Donald Lu: Në Shqipëri rrezikoni shumë, por ia vlen

April 2, 2015 09:15

Donald Lu: Në Shqipëri rrezikoni shumë, por ia vlen

Ambasadori amerikan në Tiranë, Donald Lu, ka marrë pjesë në një ceremoni mirëseardhje për të, të organizuar nga Dhoma Amerikane e Tregtisë.

Me këtë rast ai ka mbajtur një fjalim.

Lu ka thënë se në Shqipëri biznesmenët rrezikojnë shumë, por kjo gjë ia vlen.

Para pak ditësh isha në Nju Jork dhe në Uashington dhe aty pata mundësinë të flisja më njerëz të biznesit dhe unë u thashë atyre se nëse doni të hyni në tregun shqiptar, duhet t’i keni sytë hapur, duhet të përkushtoheni për një kohë të gjatë, duhet të përgatiteti për konkurrencë të fortë dhe duhet të jeni gati të përballeni edhe me korrupsionin.

Nëse jeni kurajozë, do të rrezikoheni shumë, por do të shpërbleheni shumë.

Unë iu inkurajoj të gjithëve të mendoni për menyrat se si Dhoma mund të ndihmojë për të përmirësuar klimën e biznesit dhe si të udhëheqë luftën kundër korrupsionit.

Ambasada Amerikane është e gatshme të jetë të japë kontributin e saj në këtë luftë, por puna më e rëndësishme u takon vetë shqiptarëve”, tha Lu.

April 2, 2015 09:15
Komento

8 Komente

 1. Tahipi April 2, 10:18

  Kemi 25 vjet qe i presim keta invesitoret Amerikane e nuk na erdhi nje.

  Te gjitha ato ndertesa te larta qe shohim ne Amerike me droge e korrupsion jane

  bere.

  Po korrupsioni me i madh ne Bote eshte Amerike. Amerikanet e thone vete kete.

  Ne do e luftojme korrupsionin ne Shqiperi njelloj si ata , ata nuk e zhduken dot ,

  edhe ne njelloj si ata

  Ata Amerikanet po nuk pane hapesira per korrupsion nuk vine fare. Apo jo Z. Lu.

  Reply to this comment
 2. padrino April 2, 12:16

  Ka 25vjet që amerikanot , tallin “topet “me shqiptarët. me që keni kaq për zemër Albaninë , pse s’na ndihmoni siç i jepni ndihma izraelit çdo vit, apo të sa çereku, i ndihmës që i akordoni çifutëve.

  Reply to this comment
 3. fshatari. pafshat April 2, 13:13

  Rakia e rrushit behet edhe nga Rrushi. Thene kjo: ne mungese te Nard Nokes.

  Reply to this comment
 4. fshatari. pafshat April 2, 13:19

  Kush eshte kjo letra me vrime?

  Reply to this comment
 5. skifteri April 2, 13:30

  *****…takim shume I perzemert ,mbres lenes…dashuria e madhe flet vete,prandaj duhet te kemi shprese! …*****..

  Reply to this comment
 6. SMS April 2, 14:17

  Me pelqen ky ambsadori LU sepse nuk ka nevoj t’ja perkthejne ato qe bejme ne dhe pergjigjen e jep sakt dhe shqip, jo sic vepronin me pare mediat me ambasadoret e tjere duke shkeputur cfare donin dhe cfare ju interesonte atyre.
  Kur ambasadori SHBA-ve jep garanci edhe biznesi ndjen siguri, pra mendoj se me mire do behet.
  Kur uji leviz nuk ndotet.

  Reply to this comment
 7. Drini April 2, 16:18

  Po ç’fare investimi kerkon or Tahip?Nuk ishte investim “Gerdeci”!

  Reply to this comment
 8. ben April 2, 16:36

  Sa deficente behemi karshi te huajve,,dhe sidomos postit qe mban personi i huaj.Ne kete foto,kjo femra duket si Floreta Luli-Faber(me duket se eshte caktuar amb ne Washington)dhe ne foto duket pa etikete fare,duket sikur ka kalu ne orgazem vetem se ka takuar ambasadorin.Injorance tipike fshatare.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim