Aldo Bumçi këmbëngul: Shqipëria s’mund të flasë në emër të Kosovës

November 13, 2014 11:11

Aldo Bumçi këmbëngul: Shqipëria s’mund të flasë në emër të Kosovës

Para nisjes së kryeministrit Edi Rama në Serbi, Aldo Bumçi doli dhe tha në emër të PD-së, se Rama nuk duhet të flasë në emër të gjithë shqiptarëve.

Këtë qendrim Bumçi e ka edhe pas vizitës së Ramës.

Ai thotë se Shqipëria nuk duhet të flasë në emër të Kosovës.

Rajoni është transformuar. Shqipëria nuk ka shumë vend në marrëdhënien Serbi- Kosovë.

E para ka qenë një parim themelor që është respektuar dhe duhet të respektohet që Kosova flet në emër të vet.

Kosova është vend i pavaruar dhe Shqipëria nuk merr asnjë lloj kontributi ndërmjetësimi.

Shqipëria vetëm mbështet Kosovën”, u shpreh Bumçi gjatë një konference për rajonin, organizuar nga BE.

Me tej ai shtoi:

Një arsye e dytë është që Serbia dhe Kosova kanë arritur një normalizim historik në marrëveshjen e nënshkruar në prill. Arritën në këtë marrëveshje.

Thaçi është një nga themeluesit e luftës. Por nuk kërkoi as tu kërkohej falje për vrasjet dhe përdhunimet dhe interesa nacionaliste, u ulën në një marrëveshje për çështje konkrete”.

“Kemi arritur pothuajse njohjen.

Shqipëria ka pasur rol mbështetës për arritjen e këtyre marrëveshjeve. Në lidhje me vizitën e fundit është shembulli se si nuk duhet ti zhvillojmë marrëdhëniet. Pamë një Serbi që nuk kishte ndryshuar, por në fakt Serbia ka ndryshuar se ka nënshkruar marrëveshje me Kosovën.

Kishte mungesë vullneti nga pala serbe që e tregoi në një vizitë të cunguar dhe një protokoll të cunguar.

Pamë që nuk ishim atje për të hapur një kapitull të ri apo për një frymë nacionaliste. A thamë do hapim një kapitull të ri? Ku ishte kapitulli? Nuk kishte kapitull të ri në atë vizitë të cunguar. Rajoni është transformuar. Ato që e kanë ndryshuar Ballkanin është kulaçi dhe kërbaçi. kushtëzimi dhe mbështetja”, tha më tej ai.

November 13, 2014 11:11
Komento

30 Komente

 1. mir montana November 13, 11:15

  filloi dhe ky me ngateru ilacet,mer viagra per dhimbje koke.

  Reply to this comment
  • indrit November 13, 16:20

   ky bumci koke penisi gjithmone me ngaterri zorresh vuan kot nuk i thuanin+quanin papagalli i zhulalit ..

   Reply to this comment
  • Tarrasi November 13, 17:02

   Jane bere te gjithe Bole te kryetareve te PD-se Sali Berishes dhe Lulezim Bashes

   Duket se Serbi i Ri ne pushtet mesoi mire nga Serbi i vjeter duke perzene te gjithe ata qe ishin me vlera ne parti dhe duke mbledhur langaraq qi puna pijanecit/burgazhiut Arben Ristanit dhe Aldo qe ska kelleqe.

   Shume njerez me vlera si Mark Marku dhe Astrit Patozi me shoke po perzihen sepse shikohen si rrezik personal i Serbit te ri.

   Nje gje se kuptoj perse keta intelektuale PD qe do behen ish-PD-ista apo jane bere ish-PD-ista nuk luftojne te mbajne gjalle demokracine dhe vetveten por lene nje hajdut pulash/tradhetar/vrases si Lulezim Basha ti perzeje dalengadale sikur ishin dele.

