Albanologu rus, Aleksandër Novik shpallet fitues i çmimeve shkencore të Akademisë

April 12, 2018 21:03

Albanologu rus, Aleksandër Novik shpallet fitues i çmimeve shkencore të Akademisë

 

Akademia e Shkencave të Shqipërisë ka shpallur sot katër fitues të çmimeve kombëtare vjetore për vitin 2017.

Çmimin e karrierës e ka fituar Ismail Kadare, ndërsa tre çmime shkencore të tjera i kanë fituar: Kolec Topalli, i vlerësuar me çmimin “Çabej” në shkencat gjuhësore dhe albanologjike, të cilin e fitoi për studimin voluminoz “Fjalor etimologjik i gjuhës shqipe”.

Çmimin e parë në kategorinë “Studiuesi i ri më i suksesshëm” e fitoi albanologu i njohur rus, pedagogu i Universitetit të Shën Petërburgut Alexander,  Novik për monografinë e tij “Ekspedita në brigjet e Azovit: gjuha dhe kultura e shqiptarëve të Ukrainës”.

“Stafi i Ambasadës e uron me gjithë zemër zotin Novik dhe bashkautorët e tij për këtë vlerësim të lartë të punës kolosale që kanë kryer në fushën e studimeve albanologjike. Falë kontributit të jashtëzakonshëm të zotit Novik, i cili është specialist i mirënjohur për gjuhën shqipe dhe kulturën e shqiptarëve, Rusia dhe Shën Petërburgu në veçanti quhet me të drejtë një nga qendrat kryesore të albanologjisë.”, shkruhet në faqen zyrtare të ambasadës, në Facebook.

l.h/ dita

April 12, 2018 21:03
Komento

15 Komente

 1. !!! April 12, 23:40

  Akademia e shkencave eshte bere strofull e propagandes sllave, keta palo studjuse i kane nxjerre fjalet e gjuhes shqipes 90% te huaja!

  Reply to this comment
 2. Llafazani pa dogane April 13, 01:07

  Akademia e shkencave eshte nje bordello slavofile me bq pleq qe nuk marrin vesh nga gjuhesia fare.

  Reply to this comment
 3. tz April 13, 01:53

  plehra Cabejane.Jane sherbetor sllavesh.Duhet tu hiqet shtetesia dhe kombesia.Ka bere liber te vertetoje 90% te huazimeve te shqipes

  Reply to this comment
 4. Aleksander Thana April 13, 03:27

  Nuk ka patur as ne kohe me te mira albanologe ruse objektive, Jo me Tani!

  Reply to this comment
 5. edi April 13, 09:09

  Nuk mungon as injoranca dhe cinizmi idiot i kulturës shqiptare nëpër komente.

  Reply to this comment
 6. intelektuali April 13, 10:01

  Po mire o enverista te poshter dhe fanatike te qelbur,

  Po ju more kakerdhi te Partise se Punes sikur ishit ne istikamin e Putinit ne konfliktin qe SHBA ka per Sirine, po tani cfare keni me nje shkencetar, nje albanolog qe gjithe jeten e tij ja ka kushtuar gjuhet shqype dhe eshte mik i afert me Kadarene? Po ky shkencetar qe e do Shqypnine me shume se te gjithe enveristet e poshter te mbledhur sebashku, ka blere apartament ne Durres dhe gjithe kohen e kalon ne Shqypni, nderkohe qe ju dhjaksit e paftyre te Enverit ja keni mbathur nga Shqypnia duke kerkuar azile dhe duke tmerruar Boten si kriminele bythzinj te Botes se Trete.

  PO E KENI HARRUAR ENVERIN QE JA KISHTE SHITUR SHQYPNINE DHE BYTHEN E TIJ TE PEDERASTIT KRIMINELIT STALIN KUR MBOLLI MURTAJNEN BOLSHEVIKE NE TROJET TONA?

  Populli rus eshte nje popull mjaft mikprites me kulture te zhvilluar, por fatkeq nga Mafia Komuniste me pushtet qe e ka shkaterruar kete vend te begate sa 1/5 e Botes, shume intelektuale ruse me kane ndihmuar mua personalisht per te xhiruar filmat dokumentare per “Ishullin e kanibaleve” ne afersi te qytetit Tomsk ne Siberi, por edhe per te me treguar pasojat e llahtarshme te Armeve Kimike te depozituara ne krahinen e Saratovit, familjet e grave ruse te zhdukura pa gjurme ne Kampet e Perqendrimit te Enverit kane kontribuar per realizimin e filmit “Divorc alla shqyptarce” qe eshte pritur me shume interes nga Shoqeria Civile ne Bote,

  prandaj:

  Trajtimi me cilesime idiote te papranueshme per nje vend qe kerkon te behet pjese e BE-se, cilesime fashiste si “Armiqte sllave” qe mbushin komentet ne gazeten DITA, tregojne se ne, shqyptaret jemi akoma nje popull dru me pre i pazhvilluar menderisht dhe totalisht i indoktrinuar ideollogjikisht, si nje fis kanibalesh prej Afrike Zulu.

  Reply to this comment
 7. Cun i lagjes April 13, 11:22

  Hiqi kakardhite dhe je ne rregull lale!!!

  Reply to this comment
 8. Arben April 13, 11:46

  DUHEN SHKRIRE AKUJT

  Reply to this comment
 9. intelektuali April 13, 19:11

  Po mire Mo 8mvsk, Intelektual mut ballisti, pederast passiv, llafazan i pashoq, qe masturbohesh sa Here shkruan KE gazeta dita dhe sa Here ze emrin e Enverit ne goje, Kur späte mundesi ti merrje gje tjeter se je i Ri ne moshe e se arrite.

  Po ky rusi eshte i mire e i zoti se thua ti, se eshte miku i shefit tat kolecit dhe morri Dekorate si ai, se eshte mik i kadarese e eshte spiun si ai,
  Apo se ashtu te thote truri jot i semure.

  Kur te do Bytha o shqyptar, ruset Jane sllave te kuq armiq te Shqypnise, tani na dalin popull miqesor e Dashamires.

  Po pse mo ti je etalon i diturise e intelektualit apo si?

  Reply to this comment
  • intelektuali April 13, 22:41

   O Ilir Hoxha, po shko dhe nderroi pampersat Nexhmijes more mavri, qe ta kujtoje me mire Enverin e saj kur jetonin bashke tek Bahri Omari, nga vila e te cilit spiunoi tek fashistet Qemal Stafen,

   Te kam thene edhe me pare shko dhe kujdesu per djalin qe ta ka futur ne burg Taulant Balla dhe mos u mer me politike dhe spiunazhe si babai ty pa shkolle, sepse nuk i kupton dot as ti dhe as rrugacet si puna jote ketu me siper qe jane KAKERDHITE e Partise se Punes qe i ka jashteqitur ne Kohen e Qepes te babait tend Enver Pederastit.

   Ky miku im rus safi me ka ndihmuar te xhiroj dokumentarin:

   DIVORC ALLA SHQYPTARCE

   Qe te gjenim familjet e ruseve te markuara ne Shqypni, kane qene me shume se 800 ruse, te cilat babai yt Ever Hoxha i vrau dhe i masakroi kur u prish me Hrushcovin qe donte ta nderronte me Liri Belishoven, ja ke degjuar ne familje emerin apo nuk te ka thene gje Nexhmija? Sepse Liri Belishova ka qene e fejuara e Nako Spirut qe Enveri e vrau me pabesi si Qemal Stafen vetem sepse ishte antijugosllav dhe keshtu ky rusi qe ti po shan dhe denigron si nje rrugac ordiner ka ndihmuar intelektualin qe te beje te mundur filmin dokumentar qe zbath breket e regjimit me katil ne Evrope, mbase edhe ne Bote qe mund te krahasohet me krimet e Pol Potit qe vrau 6 milione kamboxhiane, por nuk vrau asnje te huaj vetem se i deboi nga Kamboxhia,

   ndersa:

   Babi yt i vrau dhe i masakroi te gjitha ruset, ky rusi qe shan ti shkoi dhe solli familjet e tyre nga Rusia per te gjetur varret e tyre, por nuk ja arriti qellimit, sepse KAKERDHITE e Partise se Punes qe ishin ate kohe ne pushtet nuk treguan asnje interes per te ndihmuar keto familje qe ne shumicen e tyre ishin familje veteranesh te Luftes Antifashiste te popullit sovjetik kunder Gjermanise Fashiste

   PO PSE JENI KAQ TE POSHTER O MUTER DHE KAKERDHI TE ENVERIT?

   Reply to this comment
 10. intelektuali April 13, 22:42

  O Ilir Hoxha, po shko dhe nderroi pampersat Nexhmijes more mavri, qe ta kujtoje me mire Enverin e saj kur jetonin bashke tek Bahri Omari, nga vila e te cilit spiunoi tek fashistet Qemal Stafen,

  Te kam thene edhe me pare shko dhe kujdesu per djalin qe ta ka futur ne burg Taulant Balla dhe mos u mer me politike dhe spiunazhe si babai ty pa shkolle, sepse nuk i kupton dot as ti dhe as rrugacet si puna jote ketu me siper qe jane KAKERDHITE e Partise se Punes qe i ka jashteqitur ne Kohen e Qepes te babait tend Enver Pederastit.

  Ky miku im rus safi me ka ndihmuar te xhiroj dokumentarin:

  DIVORC ALLA SHQYPTARCE

  Qe te gjenim familjet e ruseve te markuara ne Shqypni, kane qene me shume se 800 ruse, te cilat babai yt Enver Hoxha i vrau dhe i masakroi kur u prish me Hrushcovin qe donte ta nderronte me Liri Belishoven, ja ke degjuar ne familje emerin apo nuk te ka thene gje Nexhmija? Sepse Liri Belishova ka qene e fejuara e Nako Spirut qe Enveri e vrau me pabesi si Qemal Stafen vetem sepse ishte antijugosllav dhe keshtu ky rusi qe ti po shan dhe denigron si nje rrugac ordiner ka ndihmuar intelektualin qe te beje te mundur filmin dokumentar qe zbath breket e regjimit me katil ne Evrope, mbase edhe ne Bote qe mund te krahasohet me krimet e Pol Potit qe vrau 6 milione kamboxhiane, por nuk vrau asnje te huaj vetem se i deboi nga Kamboxhia,

  ndersa:

  Babi yt i vrau dhe i masakroi te gjitha ruset, ky rusi qe shan ti shkoi dhe solli familjet e tyre nga Rusia per te gjetur varret e tyre, por nuk ja arriti qellimit, sepse KAKERDHITE e Partise se Punes qe ishin ate kohe ne pushtet nuk treguan asnje interes per te ndihmuar keto familje qe ne shumicen e tyre ishin familje veteranesh te Luftes Antifashiste te popullit sovjetik kunder Gjermanise Fashiste

  PO PSE JENI KAQ TE POSHTER O MUTER DHE KAKERDHI TE ENVERIT?

  Reply to this comment
 11. intelektuali April 14, 11:39

  Ore Po sa Paranojak qe jam. Kam Frike dhe nga hija ime.

  Aha i Ri Jam Po ne tru e shpirt jam kafshe parahistorike.

  Bej Filma e shkruaj artikuj e komente si ketu.
  Vetem se NUK guxoj te ve emrin tim se NUK e di dhe vete. Ca Here Artan e ca Here intelektual. Vete NUK e di .

  Me duket vetja intelektual Po vetem nje perkthyes i mjere Jam. Kam gjetur Literaturen me Fashiste ne Bote, Po ate me Fashisten antikom dhe e perkthej e me duket vetja nga me te mencurit e te diturit e botes. E kam ne Gen , vuajme nga Delirium i madheshtise.

  Me ka ngel berthama ke ilir Hoxha. Po ce kam une ate, Po te mesoni perkthimet e Mia merrem me burra shteti qe nga Lenini, Stalin, Kastro. Me mire ne Fakt duhet te merresha me Hitlerin, gebelsin, pinocetin, Po do ja vielleicht j dhe atyre rradha.

  Per ate rusin tat shko pyet ne katedrat e albanologise ne Moske e Sankt Petersburg se si e vleresojne.

  Aaa ja dhane dekoraten se ndihmoi Institutin kunder krimeve te komunizmit te drejtuar nga kolec topalli per te bere dokumentarin ne rusi.
  Aha e kuptuat Ju tashti se Ku na flika lepri
  Dmth vertete su merrka vetem me shkence Po dhe me Politike. Lieber i paska krijuan , paska ble dhe shtepine durres.
  Se Mos duhet te perzihet si persona non grata si ATA dy ruset e tjere. WHO knows?

  Ja fus kot se Ato gra U kthyen mbrapa ne vendin e tyre e Ato qe U futen ne Burg ishin agjente te KGBse.

  Tani une iharroj te gjitha, qe ishte rusia sovjetike , ish kgb, qe i shaj gjithe diten.

  Ama tani i haroj te gjitha Boll qe Ato te me sherbejne per te “dokumentuar krimet e komunizmit” ne Shqypni e ashtu ne Rusi.

  Me shpatullat e Mia te brishta te ligshta merrem me gulaget, me Kuben, me familjen e Carit te Rusise, me Lenini e me Stalinin.

  Se me Enverit si mbush dot artikuj cte tregoj, Bahriu, Qemali, U se sot mu kujtua rastesisht Liria. Po e kish tamam se behet fjale per kete rusin, se Liria Atje vente e falej ke ambasada ruse Po tani Boll qe shan regjimin eshte me shume vlere, eshte Demokrate e vertete.
  Megjithese sa qe ne pushtetar te grinte fare.

  Ah me shplafte panuklla.

  Kakerdhi Jam vete e bajge e m.. e sh… Jam vete.

  Rrugac e goje ndyre, Prirjet seksual ii kam akoma te papercaktuara, homo , bi, Swing, nekrofil, zoofil ab se harova dhe in the eine self service:-) me e kollajt

  Ju pershendes te gjitheve dhe klm te Dielen.
  Mua te tajvani me keni

  Reply to this comment
 12. intelektuali April 14, 11:41

  Ore Po sa Paranojak qe jam. Kam Frike dhe nga hija ime.

  Aha i Ri Jam Po ne tru e shpirt jam kafshe parahistorike.

  Bej Filma e shkruaj artikuj e komente si ketu.
  Vetem se NUK guxoj te ve emrin tim se NUK e di dhe vete. Ca Here Artan e ca Here intelektual. Vete NUK e di .

  Me duket vetja intelektual Po vetem nje perkthyes i mjere Jam. Kam gjetur Literaturen me Fashiste ne Bote, Po ate me Fashisten antikom dhe e perkthej e me duket vetja nga me te mencurit e te diturit e botes. E kam ne Gen , vuajme nga Delirium i madheshtise.

  Me ka ngel berthama ke ilir Hoxha. Po ce kam une ate, Po te mesoni perkthimet e Mia merrem me burra shteti qe nga Lenini, Stalin, Kastro. Me mire ne Fakt duhet te merresha me Hitlerin, gebelsin, pinocetin, Po do ja do ju vije dhe atyre rradha.

  Per ate rusin tim duhet me shku e pyt ne katedrat e albanologise ne Moske e Sankt Petersburg se si e vleresojne.

  Aaa ja dhane dekoraten se ndihmoi Institutin kunder krimeve te komunizmit te drejtuar nga kolec topalli per te bere dokumentarin ne rusi.
  Aha e kuptuat Ju tashti se Ku na flika lepri
  Dmth vertete su merrka vetem me shkence Po dhe me Politike. Lieber i paska krijuan , paska ble dhe shtepine durres.
  Se Mos duhet te perzihet si persona non grata si ATA dy ruset e tjere. WHO knows?

  Ja fus kot se Ato gra U kthyen mbrapa ne vendin e tyre e Ato qe U futen ne Burg ishin agjente te KGBse.

  Tani une iharroj te gjitha, qe ishte rusia sovjetike , ish kgb, qe i shaj gjithe diten.

  Ama tani i haroj te gjitha Boll qe Ato te me sherbejne per te “dokumentuar krimet e komunizmit” ne Shqypni e ashtu ne Rusi.

  Me shpatullat e Mia te brishta te ligshta merrem me gulaget, me Kuben, me familjen e Carit te Rusise, me Lenini e me Stalinin.

  Se me Enverit si mbush dot artikuj cte tregoj, Bahriu, Qemali, U se sot mu kujtua rastesisht Liria. Po e kish tamam se behet fjale per kete rusin, se Liria Atje vente e falej ke ambasada ruse Po tani Boll qe shan regjimin eshte me shume vlere, eshte Demokrate e vertete.
  Megjithese sa qe ne pushtetar te grinte fare.

  Ah me shplafte panuklla.

  Kakerdhi Jam vete e bajge e m.. e sh… Jam vete.

  Rrugac e goje ndyre, Prirjet seksual ii kam akoma te papercaktuara, homo , bi, Swing, nekrofil, zoofil ab se harova dhe in the eine self service:-) me e kollajt

  Ju pershendes te gjitheve dhe klm te Dielen.
  Mua te tajvani me keni

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*