“Ambasadori Boçka bëri një gafë të rëndë”

October 9, 2015 17:43

“Ambasadori Boçka bëri një gafë të rëndë”

Serbët vazhdojnë të insistojnë se ambasadori ynë në Beograd ka bërë një gafë të rëndë.

Ish-diplomati serb, Sreçko Xhukiç, thotë se vendimi i Ilir Boçkës për të mos shkuar tek Ministria e Jashtme serbe për të marrë notën e protestës, është një gafë e rëndë diplomatike.

Duke folur për B92, ai tha: “Ambasadori duhej të shkonte, pavarësisht nëse i është thënë përse duhej të shkonte. Kur një ambasador dërgon letrat kredenciale tek kreu i shtetit, aty thuhet se ai shërben si një kanal i sigurt komunikimi”.

Ambasdori shqiptar refuzoi të marrë një notë proteste nga Serbia. Këta të fundit po ankoheshin pasi u qëllua me gur autobusi i kombëtares serbe.

October 9, 2015 17:43
Komento

12 Komente

 1. Igor October 9, 18:36

  Qendrim korrekt i Z. Bocka. Serbet do benin note proteste edhe “pse autobuzi nuk kishte goma dimerore” por i kishte all-seasons.

  Reply to this comment
 2. emer October 9, 18:36

  Po flasin kafshet e ballkanit per rregulla diplomatike. Ata edhe kur i degjon te behen pise veshet. I LUMTE BOCKES

  Reply to this comment
 3. ish.amb October 9, 18:59

  Po eshte e drejte ajo qe thote serbi se:
  “Ambasadori duhej të shkonte, pavarësisht nëse i është thënë përse duhej të shkonte”.
  Atje, ne Ministri, te shprehej se perse nuk mund ta merrte noten.
  Madje te arsyetohej se nota me shkrim eshte e rende e me pergjegjesi per marredheniet midis dy vendeve. Mjaftonte thirrja e “protesta” me goje.
  Se do te njoftonte menjehere qendren, e me leje te largohej…..

  Reply to this comment
 4. dibrani October 9, 19:20

  Ambasadori eshte perfajqesues i SHqiperis keshtu qe ata nuk po presin marrdheniet me ambasadorin po me gjith shqiptaret.Serbet i rraften te gjith lojtaret tane ,dhe pa pik turpi per nje gure qe rreshqiti nga nje 14 vjeqar u rrezikuan e protestojne.Ku eshte qeveria jon qe nuk del ne perkrahje te ambasadorit?

  Reply to this comment
 5. Arben October 9, 20:13

  PO JU VJEN DITA MORE MUZHIKER,

  JU KANE RENE PENDET, POR NUK KENI PARE GJE AKOMA.

  Reply to this comment
 6. xha Beqo October 9, 20:33

  Sa doli ndeshja e futbollit me Serbine se isha ne hale dhe nuk e morra vesh rezultatin

  Reply to this comment
 7. Lleshi October 9, 20:33

  Rrugaçi e do pergjigjen si rrugaç ! Karagjozi si karagjoz !

  Ka bere aq mire ambasadori qe nuk ka shkuar , pasi vete sjellja serbe nuk ishte as diplomatike dhe as sjellje e nje shteti ! Ishte thjeshte rrugaçeri !

  Une e mbeshtes qendrimin e zotit Bocka dhe te shtetit shqiptar per kete rast !

  Reply to this comment
 8. demo October 9, 22:28

  Bravo i qofte ambasadorit Bocka,jo si keta langaraqet ketu,qe ngujuan ne shtetrrethim Tiranen dhe Elbasanin,arrestuan dhe ballistin per t`i bere qejfin serbeve,u mbyllen gojen tifozeve.Mire qe s`u lidhen kembet lojtareve,se ata te lidhur i kishin.Serbet qe na kane punuar qindin atje,u larguan shume te kenaqur nga Kryeministri,por i kane prishur maredheniet diplomatike me ambasadorin,pse nuk i hoqi pantallonat.Qendro Bucko se je nme te drejten tende.Gjithe Shqiperia eshte me ty!Nuk merret note proteste se nje klysh jevgu leshoi nje guralec.Jevgjit,as Enver Hoxha nuk i denonte per politike.

  Reply to this comment
 9. komentuesi nano October 10, 01:50

  Presim autokritike publike nga autoritetet serbe

  Reply to this comment
 10. drejt October 10, 05:19

  AMBASADORI NUK ESHTE ATJE PER TE MARRE VENDIME APO PER TE ANALIZUAR KUR BEHET FJALE PER NOTE PROTESTE NGA SHTETI KU AI ESHTE NE DETYRE SI PERFAQESUES I NJE VENDI. AI ESHTE THJESHT DIPLOMATI NR 1 ME I SIGURTE PER TE TRANSMETUAR MESAZHETQEVERITARE DHE DIPLOMATIKE. KY AMBASADOR KA BERE NJE GAFE SHUME TE MADHE, APO ME MIRE TE THEMI NJE STUBIDLLEK TE PA PARE. NE SHQIPTARET OSE JEMI BUDALLENJ OSE DUAM TE DUKEMI TE TILLE. KY BOCKA’ DUHET TE SHKOJ NE SHTEPI E TE PUSHOJ SE ME DUKEY SHUME I LODHUR. NUK NA DUHET NE TRUPIN DIPLOMATIK GAFAXHINJ KAQ TE MEDHENJ. DIPLOMACIA DHE POLITIKA JONE NUK ECEN PERPARA SEPSE MUNGON RESPEKTIMI I POZICIONEVE TE ZYRTAREVE, QEVERITAREVE DHE USHTARAKEVE SIPAS NIVELEVE QE KANE. KOMPETENCAT JANE LIGJ, NE ASNJE MENYRE NUK DUHEN SHKELUR APO TEJKALUAR ORE NJEREZ…A KUPTONI APO JO. PO NDODHEN KETO KA VETEM ANARKI TE CORGANIZUAR..

  Reply to this comment
 11. Lili October 10, 09:20

  Drejta’
  Jo bash ashtu:ambasadori eshte atje per te na perfasuar,ne, popullin shqiptar! Edhe ambasadori ka bâ shume mire qe nuk ka shkuar . kur serbet do mesojne regullat diplomatique,kur te mesojne kur duhet nje note proteste e kur jo ,ate here ambasadori mundet me u sha.
  Bravo ambasadorit qe nuk e ka marr kete note proteste idioteske!kjo ishte menyra ma dignitoze me iu pergjegje pushtetareve serbe.Kanali diplomatik eshte ma i rendsishme se lojat e serbeve me nationalizm!

  Reply to this comment
 12. hajdarsi October 10, 09:54

  Bocka eshte ambasador profesjonist. nuk eshte pionier.Evleresoj maxsimalisht veprimin e tij.
  me mire se Bocka nuk do ta bente ambasador tjeter I mesoi serbeve se noten e ben ambasadori qe eshte i akredituar ne ate vend qe ndodh icidenti(icident i thencin)
  Bocka kudo qe ka qene ,ka maare vleresime maximaleTe lumte Zoti ambasador.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim