Ambasadorët e SHBA-së në Shqipëri bëhen bashkë

March 15, 2016 09:59

Ambasadorët e SHBA-së në Shqipëri bëhen bashkë

Sot shënohet 25-vjetori i vendosjes së marrëdhënieve me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pas rënies së komunizmit.

Me këtë rast, ambasadorja shqiptare në SHBA, Floreta Luli Faber ka mbledhur të gjithë ambasadorët amerikanë që kanë qenë në Shqipëri përgjatë këtyre viteve.

Ambasadorja e Shqipërisë në Shtetet e Bashkuara, Floreta Luli Faber me Ambasadorin Amerikan në Shqipëri Donald Lu, dhe 5 ish Ambasadorët amerikanë John L Ëithers II, Ëilliam E. Ryerson, Alexander A. Arvizu, Marisa R. Lino, dhe Marcie B. Ries.

Sot, më 15 mars, Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëria festojnë 25 vjetorin e rivendosjes së marrëdhënieve të tyre diplomatike. ‪#‎25ViteMiqësi”, shkruan ambasada amerikane, që ka publikuar këtë foto.

 

March 15, 2016 09:59
Komento

4 Komente

 1. Rimi March 15, 10:19

  Festojne ngjarrjen me tragjike te nje vendi,duke qene protagonist ne zhvilliet e Gerdecit!E meritojne te mblidhen ,vetem nje gje me bene pershtypje perse nuk kane thirrur dhe kryekrimit shqipetar Sali Berishen qe foto-ja te kompletohej!Diçitura eshte :Foto e atyre qe kontribuuan ne shkaterimin e Shqiperise,ne siglen REPUBLIKE AMBASADORIALE!

  Reply to this comment
 2. passionanti March 15, 11:08

  Ndiej neveri qe disa nga keta ambasador kane dore ne shkaterrimin, vjedhjen dhe humbjen e çdo lloj dinjiteti te atij vendi, por jo vetem; Donald Lu si s’e ka ne liste Fatmir Mehdiun qe paguante 40 mije dollare ne vit per vajzen ne Amerike dhe rroga e tij ishte 20 mije?!…..ecet.

  Reply to this comment
 3. ZHELEZNOVET E ATLLANTIKUT 1992-2016 March 15, 13:35

  Eshte e turpeshme kjo fotografi ne diten e holokaustit te Gerdecit..

  Eshte turpeshme se nuk ka vend per festime..kur shqiperia eshte kthyer ne nje dinasti kriminale
  qe udhehiqet nga dyshja naziskine BASHA-BERISHA

  NJIHUNI ME SKUADREN E FUTBOLLIT TE AMBAS. AMARIKANE QE MONSTRA BERISHA I KA DRIBLUAR DUKE PERDHOSUR NJE KOMB

  1 -Chris Hill
  2 -William Ryerson
  3 -Joseph E. Lake
  4 -Marisa R. Lino
  5 -James Pardew
  6 -Joseph Limprecht
  7 -James F. Jeffrey
  8 -Marcie Berman Ries
  9 -John L. Withers II
  10-Alexander Arvizu
  11-Donald Lu

  Ekuacioni i marrëdhënieve SHBA-Berisha, ka një të panjohur ende të pazbuluar. Sipas kategorive normale të analizës, ky ekuacion duhet të ishte zgjidhur prej kohësh me largimin e Berishës nga politika, në një mënyrë apo në një tjetër. Gjatë karrierës së tij politike 23 vjeçare, Berisha ka pasur disa konflikte serioze me SHBA, përkatësisht me qendrat zyrtare të politikëbërjes amerikane. Sipas këtyre kategorive analitike Berisha duhet të ishte larguar nga Shqipëria

  -Në mars 1997,

  -E nëse nuk ndodhte kështu duhet të ishte larguar nga politika pasi dha dorëheqjen si President i Republikës në korrik 1997, dhe të mos kishte marrë përsëri postin e kryetarit të PD, në tetor 1997,

  – E nëse nuk ndodhte kështu duhet të ishte burgosur në 1998 apo 2000, si rivali i tij Fatos Nano.

  – E nëse nuk ndodhte kështu duhet të kishte dhënë dorëheqjen e detyruar nga posti i kryetarit të PD pasiqë humbi zgjedhjet parlamentare të vitit 2001.

  – E nëse nuk ndodhi kështu nuk duhet të kishte fituar zgjedhjet e vitit 2005 dhe aq më tepër të rikthehej në pushtet si kryeministër.

  – E nëse nuk ndodhi kështu, duhet të kishte dhënë dorëheqjen pas shpërthimit të Gërdecit

  -. E nëse nuk ndodhi kështu nuk duhet t’ i ishte njohur fitorja e zgjedhjeve të vitit 2009.

  -E nëse nuk ndodhi kështu duhet të ishte detyruar që të jepte dorëheqjen pas 21 janarit.

  – E nëse nuk ndodhi kështu duhet të ishte detyruar të largohej pasiqë përmbysi rezultatin e zgjedhjeve në Bashkinë e Tiranës.

  Por nuk ka ndodhur kështu dhe Berisha do jetë përsëri në lojë, në konfliktin e radhës me ambasadorin amerikan të radhës.

  Cili është shpjegimi për këtë paradoks? I vetmi shpjegim i logjikshëm është se politikëbërja ndërkombëtare amerikane është më e thellë se institucionet amerikane që e bëjnë atë zyrtarisht. Që prej pikënisjes që është mbledhja e të dhënave, fakteve, dhe deri te vendimmarrja. cilat në ambasadën e Tiranës nuk janë gjithmonë në dijeni. Në rastin e marrëdhënieve të Berishës me ambasadorët amerikanë në Shqipëri, me kohë është krijuar një lloj sugjestionimi i ambasadorëve amerikanë nga Berisha. Ambasadorët amerikanë që vinë në Shqipëri janë njerëz shumë inteligjentë, të cilët nuk mund të mos e perceptojnë saktë atë që tashmë është kthyer në një fenomen: Ambasadorët vinë dhe ikin, luftojnë me Berishën, duket sikur e djegin, por Berisha mbetet gjithmonë në lojë triumfues

  . Madje për disa nga ambasadorët amerikanë në Shqipëri, si Lino, Limprecht, Withers,Arvizu mund të thuhet se Berisha ka qenë një ambasadorofag (ambasadorngrënës) në raport me ta.

  A do të jetë Donald Lu ambasadori amerikan që do ta nxjerrë në pension si politikan Berishën, ose e thënë ndryshe a do të jetë Donald Lu Berishofagu politik?

  Nuk besohet..sepse ne ambasada ka dy shtylla kryesore: dipllomacia dhe sherbimet inteligjente..dhe kjo e fundit dikton qe SERBerisha te kaloje 11 ambasdore amerikane qe shume prej te cileve i ka shkelur me kembe

  DO TA KUJTONI VLOREN I THANE ZHELEZNOVIT NE RUS EN 1961

  DHE JU ZOTERINJ GJENERALE AMBASDORE E KENI HUMBUR BESIMIN E SHQIPTAREVE ME SALISERBIN E RAJERSONOVICIT…DHE ELEZBIBEROVIQIT.

  DO TA KUJTONI VLOREN GJENERALE..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim