ALVANOS… Rrëfenjë e jetuar

January 18, 2020 21:53

ALVANOS… Rrëfenjë e jetuar

Ka ardhë në Greqi në vitin 1991. Ka ardhë atëhere kur lumi i ikanakëve sa vinte e fryhej, sa vinte e përmbytëte brigjet.

Po çfarë ka në jetëshkrimin e këtij njeriu të cilit sot jo vetëm i heqin kapelen por edhe i përkulen me respekt grekrit e thjeshtë dhe ata me pozitë ?

Pas më se një orë bisede miqësore rreth filxhanit të kafesë, pasi m’i kishte nxjerr në sheshin e prroit të ikjes ato gurë që një emigrant i nxjerr  si diçka të zakonshme Ai më tha diçka që më bëri jo vetëm ta veçoj e ta ruaj si një gur të çmuar por edhe tia përcjell lexuesit.

Ai është inxhinier, arkitekt, nga ata njerëz që e mbajnë punën në pëllëmbë të dorës dhe nuk e lëshojnë, e ngrenë lart për ta parë të tjerët dhe nuk e ulin. Është formuar në shkollën shqiptare të viteve shtatëdhjetë, asaj kohe kur një studenti të inxhinjerisë, ashtu si edhe i studentëve të tjerë në të gjitha disiplinat, u kërkohej që para se të merrnin diplomën e inxhinierit të merrnin diplomën e punëtorit specialist, të dinin të ngrinin mure me tulla e me llaç  të ngrinin kolona e të hidhnin trarë të fortë betoni. Ishte kjo pjesë e maskuar e jetës së tij si specialist që e ka bërë dhe e bën njeri mbi të tjerët, specialist mbi specialistët.

…Një ditë të fillimviteve ‘90-të atij i tha mendja të futej në një konkurs në një ndërmarrje të madhe e me shumë zë në ndërmarrjet ndërtuese të Athinës. Shkoi, mori tezat, i pa një nga një dhe dha përgjigjet, përgjigje që falë dijeve, studimeve të literaturës së gjërë në gjuhë të ndryshme dhe përvojës së punës rreth 15 vjeçare në Shqipëri, iu dukën të lehta.

Në atë konkurs nuk ishte i vetëm, ishin më se dyqind kandidatë, inxhinierë ndërtimi, të diplomuar në Greqi dhe në universitete në zë në Evropë që luftonin vetëm për një vend pune. E përsëris: Vetëm për një vend pune.

I dorëzoi fletët dhe priti një përgjigje. Nuk i erdhi as pas një jave, sa ishte afati. dhe as pas një muaji…

Mori në telefon dhe i thanë se kandidati fitues ishte zgjedhur dhe se ai ishte midis atyre që nuk kanë fituar.

U tha se donte të shkonte për të tërhequr pas testin që kishte paraqitur. I thanë se mund të vinte kur të donte.

Kur shkoi e vunë përpara një muri të math me dosje që e kalonte lartësinë e tavolinës. I thanë që të kërkonte dosjen e tij dhe ai nisi t’i zbresë  ato një nga një. Kërko e kërko dhe më në fund e gjeti dosjen e tij. Ishte në fund. Mbi të ishte shkruar me germa të shtrembërta greke fjala “Alvanos”.

E mori dosjen dhe e shfletoi. Titullarit të zyrës i shprehu dyshimin se përgjigjet e tij nuk ishin lexuar fare. Titullari, njeri kopetent në profesionin e tij, e mori fletën me përgjigjet dhe filloi t’i lexojë një nga një. I lexonte dhe bri secilës përgjigje vinte shenjën e zakonshme të vlerësimit pozitiv.

Lexo e shëno, lexo e shëno…deri sa nuk mbeti përgjigje pa shenjën miratuese. Kur mbaroi, e pa me vemendje dhe nisi ta pyesë gjërë e gjatë. Në fillim e pyeti për të shuar kuriozitetin. Më vonë, në sajë të përgjigjeve  tepër të sakta e kopetente nisi dalngadalë të përqëndrohet deri sa më në fund u ngrit në këmbë e i tha. “Që sot je i punësuar në ndërmarrjen tonë“. Inxhinjeri ynë i tha se ai e kishte një punë, e kishte një zyrë projektimi…

Fjala nxorri fjalën dhe titullari i ndërmarrjes iu lut që ai t’i projektonte brenda një muaji një kompleks banesash në një lagje në periferi të Athinës, në ato lagje që për athinasin e thjeshtë quhen “lagje të pasura”…

I mori të dhënat që kërkoheshin, shkoi e pa me kujdes vendin, u konsultua me ligjet dhe rregulloret e shtetit dhe nisi punën projektuese…

Pas dhjetë ditësh mori ndërmarrjen në telefon dhe u tha se projekti ishte gati. Pas vlersimit të testit të “vonuar” dhe befasisë së përjetuar kjo përbënte një befasi që i kalonte parashikimet.

I panë projektet një nga një, me hollësi dhe imtësi, me lupë smadhuese kur i thonë fjalës. Dhe, kur nuk gjetën asgjë për të kundërshtuar i thanë : “Që sot e tutje do të keshë pjesën tënde në ndërrmarrjen tonë”.

Ka kaluar kohë që atëhere. Inxhinieri i ri arkitekt shqiptar, në projektim e më pas në zbatim, u tregoi specialistëve grekë se ai ishte i aftë për gjëra  të mëdha. Inxhinieri që kishte “fituar” konkursin që tashmë bashkpunonte me inxhinierin tonë si vartës, shpesh e më shpesh shkonte për të marrë këshilla e për të mësuar nga “alvanos-i”.

Tani, pas shumë vitesh Ai nuk është më pjesë, nuk ka përqindje në atë ndërmarrje ndërtimi. E kundërta ka ndodhur, ajo ka pjesë në ndërmarrjen e tij tashmë me një potencial e autoritet të lartë në projektime dhe ndërtime në të gjithë zonën lindore të Atikisë.

Këto m’i tha Grigor Konduri, m’i tha si diçka të zakonëshme, si një pjesë jete të kapërcyer për të në sajë të një pune me të vërtetë titanike në profesionin e projektuesit dhe ndërtuesit në një qytet të madh si Athina ku konkurenca dhe lufta për vende të tilla pune është në shkallë sipërore.

 

Abdurahim Ashiku

January 18, 2020 21:53
Komento

18 Komente

 1. demo January 18, 23:53

  Shkolla ka qene e forte.
  Themelet i ngriten borgjezet qe studiuan ne Evrope.
  Prof.Turdiu me 7 armiq te popullit ne familje,si thote Nexhmija.
  Kur u shkollua llumi proletariatit,u dhie edhe shkolla,edhe qeveria,edhe Akademia.
  Pse?Sepse Natyra vete e ka perzgjedhur Dashin me kembore qe prin kopene,,jo dhine e zgjebosur me bishtin perpjete,qe e con tufen ne goje te ujkut.

  Reply to this comment
  • BUJARI JU DEGJON January 19, 11:47

   Ka qene edhe nje kenge ne ate kohe :”I ziu Demo,i mjeri Demo!…” Me siguri per ndonje adashin tend qe ishte pa tru e pa gjykim,si ti,o demo me “d” te vogel…

   Reply to this comment
  • Euro Maloku January 19, 16:26

   Me sa kujtoj Universitetin ne Shqiperi andej nga 57-a e ka themeluar ENVER HOXHA.
   Pas luftes kunder analfabetzmit ne vendin tone te atehershem u hapen shume shkolla te larta,akademira etj.etj…

   Tashme kam degjuar qe me shqiptaret duan te aplikojne testet e idiotit..!

   Reply to this comment
 2. socialisti January 19, 11:09

  O mik ti ke te drejte dhe me behet qejfi qe ky ing ka fituar kaqe pozite ne Greqi .Po ky e ka fatin te madhe qe nuk ka ndenje si ne ne Shqiperi se ketu o mik shkollate qe bem ne ate kohe nuk na quhen me se jante te asaj kohe .E miqte tane pas viteve 90i mbyllen ato e i dhan prioritet ca te ashtuquajtura shkolla mjafton te ishte si haure pa per personel ska nevoj se ke ne xhep teserat e partive ne kuptimin e fjales si lokale lagje kushe do hap nje shkolle biles te larte dhe me sistemin 3 plus 2 shqiperi hesapi

  Reply to this comment
 3. fshatari pafshat January 19, 16:29

  Grigori eshte nga fisi i nderuar i Kondurioteve te Delvines, si dhe Llambi Konduri, ish drejtor i Bankes Tiranes,me von edhe Ing. Spiro Konduri, mjeshtri i paperseritshem i zerit ne studiot regjistruese dhe transmetuese te RTSHqiptar.
  Nuk behet Shqiperia me lepura, si keto te sotmit.

  Reply to this comment
  • Abdurahim Ashiku January 20, 12:02

   Fshatari pa fshat! Më dërgo emrin në messenger. Kam një takim këto dy ditë me Grigor Kondurin dhe duhet ti them emrin tënd. Ia përcolla në telefon mesazhin tuaj. U kënaq.

   Reply to this comment
 4. Pellazgos January 19, 18:26

  Mirepo Grigori,Vasili,Dhimitri nuk bente krush-qi me Hasanet,Hamzate,Sulejmanet zoti me comentin “fshatari pa fshat.
  Aresyeja tur-qia.
  Populli eshte i pa fuqishem,kjo u tregua ne Krishterim qe erdhi me dhune dhe hekur,ne Perandorine Osmane dhe me vone ne Diktature.
  Mirepo fajtori per te miren e Kombit duhet te kerkoje falje dhe keta fajtore jane myslimanet dhe katoliket qe nuk kane te drejte te komandojne Epirin e Pirros apo te Kastriotit.
  Me mashtrime historike qe gjoja Jeorgios Kastriotis lindi Orthodhoks,u be i detyruar Myslimane por emrin turqisht nuk ja dime akoma dhe per aresye “strategjike qe historiani Xhufi e di” u be Katolike,eshte per te vene duart ne koke.
  Shqioetaret duhet te analizojne dhe mesojne te verteten.
  Bese-lidhja e Lezhes cfare ishte Orthodhokse apo myslimane?
  Atehere si u beka “karagjoz” Kastrioti nga “historiane idiote dhe ignorante” kur Feja Orthodhokse ishte Identitet,Nder,Dinjitet?
  Ke perpiqen keta turq apo fashiste te mashtrojne?
  Nuk i mjafton popullsia Greke e jugut te Shqiperise qe quheshin Toske dhe Heronjte Greke Arvanitas ketyre tradhetareve qe me mashtrime thone qe jemi te ardhur!
  Jo mor jo.
  Ne jemi ata qe nuk luftuam per turqi,por Epir,Ilyri,Greqi.
  Vete Toponimet e ndryshuara nga armiqte e Epirit si Kostandinopolis,Agios Saranda,Agios Vasilis jo Shen-vasi latinisht,Argjirokastros,Moskopolis jo Voskopoje,Epidhamnos jo Durrazo,Karavo-Stasi jo Karavasta qe te paret tane i thonin Stacion varkash greqisht,Emathia jo Mati,Hora jone dhe jo vend nga land anglisht,Apollonias etj tregon fare qarte (certo) qe armiqte tane i kemi ketu.

  Reply to this comment
 5. demo January 19, 18:28

  Ate thashe o fshatar pa fshat.Duhet pe Soi-thone Korcaret.
  Qe Enver Hoxha hapi kurse kunder analfabetizmit,qe hapi Universitetin e Tiranes,kete e di dhe bufi.
  Por pa profesoret borgjezo-cifligare me armiq populli dhe partie si pun e Turdiut,ky Universitet do te kishte perfunduar si “Kristali” dhe dhjetra Universitete planetare qe u hapen pas 90.Do te ishte thjesht “Nje kurs analfabetizmi’ edhe ky
  Sepse Universitetin e bejne Profesoret dhe Akademine e bejne shkencetaret.

  Reply to this comment
 6. tomorraku January 19, 18:40

  Emigrantet shqiptare te viteve ’90 ne Greqi qe kapercejne 500 mij vetate e rritn numurin e popullsis shqiptare ne Greqi ne mbi 2milion banore !afersisht po kaq ka maqedonas dhe turq ;atehere sa mbeten vete greket ?Prandaj Greqia nuk e njeh popullsine Came ,se pastej i binte qe greket vete te ishin pakic kombetare ne Greqi!Edhe Dulja jep “kontribut”me vlere per Greqine kur e quan kriminelin “Kacifas , hero te Greqise”,sepse Greqise keta heronj i kane mbetur sot!

  Reply to this comment
 7. ol January 19, 19:40

  greket dhe shqipetaret jame nje gjak vijne nga pellazget djepi i te cileve eshte ne liqenet e prespes po cdo kush prej juve e di mire se ne shume raste nje vella behet punetor e njeri tjetri behet dembel pianec mashtrues etj shqipove i ra fati i keq te trashegojne gjenin e dembelit e te mashtruesit prandaj thirjet e disa koke mykurve vdekje shqipetareve ose vdekje grekeve jane jo vetem anti humane po anti historike e anti pealitetit e me keq kunder vella vellaut

  Reply to this comment
 8. fshatari pafshat January 20, 14:36

  A e pate mbreme “emisionin” per familjen Turdiu me shoket e tij iraniane”? Krahasoheni – si shembull te rastit – me KONDURIN..
  Cfare juve u mbeti ne mendje nga ky emisiono Turdiu … .?
  Asnje pervecse disa librave fetare persisht, arabisht, dhe faktit kobezi se ata paskan qene pruresit e pare te Islamizmit ne trojet arberore. Ne 1674, pikerisht kur historinet shqiptare shenojne fillimin e procesit strategjik ckombtarizues fetar, Apostazise. Pra, ata i sherbyen konvertimit te ilireve, arberoreve, shqiptareve nga te krishtere ne islamiste. Pra ata erdhen si pushtues, por me libra… fetare. Pra i sherbyen Portes te Larte, Kalifatit, … .
  Asnje germe shqipe, asnje perpjekje per gjuhen shqipe, asnje gazete, asnje liber shqip, pikture, skulpture, mizike, apo, pushke per mbrojtjen e trojeve shqiptare kunder Sulltanit, grekut, serbit, italianit, gjermanit nuk pame e nuk degjuam qe, te kishin krijuar, hedhur apo mbeshtetur keta TURDITE me SHOKE.Etj. Megjithate nuk eshte se ata i’a sollen te keqen Shqiperise. Ate e kemi vete, e kemi gjenetike … . po cfare te besh, per shembull, kur bie ne dore te gazetareve si Kocibelli, pamend, e papeshe trupore.
  Gazetare e vogel; emision i vogel, ne nje TV te madh si TOP-i????!!!. Tung, se vec kjo ka ngel.

  Reply to this comment
 9. demo January 20, 18:54

  Iranianet e hershem(jo keta te sotmit),sollen ne Shqiperi kulture,sollen poezine,filozofine,tolerancen fetare.Bektashizmi ishte REFORME e fanatizmit Islamik,lindur ne Horasan te Iranit
  Me teqete bektashiane erdhen Saadiu,Rhumiu,Fuzurliu,Khajami.
  Prej tyre u ndikuan shkolla e Bejtexhijve shqiptare te shek 18-19,Hasan Zyko Kamberi,Ashik Nezim Frakulla
  dhe poeti kombetar Naim Frasheri.
  Iranianet e ardhur ne Shqiperi i dhane kultures shqiptare baba Ali Horasanin dhe orientalistin me te madh te shekullit Vexhi Buharane,i cili pervecse perktheu klasiket Persiane(Gjylistane dhe Bostane te Saadiut)perktheu per shkencen shqiptare edhe shume mbishkrime dhe dokumenta osmane,sic eshe edhe tre pllakat qe tregojne historine e ndertimit te keshtjelles se Elbasanit nga sulltan Mehmeti II,ne vitin 1466.
  Shume profesore,inxheniere,intelektuale te shquar dhane kontribut ne zhvillimin e popullit shqiptar.

  Reply to this comment
  • perrallat e Kulles Marikes January 20, 21:25

   demo !

   me kete komentin e trete e dhjeve fare
   .
   nuk ka shqiptar me intelekt mesatar qe nuk i di keto qe ke shkruar me lart..dhe ke falenderime

   .
   Por ke mallkime qe del nga tema e zotit Ashiku dhe aq me keq kur thua e kane meriten Turdite….
   .
   Tani nje pyetje..Enveri qe la Turdite e borgjezise te jepnin mesim ne universitete duhet ti japim flete lavderimi se paska qene liberal per hir te kombit ?

   .
   Si duket ke semundjen e Pellumb Kurves se MARIKES qe edhe pse me nje vaporr me ballissta & profashista hante buken e lepurushit te Xhaxhit dhe e quante diktator kur shkoi gaztor dipllomat ne Okb ku i beri naftes shqiperine me naften e millosheviqit te salise

   Reply to this comment
 10. shoku January 21, 15:36

  Lexoni libin e arbereshit padre Bellusci qe flet per kerkimet e gjurmeve te shqiptareve ne Greqi. Ai eshte Marin Mema i pare, pastaj Marini i vertete.
  I Gjithe Peleponesi ka qene banuar nga shqiptaret, qe emigruan aty nga shek 10-11-12 me Gjin Bue Shpata e lundertaret te tjere. Shikoni fshatat perrreth Athines.
  Nje episod i bukur eshte kur atë Bellusci pyet Jogo Haxhisotirin(Dok i famshem ne mjekesine helene).
  Citoj Bellusc: Ku ke lerë ti?
  Dk. Jorgo: U kam lerë ne Lopësi (Pahora) ndërroi heleni pse aty ka lerë Demosteni.
  Nga kuptimi Fjala Greqi e ka prejardhjen nga dreqi, (gjë e shkuar dëm), nuk shkoi mirë.

  Reply to this comment
  • Zhapiku January 27, 11:58

   lali apo shoku,
   Greqia apo hellenizmi jane blasfeme te provuara me kohe,ndaj sot mbrohen me herezi e fanatizem nga europqia sepse,po te mohohet “kulltura”hellosatanike bie poshte tere historia e europes “moderne” me sakte e pjerdhme apo e dhjeme.
   Dihet qe grekerit ose me sakte babilo-mesopo-persik jane te ardhur ne krahinat e iliryse per shka te luftrave te ketyre tre emireve ndermjet tyre.
   Ket e verteton vete alfabeti arkaik por edhe ai “modern” i greqidhise ku ka germa dhe hieroglife si mesopotamiane por edhe babiloniane.
   Ndaj rreth 1700 apo gjysmes se tij,biles percaktohet qe grekupederasti ka nderuar gjuhen arkaike ne moderne per te maskuar prejardhien e tij nga qyteti i sodomes(sodomia apo dylberlliku).
   Per ta mbyllur Illyrie fillon ne Krete e mbaron ne Danube.
   Lexoni mbi luftrat e avareve,vandaleve,barbareve,vizigoteve,ostrogoteve,khazareve apo te kruazadave qe te kuptoni se kush eshte origjina e Illyrise.
   Lexoni mbi revolten e titaneve qe te kuptoni pse etrusket u shkeputen nga iliria,lexoni per liburet pse krijuan qendren detare gjenoveze dhe venedakase,kur dihet qe liburet ishin piratet me te eger ne mesedhe duke sulmuar anijet egjypsianeperse,babilonase e tere portet rreth mesdheut.Pa lene menjane liguret qe me vone u quajten doriane,lexonu per epidamin,per etrusket qe me vone u quajten dardane.
   Eshte kollaj me fol per fallcifikim e populli kopil grek qe eshte ndertuar me kalkulim si e si per ti dhene drite kultures satanike europiane.
   Me kaq,fiksojeni mire ne koke,ILLYRIE=PELLAZGJI ndaj fillon ne krete e mbaron ne danube.
   Ky koment eshte per ata degjues qe kerkojne vertetesine e historise(edhe pse ajo eshte transformuar si legjende)per deshirat apo kapriçot e atij apo ketij sundimtari.
   Ah,lexoni Biblen pagane apo pajane,sepse njerezimi besonte ne ZOT ketu e 50 mije vjete para J.C ndoshta akoma me perpara.
   por vatikani e ka murosur ne arke floriri kete Bible.
   Jue me vertetesine e vrtetesia me ju.
   P.S.
   Kush do dokumentacione me pyetie ne sakta ne internet gjen boll psh.

   https://archive.org/stream/IllyricumSacrum/Illyricum%20sacrum#page/n11/mode/2up

   Reply to this comment
 11. Z/K January 22, 23:24

  Greqi e ka perardhjen edhe te d(G)reqit.Por ne fakt hamendesimi asht edhe Ngreh e qije.(ngre-qi).
  Ngreh – vjen nga genishtja e vjeter.Dhe
  qi – nga shqipja letrare.
  Sido qe te jete ne ja kemi pare sherrin ma shume se hajrin keti grehqiresit grek.

  Reply to this comment
 12. stroralliu January 27, 03:33

  Demo….te pershendes per komentin…!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim