Alarmi global, SHBA premton 2.5 miliardë dollarë për të luftuar koronavirusin

February 25, 2020 09:18

Alarmi global, SHBA premton 2.5 miliardë dollarë për të luftuar koronavirusin

Përhapja e virusit vdekjeprurës përtej kufijve të Kinës, me shpejtësi të madhe ka detyruar shumë vende të botës të marrin masa të forta për të mos lejuar sëmundjen e ngjashme me gripin të kthehet në pandemi.

Kështu, autoritetet në Korenë e Jugut do të testojnë rreth 200 mijë anëtarë të një Kishe ku dyshohet se ka pasur raste me koronavirus, ndërsa SHBA premtoi mbi 2.5 miliardë dollarë për të luftuar sëmundjen, shkruan CGTN.

Virusi me origjinë nga Kina, shpërtheu në këtë vend në fund të vitit të kaluar dhe deri tani ka vrarë më shumë se 2700 persona dhe infektuar 80 mijë të tjerë.

Qeveria japoneze iu bën thirrje qytetarëve të saj të punojnë nga shtëpia ose me orë të shkurtuara për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, ndërkohë që në Hong Kong është vendosur që hapja e shkollave të shtyhet dhe për një muaj.

Shtëpia e Bardhë nga ana tjetër premtoi 1 miliardë dollarë për vaksinën e nevojshme për të luftuar virusin dhe mbi 1.5 miliardë dollarë të tjera për pajisje mjekësore.

j.l./ dita

February 25, 2020 09:18
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim