Ambasada amerikane: Adriatik Llalla duhet të largohet menjëherë

December 7, 2017 12:50

Ambasada amerikane: Adriatik Llalla duhet të largohet menjëherë

 

Ambasada amerikane në Tiranë ka shpërndarë një njoftim, me anë të së cilit ambasadori Donald Lu shprehet se ligji për prokurorin e ri, është i qartë.

“Kushtetuta dhe ligji për Prokurorinë janë të qarta.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara mbështet opinionin ligjor që OPDAT dhe EURALIUS i kanë dhënë Parlamentit.

Ne nxisim Parlamentin të zbatojë ligjin”, thuhet në reagimin e Lu.

Çfarë rekomandonte OPDAT

“Në situatën që paraqitet këtu, duket se dispozitat kalimtare përcaktojnë të drejtën dhe detyrimin e Kuvendit të zgjedhë një prokuror të lartë, i cili i plotëson kërkesat e neneve 22 deri 27 të Ligjit, si prokuror i përkohshëm me shumicë të thjeshtë, në prani të më shumë se gjysmës së të gjithë anëtarëve të Kuvendit.

Nuk ka autoritet kushtetues ose ligjor për Parlamentin që të zgjasë mandatin e Prokurorit të Përgjithshëm aktual, mbas skadimit të mandatit të tij.

Përkundrazi, ekziston një dispozitë e qartë që urdhëron emërimin e një Prokurori të Përgjithshëm të përkohshëm”.

Si duhet lexuar Lu?

Duke patur parasysh rekomandimin e OPDAT, deklarata e ambasadës amerikane, thotë mes rreshtave se mandati i Adriatik Llallës si kryeprokuror ka përfunduar dhe tashmë ai duhet të zëvendësohet.

Ndryshe nga sa pretendon PD dhe LSI, që kërkojnë të mbajnë ende Adriatik Llallën në krye të Prokurorisë së Përgjithshme.

December 7, 2017 12:50
Komento

7 Komente

 1. Socialisti i Ndershem December 7, 13:23

  Ne Shqiptareve n’a leverdis qe te mos kemi
  Qeveri
  Parlament
  Presidence.
  I lidhim nje rroge ( sa t’a doje) Ambasadorit Amerikan dhe keshtu perfitojme fondet e duhura per 5 fishimin e rritjes se pensioneve. Pensionistet dihet qe votojne vetem PS ( edhe me pensionin qe kane).
  Perfitojme edhe renien e vesheve rehat nga debatet Pozite- Opozite.
  Do t thote dikush : Jo po Pavaresia, jo po Integriteti etj. etj. Nuk duam t’ja dime fare per keto probleme, mjaft qe Edvini, Ruci dhe Balla te n’a perfaqesojne neper bote , qofte edhe ne menyre honorifike.

  Reply to this comment
 2. leone December 7, 13:31

  Te vene ne halene e tyre te degjeneruarit e PD-LSI-se.Te marrin me vehte dhe langaraqin pa tope te prokurorise dhe shebekun e tyre,Llallush harapashin.Nderim dhe respekt per ambasadorin amerikan,zotin e nderuar Donald Lu dhe nepermjet tij dhe qeverrise amerikane per mbeshtetjen qe po i jaopin shqiperise te pastroje disa nga cibanet qe i jane ngjitur ketij vendi si kerpushat.Nderim dhe per zonjen Vlahutin,qe megjithese eshte femer,eshte e barabarte me burrat me te mire te ketij vendi dhe qe kermat si Berisho-lyl kastraveci dhe rrugacja Muni-ka e LSI-se e te tjere te ketij kallepi,nuk i arrijne as tek thoi i kembes asaj.Cifti Lu-Vlahutin meritojne te marrin merdaljen me te larte te ketij shteti .Problemi ershte kush do i dekoroje???!!!

  Reply to this comment
 3. NjeQytetarOptimist December 7, 13:31

  Do gerthasin e ngjiren ne Parlament-Kazan neser hajdutet o nene o nene.. Te hiqet garbixhi me hir apo pahir..

  Reply to this comment
 4. Adih December 7, 15:05

  I nderuar Zoti LU ::::Ne nuk e duam drejtesine , ne nuk duam te integrohemi ne Eurpe , Mos na beni budallenj ,ne nuk e duam diktatin dhe transparencen e ligjit te perendimit . Na lini rehat e mos u lodhni kot me ne, bajgen e formuar me shume kujdes nga Ramiz Alija ,ja kemi mare doren ketij populli dele qorre .Nje pyetje kam per ju Zoti i nderuar AMB LU . Cfare kerkoni nga drejtesia ,e mos u merni me te ,por meruni me te gjithe kryeministrat e ketij tranzicioni te pa fund ,ku me qellim banda komuniste shkel kushtetuten ne menyren me brutale . Kur te mbaroni me keta bandille ,e pse jo te mereni me drejtesine ,sklleverit pa karakter te kesaj mafje..Nderime te perezemerta zoti AMB LU:Ju faleminderit .

  Reply to this comment
 5. eno December 7, 15:33

  Prokurori Adriatik Lalla do te mbahet mend si prokurori qe kriminalizoi shqiperine. Nuk ka patur kurre shqiperia aq shume krime keta 27 vjet sa kur prokuroria eshte drejtuar nga nje langaraq dhe hajdut Adriatik llalla.
  Adriatik llalla pushoi te gjitha ceshtjet e korruspionit te ministrave te qeverise se sali berishes.
  Fakti qe ne shqiperi eshte rritur kriminaliteti tregon se Prokurori i pergjitheshem jo vetem qe nuk e ka luftuar krimin por eshte bere pale me te. I gjithe sisteme i prokurorise eshte korruptuar nga dora e ketij krimineli qe ka favorizuar korrupsionin dhe mosndershkimin. Largimi i tij nga detyra megjithese i vonuar eshte gjeja me e mire qe po behet nga e cila do te perfitoje qeveria dhe shqipertaret. Krimi duke filluar nga sot do te filloje te kerkoje vrima ku te futet pasi nuk do te kete me kryebanditin Adriatik Llalla qe ta mbroje.

  Reply to this comment
 6. Adih December 7, 15:33

  Lut…

  Reply to this comment
 7. sopiqoti December 7, 16:28

  Neser ne Kuvend do te meret nje vendim qe do te heqe “pisllekun ” qe ka ndotur deri tani gjyqesorin dhe politiken shqiptare.Po ulerijne hienat se vec drejtesi nuk duan dhe kane frike se “..do ti pije e zeza..” me zbatimin e Vetingut.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*