Ambasadorët: Paradoksi, BE në krizë, Shqipëria kërkon Integrimin

May 15, 2014 15:46 Updated

Ambasadorët: Paradoksi, BE në krizë, Shqipëria kërkon Integrimin

Në një moment që Shqipëria po lobon fuqishëm për të marrë statusin e vendit kandidat në Bashkimin Europian, vendet që janë pjesë e Unionit shprehin rezerva.

Në një aktivitet ku u diskutua me studentët për integrimin europian, ambasadori gjerman Helmut Hofman dhe ambasadorja franceze, Cristin Moro, u shprehen se qytetarët e vendeve të tyre kanë filluar të shfaqin pakënaqësi.

“Gjermania e mbështet integrimin e Shqipërisë. Por nëse do shihnim zhvillimet e BE-së do vemë re se ekzistojnë disa paradokse në lidhje me Bashkimin Europian. Shqipëria dhe vende të tjera të Ballkanit kërkojnë që të bëhen pjesë e BE-së ndërsa disa të tjera që janë pjesë e tij kërkojnë që të dalin e të kthejnë ritmin. Po ashtu një tjetër paradosk për Bashkimin Europian është fakti se shume persona e shohin si një histori suksesi por ka edhe nga ata që e shohin me skepticizëm.”

“Francezët po e fajësojnë Bashkimin Europian për probleme që e kanë shkakun diku tjetër. Ata po e vuajnë moralisht dhe ekonomikisht pasi nuk pranojnë që ndërmarrjet e tyre të punësojnë të huajt dhe ata të marrin rroga më të mëdha .Atyre u ishte premtuar se Europa do ishte vend ii bollëkut dhe se ky bashkim do ti mbronte nga të gjitha turbullirat e pikërisht për këtë ndjehen të tradhëtuar. Evropa po vuan nga kriza e besimit që ka prekur edhe drejtuesit politik dhe kjo është një shenjë hezitimi”, tha ambasadorja franceze Cristin Moro.

Vendimi për marrjen e statusit kandidat për Shqipërinë do të jepet në qershor të këtij viti pas refuzimit të bërë në muajin dhjetor. / ORA NEWS

May 15, 2014 15:46 Updated
Komento

10 Komente

 1. shqiptari May 15, 15:59

  nuk del nje shqiptare etu thuaje qe pabesia juaje eshte qe ne jetojme ne skllaveri se si kamundesi shqiperia me keta pasuri perallore vuane pasi qe ju oligarkete europjane e amerikan i vidhni keto pasuri sic thoshte nje gazete gjermane keto dite qe shqiperia ka pasuri perallore dhe deri me sote ja ken vjedhure turqit ne bashkpunime me amerikanete dhe dicka ane mare dhe serbete grekete e itakliante prandaje keta se lene te fuete ne evrope se ak ca ligje ajo qe jo se do ti ndale hajduete po da ja paksoje vjedhjete dhe perseri ju perbindesha europjane nxirni keto justifikime qe mose te behte shqiperia po ta vidhni a meshire dhe ne te rome si skllevere

  Reply to this comment
 2. Arben May 15, 16:40

  MOS U LODHNI SHUME O AMBASADORA SE E MOREM VESH QE STATUSI ESHTE JO
  AVIONI I DIVJAKES ESHTE “PUNE” E SHERBIMIT SEKRET ITALIAN
  EUROPIANET NUK KANE CFARE ARGUMENTASH TU JAPIN ME SHQIPETAREVE PER JO-ne E STATUSIT NE QERSHOR DHE NXISIN KONFLIKTE ARTIFICIALE POLITIKE QE TE THONE
  “JA JU NUK KENI SITUATE TE QETE POLITIKE, PRANDAJ NUK UA JAPIM STATUSIN

  JU THEM KETYRE AMBASADOREVE QE JENI BERE PATETIKE DHE QE TANI DOLI HAPUR HIPOKRIZIA JUAJ

  Reply to this comment
 3. Jozi May 15, 17:24

  PO TI O AMBASADOR PER CFAR RI NE SHQIPERI APO PER TE VJEDHUR???

  Reply to this comment
 4. shpatar May 15, 17:42

  Kete llogjike nuk po e kuptoje : Vete popujte e Evripes nuk jane te kenaqur nga bashkimi Evripjane .Ju shqiptaret cte s’em.. doni qe te futeni ne kete grup.Kaq tallse nuk ka bere vaki. E thone gjermanet e jo evgjitet e Evropes qe jane brenda.Po te ishte se Evropa ka mbaruar cpatet qe u ngritet mendjen shqiptarve te shkaterronin cdo gje per tu bashkuar me ju .Na hodhet sa andej e ketej dhe tani lin te kuptojme qe kot e kini qe hyni ne Evrope .
  U vram dhe u prem 23 vjete me ca te shitur dhe agjet tuaj e tani na rekomandoni qe te mos e marrim kaq serjozishte aderimin ne Evrope .Shume mire thot Arbeni .Alibia e avjonit ne Divjak eshte produki juaj qe ne prag te vendimit te kene se me cte justifikohen Evropjanet. Kjo eshte nje poshtersi qe do ta gjeni nga te tjeret e jo nga shqiptaret qe jane nje pordhe ketu e nje pordhe atje .Tani kuptojme dhe Kacatorin Sali qe nuk le gure pa hedhur qe ta beje me te lehte justifikim qe kini ne koke .
  Zoti Ambasador .Ndoshta u shpreva ashper por ju po thoni nje te vertete qe debilat shqiptare nuk e kane kuptuar me kohe .Historia jone,per aq sa njihet ,eshte jashte fares suaj .Per ju kemi qene shprehje gjeografike .Per anglezet kopshte zoollogjike.Per gejt e Evropes kar.. medhenje.Per Italjanet -buono per albanezi e cmbetet me te beni .
  Kjo qe po beni eshte njesoje si ti hidhi benxine zjarrit .Po e beni lemsh dhe populli Ukrainas po vritet .Ballkani nje shkak do dhe e filluan luften qe ndoshta do tju perfshije dhe ju .Ne neper kembet tuaja kemi qene .Te djegur te vrare te coptuar por kurr te zhdukur .Do rrojme sic kemi rrojtur por do mbetemi shqiptare .

  Reply to this comment
 5. Plaku Mocem May 16, 00:38

  S’ka me budallenj ne Shqiperi,Europa e di mire kete,prandaj po kerkon me menyra te seterholluara per t’u lene topin shqiptarve.Tani cdo gje eshte qarte,ne afrohu e ata largohu.Te shkretet ambasadore jane bere qesharake prandaj vertiten si “zorra ne prush”.Kryeministri e Shqiperise e ke thene me shume se nje here,por aq i lejohet te flase,biles ka folur shume.Vetem bashkimi I shqiptarve brenda shqiperise dhe me tej e zgjidh problemin.

  Reply to this comment
 6. enea May 16, 03:08

  Kane shume te drejte. Marrezia e shqiptareve per statusin eshte e tmerreshme, ne nje kohe kur 90% e shqiptareve as qe ja kane haberin se cfare do te thote te integrohesh ne BE. Injoranca vazhdon te haje nga brenda trupin e ketij populli qe nuk ze mend.

  Reply to this comment
 7. homeri May 16, 07:09

  Thuaja Ukraines shkelqesi!

  Reply to this comment
 8. e zhgenjyer May 16, 09:57

  Po ne prandaj e duam Inetgrimin te ikim nje ore e me pare.

  Reply to this comment
 9. mira May 16, 11:34

  Kesaj i thone fshati digjet k…a krifet.Po ne duam vetem liri levizje dhe jo futje ne eu mor shejtan budallej europiane

  Reply to this comment
 10. ALBANO May 16, 12:24

  more shqiptare ::si nuk e keni kutpuar cfare politike ben Europa :::::franca hollanda spanja kne ishuj qe jane ne afrike ne oqeanin indian 10mije km dhe i kane futur ne europe :::megjithese nuk kemite njejten kulture :por per shqiperine as qe e cajne :::se ne nuk kemi politike kemi korrupsion :::nukkemi gjygje ::::ju kujtoni s epo tju fusin ne europe do te ndryshoje ndonje gje per shqiptaret :::ju gaboheni :::Europa i jep ndihma greqise polonise sllovenise por shqiperise nuk i jep se nuk do ta shikoje te permiresohet :::prandaj eshte fjala :::i zoti e nxjerre gomarin nga balta:::sa per avionin me droge ::nuk e ka fajin italia as Europa por rama berisha meta basha qe jane korrupsion dhe mendojne vetem per vete nuk e ka fajin Europa se vjehrri i bashes ben pallat buze detit ::: nuk e ka fajin Europa se gjika imami berisha vjedhin me grushta dhe nuk jane ne burg :::jo shoke shqiptare :e keni fajin vete se e kane bere korrupsion shqiperine dhe ju prisni qe amerika Europa tju nxjerri nga m;;;;;;;;; e keni gabim shume gabim cfare ndodhe ne shqiperi nuk ndodh ne asnje vend te europes :::::dhe kam pare shtete te europes :::

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*