Ambasada e SHBA: Si do jetë Gjykata e re Kushtetuese (video)

August 13, 2019 09:16

Ambasada e SHBA: Si do jetë Gjykata e re Kushtetuese (video)

Gjykatë Kushtetuese funksionale, me gjykatës të kualifikuar, të paanshëm dhe apolitikë”. Ky është mesazhi i ambasadës Amerikane në Tiranë.

Kjo e fundit ka postuar në rrjetin social një video ku shpjegohet procesi që do të kalojë Gjykata Kushtetuese.

Postimi i plotë

“🇦🇱️ | Në videon e kaluar, ju mësuat mbi procesin e vetingut. Këtë javë, ne do të flasim për Gjykatën Kushtetuese. Shihni këtë video për të mësuar se si Shqipëria do të ketë një Gjykatë Kushtetuese funksionale, me gjykatës të kualifikuar, të paanshëm dhe apolitikë. #ÇfarëËshtëReformaNëDrejtësi #NdalKorrupsionit”, thuhet në njoftimin e ambasdës.

 

b.b/dita

August 13, 2019 09:16
Komento

7 Komente

 1. ETHEM LALAJ August 13, 09:58

  AMBASADA TEORIKISHT E KA MIRE..POR PRAKTIKISHT UNE SI POPULL NUK KAM BESIM SE GJYQTARET QE DO JENE NE KUSHTE5UESE NUK BESOI TE JENE PA NDIKIM POLITIKE KUR PER 30 VJET I KAN SHERBYERE QORRAZI POLITIKES.
  -NESE NUK DENOHEN POLITIKANET E KORRUPTUARE QE KANE LENE NAM NE VJEDHJE E VRSASJE NE 30 VJET ESHTE E KOT TE KEMI GJ.KUSHTETUESE FORMALE.
  -PO KESHTU,NESE NUK U SEKUESTROHET PASURIA HAJDUTEVE EDHE KJO DUHET VLERESURE SI TOLERANTE ME TEPRI.
  -SHKURT:NE NUK KEMI BESIM SE DJALI DO E NDESHKOI BABIN E KORRUPTUARE E VRASES.

  Reply to this comment
  • Salamandra August 13, 14:02

   E the drejte o komamdant, drejtesia fillon mbasi te shkunden politikanet nga pasurite e vjedhura .E para duhen rrezuar nga pushteti,

   Reply to this comment
   • Raimond vlonjati August 14, 04:36

    Komplet gabim eshte kjo menyre

    Gjithe kyci i kesaj metode eshte Keshilli i Emerimeve

    Kete Keshill kush e zgjedh , Zoti, apo EDI RAMA ?

    Se kestu eshte gjithe hileja

    Na thoni ju qe Keshilli Emerimeve do i zgjedhi, Po keta te Keshillit te Emerimeve nga vijne, nga qielli ?

    Nukk jane shqiptare keta ?

    Pastaj gabimi u be qe ne fillim, qe u hoqen komplet Gjyqtaret menjehere , dhe ngeli Shqiperia pa gjykate Kushtetuese, sikur jemi ato vendet arabe ,
    Dhe ne kete menyre Kryeminsitri u be Mbret i pa-shpallur dhe vidhte duke bere tendera tip PPP , bente kerdine

    Dhe nuk eshte e vertete ajo qe nuk binin ne ujdi Presidenti me Prlamentin dhe prandaj ngelej vendi bosh

    Vendi nuk ishte bosh, asnjehere

    Vetem kur erdhi ky hajduti Kryeminsiter, ky e beri kete loje duke shfrytezuar luften kunder Gjyqtareve te koruptuar dhe o burra , Hajde ti heqim te gjithe

    Absolutisht gabim heqja e te gjithe Gjyqtareve te Kushtetueses,
    sepse ata duhet te hiqeshin nje e nga nje dhe kjo refrome, Vetingu, duhej te fillonte nga poshte njehere

    Ose edhe nqs fillonte nga Lart, ti hiqte gjyqtaret nje e nga nje–Jo te gjithe njeheresh
    se ngelet vendi pa Gjykate Kushtetuese,

    Dhe pastaj, kur nuk ka Gjykate Kushtetuese ,
    na dilni ju te Amabasades qe mbeshtesni vetem vendimet e Kryeministrit, jo te Kreut te Shtetit, sic bete per Daten e zgjedhjeve,
    duke u bere zgjedhjet pa Opoziten , se e mbeshtetet ju palacon kryeminister.

    Kur ne fakt Ky Kryeminister , qe ju e mbeshtesni ne cdo gje,
    po ben korupsion te papare,
    e ka mbushur vendin me droge, policine me drejtues kriminale dhe trafikante droge,
    emeron ne pushtetin lokal kriminele dhe bandite me recorde kriminale……….

    Dhe pikerisht ketij hajduti Kryeminister ju na i jepni edhe celsat e Reformes,
    Kesaj i thone ‘vendos ujkun te ruaj dhente ”

    Ja ku eshte ajo Prokuroria e pergjitheshme qe u zgjodh pa votat e Opozies ,
    dhe ajo eshte komplet e nje-aneshme ‘dhe nuk vepron aspak kunder ketyre politikaneve te cilet po i diskretiton gazeta Gjermane Bild,

    Dhe kuptohet qe ajo Kryeprokurore eshte nje besnike e Kryeministrit

    Keshtu do jene edhe ata gjyqtare qe do zgjidhen atje ne Kushtetuese

    Reply to this comment
 2. Ardjan August 13, 13:07

  Vetëm dy ambasada të huja në shqipēr nuk e kanë pushim gushtin e nxehtê shqiptar,ajo e turqisë dhe amb.e Shba-së! E para,ajo turke na bie një konfliktë të vetin në tokën tonë dhe ngre lapidare prej rëre, tjetra ajo e shba-sê djersin e punon pa u ludhur për të ngritur institucine tê pa varura dhe ndërtuar shtet!.

  Reply to this comment
 3. USA August 13, 15:51

  Faleminderit USA . Ndeshkushmeri sa me shpejt per politikanet qe Grabiten Shqiperine mjafto te shihni familjet etyre qe bredhin me leket e Shqiptareve.

  Reply to this comment
 4. Arditi August 13, 21:16

  NJE PYETJE E MBETUR JETIME DERI ME TANI: VETINGU KA DESHMUAR DHE PO DESHMON PERDITE SE PJESA SUNDUESE E GJYQTAREVE E PROKUROREVE NUK I JUSTIFIKOJNE PASURITE E DISPONUESHME DHE PER KETE ARSYE JANE LARGUAR NGA SISTEMI I DREJTESISE. KJO NJEHERESH KONFIRMON QENIEN E TYRE ABUZUES ME DETYREN DHE PERVETESUES PASURISH TE PALIGJESHME QEJANE VEPRA TE RENDA PENALE DHE TE DENUESHME NGA LIGJI. ATA VETEM JANE LARGUAR NGA DETYRAT KURSE UNE, POR DHE PJESA DERMUESE E SHQIPOVE SI UNE DUAM TE DIM NESE DO MBETET ME KAQ NDESHKUESHMERIA NDAJ TYRE DHE DO LIHEN TE GEZOJNE PASURITE E VENA MBI GJAKUR E DJERSEN TONE APO DO KETE DHE PER TA VEPRIM TE LIGJIT ANTIMAFIA TE KONFISKIMIT TE KETYRE PASURIVE? PO PER ABUZIMIN ME DETYREN DO TE PERGJIGJEN KETA BIRBOLLAN QE DUKE MOS USHTRUAR DHENIEN E DREJTESISE KANE SHKAKTUAR DHE KRIME TE RENDA????!!!!!

  Reply to this comment
 5. Arditi August 13, 21:20

  NJE PYETJE E MBETUR JETIME DERI ME TANI: VETINGU KA DESHMUAR DHE PO DESHMON PERDITE SE PJESA SUNDUESE E GJYQTAREVE E PROKUROREVE NUK I JUSTIFIKOJNE PASURITE E DISPONUESHME DHE PER KETE ARSYE JANE LARGUAR NGA SISTEMI I DREJTESISE. KJO NJEHERESH KONFIRMON QENIEN E TYRE ABUZUES ME DETYREN DHE PERVETESUES PASURISH TE PALIGJESHME QE JANE VEPRA TE RENDA PENALE DHE TE DENUESHME NGA LIGJI. ATA VETEM JANE LARGUAR NGA DETYRAT KURSE UNE, POR DHE PJESA DERMUESE E SHQIPOVE SI UNE DUAM TE DIM NESE DO MBETET ME KAQ NDESHKUESHMERIA NDAJ TYRE DHE ATA DO LIHEN TE GEZOJNE PASURITE E VENA MBI GJAKUN E DJERSEN TONE APO DO KETE DHE PER TA VEPRIM TE LIGJIT ANTIMAFIA TE KONFISKIMIT TE KETYRE PASURIVE? PO PER ABUZIMIN ME DETYREN DO TE PERGJIGJEN KETA BIRBOLLAN QE DUKE MOS USHTRUAR DHENIEN E DREJTESISE KANE SHKAKTUAR DHE KRIME TE RENDA????!!!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim