Ambasada Amerikane: Kemi një të përbashkët që është në rrezik

March 3, 2018 17:12

Ambasada Amerikane: Kemi një të përbashkët që është në rrezik

Ambasada Amerikane në Tiranë ka ndarë me ndjekësit në rrjetet sociale një foto të shqiponjës, ku bën me dije se si Shqipëria dhe SHBA e kanë për simbol, e që sipas saj gjendet në rrezik.

Ambasada përmend faktin se në 2007 shqiponja kryebardhë u hoq nga lista e shpendëve të kërcënuara në SHBA, dhe ndërkohë shtron pyetjen sesi mund të arrihet e njëjta gjë në Shqipëri.

Postimi i plotë:

“A e dini që shqiponja është simbol si për Shqipërinë ashtu edhe për Shtetet e Bashkuara? Në Shtetet e Bashkuara, shqiponja kryebardhë u hoq nga lista federale e specive të kërcënuara dhe rrezikuara më 9 gusht 2007, dhe specia tani është në lulëzim. Për fat të keq, shqiponja është në rrezik në Shqipëri. Çfarë mund të bëjmë për t’i ruajtur këto specie të jashtëzakonshme?”

s.a/dita

March 3, 2018 17:12
Komento

6 Komente

 1. E di Rama ... March 3, 17:20

  ti japim pushtetin perseri ,
  per her te trete ,
  kryekriminelit dhe terroristit islamistit

  sali abduurrahman berrisha

  qe te rrafshoje Shqiperine dhe kultivoje skiftere

  nen mbeshtetjen e shokut Lu

  Reply to this comment
 2. Arberia March 3, 17:40

  Te arrestohet dhe te kalbet ne burg Blendi Klosi!

  Reply to this comment
 3. demo March 3, 19:08

  1-Ne te gjitha lokalet,motelet,hotelet,karwaputanat,ku mbahen shqiponja te balsamosura te vendosen gjoba,penalitete,deri ne mbyllje.
  2-Te vendoset sistemi i pikezimit me kembe Sorrash,Laraskash,Gabash per gjuetaret sic ka qene ne kohen e monizmit,sepse keta shpende jane shtuar qamet dhe jane grabitqaret kryesore te vezeve te Shqiponjes dhe rrapaceve te tjere.
  3- te ndalohet prerja e pyjeve dhe djegjet e qellimshme per te perfituar kullota dhe parcela hashashi nder male.
  Po u zbatuan keto tre pika,Shqiponja e maleve do te shtohet dhe do te fluturoje krenare ne malet shqiptare.

  Reply to this comment
 4. betixho March 3, 23:00

  Si ta kuptojmë këtë shkrim.
  Duket si kod,është një metaforë per Shqiperinë apo ka dashur të na largojë pak nga zhurma e ditës e të dalim në qiell të kaltërt e të qetë.

  Reply to this comment
 5. SADIKU March 3, 23:30

  Kjo eshte mese e vertete qe ne kemi te njejtin simbol!Ndryshimi ose diferenca ndersa shqiponja Juaj ha cka i del perpara duke perfshire edhe shqiponjen tone e jona po ha bijet e vet qe prej tridhjetvitesh fale e pervojes suaj!!!

  Reply to this comment
 6. Paul Tedeschini March 4, 09:11

  SHQIPONJA SHQIPTARE shpeton vetem kur te zhduket kleri turk-osman nga trojet shqiptare.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*