Ambasada amerikane reagon ndaj zyrtarëve serbë që mohojnë mizoritë e luftës

April 15, 2019 17:27

Ambasada amerikane reagon ndaj zyrtarëve serbë që mohojnë mizoritë e luftës

Njëzet vjetori i masakrave në Kosovë është përcjellë me deklarata politike: Në Serbi duke u mohuar krimet nga udhëheqësit e shtetit, dhe në Kosovë duke kritikuar heshtjen e ndërkombëtarëve ndaj këtij mohim.

Ambasada amerikane, përmes një deklarate, thotë se mohimi i mizorive ofendon viktimat në luftën e Kosovës.

Gjersa Kosova përkujton 20 vjetorin e mizorive të luftës, Ambasada e SHBA-ve shprehë ngushëllimet e sinqerta familjeve të viktimave. Të mohuarit e mizorive ofendon kujtimet për viktimat, i traumatizon familjet edhe më shumë, dhe minon përparimin në ndërtimin e një shteti demokratik dhe shumetnik.

Ne po ashtu nxisim udhëheqësit e Kosovës nga radhët e gjitha bashkësive që të përmbahen nga retorika ndezëse. Përkushtimi ndaj të së vërtetës për të kaluarën e luftës është jetësor për një të ardhme paqësore”, thuhet në njoftimin e Ambasadës së SHBA-së.

 

v.l/ Dita

April 15, 2019 17:27
Komento

4 Komente

  1. Lili April 15, 20:46

    Shyqyr qe i rra ndermend nje ambasadori me ba kete proteste ! Te tjeret cka presinapo perkrahin deklaraten negationiste e atij serbi?

    Reply to this comment
  2. K. M. Tusi April 15, 22:39

    Nuk eshte e qarte se cila Ambasade Amerikane e beri deklaraten, ajo ne Serbi, Kosove apo Shqiperi?

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim