Alibeaj: Elektorati ynë shkoi tek LSI, por kjo zhvendosje është e përkohshme

August 4, 2013 08:31

Alibeaj: Elektorati ynë shkoi tek LSI, por kjo zhvendosje është e përkohshme

Ish-deputeti demokrat, Enkelejd Alibeaj, thotë se humbja e PD erdhi për shkak të mosfunksionimit si duhet të strukturave të saj dhe jo për shkak të qeverisjes. Alibeaj shprehet në një intervistë për Ora News se performanca e qeverisjes ka qenë e kënaqshme.

“Është e vërtetë që tani është koha për të bërë një analizë të ftohtë. Analizat tashmë mund të bëhen për të parë shkaqet dhe dimensionet. Ajo që ndodhi në 23 qershor ka qenë jo pasojë e performancës së qeverisë, por e një mosfunksionimi të strukturave të PD. Patëm zhvendosje të elektoratit, dezertim të mbështetësve të PD. Po ta kapësh tek performanca e qeverisë, ka qenë mëse e kënaqshme marrë parasysh të gjitha pengesat, edhe ato financiare. Faji duhet gjetur tek organizimi i brendshëm i PD-së. Mënyra si u organizua jo vetëm në nivel partiak, por dhe qeveritar, u organizua në decentralizimin apo përqendrimin në pak duar. Dihet mirë se ku ka qenë pika e gravitacionit, tek ajo pjesë që kishte pushtetin dhe papërgjegjshmëria për të kapur ndjesitë e elektoratit të djathtë”.

Alibeaj u shpreh se reduktimi drastik i votave të së djathtës erdhie për shkak të zhvendosjes së elektroratit të saj drejt LSI-së. Por sipas tij, kjo është diçka e përkohshme.

“Është një elektorat që i përket së djathtës që shkoi në masën më të madhe tek LSI, për shkak të pakënaqësisë, familjarizimit për shkak të bashkëqeverisjes që PD pati me këtë parti, të një shprese që s’do krijonte dëme për PD në 23 qershor. Nëse u gabua me frymën e krijuar se LSI do rikthehej sërish në koalicion me PD, faji nuk është tek ky elektorat. U krijua vetë shpresa nisur nga qejfmbetja. Unë mendoj se kjo është e përkohshme. Diçka e rëndë ka ndodhur që u zhvendosën, por është e rikuperueshme”, tha Alibeaj.

August 4, 2013 08:31
Komento

15 Komente

 1. mergimtari fv August 4, 09:14

  Kush e beri pordhen e kush e mori groshen , ky çipolino gezon ofiqet e mbetjes-parti te ish enderrave te shqiptareve te viteve 90-ta te ish-PDSH , turpi ka mbulluar Shqiperine nga keta vemje moçalesh e shpellash .

  Reply to this comment
 2. tim August 4, 09:41

  Nuk e kuptoj gazeten dita qe nxjerr kesoj lloj idiotesh e plehrash kesoj b.thelepires te certifikuar ….

  Reply to this comment
 3. Gjergji August 4, 12:16

  Ata qe shkuan nga pd tek lsi, nuk shkuan per gje tjeter, por, sepse sipas praktikes qe ndoqi pd-ja, tek te gjithe shqiptaret, te majte e te djathte, u krijua ideja : Do te hysh ne pune? Shko tek lsi-ja. Dhe kjo sepse lidershipi i pd-se ja dha te gjitha privilegjet Ilir Metes te punesone, ke te donte, ku te donte dhe sa te donte. Eshte kjo aresyeja qe lsi nga 4 deputete, vajti ne 19 deputete. O lepurush i pd-se! Ti nuk ke bythe ta thuash te verteten sepse akoma ke frike nga shefi yt. Ti je lindur me lepur ne bark dhe keshtu do te vdesesh. mjere te djathtet qe presin nga ty.

  Reply to this comment
 4. panajoti August 4, 12:20

  Alibeaj kerkon tia hedhe fajin bazes se partise per humbjen, duke justifikuar keqqeverisjen si shkaku dhe arsyeja kryesore e humbjes. Persa kohe nuk do te vihet gishti te plaga e PD-se, qe eshte bereisha dhe klani i tij familjar si shkaktar te cdo te keqeje , edhe te vet partise dhe demokrateve, situata do shkoj ne perkeqesim, ne shkermoqje…

  Reply to this comment
 5. loli August 4, 12:44

  Kur flet dhe ky mjekercap,klysh dhe hoxhe i Saliut per P.D-në qe Rama e zbertheu qe per 25 vjet te mos behet parti e jo me te vije ne pushtet,e ky zorethare mendon se do te fitoje ndonjehere ne qeveri duhet te kesh dy byth.. e nje ta mbash e nje ta cash.O tempera o mores

  Reply to this comment
 6. fleks August 4, 13:12

  Shume e sakte dhe verte eshte dicka e perkoheshme.

  Eshte nje mrekulli me vehte qe e djathta nuk i fitoi keto zgjedhje.

  Pasi vete PD kish filluar te kish ca llum brenda te sajin e nderkohe gjithe llumin e lSI-se.

  Tani i kalene PS me FITOREN PLEPISHITARE,llumin e saj e llumin e LSI-se te katerfishuar.

  Aq sa dhe fjala edhene qe avokat Ngjela,Spartak Ngjela te behej Minister i Dretesise,nuk u realizuar per arsye te LSI-se.

  Prandaj PD eshte humebsja Fitimtare

  E PS eshte fitimtarja HUMBESE.

  KOha do i vertetoje me shume shpejtesi keto gjera.

  E kush nuk e di sipas fjalorit shqip se ka dhe hubes Fitimtar e fitimtar Humbes,ta mesoi tani ne teori e shume shpejt e praktike.

  Dhe ketu perseri te rroje partia.

  Reply to this comment
 7. Gramoz August 4, 16:50

  ti je fytyra me zeze ne politiken shqipetare ,,ti qe i denigrove deri ne ekstrem te perndjekuri ty qe ata kishin besim tek ti si i perndjekur ti ju vure minen ..ti je nje nga shkataret per humbjen e partise tende me ate brutalitet qe i trajtove te perndjekurit si kriminele …na ben dhe analize per humbjen ,jane keta qe ta vune feren ,e tani ri si qen rugesh e ke turi te flasesh ikni njeres pa dinjitet si ty nuk i duhen as dreqit ju jeni jashteqitja e enver hoxhes,,dhe m,,,,ti maces nuk behet per ilac

  Reply to this comment
 8. Mark uk August 4, 18:12

  Nje nga arsyet e forta te humbjes eshte largimi i njerzve te besimit kristian.Si dhe cuarja ne pune e tropojanve ne cdo dikaster.Kot nuk thon se me dasht me gjet nje shok ne Tirane duhej te pyesje 7 tropojan.Berisha flet si Europian,po vepron si Aziatik. Dasht Zoti e pasardhesi te mendoj e te veproj ndryshe.

  Reply to this comment
 9. psy August 4, 18:32

  Qe je nje koqe ti more djale,per kete nuk ka asnje dyshim…por ben mire t’a qepesh se na bete per te vjelle me fytyrat tuaja te neveritshme dhe llogjiken juaj infantile.Mjaft me!!
  Beni pushim nja 12 vjet,shto disa kile,praktiko besimin tend,lutju zotit t’ju laje gjynahet…e pastaj rikuperoni antaret qe ju kane ikur.

  Reply to this comment
 10. Reparti i Riedukimit Nr. 313 August 4, 19:39

  Haxhi Alibeaj, kur do te shkosh perseri ne Meke dhe te Mali Arafat te gjuash me gure Shejtanin. Ka mundesi qe kete here shejtanin t’a zevendesoje Berisha dhe ta qelloni me gure per ta vrare. Mos i hidh fajet e humbjes andej e kendej, por beni analizen pas nje viti se ka mundesi te mos t’a beni kurre. Jeni zhtytur ne gropen e zeze deri ne fyt dhe perrallis jo LSI, jo baza e PD etj, bruckulla ore cjap qe bie era perc. Thuaje troc qe Saliu u be diktator dhe shteti u zevendesua nga Partia, vjedhje krime vrasje ne bulevard, familja e pushtetit et, etj, por ti kaq di e kaq thua more Toc.

  Reply to this comment
 11. lulezo lulezaime lulezo August 4, 20:05

  ja ketij i them politikan une megjithment nje gjeni ky te kishte shume ment dota kiandindonte prap doktor ziu por nga qe kishe shume oi shkrete mbete ti fshishe halene doktor rrumpalles o pall sume qire po deshe mos fol apo te komentosh se gjith dynjaja ka alergji nga surrati yt.

  Reply to this comment
 12. T'ka sali shpirt August 4, 21:40

  mark.uk
  se pari jam shume dakort persa i perket kristianizmit
  se dyti nuk e kuptoj nga te buron gjithe kjo dashuri per saliun
  mos valle ka qene ndonjehere plaka jote komshi me salen
  po munde dergo ndonje imazh surrati se e kuptojme vete pastaj

  Reply to this comment
 13. erti August 5, 07:31

  Cfare jane keto qe thua mor plere/funderina e Saliut.Si nuk keni burrerine te thoni shkaqet e verteta te humbjes.Keni pesuar hubjen me te madhe per fajin e qeverise dhe te ish shefit te saj Sali Berishes.Keni qene dhe do mbeteni Turpi i Kombit dhe gjithashtu fatekqesia me e madhe e ketij Kombi.TI Alibeeaj qe flet te te vije turp se mesa kam info je dhe Mysliman e Devotshem dhe ti e kupton me mire nga te gjithe sa turp eshte per ty qe genjen ne kete fare feje,dhe ne kete periudhe ne kete muaj.JE TURPI I KETIJ KOMBI DHE FYTYRA ME E KEQE E TIJ!

  Reply to this comment
 14. Mark.uk August 5, 07:42

  Te ka sali shpirt:Jeni pak I hutuar,pu nuk ju ve faj.Jam une kojshi me plaken tane.Duhet te kesh respect se nga une jeni ne jete.

  Reply to this comment
 15. Gramoz August 5, 18:10

  ah o shkoder e bukur o kre narija jone c njeres ke ritur dhe ke edukuar njeres si keta kurrrrrre nuk do ta zbehin kulturen dhe krenarine kombetare ..po nga trandafili del dhe fera

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*