Britania: Mbështesim 30 qershorin, të hetohen krimet zgjedhore

June 28, 2019 16:12

Britania: Mbështesim 30 qershorin, të hetohen krimet zgjedhore

Ambasada Britanike përmes një deklarate në rrjetin social ka bërë thirrje që të dielën procesi zgjedhor të kalojë në paqe dhe siguri.

Gjithashtu ambasada nënvizon faktin se duhet këmbëngulur që rastet e krimeve zgjedhore të hetohen sa më shpejtë pasi askush nuk mund të jetë mbi ligjin.

Deklarata e plotë

“Mbretëria e Bashkuar beson se qytetarët kanë të drejtë të votojnë në mënyrë të qetë dhe paqësore. Çdo njeri që është i angazhuar të dielën në 30 qershor duhet të bëjnë detyrën e tyre për të siguruar një situatë sa më të qetë dhe të sigurt. Çdo formë dhune është e papranueshme. Ne mbështesim misionin ndërkombëtar të drejtuar nga ODIHR për të monitoruar procesin e votimit.

Në protestën e fundit të mbajtur më 21 Qershor 2019 në pamë një demonstratë paqësore e cila reflektoi vlera demokratike dhe mbështesim që të njëjtat parime të ndiqen më 30 qershor.

Ju kërkojmë liderëve politikë të tregohen të përmbajtur ndaj provokimeve dhe retorikës përçarëse. Ne vazhdojmë ti bëjmë thirrje të gjitha palëve të angazhohen në një dialog konstruktiv për ti dhënë fund krizës politike. Vetëm përmes dialogut, Shqipëria do të mund të zgjidhë situatën aktuale politike dhe të përqendrohet në vendosjen në funksion të Gjykatës Kushtetuese dhe reformës zgjedhore duke përfshirë rekomandimet e mëparshme të ODIHR.

Ne presim që të gjitha palët të mbështesin reformën në drejtësi dhe të vazhdohet të hetohen të gjitha rastet e korrupsionit dhe krimit elektoral, përshirë blerjen e votës. Mbretëria e Bashkuar bën të qartë se askush nuk mund të jetë mbi ligjin.

b.b/dita

June 28, 2019 16:12
Komento

11 Komente

 1. Zogisti Enver qe na e shiten per komunist June 28, 16:14

  CIRK ne KOLONI dhe ne BRITANI me BREXIT.

  Reply to this comment
  • intelektuali June 28, 16:52

   Britanise se Madhe BE-ja po i ferkon BYTHEN me pambuk po i shtyn sa here te doje Brexit-in here me kushte dhe here pa kushte dhe askush nuk guxon te thote:

   NUK DO TE NJOHIM VENDIMET E PARLAMENTIT BRITANIK!

   njashtu:

   Sic po masakrojne Presidencen e Shqypnise qe e kane injoruar totalisht dhe i kane hequr vizen Presidentit te vendit, Ilir Meta duke i trajtuar shqyptaret si nje fis prej Afrike Zulu dhe Shqypnine si nje “Shprehje gjeografike” pa Institucione Shteti

   dhe:

   Kryeministri yne Karagjoz gajaset dhe tallet me batuta prej garibi.

   Reply to this comment
 2. Oficeri i Zogut, Shefqet Peci June 28, 16:18

  Pellazget me kafka superior thone; jane RUSET ata qe bejn ligjin. Eshte nderhyrja RUSE.

  Reply to this comment
 3. CIRK NE KOLONI June 28, 16:23

  Gysma e asaj qe quhet parlament ne Britani TRASHEGOHET, EMEROHET.

  Reply to this comment
 4. Zogisti Enver qe na e shiten per komunist June 28, 16:25

  A duhet arrestuar KRIMINELI Tony Blair?
  A duhet te vendoset drejtesia?

  Reply to this comment
 5. intelektuali June 28, 16:47

  TE HETOHEN KRIMET ZGJEDHORE, POR NUK NJOHIM SHTETIN SHQYPTAR, PRESIDENCEN DHE INSITUCIONET E TIJ PASI SHQYPTARET JANE SHPREHJE GEOGRAFIKE!

  Keshtu do ta redaktoja une pa hipokrizi deklaraten angleze per zgjedhjet e 30 qershorit qe jane anulluar nga Presidenti me dekret te vecante dhe qe UK dhe BE-ja po e shperfillin ne nje menyre tejet poshteruese per popullin tone te lashte, njeshtu sic e poshteroi do pas pavaresise Bismarku kur donte t’i conte shqyptaret ne Anadoll si nje fis prej Afrike Zulu.

  PSE BOTA DEMOKRATIKE PO POSHTERON NE NJE MENYRE KAQ CINIKE SHQYPTARET SOT?

  dhe:

  Injoron totalisht Dekretin e Presidentit te Republikes, Ilir Meta per anullimin e dates 30 qershor duke injoruar keshtu edhe Shtyllat e Institucioneve qe mbajne shtetin tone fatkeq?

  Dikush qe e shikon kete pune si loder politike mendon se Bota nuk do te krijoje PRECEDENTIN ne Shqypni me refuzimin kapricoz te cdo opozite per te nderprere mandatin e qeverise si t’ja doje kokrra e qefit dhe sa here t’ja lyte nevoja e Partise dhe ne kete kendveshtrim del ashiqare qe Bota nuk mund te lejoje precedente te ngjashme te rrezikshme per gjithe rajonin e Ballkanit qe eshte edhe pjese e Evropes,

  por:

  A ESHTE ME TE VERTETE KESHTU?

  Une per vete them se e gjithe kjo “Vendosmeri Perendimore” ne favor te Edi Rames qe nuk vonon te gajaset dhe te ironizoje me batutat e tij te peshtira duke mos ndjere fare pergjegjesine e Kryeministrit ne situaten poshteruese ku e ka futur Shqypnine, vjen nga vete biografia e felliqur e Ilir Metes si “Mbreti i Korrupsionit” qe e pa gjitha Bota me ze dhe figure si vidhte ryshfetin pushtetar me tefter ne dore dhe qe i shpetoi Drejtesise me finte enveriste me gruan gjykatese te Fullan Kusarit dhe me bekimin e Sali Berishes ate kohe ne majen e pushtetit. Ilir Meta nuk eshte ftuar asnjehere nga zyrtare te larte te SHBA dhe te BE-se ne asnje takim te rendesishem, sekretarin e tij personal Almir Rrapo FBI-ja e arrestoi ne Tirane dhe e pranggosi si qen duke e ekstraduar ne SHBA ku u denua me burg per krime te renda, mbi Like Floririn rendojne akuza te renda per vjedhjen e fong=deve publike dhe pasuria e tij perrallore eshte e pajustifikuar me pagat qe ka perftuar si zyrtar i shtetit,

  por:

  A MUND TE BEHET SEBEP BIOGRAFIA KRIMINALE E ILIT METES PER MOSNJOHJEN E PRESIDENCES NGA BOTA DEMOKRATIKE?

  Une per vete them qe ky eshte nje poshterim qe po i behet Shtetit shqyptar dhe Institucioneve te tij nga Bota Demokratike qe qendron prej vitesh vetem ne saje te Institucioneve te ngritura me kujdes dhe jo nga Mbreter dhe Presidente qe historikish shpesh u eshte prere koka nga Drejtesia dhe ky poshterim qe po i ben Bota sot Shqypnise ngjason shume me:

  KOHEN E QEPES TE BISMARKUT

  Reply to this comment
 6. XXXL June 28, 18:05

  Intelektkari, boll se na cave karin, o grua e moter – qire.

  Reply to this comment
  • intelektuali June 28, 20:40

   Po ju me kar dhe me pidh dini ta beni debatin, se kme kete gjuhe i vidhni edhe zgjedhjet, i degjove ministrat e Edvinit nga pergjimet e BILD-it, se ju o bythqira rrugace te Edvin Droges dhe te Bashkim Ulajt&Lukuni,

   prandaj:

   Shko dhe fol me motren dhe me teteme me kete gjuhe halabaku se do te vije kohe qe do t’ju tredhim si qente e rruges qe te mos shumoheni me dhe te ngordhni e te shuheni o vemje te peshtira te sigurimit te Enverit.

   Reply to this comment
 7. Sharlatani i SELANIKUT Fahri Xharra June 28, 18:26

  “[Liberals] cannot simply dictate anything to anyone just like they have been attempting to do over the recent decades,” he said. Mr Putin branded Chancellor Angela Merkel’s decision to admit more than 1m refugees to Germany, mainly from war-ravaged Syria, as a “cardinal mistake”.

  Reply to this comment
 8. lexuesi June 28, 18:41

  Ujku Plak, ore po si te doli fjala … je pushim sot?

  Reply to this comment
 9. Lili June 28, 20:03

  Po me marreveshjen per ndarjen e Shqiperise ndermjet grekise e serbise ku jeni ? E riaktivizuat apo e arkivuat?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim