Ambasadori amerikan: Nuk mbështesim asnjë lider apo parti politike

March 16, 2015 12:10

Ambasadori amerikan: Nuk mbështesim asnjë lider apo parti politike

Ambasadori amerikan në Tiranë, Donald Lu, shprehet se populli shqiptar vazhdon të ndeshet me trashëgiminë e komunizmit.

Deklarata e tij është bërë gjatë një aktiviteti për marrëdhëniet Shqipëri- SHBA në vite.

Por, ai shtoi se “jam besimplotë se Shqipëria do të përballet me këtë sfidë pa frikë”.

Ndërkohë, ai ka përsëritur qendrimin se SHBA nuk mbështet asnjë parti apo lider politik, pas disa deklaratave përgënjeshtruese ndaj PD-së kohët e fundit.

“Jemi të lidhur së bashku prej historisë. Shqiptarët janë një popull i fortë.

Ne nuk mbështesim apo kemi preferenca për ndonjë parti apo lider politik, por vetëm për popullin shqiptar”, u shpreh ambasadori amerikan.

March 16, 2015 12:10
Komento

13 Komente

 1. BIBERUCET March 16, 12:17

  PO 25 VJET KUSH E MBESHTETI SHKATERRIMIN E BAZES EKONOMIKE E SHPERBERJEN E KETIJ VENDI E KETIJ POPULLI NEN UDHEHEQJEN E ‘3 BURRAVE TE SHTETIT’ KOMUNISTET KINEZE?ZHDUKU NGA SYTE KEMBET PO VAZHDON AKOMA TI TRAJTONI SHQIPETARET SI KAVJE!

  Reply to this comment
  • Sallakja March 16, 13:15

   Eh, more Biberucet, biberucet !
   Ky pra eshte problemi kyc i Shqiperise.
   Dhe vetem ky.
   Neve jemi shtet, koloni moderne. Por me e bukura
   eshte se nuk jemi vetem. Me ne jane te gjithe vendet
   post-comuniste, perfshi ketu edhe Rusine.
   Loja u be ne vitet 89-91 dhe e gjeti politiken lindore
   te pa pregatitur per ndryshim sistemesh.
   Politikae vjeter e perendimoreve se bashku me bastardet
   Amerikane perfituan.
   I njejti fenomen nuk ndodhi me Kinen e mencur te Teng Siao Pingut
   e rezultatet jane perpara syve te te ghitheve
   Ramizi yne per te shpetuar veten edhe casten i uli breket
   ne 90-ten me ambasadat. Qe nga ai momente Shqiperia “vdiq”
   pra u kthye ne koloni. Ku per fatin e saje nuk vendosin me
   Shqiptaret.

   Reply to this comment
 2. Bukri March 16, 12:31

  Humor kinezi shoku Lu,kur thoni qe nuk mbeshtesni asnje “Burre shteti” apo “Yll ne ngjitje”!Mos valle edhe qytetari Amerikan Geri Kokalari kur ngre shqetesimin e Tij per kete popull qe Ju e doni kaq shume(kujdo Gerdecin,kujto 21 Janarin)vuan nga trashegimia komuniste ?Juve ju intereson vetem vetja Juaj e llogarite Tuaja,pazaret Tuaja,xhepi Juaj e asgje me teper z.Ambasador.Persa i perket trashegimise komuniste eshte e vertete qe te mos qenit apolitike qe Ju e keni deshire te madhe e kemi nga ajo kohe.Si shpjegohet qe nuk e denuat asnjehere qofte edhe me deklarata Kryekrimin Shqipetar por gjithnje ne situata kritike ka gjetur mbeshtetjen T’uaj,perjashto kohen e mikut te shtrenjte te Kombit Shqipetareve e Shqipetar z.Bill Klinton qe i tha stop ketij perbindeshi !Lerini shakate z.Lu me kete popull qe vuan per liri ne shekullin e 21.te e jepini doren n.q.se jeni siç quheni djepi i demokracise e braktiseni njehere e pergjithmone mbeshtetjen qe i beni atyre qe shkateruan ,pervehtesuan,shiten e falen gjithçka ne kete vend per interesa te tyre e te atyre qe i mbeshtesin pertej Atlantikut !

  Reply to this comment
 3. NAN MYZEQARI March 16, 12:50

  Basha duhet te lere politiken e’RRUGES; TE trasheguar nga berisha.

  Reply to this comment
 4. Lleshi March 16, 13:48

  S’e pati nje te bardhe
  zonja Amerike
  per ambasador
  ketu ne “Afrike”

  Pa na hiqet mike
  e shkuar vellaut
  me Rajerson ndermjetesin
  lobistin e shkjaut

  Tani nje mongol
  e sjell ne vend te shqipes
  per te bere “gol”
  ne zogjve te qyqes !

  Dashuri e madhe
  ka mbuluar dhene
  ne jarget e saj
  mbyten Skenderbene

  Kinezçja na duhet
  si gjuhe komunikimi
  E shikoni sa i zgjuar
  ishte Sali “trimi” ?

  Kur tha se kineçen
  ta kishim gjuhen e babes
  pas gjuhes se nenes
  pas gjuhes se shkabes

  Ja qe zoti Lu
  nuk eshte “rastesi”
  shqipen do ta ndrrojme
  me majmuneri

  Se majmuneria
  eshte gjuha e skllavit
  dhe duhet nenshtruar
  koka e shqiptarit

  Prandaj “burre shteti”
  Sala e ka pak
  se per majmunerine
  mbi shqipen morri hak !

  Reply to this comment
 5. lol March 16, 13:55

  Po kundershtoni shume disa ,sidomos ato parti qe kerkojne kthimin e prônés tek pronari legjitime ,base i nje Shtetin demokratike!

  Reply to this comment
 6. Patrioti i preokupuar March 16, 16:03

  A eshte e vertete ajo qe deklaroni z.Ambasador Lu?!!Ne shqiptaret jemi mesuar t’i krahasojme kurdohere fjalet me veprat.Ju beni deklarata dhe shpreheni ne menyre disi kontradiktore: Ju,nga njera ana beni mire e shpreheni per dekriminalizimin e parlamentit dhe jetes politike ne Shqiperi,nga ana tjeter, me te ardhur,pavaresisht se ai nuk ka me asnje post zyrtar per t’u futur ne protokollin e takimeve tuaja te para zyrtare,shkuat dhe i bete vizite deputetit Berisha,qe per gjysmen ose pjesen me te madhe te popullit shqiptar eshte shpallur si kryekriminel dhe fajtori numer nje per cdo te keqe te vendit dhe mbahet pergjegjes per krizat e rrezikshme qe po kalon vendi ne shume fusha te jetes dhe verimtarise politike. Ai ka dale e po vepron hapur ne synmin e tij perfid te rikthimit me cdo kusht ne pushtet edhe ne se kjo arrihet me gjakderdhje.Periudha 25 vjecare e ketij te quajturi tranzicion “demokratik”, qe perkon me 25 vite te miqesise dhe aleances se madhe qe fatmiresisht eshte vendosur mes dy vendeve tona mike,ka pare pak si shume anime te shpeshta e te hapura ndaj njeres pale dhe veprime te hapura apo te fshehta te ambasades amerikane ne Tirane dhe sidomos nga lobiste te paguar e ish shtetare te larte ne SHBA,qe i kane treguar popullit dhe partive politike shiptare se SHBA nuk jane fare te paanshme!!Pikerisht kjo “paaneshmeri” e shkelur ne situata teper te rrezikshme per vendin tone mund te thuhet se ka nxitur dhe “burreruar” me tej “burrat e shtetit” si Berisha dhe Nano,per te hedhur vendin ne humnere dhe popullin ne varferi e ne mungese te plote te besimit dhe sensit te perspektives per “demokracine” ne Shqiperi.Zoti Amabsador Lu,ju nuk jeni thjesht nje diplomat qe mund t’a rrotulloje gjuhen si t’i vije interesi i situatave,por perfaqesuesi i nje qeverie dhe vendi te madh e te fuqishem,qe ka marre shume kohe mbi vete pergjegjesi te medha per paqen e stabilitetin ne bote,pra edhe ne Evrope,Ballkan dhe Shqiperi,ne rastin tone konkret.Ju e dini dhe i njihni me mire situatat aktuale teper te rrezikshme ne bote, mbi te gjitha brenda Europes .Ju e dini me mire se “Lufta e ftohte” ka marre fund me kohe,nuk luftohet me komunizmi,ai eshte permbysur e mundur.Lufta tani eshte e nxehte dhe mund te behet edhe e zjarrte sic degjohen klithmat e luftenxitesve ruse e xhihadizmit terrorist islamik qe kercenojne rende paqen e sigurine kudo e ne Europe,bile kercenojne edhe me nje lufte te trete,kete rradhe edhe me arme borthamore! Situatat e reja kerkojne politik te mencur edhe ne drejtim te ndihmes ndaj aleateve,sic eshte Shqiperia jone,nje vend me rendesi strategjike ne Ballkan e Europe.Ato kerkojne se pari stabilitetin ekonomik por edhe politik te vendit dhe keto nuk arrihen dot ende vetem nga forcat e shendosha te vendit,por edhe nga ndihma konkrete dhe e mencur e miqve dhe aleteve tane.Ne e dijme mire se kur ka ardhur puna per mbrojtjen e interesave strategjike dhe te situatave,SHBA kane ndermarre veprime te forta e konkrete,por edhe te njeaneshme,ne anen e popujve dhe paqes e stabilitetit te kercenuar,bile edhe ne anen e te drejtes dhe ne anen e kundert me politikat dhe verimtarive kriminale te qeverive dhe ushheqesve te korruptuar e diktatore ne vende te ndryshme.Keqberesit dhe kriminalet perserites ne Shqiperi,dihen se ne cilen ane jane,dhe populli shqiptar ende vazhdon e pyet a jane edhe miqte tane ne anen e tyre dhe me ta apo ate te popullit tone dhe me vendosjen e demokracise se vertete ne Shqiperi.

  Reply to this comment
 7. lol March 16, 18:31

  Mbasi 25 vjet cdo shqiptare punet vetin :Pse amerikanet lejuan shkaterimin e kriminalizimin ne kete mase te shqiperise, e shkaterimin e te te ardhmes tone si shqiptare?

  Reply to this comment
 8. shqiptar March 16, 19:07

  KY JA FUT KOT.si gjithe te tjeret para tij,tani u kujtua ai qe ne Shqiperi qeverisin komunistet Berisha&co

  Reply to this comment
 9. metlaj March 16, 19:53

  ESHTE MIRE QE ABASADORI(OSE GAZETARET) te trgojne ne cilet vende ka qene amasador si kan qene mardheniet e ketyre vendeve para vajtjes cilat kane qene kete pas largimit te tij se informacionet nderkombetare nuk jane se nxit vlazerim tekse tij si jane zhvilluare gjate periudhes se tij dhe pas largimit te tij me duket se politika amerikane te jete me e llogjikshme dhe humane me poullin shqipetare dhe jo me grupe politkanesh

  Reply to this comment
 10. SHQIPE March 16, 20:30

  E c’eshte Demokracia
  A mund te me thoni?
  Cilin vend ndriti
  A mund te me tregoni?

  Me thoni nje shtete
  Ne te gjithe boten
  Ku enderen barazi
  Se sheh I mjeri popull

  Demokraci endra
  Eshte nje abstrakcion
  Ku njeri te vrete
  E tjateri te sundon

  Demokraci peralla
  Eshte nje alibi
  Ku sundimi vrete
  Popullin e tij

  Edhe per me tutje
  Kur ai kushte gjene
  Vjethe, mer dhe iken
  Qeverite genjene

  Si mjere ai popull
  Qe endra shikone
  Se hordhi e huaj
  Vjene e na ndihmone

  Ndaj kudo qe jeni
  Mblidhuni mendoni
  Ne kuvend te shqipes
  Vete te drejtoni

  Stop me alibira
  Stop me thash e theme
  Se fqinje e mire
  Nuk te sjelle probleme

  Dhe tamam ketu
  Mer kthese historia
  Hordhi e huaj
  Te rije ne shtepi te tija

  Reply to this comment
 11. SHQIPE March 16, 20:42

  Metiaj, zotnia me siguri ka te njejten rruge kariere si ajo e ARVIZUSE, ndaj dhe eshte mbashtetur, dhe beri viziten e pare te BERISHA.

  Reply to this comment
 12. Uran Kola March 16, 21:32

  Amerika shteti me miqesore per popullin shqipetare,pavarsishte nga izolimi me zemer kane qene prane popullit tone https://www.youtube.com/watch?v=WCQjZtU-iww

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*