Aldo Bumçi: Rama të mos flasë në emër të gjithë shqiptarëve në Serbi

November 9, 2014 16:15 Updated

Aldo Bumçi: Rama të mos flasë në emër të gjithë shqiptarëve në Serbi

Opozita ruan te njëjtat rezerva per vizitën e kryeministrit Edi Rama ne Serbi.

24 ore para se delegacioni shqiptar te mbërrije ne Beograd, ish-ministri i jashtëm Aldo Bumçi thekson se procesi qe shoqëroi përcaktimin e kësaj vizite nuk ishte aspak normal; dhe do te kishte qene me e drejte qe vizita e shefit te ekzekutivit shqiptar te paraprihej nga vizitat e ministrave per te normalizuar marrëdhëniet mes dy vendeve.

Megjithatë, Bumçi pranon se duhet punuar për përmirësimin e marrëdhënieve mes dy vendeve tona, pasi marrëdhëniet me Serbinë janë me pak te zhvilluarat krahasuar me marrëdhëniet qe Shqipëria ka me vendet e tjera te rajonit.

Koha e dhënies se dorës, se takimeve thjesht per takim e per fotografinë e radhës, ka kaluar ne Ballkan. Nuk kane me vlere takime sa per te thëne qe kryeministri rama shkoi ne Beograd, kjo është nje vizite historike. Nuk është  historike është nje vizite rutine, kane qene zv/kryeministra me pare; duhet te vije me nje produkt”, thotë ai për Vizion Plus.

Sipas nënkryetarit te Komisionit te Jashtëm parlamentar, çështja kryesore qe kryeministri Rama duhet te ngrejë jane shqiptaret qe jetojnë ne Serbi; te cilët gëzojnë me pak te drejta se kudo ne rajon.

Mund te përmend nje shembull qe zoti Rama duhet ta ngrejë me force, qe është njohja e diplomave te shqiptareve qe jetojnë ne Serbi qe kane studiuar ne Tirane e nuk u njihen diplomat. Pra imagjinoni sa larg jemi nje marrëdhënie normale qe te njohe edhe diplomat e universitetit shqiptar”, thotë ai.

Por, Bumç thotë se kryeministri Rama nuk ka tagër te diskutoje ne Beograd çështjen e Kosovës.

Mendoj qe duhet te kufizohet ndaj çdo tundimi per te folur ne emër te shqiptareve, nuk flet ne emër te shqiptareve. Do te ishte kundër interes tone kombëtar nese do e bënte këtë. Kosova është shtet sovran, i pavarur, janë politikanet e saj qe negociojnë ne emër te Kosovës. Kryeministri i Shqipërisë flet ne emër te Shqipërisë”.

Pas ngjarjeve qe shoqëruan ndeshjen e futbollit Shqipëri-Serbi, opozita i kërkoi kryeministrit Rama te anuloje vizitën ne Beograd si kundërpërgjigje ndaj deklaratave te papranueshme te politikaneve serbe

November 9, 2014 16:15 Updated
Komento

37 Komente

 1. LORA November 9, 16:24

  Kush ta mbushi koken tende me keto qelbesirlleqe,more kokerr trapi,,,,,ai qe u bente thirrje Delegacionit Kosovar ne Rambuje,me 1999-en, te mos nenshkruanin variantin amerikan te Sekretares se Shtetit Madelein OLLBRIGHT??????
  Zoti Kryeminister Edi Rama i ka te gjitha kredencialet e mjaftueshme per te folur ne Beograd ne emer te gjithe shqiptareve ,per te ardhmen e tyre europiane.

  Reply to this comment
  • Indrit November 9, 17:51

   oooooo bumce po ti si filozof dhe ish-min i jashtem qe ke qene bashke me ate nusen tende qe te bente sekretaren+keshilltaren ngaqe ishe+je GDHE fare or deshtak i papare po pse ore qenef serbije kush je ti qe keshillon RAMEN,,hahaha papagalli i zhulalit ne fakt RAMA duhet te flase per birin+delfinin e serbise salesh ram berishen agjentin e UDB-se serbe,,tung..

   Reply to this comment
   • raimond vlonjati November 10, 04:29

    Po na hiqen si patriote keta te PD-se qe e lane Shqiperine pa ushtri fare , shakteruan gjithe armatimin e rende te Shqiperise dhe na lane me pushke druri
    ….E ketej na hiqen si patriote keta palaco

    Reply to this comment
  • Grida Sum-duma November 9, 17:54

   Ky me pelqen, eshte yll drite dhe mendje kthjellet. Tama zog-gamorit. I shkreti ky qe ka mbet me ja hyp edhe gruja.

   Reply to this comment
  • VIKTORI November 9, 20:26

   KONKURSI KOMBETAR “KUSH E GJEN?”

   Kush e gjen ce cafre do te thone kulishet e klanit te salushit mbas viziter se Edi Rames ne Beograd. Fituesit do te marin nji cmim te mire

   Reply to this comment
 2. TJ November 9, 16:28

  Ky Bumci eshte trap.

  Reply to this comment
 3. beni November 9, 16:53

  hahahahah akoma vazhdon kytrapi te leh per kriminelin Berisha…

  Reply to this comment
 4. Roni November 9, 17:00

  O Bumci,kush te ka mandatuar ty qe te flasesh ne emer te te gjithe shqiptareve ti mesosh te tjereve se deri ku e kan kufirin per tu shprehur?!

  Reply to this comment
 5. DOKLEATI November 9, 17:12

  PO NA KESHILLON QE RAMA TE MOS FOLI NE EMER TE TE GJITH SHQIPTAREVE
  AS PER TE MIRE E AS PER TE KEQ

  HAHAHA
  ISH DIPLOMAT I “FORTE”

  Reply to this comment
 6. emer November 9, 17:13

  Rama ka me vete gjithe Zemrat Shqipetare per nje Shqiperi qe kerkon dhe sjell paqe. Na perfaqesofte sa me denje. Ka “shqipetar” me zemer s… . Per ata flasin ca politikane, te cileve u pelqen lufta dhe shkaterrimi. I urojme Rames nje vizite te mbare per Shqiperine dhe Shqipetaret kudo. Ardhte shendoshe

  Reply to this comment
 7. cuci November 9, 17:14

  goje e mbushur plot me asisoj or palaco ku te djeg ty mor pis qe te mos flase ne emer te shqiptareve

  Reply to this comment
 8. mergimtari fv November 9, 17:19

  Aldo kukufi rri urte e mos ha mut o kaqol se Rama e di vet punen e vet .

  Reply to this comment
 9. sagitari November 9, 17:21

  Me falni por ky ka te drejte..RAMA do te flase per ata qe Jane SHQIPETARE dhe jo per te huajt me nenshtetesi shqipetare (tradhetaret dhe kriminelet e ketij populli)
  Bravo EDI RAMA bena qe te ndjeheemi krenare qe jemi SHQIPETARE

  Reply to this comment
 10. erion November 9, 17:22

  Dordoleci i Saliut

  Reply to this comment
 11. info analitike November 9, 17:30

  Ketu Bumci ia ka futur kot. Si Kryeminister, Rama e ka te gjithe tagrin qe te flase ne emer te shqiptareve. E rendesishme eshte qe Rama te mos filloje te beje qyfyre dhe show sic e ka zakon sepse nuk eshte as koha, as vendi.

  Reply to this comment
 12. SuloKapedani November 9, 17:51

  Aldo Brumi sali si doktor allamudhi qè kèrkon lulushen mbi udhè e nèn udhè dhe jep porosi mos fol se tè pres gjuhèn,vazhdoni allamudhèt e salès se jeni mè mbrapa se koha e allamudhit doktor.

  Reply to this comment
 13. vani November 9, 17:59

  Nuk po di nese Rames i ka shkuar ndermend, qe te mbaj dhe ndonje shenim nga keto qe thot ky,me i fencuri,(Me falni),Me i mencuri i Saliut?!…

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi November 9, 19:13

   Ha ha ha e hi hi hi !? O milet ? Dëgjòni e mbani vesh,- qysh nga dita e sotme haberet për ju do t’i japë zagari i vikiliks hale bumçi !? A dëgjuat more….?

   Reply to this comment
 14. doni November 9, 18:41

  o kok ka…………

  Reply to this comment
 15. al November 9, 19:10

  pyetja eshte pse opozita nuk e do viziten e rames ne beograd .nga cfare kane frike ?apo levizin ekuilibrat pro serb brenda pd?

  Reply to this comment
 16. Sokol Kolonja November 9, 19:14

  O Bumco ! O I lezecmi I PD , po kur ishe minister I jashtem, apo kur ai Sali
  Protopapa (Berisha) kur shkonte jashte per vizita ke perfaqesonte ; te gjithe popullin apo nje pjese.? Jeni bere budallenj,u ka ikur truri,ose me mire ja u ka pire krye budallaj ,pasi po t’u krahasosh me mendjen e gomarit,me vjen keq per gomarin ,pasi eshte me I zgjuar se ju .
  MOs kujton ,o I marrosur,se kini ngritur ca grupe ,ku beni muhabete, aty te shqupi,qe I marrci te keqen e emrit asaj ndertese jenqeveri me vete? Ju sikur quheni dhe democrat ? Po demokracia eshte dhe respektim I shumices,apo jo o ministry I jashtem !

  Reply to this comment
 17. miro November 9, 19:17

  mire qe je budalla , po qenke dhe debil.

  Reply to this comment
 18. RUDINA November 9, 19:21

  Ky eshte me nivel shume te ulet intelektual. Cfar fatkeqesie qe ky te kete qene edhe minister i puneve te jashme. Imagjinoni cfar mund te prodhoje ky tip ne nje kontakt me ministrin e jashtem te Serbise. keq……

  Reply to this comment
 19. DRENICA E KUQE November 9, 20:11

  Rama jo vetem se duhet te flase ne emer te te gjithe shqiptareve ne Beograd, por edhe duhet t’u tregoje se edhe atje “serbet” jane duke jetuar ne tokat e pushtuara shqiptare dhe duhet te kerkoje prej Beogradit fashist qe te mos e mashtroje boten me me deklarata te rrejshme se kinse “Kosova eshte toke e shenjte serbe!”…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 20. ty November 9, 20:27

  bumci eka mire sepse keta jane qelbesira serbe me ne krye familjen e degjeneruar

  Reply to this comment
 21. Kurbinasi November 9, 20:39

  Skandaloze.Eshte nje turp kombetare ndarja qe po behet nga disa klane jo te besueshme popullin tone te vogel ne dy kampe:verirore apo jugore.Turp.Ne jemi nje popull.Ju lutem shume ketyre klaneve te ulen dhe te vetevleresojne sa gabim jane!Ju lutemi.

  Reply to this comment
 22. Dr. Vehip (Veip) Proda November 9, 20:48

  I nderuari Aldo Bumçi,
  Me thirrjen drejtuar kryeministrit, Edi Rama, për të mos folur në emër të gjithë shqiptarëve e as për Kosovën, ke gabuar rëndë! Nëse duhet të veprojë sipas “porosisë” tuaj, atëhere në emër të cilëve shqiptarë duhet të flasë në Beograd, kryeministri legjitim i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama?
  Presidenti i Republikës së Shqipërisë, kryeministri i Republikës së Shqipërisë, kryetari i Kuvendit i Republikës së Shqipërisë, ministri i jashtëm i Republikës së Shqipërisë e me radhë, janë personalitetet më të larta të shtetit amë të shqiptarëve që jetojnë në trojet e tyre etnike në Ballkan, por edhe të atyre kudogjenden në diasporë. Prandaj, ai ka të drejtë të shtrojë çdo gjë që ka lidhje me marrëdhëniet serbo-shqiptare, me normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi e ndërsjellas, me njohjen nga Serbia të shtetit të Kosovës, si një realitet me subjektivitet kombëtar e ndërkombëtar; për të drejtat kombëtare, politike, ekonomike, arsimore dhe socialkulturore të pakicës shqiptare që jeton në trojet etnike shqiptare në Kosovën Lindore, përndryshe në Luginën e Preshevës; për integrimin euroatlantik të rajonit tonë, për lëvizjen e lirë të njerëzve, mallrave dhe ideve në përputhje me parimet, të drejtat dhe normat ndërkombëtare, përfshi këtu edhe njohjen e diplomave që shqiptarët kanë fituar gjatë studimeve në Tiranë; për forcimin e marrëdhënieve bilaterale e multilaterale, në Ballkan, Mesdhe, Europë e më gjerë, si dhe të tjera çështje që i shërbejnë paqes, demokracisë, bashkëjetesës, në shoqërinë globale të kombeve. Shteti shqiptar dhe kombi shqiptar, sot, janë aktorë dhe factorë, në aspektin ndërkombëtar, ngase me luftë, me përpjekje, me sakrifica, u shkëput prej “axhendës” të atyre që e përdornin atdheun dhe kombin tonë si monedhë këmbimi në tregun e famshëm të shitjes së interesave të kombeve të vegjël a pa mbështetje. Ju kujtoj vetëm deklaratën plot pezm të Gorbaçovit për “gabimin” që ka bërë Europa e më gjerë, me anëtarësimin e Shqipërisë në NATO dhe daljen e Kosovës si shtet I pavarur. Kjo deklaratë nuk bën fjalë për reminishenca, por për mendësi.
  I dashuri Aldo,
  Do të kishe bërë shumë mirë nëse Edi Ramës do t`i drejtoheshe vetëm me një kërkesë: Kujdes dhe vëmendje të lartë gjatë vizitës në Beograd, tregohu dinjitar dhe i vendosur, mbro me forcë të drejtat tona si komb, mos i vur interest vetjake para interesave të kombit shqiptar. Po të kujtoj një gjë të “vogël”: para se të jesh politikan, partiak, je shqiptar. Besoj si i tillë ke vepruar kur ishe ministër i Punëve të Jashtme.
  Gjej rastin të shpreh ndjenjën vëllazërore.

  Reply to this comment
 23. Zoro November 9, 20:52

  Kallam bosh je dhe fyell me nje vrime do mbetesh.Ne qofte se Rama nuk do flasi per te gjithe shqiptaret, sipas teje t’i ku e fut veten o koqe, te serbet, maqedonasit apo malazezet ?

  Reply to this comment
 24. kimi November 9, 20:57

  KY ESHT LETRA HIGJENIKE E SALES

  Reply to this comment
 25. . November 9, 21:19

  Ne emer te kujt flet Ti o Bum-Bumci ?

  Ti do nje “dajak” ne emer te shqiptareve.

  Reply to this comment
 26. gent November 9, 22:57

  te q… mendjen e BUMC

  Reply to this comment
 27. lexuesi November 9, 23:11

  Bumçi ish-minister i puneve te jashtme ka te drejte qe flet kuturumçi kur thote se Kryeministri i vendit nuk duhet te flase ne emer te shqiptareve sepse kur ishte minister i p.j. ne qeverine e hajduteve,vrasesve,shpifesve,genjeshtareve,Salariu dhe ministrat flisnin vetem ne emer te shpellareve dhe duartrokiteshin prej maskarenjeve,truthareve derisa vota e popullit u tregoi vendin ketyre barbareve.

  Reply to this comment
 28. tank.deutschland November 10, 00:07

  Une mendoj qe Rama te mos flasi ne emer se se jemes se Bumcit se per ate flet Sala.?

  BUMCi = RK

  Reply to this comment
 29. redi November 10, 00:46

  Rama te thote e perjashtoj Bumcin e ca Bumcaj te tjere kur flas ne emer te shqiptare:))))

  Reply to this comment
 30. SALI 21 -JANARI November 10, 08:01

  ik more qenefi i shqupit se kush duhet me fol ne emer te shqiptarve ai babai yt sali maloku ik more trap ik more idiot ik more zwerf hond psikopat ik more bajge ju jeni ba si partia ma ekstremiste e djathte ne ballkan jeni ba si ISIS fak ju

  Reply to this comment
 31. Meteh November 10, 08:45

  Ti Bumçi je nje KOQE qe nuk e ke shokun ne Shqiperi,Ballkan & Europe.Cinizmi juaj nuk ka fund,kriminalizimi jua eshte i rende,vjedhjet & krimet e PD nuk peshohen.Rama do bej histori doni apo nuk doni ju.

  Reply to this comment
 32. Horri i Bulevardit November 10, 10:25

  Pse shqetesohet Bumci?!, kush i tha atij se Rama do te flase edhe ne emer te Berishes dhe shpures se tij?, ajo eshte ne axhenden e kryeministrit serb, per te protestuar tek kryeministri Rama, per ti dhe te drejta Berishes dhe shpures se tij.
  Prandaj zoti bythelepirsi Aldo, ju jeni ne vemendjen direk te kryeministrit te Serbise, per te mbojtur te drejtat tuaja.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim