SHBA publikon skemën si do hetohen “të paprekshmit” në Shqipëri

August 20, 2019 10:38

SHBA publikon skemën si do hetohen “të paprekshmit” në Shqipëri

Ambasada e Shteteve të Bashkuara, ka postuar në rrjetin social një video për veprimtarinë e SPAK-ut, i cili do të jetë një organi i pavarur dhe që do të hetojë rastet e korrupsionit në nivelet më të larta.

Ndërkohë, më herët, shkruhet në postim, mësuat mbi Gjykatën Kushtetuese. Këtë javë, do të flasim për Strukturën e Posaçme Anti-Korrupsion dhe Anti-Krim i Organizuar, ose shkurt SPAK. Pse nevojitet SPAK dhe si do t’i ndjekë penalisht ky institucion rastet e korrupsionit në nivelet më të larta?

Mësoni se si SPAK do të jetë një organ i pavarur, jo i politizuar, i cili do të hetojë dhe ndjekë penalisht “të paprekshmit” e Shqipërisë, duke përfshirë zyrtarë të tanishëm dhe ish-zyrtarë të lartë. #ÇfarëËshtëReformaNëDrejtësi #NdalKorrupsionit

Po pse nevojitet SPAK?

Në sistemin e vjetër gjyqësor, zyrtarët e nivelit të lartë të korruptuar dhe bosët e krimit të organizuar ishin të “paprekshëm” sepse gjyqtarët dhe prokuroret e korruptuar ose të kërcënuar nuk i nxirrnin përpara drejtësisë. Çmimin e paguante gjithë vendi.

Po si e korrigjon këtë problem SPAKU-u?

Do të jetë një organ i pavarur, jo i politizuar, i cili do të hetojë dhe ndjekë penalisht “të paprekshmit” e Shqipërisë. Këtu përfshihen zyrtarë të tanishëm dhe ish zyrtarë të lartë.

Anëtarët e SPAK do duhet të kalojnë vettingun dhe zgjidhen nga KLP, jo nga politikanë apo zyrtarë të korruptuar.

Prokurorët e posaçëm do ti nënshtrohen monitorimit të vazhdueshëm të financave dhe telefonave të tyre për të parandaluar korruptimin apo kanosjen e tyre.

 

b.b/dita

August 20, 2019 10:38
Komento

30 Komente

 1. Bledi August 20, 11:42

  Kur te shkoj ne burgim ndonjé ish kryeminister atehere do marri mirebesimin e popullit dhe kjo strukture

  Deri atehere kjo do ngelet 1 peralle votimesh
  Problemi eshté qe popullit Shqiptar i eshte keputur koka qe kelysh
  Ne aq pak territor te gjithë njihen me njeri tjetrin ne nivelin komshiu krushqit shoket koleget apo ortaket
  Nuk funksionojne ketu kur çdo hêtres prokuror apo gjykates tregohet me gisht ai dhe te afermit
  Imagjinohet kollaj presioni
  Ketu duheshin importuar nga jashte nga polici hetuesi prokuror bashke me gjykates
  Do kapet ndonji drejtor dhe do trumpetohet si sukses ndèrsa peshkaqenet dhe balenat do lien jashte nga frika apo interesi. Po u fut ne burg ndonji peshkaqen do nxjerri te tjeret per te shpetuar veten
  Kete e dine shumë mirë te tere dhe jane dhënë garancite
  Ne Shqiperi thjesht nuk funksionojne keto skema se e merr i vogli persiper fajin e te madhit
  Supersistem mafioz

  Désolée pour les Américains

  Reply to this comment
 2. Andi i KESH ku ta kesh August 20, 11:43

  Ju nuk po kapni ata tuajet dhe do kapni keta tonet qe i sjellin dollaret ne bankat e amerikes…

  Reply to this comment
 3. ETHEM LALAJ August 20, 11:44

  NE 30 VJET KRIMI ESHTE I RENDE NE SHQIPERI PASI DREJTESIA U KAP NGA POLITIKANET E KORRUPTUARE DHE TE DY PALET U PASURUANE NE KURRIZ TE POPULLIT.NDAJ VENDI NGELI ME I VARFERI NE EUROPE E BOTE.
  -POR NUK KAM BESIM SE DREJTESIA JONE MUND TA BEJE KETE..NUK MUND TE DENOI DJALI-BABIN SADO QE I DEGJEBERUARE TE JETE AI.NDAJ PER 10-15 VJET DUHET NJE GJYKATE SPECIALE PREJ 10 VETASH TE SHBA OSE GJERMANISE.TE SHOFIM..!

  Reply to this comment
 4. USA August 20, 12:19

  Ju jeni ne te drejten tuaj ju vleresoj qe te goditen me ne fund Padrinot politikane shqiptare qe kane Vjedh dhe Grabit per familjet mafioze te tyre te behen shembull per gjithe Evropen si goditet pandeshkushmeria. Vlere dhe Respekte USA

  Reply to this comment
 5. Ardjan August 20, 12:33

  Respekte o shtet ! Amanet salën, liken dhe edin !

  Reply to this comment
 6. intelektuali August 20, 12:52

  Ambassda amerikone:

  PO CILI SPAK DO TE KONTROLLOJE SPAK-UN E EDVIN DROGES TE SOROSIT?

  sepse:

  Me Vettingun e Lokes Arta Marku dhe te prokuroreve Prela te saj SPAKU jashtetoksor qe reklamoni ju per shqyptaret dru me pre bashke cunin entusiast te Kico Ngjeles

  ESHTE NJE MISION I PAMUNDUR

  sepse:

  Droga e Rilindjes enveriste

  CAN CDO RRETHIM IMPERIALIST!

  Reply to this comment
  • Salamandra August 20, 13:22

   Spaku duhet,Por problemi qendron se peshqit e medhej perkrahen politikisht

   Reply to this comment
   • intelektuali August 20, 14:37

    Salamandra ekzotike:

    PO TE PRESIM QE “SPAKU” AMERIKON TE KAPI PESHQIT E MEDHENJ TE PESHKATARIT LU,

    kesaj pleqte e fashatit, i thone andej nga eshte intelektuali:

    PRIT GOMAR TE MBIJE BAR!

    sepse:

    Me shume mundesi ka qe peshkarexhet e nderkombetareve te sjellin ndonje Arme Kimike te Asadit nga brigjet e Sirise duke e reklamuar si “Karamele Bamiresie” dhe kete film propagande e kemi pare edhe me pare me mashtruesin John Kerry te Obama Genjeshtarit.

    Reply to this comment
 7. intelektuali August 20, 12:53

  Ambassda amerikone:

  PO CILI SPAK DO TE KONTROLLOJE SPAK-UN E EDVIN DROGES TE SOROSIT?

  sepse:

  Me Vettingun e Lokes Arta Marku dhe te prokuroreve Prela te saj SPAKU jashtetoksor qe reklamoni ju per shqyptaret dru me pre bashke me cunin entusiast te Kico Ngjeles

  ESHTE NJE MISION I PAMUNDUR

  sepse:

  Droga e Rilindjes enveriste

  CAN CDO RRETHIM IMPERIALIST!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 August 20, 15:00

   o bythësapunisur
   këtu jam i një mendimi me ty,por jo për të gjithë!!
   ti e kap nga në drejtimin më të thjeshtë që kap truri tënd!!
   nuk e kap në anën më komplekse,atë të të qënit në një mentalitet të kalbur arkaik!!

   Reply to this comment
 8. Shqiptari i vertet August 20, 13:52

  Ketu nuk kishte rrugzgjidhje tjeter sepse ferra e ka mbuluar pemen dhe qe te shpetoj pema duhet qe te vij dikush dhe ta largoje ferren, pra le te shpresoj se pema apo populli do filloj te marre fuqi graduallisht dhe ti pastroje ferrat vet sepse vetem presioni i popullit disiplinon pushtetaret qe te jen te pergjegjshem ndaj qytetarve, un besoj se nuk esht koha qe ta gjykojm reformen ne drejtesi qe tani, sepse ajo nuk ka fillu pun akoma.

  Reply to this comment
 9. Adih August 20, 13:53

  Kelyshet mbare qe la Ramiz Alia , jane kapur te pa pregatitur .Kjo na gezon ne popullin e pa perkrahur , qe na kane terhequr zvarre ne menyren me brutale , keto tre dekadat e fundit .Dhe kjo eshte shume e lehte teknikisht per SPAK ne qofte se ka predispozite , qe te peshkoje Peshkaqenet dhe Balenat ..Duhet te shembet e te shkulet me rrenje ky sistem , qe u formua nga ish sigurimsat dhe komunistet .Deshiroj qe Edi Rama te jete KATOVICARI i fundit qe na dhuroi Ramiz Alia ,per shkaterimin total ne te gjithe drejtimet te shqiperise dhe popullit te saj .SPAK do shkateroje me themel kete mafje, qe sa vjen behet me brutale .Jepini gaz ,jemi shume te vonuar .Ne fund te fundit ta njofim ,ta prekim ,ta provojme cdo te thote te kesh dinjitet ,me keqeardhje ne populli mbare , nuk e njofim fare dinjitetin ,ku ligji ,drejtesia e pa politizuar , do na i dhuroje dhe ta provojme edhe ne shqiptaret e ndershem nje here para se te shkojme ne boten tjeter ,cdo te thote te kesh dinjitet ..Kemi kohe qe vuajme na kane katandisur tamam, si ai qeni i ngordhur pa zot , qe ska njeri kush ta varrose.
  Faleminderit dhe ju jemi mirenjohes Amerike dhe zoti ju bekofte , per jete te jeteve Ameriken dhe popullin e saj ..Dhe nje here respekte.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 August 20, 14:57

   adih me të vërtetë mendon kështu??
   a thu se,si e them më poshtë,”të zëvëndësosh fjalët anglisht me ato shqip” do të thotë se flet anglisht??
   a thu të jetë kaq e lehtë dhe jo pak më e komplikuar se sa e bëjnë këta të ambasadës??

   Reply to this comment
 10. anticensurë25642654 August 20, 14:06

  oh sa bukur e kanë shkruar!
  një herë e një kohë ishte një barsaletë për ardhjen e bejkerit në shqipëri!!
  ai foli përpara parlamentit shqiptar dhe ju tregoi shqiptarëve se si “bëhej rakia”!!
  sot ambasada na thotë se si do të bëhet SPAK!!
  njëlloj si dikush të thoshte “është e thjeshtë të mësosh anglisht!në vënd të fjalëve shqip vendos ato anglisht,dh embaroi muhabeti”!
  por a është e mundur një gjë e tillë??
  jo!!nuk mjafton vetëm “zëvëndësimi i fjalëve”,pra heqja e të vjetërve e vënja e të rinjve,por duhet një ndryshim rrënjësor në shoqërinë shqiptare!!
  si fillim ndyrshimi i mentalitetit se shteti është pre për tu grabitur!se shteti është çdo shqiptar!
  se shteti duhet mbrojtu nga çdonjëri nga ne!!
  se shteti është i barabartë me paratë tona!!shtet i përkëthyer ndryshe quhet “taksat e shqiptarëve”!!
  se shteti është shërbëtori i popullit dhe jo populli skllav i shtetit!
  se politikani që nuk mban premtimet merret me shkelma bythëve!nuk pritet 4 vjet por shumë më shpejt!!
  se kur politikani flet si e jëma e zeqos,edhe kundër një politikani tjetër,kushdo qoftë,ai bojkotohet!se kur politikani është arrogant e fodull,ai nuk është gjë tjetër vaçse një diktator në ngjitje të shkallëve të diktaturës!!
  shpesh herë e kam thënë për qeverinë,për medjet e pavaruara,për analistët e pavarur,por asnjëherë nuk është dëgjuar!!nuk është dëgjuar kur kanë qënë në pushtet e kur kanë qënë në opozitë!!
  tashti po e them për ju të ambasadës!!meqënëse sipas jush dhe sidomos sipas tak ngjelës,ju e keni marrë në dorë ndreqjen e shqipërisë(unë në këtë rast,të këtij lajmi,them se vetëm po mbështesni ramën,këtë bastard të tironës)!
  përse nuk bëni një rubrikë ku shqiptarëve tu mësohet edukata civile,ku shqiptarëve tu mësohet nocioni i shtetit(jo ai i thellë juridik,por ai i thjeshti që duhet të dijë një qytetar),ku shqiptarëve tu mësohet se çfarë të drejtash dhe detyrash kanë ndaj shtetit!!
  shumica dërmuese e shqiptarëve,me vetdije a pavetdije,90% nuk ja kanë idenë e këtyre gjërave!nëse ja kanë idenë!?ju garantoj se e kanë në mënyrën më të gabuar!!pra atë të kundërtën!!

  për mendimin tim ky SPAK a reformë në drejtësi nuk funksionon kështu si e paraqisni ju!shpresoj që të keni një mendim të gabuar,tepër foshnjarak, për këtë çështje dhe jo një mendim i pabesë,manipulativ për të mbështetur këtë “artistin” dështak!!këtë dobiçin e tironës!!

  Reply to this comment
 11. Ardi August 20, 14:53

  DUKE E DEGJUAR ESHTE BUKUR POR KUR TE PROVOHET NE PERPLASJE ME PESHQIT E MEDHENJ TE RACES BERISHA, META, NANO, CAC ANGJELI, BAÇ FINO, LEKE MEKSI, AGRON MUSARAJ, ED RAMA E KOMPANI DO TA SHOHIM JANE SHUME DHE VESHTIRE SE DO JA DALE SPAK E BKH POR TE SHPRESOJME QE LJO ENDERR TE KTHEHET NE REALITET.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 August 20, 16:25

   ardo
   si duket duan ti japin pak oksigjen të çmëndurit të tironës!!
   duket si një alibi për “punë të mirë”,”për mbështetje të amerikanëve”!!

   Reply to this comment
 12. anticensurë25642654 August 20, 14:54

  ku u zhduk komneti tim or ju t’kshillit???

  Reply to this comment
 13. anticensurë25642654 August 20, 16:21

  o të pjerdhur përse zhdukni komnetet??
  a je mi tu lujt yç??
  çel e mbyll,u bo kjo punë!!

  Reply to this comment
 14. Optimisti. August 20, 16:25

  Antishqiptari mëi rrezikshëm sot është Edi Rama sepse ai duke u tallur dhe përqeshur popullin e vetë. po vjedh çdo gjë haptazi, paratë kesh nëpërmjet PPP dhe konçesionet, po vjedh votat dhe nëpërmje tyer vjedh si plaçkë e rëndomët qeverisjen e vëndit,madje mburret pa pikë turpit me Damjanin dhe tërmetin e tij në Dibër publikisht, tani synimi është vjedhja e tokave të bregdetit duke ja mar administrimin e tyre bashkive. Edi Rama është si shkopi i zhytur në gropën e hales së korrupsionit dhe krimit, sa që nuk ka ngelur pjesë të pastërt që mund ta kapësh për ta përdorur me ndonjë qëllim të dobishëm. Banda e tij e Rilindjes së PS është tashma banda më e mirorganizuar dhe më e rrezikshme në botën e krimit në Shqipëri dhe ka kaluar tashma në fazën e vjedhjes së sofistikuar me ligje të aprovuara në kuvend: Në qofte se miqtë amerikanë do të orientojnë SPAK që të godas këtë bandë të parën, do të jetë një çlirim i dytë dhe do të pritet me brohori nga ky popull kaq shumë i përbuzur nga nga këto monstra gjakpirse.

  Reply to this comment
 15. Adih August 20, 16:51

  anticensure 256…@..
  jemi qe te gjithe qe te behet shqiperia dhe kjo nuk diskutohet .Por dua te them , se duhet te jesh optimist .Kesaj here nuk shpeton njeri .Amerikanet duan ta shembin komlet kete sistem .Keta budallenjte tane politikane harrojne se Shqiperia eshte anetare e NATO ,nuk te fal njeri ,ku sic dihet keta politikanet e ketij tranzicioni post komunist shpirtin dhe zemren e kane nga Rusi dhe vetem me fjale jane me Ameriken .E thjeshte per tu kuptuar .Mesoje nga une ,kurre mos e harro ,po te futi ne rreth Amerika do e beje , Une jam 100% optimst .po ja ngushton lakun dale nga dale ketyre kurvave tona politikane ,pamvaresisht qe populli eshte bere pesimist dhe spo duron dot .Do me japesh te drejte me kalimin e kohes dhe do jeshe per jete te jeteve mirenjohes per ndihmen Amerikane qe po na afron e ndihmon ne popullin mbare te pa perkrahur..Pershendetje Anti censure 256… …

  Reply to this comment
  • intelektuali August 20, 18:15

   Adih Djali,

   Mos u lidh pas llogjeve hileqare te anticensures enveriste, se te shpall me gjysem truni dhe te mbyll ne ndonje psikiatri te Edvinit e financuar nga droga e Taulan Xibrakes, apo akoma me keq si “Armik te Kllases” dhe te dergon ne Tepelene tek nipi i kriminelit Shefqet Peci qe te degdis ne ndonje Auschwitz te Enverit qe e mban te fshehur enkas per kundershtare si puna jote dhe intelektuali,

   ndryshe:

   OK! bukur i thua gjerat qe: “…keta politikanet e ketij tranzicioni post komunist shpirtin dhe zemren e kane nga Rusi dhe vetem me fjale jane me Ameriken…”

   por:

   Nuk ishte Amerika e Bush Junjorit me Pentagonin e tij ajo qe financoi firmen private Saliu&Son qe plasi BUMJEN ne Gerdec?

   dhe:

   Kur sekretari i Ambasades se SHBA ne Tirane dha alarmin per implikimin ne kete afere te piste mafioze te ambasadorit Withers, ne terrin e nates, ne Tirane zbarkoi “Macja e Zeze” e Bush Dallkaukut, Condoleezza Rice per te pegenjeshtruar ate qe kishte denoncuar Sekretari i Ambasades se saj dhe pasi gjeti mbeshtetje explicite nga ana e Presidentit shqyptar qe ja kishte futur gjithe kohes me gjume ai, si Baba i Kombit, por edhe SHIK-u i tij, Bamir Topi duke deklaruar posacerisht para medias se nuk e dinte se ku bie Gerdeci ne harten e Botes, ja mbathi nga Shqypnia duke lene copa-copa ne gropen e Gerdecit 26 femije dhe njerez pa drejtesi dhe pa demashperblimet e domosdoshme qe SHBA u jep familjeve te viktimave ne raste shume me pak tragjike,

   prandaj:

   RRETHIN MAGJIK TE HA-MER-IKE-S HARROJE TANI PER TANI

   Lerja me mire Spartak Ngjeles qe te kselhaset dhe te luaje me telefon te prishur me Washingtonin dhe FBI-ne qe ka lene punen ne vendin e vet dhe i eshte perkushtuar Shqypnise se Edvin Droges

   sepse o Adih Djali:

   GOMARIN E NXJERR I ZOTI NGA BALTA

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 August 21, 11:15

   “Do me japesh te drejte me kalimin e kohes dhe do jeshe per jete te jeteve mirenjohes per ndihmen Amerikane qe po na afron e ndihmon ne popullin mbare te pa perkrahur.”
   do të ishte fat për mua të realizohej kjo që thua ti!
   do të ta jap të drejtën,por më duket se realiteti është pak ndryshe!!
   gjermanët kanë një shprehje për të menduarin pozitv!!
   nuk thonë “mut” por “mut i bukur”!
   nuk e di a ka ndonjë ndryshim nëse e quan një send a një ngjarje me emrin e saj real apo të zbukuruar!!
   zbukurimi i një diçkaje është “kosi që të prish mëndjen”!!
   nuk mund të ndihmosh dikë që nuk pranon ndihmën!nuk mund të nxjerrësh nga balta,baltën!!
   shqipëria duhejt të ishte bërë me kohë,nëse shqiptarët do të kishin mënd në kokë!!

   Reply to this comment
 16. intelektuali August 20, 18:16

  Adih Djali,

  Mos u lidh pas llogjeve hileqare te anticensures enveriste, se te shpall me gjysem truni dhe te mbyll ne ndonje psikiatri te Edvinit e financuar nga droga e Taulan Xibrakes, apo akoma me keq si “Armik te Kllases” dhe te dergon ne Tepelene tek nipi i kriminelit Shefqet Peci qe te degdis ne ndonje Auschwitz te Enverit qe e mban te fshehur enkas per kundershtare si puna jote dhe intelektuali,

  ndryshe:

  OK! bukur i thua gjerat qe: “…keta politikanet e ketij tranzicioni post komunist shpirtin dhe zemren e kane nga Rusi dhe vetem me fjale jane me Ameriken…”

  por:

  Nuk ishte Amerika e Bush Junjorit me Pentagonin e tij ajo qe financoi firmen private Saliu&Son qe plasi BUMJEN ne Gerdec?

  dhe:

  Kur sekretari i Ambasades se SHBA ne Tirane dha alarmin per implikimin ne kete afere te piste mafioze te ambasadorit Withers, ne terrin e nates, ne Tirane zbarkoi “Macja e Zeze” e Bush Dallkaukut, Condoleezza Rice per te pegenjeshtruar ate qe kishte denoncuar Sekretari i Ambasades se saj dhe pasi gjeti mbeshtetje explicite nga ana e Presidentit shqyptar qe ja kishte futur gjithe kohes me gjume ai, si Baba i Kombit, por edhe SHIK-u i tij, Bamir Topi duke deklaruar posacerisht para medias se nuk e dinte se ku bie Gerdeci ne harten e Botes, ja mbathi nga Shqypnia duke lene copa-copa ne gropen e Gerdecit 26 femije dhe njerez pa drejtesi dhe pa demshperblimet e domosdoshme qe SHBA u jep familjeve te viktimave ne raste shume me pak tragjike,

  prandaj:

  RRETHIN MAGJIK TE HA-MER-IKE-S HARROJE TANI PER TANI

  Lerja me mire Spartak Ngjeles qe te kselhaset dhe te luaje me telefon te prishur me Washingtonin dhe FBI-ne qe ka lene punen ne vendin e vet dhe i eshte perkushtuar Shqypnise se Edvin Droges

  sepse o Adih Djali:

  GOMARIN E NXJERR I ZOTI NGA BALTA

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 August 21, 11:19

   o nastro o rrotë bythe!!
   akoma nuk e ke mësuar se përsëritja është mëma e idiotëve??
   lenini tallte hajdarët me ju e ju o burra i përsërisni gjërat për tu dukur të mënçur?

   Reply to this comment
 17. Konti Sbalta August 20, 18:40

  Po beni tre vjet rresht qe deklaroni se do ye mdeshkoni “te paprekeshmit”, por akoma nuk dihet kur do te ndodhe ne te vertete kjo?

  Reply to this comment
 18. Klausi i ortodokseve. August 20, 20:13

  Skema eshte e bukur por ne te thene e ne te bere e ndan nje mal i tere .Duket sikur nje skeme komuniste do ta ktheje drejtesine kunder korrupsionit .Por ate e ben amerika antikomuniste ,pra nje paradoks kjo ne vetevete. sepse korrupsioni eshte nje element qe lind nga ndjenja e prones private dhe e shoqeron ate. Por druhem que kjo reforme i sherben amerikes per te eliminiuar kundreshtaret politike te infiltruar nga Rusia dhe Kina.

  Reply to this comment
 19. Adih August 20, 22:55

  INTELEKTUALI @…
  Une personalisht jam optimist ,Amerika do veproje kondra mafjes shqiptare..Nuk fus ketu pasionin tim ,por llogjiken .
  Konkretisht Senader ish kryeministri KROAT u denua me 9 vite burg .Kishte futur 400milion euro ne tre banka te Austrise .E kam lexuar me syte e mi kete gazete ne perendim ,ku konkretisht nuk ja nxoren spordhiaket Austriak se kishte kohe qe i kishte lene parate ne Austri ,ku Senader ka studiuar ne LINZ per inxh meaqinerite bujqesore . Pra nderhyri me dhune FBI ne Austri ,kastile vetem per Senader ,dhe ja nxori ,dhe ja la ciper tavolines kryepr Kroat ,me gjithe se ishin shoke te ngushte , ku per turp , ky kryepr kroat erdhi ne shqiperi per vizite dhe e bene “HERO” gazetarucet shqiptare ,qe kishte futur ne burg kryeministrin .Peralla me mbret ,Senader e futi Amerika ne burg dhe mire ja beri ,ku FBI qeroi nje hajdut me pak ..Prandaj e thena e peshkut te madh Amerika , do veproje ka hyre ne loje dhe idiotet qorra politikanet shqiptare harrojne qe ne jemi anetar te Natos .Me shume rrespekt nga une z Intelektuali.dhe gjithe te mirat

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim