Berisha dënohet për herë të parë nga një gjykatë, lexoni për çfarë

April 13, 2018 22:05

Berisha dënohet për herë të parë nga një gjykatë, lexoni për çfarë

Për herë të parë në karrierën e tij të gjatë politike, Sali Berisha është dënuar nga një gjykatë shqiptare për shpifje.

Ish-kryeministri është dënuar për shpifje më 11 prill nga Gjykata e Tiranës, me 1 milion lekë të vjetra dhe shpenzimet gjyqësore.

Berisha është paditur para 2 vitesh nga gazetari dhe botuesi Carlo Bollino për disa publikime që ka bërë ish-kryeministri në adresën e tij zyrtare në “Facebook”, si dhe për deklaratat akuzuese të pabaza gjatë një interviste televizive.

Nga pala paditëse është kërkuar edhe publikimi i një përgënjeshtrimi të përshtatshëm në faqen e parë të dy gazetave kombëtare, me qëllim për të sqaruar natyrën abuzive dhe të pavërtetë të deklarimeve të bëra ndaj gazetarit Bollino.

Padia e gazetarit nuk është e para që bëhet në drejtim të Sali Berishës, pasi këtij të fundit i janë renditur një sërë padish nga gazetarë dhe politikanë, dhe të gjitha janë bërë nën akuzën e shpifjes.

Por deri më tani, asnjë gjykatë nuk kishte marrë guximin për ta dënuar, sepse ia kishte hedhur paq me pretendimin se në “pelerinën” e politikanit mund të thoshte çdo gjë që mund t’i vinte nëpër mend, dhe se ai përgjithësisht lëshon vetëm deklarata politike.

s.a/dita

April 13, 2018 22:05
Komento

12 Komente

 1. nori April 13, 22:24

  me kembe te mbare Bollino

  Reply to this comment
 2. Fat man April 13, 23:00

  ….. mire eshte edhe ky denim per ti ulur henden Sali Kar-axhic djali ilegal i ish partizanit Jugosllav i strehur ne kullen e Berishajve. Sipas zokonit te smolokeve miku pasi gostitet per te kaluar naten i jepet edhe nje cope pidh per te sgfryre epshet nga darka e renduar, ku rasti e desh te qe te ishte Sheqerja dhe te linde nje djale zeher me emrin Sah-leh.
  Heren tjeter denimi per Saliun te jete per krime dhe duart e lyer me gjak shqiptari dhe jo pe shpifje qe eshte ne gen te shpellareve.

  Reply to this comment
 3. shoku i klases April 13, 23:33

  E do zoti ta shohim ne burg kete kriminel,gojeshthurrur,ha-kmarres,te vret naten e te qan diten.Eshte unikal ne racen e me te keqijve.

  Reply to this comment
 4. MH April 14, 02:07

  A do ta padis dhe BE per “shpifjen”(nuk i dihet) ndaj diplomates Vlahutin.
  Nese ka heshtje ceshtja mban ere mish dhije.
  Ky rast i dyte perserites per llapaqenin e vicidolit.A do e ngopin me denim.Sikur dhe ti shkullin cimet nen hunde mjafton per kenaqesin teme.Dihet qe nuk ka burre mbi dhe qe nuk i mbylle syte e shtrembron ftyren.

  Reply to this comment
 5. demo April 14, 02:37

  Te gjithe karderrat,hepjeket,belaxhijt,gjelaxhijt,e politikes shqiptare ja hengren malokut keto 30 vjet e fundit.I ka rrahur,i ka fyer me liber shpije,me hotele,me motele,i ka burgosur,i ka vrare,i ka groposur,i ka arratisur,poooor m,..i kane ngrene..Me ne fund u gjind nje Italjan,peppino,qe keta dhembekrimburit zgerdhihen me te,..U gjind nje qytetar europian pa pllaka,pa revole pa 7 vllazen vete i tete,pa fis,pa kulle,pa gardh….E denoi,,E DENOI oooo Edi Rama! Te dhjefsha batutat,te dhhjefsha kullen ne Surrel! O Izet Haxhia,qe ke rrahur dynjane!Mjaft u fshehe ne Turqi!Kthehu ne shtepi se e denoi Bolinoooooooo!

  Reply to this comment
  • Shpellari i rrjedhur nga trute April 14, 17:36

   @Demo , nuk te llogarit kush me njerezit normale , sepse je duke folur nga shpella dhe ke nxjerre vetem koken ! Je shpellar tipik dhe eshte kohe e humbur te merremi me ty !
   Ti dxalesh per zot simbolit te krimit , eshte pak me shume se te jesh kriminel !

   Reply to this comment
 6. Lala April 14, 06:11

  Shume po vonohet mos shkon ne te ……..!!!!

  Reply to this comment
 7. alphade April 14, 06:57

  Denim e quani ju zoterinj kete ? Berisha “meriton” varje ne litar mu te kali i Skenderbeut. Vetem atehere do te
  quhet denim. Ate qe i ka bere ky perbindesh ketij popu-
  lli nuk ia ka bere asnje pushtues gjate gjithe historise
  mijevjecare. Ky eshte nje mongoloid i ardhur pertej Ura-
  leve per te zezen e shqiptareve. Nese nuk dalin para
  drejtesise kjo monster atehere Drejtesia s’ka bere gje
  tjeter vecse nje vrime ne uje…..!!

  Reply to this comment
 8. Mark U.K April 14, 09:39

  rruajani menernethanen.

  Reply to this comment
 9. alphade August 18, 03:50

  Mark-Uk, a e shikon surratin e benjaminit tend,idem si
  Norieges se Panamase. Do vije dita qe ky perbindesh
  pdhurret ne breke po ashtu si Noriega kur doli nga burgu
  i SHBA dhe u ekstradue ne France sepse edhe atje kishte hesape per te lare. Nuk e di nese e ke para No-
  riegen ne kulmin e lavdise i ngjante tamam Vicidolasit ne
  kulmin e lavdise, si dy pika uji. Por kur zene hapsanen di-
  het se si e bejne “menemethenen” tende. Mark- Uk !
  Kij parasysh nje gje se historia nuk tr fal. Heret apo vone
  per krimet qe njeri pushtetare apo tjetri ka mbi kurriz do
  te pergjigjet. Nuk i shpetojne drejtesise se popullit !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*