   Reply to this comment
 2. Zogist nga shen naumi November 13, 11:25

  Po ku je o Aldo , o me i bukuri i shpendeve .

  Reply to this comment
 3. dada November 13, 11:25

  sa i diot po Jozefina ka harxhuar takat tona duke kerkuar njohjen e Kosove more trap.

  Reply to this comment
 4. dhori November 13, 11:31

  Z.Aldo!
  Duket qe amerikanet te kane studiuar me vemendje prandaj edhe te cilesuan: “zagar gjahu”. Politikanet thone plote te paverteta, por shume pak prej tyre nuk bejne perpjekje te mos e humbin besueshmerine. Pra jane shume te pakte ata qe nuk u intereson personaliteti i tyre. Zotrote je nje nga ata qe nuk pyet per dinjitetin personal.

  Reply to this comment
 5. asdreni November 13, 11:36

  Ikore debill i saliu ti je nje handikapat !

  Reply to this comment
 6. persekutuar-denuar November 13, 11:51

  KESHTU FLISTE EDHE ENVER HOXHA O ALDO BUMCI

  Keshtu u tha anglezeve Enveri ne Mbledhjen e Mukjes, qe Kosova t’i zgjidhte vete problemet e saj, por dergoi xhelatet dhe i vrau kosovaret ne Tivar me nje pabesi prej pederasti. Keshtu foli edhe Sali Berisha kur kosovaret po masakroheshin nga ushtria e rregullt serbe qe e quajti kete masaker si “pune te brendeshme te Serbise”

  Hashim Thaci nuk ka qene nje nga themeluesit e Luftes dhe as organizatori i saj sepse vete Hashimi e ka deklaruar kete gje dhe sepse themeluesi i Luftes se Kosoves eshte Ali Ahmeti nga Maqedonia o Aldo Bumci Budallai qe ke qene edhe minister disa here dhe nuk njeh historine.

  Me mire meso nga babi yt qe u fsheh si zhapik poshte barit kur kapi ne flagrance gocen e Spiro Kolekes.

  Reply to this comment
  • Zogist nga shen naumi November 13, 13:10

   Nasruddin
   Mos e ngatero Enverin me Zog harabelin .
   Zogu vrau Bajram currin …………… dhe plot te tjere .
   Populli nderon ata qe vrau Zogu nasruddin EFENDI ,
   Prandaj Ti qe jetove si HARABEL , MUNDOHU dhe sforcohu te vdesesh si Patriot i penduar ,
   Me Zogun , vetem ne Serbi do te perfundosh me idet e tua.
   Eshte e drejta jote te zgjedhesh , TI mbaje zogun .
   Por kjo nuk te jep te drejten , te gjykosh se ke zgjedhim ne te tjeret .
   Fyelli dhe çiftelia jote fetem nje melodi njohin.

   Reply to this comment
   • persekutuar-denuar November 13, 13:37

    Po ti c’pate se Zogun nuk ka permend njeri ketu? Apo te erdhi keq qe Edi Rama nuk foli si enveri per Kosoven vite me pare kur ja kishte shitur BYTHEN dhe Vatanin Josip Broz Titos, BOSIT komunist te Jugosllavise Grabitqare.

    Reply to this comment
   • mallakastrioti November 13, 14:14

    Si shoku ENVER rralle burra dalin zoterinj te nderuar se e mori bazen ruse kem per kem ne vitin 61.Ja me se fundmi po na troket prape rusi ne kufijte e KOSOVES dhe ketu e dua pergjigjen e politikaneve tane.
    Kush do ti ketheje pergjigje rusit eeeeeeeeeeeeeeeeeeeee kush?
    Ti aldo me ata rrumpallat rrotull jeni te paret qe do tja mbathni ose do bashkoheni me rusin.
    Prandaj te dashur miq vetem nje burre e bashkoi SHQIPERINE pa dallim feje dhe krahine dhe nuk haej si qente si puna juaj.

