“Nuk fshihen viktimat si videot e 21 janarit”, Rama: Virusi është sprovë për gjithë botën, mënyra e reagimit ndaj sfidave të tilla tregon se kush jemi (Video)

November 21, 2020 18:22

“Nuk fshihen viktimat si videot e 21 janarit”, Rama: Virusi është sprovë për gjithë botën, mënyra e reagimit ndaj sfidave të tilla tregon se kush jemi (Video)

Ashtu siç paralajmëroi dje, Kryeministri Rama iu drejtua shqiptarëve me një mesazh në lidhje me akuzat e kryedemokratit Basha mbi fshehjen e viktimave COVID.

Rama theksoi se shumica dërrmuese e popullit ka bërë më të mirën, ndërsa tha se një pakicë e zhurmshme gjuan çdo ditë me gurë.

Kryeministri sulmoi opozitën dhe presidentin duke thënë se sipas tij akuzat e pabaza. Ai tha se viktimat nuk janë kuti këpucësh që mund t’i fshehim, ata nuk treten në ajër dhe se mjekët në front të parë nuk janë si këshilltarët e presidentit që shpërndajnë lajme të rreme, nuk fshihen viktimat si u fshinë videot e kryeministrisë në 21 janar. Kryeministri u shpreh më tej se opozita dhe presidenti po bëhen palë me COVID-19 për të rrëzuar qeverinë.

“Përgjegjësi e jashtëzakonshme të jem në krye ,në këtë përballje me pandeminë. Është një provë që po sfidon njerëzit pa dallim kombësie dhe shtresat shoqërore.

Një sprovë për karakterin kombeve, pavarësisht bindjeve apo opinioneve të ndryshme. Këtë sprove ashtu si tërmeti në shqiptarët jemi të sfiduar ta përballojmë me forcën e karakterit tonë. Mënyra e reagimit ndaj goditjeve të tilla tregon se kush jemi. Tërmeti godet fort në një kohë të shkurtuar, virusi godet nga pak në një kohë të tejzgjatur.

Në të dyja rastet del në pah karakteri ynë edhe si zëdhënës i publikut , patjetër edhe si udhëheqës. Jam krenar se si ne si popull kemi reaguar në të dyja rastet qoftë duke ndihmuar, qoftë duke sakrifikuar edhe në këtë rast me virusin. Jam krenar si kryeministër se si forcat e këtij shteti janë vënë në dispozicion.

Nuk jam këtu për tu ankuar për baltën dhe pështymat që marr përditë nga pakicat e zhurmshme, mua personalisht më bëjnë më të fortë dhe më japin më shumë energji për të udhëhequr betejat”, tha Rama.

Sakaq, kjo çështje ka sjellë reagime të shumta ditën e djeshme ku së pari ishin mjekët e spitaleve COVID të cilët kanë mohuar gjithçka.

Ata thanë se kjo është një goditje e qartë ndaj punës së tyre. Ndërkohë Ministria e Shëndetësisë i ka bërë thirrje kryedemokratit Basha që të shkojë dhe të ballafaqojë të gjitha pretendimet e tij.

Ka reaguar dhe kreu i Institutit të Mjekësisë Ligjore të cilët deklarojnë se nuk kanë fshehur asgjë dhe nuk kanë pasur asnjë të vdekur pa skedë.

h.b/dita

November 21, 2020 18:22
Komento

23 Komente

 1. Treshi Maç November 21, 18:55

  E akuzojne lulain per viktima te uçk-se!
  Thone per veten qe nuk behet politike me te vdekurit…
  Hahahaajaha

  Reply to this comment
  • Aliu nga Selenic November 21, 19:29

   Esdhte e vertet nuk behet politik me te vdekurit, pore si t`ja bejsh qe Basha keta te vrare ja faturon UCK-se dhe jo serbise qe ajo me ze e me figure duken qe i vrau ajo.! Ja pra qe persaeri eshte Basha shkaktari i kesaje tragjedie.! ku viktimat i kthej ne terroriset dhe teroristet ne viktima.!

   Reply to this comment
  • Raimond vlonjati November 21, 19:59

   Ky qenka krenar , ngaqe fsheh viktimat nga COVIDl
   Ato qe tha Basha jane te faktuar ne Morg ,
   shko kontrollo listen
   e emrave dhe i ke te gjithe atje

   Basha tregoi listen e emrave te marre me Morg

   Edhe ti o Ram shko atje dhe verifiko listen , mos na trego perralla ketu

   Apo nuk ke kohe se do vesh te ngushellosh Vucicin per Irenej qe shkoi prapa diellit .

   Reply to this comment
   • Pesa karo November 22, 00:38

    Dhe shembulli jot I preferuar like, qe ne egjiptin e lashte ata qe kishin profesion zyrtar neper shkrime, nese benin gabime drejtshkrimore me dhe pa qellim me “shkresat zyrtare te atehershme” ia prisnin doren?

    Reply to this comment
   • Sotiri November 22, 01:47

    Ik o Rajmond Kari. Ti je nje idiot i klasit te pare. Listat dhe lehjet e Bashes ( dhe te tuat ) nuk jane ekspertime mjekesore qe tregojne diagnozen e vdekjes por jane lehje dhe hungerima te deshperuarisht per pushtet dhe te zemeruarish prej pasioneve te pashuara qe burojne nga marrezite e paskajshme.

    Reply to this comment
  • Treshi Maç November 22, 00:13

   O ali efendi mos je dhe ti mik si ay miku I Serbeve, nga selenicoviç. Se vetem llaapaqene shqipetare dhe llapaqene filorus e vete ruset I kam degjuar per keto. Europianet I kane hedhur poshte keto raporte. Juve po I jepni derrmen hashos me shoke, por nga e njejta ane po zhbeni pavaresine e Kosoves, o filokomuniste. Keni gjetur ndonje fajtor per vrasjet politike te diktatures? Po ne pandemi e keni shperdoruar pak detyren?

   Reply to this comment
 2. Fatmir Lohja November 21, 18:56

  Besoj se pas 25 Prillit 2021 Lul Basha do te jete zevendeskryeminister ne vend te minukut qe ke ne lraj.Mjaft me akuza se e ke vene perpara!

  Reply to this comment
 3. Bertrand November 21, 19:07

  Mos ji krenar,o mavri me boje,se fatkeqet e termetit i ke lene ne cadra plastmasi prej 1 viti dhe do kalojne edhe nje dimer tjeter jashte!
  Provoje nje here te jetosh ne cader me familjen tende per 1 jave,pa uje,pa drita,pa bere dush,me femije te vegjel e te semure,me pleq,me gra shtatzana etj dhe do te shohesh se i ke trajtuar mijra njerez si kriminel!
  Ndertimi i shtepive te reja duhet te kishte filluar qe ne muajin dhjetor te vitit kaluar e jo pas 10 muajsh ne prag te dimrit!
  Kur ra termeti shkoje per dite ne Durres,Thumane etj per reklame,se ne vend qe te bridhje kot te mblidhje njerezit e qeverise qe te fillonit punen per rindertimin!
  Pse u vonove kaq shume,bile as tani nil po ndertoni pallate por vetem shtepi perdhese!
  Po turqit pse nuk i kane ndertuar shtepite e premtuara?
  Me termetin ke deshtuar komplet!
  Ndersa me perballimin e covid 19 ke vertetuar se korrupsioni ne shendetesi i ka bere varrin popullit shqiptar!
  Asnje nga PPP e dhena me miliarda euro ne Shendetesi nuk ka ndihmuar perballimin e pandemise,ndersa pensionistet i izolove 3 muaj ne shtepi pa u dhene asnje sherbim mjekesor,kur dihet qe ata vuajne edhe nga shume semundje te tjera!
  Ke bere krim edhe ndaj te semureve qe nuk u ke riimbursuar asnje lek,kur mijra vete kane marre leke borxhe per te perballuar virozen!
  Pse nuk ua jep leket e shpenzuara,kur dihet se ne Tirane per te bere nje inxheksion per te semuret me covid 19 infermieret kane marre 50 mije leke per cdo rast!
  I ke futur njerezit ne borxhe te medha o mashtrues!

  Reply to this comment
 4. Zigur Qarri,"Rilindasi"Edvin D'Rama është gënjeshtar patologjik. November 21, 19:24

  Prandaj e kandidove per K.Bashkie ne Mat Gardistin e 21 Janarit Agron Malaj,se jan fshire videot e 21 janarit?Po ne Strasburg,perse i dole kunder familjeve te viktimave?
  Një dokument i brendshëm i Gardës së Republikës botuar nga DITA tregon listën e oficerëve të shpërblyer të Gardës pjesëmarrës në vrasjet dhe plagosjet e protestuesve në 21 janar 2011.Dokumenti i datës 26 janar 2011 mban firmën e kreut të Gardës Ndrea Prendi dhe bazohet në një vendim të Këshillit të Ministrave firmosur në 22 janar 2011 vetëm një ditë pas ekzekutimeve përpara Kryeministrisë.Në dokument gjendet edhe emri i oficerit Agron Malaj, sot kryetar i Bashkisë së Matit, i kandiduar 30 qershorin e shkuar nga Rilindja.Në një prononcim gjatë shpalljes së kandidaturës, kryeministri Edi Rama justifikoi vendimin e habitshëm duke thënë se Malaj nuk kishte lidhje me atë që ndodhi në 21 janar.http://www.gazetadita.al/faksimile-kandidati-i-rames-ne-listen-e-shperblimeve-per-vrasjet-e-21-janarit/

  Reply to this comment
  • Zigur Qarri November 21, 20:42

   Adash koktrashi ne perroin psiqik varianti i reduktuar.

   Reply to this comment
   • Zigur Qarri,"Rilindasi"Edvin D'Rama është gënjeshtar patologjik. November 22, 09:59

    Perseri dhe perseri dobiçi ferres!
    Mu ngjit nje mut poshte kepuces,habitati i depersonalizuar i drogaxhinjëve te “rilindjes”,debil,zagar,jashtqitje,,
    Vlash Rama(Vlash Xhuxhi),gjyshi Ramut Drogaxhiut,shoferi personal i Mbretit Zog,pranoi te martohet me kamarieren dhe njëkohesisht
    dashnorja e Zogut, Veronika Maria Kolombi,madje pranoi si të vetët edhe dy fëmijët e lindur nga kjo martesë.Ndërsa Edvin Escobar
    D’Rama akuzoi Kristaqin,se i ka palluar Gruan( Matilda Makoçin) ,prandaj edhe i mohoi Atësinë Gregu.

    Reply to this comment
 5. Aliu nga Selenic November 21, 19:26

  Keqardhej se ku eshte futur kryetari i Opozites qe pretendon te marre pushtet.
  Akuza te medha e rrethojen. Ndofta gjaku i 21 Janarit erdhi dita te shperthje mbi kokemn e Bashes qe nuk eshte i vetem ky gjak, pore i qindra e mijrave shqiptarve te Kosoves te cilet mekti i tije i ben qe ata te renkjon nen dhe atje ku Bisha serbe i ka mbuluar si te ishin sogje pulash e jo bijet e ketije populli te shumvuajtur.
  Basha si gjakatar qe kerkon ta mbuloj gjakun ashtu sice u mundua te mbuloje me 21 Janar(pore FIBI e zbuloi madje edhe numrin e armes me te cilin u vran kate djem te pafajes, edhe sote pa tjeter qe do te zbulohen , firmat e ketij antikombetari qe me firmen e tije i tjetersoi viktimat duke i thyer ne Terroriset.
  Kjo se duhej “mbrojtur” dhe” faktuar” se UCK ishte organizat Terroriste.
  Pe kete u piketua ky me Argiten me Malltesin dhe shkruan dhe vulosen ashtu sice i tha Bisha Serbe.
  Sote krenaria jone eshte Ne
  Hage.Jo per te ulur Koken pore per ta ngritur edhe me larte pasi drejtesia dhe e verteta nje dhe nuk ka dy te verteta nje per Bashen dhe nje per Popullin e Kosoves. Kjo drejtesi eshte nje ne krahe te populli te shtypure te Kosoves dhe jo ne Krahe te tradhetarit Basha.!

  Reply to this comment
  • Pren kol Mhilli November 21, 21:49

   Ali Stenica Nuk e ki te drejten qe ne emer te shqiptarve
   te kosoves me u perzi e me fole marri ! Basha eshte i
   fares tone Nip kosove o karahajvan Dhe asnje te keqe nuki ka sjelle kosoves Socijapisat Nano , Klosi e kllozetat magjupo mejdana kan kriju situata te paperballueshme per kosoven A te kujtohet
   Nano ne krete Ky madrilli Rama tash miqesohet
   me fashistin dhe gjitheher kunder interesit
   gjithshqiptar e veqanarisht atij kosovar
   Si Enver Kungji qe e pat marre ne qafe
   kosoven se donte te bente shqiprine pjese te jugosllavise si ballkani e ky nevotorja e shkinave
   krijon shengen A po iau perqitin qikat plakuqat e serbise ?Shitni Shitni !o fara e thiut
   grekofilo rrenacak !

   Reply to this comment
   • Bertrand November 21, 22:22

    O hajvani, “Pren kol Mhilli”!
    Meso te shkruash shqip pastaj shkruaj ketu!
    Kur te zesh ne goje Enver trimin,laje gojen qe e ke me mut 20 here,sepse ishte ai Enver qe dergoi ne trojet shqiptare ne ish Jugosllavi 4 divizione partizane per te cliruar ato toka nga pushtuesit,qe ndihmuan ne krijimin per here te pare te brigadave partizane me kosovare,te krijimit te Keshillave Nacional Clirimtare me kosovare,qe bene te mundur qe pas clirimit Kosova fitoi te drejten e Krahines Autonbome se ndryshe do shuhej fare nga Tito!
    Sa per Enver Hoxhen qe shpifni ju kelyshet e Tito-Rankovicit i tregoi vendin Titos dhe te gjithe armiqve te Shqiperise per 45 vjet sa qe gjalle!
    Ne se do te merresh ke sot plot tradhetare qe mjelin shqiptaret ne Shqiperi e Kosove aq sa i bene te emigrojne neoper bote!
    Kosoven dhe trojet e tjera shqiptare ia grabiti Europa kurve ne 1913 dhe mos ia kerko Enverit nje gje qe as e kishte e as nuk i takonte ta kishte!
    Nje gje qe nuk e ke nuk e shet dot,prandaj ti dhe te gjithe plehrat si ty, hani …MUT kot!

    Reply to this comment
    • Pren kol Mhilli November 22, 05:10

     Ore debil te pshurrshane gjuh tane qe e flet Ti
     Paska que brigada Enver kungji !!!! po a ?
     Per tu paraqite si vellezer serb dhe shqiptaret per
     ti dergue deri ne Tivar per ti pushkatue Shko more
     antikombetar Ata te Enverit e ropen kosoven edhe
     gjate luftes se fundit Kush e vrau kolonel Krasniqin
     o serb qe po belbon shqip he te dhifsha ne gjuhe !

     Reply to this comment
 6. Berati November 21, 20:08

  Po aman more aman mos beni kshu se ja keputet shpirtin Aliut per udheheqesin e opozites. Po mos more se ja shkurtuat edhe ato pak vite(rrofsh edhe 100)qe i kane ngelur. Mbahu Ali. Se sa te ketè ty kumanari ,karvani do ti shkoje perpara

  Reply to this comment
 7. Gzim Kulufi November 21, 20:14

  Nganjehere mesazhet e ketij njeriu me kujtojne tregimin e Mark Tuenit, “Kandidatura per president”! Kete tregim e recitonte dikur Robert Ndrenika. (Shpresoj te mos bej gabim me emrin e autorit te tregimit, se kane kaluar kaq kohe qe e kemi lexuar!)

  Reply to this comment
 8. ERTV ose Edi Rama Turpi Vendit November 21, 20:26

  Fotot nga Morgu i Tiranes jane pasqyra ku surrati i qeverisjes Rama del ashtu si eshte – I Baglosur!
  Foto qe kudo gjetke do kishin fluturuar nga kolltuku qeverine, ato tregojne qarte qeverisjen e vdekur njelloj si te vdekurit pertoke atje ne Morg.

  Reply to this comment
 9. edi November 21, 21:27

  E more Aliu pe Selenice,nuk po leni gur pa levizur per te diskretituar Bashen tani ne prag fushate por kjo fushate po ju del bllof.A nuk me thua çfar keni bere ju dmth ti dhe Rama per te denuar Bashen per vrasjen e 4 demostruesve se me sa di un po afron viti i dhjete?!Apo do te justifikoheni me parullen e perhereshme se fajin e ka Saliu,se drejtesia eshte e kapur prej tij.Edhe sikur kjo te jete e vertete per çfar mburreni ju me reformen ne drejtesi?Mos valle mburreni me drejtesine qe keni bere duke denuar ate varfanjakun per korrupsion se i dha 1000 leke policit apo per pasurine qe i kthyet Lul Berishes dhe Llalles.

  Reply to this comment
 10. Shqiptari e ka memorjen sa te pules...... November 21, 21:43

  Je ne rregull, kur te gjejme me te sakte do te te ndjekim

  Reply to this comment
 11. Zigur Qarri,"Rilindasi"Edvin D'Rama është gënjeshtar patologjik. November 21, 22:13

  Drogaxhi,nëse akuzat e opozitës jan të pabaza dhe ti nuk ke asgjë për të fshehur,hapi rrugë hetimeve,qe ti japësh mundesi vetes te padisësh opoziten per shpifje,o shpifarak me famë botrore!Por,nëse ti nuk padit opoziten,por bën ham ham ham… si gjatë 8 viteve ne pushttet,atehere opozita ka të drejtë.Natyrisht që ti nuk do ta padisësh opozitën o jashtqitje e kombit shqiptar,sepse je i dhjerë këmbë e duar.

  Reply to this comment
 12. PORDHACI-FRIKACAK November 21, 22:19

  covidi sa shef ramane fillon dhe hudh vadhen e “pendemise”,rama kerkon te imitoje majmunat euriopiane te cilet me ane e fak news covid kerkojne te manipulojne dhe shuajne qe ne embrion krizen monetare qe ka kalbezuar europen qe nga 2015,falimentimin e mijrave sektoreve industrilale dhe ekonomike.Per te prandaluar shperberjien e pseodo komunitetit europian,komplotistet nxorren nga arkivoli vdekjies Covid-19,vetem shifra 19 le te kuptohet se çfare intrige dhe strategji dinake fshihet nen emrin pendemi,se ne fakt ka tre pendemi qe kane infektuar europen ekonomike por edhe politike.

  1)rdhie ne fuqi e nacionalisteve ne itali
  2)kerkimi i brexit nga anglia
  3)revoltat me kerkesa sociale por edhe per nje drejtesi me te barabarte qe pshtuan shume pjese te ruzullit po çonin kapitalizmin mondialist drejte vdekjies te pashmangeshme.
  4)kina ka shekuj qe ke deklaruar qe nje dite dragoi kinez do pushtoje mbare boten,e kjo eshte bere realitet,sepse kina eshte kthyer ne nje superfuqi boterore,çdo gje prodhohet atje,çdo ndermarrjie qe shitet nga europianet shkon atje,biles dhe keshtjellat e kohes mediavale po shkojne ne kine ( i çmontojne gur me gure) si e si qe bota perendimore te zhvishet nga identiteti i saj.
  Per te penguar dhe vene bllokade ekonomike kines e cila po çon mbare superfuqite drejte degradimit te pontecialit te tyre ekonomik dhe ushtarak,sidomos pakti ruso-kinez po dritheron nga dita ne dite boten perendimore,per kete mjafton te shokohet gjeopolitika e soteshme e cila po ndryshon zone dhe ngjyre flamuri.
  Irani ka arritur te kate patenten e perdorimit te energjise berthamorenkoreja e veriut realizoi prodhimin e bombes atomike,pro tere keto ngjarie po benin deshtimin dhe renein e ekonomise se saj ne nje kaos krize te pa pare ndonjeher ne historine njerezore.
  Pse pseudo gripi covid shpertheu ne kine dhe jo ne nje vend tjeterte Europes apo botes???
  Perse u hap teoria e pendemise kur dihet qe gripi eshte semundjie sezonale,çdo dimer ose na ze gripi ose rhuma,na mbyten hundet dhe na djeg fyti,na ngrihet temperature e ne dhemb koka.
  Mikrobi nuk njeh kufij ai shetit nga ti doje qejfi,pra ai nuk leviz me te njijten force virale.
  Per kete keni shembull çernobilin ku densiteti i ndotjies kontaminues vatren e Kish aty ku ndodhi avaria shperthyese,pra rete radioaktive me levizjien e tyre benin qe tju binte dhe forca kontaminuese radioaktive.
  Me gripin ndosh po e njeta gje neqese kina eshte vatra pseudo pendemise covid,mikrobi me udhetimin e tij humbet densitetin e forces se tij por edhe efikasitetin e tij infektues.
  Covid-19 ishte i planifikuar si arme paniku dhe frike tek masat e popullit si e si te terhiqnin vemendien e tij drejte nje problemi qe s’egziston sepse dihet qe psikoza eshte me e forte se s llogjika,pra nga kriza ekonomike ne krize pendemike.
  Kur shpertheu pendemia covid-19???
  Me 2019.
  WOW!!!
  çfare konçidence…
  19=2019
  19=19
  Pra me emrin pendamia mondializmi satanik po fsheh dy vertetesi;
  Krizen ekonomike politike te sajen por edhe pamundesine ti tragoje lufte te hapur kines si superfuqia e par prodhuese ne bote.
  Ja çfare realieti fsheh fake news covid.

  https://www.youtube.com/watch?v=BkbztWS4-9I&feature=emb_logo

  https://www.bing.com/videos/search?q=covid+c%27est+un+fake+news&&view=detail&mid=DA2F1DB7BC504E63A6F4DA2F1DB7BC504E63A6F4&&FORM=VDRVRV

  https://www.youtube.com/watch?v=RU-Y9SnUEQE

  https://www.youtube.com/watch?v=oNnlmq05hGc

  Reply to this comment
 13. Adih November 22, 01:10

  O Rame ,ke te drejte kur citon ,se ti nuk i fsheh numrin e viktimave nga covi 19 ,ashtu sic fshehen vellezerit tuaj te PD ,kamerat e kryeministrise ne 21 Janar ,ku pame 4 viktima te pa fajeshme ,

  Por pardje o Rame ,drejtesia ne Durres futi 16 vete ne burg ,per ceshtjen e termetit .Por pse ti o Rame ,fsheh Vangjush Dakon , pse e mbron ,me qe ra fjala ,se sduhet te meret me kete banditin tend Dako drejtesia ,dhe eshte deri me tani i lire dhe i pa theritur ende nga prokuroria .A e di o Rame se Dako eshte koka e krimit ,ka vjedhur ,ka shperdoruar vulen e kryet te Bashkise ,per perfitime parash ,dhe DAKO eshte shkaktari dhe mbi Dakon bie pergjegjesia mbi termetin ,dhe nga ana tjeter ,denon karemat e vegjel ? Na i shpjego o Rame kete pune ,kjo ka rendesi ,se ka pasur shume viktima ne Durres ,kurse keto fshehjet e vdekjeve te viktimave nga koronavirusi PD e ka vetem per propogande votash .Dhe ne kokpalaret e kuptojme fare mire, kete loje te ndyre te opozites .Por cfare do besh me Dakon ,pse e fsheh nga prokuroria ,hej z Kryeminister behet fjale per viktima ketu ,qe nuk ndodhi nga virusi ,por nga pa ngopja e VANGJUSH DAKOS per para ,e ci qi temen viktimave te termetit .???? Pergjegju z Kryeminister .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim