontribut te saj ne ate shoqeri
  dhe e zhgenjyer ,braktisur edhe nga miqte e koleget e saj ,
  mohoj Atdheun .

  E ndjera Artiste nuk donte te besonte ,qe ne ate Shoqeri te Helmuar Shqiptare ,
  Shpirti kishte braktisur turpi e njeriut !

  Ti je larg si emigrant e mendon per Atdheun tend ,je nostalgjik ,per ate pjes te jetes tende / shpirtit tend
  qe ke len pas ,jetuar ne vitet kur jetoje ne token tende ,
  ke len pas shume histori jete ,miqe te dashur ,kolege etj ,e gjithcka papritur zhduket ,
  sikur mos te ket exzistuar kurre ,ajo pjes e jetes tende
  eshte fshire nga memorja e bashke me te edhe ti .

  Athdeu eshte ji djej qe dhemb .
  E ti,
  je permanent ne merak ,nen tension se,

  c’po ndodh atje ?
  c’po behet ?!

  Si do t’i shkoj fati vedit tim !

  Dhe kur dikush qe ke pran e te do te miren ,
  e kupton se si ti vuan ,e thot ;

  – “te lutem ,hiq dor ,harroje ,ate vend ,s’e shpeton dot me asgje ”
  te erren syt nga terbimi ,
  se je i paafte te besh dicka kunder ,
  e diku brenda teje dicka ndjen se po shuhet …

  ti ,s’mundesh ta largoshe larg teje kte shqetesim ,

  sepse ai jeton tashme brenda teje ,ne zemer …

  { Nji ndjeje e braktisur dhemb …}

  U prehsh ne Paqe z.Eva Pellumbi

  Reply to this comment
 2. Aladini me Eskorte January 5, 20:47

  shenje e mire qe e kane harruar..

  Medalje

  Deshmia me e qarte qe ka qene njeri i mire

  Shqiperia eshte e maskarenjve

  Reply to this comment
 3. loni January 5, 23:56

  guri i rende ne vend te vet.

  Reply to this comment
 4. Kor+ca January 12, 06:17

  Ngushellime familjes !
  Jemi moshatare me 3 vite diference .
  Eva , ti nuk je e vetme ne perjetimin e atyre ndjesive qe shpirti juaj lotonte . Ka edhe burra qe syte e shpirtit ju lotojne njesoj si juve .
  Edhe une , nje burre me grua dhe femije , por njekohesisht dhe si djale I vetem , para se te merrja vendimin per largimin legal me familjen time , i kerkova bekimin mamase time per kete largim kaq theres per shpirtin njerezor .
  Kujtoj fjalet kurajoze te saj: “Shko bir , se ne nje shtet , ku ata qe i bejne ligjet nuk i tremben aspak ligjeve , ti dhe gruaja jote , me karakterin qe kini , ju do ta kini teper te veshtire nga sa e kini pare apo e kini menduar deri tani.”
  Pas largimit tone , profecia u provua:- Ndodhen trazirat e 1997, por ende ata qe benin ligjet dekada me pare , nuk i kane friken as ligjeve qe behen tani .
  Vetem nese do vije nje dite , qe tek Memedheu , njerezit do te duan dhe njekohesisht do ti tremben ligjit njesoj si edhe Zotit , atehere kjo do te ngjasoje si nje begati per shpritrat tone te plagosur .

  Reply to this comment
 5. Dhimiter Xhoga (Guri Naimit D) January 15, 00:39

  Të Lumtë e nderuara shkruese e këtij shkrimi në d./ a. dita për këtë të ndirën aktore te harruar* Eva Pëllumbi,që i Përjetshëm mbetet Kujtimi dhe vepra e saj . Ngushëllime familoes e dashamirësve.
  83 vjecari Mesues një jetë …dhe tej oqeanit…
  Pasuesi Veteran..
  Dhimitër Xhoga

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim