Ambasadori austriak: Koha për dialog, ndaloni retorikën e urrejtjes

May 15, 2019 12:02

Ambasadori austriak: Koha për dialog, ndaloni retorikën e urrejtjes

Ambasadori i Austrisë në Tiranë, Johann Sattler, ka përcjellë një mesazh të qartë për politikën shqiptare. Duke folur nga Patosi, Sattler tha se është koha të mendojmë për dialog politik.

“Është koha të mendojmë për dialog politik. Të funksionojë dialogu”.

Ambasadori madje iu referua deklaratës së kishës katolike një ditë më parë, duke inkurajuar politikanët ta shikojnë këtë deklaratë.

“Të ndalojnë retorikën dhe dhunën e urrejtjes sepse urrejtja sjell vetëm urrejtje. Retorika duhet të ndryshojë. Përfaqësuesit ndërkombëtarë janë në vend për të ndihmuar por përgjegjësia bie mbi vetë drejtuesit e vendit”.

Ambasadori austriak komentoi edhe protestat e opozitës duke deklaruar se qytetarët kanë të drejtë të protestojnë por e dënon dhunën e ushtruar gjatë tyre.

o.j/dita

May 15, 2019 12:02
Komento

2 Komente

 1. intelektuali May 15, 12:40

  Po mire o ambasadori famoz i Austrise, Johann Sattler

  PO A HANE PYKA LLOGJIKE FANATIKET E FERMES SE KAFSHEVE TE ENVERIT?

  qe:

  Sa here i ysht Kryeministri Edi Rama fanatiket dru me pre me kanosje dhe kercenime enveriste per ata qe duan te denojne krimet e komunizmit, del keshilltari i tij, Gerdalla Prokuror i Enverit, Spartak Braho me Lukunine e Dinosaureve Prehsitorike te Partise se Punes dhe urdherojne mbylljen e Institutit per krimet e komunizmit dhe kerkon lincimin me liber shpie te Agron tufes dhe te perndjekurve politike pas tij duke i anatemuar papushim si “Armiku i Kllases” apo duke i treguar me gisht si neofashiste ballisto-zogiste duke vajtuar si kukumjacka pylli per LANC-in kriminal jugosllav te Enverit qe mbushi lumenj me gjak shqyptari kosovari dhe anglezi ne trojet tona.

  SI TE BESH DIALOG ME DERRAT E FERMES SE KAFSHEVE TE ENVERIT QE DINE VETEM TE HUNGERIJNE PARRULLAT E TYRE ENVERISTE?

  Reply to this comment
 2. Lili May 16, 05:43

  Intelektuali,
  E din fort mire se nuk behet dialog me derrat e fermes se kafsheve,prandaj kerkoj ate dialog qe ne shqipet te shterrim energjine tone kot!
  Pyetja duhet te jete pse e kane aq te veshtire keta qe kishe duan me nihmuar shqiperine me i denuar derrat qe i kemi ne krye te ps te pdse e te lsise,pse keta ambasadore nuk takojne njereze te mire,shqiptare atdhetare te ndershme po vetem derrat?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim