Ambasada Amerikane: Mirëpresim kabinetin e ri, përfshirja e femrave hap pozitiv

Redaksia Online August 2, 2013 14:47

Ambasada Amerikane: Mirëpresim kabinetin e ri, përfshirja e femrave hap pozitiv

Ambasada Amerikane në Tiranë reagon me anë të një deklarate për mediat dy ditë pas prezantimit të kabinetit të ri qeveritar. Në deklaratë thuhet se Ambasada Amerikane mirëpret kabinetin e ri të kryeministrit Rama dhe vlerëson në mënyrë të veçantë përfshirjen e femrave në ekipin që do të drejtojë vendin gjatë katër viteve të ardhshme.

“Ambasada e SHBA mirëpret ministrat e sapo-përzgjedhur të kabinetit të Aleancës për Shqipërinë Europiane dhe vëren me vlerësim emërimin e një numri më të madh ministresh dhe caktimin e tyre të propozuar në dikastere kyçe. Përfshirja e ministreve pasqyron një hap pozitiv drejt barazisë më të madhe gjinore brenda udhëheqjes politike të Shqipërisë.

Ambasada e SHBA pret me kënaqësi të punojë me Këshillin e Ministrave të ardhshëm, shumë prej të cilëve kanë pasur përvoja profesionale dhe arsimore në Shtetet e Bashkuara, në zbatimin e axhendës së tyre të reformave për të arritur synimet e Shqipërisë për integrim më të madh euro-atlantik. Gjithashtu presim me kënaqësi vazhdimin e bashkëpunimit të ngushtë me të gjitha partitë e përfaqësuara në Kuvendin e Shqipërisë”, thuhet në deklaratën e Ambasadës Amerikane në Tiranë.

Redaksia Online August 2, 2013 14:47
Komento

1 Koment

  1. T'ka sali shpirt August 2, 16:08

    o t’u befsha une ty ,o pallosh i shartuar
    eshte turp i madh qe ti dhe ai siper teje perfaqson SH.B.A.

    ty te cuan ne Somali por rruges te kthyen avionin ne Shqiperi

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*