Altimari: 7 marsi, festë pa domethënie. Rilindja arbëreshe, para asaj shqiptare

August 27, 2014 10:36

Altimari: 7 marsi, festë pa domethënie. Rilindja arbëreshe, para asaj shqiptare

Studiuesi  Francesco Altimari thotë se 7 marsi është një festë pa domethënie për shqiptarët.

Sipas tij, 7 marsi i vitit 1887 nuk është data kur është hapur shkolla e parë shqipe.

“Dokumenti i parë zyrtar në gjuhën shqipe, dokument i shkruar nga At Gjrgj Guxeta drejtuar Vatikanit, i shkruar në vitin 1744, duhet të festohet nga mbarë populli shqiptar, e jo datat pa domethënie si 7 marsi, datë në të cilën një sulltan despot pati dhënë leje që të hapej një shkollë shqipe”, ka thënë ai gjatë një ligjërate në Prishtinë.

Ndërkohë, ai thotë se Rilindja arbëreshe ka ndodhur më përpara se Rilindja shqiptare.

Rilindja e parë fillon në Itali me dy seminare kishtare të kishës arbëreshe. Seminari i parë është ai i Kosilit në Kalabri, në vitin 1780, e më vonë vjen seminari i arbëresheve të Palermos”, tha Altimari.

Sipas tij, nuk do të kishte pasur rilindje të dytë pa të parën.

Altimari thotë se rilindja arbëreshe para asaj shqiptare kishte ardhur si nevojë e intelektualëve arbëreshë, të cilët në të shumtën e rasteve ishin me formim kishtar, pra ishin priftërinj./b.l

 

August 27, 2014 10:36
Komento

12 Komente

 1. Bedriu August 27, 12:08

  Edhe sikur te jete ashtu si thua ti mor zoteri, 7 marsi eshte festuar per dekada dhe nuk do ndryshohet se vendose ti. U be kjo Shqiperi e shkrete sii tenxhere ku fusin te tere duart e po na mohojn ecdo gje. 28 nendori, Skenderbeu….etj…. cfare ka mbetur me per te ndryshuar, hajt o burra t’i ndryshojme e te mos kemi me histori.

  Edhe nje here, 7 marsi eshte dite simboloke or ti studiusi, qe nuk ke shqipetarizem ne deje. Personifikon luften e gjate qe eshte bere per te hapur shkollat shqipe, ka filluar kjo lufte ne mes te kalabrezeve shqipetare pao kund tjeter, ajo mbetet nje dite historike.

  Reply to this comment
  • feniks August 27, 13:24

   Miremengjes,zoti Altimari!
   Paske fjetur si shume,ndaj u zgjove me kaq vonese!!!
   SOFIZMI ka lindur ne Greqine e lashte per te justifikuar veprimet apo qellimet e FSHEHTA te lidereve apo politikaneve te ndryshem!!!
   Zotrote mund te kesh te drejte si data dhe si ngjarje,por ne FESTIMIN E NGJARJEVE TE NJE POPULLI percaktues eshte fakti se sa KANE NDIKUAR KEO NGJARJE-DATA ne jeten e tij te ardheshme!!!
   7 MARSI eshte hapja e SHKOLLES SE PARE SHQIPE NE SHQIPERI dhe kjo ngjarje ka ndikuar drej per drejt ne krijimin dhe zhvillimin e ARSIMIT SHQIPTAR!!!
   Atdhetaret e flakte te gjuhes shqipe ne Shqiperi kane qene RILINDASIT tane,nje pjese e mire e te cileve kane qene PER FAT TE MIRE EDHE PRIFTERINJ!!!
   Fakti,qe prifterinjte kane LUFTUAR PER GJUHEN SHQIPE u be shkak,qe PATRIKANA GREKE,ajo e ketij JANOLLATOSIT,qe ka hipur sot ne FRON PADREJTESISHT,te VRISTE shume prej tyre aq sa sot vjen koha,qe keta ARNIQ TE POPULLIT TONE SI SHEN KOZMAI te na shpallen edhe SHENJTORE!!!
   Ndersa ajo shkolla juaj arbereshe,ka patur ndikimin e saj vetem ne Kalabri,por aspak ne zhvillimin e perparimin e GJUHES SHQIPE NE TERESI!!!
   Keshtu,festimi i 7 marsit nuk eshte thjesh date teknike,por permbledh te SHKUAREN DHE TE ARDHMEN SHPIRTERORE TE SHQIPTARIZMIT!!!
   Mesoje mire,zoti Altimari,se QENDRA E BOTES SHQIPTARE,pra NENA E SHQIPTAREVE eshte SHQIPERIA e jo Kalabria italiane!!!
   Ju atje keni jetuar nder shekuj si REFUGJATE,jeni asimiluar nga Italianet,ndonese keni akoma krenarine te quheni SHQIPTARE!
   KAQ E ASGJE ME TEPER!!!
   Nuk ka ardhur koha,qe ju te dilni e te na mesoni HISTORINE TONE!!!

   Reply to this comment
 2. memoja August 27, 12:37

  Ne fakt shkolla e pare ne gjuhen shqipe ashtehape ne Pllane te Lezhes me 1636. Kjo dihet historikisht mbasi ka edhe dokumenta te shkrueme. E me qenese Enverushi si etoske, qe ishte vendosi qe shkolla e pareshqipe ashte hape me 7 mars 1878 ne Korce.Ai thoshtese gjithepamvaresia dhe gjithe kultura shqiptareka ardhe na toskeria

  Reply to this comment
  • mirel August 27, 19:48

   interesant ky fakt,. doja te dija me teper

   Reply to this comment
  • feniks August 27, 19:51

   O memoja!
   Ne pllane edhe sot ke analfabete me kuintale,o dallkauk!!
   Ne se qenka hapur ne Pllane shkolla e pare shqipe,atehere ku ke qene keto 24 vjet,qe nuk e ke deklaruar??
   Kush ka q

   Reply to this comment
   • feniks August 27, 20:05

    O memoja!
    Ne Pllane edhe sot ka analfabetew me kuintale,o dallkauk!
    Ne se qenka hapur ne Pllane shkolla e pare shqipe,atehere ku ke qene keto 24 vjet,qe nuk e ke deklaruar??
    Kush ka qene mesuesi i pare i kesaj shkolle,nxenesit e pare dhe cfare bene me pas keta per te miren e Shqiperise???
    Kultura shqipe ne MIJRA vjet ka qene e zhvilluar ne JUGUN e Shqiperise,apo sic i thua ti,sipas percaktimit OTOMAN,TOSKERIA!
    Me qindra objekte muzeale te kultures se lashte ilire gjenden ne Jug te Shqiperise,gje qe verteton se atje kane qene fillesat e vazhdimesia e kultures sone!!!
    Ndersa ne veri ju mund te “mburreni” vetem me KANUNIN E LEK DUKAGJINIT,GJAKMARRJEN,NGUJIMIN,MENDJEMADHESINE,KOKFORTESINE,PRAPAMBETJEN,SHERRIN PER NJE GOTE UJI,HAJNINE,SPIUNIMIN etj!!!
    Edhe Luften Nacional-Clirimtare e beri JUGU,ndersa ne veri ju mund te mburreni vetem me BAJRAKTARET ANTI SHQIPTARE,ANTI SHQIPTARIZMIN TE MASKUAR SI ANTIKOMUNIZEM etj!!!
    Ju grate i keni perdorur si KAFSHE per te mbajtur DRU,UJE dhe PJELLE FEMIJE!!!
    Ju jeni TURPI i botes,aq sa BURRI HIPEN PARA NE GOMAR ,ndersa gruaja e ndjek prapa ne kembe kur shkojne nga fshati ne qytet etj!!!
    Kur ju vjen miku ne shtepi ju uleni ne tavoline apo sofer vetem me meshkujt e shtepise,ndersa grate e vajzat i fshihni pas dere vetem per te gatuar ee lare rrobat!!!
    Per cfare CIVILIZIMI na derdellit ketu ti,o krric malsie,qe na u mburrke me veriun tend???
    Mjaftojne , keto 24 qe vjet ligjin ne Shqiperi e bete ju verioret me Sali Berishen bajraktar dhe qe e bete Shqiperine si ne MESJETE,nuk ka nevoje per komente!!

    Reply to this comment
 3. Koke Llulla. August 27, 14:44

  “… si 7 marsi, datë në të cilën një sulltan despot pati dhënë leje që të hapej një shkollë shqipe” – thote Altimari.
  Ky sulltan ishte despot per 500 vite rresht ne kater vilajetet shqiptare, dhe te festosh pas nje periudhe sundimi, kaq te gjate, ceshtjen e arsimit shqip eshte gje e bukur dhe e mire, sepse eshte nje tulle plus ne murin, sere-sere, te arsimit shqip ne Shqiperi e troje jashte Atdheut. Ky 7 mars, vecse ja shton forcen dhe lavdine punes se mrekullueshme, per arsimin shqip, bere nga vllezerit tane arbereshe te cilet e lane Arberine e Skenderbeut sepse i detyroi “sulltan despot” me moshe 500 vjecare.
  I dashur dhe i repektuar vella shqiptar – ne Shqiperi; arberesh – ne Itali; kosovar – ne Kosove; arvanitas – ne Greqi; arnavut (ose arnaut per lehtesi shqiptimi) – ne Turqi , le te rojme dore per dore me prurje, kritika, vleresime. Here ma hipe e here ta hipa – e rendesishme eshte qe: te mos e vrasim KALIN, se, per ta lenduar boll mire kemi punuar.

  Reply to this comment
 4. ARUSHA August 27, 19:45

  ZERI I ARMIKUT PER TE ZHDUKUR GJITHE FESTAT SHQIPETARE

  Reply to this comment
 5. taf gunga August 27, 20:24

  Kush i ka keto dokumenta per Pllanen apo ndonje prift qe ju fryn gjithe diten mbas veshi

  Reply to this comment
 6. mirel August 27, 20:31

  Altimari e ka nga entuziazmi, nuk besoj se e ka me qellim te keq.

  Reply to this comment
 7. rodi August 27, 20:51

  Disa komentues te mençur per te kundershtuar te verteten,ne menyre te pa kuptueshme tregojne erresiren e pa diturise vetjake.Altimari ju thote te verteten ne baz te te dhenave origjinale.

  Reply to this comment
 8. shqip hesapi August 28, 03:28

  Ky Altiprapi as vete ne Kalabri nuk e ka festuar asnjehere kete date,le ta kete per histori,per patriotizem e c’te doje ,shkolla fillon me nx.dhe me mesuse konkrete.Kjo vlen dhe per Pllanen.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim