Alarmi i OKB për Shqipërinë: Popullsia do tkurret nën 1 milion banorë

July 11, 2019 15:56

Alarmi i OKB për Shqipërinë: Popullsia do tkurret nën 1 milion banorë

Shqipëria është vendi që do të ketë tkurrjen më të madhe të popullsisë në botë deri në fund të shekullit. Parashikimi tronditës vjen nga Organizata e Kombeve të Bashkuara në projeksionin e fundit të popullsisë botërore.

Sipas projeksionit bazë të OKB-së, në fund të këtij shekulli popullsia e Shqipërisë do të rrudhet në vetëm 1 milionë banorë, me një rënie prej 62 për qind krahasuar me shifrën aktuale.

Kjo është rënia më e madhe në botë, e cila e projekton kombin shqiptar sa një lagje e një qyteti të zakonshëm europian. Sipas OKB, nga 5 shtetet që pritet të kenë rënien më të madhe të popullsisë në 80 vitet e ardhshme, 4 gjenden në Ballkan.

Më konkretisht në vendin e dytë, shteti që do të pësojë uljen më të madhe të popullsisë është Serbia me 52 për qindi, ndërsa në vendin e tretë dhe të katërt Moldavia dhe Bosnja, ku popullsia pritet të tkurret me 50 për qind deri në fund të këtij shekulli. Shteti që mbyll pesëshen e vendeve më krizën më të thellë demografike, është bullgaria për të cilën OKB parashikon se do të humbasë 48 për qind të popullsisë deri në vitin 2100.

Këto janë projeksionet sipas skenarit bazë, i cili ka probabilitetin më të lartë për t’u realizuar. Paralelisht OKB ka llogaritur projeksionet edhe sipas një skenari me negativ, i cili bazohet në një rënie më të shpejtë të lindshmërisë. Rezultatet për këtë variant janë edhe më alarmante, duke e parashikuar rrudhjen e popullsisë së Shqipërisë në vetëm 500 mijë banorë në fund të shekullit. Një projeksion fatal, që praktikisht e projekton Shqipërinë drejt zhdukjes.

l.h/ dita

July 11, 2019 15:56
Komento

29 Komente

 1. agon July 11, 16:05

  Vazhdoni mbeshtesni keta politikan qe e kane cuar ne kete gjendje kete vend vazhdoni ne vend te ngriheni ne kembe per te drejtat tuaj ngrihuni per Lulin e Saliun e Ramen dhe sidomos per Moniken e Ilirin ….. Pa keto figura skemi te ardhme per biles me mire te zhdukemi si komb sesa te na humbasin keta …

  Reply to this comment
  • Censusi July 11, 22:40

   Kete parashikim do ta beje te pavlefshem kryeministri me i sukseseshem i Shqiperise ne keto 100 vitet e fundit ,Rama,se ai duke e ushqyer popullin me buke te prodhuar me miell kanceroz serb,me mish,fruta,perime etj me hormone kanceroze etj do te beje te mundur te ushtrohet GENOCID shteteror dhe ne fund te shekullit NUK DO MBETET ASNJE SHQIPTAR I GJALLE,nga ata qe do banojne ketu!

   Reply to this comment
 2. Shpellari July 11, 16:08

  Te na rrojne rilndasit. Per popullin kufiri u hap.

  Reply to this comment
 3. Shpellari July 11, 16:08

  Te na rrojne rilndasit. Per popullin kufiri u hap.

  Reply to this comment
 4. flm DEMOKRATISE DHE ALEATEVE TANE TE MEDHENJ July 11, 16:11

  PA ALETET TANE TE MEDHENJ QE ZBATUAN

  POLITIKEN ME DEMOKRATIKE TE SHPERBERJES SE

  SHQIPERISE E BRAKTISJES E JOVETEM TE SAJ

  PREJ SHQIPTAREVE

  KY REZULTAT SPEKTAKOLAR NUK DO ISHTE I

  MUNDUR SOT
  ———-

  VAZHON ALA LLOTARIA E RREMBIMIT TE

  SHQIPTAREVE NGA SHQIPERIA ME SUKSES TE

  PLOTE
  SIEDHE SATANI EUROPIAN QE KA BER GJITHCKA

  E KJO PREJ SHEKUJSH ME KA ARRITE KTE DITE !