    Reply to this comment
    • persekutuar-denuar November 13, 15:12

     Ruset i kane ngrohur fanatiket enverista ne Shqypni qe bejne homazhe tek lapidaret komuniste me grushtin bolshevik mbi koke dhe me fotografine e Enverit ne dore duke vajtuar per LANC-in komunist si kukumjacka pylli. Por mbase me shume ka ndikuar vendimi i Edi Rames me Liken Floririn per te festuar me buje dhe harre mbare popullore 29 nentorin e ZI qe mbolli MURTAJEN sovjetike ne vendin tone duke i treguar gishtin e mesit BE-se Antikomuniste dhe Demokratike, pak a shume sic po veprojne serbet e Millosheviqit.

     Reply to this comment
 7. Ssli komunisti i pabese dhe serb November 13, 12:20

  Shoqata PD eshte mbushur me bole dhe kllufa te tipit Aldo Bumja. Shqiperia nuk ka te drejte te loboje per njohjen e Kosoves??!!! NE PD nuk po marrin me droge te tipit heroine etj, meqenese nuk jane ne pushtet, drogaxhjinjte po u shesin allci, do zoti te gjejne rrugen per ne shtepi, se do te gjejne grate duke u q. me te tjeret….. Amin.

  Reply to this comment
 8. Sa turp November 13, 12:56

  E ke turpnu shkodren me kto qe ke then. Mos hajde ma n’shkoder se na e ke neverit fare.

  Reply to this comment
 9. Albehari November 13, 12:59

  Tani familja biologjike e politike serbofile e Berishes dolen hapatazi ne perkrahje te Serbise e kunder qeverise dhe institucionevbe te Shqiperise e Kosoves,madje edhe kunder perfaqesueses kombetare.Eshte tragjike per shumicen e shqiptareve te Kosoves qe varnin shpresat tek Berisha dhe qeveria dhe partia e tij.Jemi shum te zhgenjyer.Madje nuk donim te besonim se Berisha dhe qeveria e tij furnizoj me karburante makinerine vrastare te Millosheviqit kur Serbise OKB i kishte vendose embargo.
  Nuk donim te besonim se keta kan ndjeke ,arrestuar,torturuar deri ne vdekje luftetaret dhe organizatortet e luftes per lirine e Kosoves(Remzi Hoxhes pas torturave dhe vrasjes i zhduken edhe eshtrat).
  Eshte per ne vertete shokuese kur sot haptazi Berishet e berishistet si Salihu .Shkelzeni,Desara,Preq Zogaj,Bumqi e klyshte tjere dalin pa fijen e turpit ne krah te Serbise duke fajesuar shqiptaret per ato skena trishtuese neper te cilat kaluan djemte e kombetares perse Rama kerkon njohjen e pavaresise se Kosoves ne Beograd dhe hidheron serbet pse u thote se pavaresia e Kosoves eshte e pakthyeshme.
  O zot si nuk keni turp more po ju deri perfaqesonit Shqiperine e shqiptaret.
  O sa mire qe ju dhane shqelmin bytheve shqiptaret.KUrre kjo fare e keqe mos mbifte ne trojet shqiptare se lere ma te vjen ne pushtet.

  Reply to this comment
 10. Mal Uka November 13, 13:21

  Neve ne kosove mbillnim shalqi (bostan ) dhe kur bostani
  leshonte loze e i ngriste thik perpjete gufonte e ngarkohej
  llubenica Grate plaka e punonin ne forme njeri me do shtaga
  nje trup qe e vesheshin me tirqi, kemishe e jelek, shalle ne
  shoke, bile edhe plis e shall ne koke Kete e ngulshin ne midis
  ares me bostan Sipas plakave qe bostani mos te merr mesyesh
  nga syni i keq e te prishej Ket far kukelle e quanin,, Buqi i bostanit ”
  Sa duket PD e paska vue ket Buqin ne parti qe partija mos te
  merr mesyesh ngasyni i keq ! Sa per habi Salih Berisha ne rrjetin
  social kerkoj qe Rama te ishte edhe ma i ashper Ky buqi thot
  seshte dashte te fliste fare Pasha zoten paska marre msyesh partija
  Si paska nimue ky buqi i bostanit sen !

  Reply to this comment
 11. Sokrat Marina November 13, 13:29

  Pro serbet po e nxierin koken jo se duan , se kete nuk e thon diten,por naten ,pasi naten perqafohen me serbet qe e urrejne shqiperine.por e thone nga marazi e u ka ikur truri.
  Ne fillim I iku truri mbeses,kur pa qendrimin heroik te futbollistave tane e I quajti pa culture. Sigurisht se nuk kane culturen e vandaleve serb qe t’ti pelqente. Te ms harrojme se dajat duhen shume. Po nuk ju durua edhe gjyshit ,Sali, e na foli se kunetrit e tij e dajot e femijeve te tij ,po talleshin me Edi Ramen ne pritje. Kur ja pa pritur na doli dhe pionieri Aldo Bumci. Ky na foli se Rama ,kryeministri I SHQIPERISE,nuk duhet te flas ne emer te gjithe shqiptareve. Sot na del pionieri I Tiranes e na thot se Nuk duhet te flasim ne emer te Kosoves.
  PO athere ,pse lehni kot si qeni qe I leh henes,per Enverin se nuk ka folur nje here per Kosoven? O idiot te shekullit 21, mos kujtoni se vetem ju jeni te diturit ? Mos kujtoni se kini krijuar nje parlament numer 2 e kujtoni se kini edhe qeveri Nr. 2? Po kush u pjerth ju more te uruar,me perjashtim te hajduteve e drogaxhinjeve? Ju populli po u njeh edhe me mire tani qe kini perfaqesuar rrugen e Esat Pash Toptanit. Aldo ,je nje morr b……. I sali Berishes.

  Reply to this comment
 12. mallakastrioti November 13, 13:49

  po ik o aldo se e mori ciften sala, ik edhe leh andej nga mbrapa sales ti, si e ke zakon, nuk ke pune me punet e shtetit zotrote.

  Reply to this comment
 13. lilo November 13, 13:58

  e turpshme

  Reply to this comment
 14. dorela November 13, 14:10

  Vazhdon te jete me kryetar i formunit te grave te PD ky Aldua?

  Reply to this comment
 15. plaku November 13, 14:59

  Sapo e pashe kete “Bumqin” ne programin Oponion ate Fejzos. Nuk ma kishte marre mendja, qe ky njeri bosh te kishte qene ministri i jashtem i Republikes se Shqiperise. Vaj medet….

  Reply to this comment
 16. nick November 13, 15:05

  fetyre e pershtatshme per nje rol shpiuni apo tradhtari ne nje film te ardhshem te holivudit

  Reply to this comment
 17. Maio November 13, 15:45

  Po Aldos qe han shum maraku per Serbine mos ka gje lidhje interesa me Serbet se nuk po e kuptoj?!!!

  Reply to this comment
 18. doriani November 13, 15:51

  TI je kokrra e idiotit o Aldo Bumqi.Po sipas cilit rregull nuk paska te drejte Shqiperia te flase per Kosoven?Na trego ore debili i Berishes Shqiperia paska te drejte te flase per Ukrainen,per Palestinen,per Irakun etj etj ,por per Kosoven jo se po i zemron serbet apo?
  Apsurdi eshte shume me i madh kur kete e flete nje ish minister i jashtem.Shqiptaret duhet ti vene gishtin kokes e te pyesin :si eshte e mundur valle nje debil i tille pse jo edhe antishqiptar te ishte minister qe perfaqeson shtetin shqiptar.
  Merrne me mend po te kishin qene ne pushtet Sala me keta bumqat e tijne kohen kur luftohej per lirine e Kosoves,me siguri do te ishin ne krahun e Serbise.Nejse me rendesi eshte se dolen lakuriq serbofilet Sala me klyshet e tij.Ra ky mort e u pame do te thoshte Rexhep Qosja.

  Reply to this comment
 19. Bocari November 13, 15:56

  Politika behet me diplomaci Aldobumc. Per nje opozite ( fatkeqesisht e keni kete status) nuk eshte dipllomatike te dali kundra, kur problemi ne fjale eshte problem kaq madhor. Behet fjale per nje komb, te denuar nga interesat e fqinjeve, te jetoje i copetuar. Edhe sikur fjala e Rames te mos kish qene diplomatike apo e kohes sic thua ti, qellimi, Mbrojtja e Shtetit Kosovar, e shtetit shqiptar Aldobumc, duhej te merrte perkrahjen e opozites, qe kundershtari, serbi, te kuptonte se shqiptari (PD+PS) eshte i bashkuar dhe ka nje qellim;
  Te cliroje dhe te bashkoje popullin shqiptar te te gjitha trevave. Qendrimi yt dhe i shokeve te tu eshte material per serbin qe te thote, shiko vete opozita shqiptare e denon Edi Ramen.
  Por ju nuk mund te ndryshoni vepren tuaj, antishqiptare. Per ju ka rendesi vetem karriera mafioze, pa cka se per karrieren tuaj shkaterruat nje komb.
  Ju qe shkaterruat Shqiperine si mund te viheni ne krah te PS per Kosoven?
  Hiena te shemtuara te races sone, ndryshoni emrin e partise, maska juaj eshte grisur. Ju jeni vetem partia e Vicidolit.
  E di ti Aldobumc nga vjen emri Vicidol?
  Te paret e Saliut u debuan nga vendi ku banonin se vrane priftin. Morri rruget ky i pari i Berishave dhe mbriti ku eshte sot dhe i kerkoi te parit te fshatit nje cope vend sa te shtrinte nje lekure vici ku te flinte familja. Pasi e mori lejen e preu lekuren e vicit ne rrypa dhe rrethoi vendin, shume me te madh natyrisht qe mori emrin Vicidoli dhe ku leu kryetari yt i madh, qe ju harrofte emri. Ne trupin e tij eshte futur me siguri shpirti i Voldemort (shiko Harry Poter)

  Reply to this comment
 20. skeptiku November 13, 17:51

  Kjo qe thote ky, nuk ka sens dhe mbi te gjitha nuk I shkon nje ish ministri te jashtem. Si mund te flasi kosova vet ku nuk eshte as organizate nderkombetare. Dhe per dialog kosove-be-serbi. Per te mos e zgjatur, ky as nuk mban mend cka firmosur si mpj. Debil

  Reply to this comment
 21. M A R K O November 13, 18:10

  Kur flet ky Bumçi, mastrubohen degjuesit

  Reply to this comment
 22. SuloKapedani November 13, 22:06

  Ky i mjeri nuk ka faj e ka nga halli se e futi vjerri nè politik dhe tani nuk del dot,e ka kapur xeni pèr bishti,ngado qè tè kthehet bie nè halen e salès.Tani si papagall nè kafaz shoqèron salèn nè fejzbuk me marrèzira qè si mban dot njeri pèrveç tè marrève tè p.d -es tè cilèt mendojnè se jane ajka e kombit si ballistat e dikurshèm qè bashkèpunuan me gjermanèt dhe keta tè sotmit nuk i pranojnè edhe se janè tedokumentuara nè arshivat angleze.Populli nuk èshtè trutharè o bumçe.

  Reply to this comment
 23. alfade November 13, 23:32

  Megjithemend ky Bumcja ka qene Minister i jashtem i ”qeverise ” Berishovicit ?! Nuk me
  besohet ! Shqiperia paskish patur nje koqe gomari ! ! Vaj vatani , vaj mileti , ku e lame e
  ku na mbeti………!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*