  DHE KUSH ESHTE PERGJEGJES PER KTE

  FENOMEN CFARROSJEJE ???????

  KA NDONJI MENDIM OKB-ja !!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 5. S K A N D A L !!!!!!!!!!!!!! July 11, 16:18

  perse me kot Kultivua kriminelet e shpelles Aleatet tane

  shpellarin salih berisha kte terrorist islamut

  dhe parti te tilla si PD dhe LSI ?

  Thjeshte per kte qellim u krijuan kto “Parti” qe i financoj Bota dhe mbeshteti Amerika dhe Europa ,

  qe ta shndronin Shqiperine ne Toke te djegur ,qe shqiptaret mos te merrnin dot fryme me ne shqiperi

  gje e cila vazhdon edhe sot e ksaj dite .

  shifeni si e perkedhelin kokeUturakun me mute

  basah Nderkombetaret ,eshte kulmi i hipokrizize

  qe te besh Faktor ne Politike nji kriminel e sharlatan

  qe asnji nuk do ta merrte seriozishte ne Bote ,
  por

  ja Aleatet tane jane te vendosur ta boshatisin Shqiperine nga shqiptaret dhe mbushin ate me rracen e kurves plake

  dhe asnji qorr nuk shikon se cfar ndodh perrreth

  sepse jane te okupuar ne batutat e komikeve

  Reply to this comment
 6. Xhaa Suloja July 11, 16:40

  Ikja? Po ardhja?. Sa specialistë bosh kanë këto institucione! Planeti rrotullohet, është gjithnjë në lëvizje, po shpendët, kafshët nënujorlt pse lëvizin!. Oj e mira OKB ç’janë këto përralla që zbulon? A nuk e dini ju se ky glob është edhe i njerëzve, të cilët për fat të.ë mirë kanë fituar të drejtën e lëvizjeve?. Ndryshoni mendim se po tregoheni shumë paranojakë. Po, po edhe ju portalet që i botoni të tilla supozime kontradijtore me vetë natyrën. Tung
  Xha Suloja

  Reply to this comment
 7. intelektuali July 11, 16:47

  OKB-ja te pyesi per kete tragjedi shqyptare Palmen e George Sorosit dhe cifuten e tij ne Ambasaden amerikane ne Tirane me gjithe sahanlepiresit e tij ne BE:

  qe:

  Poshteruan nje forme te ulet amorale Institucionet shtet-ndertuese te Shqypnise, njashtu si antishqyptari famekeq Oto fon Bismark ne Kongresin e Berlinit duke injoruar totalisht Presidencen dhe Dekretet e Presidentit shqyptar qe kishte anulluar me dekret zgjedhjet moniste me GOGLA te 30 qershorit te Edvin Droges duke mbeshtetur regjimin satanik te Mafies se Droges dhe Prostitucionit dhe duke yshtur ne kete menyre valen e emigranteve shqyptare ne Bote per te shpetuar koken dhe familjet nga kthimi i Kohes se Qepes se Enverit ne vendin tone

  Reply to this comment
 8. Zgalem July 11, 17:08

  Ka nje gabim , jo te vogel , ne ket eperllogaritje . deri ne vitin , qe mbyllet studimi , Shqiperia do te jete 3 fish , duke pasur parasysh Shqiperine natyrale ballkanike . Siperfaqja do te jete 2.2 here me shume dhe popullsia do te jete aty te 4 -5 milione . Do perputhet popullsia me resurset . Jetesa do te jete normale . Zgalem

  Reply to this comment
 9. Aleksander Thana July 11, 17:17

  Enveri e mori Shqiperine me 800.000 banore dhe e la me 3miljone e gjysem. Shqiptaret u shtuan sepse nuk kishin buke te hanin, nuk kishin Pune, nuk kishin bujqesi e industri, nuk kishin drite te ndricoheshin, nuk kishin shkolla te shkolloheshin dhe natyrisht…nuk kishin kufijte e hapur qe te harboheshin. Tani, I kane te gjitha. Edhe grekun bashke me priftin, edhe xhamite me kater minare, edhe arabishten e greqishten ne cdo cep te Shqiperise, edhe burdello, edhe trafikun e femrave e te femijeve. Kane, e cfare nuk kane. Te gjitha i kane. Kane saline e luline. Kane asfaline e serbo-rusine. Kane iline e ruspine, kokemedhenj e me cisme, kane te Gjate e delenxhinje, por nuk kane sigurine, prandaj dhe marin arratine!!!

  Reply to this comment
  • Hani pini o turcelinj se paguan mulla saliu July 11, 18:13

   Ke harruar te shtosh se turcelinjt kane te drejten e fjales,te shajne saliun edhe ramen(ata pasurohen)te shajne dhe ofendojne njeri tjetrin e ke te duan,kane lirine te vrasin te vjedhin te plackisin,te kapin vajzen e vete e farefisin,jemi te lire te mos zbatojme ligjin,te paguajme e te korruptojme kedo …
   Kemi liri or taj dhe zgjedhim hajdutin qe eshte me i ndershem….

   Reply to this comment
 10. Deda July 11, 17:52

  Shqipnia do ishte zhdukur qe ne krye te heres ,po ishte fat me egzistu ky komb qe erdhi ENVER HOXHA ne pushtet mas lufte , qe nga 850 mij banor , SHQIPERIN ne 90ten e çoi ne 4.5 milion banor , erdhen ne fuqi rrugaçet e antishqiptaret qe fatmirsishr nuk erdhen fill mas lufte , nga 4.5 milion na çuan per 30 vjet 2 milion . Dhe kta kurva shajn Enverin , mos kishte qen ai nuk do egzistonte me ky komb , kur kta rrugaç e antishqiptar kto vite e ulen popullsin ne 2 milion , po 850 mij sa ishim mas lufte , do ishim zhduk per nje pesvjeçar.

  Reply to this comment
 11. mirel July 11, 18:22

  Te rroje Rilindja e qelbesirave, pa shqiptaret le te ikin.
  Ta marri gjithe Shqiperine Rilindja me PPPte, me Fushat, Ulajt, sportelistet e Unazes.
  Le ta ndajne me Ramutin, Gjiknurin, Ahmeten, dhe ti lene ndonje kocke tjeter 15 milioneshe Lulit, se u be cope ne demonstrata, dhe Metes e Monikes, se nuk po i ze gjumi qe kane dale jashte tepsise.
  Popullit, nje shqelm bytheve, zeri pronat, shkaterrojua lmenjte dhe arat. prsishua kullotat, dhe helmoi me plera.
  Eshte me i lumtur te duroje dhe te ike, se te luftoje per veten, popull mjeran..

  Reply to this comment
 12. Arben July 11, 18:27

  Kur sipas sistemit TIMS, ne shqiperi me 2018 ishin mesatarisht 2.2 milion shtetas shqipetar, nuk e kuptoj se si qenka popullsia rezidente 2.8 milion (Te mos flasim qe edhe keta jane pensioniste, se rinia ja ka mbathur)

  Reply to this comment
 13. Igor July 11, 18:42

  Kush garanton se deri ne ate kohe dote jete e gjalle vete Shqiperija ndoshta e ndare nga te huajt ,por une mendoj se edhe 5 vjet zdote jeton shqipetare ne Shqiperi dote detyrohen te shperngulen nga GREKU si ne te kaluaren.

  Reply to this comment
 14. Love Laberi July 11, 19:57

  OKB e leshit..ha di puna te thote keshtu, qe te shtroj rrugen per te populluar Shqiperine me arabe dhe bythezinj te afrikes..”kombi shqiptare do katandiset 1000000″ le tua argumentoi me ne tabele permbledhese se te na mbushi mendjen..

  Reply to this comment
 15. MH July 11, 20:44

  Keto jane fakte te patundeshme.
  Ne daci rrini shtrember,drejte,pjerrtas vertikale si t’iu vije per mbare.Dhe te flitni perseri si t’iu vije permbare.
  Kapitalizmi ishte para komunizmit ne shqiperi dhe sota perseri kapitalizmi mbas komunizmit.
  Komunizmi e mori gjendjen e popullsise me ma pak se 1 milion banor ,rreth te 900 mijve.E rriti deri ne 4.5 milion banor.Sot e fameshmja demokraci kapita;liste parashikon zbritjen e numrit te popullsise nen 1 milion banore.
  Kur shqiperia asht ma e forte me 1 milion apo me 4.5 milion.Ne keto vite qe ruajme 2 – 3 milion popull Slloboja komandanti i Berishes deklaroi:Shqiperine e marr me skuadra gjuetaresh..Ndersa posa gezonim 4-5 vite e para mbas lusftes liri.Molotoivi keshillonte Titon qe shqiperia nuk asht kushedi se cfare,ndaj kaperdije si nji gote me uje.
  Tito i pergjigjet: “Hajde ti dhe kaperdije goten ujtit me shqiptare.”
  Keto jane fakte te patundeshme te rrealitetit historik.
  Tashti pres filozofet komentuesa te pjerdhin simbas standartit qe gezoni truni i tyre ne rrashten e krese.

  Reply to this comment
 16. Adih July 12, 00:00

  Shifra te frikeshme .Kembane alarmi te politikaneve te korruptuar te ketij tranzicioni post komunist ,PS ,PD e LSI .Ka ardhur koha ,bile jemi te vonuar keto duhen te pirdhen ne te semes.

  Reply to this comment
 17. Lili July 12, 07:18

  Presim nga gjysme greku gjysme serbi gjysme vllah e gjysme dreqi te regullojne Shqiperine! Po keta e shkaterojne boten e jo Shqiperine me perversitetin e tyre!

  Reply to this comment
 18. Enver Hoxha tungjatjeta ! July 12, 07:35

  Na munde Enver !ne kohen e xhaxhit Shqiperia ishte me mire
  Lindjet ishin disa here me te medha se vdekjet !
  Sot nuk arrijme paramerat me te ulta te kohes se Enver Hoxhes
  Sot pasurite e shqiptareve po vidhen nga politikanet shqiptar dhe familjet etyre
  Gjysma popullsise eshte ne emigracion !!!!!

  Ku shkojme ?!!!!!!

  Reply to this comment
 19. Nje shqiptar July 12, 08:32

  Nuk eshte parashikim i sakte. Ky studim bazohet ne fenomenet aktuale si zbrasjen e maleve nga popullesia, emigracionin masiv te ketyre viteve si dhe plakjen e popullesise. Eshte klasa politike qe do te beje reforma per rritjen e popullesise. Mendoje se shqiptaret sikurdohere duhet te ripopullojne malet, qe historikisht kane qene inkubatori i popullit tone. Per te ripopulluar malet, klasa e jone politike duhet te mendoje se si te krijoje mundesite ekonomike te jeteses, si turizmi malor, agroturizmi, mbjellje te bimeve me te ardhura te larta, e te tjera. Nuk shuhet jo shqiptari. Nuk jemi shuar ne kohet me te veshtira se ky shekull.

  Reply to this comment
 20. anticensurë25642654 July 12, 12:11

  mos u mërzisni o njerëz!!
  ka afrikanë që ta mbushin shqipërinë plotë e për plot!!atë që nuk bënë as romë,gjermanikët mongolët e turqit po e bëjnë shqiptarët!!
  kot nuk e ka thënë konica!!
  kemi kanceri i vetvetes!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim